Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση έχει απαντηθεί παραπάνω αλλά ήθελα μια διευκρίνηση.

Όταν πληρώνουμε μέσω του site της ΔΕΗ δεν έχει χρέωση όπως και να πληρώσουμε, αυτό είναι σίγουρο.

Τώρα για την Alpha bank αν δείτε τους τιμοκαταλόγους του Site, η αν δοκιμάστε να πληρώσετε ΔΕΗ μέσω κάρτας έχει προμήθεια 0,15€ και αν πάτε να δώσετε πάγια εντολή πάλι μέσω του Site έχει προμήθεια 0,30€.

Κάποιοι φίλοι παραπάνω έχουν αναφέρει οτι ΔΕΝ έχει χρέωση μέσω πάγιας στην Alpha.
Εγώ στην αίτηση μου για το Home Online την ημέρα που το έκανα ( Κυριακή ) ΔΕΝ έπαιρνε με τίποτε τις 2 πιστωτικές VIsa που έχω ( χωρίς φυσικά να έχουν πρόβλημα καθώς ΔΕΝ χρωστούν τίποτε ) και έβαλα τελικά την χρεωστική την οποία και πήρε για να μην ξανακάνω όλα τα βήματα τις επόμενες μέρες από την αρχή.
Ξέρει κανείς στην πράξη αν στην χρεωστική έχει η Alpha προμήθεια,  άλλως όπως έχει αναφερθεί αν πληρώσει κανείς 5-6 μέρες πριν την λήξη του λογαριασμού μέσω του site της ΔΕΗ η πάγια ΔΕΝ τραβάει τίποτε. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

8 minutes ago, leotzian said:

Να κάνω μια ερώτηση έχει απαντηθεί παραπάνω αλλά ήθελα μια διευκρίνηση.

Όταν πληρώνουμε μέσω του site της ΔΕΗ δεν έχει χρέωση όπως και να πληρώσουμε, αυτό είναι σίγουρο.

Τώρα για την Alpha bank αν δείτε τους τιμοκαταλόγους του Site, η αν δοκιμάστε να πληρώσετε ΔΕΗ μέσω κάρτας έχει προμήθεια 0,15€ και αν πάτε να δώσετε πάγια εντολή πάλι μέσω του Site έχει προμήθεια 0,30€.

Κάποιοι φίλοι παραπάνω έχουν αναφέρει οτι ΔΕΝ έχει χρέωση μέσω πάγιας στην Alpha.
Εγώ στην αίτηση μου για το Home Online την ημέρα που το έκανα ( Κυριακή ) ΔΕΝ έπαιρνε με τίποτε τις 2 πιστωτικές VIsa που έχω ( χωρίς φυσικά να έχουν πρόβλημα καθώς ΔΕΝ χρωστούν τίποτε ) και έβαλα τελικά την χρεωστική την οποία και πήρε για να μην ξανακάνω όλα τα βήματα τις επόμενες μέρες από την αρχή.
Ξέρει κανείς στην πράξη αν στην χρεωστική έχει η Alpha προμήθεια,  άλλως όπως έχει αναφερθεί αν πληρώσει κανείς 5-6 μέρες πριν την λήξη του λογαριασμού μέσω του site της ΔΕΗ η πάγια ΔΕΝ τραβάει τίποτε. 

 

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι μέσω πάγια εντολής με πιστωτική κάρτα δεν υπάρχει προμήθεια. Τώρα με χρεωστική δεν γνωρίζω. 

 

Link to comment
Share on other sites

περασαν 10 μερες σημερα απο καταγγελια στην ΡΑΕ και δεν ειχα καμμια απαντηση.και μεσα στην σελιδα τους που υπηρχε το αιτημα μου καταχωρημενο ,εχει σβηστει..οποτε τωρα μαλλον την φαγαμε..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makap said:

Επιτέλους, δίνεις την πραγματική εικόνα.

Στην ίδια κατάσταση ήμουν και εγώ την 5/10 και όλη η διαδικασία ολοκληρώθηκε την 26/10 όταν ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ για να πάρει τις ενδείξεις (αλλαγή παρόχου και όχι προγραμματισμένη καταμέτρηση).

Μόνο τηλεφωνικά μπορείς να μάθεις που βρίσκεται το θέμα σου.

Και εφόσον δεν έχεις πάρει μήνυμα από τη ΔΕΗ ότι ελέγχθηκαν τα διακιολογητικά και προωθείται αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ για τις ενδείξεις, σημαίνει ότι κάπου έχει κολλήσει ο έλεγχος. Πρέπει να τηλεφωνείς καθημερινά στο 8009001000 για να βρεις άκρη. Σ' αυτή τη φάση, δεν σε εξυπηρετεί καταγγελία σε ΠΑΕ, ΣτΚ κλπ. Δηλαδή δεν θα τρέξει το θέμα σου πιο γρήγορα.

Νομίζω είμαι σαφής σε όλα μου τα μηνύματα. Τώρα αν ήθελες να δεις screenshot μπορούσες να το ζητήσεις από την αρχή.

Επίσης, έχω πει ότι στο τηλεφωνικό πετάνε αετο (άρα προφανώς τους έχω καλέσει). Επίσης είπα ότι το μόνο που μπορούσαν να μου πουν είναι ότι βλέπουν ότι έχω ενεργοποιήσει και την πάγια εντολή.

Τα επόμενα βήματα έχω ζητήσει. Έχω κουραστεί με την κατάσταση στη ΔΕΗ, ακόμα δεν πήγα. Ας μην κουραστώ και με τα μηνύματα εδώ.

Ευχαριστώ για την πρόθεση όπως και να έχει

Link to comment
Share on other sites

Έχω περιγράψει τα επόμενα βήματα, αλλά θα σεβαστώ την επιθυμία σου και δεν θα σε "κουράσω" άλλο.

Link to comment
Share on other sites

@makapτο είπα ευγενικά αλλά φαίνεται ότι δε θέλεις να ακολουθήσεις την ίδια πρακτική.

Εννοείται τα έχω λάβει αυτά. Το έχουμε περάσει αυτό το θέμα ΗΔΗ. Αλλιώς δε θα είχα κωδικό εταίρου και άρα ούτε ebill.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω από αυτά που σου είπα, πως συμπέρανες ότι δεν έχει έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ, και ότι δε μου έχουν στείλει μήνυμα από τη ΔΕΗ. Δεν αναφέρθηκα καθόλου σε αυτά

Είμαι σε αρκετά μεταγενέστερο βήμα από όλα αυτά που αναφέρεις. Άλλωστε νομίζω ήταν σαφές ότι όταν πήρα στο τηλεφωνικό τους κέντρο δεν αναφέρθηκε ότι δεν έχει προσωρήσει η αίτηση μου. Αν θυμάμαι καλά έχει προσωρήσει από τέλη Οκτωβρίου.

Μέχρι και την Παρακευή μάλιστα στο ebill φαινόταν ότι μπορούσα να δώσω καταμέτρηση (μέχρι προχτές) και επίσης ανέφερε ότι η προηγούμενη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ έγινε στις 2/11 και έγραφε και τις kWh κατά τη μέτρηση τους.

 

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, thodoris85 said:

Μα το έχω γράψει ότι το έχω ενεργοποιήσει. Στο δεύτερο μήνυμα μου το λέω ξεκάθαρα.

Από 5 Νοεμβρίου το έχω ενεργοποιήσει ΚΑΙ μέσω του ebill (μιας και την αρχική μου αίτηση την έκαναν μόνοι τους Γ1).

Στο τηλεφωνικό πετάνε αετό.

Η ερώτηση μου είναι τι κάνω τώρα; ΡΑΕ και email cc στη ΔΕΗ;

Από το ebill έχεις ενεργοποιήσει μηνιαίο λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, leo06 said:

Από το ebill έχεις ενεργοποιήσει μηνιαίο λογαριασμό?

Μπορώ να ορκιστώ ότι μέχρι την Παρασκευή που κοίταξα τελευταία δορά ήταν ενεργοποιημένο, όπως και ο ηλεκτρονικός λογαριασμός.

Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι δε μου έδινε τη δυνατότητα να το αλλάξω άρα θεωρούσα ότι το online δε θα είχε κάποιο θέμα (μέχρι την Παρασκευή αυτό).

Σήμερα δεν ήταν ενεργοποιημένο και το επέλεξα ξανα και μόλις το επέλεξα, πάλι γκριζάρανε οι επιλογές και δε μπορώ να απεπιλέξω τίποτα.

 

Υ.Γ. Επίση φάνηκε (πάλι) το "e self-metering" ενώ πριν λίγο δε μου το εμφάνιζε

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, thodoris85 said:

Μπορώ να ορκιστώ ότι μέχρι την Παρασκευή που κοίταξα τελευταία δορά ήταν ενεργοποιημένο, όπως και ο ηλεκτρονικός λογαριασμός.

Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι δε μου έδινε τη δυνατότητα να το αλλάξω άρα θεωρούσα ότι το online δε θα είχε κάποιο θέμα (μέχρι την Παρασκευή αυτό).

Σήμερα δεν ήταν ενεργοποιημένο και το επέλεξα ξανα και μόλις το επέλεξα, πάλι γκριζάρανε οι επιλογές και δε μπορώ να απεπιλέξω τίποτα.

 

Υ.Γ. Επίση φάνηκε (πάλι) το "e self-metering" ενώ πριν λίγο δε μου το εμφάνιζε

Το ίδιο και σε μένα, ενώ το είχα επιλέξει αρχικά μετά για κάποιο λόγο έπρεπε να το ξανά επιλέξω 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κοίταξα και έχει βγει και ο λογαριασμός (χθεσινη ημερομηνία) ίσως να έχει σχέση.

Γ1. Καλως τα δεχτήκαμε!

@korakiosστέλνω αρχικά μόνο στη ΔΕΗ και αν δε λάβω απάντηση στη ΡΑΕ; ή να στείλω κατευθείαν στη ΡΑΕ (cc τη ΔΕΗ);

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dreamer12 said:

περασαν 10 μερες σημερα απο καταγγελια στην ΡΑΕ και δεν ειχα καμμια απαντηση.και μεσα στην σελιδα τους που υπηρχε το αιτημα μου καταχωρημενο ,εχει σβηστει..οποτε τωρα μαλλον την φαγαμε..

πρώτη φορά έγινε αυτό , πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις , δε γίνεται να σβηστεί χωρίς οποιαδήποτε ενημέρωση

33 minutes ago, thodoris85 said:

Μόλις κοίταξα και έχει βγει και ο λογαριασμός (χθεσινη ημερομηνία) ίσως να έχει σχέση.

Γ1. Καλως τα δεχτήκαμε!

@korakiosστέλνω αρχικά μόνο στη ΔΕΗ και αν δε λάβω απάντηση στη ΡΑΕ; ή να στείλω κατευθείαν στη ΡΑΕ (cc τη ΔΕΗ);

πρώτα ΔΕΗ , μην περιμένεις 10 μέρες

Για να καταλάβω , έκανες αίτηση για το online σου στείλανε Γ1 και δεν ενεργοποιούν το online τόσο καιρό ?

Επίσης , είχες δει ποτέ το online ενεργοποιημένο και ξαφνικά το πέταξαν ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, korakios said:

πρώτη φορά έγινε αυτό , πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις , δε γίνεται να σβηστεί χωρίς οποιαδήποτε ενημέρωση

πρώτα ΔΕΗ , μην περιμένεις 10 μέρες

Για να καταλάβω , έκανες αίτηση για το online σου στείλανε Γ1 και δεν ενεργοποιούν το online τόσο καιρό ?

Επίσης , είχες δει ποτέ το online ενεργοποιημένο και ξαφνικά το πέταξαν ?

Όπως το λές.

Έκανα αίτηση για το online.

Μου έστειλαν συμβόλαιο για το Γ1.

Τους πήρα τηλ να του πω να μου στείλουν το σωστό για το online και μου είπαν ότι έτσι είναι η διαδικασία (στέλνουν το Γ1 και μετά κάνω την αίτηση για το Online από το ebill). Σε ερώτηση μου, γιατί γίνεται έτσι, αφού τα έχω δώσει τα στοιχεία έχω κάνει την πάγια και έχει εγκριθεί όταν κάνω την διαδυκτιακή αίτηση, μου είπαν ξανά ότι αυτή είναι η διαδικασία οπότε υπέγραψα έκανα όλες τις αιτήσεις και τις έστειλα στο email ως απάντηση.

Μπήκα στο online το ενεργοποίησα και από 5 Νοεμβρίου περιμένω "αίτημα υπο εξέταση" γράφει στο ebill.

Την Παρασκευή μίλαγα 40 λετπά με το τηλεφωνικό (δε θα μπω σε λεπτομέρειες).

 

Ενεργοποιημένο δεν ήταν ποτέ το online, όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

κάνε αμφισβήτηση ζητώντας και όλες τις τηλεφωνικές ηχογραφήσεις , περίμενε μέχρι Παρασκευή το πολύ και καταγγελία ΡΑΕ

απο τηλ στη ΔΕΗ δεν ξέρουν γιατί έχει κολλήσει ??????

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, korakios said:

κάνε αμφισβήτηση ζητώντας και όλες τις τηλεφωνικές ηχογραφήσεις , περίμενε μέχρι Παρασκευή το πολύ και καταγγελία ΡΑΕ

απο τηλ στη ΔΕΗ δεν ξέρουν γιατί έχει κολλήσει ??????

Συστημικό λέει, θα μιλήσει με τον υπεύθυνο λέει γιατί δεν ξέρει και θα "με ενημερώσουν" γενικά και αόριστα.

Μια συστημικό, μια δεν ξέρει....Πολλά μέτρα καλούμπα

Link to comment
Share on other sites

Just now, thodoris85 said:

Συστημικό λέει, θα μιλήσει με τον υπεύθυνο λέει γιατί δεν ξέρει και θα "με ενημερώσουν" γενικά και αόριστα.

Μια συστημικό, μια δεν ξέρει....Πολλά μέτρα καλούμπα

πιστεύω θα βγάλεις άκρη , αλλά κρίμα την ταλαιπωρία να κάθεσαι να γράφεις εκθέσεις

ενημέρωσέ μας και καλά ξεμπερδέματα

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πελάτης ΔΕΗ Online, από άλλο πάροχο πρέπει να δώσω και εγγύηση; Γιατί έτσι είδα γράφει στο e-contract

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, katsiletra said:

Για να γίνω πελάτης ΔΕΗ Online, από άλλο πάροχο πρέπει να δώσω και εγγύηση; Γιατί έτσι είδα γράφει στο e-contract

Όχι, στο Online δεν χρειάζεται εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

https://www.protothema.gr/greece/article/1184193/kokkinos-sunagermos-gia-tis-times-sto-reuma/

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, pexths said:

νωρίς το καταλάβανε 😂

τώρα το διάβασα όλο , την κάτσαμε ,βάζουν χέρι στο ΕΛΑΠΕ που είχε έλλειμμα , θα έρχονται οι ρυθμιζόμενες φωτιά ,άσχετα πάροχου

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, korakios said:

πρώτη φορά έγινε αυτό , πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις , δε γίνεται να σβηστεί χωρίς οποιαδήποτε ενημέρωση

πρώτα ΔΕΗ , μην περιμένεις 10 μέρες

Για να καταλάβω , έκανες αίτηση για το online σου στείλανε Γ1 και δεν ενεργοποιούν το online τόσο καιρό ?

Επίσης , είχες δει ποτέ το online ενεργοποιημένο και ξαφνικά το πέταξαν ?

τελικα ειχα κανει λαθος ,δεν πηγα να δω στο '' ολοκληρωμενα αιτηματα''. το αιτημα μου γραφει αποριψη. μπορω να κανω κατι αλλο?

17 ώρες πριν, pexths said:

https://www.protothema.gr/greece/article/1184193/kokkinos-sunagermos-gia-tis-times-sto-reuma/

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

μου φαινεται οτι με ατομικη θερμανση πετρελαιο φετος ειμαι πιο οικονομικος🙂

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, dreamer12 said:

τελικα ειχα κανει λαθος ,δεν πηγα να δω στο '' ολοκληρωμενα αιτηματα''. το αιτημα μου γραφει αποριψη.

παίζει να είσαι ο πρώτος που απορρίφτηκε , πάρε ένα τηλ να μάθεις λεπτομέρειες ,μήπως έλλειπαν χαρτιά κτλ

55 minutes ago, dreamer12 said:

μπορω να κανω κατι αλλο?

πάρε πρώτα τηλ

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

νωρίς το καταλάβανε
τώρα το διάβασα όλο , την κάτσαμε ,βάζουν χέρι στο ΕΛΑΠΕ που είχε έλλειμμα , θα έρχονται οι ρυθμιζόμενες φωτιά ,άσχετα πάροχου


Ειχα την εντυπωση οτι ειχε πλεονασμα

OptoStyle


Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, optostyle said:

Ειχα την εντυπωση οτι ειχε πλεονασμα

μπορεί φέτος , πέρυσι ήτανε με έλλειμμα και το πλήρωσαν αναδρομικά όλοι οι πάροχοι ,κάποιοι  το απορρόφησαν ,άλλοι το μετέφεραν στους καταναλωτές πχ Ελιν , Ηρών ,elpedison

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Απο 1/12 αλλάζουν οι τιμές της ΔΕΗ ,το econtract δε δέχεται νέες αιτήσεις , άρα όσοι ξεμείνατε πάτε σε κατάστημα της ΔΕΗ και βάζετε το enter επιτόπου (υπόψιν δε δέχεται ΚΟΤ)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...