Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μα αυτό λέω και πριν ρε συ........ Προχτές ήταν online

Όπως σου είχα δείξει και στην άλλη παροχή μου, που την τσέκαρα κι αυτή συνέχεια κι εκείνη online ήταν και είναι ακόμα.

Θα είχε νόημα να έχω τη μια online και την άλλη όχι; Και τις δυο online ήθελα να τις κάνω

3 minutes ago, korakios said:

εγώ δεν έχω καταλάβει τι παίζει πλέον, χάθηκα

Αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω, άλλη φορά θα σου στέλνω στο δίπλα forum

Αν μπορείς, μια απάντηση στο παρακάτω

https://myphone.gr/forum/topic/140198/?do=findComment&comment=7015799

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν γνωριζω το ιστορικο σου. τωρα ακουω για 2 παροχες κτλ

αφου ειναι η μια παροχη ενταξει, ας μην την αναφερουμε και μπερδευομαι και εγω.

παμε στην παροχη με το προβλημα

Ειπες εχεις ενεργοποιημενα τα παντα , μινιαιος λογαριασμος, ηλεκτρονικος λογαριασμος και παγια εντολη

και τωρα ειναι σε φαση ΥΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗ

απο ποτε ειναι σε φαση εξεταση?

ποτε ενεργοποιησες το Online με τα 3 απαραιτητα κριτηρια?

στον site του δεδδηε εχουν αλλαξει τα τελευταια 2 ψηφια (απο αλλο παροχο δεν ειπες οτι εισαι?) ??? το τσεκαρες?

 

πειρες ή παρε τηλ εξυπηρετηση πελατων στο τμηαμα ebill. 

Edited by the_shaman
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, thodoris85 said:

Αν μπορείς, μια απάντηση στο παρακάτω

https://myphone.gr/forum/topic/140198/?do=findComment&comment=7015799

δυστυχώς δεν έχω απάντηση , πρώτη φορά το ακούω να φαίνεται υπο εξέταση αλλά να μη φαίνεται στο ιστορικό επιλογών

εγώ θα ρίσκαρα κρατώντας screenshots (καλύτερα και screen recording ) και θα το ξαναπατούσα

οι μλς στην εξυπηρέτηση , τι βλέπουν απο εκεί ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, thodoris85 said:

 

ωραια λιγο διαβασα καποιες πληροφοριες και κατανοω καλυτερα το θεμα σου. σύμφωνα με το ιστορικο επιλογων κατι παίχτηκε με τον μηνιαίο λογαριασμό και προστέθηκε πολύ αργότερα. 

ούτε στο δικο μου ιστορικο γραφει home online παρόλο που είναι ενεργοποιημένο 

γραφεί οτι περίπου γραφεί και σε εμένα

μια τελευταία ερώτηση

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

έχουν αλλάξει τα 2 τελευταία ψηφιά ? 

επίσης κανε ένα τηλεφώνημα ακομα και ρωτα αν εισαι στο online,  μηπως απλα εφαγε καποιο φλας και θα σε ξεκολλησει συντομα.

οταν λες οτι μπορεις να το πατησεις ξανα , τι εννοεις? εχει κουμπι ? ενεργοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, korakios said:

δυστυχώς δεν έχω απάντηση , πρώτη φορά το ακούω να φαίνεται υπο εξέταση αλλά να μη φαίνεται στο ιστορικό επιλογών

εγώ θα ρίσκαρα κρατώντας screenshots (καλύτερα και screen recording ) και θα το ξαναπατούσα

οι μλς στην εξυπηρέτηση , τι βλέπουν απο εκεί ?

εν τω μεταξύ μόλις έκανα screen record από την άλλη παροχή, (που δε φαίνεται να έχω κάνει επιλογή του myhome online στο ιστορικό, αλλά στους λογαριασμούς μου είναι επιλεγμένο) για να το ανέβαζα εδώ για όποιους/όποιον αμφισβητεί (αν και μάλλον δε θα το κάνω γιατί είναι μπόλικη δουλειά για να κάνω blur τα στοιχεία της κάρτα από την πάγια εντολή και διευθύνσεις κτλ που φαίνονται πάνω-πάνω

 

41 minutes ago, the_shaman said:

εγω δεν γνωριζω το ιστορικο σου. τωρα ακουω για 2 παροχες κτλ

αφου ειναι η μια παροχη ενταξει, ας μην την αναφερουμε και μπερδευομαι και εγω.

παμε στην παροχη με το προβλημα

Ειπες εχεις ενεργοποιημενα τα παντα , μινιαιος λογαριασμος, ηλεκτρονικος λογαριασμος και παγια εντολη

και τωρα ειναι σε φαση ΥΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗ

απο ποτε ειναι σε φαση εξεταση?

ποτε ενεργοποιησες το Online με τα 3 απαραιτητα κριτηρια?

στον site του δεδδηε εχουν αλλαξει τα τελευταια 2 ψηφια (απο αλλο παροχο δεν ειπες οτι εισαι?) ??? το τσεκαρες?

Αν και, χωρίς παρεξήγηση, έχω κουραστεί να τα γράφω πολλές φορές κοίτα πως έχει η ιστορία (θα βαρεθείς να διαβάζεις το σεντόνι).

Έκανα δυο αιτήσεις, μια για παροχή που είναι στο όνομα μου (όχι το σπίτι μου) και μια για τους γονείς μου. Και οι δυο για το online.

Πολύ κακώς δεν τσέκαρα νωρίτερα το αποδεικτικό της αίτησης, γιατι η δική μου έγραφε λάθος αιρθμο παροχής (επιβεβαιωμένο ότι το είχα σωστό όμως γιατί ο αριθμός είναι ΑΚΥΡΟΣ) και η παροχή των γονιών μου είχε και κενό το επιλεγμένο πρόγραμμα (δεν έγραφε καθόλου ως επιλογή το online, και περιέργως δεν έγραφε τίποτα απολύτως).

Και για τις δυο παροχές είχα κάνει τις απαραίτητες επιλογές και είχα δηλώσει και στις δυο την κάρτα για πάγια εντολή, η οποία πέρασε και από το NBG authenticator.

Οι αιτήσεις έγιναν στις 4 Οκτωβρίου (το παρακάτω είναι η αίτηση που δεν αναφέρει το προϊόν και ο αριθμός παροχής ήταν κάτι αντίστοιχο και στις δυο αιτήσεις):

image.png

Τους ορθούς αριθμούς παροχής τους βρήκαν από τους παλιούς λογαριασμούς που είχαμε απισυνάψει.

Οι αιτήσεις που έστειλαν ήταν Γ1 για το δικό μου και Γ1Ν για των γονιών μου. Πήρα αμέσως τηλεφωνο και με καθυσήχασαν ότι έτσι γίνεται και θα πρέπει να το δηλώσω μόνος μου ΞΑΝΑ από το ebill για αλλαγή σε online. Σε ερώτηση μου γιατί πρέπει να κάνω ξανά τη διαδικασία και δεν υπολογίζεται η αρχική μου αίτηση. Η απάντηση ήταν πάλι, "έτσι είναι η διαδικασία".
Κακώς τους πίστεψα γιατί συνάδελφος μου, έκανε αίτηση για online μετά από κουβέντα που είχαμε και μέρες μετά τη δική μου αίτηση, και του έστειλαν για υπογραφή σωστό συμβόλαιο και είναι ήδη στο online!!!

Για τη δική μου παροχή πήρα τηλ γιατί δε φαινόταν το ακίνητο στο παλιό ebill και 5 Νοεμβρίου έφτιαξα καινούριο. Όχι μόνο αυτό, μου είπαν ότι αν θέλω το ίδιο username μπορώ να κάνω διαγραφή πρώτα και μετά με τον κωδικό εταίρου που μου έδωσαν να φτιάξω νεο ebill με το ίδιο username, όπως και έκανα.

Για την παροχή των γονιών μου, ο κωδικός εταίρου δεν άλλαξε από ότι είδαν στον παλιό λογαριασμό και έφτιαξα ebill μιας και δεν είχαν ebill παλιότερα.

Και στις δυο περιπτώσεις επέλεξα το online ΞΑΝΑ, πολλές επιλογές ήταν ήδη τσεκαρισμένες και δεν είχα επιλογή αλλαγής (δε θυμάμαι ακριβώς ποιές) και έκανα ΞΑΝΑ πάγια εντολή και για τις δυο παροχές.

Σε κάποια φάση στη δική μου παροχή έπρεπε να ξανατσεκάρω τα κουτάκια γιατί είχαν απεπιλεγεί οι αρχικές επιλογές.

Στους γονείς μου ήρθαν αργά για μέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ (την προηγούμενη εβδομάδα). *** Εννοείται ότι το email από τη ΔΕΗ (σχετικά ότι τις επόμενες ημέρες θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση) το είχα  λάβει ΠΟΛΥΥΥΥ καιρό πριν, αλλά ας ήταν μπροστά στα άλλα αυτό δεν είναι πρόβλημα ***

 

Το δικό μου είναι σε εξέταση από 5 Νοεμβρίου

Των γονιών μου ήταν σε εξέταση από 5 Νοεμβρίου μέχρι προχτές σίγουρα. Σήμερα που μπήκα είχε επιλεγεί το enter και επέλεξα εκ νέου το online. Λογικά έγινε η αλλαγή από το σύστημα χτές το πρωί μαζί με τα υπόλοιπα που φαίνεται να άλλαξαν

image.png

 

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, the_shaman said:

ωραια λιγο διαβασα καποιες πληροφοριες και κατανοω καλυτερα το θεμα σου. σύμφωνα με το ιστορικο επιλογων κατι παίχτηκε με τον μηνιαίο λογαριασμό και προστέθηκε πολύ αργότερα. 

ούτε στο δικο μου ιστορικο γραφει home online παρόλο που είναι ενεργοποιημένο 

γραφεί οτι περίπου γραφεί και σε εμένα

μια τελευταία ερώτηση

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

έχουν αλλάξει τα 2 τελευταία ψηφιά ? 

επίσης κανε ένα τηλεφώνημα ακομα και ρωτα αν εισαι στο online,  μηπως απλα εφαγε καποιο φλας και θα σε ξεκολλησει συντομα.

οταν λες οτι μπορεις να το πατησεις ξανα , τι εννοεις? εχει κουμπι ? ενεργοποιηση?

Και οι δυο τελειώνουν σε 3 (άρα είναι ήδη στη ΔΕΗ μιας και πριν ήταν 2). Καλά..στη δική μου έχει βγει και λογαριασμός ήδη (Γ1)

Για το δικό μου μου έχουν πει δυο φορές ότι υπάρχει θέμα (και περιμένω 2 εβδομάδες τώρα να με πάρουν τηλέφωνο μιας και "κατέθεσα" παράπονο)

Για τους γονείς μου είναι δυσκολότερα τα πράγματα γιατί μένουν μακριά και δε μπορώ να μιλήσω εκ μέρους τους. Επίσης δύσκολα θα τους δώσω να καταλάβουν και δε θα ξέρουν και τι να πουν.

Και στις δυο παροχές βλέπω το παρακάτω και μπορώ να κάνω αλλαγή (στο ένα έκανα πριν από λίγο μάλιστα)

image.png

 

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, thodoris85 said:

Για τη δική μου παροχή πήρα τηλ γιατί δε φαινόταν το ακίνητο στο παλιό ebill και 5 Νοεμβρίου έφτιαξα καινούριο. Όχι μόνο αυτό, μου είπαν ότι αν θέλω το ίδιο username μπορώ να κάνω διαγραφή πρώτα και μετά με τον κωδικό εταίρου που μου έδωσαν να φτιάξω νεο ebill με το ίδιο username, όπως και έκανα.

σορρυ που ρωταω , επανω πανω που λεει επιλεξτε ακινητο, ειχες ελεγξει αν φενεται εκει? γιατι πριν μερικες μερες που επεστρεψα και εγω στην δεη. εχασα 1 μερα  λογω οτι οταν ανοιγα το ebill μου εβγαζε το αριθμο συμβολαιου που ειχα πριν αλλαξω παροχο. μετα πειρα χαμπαρι οτι εκει εμφανιζονται ολοι οι αριθμοι συμβολαιου παλιοι ή νεοι. 

 

21 minutes ago, thodoris85 said:

Οι αιτήσεις που έστειλαν ήταν Γ1 για το δικό μου και Γ1Ν για των γονιών μου. Πήρα αμέσως τηλεφωνο και με καθυσήχασαν ότι έτσι γίνεται και θα πρέπει να το δηλώσω μόνος μου ΞΑΝΑ από το ebill για αλλαγή σε online. Σε ερώτηση μου γιατί πρέπει να κάνω ξανά τη διαδικασία και δεν υπολογίζεται η αρχική μου αίτηση. Η απάντηση ήταν πάλι, "έτσι είναι η διαδικασία".

οκ λαθος τους και συμφωνώ μαζι σου, αλλά λιγο το κακο. μιας και το πειρες χαμπαρι αμεσα και εκανες την διαδικασια απο την αρχη.

18 minutes ago, thodoris85 said:

Και οι δυο τελειώνουν σε 3 (άρα είναι ήδη στη ΔΕΗ μιας και πριν ήταν 2)

αρα εισαι κομπλε απο ολα.

σορρυ για πιο πριν, απλα δεν κατάλαβα κάποια λεπτομέρεια που τώρα την κατάλαβα. και το οτι ολα πηγαν στραβά δεν βοηθούσε και την κατασταση. 

και εγω ψιλο ταλαιπωρήθηκα με την δικια μου να φανταστείς. αυτο που κατάλαβα και θα στο δώσω και σαν συμβουλή, αν ειναι να ξανα γυρίσεις μελλοντικά στην δεη, μην το κανεις ηλεκτρονικά. σε βγάζουν το λαδι. καλύτερα κατάστημα. 😁

πολυ μπέρδεμα τα διάβασα να φανταστείς 3 φορες ολα, ξανα παρε αυριο τηλεφωνο, παρε στο τμημα ebill , παρε ξανα και συνδεσου στα θεματα λογαριασμων. καταλαβαίνω οτι εισαι σε φαση να εκραγείς. κανε λίγο υπομονή και προσπάθησε να βγάλεις ακρη. αν δεν βγάλεις ακρη τηλεφωνικος ή ακομα καλύτερα ταυτόχρονα , στειλε μεσω φόρμας επικοινωνίας που υπάρχει στο site τους για να εχεις και γραπτος τις απαντήσεις που θα παρεις.να εισαι καλυμενος. και να τις χρησιμοποιησεις αν χρειαστει.... ξερεις εσυ. 😁

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, the_shaman said:

σορρυ που ρωταω , επανω πανω που λεει επιλεξτε ακινητο, ειχες ελεγξει αν φενεται εκει? γιατι πριν μερικες μερες που επεστρεψα και εγω στην δεη. εχασα 1 μερα  λογω οτι οταν ανοιγα το ebill μου εβγαζε το αριθμο συμβολαιου που ειχα πριν αλλαξω παροχο. μετα πειρα χαμπαρι οτι εκει εμφανιζονται ολοι οι αριθμοι συμβολαιου παλιοι ή νεοι. 

 

οκ λαθος τους και συμφωνώ μαζι σου, αλλά λιγο το κακο. μιας και το πειρες χαμπαρι αμεσα και εκανες την διαδικασια απο την αρχη.

αρα εισαι κομπλε απο ολα.

σορρυ για πιο πριν, απλα δεν κατάλαβα κάποια λεπτομέρεια που τώρα την κατάλαβα. και το οτι ολα πηγαν στραβά δεν βοηθούσε και την κατασταση. 

και εγω ψιλο ταλαιπωρήθηκα με την δικια μου να φανταστείς. αυτο που κατάλαβα και θα στο δώσω και σαν συμβουλή, αν ειναι να ξανα γυρίσεις μελλοντικά στην δεη, μην το κανεις ηλεκτρονικά. σε βγάζουν το λαδι. καλύτερα κατάστημα. 😁

πολυ μπέρδεμα τα διάβασα να φανταστείς 3 φορες ολα, ξανα παρε αυριο τηλεφωνο, παρε στο τμημα ebill , παρε ξανα και συνδεσου στα θεματα λογαριασμων. καταλαβαίνω οτι εισαι σε φαση να εκραγείς. κανε λίγο υπομονή και προσπάθησε να βγάλεις ακρη. αν δεν βγάλεις ακρη τηλεφωνικος ή ακομα καλύτερα ταυτόχρονα , στειλε μεσω φόρμας επικοινωνίας που υπάρχει στο site τους για να εχεις και γραπτος τις απαντήσεις που θα παρεις.να εισαι καλυμενος. και να τις χρησιμοποιησεις αν χρειαστει.... ξερεις εσυ. 😁

 

Το ακίνητο μου το εμφάνιζε σίγουρα στη δική μου. Για τους γονείς μου είμαι 70% σίγουρος ότι το εμφάνιζε και πριν πάει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση αλλά δεν παίρνω όρκο.

Σε email που έχω στείλει, δεν έχουν απαντήσει. Έτσι, έστειλα και σε ΡΑΕ, ΣτΚ, ΓΓΚ (μέχρι στιγμής μόνο για τη δική μου παροχή). Αύριο θα στείλω και για των γονιών μου.

Δε θα βγει άκρη όμως με ΡΑΕ κτλ, γιατί αν κρίνω από παλιότερη καταγγελία που είχα κάνει προς τον ΣτΚ....όχι απλά θα έχει περάσει το 6μηνο, αλλά δε βγάζεις και άκρη με το μπρος-πίσω διευκρινύσεις από πάροχο κτλ οπότε μιλάμε για πολύ χρόνο!.

Το μόνο που ελπίζω είναι, τουλάχιστον η παροχή των γονιών μου (δεν το παρατήρησα πριν κάνω την αλλαγή), να έχει ενεργοποιηθεί το enter που ήταν από μόνο του επιλεγμένο πριν το αλλάξω σε online και έτσι να μην έχουν την ρήτρα του Γ1Ν

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, thodoris85 said:

Το ακίνητο μου το εμφάνιζε σίγουρα στη δική μου. Για τους γονείς μου είμαι 70% σίγουρος ότι το εμφάνιζε και πριν πάει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση αλλά δεν παίρνω όρκο.

Σε email που έχω στείλει, δεν έχουν απαντήσει. Έτσι, έστειλα και σε ΡΑΕ, ΣτΚ, ΓΓΚ (μέχρι στιγμής μόνο για τη δική μου παροχή). Αύριο θα στείλω και για των γονιών μου.

Δε θα βγει άκρη όμως με ΡΑΕ κτλ, γιατί αν κρίνω από παλιότερη καταγγελία που είχα κάνει προς τον ΣτΚ....όχι απλά θα έχει περάσει το 6μηνο, αλλά δε βγάζεις και άκρη με το μπρος-πίσω διευκρινύσεις από πάροχο κτλ οπότε μιλάμε για πολύ χρόνο!.

Το μόνο που ελπίζω είναι, τουλάχιστον η παροχή των γονιών μου (δεν το παρατήρησα πριν κάνω την αλλαγή), να έχει ενεργοποιηθεί το enter που ήταν από μόνο του επιλεγμένο πριν το αλλάξω σε online και έτσι να μην έχουν την ρήτρα του Γ1Ν

κουραστικο μεν αλλα ταραξε τους στα τηλεφωνα αυριο μεχρι να βρεις καποιον να σε εξυπηρετησει. ξεκινα με το τμημα ebill, μετα πανε στα θεματα λογαριασμων, νεα συμβολαια/αιτησεις (επιλογη 1 και μετα 2). και επεμενε να ελεγξουν τα παντα πριν σου δωσουν την τυποποιημενη απαντηση. ψιχοφθορο αλλα θα βρεις ακρη πιστευω. αν καταφερεις και βρεις το προβλημα , γραψε εδω. ευχομαι να ειναι συστημικο το θεμα και ολα να ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, the_shaman said:

κουραστικο μεν αλλα ταραξε τους στα τηλεφωνα αυριο μεχρι να βρεις καποιον να σε εξυπηρετησει. ξεκινα με το τμημα ebill, μετα πανε στα θεματα λογαριασμων, νεα συμβολαια/αιτησεις (επιλογη 1 και μετα 2). και επεμενε να ελεγξουν τα παντα πριν σου δωσουν την τυποποιημενη απαντηση. ψιχοφθορο αλλα θα βρεις ακρη πιστευω. αν καταφερεις και βρεις το προβλημα , γραψε εδω. ευχομαι να ειναι συστημικο το θεμα και ολα να ειναι καλα.

40 λετπά κάθε κλήση, δε νομίζω να αντέξω 3η φορά.

Και κάτι ακόμα. Τελικά δοκίμασα στο δικό μου ebill να κάνω αλλαγή στο enter, ναι μεν μπορώ να το επιλέξω, αλλά μετά δεν υπάρχει κάποιο κουμπί για υποβολή/ενεργοποίηση κτλ. Μόλις πάω στο "Ιστορικό επιλογών μου", δε φαίνεται κάτι εκεί, μετά όταν επιστρέφω στην κεντρική σελίδα "Οι λογαριασμοί μου", είμαι πάλι στο online και "υπό εξέταση" όπως πάντα.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, thodoris85 said:

40 λετπά κάθε κλήση, δε νομίζω να αντέξω 3η φορά.

Και κάτι ακόμα. Τελικά δοκίμασα στο δικό μου ebill να κάνω αλλαγή στο enter, ναι μεν μπορώ να το επιλέξω, αλλά μετά δεν υπάρχει κάποιο κουμπί για υποβολή/ενεργοποίηση κτλ. Μόλις πάω στο "Ιστορικό επιλογών μου", δε φαίνεται κάτι εκεί, μετά όταν επιστρέφω στην κεντρική σελίδα "Οι λογαριασμοί μου", είμαι πάλι στο online και "υπό εξέταση" όπως πάντα.

οσο ειναι προς εξεταση κατι, τα προγραμματα θα φαινονται και θα μπορεις να τα επιλεγεις.

μολις αλλαξει το στατους και θα στο εμφανισει οτι ειναι ενεργο. θα φυγουν οι καρτελες και θα παραμεινει αυτο που ειναι ενεργο.

εχεις πατημα οτι περασαν πολλες μερες. οπλισου με υπομονη και ζητα τους να το ψαξουν εις βαθος και να σου δωσουν σαφη απαντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το θυμηθήκατε ολοι και ψαχνεστε 24 ωρες πριν …

το ίδιο και φίλοι μου 

αργήσατε και πέσατε σε βουνό αιτήσεων προφανώς 

κι ας έχουν λυσσάξει να γράφουν τόσοι εδώ μεσα για τοσο καιρο, ΜΗΝ ΑΡΓΕΙΤΕ 

και εγω φυσικά να στέλνω ενημερώσεις σε φίλους και συγγενείς 

τελος πάντων ελπίζω να σας βάλουν στο παλιό και ολοι μαζί να την γλυτωσουμε κανα εξάμηνο και να βγει ο χειμώνας με τις παλιές εξωπραγματικές τιμες 0,09 !!! 

Link to comment
Share on other sites

 αν αναφερεσε στον θοδωρη η περιπτωση του ειναι δεν ειναι τελευταιας στιγμης. Από 5 νοεμβρη ταλαιπωρείτε ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, the_shaman said:

 αν αναφερεσε στον θοδωρη η περιπτωση του ειναι δεν ειναι τελευταιας στιγμης. Από 5 νοεμβρη ταλαιπωρείτε ο άνθρωπος.

Για την ακρίβεια 4 Οκτώβρη η αίτηση, 5 Νοέμβρη η ταλαιπωρία όπως λες

Για την παροχή των γονιών μου, που ήταν και το πιο βασικό προχώρησε (και από ότι φαίνεται από την ημερομηνία που έκαναν τις αλλαγές στην παροχή από το συστημα ~ 30/11/2021)

image.png

Η άλλη παροχή παραμένει με πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας ζούμε στους υπονόμους όμως μερικοί κοιτάζουν τ'άστρα.....!

Mod edit: Αφαιρέθηκε φωτογραφία λόγω παραβίασης των όρων χρήσης.

 

Link to comment
Share on other sites

το πιστεύετε ή όχι πήγαινε κόσμος στη ΔΕΗ γκρινιάζοντας για τις ρήτρες που φάγανε απο άλλους πάροχους και υπογράφανε............. Γ1

δεν υπάρχει ελπίδα σε αυτόν τον τόπο

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

0,17 η κιλοβατώρα; διπλή τιμή δηλαδή από ότι είναι τώρα;

Αλλάζουν και τα συμβόλαια που είναι ήδη ενεργά ή για τα νέα μόνο;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παλιό πρόγραμμα στην ελιν που δεν ανανέωσα, μπορώ δηλ να φυγω άμεσα σε άλλη εταιρεία. Έχω θέρμανση με αντλία θερμότητας και οι καταναλώσεις μου με τριφασικό κ και νυχτερινό μετρητή είναι 4800 ημερήσιες και 1400 με το νυχτερινό. Επειδή δεν τα καταφέρνω με ένα αρχείο εξελ που κυκλοφορεί μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Να μου προτείνει 2-3 εταιρείες; Έχω βρει και το elpedison max με 3€ πάγιο και στον πρώτο λογαριασμό πίστωση 100€, λογικά θα έχει ρήτρα ΟΤΣ και δεν ξέρω αν κρύβει κάποια παγίδα, αν η εταιρεία είναι σωστή κλπ. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ πολύ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, stixima said:

Επειδή δεν τα καταφέρνω με ένα αρχείο εξελ που κυκλοφορεί

το παλιό online/enter δε χρειαζόταν καν excel, κακώς το άφησες

σε πιο σημείο μπερδεύεσαι ? απλά το κατεβάζεις και βάζεις καταναλώσεις τετραμήνων , δεν έχει κάτι άλλο

17 minutes ago, stixima said:

λογικά θα έχει ρήτρα ΟΤΣ και δεν ξέρω αν κρύβει κάποια παγίδα

η ρήτρα είναι η παγίδα, τα 100€ είναι ψίχουλα

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ διαβάζοντας το νήμα, καιρό, να βγάλω άκρη. Δεν μπορώ πω οτι τα κατάφερα.
Είμαι στη ΔΕΗ δεκαετίες. Δεν έχω αλλάξει ποτέ πάροχο, ούτε πρόγραμμα δικό της. Έχουν αρχίσει να παίρνουν τηλέφωνα και να προσπαθούν να πείσουν να ενταχθούμε στο enter+ για καλύτερα. Αλλά από ότι έχω καταλάβει έχει "λάκο η φάβα". Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μας δεσμεύουν ανά έτος, προκειμένου να μην χάσουν τη πελατεία τους. Αν είμαι λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, noisex said:

Προσπαθώ διαβάζοντας το νήμα, καιρό, να βγάλω άκρη. Δεν μπορώ πω οτι τα κατάφερα.
Είμαι στη ΔΕΗ δεκαετίες. Δεν έχω αλλάξει ποτέ πάροχο, ούτε πρόγραμμα δικό της. Έχουν αρχίσει να παίρνουν τηλέφωνα και να προσπαθούν να πείσουν να ενταχθούμε στο enter+ για καλύτερα. Αλλά από ότι έχω καταλάβει έχει "λάκο η φάβα". Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μας δεσμεύουν ανά έτος, προκειμένου να μην χάσουν τη πελατεία τους. Αν είμαι λάθος διορθώστε με.

Κάνεις λάθος και μάλιστα μεγάλο.

Αν κοίταζες τους λογαριασμούς (εκκαθαριστικούς) αναλυτικά, θα έβλεπες ότι από το καλοκαίρι το πρόγραμμα που έχει όλη η Ελλάδα στη ΔΕΗ (Γ1) φορτώνεται με ρήτρα αναπροσαρμογής, λόγω της αύξησης των τιμών ενέργειας παγκοσμίως, επειδή είναι πρόγραμμα με κυμαινόμενο τιμολόγιο.

Η ΔΕΗ έβγαλε σταθερά προγράμματα (Online, Enter, Enter+) και όλοι όσοι ενημερώνονται άλλαξαν πρόγραμμα, κυρίως στο Online. Από χθες, η ΔΕΗ πιέστηκε απότους εναλλακτικούς και έβγαλε νέα σταθερά τιμολόγια, πολύ αυξημένα σε σχέση με τα προηγούμενα, αλλά πάντα χαμηλότερα από τους εναλλακτικούς.

Ενημερώσου γα το θέμα και φρόντισε να αλάξεις πρόγραμμα στη ΔΕΗ.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος και μάλιστα μεγάλο.
Αν κοίταζες τους λογαριασμούς (εκκαθαριστικούς) αναλυτικά, θα έβλεπες ότι από το καλοκαίρι το πρόγραμμα που έχει όλη η Ελλάδα στη ΔΕΗ (Γ1) φορτώνεται με ρήτρα αναπροσαρμογής, λόγω της αύξησης των τιμών ενέργειας παγκοσμίως, επειδή είναι πρόγραμμα με κυμαινόμενο τιμολόγιο.
Η ΔΕΗ έβγαλε σταθερά προγράμματα (Online, Enter, Enter+) και όλοι όσοι ενημερώνονται άλλαξαν πρόγραμμα, κυρίως στο Online. Από χθες, η ΔΕΗ πιέστηκε απότους εναλλακτικούς και έβγαλε νέα σταθερά τιμολόγια, πολύ αυξημένα σε σχέση με τα προηγούμενα, αλλά πάντα χαμηλότερα από τους εναλλακτικούς.
Ενημερώσου γα το θέμα και φρόντισε να αλάξεις πρόγραμμα στη ΔΕΗ.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό κάνω. Προσπαθώ να ενημερωθώ και να βγάλω άκρη. Μα ανέκαθεν δεν ήταν η χρέωση μορφής "από χ έως ψ κιλοβατώρες τόσο" και μετά άλλαζε κλίμακα χρέωσης; Ή όχι; Θα ψάξω άμεσα να βρω παλιότερους λογαριασμούς, που έχω αρχείο.
Ωραία. Να αλλάξω. Να το κάνω enter+ δηλαδή; Γιατί το online, απ'ότι έχω καταλάβει κόβει τον έντυπο λογαριασμό και ζητά πληρωμή, με συγκεκριμένους τρόπους.
Link to comment
Share on other sites

To Enter+ έχει απλά πρόσθετες παροχές τεχνικής υποστήριξης σε σχέση με το Enter.
Πάντως με ~70% αύξηση που πήραν από σήμερα τα σταθερά, λίγο αργά κάνουμε τη συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...