Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

τελευταίος μηνιαίος με ρήτρα από ηρωνα. ρεύμα. 180 ρήτρα... 117 τα υπόλοιπα σύνολο 297.. ρεύμα μετά την αφαίρεση της επιδότησης 26 ευρώ! από τα 296 τα 26 ρεύμα Μόνο! τα λόγια είναι περιττά.. αλλά πλέον δεν μπορούμε να αλλάξουμε πάροχο γιατί θα είμαστε στα ίδια οπότε δεν έχει νόημα




]



c2274d43ed16d3d268ac4f3ea3eeb53d.jpgf0fd48eb3dd0d0087cc6db62b0e9e40b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τελικός λογαριασμός με κατανάλωση 15/11/21 εως 15/12/21 στην W&V στο πρόγραμμα "Liberty choice home" χρέωση για 514 kWh 165€ μαζί με τη ρήτρα. Τουτέστιν 0.318€ η kWh + ΦΠΑ. Την κατάσταση έσωσε λίγο η πίστωση του ταμείου ενεργειακής μετάβασης που ηταν 47€. 

Τους χαιρέτησα κλέφτικα. (Εχω προλάβει το NRG fixed στα 0.09775€ /kWh) 

 

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

1000 κιλοβατωρες στα 70€ συνολικός λογαριασμός στη ΔΕΗ online... Σώθηκα που το έκανα τον Αύγουστο...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, DjTony said:

1000 κιλοβατωρες στα 70€ συνολικός λογαριασμός στη ΔΕΗ online... Σώθηκα που το έκανα τον Αύγουστο...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Έχεις πολλά νυχτερινά; Είπαμε ότι είναι φτηνό, αλλά παραείναι λίγα 🤔

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλά νυχτερινά; Είπαμε ότι είναι φτηνό, αλλά παραείναι λίγα 
Συγνώμη φίλε μου. Παραπληροφορηση... Μπερδεύτηκα.... 600 κιλοβατωρες 70€

403 μέρα

121 νύχτα

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, DjTony said:

Συγνώμη φίλε μου. Παραπληροφορηση... Μπερδεύτηκα.... 600 κιλοβατωρες 70€

403 μέρα

121 νύχτα

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Μόνο η αξία ρεύματος ή το σύνολο του λογαριασμού;

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2022 at 6:45 ΜΜ, ilka71 said:

τελευταίος μηνιαίος με ρήτρα από ηρωνα. ρεύμα. 180 ρήτρα... 117 τα υπόλοιπα σύνολο 297.. ρεύμα μετά την αφαίρεση της επιδότησης 26 ευρώ! από τα 296 τα 26 ρεύμα Μόνο! τα λόγια είναι περιττά.. αλλά πλέον δεν μπορούμε να αλλάξουμε πάροχο γιατί θα είμαστε στα ίδια οπότε δεν έχει νόημα

0,2565 σου βγήκε

€(Α+Γ)/kw που έκαψες

μάλλον δε βαλανε όλη την πίστωση ΤΕΜ

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο , για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kaloudis said:

Στα σταθερά είναι μικρότερη η επιδότηση;

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο , για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, DjTony said:

Ήρθε ο πρώτος βαρβάτος με my home online... Καλά δεν είναι; 4096b7ff24236566c27aaf0fb67e9eb4.jpg3a327abad3abeac9346e33754864647a.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Συγνωμη κιολας για την ερωτηση , αλλα 938 Kwh για ενα μηνα ????

Θερμοσυσσωρευτες εχεις για θερμανση??

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας για την ερωτηση , αλλα 938 Kwh για ενα μηνα ????
Θερμοσυσσωρευτες εχεις για θερμανση??
Νεογέννητο και ένα τρίχρονο έχω... Βάζω 2-3 πλυντήρια τη μέρα, καίω θερμοσίφωνο σχεδόν όλο το 24ωρο για να έχω ζεστό νερό διότι πάντα χρειάζεται, επίσης καίνε 3 κλιματιστικά όλη μέρα... 9 το πρωί με 12 το βράδυ καίει ένα 18αρι στο σαλόνι και ΌΛΟ το 24ωρο καίνε στα δύο παιδικά δωμάτια από ένα 9αρι στο καθένα για τα μικρά. Το βράδυ καίει και το δικό μου το 9αρι αλλά κλείνει το 18αρι στο σαλόνι. Όλα τα κλιματιστικά είναι inventor 4ετιας, δηλαδή οικονομικά... Δουλεύει και κάνα δίωρο η κουζίνα κάθε μέρα... Δε θέλει και πολύ.. Για πετρέλαιο ήθελα μόνο 300 το μήνα. Τώρα θέλω 2-3 μήνες το πολύ έως 170€ το μήνα για όλο το ρεύμα μου.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2022 at 6:45 ΜΜ, ilka71 said:

τελευταίος μηνιαίος με ρήτρα από ηρωνα. ρεύμα. 180 ρήτρα... 117 τα υπόλοιπα σύνολο 297.. ρεύμα μετά την αφαίρεση της επιδότησης 26 ευρώ! από τα 296 τα 26 ρεύμα Μόνο! τα λόγια είναι περιττά.. αλλά πλέον δεν μπορούμε να αλλάξουμε πάροχο γιατί θα είμαστε στα ίδια οπότε δεν έχει νόημα




]



c2274d43ed16d3d268ac4f3ea3eeb53d.jpgf0fd48eb3dd0d0087cc6db62b0e9e40b.jpg

Ε οχι και τα ίδια …

σε χρεώνουν για 790 KWh X 0.285/KWh = 225 ευρώ περίπου 

ΔΕΗ online 790 Χ 0,17/KWh = 135 ευρω 

διαφορά 86 ευρω μονο στο ρεύμα 

τα αλλα επηρεάζονται ελάχιστα αλλα σημαντικά πχ με ΦΠΑ 6% έχεις 13 ευρω και 8 ευρω αντίστοιχα 

Edited by Yrrah
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, DjTony said:

πετρέλαιο ήθελα μόνο 300 το μήνα. Τώρα θέλω 2-3 μήνες το πολύ έως 170€ το μήνα για όλο το ρεύμα μου

Έχω και εγώ βρέφος και δε ξέρω αν συμφέρει το πετρέλαιο ή το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν απομονώνεις το δωμάτιο και καίει μόνο στο χώρο που είναι το παιδί τότε συμφέρει το ρεύμα. Αν είναι να καείς 3 4 κλιματιστικά ίσως (λέω ίσως) συμφέρει το πετρέλαιο. Εγώ πάντως καίω ρεύμα με ένα παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως καις το ρεύμα...κι εγώ με μωράκι 6 μηνών στο σπίτι...Αν χρησιμοποιείς air condition (ειδικά αν είναι και τελευταίας γενιάς) συμφέρει.
Αν χρησιμοποιείς θερμοπομπούς τότε συμφέρει το πετρέλαιο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει το ρεύμα ειδικά αν έχεις το online της ΔΕΗ όπως εγώ χωρίς ρήτρα και με 9 λεπτά την κιλοβατώρα. Σου λέω πλήρωνα 300+ ευρώ το μήνα για πετρέλαιο. Σώθηκα με τα κλιματιστικά. Βράζει όλο το σπίτι όλο το 24ωρο και δίνω Μαξ 170€ κάνα δυο μήνες το πολύ με όλα μέσα. Όχι μόνο κλιματιστικά.... Θερμοσίφωνο φούρνοι πλυντήρια.. Όλα.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που λέτε παιδιά αλλά το θέμα θέρμανση είναι τεράστιο και διαφέρει από σπίτι σε σπίτι.Παίζει ρόλο η μόνωση του σπιτιού,το που είναι,τι απώλειες έχει,τι προσανατολισμό,τα κουφώματα,αν είναι ανοιχτό από κάτω κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τα πεθερικά μου ζουν σε σπίτι από παντού ανοιχτό, μπάζουν τα κουφώματα κλπ κλπ. Με σωστά καινούρια κλιματιστικά το σπίτι είναι φούρνος. Δουλειά κάνει το κλιματιστικό σε οποιοδήποτε σπίτι. Το αν θα αργήσει λίγο παραπάνω ή αν θα κάψει λίγο παραπάνω είναι άλλο θέμα

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια πόλη φίλε μου?Γιατί καινούρια κλιματιστικά inverter έχουν και πολλοί γνωστοί μου εδώ Σέρρες Δράμα ακόμα και Φλώρινα Πτολεμαΐδα Κοζάνη αλλά αν δεν έχεις επαρκή μόνωση τζάμπα καίνε.Είναι σύνθετη ιστορία η θέρμανση και δεν βγαίνει άκρη έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια πόλη φίλε μου?Γιατί καινούρια κλιματιστικά inverter έχουν και πολλοί γνωστοί μου εδώ Σέρρες Δράμα ακόμα και Φλώρινα Πτολεμαΐδα Κοζάνη αλλά αν δεν έχεις επαρκή μόνωση τζάμπα καίνε.Είναι σύνθετη ιστορία η θέρμανση και δεν βγαίνει άκρη έτσι απλά.
Για Αθήνα μιλάω. Δεν έχουμε μείον εδώ εμείς αλλά ακόμα και με 1-2 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία τα σπίτια μέσα είναι φούρνος. Δε μιλάμε για χάρτινα σπίτια έτσι; για ένα παλιό σπίτι πχ των πεθερικων μου που μπάζουν τα κουφώματα, το ζεσταίνει επαρκώς. Σίγουρα θα κάψει παραπάνω από το δικό μου που είναι καινούριο και δε χάνει από πουθενά, τη δουλειά τους όμως την κάνουν

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Yrrah said:

Ηρθε ο 2ος λογαριασμός ΔΕΗ

Μια χαρά για τόσες KWhs …

Έκπτωση όμως δεν δικαιούμαι ;;

 

AE59F219-6E1E-4CD7-ADBE-8150A5B39526.jpeg

στον εκκαθαριστικό

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, DjTony said:

Νεογέννητο και ένα τρίχρονο έχω... Βάζω 2-3 πλυντήρια τη μέρα, καίω θερμοσίφωνο σχεδόν όλο το 24ωρο για να έχω ζεστό νερό διότι πάντα χρειάζεται, επίσης καίνε 3 κλιματιστικά όλη μέρα... 9 το πρωί με 12 το βράδυ καίει ένα 18αρι στο σαλόνι και ΌΛΟ το 24ωρο καίνε στα δύο παιδικά δωμάτια από ένα 9αρι στο καθένα για τα μικρά. Το βράδυ καίει και το δικό μου το 9αρι αλλά κλείνει το 18αρι στο σαλόνι. Όλα τα κλιματιστικά είναι inventor 4ετιας, δηλαδή οικονομικά... Δουλεύει και κάνα δίωρο η κουζίνα κάθε μέρα... Δε θέλει και πολύ.. Για πετρέλαιο ήθελα μόνο 300 το μήνα. Τώρα θέλω 2-3 μήνες το πολύ έως 170€ το μήνα για όλο το ρεύμα μου.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

 

Με ολα αυτα που περιγραφεις, η καταναλωση σου ειναι πολυ χαμηλη. Εγω εχω ευκολα μηνιαια 1100 kwh, με πολυ λιγοτερη χρηση απο αυτη που αναφερεις...

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Yrrah said:

Ηρθε ο 2ος λογαριασμός ΔΕΗ

Μια χαρά για τόσες KWhs …

Έκπτωση όμως δεν δικαιούμαι ;;

 

AE59F219-6E1E-4CD7-ADBE-8150A5B39526.jpeg

στον εκκαθαριστικό

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...