Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

2 minutes ago, noisex said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό κάνω. Προσπαθώ να ενημερωθώ και να βγάλω άκρη. Μα ανέκαθεν δεν ήταν η χρέωση μορφής "από χ έως ψ κιλοβατώρες τόσο" και μετά άλλαζε κλίμακα χρέωσης; Ή όχι; Θα ψάξω άμεσα να βρω παλιότερους λογαριασμούς, που έχω αρχείο.
Ωραία. Να αλλάξω. Να το κάνω enter+ δηλαδή; Γιατί το online, απ'ότι έχω καταλάβει κόβει τον έντυπο λογαριασμό και ζητά πληρωμή, με συγκεκριμένους τρόπους.

Η πλειοψηφία αυτών που γράφουν στα fora έχει επιλέξει το Online που έχει το φτηνότερο τιμολόγιο, αλλά με δέσμευση 24 μηνών. Αυτό, όμως, δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους, αφού στόχος είναι να περάσει ο χειμώνας με το σταθερό τιμολόγιο και αν η ΔΕΗ το αλλάξει μετά τους 6 μήνες, που δεν το πιστεύω γιατί αντέχει, μπορούμε να φύγουμε αζημίως.

Σύγκρινε τις καταναλώσεις σου με τα σταθερά προγράμματα της ΔΕΗ και αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπον απο το να πληρωνω 12€ παγιο τον μηνα στην Ελιν νομιζω οτι αξιζει να παω στην ΔΕΗ εστω και με ανεβασμενες τις τιμες.

Το myHome Online εχει ημερησια 0,17000 και νυχτερινο 0,13000 με 1€/μηνα παγιο. Δεν ξερω αν τελικα αξιζει καποιο αλλο.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, stixima said:

Λοιπον απο το να πληρωνω 12€ παγιο τον μηνα στην Ελιν νομιζω οτι αξιζει να παω στην ΔΕΗ εστω και με ανεβασμενες τις τιμες.

Το myHome Online εχει ημερησια 0,17000 και νυχτερινο 0,13000 με 1€/μηνα παγιο. Δεν ξερω αν τελικα αξιζει καποιο αλλο.

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , βάλε 4μηνες καταναλώσεις και στο πεδίο "το Πρόγραμμά σας" βάλε τιμές της Ελίν

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Μετά την ήττα από βολτον λόγω ΡΗΤΡΑΣ ΟΤΣ, ακολούθησα την διαδικασία για αλλαγή παρόχου στην δεη μέσα νοέμβρη. Η κοπελιά στο τηλ. μου ειπε οτι εαν δεν γινει αλλαγη δεν μπορουμε να ενεργοποιησουμε καποιο πακετο ενώ της ειπα οτι ενδιαφερομαι για το 12μηνο τοτε. Μετά τις οικονομικές αλλαγες στην δεη, παραμένει η μονη λυση για κρυφες μεγαλες χρεωσεις; Υπάρχει κάτι καλύτερο; ευχαριστω ολους.

http://idata.over-blog.com/0/02/75/37/gifs3/fusion.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάπου σε έχασα στα βήματα από την επικοινωνία σου με την εξυπηρέτηση της ΔΕΗ στα μέσα ΝΟΕ μέχρι τώρα.

Προχώρησε η αλλαγή παρόχου;

Άνοιξες ebill;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, makap said:

Κάπου σε έχασα στα βήματα από την επικοινωνία σου με την εξυπηρέτηση της ΔΕΗ στα μέσα ΝΟΕ μέχρι τώρα.

Προχώρησε η αλλαγή παρόχου;

Άνοιξες ebill;

Στην επικοινωνια για αλλαγη παροχου, ρωτησα εαν μπορω να ενεργοποιησω καποιο προγραμμα και μου ειπαν οτι αυτο γινεται αφου ενταχθω στην οικογενεια της ΔΕΗ. Όσο αφορά το διαστημα απο τοτε, εστειλαν σε λαθος email τα εντυπα, πηρα να μαθω γιατι αργουν να ρθουν και ετσι ξανα απο την αρχη... Δεν εχει γινει η αλλαγη παροχου μεχρι σημερα. Ακόμη, ebill δεν εχω ανοιξει. δεν διαβασα - ούτε μου είπαν οτι πρεπει να κανω κατι τετοιο τηλεφωνικως. Ωστοσο επειδη απο τοτε, έχουν αλλαξει οι τιμές σε όλα τα πακετα που με ενδιεφεραν, υποθετω δεν θα εχω θεμα να ακυρωσω την διαδικασια (εφοσον δεν εχει ολοκληρωθεί στην τελικη). Βεβαια αυτό ειναι υπόθεση. Τελικά, για αυτό ρωτάω, εάν υπάρχει κάτι οικονομικότερο (χωρις ρητρες) με τα ισχύοντα δεδομενα καθως είμαι βεβαιος οτι δεν θα μου δοθει η δυνατοτητα να ενεργοποιησω καποιο προγραμμα με την ημερομηνια της αιτησης μου... 

http://idata.over-blog.com/0/02/75/37/gifs3/fusion.gif
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, forever-charmed said:

Στην επικοινωνια για αλλαγη παροχου, ρωτησα εαν μπορω να ενεργοποιησω καποιο προγραμμα και μου ειπαν οτι αυτο γινεται αφου ενταχθω στην οικογενεια της ΔΕΗ.

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά και γωνίες

τώρα αργά , σε έκαψε χωρίς λόγο επειδή ήταν άσχετη

το σημαντικότερο να απαντήσεις

έκανες τότε αίτηση ναι ή όχι ?

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, korakios said:

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά και γωνίες

τώρα αργά , σε έκαψε χωρίς λόγο επειδή ήταν άσχετη

το σημαντικότερο να απαντήσεις

έκανες τότε αίτηση ναι ή όχι ?

 

εκανα αιτηση αλλαγης παροχου σε δεη, οχι σε προγραμμα καθως οπως προειπα μου ειπαν δεν ειναι δυνατο.

edit: τηλεφωνικως εγινε η ολη διαδικασια.

Edited by forever-charmed
http://idata.over-blog.com/0/02/75/37/gifs3/fusion.gif
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, forever-charmed said:

εκανα αιτηση αλλαγης παροχου σε δεη, οχι σε προγραμμα καθως οπως προειπα μου ειπαν δεν ειναι δυνατο.

edit: τηλεφωνικως εγινε η ολη διαδικασια.

δε γίνεται αυτό που λες

υποθέτω οτι μπήκες στο πρόγραμμα Γ1, τι υπέγραψες ? έχεις αντίγραφο?

δυστυχώς σε κάψανε

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, korakios said:

δε γίνεται αυτό που λες

υποθέτω οτι μπήκες στο πρόγραμμα Γ1, τι υπέγραψες ? έχεις αντίγραφο?

δυστυχώς σε κάψανε

Δεν υπεγραψε ο ανθρωπος απ οτι καταλαβα

Απλα εκανε τηλεφωνικα αιτηση

Δεν μπορει να αλλαξει προγραμμα τωρα ? (γιατι να μην μπορει;)

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  

8 minutes ago, korakios said:

δε γίνεται αυτό που λες

υποθέτω οτι μπήκες στο πρόγραμμα Γ1, τι υπέγραψες ? έχεις αντίγραφο?

δυστυχώς σε κάψανε

πήρα τηλεφωνο αμεσως μολις διαβασα το μηνυμα σου, η υπαλληλος ακρως βοηθητικη ειπε τα ιδια με την πρωτη και της ειπα οτι και στην συνομιλια ανεφερα το προγραμμα κτλ. οτι για αυτους μπορει να ειναι technicality αλλα εγω για τις 5 μερες που εκαναν λαθος εγω πιθανως να χασω μια προνομιουχα τιμη που δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη... Μου ειπε οτι θα δει την περιπτωση μου ο προιστάμενος, εναποθετω της ελπιδες μου εκει και οτι γινει... Στο θέμα του Γ1/κτλ. ειπε οτι εχω ολα τα προγραμματα ανοικτα και δεν υπαρχει επιλογη ακομη στην "αιτηση μου".

http://idata.over-blog.com/0/02/75/37/gifs3/fusion.gif
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alfeios said:

Δεν μπορει να αλλαξει προγραμμα τωρα ? (γιατι να μην μπορει;)

φυσικά και μπορεί ,αλλά έχασε τις παλιές τιμές του onine/enter

έπρεπε να πάει σε κατάστημα να βάλει το enter κατευθείαν

2 minutes ago, forever-charmed said:

  

πήρα τηλεφωνο αμεσως μολις διαβασα το μηνυμα σου, η υπαλληλος ακρως βοηθητικη ειπε τα ιδια με την πρωτη και της ειπα οτι και στην συνομιλια ανεφερα το προγραμμα κτλ. οτι για αυτους μπορει να ειναι technicality αλλα εγω για τις 5 μερες που εκαναν λαθος εγω πιθανως να χασω μια προνομιουχα τιμη που δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη... Μου ειπε οτι θα δει την περιπτωση μου ο προιστάμενος, εναποθετω της ελπιδες μου εκει και οτι γινει... Στο θέμα του Γ1/κτλ. ειπε οτι εχω ολα τα προγραμματα ανοικτα και δεν υπαρχει επιλογη ακομη στην "αιτηση μου".

δεν έχω καταλάβει τίποτα , αν θες να συνεχίσουμε πρώτα απαντάς στο

16 minutes ago, korakios said:

τι υπέγραψες ? έχεις αντίγραφο?

 

επίσης σου στείλανε κάποιο έγγραφο σύμβασης ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κόπο και βάσανο στο ψάξιμο, υπέγραψα Γ1 το οποίο δεν ξέρω για ποιον λόγο μου δόθηκε ακόμη... Ενώ επί λέξει είχα πει για συγκεκριμένο πρόγραμμα στην τηλ. επικοινωνία. Η τωρινή υπάλληλος είπε ότι αλλάζει το πρόγραμμα σε αυτό που ζήτησα και για το εάν γίνει δεκτή η παλαιά χρέωση θα αποφασίσει ο προιστάμενος. Δεν ξέρω πραγματικά τι στο καλό γίνεται πλέον, άλλα ζητάς και άλλα σου στέλνουν; Τάχα ήταν χωρίς πρόγραμμα και ενεργοποιώ μετά ενώ έστειλαν Γ1; Απορώ τις ηχογραφούν όντως τις κλήσεις; Ευτυχώς πήρα χαμπάρι νωρίς, εύχομαι να πρόλαβα.

http://idata.over-blog.com/0/02/75/37/gifs3/fusion.gif
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, forever-charmed said:

Μετά από κόπο και βάσανο στο ψάξιμο, υπέγραψα Γ1 το οποίο δεν ξέρω για ποιον λόγο μου δόθηκε ακόμη... Ενώ επί λέξει είχα πει για συγκεκριμένο πρόγραμμα στην τηλ. επικοινωνία. Η τωρινή υπάλληλος είπε ότι αλλάζει το πρόγραμμα σε αυτό που ζήτησα και για το εάν γίνει δεκτή η παλαιά χρέωση θα αποφασίσει ο προιστάμενος. Δεν ξέρω πραγματικά τι στο καλό γίνεται πλέον, άλλα ζητάς και άλλα σου στέλνουν; Τάχα ήταν χωρίς πρόγραμμα και ενεργοποιώ μετά ενώ έστειλαν Γ1; Απορώ τις ηχογραφούν όντως τις κλήσεις; Ευτυχώς πήρα χαμπάρι νωρίς, εύχομαι να πρόλαβα.

οκ, τώρα βγήκε άκρη

Πάμε

1. Την αρχική αίτηση που στείλανε σε λάθος email , την παρέλαβες τελικά ?

2. Αν ναι , τι έγραφε ? Και αυτή λανθασμένα Γ1?

3. Αν όχι τι ημερομηνία έχει πανω στο συμβόλαιο ?

4. το online ή enter ζήτησες τότε ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, korakios said:

οκ, τώρα βγήκε άκρη

Πάμε

1. Την αρχική αίτηση που στείλανε σε λάθος email , την παρέλαβες τελικά ?

2. Αν ναι , τι έγραφε ? Και αυτή λανθασμένα Γ1?

3. Αν όχι τι ημερομηνία έχει πανω στο συμβόλαιο ?

4. το online ή enter ζήτησες τότε ?

1. την στειλανε σε email που δεν ηταν δικο μου καθώς μπέρδεψε το G με το J, οποτε δεν εχω προσβαση, αυτό έγινε 24 νοέμβρη. Η νεα αιτηση εγινε 30 νοεμβρη.
2. δεν γνωριζω
3. τωρα το συμβολαιο εχει 1/12
4. ζητησα το online (νομιζω ενα μηνα πριν ηταν 24μηνο; δεν θυμαμαι με σιγουρια)

http://idata.over-blog.com/0/02/75/37/gifs3/fusion.gif
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, forever-charmed said:

4. ζητησα το online (νομιζω ενα μηνα πριν ηταν 24μηνο; δεν θυμαμαι με σιγουρια)

ναι 24 μήνες είχε και φυσικά άλλες πολύ καλύτερες τιμές

6 minutes ago, forever-charmed said:

την στειλανε σε email που δεν ηταν δικο μου καθώς μπέρδεψε το G με το J, οποτε δεν εχω προσβαση, αυτό έγινε 24 νοέμβρη. Η νεα αιτηση εγινε 30 νοεμβρη.

βάσει αυτού θα πατήσεις αργότερα για καταγγελία (και φυσικά στις τηλεφωνικές συνδιαλέξεις) , αχρείαστη να είναι

Όπως κατάλαβες μη δίνεις καμία σημασία στο τι λένε , δεν έχουν ιδέα

Για τις ρήτρες στη Volton έκανες καταγγελία (και για τη τυχών ρήτρα αποχώρησης?)

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, korakios said:

ναι 24 μήνες είχε και φυσικά άλλες πολύ καλύτερες τιμές

βάσει αυτού θα πατήσεις αργότερα για καταγγελία (και φυσικά στις τηλεφωνικές συνδιαλέξεις) , αχρείαστη να είναι

Όπως κατάλαβες μη δίνεις καμία σημασία στο τι λένε , δεν έχουν ιδέα

Για τις ρήτρες στη Volton έκανες καταγγελία (και για τη τυχών ρήτρα αποχώρησης?)

είχα κάνει τότε ότι μου είχες πει, καμια απαντηση απο ΣτΚ ουτε απο βολτον. Σημείωσε οτι εκδόθηκε και νεος λογαριασμος και αυτος με Ρητρα... θελω πλεον απλα να φυγω....... αναμενω να δω τον τελευταιο εκκαθαριστικο τι θα γραψουν....

http://idata.over-blog.com/0/02/75/37/gifs3/fusion.gif
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, forever-charmed said:

θελω πλεον απλα να φυγω.......

ήδη έφυγες αφού υπέγραψες Γ1 ή είναι θέμα ημερών , απλά το Γ1 είναι και αυτό με ρήτρες

13 minutes ago, forever-charmed said:

είχα κάνει τότε ότι μου είχες πει, καμια απαντηση απο ΣτΚ ουτε απο βολτον

πάρε τηλ στο ΣτΚ και ρώτα για την πορεία , αν και δε νομίζω να έχεις απάντηση πριν απο μήνα

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, korakios said:

ήδη έφυγες αφού υπέγραψες Γ1 ή είναι θέμα ημερών , απλά το Γ1 είναι και αυτό με ρήτρες

ας ευχηθω οτι θα γινει η αλλαγη κ ολα τα αλλα να τα λεμε σαν ανεκδοτο... 🙂 fingers crossed

http://idata.over-blog.com/0/02/75/37/gifs3/fusion.gif
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, forever-charmed said:

ας ευχηθω οτι θα γινει η αλλαγη κ ολα τα αλλα να τα λεμε σαν ανεκδοτο... 🙂 fingers crossed

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/#

κοιτάς αν άλλαξε το τελευταιο ψηφίο

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, forever-charmed said:

ας ευχηθω οτι θα γινει η αλλαγη κ ολα τα αλλα να τα λεμε σαν ανεκδοτο... 🙂 fingers crossed

Αυτό που πρέπει να κάνεις άμεσα είναι να ζητήσεις να σου δώσουν τον αριθμό εταίρου της ΔΕΗ, ώστε να μπορείς να ανοίξεις ebill, γιατί μέσω αυτό θα ορίσεις άμεσα το πρόγραμμα που θέλεις και όλα όλα απαιτούνται (πληρωμή με κάρτα, μηνιαίο λογαριασμό, ειδοποιήσεις κλπ).

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, makap said:

Αυτό που πρέπει να κάνεις άμεσα είναι να ζητήσεις να σου δώσουν τον αριθμό εταίρου της ΔΕΗ, ώστε να μπορείς να ανοίξεις ebill, γιατί μέσω αυτό θα ορίσεις άμεσα το πρόγραμμα που θέλεις και όλα όλα απαιτούνται (πληρωμή με κάρτα, μηνιαίο λογαριασμό, ειδοποιήσεις κλπ).

Εγω εκανα αυτο, αριθμο εταιρου και σημιουργια ebill στις 10 το βραδυ την τελταια ημερα των παλιων τιμων για το online. Τωρα γραφει οτι ειναι υπο εξεταση

Εγω πιθανοτητες να μπω στις παλιες τιμες ?

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, alfeios said:

Εγω πιθανοτητες να μπω στις παλιες τιμες ?

ναι , άγνωστο τι θα κάνει η ΔΕΗ φυσικά

επίσης κάνεις screen recording ή έστω screenshots με το ιστορικό , μιας και το σύστημα τα εχει παίξει και παίζει να σου τα έχει σβήσει όλα

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alfeios said:

Εγω εκανα αυτο, αριθμο εταιρου και σημιουργια ebill στις 10 το βραδυ την τελταια ημερα των παλιων τιμων για το online. Τωρα γραφει οτι ειναι υπο εξεταση

Εγω πιθανοτητες να μπω στις παλιες τιμες ?

 

Είναι τυπική η διαδικασία της εξέτασης. 

Εάν επέλεξες το πρόγραμμα που θέλεις και τσεκάρισες τα απαραίτητα, τότε θα έχεις τις προηγούμενες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, makap said:

Είναι τυπική η διαδικασία της εξέτασης. 

Εάν επέλεξες το πρόγραμμα που θέλεις και τσεκάρισες τα απαραίτητα, τότε θα έχεις τις προηγούμενες τιμές.

το εκανα αυτο

και παγια εντολη και μηνιαιο λογαριασμό, και προγραμμα

 

αλλα εκει ειχε εναν τιμοκαταλογο, τον παλιο. τωρα εμφανιζει τον νεο

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...