Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

7 minutes ago, akizaki said:

Όχι

κλείσε ραντεβού να κάνεις επιτόπου το enter

Απο άλλο παροχο δεν είσαι ?

Τώρα υπογράφεις ουσιαστικά για Γ1

Οκ, έχεις αποδεικτικό φαντάζομαι απο το econtract που ζήτησες online

η ισχύς της προσφοράς : Άρθρο 28 3 α

Αλλά ρισκάρεις ακόμα περισσότερο για καταγγελίες και αμφισβητήσεις ,γιατί μπορεί να πουν οτι η αίτηση στο online (που γίνεται μέσω ebill) έγινε με νέες τιμές ,απο 3/12

αν πιστεύεις (χλωμό) οτι θα στείλεις το συμβόλαιο του Γ1 , θα πάρεις κψδικό εταίρου και θα κάνεις ebill και ενεργοποίηση πριν τις 3/12 , οκ

αλλιώς αύριο enter επιτόπου τζίφρα (ζητάς τιμοκατάλογο, αν αρνηθούν

παρατυπία του να μην επισυνάπτεται τιμοκατάλογος : Άρθρο 18 γ

μπορείς και να πιέσεις οτι θα φωνάξεις αστυνομία για καταγραφή του συμβαν)

αλλά αν οι όροι γράφουν 24 μήνες τότε υπογράφεις για τις παλιές τιμές (το νέο enter έχει 12 μηνες)

φυσικά δε δίνεις σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά και γωνίες για το αν προλάβεις τις τιμές

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

κλείσε ραντεβού να κάνεις επιτόπου το enter
Απο άλλο παροχο δεν είσαι ?
Τώρα υπογράφεις ουσιαστικά για Γ1
Οκ, έχεις αποδεικτικό φαντάζομαι απο το econtract που ζήτησες online
η ισχύς της προσφοράς : Άρθρο 28 3 α
Αλλά ρισκάρεις ακόμα περισσότερο για καταγγελίες και αμφισβητήσεις ,γιατί μπορεί να πουν οτι η αίτηση στο online (που γίνεται μέσω ebill) έγινε με νέες τιμές ,απο 3/12
αν πιστεύεις (χλωμό) οτι θα στείλεις το συμβόλαιο του Γ1 , θα πάρεις κψδικό εταίρου και θα κάνεις ebill και ενεργοποίηση πριν τις 3/12 , οκ
αλλιώς αύριο enter επιτόπου τζίφρα (ζητάς τιμοκατάλογο, αν αρνηθούν
παρατυπία του να μην επισυνάπτεται τιμοκατάλογος : Άρθρο 18 γ
μπορείς και να πιέσεις οτι θα φωνάξεις αστυνομία για καταγραφή του συμβαν)
αλλά αν οι όροι γράφουν 24 μήνες τότε υπογράφεις για τις παλιές τιμές (το νέο enter έχει 12 μηνες)
φυσικά δε δίνεις σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά και γωνίες για το αν προλάβεις τις τιμές
Πάντως τώρα που το τσέκαρα και στο e contract δεν αναφέρει online. Στο πεδίο προιον είναι κενό. Δεν ξέρω μάλλον έκανα πατάτα. Τα έστειλα τα δικαιολογητικά αλλά ένα χαρτί δεν το συμπλήρωσα. Ίσως δεν με ενργοποιησουν κ το ψάξω καλύτερα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, akizaki said:

Πάντως τώρα που το τσέκαρα και στο e contract δεν αναφέρει online. Στο πεδίο προιον είναι κενό. Δεν ξέρω μάλλον έκανα πατάτα. Τα έστειλα τα δικαιολογητικά αλλά ένα χαρτί δεν το συμπλήρωσα. Ίσως δεν με ενργοποιησουν κ το ψάξω καλύτερα

δεν έχεις χρόνο κλείσε ραντεβού

επίσης η αίτησή σου είναι κενή και σου στείλανε το Γ1 , επομένως η μόνη περίπτωση με καταγγελία είναι μέσψ τυχών τηλεφωνικών κλήσεων . ΔΕΝ στο συνηστώ

ξαναλέω πήγαινε σε κατάστημα  ή κάνε εξουσιοδότηση

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκα σήμερα στο Enter+. Εφυγα απο άλλο πάροχο και η αίτηση ειχε γίνει πριν 11 ημέρες περίπου. Την προηγούμενη Δευτέρα έστειλα ολα τα δικαιολογητικά που ζητούσαν με e-mail. Δεν γνώριζα τότε οτι θα ανέβαιναν τα πάγια στα προγράμματα της Δεη άμεσα και γι'αυτο τον λόγο επέλεξα το Enter+.

Σε ερώτηση μου αν μετά το εξάμηνο θα υπάρχουν αυξήσεις σε όσους έχουμε προλάβει τα παλιά προγράμματα, η απάντηση ήταν οτι εφόσον υπάρχει συμβόλαιο, τότε για εναν χρόνο θα είμαι με τις συγκεκριμμένες χρεώσεις. (Προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι γι'αυτό, εκτός και αν είναι όντως ισχύει.)

 

Κάπου εκει γλυκάθηκα και σκέφθηκα να κάνω μετάβαση στο απλό Enter που έχει 24μηνη διάρκεια σύμβασης.

Επειδή δεν γνώριζε η υπάλληλος μου είπε οτι θα μεταφέρει την ερώτηση μου αν μπορεί να γίνει αυτή η μετάβαση και οτι θα επικοινωνήσουν απο το αρμόδιο τμήμα μαζί μου.

Γνωρίζει κάποιος αν όντως μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή αναμεσα στα προγραμματα ή οχι; 

 

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, stilskin said:

Γνωρίζει κάποιος αν όντως μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή αναμεσα στα προγραμματα ή οχι; 

γίνεται αλλά είναι ακύρωση του ενός με υπαναχώρηση και μετάβαση στο άλλο , μη ρισκάρεις καλύτερα

9 minutes ago, stilskin said:

(Προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι γι'αυτό, εκτός και αν είναι όντως ισχύει.)

6 μήνες βάσει νομοθεσίας (φυσικά φεύγεις αζημίως αν αλλάξουν τιμές)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι δεν θέλω να ρισκάρω σε καμιά περίπτωση. Εξαλλου τα καινούρια προγράμματα Enter εκτός απο πιο ακριβά είναι και 12μηνης διάρκειας.

Αρα δεν υπάρχει καμια εξασφάλιση οτι θα τηρήσουν τις τιμές μέχρι την ημερομηνίας λήξης των συμβολαίων. 

Το να φύγεις αζημίως το γνωρίζω, το θέμα είναι οτι τιμές σαν αυτές δεν πρόκειται να βρείς πουθενά. Και αν ακόμα και τώρα υπάρχει κάποιος πάροχος με καλές τιμές και εννοείται χωρίς ΟΤΣ , είμαι σίγουρος οτι στο επόμενο εξάμηνο δεν πρόκειται να τις βρείς.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stilskin said:

είμαι σίγουρος οτι στο επόμενο εξάμηνο δεν πρόκειται να τις βρείς.

σαν τις παλιές όχι , αλλά θα πέσουν

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, korakios said:

σαν τις παλιές όχι , αλλά θα πέσουν

Το ευχομαι. 😀

Μας βλέπω ανα εξάμηνο ή ετος να κάνουμε ερευνα αγοράς για να μην παρει φωτιά η τσέπη μας.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, stilskin said:

Ενεργοποιήθηκα σήμερα στο Enter+. Εφυγα απο άλλο πάροχο και η αίτηση ειχε γίνει πριν 11 ημέρες περίπου. Την προηγούμενη Δευτέρα έστειλα ολα τα δικαιολογητικά που ζητούσαν με e-mail. Δεν γνώριζα τότε οτι θα ανέβαιναν τα πάγια στα προγράμματα της Δεη άμεσα και γι'αυτο τον λόγο επέλεξα το Enter+.

Σε ερώτηση μου αν μετά το εξάμηνο θα υπάρχουν αυξήσεις σε όσους έχουμε προλάβει τα παλιά προγράμματα, η απάντηση ήταν οτι εφόσον υπάρχει συμβόλαιο, τότε για εναν χρόνο θα είμαι με τις συγκεκριμμένες χρεώσεις. (Προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι γι'αυτό, εκτός και αν είναι όντως ισχύει.)

 

Κάπου εκει γλυκάθηκα και σκέφθηκα να κάνω μετάβαση στο απλό Enter που έχει 24μηνη διάρκεια σύμβασης.

Επειδή δεν γνώριζε η υπάλληλος μου είπε οτι θα μεταφέρει την ερώτηση μου αν μπορεί να γίνει αυτή η μετάβαση και οτι θα επικοινωνήσουν απο το αρμόδιο τμήμα μαζί μου.

Γνωρίζει κάποιος αν όντως μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή αναμεσα στα προγραμματα ή οχι; 

Εγώ θα δίσταζα να το πειράξω σήμερα, μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος 😉
Τουλάχιστον έχε στο νου σου να αξιοποιήσεις τις παροχές του Enter+ στη διάρκεια του συμβολαίου.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, akizaki said:

Πάντως τώρα που το τσέκαρα και στο e contract δεν αναφέρει online. Στο πεδίο προιον είναι κενό. Δεν ξέρω μάλλον έκανα πατάτα. Τα έστειλα τα δικαιολογητικά αλλά ένα χαρτί δεν το συμπλήρωσα. Ίσως δεν με ενργοποιησουν κ το ψάξω καλύτερα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε παροχή που άλλαξα για τους δικούς μου είχε ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα". Η αίτηση ήταν 100% για το online γιατί είχα βάλει και τα στοιχεία της κάρτα για πάγια εντολή. Επίσης είχαν λάθος και τον αριθμό παροχής, γι' αυτό και δεν είμαι σίγουρος ότι θα βγάλω άκρη σε τυχόν καταγγελία που θα κάνω (μιας και δεν τους έχουν γυρίσει ακόμα στο online και τους έχουν βάλει στο Γ1Ν).

Σε μια δική μου παροχή, ναι μεν γράφει online η αίτηση μου αλλά ο αριθμός παροχής είναι λάθος. Πάλι τρέχω γιατί με έχουν στο Γ1.

Σε γνωστό μου που έκανε την αίτηση μετά από εμένα, του έστηλαν αίτηση για το online και έχει ήδη ενεργοποιηθεί.

Η ΔΕΗ δε μπόρεσε/μπορεί να το διαχειριστεί καθόλου το θέμα με τόσο κόσμο που γύρισε σε αυτούς.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Σε παροχή που άλλαξα για τους δικούς μου είχε ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα". Η αίτηση ήταν 100% για το online γιατί είχα βάλει και τα στοιχεία της κάρτα για πάγια εντολή. Επίσης είχαν λάθος και τον αριθμό παροχής, γι' αυτό και δεν είμαι σίγουρος ότι θα βγάλω άκρη σε τυχόν καταγγελία που θα κάνω (μιας και δεν τους έχουν γυρίσει ακόμα στο online και τους έχουν βάλει στο Γ1Ν).
Σε μια δική μου παροχή, ναι μεν γράφει online η αίτηση μου αλλά ο αριθμός παροχής είναι λάθος. Πάλι τρέχω γιατί με έχουν στο Γ1.
Σε γνωστό μου που έκανε την αίτηση μετά από εμένα, του έστηλαν αίτηση για το online και έχει ήδη ενεργοποιηθεί.
Η ΔΕΗ δε μπόρεσε/μπορεί να το διαχειριστεί καθόλου το θέμα με τόσο κόσμο που γύρισε σε αυτούς.
Καλημέρα εγώ τους έστειλα μήνυμα για ακύρωση και θα πάω σε κατάστημα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, minast said:

Εγώ θα δίσταζα να το πειράξω σήμερα, μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος 😉
Τουλάχιστον έχε στο νου σου να αξιοποιήσεις τις παροχές του Enter+ στη διάρκεια του συμβολαίου.

 

Σωστος όσον αφορά τις παροχες.

Παρεπιπτόντως εως τώρα δεν εχω κάποια επικοινωνία απο το αρμόδιο τμήμα και λεω να αφήσω την σκέψη που είχα. 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, akizaki said:

Καλημέρα εγώ τους έστειλα μήνυμα για ακύρωση και θα πάω σε κατάστημα

αν είναι βάλε το enter επιτόπου (αν δεν έχεις ΚΟΤ)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

αν είναι βάλε το enter επιτόπου (αν δεν έχεις ΚΟΤ)
Γιατί το λες αν δεν έχω κοτ?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, akizaki said:

Γιατί το λες αν δεν έχω κοτ?

για να βλέπουν και οι υπόλοιποι (εσύ μου είπες ήδη οτι δεν έχεις ΚΟΤ) οτι

αν έχεις ΚΟΤ δεν συνδυάζεται με enter

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

για να βλέπουν και οι υπόλοιποι (εσύ μου είπες ήδη οτι δεν έχεις ΚΟΤ) οτι
αν έχεις ΚΟΤ δεν συνδυάζεται με enter
 
Πήγα έκανα το enter κ μου είπε η κοπέλα εκεί να κάνω κ για κοτ να δω αν θα μου εγκριθεί. Εγώ δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με αυτό αλλά σήμερα το έκανα κ πέρασε κ το κοτ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, akizaki said:

Πήγα έκανα το enter κ μου είπε η κοπέλα εκεί να κάνω κ για κοτ να δω αν θα μου εγκριθεί.

1. τιμοκατάλογο πήρες ?

2. αν όχι γράφει στους όρους 24 μήνες ?

ΕΠΕΙΓΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΤΩΡΑ

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1. τιμοκατάλογο πήρες ?
2. αν όχι γράφει στους όρους 24 μήνες ?
ΕΠΕΙΓΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΤΩΡΑ
Ναι στους όρους λέει 24 μηνες

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, akizaki said:

Ναι στους όρους λέει 24 μηνες

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

οκ , κλείδωσες στις παλιές τιμές

έφυγες στο ίδιο κατάστημα , ΤΩΡΑ

βρίσκεις διευθυντή και πάτε μαζί στην υπάλληλο και ακυρώνεις το ΚΟΤ

στο enter με το που μπαίνει ΚΟΤ ακυρώνεται (αζημίως) το enter και σε πετά σε Γ1 με ρήτρα

ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ

δεν έχω κάτι άλλο να σου πω , κάνε ότι καταλαβαίνεις\

ΑΝ σου πούνε οτι μπορείς με το παλιό enter να πάρεις ΚΟΤ στις τιμές του παλιού enter και όχι Γ1 (αδύνατον)  , ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΓΡΑΠΤΩΣ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ

έφυγες στο κατάστημα , απίστευτο

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

οκ , κλείδωσες στις παλιές τιμές
έφυγες στο ίδιο κατάστημα , ΤΩΡΑ
βρίσκεις διευθυντή και πάτε μαζί στην υπάλληλο και ακυρώνεις το ΚΟΤ
στο enter με το που μπαίνει ΚΟΤ ακυρώνεται (αζημίως) το enter και σε πετά σε Γ1 με ρήτρα
ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ
δεν έχω κάτι άλλο να σου πω , κάνε ότι καταλαβαίνεις\
ΑΝ σου πούνε οτι μπορείς με το παλιό enter να πάρεις ΚΟΤ στις τιμές του παλιού enter και όχι Γ1 (αδύνατον)  , ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΓΡΑΠΤΩΣ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ
έφυγες στο κατάστημα , απίστευτο
Αν ακυρώσω την αίτηση του κοτ το ίδιο δεν είναι?


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, akizaki said:

Αν ακυρώσω την αίτηση του κοτ το ίδιο δεν είναι?

ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι κάνανε στο κατάστημα

και προσπάθησα να γράψω τώρα , είναι πολλά τα σενάρια , σου εξήγησα τι παίζει , κάνε ότι νομίζεις

όταν σε ρωτά κάποιος αν έχεις ΚΟΤ απαντάς δεν έχω το οποίο δεν έχει σχέση με το "θα βάλω"

καλή επιτυχία 🙂

 

 

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, akizaki said:

Ναι στους όρους λέει 24 μηνες

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

453re.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...