Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

38 minutes ago, Nnoutas said:

Εγώ πάντως πήρα τηλέφωνο την ΕΛΙΝ και μου είπαν ότι δεν έχει σταλεί από λάθος το email με τον τελικό λογαριασμό και η κοπέλα που μίλησα μου το έστειλε αμέσως. 

Σ' εσένα είπαν αυτό και σ' εμένα ότι ο ΔΕΔΔΗΕ έστειλε τις ενδείξεις την προηγούμενη της έκδοσης και θα στείλουν τον τελικό στο τέλος ΝΟΕ.

7 minutes ago, ibiza2003 said:

Πάρε τηλέφωνο φίλε,μην το αφήσεις έτσι,διότι όπως έγραψα και οπός λέει και ο φίλος πιο πανό οι λογαριασμοί έχουν εκδοθεί και σταλθεί, απλά κάτι έχει γίνει με τα μαιλ που δεν έχουν φτάσει

Έχεις καταλάβει ότι ο natpass μιλάει για τον τελικό λογαριασμό από την ΕΛΙΝ και όχι για το μηνιαίο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

4 minutes ago, makap said:

Σ' εσένα είπαν αυτό και σ' εμένα ότι ο ΔΕΔΔΗΕ έστειλε τις ενδείξεις την προηγούμενη της έκδοσης και θα στείλουν τον τελικό στο τέλος ΝΟΕ.

Έχεις καταλάβει ότι ο natpass μιλάει για τον τελικό λογαριασμό από την ΕΛΙΝ και όχι για το μηνιαίο;

Βεβαίως,για τελικό μιλάω

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ibiza2003 said:

Βεβαίως,για τελικό μιλάω

Αν εννοείς τελικό λογαριασμό, γιατί μιλάς γενικά σε όλους ότι έχουν εκδοθεί οι τελικοί, αφού ο τελικός εξαρτάται από την ημέρα που θα πάρει τις ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ, η οποια δεν είναι ίδια για όλους;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, makap said:

Αν εννοείς τελικό λογαριασμό, γιατί μιλάς γενικά σε όλους ότι έχουν εκδοθεί οι τελικοί, αφού ο τελικός εξαρτάται από την ημέρα που θα πάρει τις ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ, η οποια δεν είναι ίδια για όλους;

IMG_20211113_215343.thumb.jpg.8e415b825b6a4827e9b133e6794e15e4.jpg

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ibiza2003 said:

IMG_20211113_215343.thumb.jpg.8e415b825b6a4827e9b133e6794e15e4.jpg

Αυτός είναι ο δικός σου τελικός λογαριασμός της ΕΛΙΝ.

Σε ρώτησα γιατί λες σε όλους να τηλεφωνήσουν στην ΕΛΙΝ, με τη δικαιολογία ότι έχουν εκδοθεί οι τελικοί ΟΛΩΝ των συμφορουμιτών, αφού η μέρα καταμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ δεν είναι ίδια σε όλους.

Παράδειγμα, ο δικός μου που θα το βγάλουν στο τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, makap said:

Αυτός είναι ο δικός σου τελικός λογαριασμός της ΕΛΙΝ.

Σε ρώτησα γιατί λες σε όλους να τηλεφωνήσουν στην ΕΛΙΝ, με τη δικαιολογία ότι έχουν εκδοθεί οι τελικοί ΟΛΩΝ των συμφορουμιτών, αφού η μέρα καταμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ δεν είναι ίδια σε όλους.

Παράδειγμα, ο δικός μου που θα το βγάλουν στο τέλος του μήνα.

Κοίτα βλέπω ότι έχεις γενικά μια διάθεση να επιτίθεσαι, προσπαθούμε να βοηθήσουμε, ήρεμα λιπών, καταρχάς εάν με έχεις διαβάσει απαντάω σε άτομα που λένε ότι περιμένουν τελικό και δεν έχουν λάβει αφού έχουν περάσει αρκετές ημέρες από την ημερομηνία που συνήθως λαμβάνουν,και τους απαντάω λιπών,εάν έχουν περάσει αρκετές μέρες από την ημερομηνία που συνήθως λαμβάνουν,να πάρουν τηλέφωνο διότι όντος υπήρχε πρόβλημα με την αποστολή τον μαιλ,και συνήθως μιλάμε για άτομα που φύγαμε από ελιν μόλις πείραμαμε το μαιλ τους με τις νέες αυξήσεις και το πάγιο τον 12€, αρχές Οκτωβρίου, άρα από την στιγμή που έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από τότε έπρεπε να έχουν πάρει ήδη τελικό λογαριασμό, τόσο απλά, συγνώμη για την ενόχληση που σου είπα να τους πάρεις τηλέφωνο..

Edited by ibiza2003

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ibiza2003 said:

Κοίτα βλέπω ότι έχεις γενικά μια διάθεση να επιτίθεσαι, προσπαθούμε να βοηθήσουμε, ήρεμα λιπών, καταρχάς εάν με έχεις διαβάσει απαντάω σε άτομα που λένε ότι περιμένουν τελικό και δεν έχουν λάβει αφού έχουν περάσει αρκετές ημέρες από την ημερομηνία που συνήθως λαμβάνουν,και τους απαντάω λιπών,εάν έχουν περάσει αρκετές μέρες από την ημερομηνία που συνήθως λαμβάνουν,να πάρουν τηλέφωνο διότι όντος υπήρχε πρόβλημα με την αποστολή τον μαιλ,και συνήθως μιλάμε για άτομα που φύγαμε από ελιν μόλις πείραμαμε το μαιλ τους με τις νέες φήμες και το πάγιο τον 12€, αρχές Οκτωβρίου, άρα από την στιγμή που έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από τότε έπρεπε να έχουν πάρει ήδη τελικό λογαριασμό, τόσο απλά, συγνώμη για την ενόχληση που σου είπα να τους πάρεις τηλέφωνο..

Εδώ κάνεις το λάθος που εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις.

Και εγώ όπως πολλοί άλλοι που διαβάζουν αυτό το νήμα, κάναμε αίτηση στη ΔΕΗ για ένα από τα τρία σταθερά που έχει, αλλά η αλλαγή γίνεται από τότε που θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ (ειδικό τμήμα για αλλαγή παρόχου και όχι αυτό της προγραμματισμένης μέτρησης).

Επομένως, ανεξάρτητα από το πότε έκανες την αίτηση στη ΔΕΗ, πρέπει να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για τις ενδείξεις, για να ξεκινήσει ο πάροχος (ΕΛΙΝ στην προκειμένη) την έκδοση τελικού λογαριασμού, και αυτή η ημέρα ΔΕΝ είναι ίδια για ΟΛΟΥΣ.

Από που, λοιπόν, προκύπτει ότι ΟΛΟΙ έπρεπε να έχουν πάρει ήδη τελικό λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, makap said:

Εδώ κάνεις το λάθος που εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις.

Και εγώ όπως πολλοί άλλοι που διαβάζουν αυτό το νήμα, κάναμε αίτηση στη ΔΕΗ για ένα από τα τρία σταθερά που έχει, αλλά η αλλαγή γίνεται από τότε που θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ (ειδικό τμήμα για αλλαγή παρόχου και όχι αυτό της προγραμματισμένης μέτρησης).

Επομένως, ανεξάρτητα από το πότε έκανες την αίτηση στη ΔΕΗ, πρέπει να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για τις ενδείξεις, για να ξεκινήσει ο πάροχος (ΕΛΙΝ στην προκειμένη) την έκδοση τελικού λογαριασμού, και αυτή η ημέρα ΔΕΝ είναι ίδια για ΟΛΟΥΣ.

Από που, λοιπόν, προκύπτει ότι ΟΛΟΙ έπρεπε να έχουν πάρει ήδη τελικό λογαριασμό;

Θα μας τρελάνεις;;αφού σου στέλνουν μαιλ και σου λένε ότι.εντος 2 εργάσιμον ημερών περνάει ανθρώπος από ΔΕΔΔΗΕ,και έτσι γίνεται,δεν είπα ποτέ όλοι, απαντάω σε ανθρώπους που είπαν ότι από την τάδε ημερομηνία είναι ΔΕΗ,άρα για να είναι ήδη ΔΕΗ σημαίνει ότι είχε να κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ το έκανε..

Edited by ibiza2003

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, ibiza2003 said:

Θα μας τρελάνεις;;αφού σου στέλνουν μαιλ και σου λένε ότι.εντος 2 εργάσιμον ημερών περνάει ανθρώπος από ΔΕΔΔΗΕ,και έτσι γίνεται,δεν είπα ποτέ όλοι,απαντάς σε ανθρώπους που είπαν ότι από την τάδε ημερομηνία είναι ΔΕΗ,άρα για να είναι ήδη ΔΕΗ στημένη ότι είχε να κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ το έκανε..

Και στη δική μου περίπτωση ήρθε το ίδιο μήνυμα, από 5/10 που έκανα την αίτηση, αλλά ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ πέρασε την 26/10 και μετά από πιέσεις και τηλεφωνήματα που έκανα.

Ποιος τρελαίνει ποιον, τελικά;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, makap said:

Και στη δική μου περίπτωση ήρθε το ίδιο μήνυμα, από 5/10 που έκανα την αίτηση, αλλά ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ πέρασε την 26/10 και μετά από πιέσεις και τηλεφωνήματα που έκανα.

Ποιος τρελαίνει ποιον, τελικά;

Και ήσουν πελάτης της ΔΕΗ;; μάλλον όχι,διότι δεν γίνεται να ήσουν αν ο ΔΕΔΔΗΕ δεν είχε ξεμπερδεψη με τον προηγούμενο πάροχο να τους είχε στείλει την τελευταία ένδειξη μετρητή, προφανώς λιπών μιλάμε για στόμα που το ρολόϊ τους έχει ξεκινήσει να καταγράφει για τη ΔΕΗ

Edited by ibiza2003

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, makap said:

Σ' εσένα είπαν αυτό και σ' εμένα ότι ο ΔΕΔΔΗΕ έστειλε τις ενδείξεις την προηγούμενη της έκδοσης και θα στείλουν τον τελικό στο τέλος ΝΟΕ.

Έχεις καταλάβει ότι ο natpass μιλάει για τον τελικό λογαριασμό από την ΕΛΙΝ και όχι για το μηνιαίο;

Να σου πω την αλήθεια στο θέμα οργάνωσης και επικοινωνίας είναι ότι να ναι η ΕΛΙΝ και αυτό είναι το μοναδικό μου παράπονο όσο καιρό ήμουν σε αυτούς. Τη μία αργούσαν να "τραβήξουν" τα λεφτά από την τράπεζα, στην οποία είχα ενεργοποιημενη πάγια εντολή (έως και μια εβδομάδα μετά), την άλλη, πέρναγαν δύο μήνες και μετά μου έστελναν έναντι για 60 μέρες. Ότι να ναι ποσά. Ένα τετράμηνο μου είχαν στείλει πολύ μεγάλα ποσά στα έναντι και στην εξόφληση είχα πιστωτικό 150€, όπως και στους επόμενους δύο έναντι. 😄

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει κάτι ότι είχες μεγάλο έναντι. 

Επίσης η πάγια εντολή να αργήσει, τι σε ενοχλεί; 

Μια χαρά ηταν η ΕΛΙΝ και γλυτώσαμε αρκετά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Nnoutas said:

Να σου πω την αλήθεια στο θέμα οργάνωσης και επικοινωνίας είναι ότι να ναι η ΕΛΙΝ και αυτό είναι το μοναδικό μου παράπονο όσο καιρό ήμουν σε αυτούς. Τη μία αργούσαν να "τραβήξουν" τα λεφτά από την τράπεζα, στην οποία είχα ενεργοποιημενη πάγια εντολή (έως και μια εβδομάδα μετά), την άλλη, πέρναγαν δύο μήνες και μετά μου έστελναν έναντι για 60 μέρες. Ότι να ναι ποσά. Ένα τετράμηνο μου είχαν στείλει πολύ μεγάλα ποσά στα έναντι και στην εξόφληση είχα πιστωτικό 150€, όπως και στους επόμενους δύο έναντι. 😄

Στα 2 χρόνια που είχα πάροχο την ΕΛΙΝ δεν έτυχε τίποτε από όλα όσα γράφεις.

Στους λογαριασμούς έναντι παίρνει τις προηγούμενες καταναλώσεις από τον ΔΕΔΔΗΕ και δεν βάζει ότι θέλει. Υα είχες, λοιπόν, αυξημένες καταναλώσεις τον προηγούμενο χρόνο και σε χρέωσε έτσι.

Αλλά, έστω κι έτσι, οι σωστές καταναλώσεις τακτοποιούνται με τον εκκαθαριστικό.

Σίγουρα ήταν σωστή η επιλογή της ΕΛΙΝ την περίοδο εκείνη.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ibiza2003 said:

Και ήσουν πελάτης της ΔΕΗ;; μάλλον όχι,διότι δεν γίνεται να ήσουν αν ο ΔΕΔΔΗΕ δεν είχε ξεμπερδεψη με τον προηγούμενο πάροχο να τους είχε στείλει την τελευταία ένδειξη μετρητή, προφανώς λιπών μιλάμε για στόμα που το ρολόϊ τους έχει ξεκινήσει να καταγράφει για τη ΔΕΗ

Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι ήμουν πελάτης της ΔΕΗ στο συγκεκριμένο ακίνητο;

Ήμουν στην ΕΛΙΝ, και μόλις έστειλε τη 2η επιστολή, για αύξηση του τιμολογίου από 10/10, έκανα την αίτηση στη ΔΕΗ, αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ πέρασε την 26/10 για τις ενδείξεις.

Δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση και δεν βγάζει πουθενά. Το συμπέρασμα είναι ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν περνάει την ίδια μέρα σε όλους όσοι κάνουν αίτηση για αλλαγή παρόχου, ώστε να βγαίνουν οι τελικοί την ίδια περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, και συγνώμη για το μακροσκελές αλλά θέλω να αναλύσω την περίπτωση μου, για οποιαδήποτε βοήθειά σας, λόγω τις ιδιομορφίας του θέματος μου.
Τον Σεπτέμβριο πέρυσι έκανα διετές συμβόλαιο με την Nοva Energy ( Volton από πίσω ), επειδή ως δικαιούχος ΚΟΤ-Β στο site και στο pdf για τις ομάδες ΚΟΤ αναφερόταν σαφώς, ΟΤΙ MONO για τους KOT,  ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΧΡΕΩΣΗ ΟΤΣ. ( Επειδή έβλεπα μακρυά δεν ήθελα με τίποτε να δεσμευτώ σε εταιρεία με ΟΤΣ). ( Tα οποία έχω και στο αρχείο μου γιατί μετά τις χρεώσεις αποσύρθηκαν από το Site )
Το συμβόλαιο που υπέγραψα ( όπως μου ανέφεραν ) που πάνω γράφει Nova Energy και παρακάτω στους όρους Volton, ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ συνδρομητές, δεν ξεχωρίζει τους KOT, και αναφέρει για ρήτρες.
Μέχρι τον προηγούμενο μήνα, για ένα χρόνο δηλαδή, ήταν όλα όπως τα είχαμε συμφωνήσει, Τώρα μου ήρθε ένας λογαριασμός που μου χρεώνει 37€ ρήτρα, ( Έχω καταναλώσεις γύρω στα 2000KWH το τετράμηνο μαζί με το νυκτερινό ( έχω μετρητή ), σε επικοινωνία μαζί τους ( με την Nova γιατί σε επικοινωνία με την Vοlton μου είπαν οτι ΔΕΝ είμαι πελάτης τους ) δεν γνώριζαν ότι μου χρεώθηκε ΟΤΣ, είχα την διαβεβαίωση ότι θα μου πιστωθεί το ποσόν στον επόμενο λογαριασμό, ΑΛΛΑ από εδώ και πέρα ΘΑ ΕΧΩ χρέωση ΟΤΣ.
Επειδή λαμβάνω δίμηνους λογαριασμούς ΛΟΓΩ ΚΟΤ, ο επόμενος θα είναι τέλη Δεκεμβρίου, και ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ κανείς ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ τι ακριβώς θα μου χρεωθεί.
Ψάχνοντας βλέπω ότι με συμφέρει το HOME ONLINE της ΔΕΗ. 
Αυτό που διάβασα ότι όσοι έχουν ρήτρα ΟΤΣ μπορούν να αλλάξουν πάροχο πριν την λήξη του συμβολαίου χωρίς πρόστιμο ισχύει?
Έχει κανείς παρόμοια περίπτωση με την Nova Enegy?
Πως λέτε να το χειριστώ? διότι μέχρι στιγμής δεν ξέρω αν τελικά μου χρεωθούν ΟΤΣ, και αν ναι πόσο. 
Έχω κάνει καταγγελία στην ΡΑΕ μου έχει σταλεί αριθμός πρωτοκόλλου αλλά τίποτε νέα παραπάνω, έχω κάνει γραπτό αίτημα και στην NOVA αλλά απάντηση καμιά μέχρι στιγμής.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων άπαντες.  

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως μιλάω για τον τελικό λογαριασμό της Ελιν..

Ο Δεδδηε πέρασε απο μενα στις 11/10 για την καταμέτρηση και απο 13/10 μεταφέρθηκα στη Δεη(εφόσον φαίνεται και στο ebill ότι είναι ενεργό το online ως προϊόν μέχρι 2 χρόνια μετέπειτα)

Επειδη έχει περάσει πάνω απο μήνας απο την καταμέτρηση του Δεδδηε και τη μεταβίβαση μου στον νέο πάροχο γι’αυτο και ρώτησα για την αργοπορία της λήψης λογαριασμού 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, leotzian said:

Γεια σε όλους, και συγνώμη για το μακροσκελές αλλά θέλω να αναλύσω την περίπτωση μου, για οποιαδήποτε βοήθειά σας, λόγω τις ιδιομορφίας του θέματος μου.
Τον Σεπτέμβριο πέρυσι έκανα διετές συμβόλαιο με την Nοva Energy ( Volton από πίσω ), επειδή ως δικαιούχος ΚΟΤ-Β στο site και στο pdf για τις ομάδες ΚΟΤ αναφερόταν σαφώς, ΟΤΙ MONO για τους KOT,  ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΧΡΕΩΣΗ ΟΤΣ. ( Επειδή έβλεπα μακρυά δεν ήθελα με τίποτε να δεσμευτώ σε εταιρεία με ΟΤΣ). ( Tα οποία έχω και στο αρχείο μου γιατί μετά τις χρεώσεις αποσύρθηκαν από το Site )
Το συμβόλαιο που υπέγραψα ( όπως μου ανέφεραν ) που πάνω γράφει Nova Energy και παρακάτω στους όρους Volton, ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ συνδρομητές, δεν ξεχωρίζει τους KOT, και αναφέρει για ρήτρες.
Μέχρι τον προηγούμενο μήνα, για ένα χρόνο δηλαδή, ήταν όλα όπως τα είχαμε συμφωνήσει, Τώρα μου ήρθε ένας λογαριασμός που μου χρεώνει 37€ ρήτρα, ( Έχω καταναλώσεις γύρω στα 2000KWH το τετράμηνο μαζί με το νυκτερινό ( έχω μετρητή ), σε επικοινωνία μαζί τους ( με την Nova γιατί σε επικοινωνία με την Vοlton μου είπαν οτι ΔΕΝ είμαι πελάτης τους ) δεν γνώριζαν ότι μου χρεώθηκε ΟΤΣ, είχα την διαβεβαίωση ότι θα μου πιστωθεί το ποσόν στον επόμενο λογαριασμό, ΑΛΛΑ από εδώ και πέρα ΘΑ ΕΧΩ χρέωση ΟΤΣ.
Επειδή λαμβάνω δίμηνους λογαριασμούς ΛΟΓΩ ΚΟΤ, ο επόμενος θα είναι τέλη Δεκεμβρίου, και ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ κανείς ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ τι ακριβώς θα μου χρεωθεί.
Ψάχνοντας βλέπω ότι με συμφέρει το HOME ONLINE της ΔΕΗ. 
Αυτό που διάβασα ότι όσοι έχουν ρήτρα ΟΤΣ μπορούν να αλλάξουν πάροχο πριν την λήξη του συμβολαίου χωρίς πρόστιμο ισχύει?
Έχει κανείς παρόμοια περίπτωση με την Nova Enegy?
Πως λέτε να το χειριστώ? διότι μέχρι στιγμής δεν ξέρω αν τελικά μου χρεωθούν ΟΤΣ, και αν ναι πόσο. 
Έχω κάνει καταγγελία στην ΡΑΕ μου έχει σταλεί αριθμός πρωτοκόλλου αλλά τίποτε νέα παραπάνω, έχω κάνει γραπτό αίτημα και στην NOVA αλλά απάντηση καμιά μέχρι στιγμής.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων άπαντες.  

Απάντησα στο άλλο forum που ανέβασες το ίδιο κείμενο.

1 hour ago, natpass said:

Ναι όντως μιλάω για τον τελικό λογαριασμό της Ελιν..

Ο Δεδδηε πέρασε απο μενα στις 11/10 για την καταμέτρηση και απο 13/10 μεταφέρθηκα στη Δεη(εφόσον φαίνεται και στο ebill ότι είναι ενεργό το online ως προϊόν μέχρι 2 χρόνια μετέπειτα)

Επειδη έχει περάσει πάνω απο μήνας απο την καταμέτρηση του Δεδδηε και τη μεταβίβαση μου στον νέο πάροχο γι’αυτο και ρώτησα για την αργοπορία της λήψης λογαριασμού 

Αν οι λογαριασμοί σου από την ΕΛΙΝ εκδίδονταν γύρω στις 25 κάθε μήνα, όπως οι δικοί μου, λογικά προλάβαινε να εκδώσει τον τελικό. Αν δεν τον πρόλαβε, θα τον εκδώσει στα τέλη ΝΟΕ. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Bayern4 said:

Δεν λέει κάτι ότι είχες μεγάλο έναντι. 

Επίσης η πάγια εντολή να αργήσει, τι σε ενοχλεί; 

Μια χαρά ηταν η ΕΛΙΝ και γλυτώσαμε αρκετά λεφτά.

Δεν με ενοχλεί και σωστά λες, γλιτώσαμε αρκετά λεφτά. απλά το αναφέρω για να επισημάνω την μη σωστή οργάνωση. 

8 ώρες πριν, makap said:

Στα 2 χρόνια που είχα πάροχο την ΕΛΙΝ δεν έτυχε τίποτε από όλα όσα γράφεις.

Στους λογαριασμούς έναντι παίρνει τις προηγούμενες καταναλώσεις από τον ΔΕΔΔΗΕ και δεν βάζει ότι θέλει. Υα είχες, λοιπόν, αυξημένες καταναλώσεις τον προηγούμενο χρόνο και σε χρέωσε έτσι.

Αλλά, έστω κι έτσι, οι σωστές καταναλώσεις τακτοποιούνται με τον εκκαθαριστικό.

Σίγουρα ήταν σωστή η επιλογή της ΕΛΙΝ την περίοδο εκείνη.

Σίγουρα ήταν πολύ σωστή επιλογή. Γλιτώσαμε λεφτά. Το αναφέρω γιατί στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον φάνηκε να μην είναι και τόσο οργανωμένοι, όχι μόνο λόγω των χρεώσεων στους έναντι. Τελευταίο δείγμα γραφής, οι καθυστερήσεις αποστολής των τελευταίων λογαριασμών σε όσους αποχώρησαν από την εταιρία. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 9:34 ΠΜ, pavlidisc said:

Δεν έχω ακόμα κάποιο επίσημο email ή SMS σχετικό με την μεταφορά, αλλά μπήκα στον e-bill λογαριασμό που διέθετα από παλιά και είδα ότι το ακίνητο έχει δηλωθεί κανονικά.

Σε μια δική μου περίπτωση άλλαξε ο κωδικός εταίρου. Στους γονείς μου βέβαια είχε παραμείνει ο ίδιος κωδικός

Για να δεις αν έχει αλλάξει και σε εσένα σου προτείνω να κάνει το παρακάτω που έκανα κι εγώ:

Μπές στο μενού "Διαχείριση Χρήστη" και μετά προσπάθησε να κάνεις μια αλλαγή (π.χ. να απεπιλέξεις το "Επιθυμώ να ειδοποιούμαι μέσω e-mail για νέα σχετικά με την υπηρεσία e-bill"), αν σου βγάλει μήνυμα λάθους σχετικά με τον κωδικό εταίρου, πάρε τους τηλέφων για να σου πουν τον καινούριο και κάνε νεο ebill (σε αυτήν την περίπτωση και αν θέλεις να κρατήσεις τον ίδιο λογαριασμό ~π.χ. ίδιο όνομα χρήστη~ κάνε διαγραφή του υπάρχοντος χρήστη και φτιάξε νέο λογαριασμό με τον καινούριο κωδικό εταίρου)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.... Έβλεπα τα προγράμματα της ΔΕΗ... Γιατί κάποιος να επιλέξει το home enter αντί του online?? Αφού φαίνεται ότι το online είναι φθηνότερο και σε πάγιο και σε χρέωση kwh... 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, thansof_7 said:

Να ρωτήσω κάτι.... Έβλεπα τα προγράμματα της ΔΕΗ... Γιατί κάποιος να επιλέξει το home enter αντί του online?? Αφού φαίνεται ότι το online είναι φθηνότερο και σε πάγιο και σε χρέωση kwh... 

Μπορεί να μη θελει να βάλει πάγια εντολή, η οποία είναι προϋπόθεση για το online

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, thansof_7 said:

Να ρωτήσω κάτι.... Έβλεπα τα προγράμματα της ΔΕΗ... Γιατί κάποιος να επιλέξει το home enter αντί του online?? Αφού φαίνεται ότι το online είναι φθηνότερο και σε πάγιο και σε χρέωση kwh... 

Αν διαβάσεις τα 3 προγράμματα προσεκτικά, θα καταλάβεις τις διαφορές.

Φτηνότερο είναι το online, με 0,50€ πάγιο, υποχρεωτική την πάγια, 30€ έκπτωση στον 1ο λογαριασμό και 24μηνη δέσμευση, το enter έχει λίγο μεγαλύτερη τιμή, με 1,50€ πάγιο, αλλά έκπτωση συνέπειας, έκπτωση για πάγια και 24μηνη δέσμευση κλπ, και το enter+ ίδιο τιμολόγιο με το προηγούμενο, ίδιες εκπτώσεις, μισό πάγιο για τους 6 πρώτους μήνες, 12μηνη δέσμευση και κάποιες άλλες προσφορές.

Καθένας αξιολογεί αυτά τα δεδομένα και αποφασίζει ποιο από τα 3 του ταιριάζει.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με ΔΕΗ και ο μόνος τρόπος να μην έχω ρήτρα αναπροσαρμογής ως ΚΟΤ είναι το on line. Η έκπτωση του 0,045 ανά kwh θα είναι επί της χρέωσης 0,096€. Είναι το μοναδικό πρόγραμμα που είναι συμβατό με το κοινωνικό τιμολόγιο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ξέρει κανείς;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, snapp said:

Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

9 minutes ago, snapp said:

Ισχύει

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...