Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

15 minutes ago, korakios said:

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το επιλέξω μέσω ebil το πρόγραμμα on line. Χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον όσο αφορά το KOT; Μου είπε το παίρνει αυτόματα και δεν το χάνω. Απλά ρωτάω γιατι παλιότερα μου είχαν δώσει λάθος πληροφόρηση για άλλο θέμα και δεν τους εμπιστεύομαι πολύ.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, snapp said:

Χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον όσο αφορά το KOT;

κανονικά όχι

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2021 at 10:54 ΜΜ, korakios said:

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

Έστειλα το α όπως υπέδειξες και δεν έχουν απαντήσει εντός 10 εργάσιμων, στέλνω έντυπο παραπόνου που αναφέρω ότι έχει συμβεί και περιμένω πάλι ή στέλνω, πάω σε νέο πάροχο και παράλληλα κάνω καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή; Ακόμη, για το έντυπο παραπόνου, αναφερόμαστε στην χρέωση ή την μη απάντηση, επδ μπερδεύτηκα λίγο ως προς αυτό το κομμάτι.

http://idata.over-blog.com/0/02/75/37/gifs3/fusion.gif
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, forever-charmed said:

Έστειλα το α όπως υπέδειξες και δεν έχουν απαντήσει εντός 10 εργάσιμων, στέλνω έντυπο παραπόνου που αναφέρω ότι έχει συμβεί και περιμένω πάλι ή στέλνω, πάω σε νέο πάροχο και παράλληλα κάνω καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή; Ακόμη, για το έντυπο παραπόνου, αναφερόμαστε στην χρέωση ή την μη απάντηση, επδ μπερδεύτηκα λίγο ως προς αυτό το κομμάτι.

προχώρα σε καταγγελία κατευθείαν και άλλαξε σήμερα πάροχο

στην καταγγελία να εκφράσεις οτι επιθυμείς και την τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση που δείχνει οτι δε σε ενημέρωσαν για τη ρήτρα (αν σου κάνανε τηλεφωνική προσφορά)

Απο ότι έχω μαζέψει , η εταιρία μπορεί να μη δεχτεί τη σύσταση του ΣτΚ , αυτό έγινε και με τη Volton που είναι δημοσιευμένη αντίστοιχη σύσταση/πόρισμα . Ο ΣτΚ δε μπορεί να συνεχίσει και κλείνει την υπόθεση . Αυτό φυσικά σημαίνει οτι αν πας δικαστικώς έχει δυνατό χαρτί στα χέρια (σπάνια ο δικαστής να ασχοληθεί παραπάνω όταν έχει υπάρξει απόφαση υπέρ σου απο ΣτΚ) , αλλά για τα ποσά που μιλάμε δε συμφέρει ο χρόνος/κόπος/χρήμα

Σε άλλο μέλος ο ΣτΚ είπε οτι απο τη στιγμή που έκλεισε η υπόθεση η μόνη συνέχεια είναι μέσω ΡΑΕ. Δεν ξέρω ακόμα αν η ΡΑΕ μπορεί να επιβάλει

Το πως θα κινηθείς είναι δικό σου θέμα 🙂

Επίσης , επειδή εδώ πρόσφατα άλλο μέλος πήρε μια κονσέρβα τυποποιημένη απάντηση απο τον πάροχο μέσω ΡΑΕ και ο ίδιος έκλεισε την υπόθεση (!), να διευκρινίσω οτι εννοείται η εταιρία θα ισχυριστεί οτι είχες ενημερωθεί για τη ρήτρα αναπροσαρμογής και θα ισχύει και η ρήτρα αποχώρησης κανονικά .  Εσύ ζητάς μετά να παρέμβει η ρυθμιστική αρχή

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εμπειρια απο ραε.εχω απο συνηγορο του καταναλωτη και απο ΕΕΤ.και οι 2 με δικαιωσαν.οταν εχεις δικιο τοτε επιμενουν στην καταγγελια και αναγκαζουν τους παροχους να υποχωρησουν.δεν εχουν την νομικη ισχυ να επιβαλουν αποφαση,απλα τους πρηζουν με επιχειρηματα και με τους κανονισμους να τηρηθουν σωστα.και επειδη θελουν να υπαρχει μια αλληλοκατανοηση μεταξυ τους,οποτε χρειαζοντει ο ενας τον αλλο.

συγκεκριμενα τωρα ,σιγουρα εχουν γινει πολλες καταγγελιες για την κακη εφαρμογη της ρητρας η' την κοροιδια που λεμε εμεις εδω.ο καθενας που κανει καταγγελια για ρητρα πρεπει να ανφερεται και στο συνολο.π.χ εγω δεν αναφερω οτι αξιωνω μονο την επιστροφη του γελοιου ποσου των 31 ευρω αλλα την αντικανονικη εφαρμογη της ρητρας και της παραβιασης των κανονισμων και σ εμενα αλλα και σε αλλους,το τονιζω αυτο και καλο ειναι να το τονιζετε και εσεις γιατι αυτοι το ξερουν αλλα θελουν να γνωριζουν οτι ο κοσμος εχει γνωση και πρεπει να τον δικαιωσουν επειδη ειναι πολλοι.μεγαλωνει η δυναμη της καταγγελιας οταν γινομαστε πολλοι μεσα απο την μικρη δικη μας καταγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ποιο πρόγραμμα κ ποια εταιρία συμφέρει αυτή τη στιγμή για σταθερότητα και χαμηλές χρεώσεις;
Έληξε το πρόγραμμα της protergia και ψάχνω να βρω αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί. Έχω νυχτερινό κ μια μέση κατανάλωση που έχω είναι 2000κιλοβατωρες.
Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει

Στάλθηκε από το LIO-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, akizaki said:

Καλημέρα ποιο πρόγραμμα κ ποια εταιρία συμφέρει αυτή τη στιγμή για σταθερότητα και χαμηλές χρεώσεις;
Έληξε το πρόγραμμα της protergia και ψάχνω να βρω αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί. Έχω νυχτερινό κ μια μέση κατανάλωση που έχω είναι 2000κιλοβατωρες.
Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει
 

Τα μόνα προγράμματα με σταθερή τιμή είναι τα 3 της ΔΕΗ (Online, Enter, Enter+ ).

Διαβάζεις τους όρους καθενός απ' αυτά και αποφασίζεις ποιο σε εξυπηρετεί καλλίτερα.

Η πλειοψηφία αυτών που διαβάζουν αυτό και άλλα fora επιλέγουν το Online.

Link to comment
Share on other sites

26/10/21 Ηλεκτρονική αίτηση για το ΔΕΗ online

27/10/21 Ενημερωτικό mail της ΔΕΗ για τα δικαιολογητικά που πρεπει να στειλω

27/10/21 Εστειλα ολα τα δικαιολογητικα που ζητησαν και υπευθυνες δηλωσεις για ολα μεσω gov.gr

29/10/21 Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Σας ενημερώνουμε πως έχουμε παραλάβει επιτυχώς το e-mail σας και σύντομα θα σας ενημερώσουμε σχετικά με το αίτημά σας.

 05/11/21 Σε συνέχεια του αιτήματος σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, έχει πραγματοποιηθεί έλεγχος των εγγράφων του αιτήματος σας, στον οποίο προκύπτει εκκρεμότητα.Θα επικοινωνήσει μαζί σας το αρμόδιο τμήμα για περαιτέρω ενημέρωση.

05/11/21 Τηλεφωνημα να ρωτησω ποια ειναι η εκκρεμότητα

05/11/21 Εστειλα ξανα μια υπευθυνη δήλωση που "δεν την έβλεπαν"

05/11/21 Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Σας ενημερώνουμε πως έχουμε παραλάβει επιτυχώς το e-mail σας και σύντομα θα σας ενημερώσουμε σχετικά με το αίτημά σας.

12/11/21 Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως κατά τον έλεγχο των δικαιολογητικών που μας αποστείλατε σχετικά με το αίτημά σας, έχουν προκύψει οι παρακάτω ελλείψεις: Και ζητειται κι άλλη υπεύθυνη δήλωση που δεν ειχε ζητηθεί

12/11/21 Εστειλα και την τελευταια υπευθυνη δηλωση μεσω gov.gr

15/11/21 Τηλεφωνημα για την πορεία της αίτησης και ενημερωση απο το αυτοματοποιημενο συστημα οτι εχουν παραληφθει επιτυχως τα δικαιολογητικα στις 27/10/21 !!! και ελέγχονται

16/11/21 Τηλεφωνημα για την πορεία της αίτησης και ενημερωση απο εκπρόσωπο οτι ναι, τα εχουν λαβει και θα το αναλάβει προσωπικα ο ιδιος να το προωθησει. Απειλη απο εμενα οτι θα στραφω σε αλλον πάροχο.

17/11/21 Τηλεφωνημα για την πορεία της αίτησης και ενημερωση απο το αυτοματοποιημενο συστημα οτι εχουν παραληφθει επιτυχως τα δικαιολογητικα στις 27/10/21 !!! και ελέγχονται

 

Συμπέρασμα ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, από προχθές ΔΕ 15/11 ξεκινάει ο έλεγχος των δικαιολογητικών που έστειλες.

Υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί ο έλεγχος, να έρθει το αρμόδιο τμήμα του ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου, για την μέτρηση των ενδείξεων για αλλάγή παρόχου (και όχι αυτό που κάνει τις προγραματισμένες μετρήσεις), και μετά απ' αυτό θα είσαι πλέον στη ΔΕΗ και ο προηγούμενος πάροχος θα προχωρήσει στην έκδοση του τελικού λοαγαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, makap said:

Ουσιαστικά, από προχθές ΔΕ 15/11 ξεκινάει ο έλεγχος των δικαιολογητικών που έστειλες.

Υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί ο έλεγχος, να έρθει το αρμόδιο τμήμα του ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου, για την μέτρηση των ενδείξεων για αλλάγή παρόχου (και όχι αυτό που κάνει τις προγραματισμένες μετρήσεις), και μετά απ' αυτό θα είσαι πλέον στη ΔΕΗ και ο προηγούμενος πάροχος θα προχωρήσει στην έκδοση του τελικού λοαγαριασμού.

Σε καμία φάση δεν ενημέρωσαν ότι υπάρχει εκκρεμότητα. Όλες οι ενημερώσεις έγιναν μετά από τηλεφώνημα δικό μου

Η μέτρηση της ένδειξης από τον ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή παρόχου έγινε την 1 ή 2  Νοεμβρίου

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alfeios said:

Σε καμία φάση δεν ενημέρωσαν ότι υπάρχει εκκρεμότητα. Όλες οι ενημερώσεις έγιναν μετά από τηλεφώνημα δικό μου

Η μέτρηση της ένδειξης από τον ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή παρόχου έγινε την 1 ή 2  Νοεμβρίου

 

Η μέτρηση για την αλλαγή παρόχου θα γίνει μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών και την αποστολή αιτήματος από τη ΔΕΗ στον ΔΕΔΔΗΕ.

Μάλλον, την μπερδεύεις με την προγραμματισμέν μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makap said:

Η μέτρηση για την αλλαγή παρόχου θα γίνει μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών και την αποστολή αιτήματος από τη ΔΕΗ στον ΔΕΔΔΗΕ.

Μάλλον, την μπερδεύεις με την προγραμματισμέν μέτρηση.

Οχι, δεν τη μπερδεψα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

γινεται να πληρωσουμε τον λογαριασμο της ΔΕΗ το online προγραμμα πριν την ημερα που θα χρεωθει η παγια εντολη;

θα ξαναχρεωσει την τελευταια ημερα;

δεν ειχα ποτέ παγια εντολη και δε ξερω πως λειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Bayern4 said:

γινεται να πληρωσουμε τον λογαριασμο της ΔΕΗ το online προγραμμα πριν την ημερα που θα χρεωθει η παγια εντολη;

θα ξαναχρεωσει την τελευταια ημερα;

δεν ειχα ποτέ παγια εντολη και δε ξερω πως λειτουργουν.

Γίνεται.

Στην AlphaBank και στην Eurobank δεν χρεωνεσαι πάλι. Στις άλλες δεν ξερω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Bayern4 said:

γινεται να πληρωσουμε τον λογαριασμο της ΔΕΗ το online προγραμμα πριν την ημερα που θα χρεωθει η παγια εντολη;

θα ξαναχρεωσει την τελευταια ημερα;

δεν ειχα ποτέ παγια εντολη και δε ξερω πως λειτουργουν.

Ανεξάρτητα από το αν γίνεται ή όχι σε κάποια ή σε όλες τις τράπεζες, μπορείς να εξηγήσεις για ποιο λόγο θέλεις να πληρώσεις ένα λογαριασμό της ΔΕΗ, μια μέρα πριν από τη λήξη, όταν έχεις δώσει πάγια εντολή για την εξόφλησ αυτών των λογαριασμών;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, makap said:

Ανεξάρτητα από το αν γίνεται ή όχι σε κάποια ή σε όλες τις τράπεζες, μπορείς να εξηγήσεις για ποιο λόγο θέλεις να πληρώσεις ένα λογαριασμό της ΔΕΗ, μια μέρα πριν από τη λήξη, όταν έχεις δώσει πάγια εντολή για την εξόφλησ αυτών των λογαριασμών;

Για να αποφύγει τη χρέωση της τράπεζας λόγω της πάγια εντολής.

Επίσης, δεν είπε μια μέρα πριν, αλλά πριν την ημέρα που θα χρεωθεί η πάγια εντολή. Αν το πληρώσει μια μέρα πριν, απλά θα διπλοχρεωθεί και θα κάνει μια τρύπα στο νερό

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκε ο επαγγελματικός τριφασικός μηνιαίος από την Volton. Νιώθω μια απογοήτευση 

image.png.545a6461b33471467cf2b30d5aad6e27.png

 

Για 292kWh λογαριασμός 131,39 Το συμβόλαιο λήγει σε 8 μήνες και εγώ αν αποχωρήσω τώρα πληρώνω 70 ευρώ πέναλτι.

Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω ΔΕΗ Γ21 τριφασικό απλά δεν ξέρω τι εγγύηση θα έχω για 169 τετραγωνικά

Θα ήθελα κάποιες γνώμες

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, BlackBoldog said:

Για 292kWh λογαριασμός 131,39 Το συμβόλαιο λήγει σε 8 μήνες και εγώ αν αποχωρήσω τώρα πληρώνω 70 ευρώ πέναλτι.

Quote

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

3 ώρες πριν, BlackBoldog said:

Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω ΔΕΗ Γ21 τριφασικό

και αυτό ρήτρα αναπροσαρμογής έχει , περίπου στα ίδια θα σου έρθει , εκτός του οτι άργησες μήνες , την προηγούμενη εβδομάδα άλλαξε και η NRG τιμές σε ένα πρόγραμμα που ίσως συνέφερε .

Κατέβασε το excel της υπογραφής μου . Στο "πρόγραμμά σας" είναι έτοιμο της ΔΕΗ

Βέβαια το πόσο θα είναι η χοντρική (ΤΕΑ) και η επιδότηση και για πόσο καιρό , είναι πράγματα που θα πρέπει να συμπληρώσεις εσύ

τώρα είναι στα 0,13€/kw (απο 1/11)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, thodoris85 said:

Για να αποφύγει τη χρέωση της τράπεζας λόγω της πάγια εντολής.

Επίσης, δεν είπε μια μέρα πριν, αλλά πριν την ημέρα που θα χρεωθεί η πάγια εντολή. Αν το πληρώσει μια μέρα πριν, απλά θα διπλοχρεωθεί και θα κάνει μια τρύπα στο νερό

Οι πληρωμές λογαριασμών ΔΕΗ, ΔΕΚΟ κλπ, με πάγια εντολή σε πιστωτική κάρτα δεν χρεώνονται με προμήθεια της τράπεζας.

Διάβασε εδώ.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι μπαίνω στο ψητό αμέσως...

Αυτή τη "χρέωση αναπροσαρμογής" γίνεται να την αποφύγουμε αν πάμε σε άλλο πάροχο; ή όλοι το έχουν αυτό;

 

20211118_184507.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, La_3 said:

Κύριοι μπαίνω στο ψητό αμέσως...

Αυτή τη "χρέωση αναπροσαρμογής" γίνεται να την αποφύγουμε αν πάμε σε άλλο πάροχο; ή όλοι το έχουν αυτό;

Ναι, υπάρχουν 3 προγράμματα (Online, Enter, Enter+) με σταθερό τιμολόγιο, δηλαδή χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, ΟΤΣ κλπ.

Διάβασε τους όρους και διάλεξε αυτό που σε εξυπηρετεί. Οι περισσότεροι επιλέγουν το Online.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο - σχετικό.
Οκ, με το ρεύμα τακτοποιηθήκαμε προς το παρόν με το ΔΕΗ on line.

Με το αέριο τι κάνουμε (δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο άλλο μέρος για συζήτηση περί αερίου) ;;;;;
Κάτι σε σταθερό, με όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή, φαντάζομαι θα ήταν μια "λογική" επιλογή.
Το Gas Control της ΔΕΗ δίνει καλή σταθερή τιμή (0,05 €/kWh). Λογικά αυτό δεν έχει αναπροσαρμογή από TTF. Σωστά;
Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο;

Η άλλη επιλογή μου είναι να παραμείνω στην ΖΕΝΙΘ και να ανανεώσω στο GAS HOME STAR το οποίο όμως έχει αναπροσαρμογή με Άνω όριο τα 20€/MWh (όταν τώρα έχει πιάσει 93...οπότε καταλαβαίνετε για το τσαμπουκά μιλάμε ανά MW)

from my S10lite



iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, pavlidisc said:

Άσχετο - σχετικό.
Οκ, με το ρεύμα τακτοποιηθήκαμε προς το παρόν με το ΔΕΗ on line.

Με το αέριο τι κάνουμε (δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο άλλο μέρος για συζήτηση περί αερίου) ;;;;;
Κάτι σε σταθερό, με όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή, φαντάζομαι θα ήταν μια "λογική" επιλογή.
Το Gas Control της ΔΕΗ δίνει καλή σταθερή τιμή (0,05 €/kWh). Λογικά αυτό δεν έχει αναπροσαρμογή από TTF. Σωστά;
Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο;

Η άλλη επιλογή μου είναι να παραμείνω στην ΖΕΝΙΘ και να ανανεώσω στο GAS HOME STAR το οποίο όμως έχει αναπροσαρμογή με Άνω όριο τα 20€/MWh (όταν τώρα έχει πιάσει 93...οπότε καταλαβαίνετε για το τσαμπουκά μιλάμε ανά MW)

from my S10lite


 

Μόνο η ΔΕΗ έχει αυτό το πρόγραμμα με σταθερή τιμή μέχρι 30.11.21.

Μετά θα το αυξήσει, όπως έκανε την 1.10.21

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, La_3 said:

Κύριοι μπαίνω στο ψητό αμέσως...

Αυτή τη "χρέωση αναπροσαρμογής" γίνεται να την αποφύγουμε αν πάμε σε άλλο πάροχο; ή όλοι το έχουν αυτό;

 

20211118_184507.jpg

Τι παροχο έχεις τώρα? 

4 ώρες πριν, La_3 said:

Κύριοι μπαίνω στο ψητό αμέσως...

Αυτή τη "χρέωση αναπροσαρμογής" γίνεται να την αποφύγουμε αν πάμε σε άλλο πάροχο; ή όλοι το έχουν αυτό;

 

20211118_184507.jpg

Τι παροχο έχεις τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, makap said:

Μόνο η ΔΕΗ έχει αυτό το πρόγραμμα με σταθερή τιμή μέχρι 30.11.21.

Μετά θα το αυξήσει, όπως έκανε την 1.10.21

Καλημέρα.

Το γνωρίζεις δηλαδή αυτό το Gas Control;
Είναι όντως χωρίς ρήτρες; Βρέξει χιονίσει, για 12 μήνες πληρώνεις 0,05 €/kWh και τέλος;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...