Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

On 20/10/2021 at 2:42 ΜΜ, dreamer12 said:

εγω δεη παντως την εφαγα την σφαλιαρα μου τον σεπτεμβριο..πηγα τελικα στο  εντερ απο σημερα..

θα με τρελανεις ρε συ? σε απασχολω σχεδον αποκλειστικα εδω και 3 σελιδες,οσο παει και χειροτερευεις, μνημηακα!😃

18 minutes ago, korakios said:

εσύ το λες αυτό , εγώ σου λέω 60 μέρες απο την έκδοση του λογαριασμού που το αναγράφει , αν είναι Οκτ δεν το γνωρίζω . Ούτε θα καθίσω να βγάλω ακριβώς ημερομηνια , δες ημερολόγιο 🙂

τα τηλέφωνα είναι λόγια του αέρα

https://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER SERVICE/XRISIMA-ENTYPA-JUNE2021/09_ΕΝΤΥΠΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ.pdf

το συμπληρώνεις και ηλεκτρονικά το στέλνεις και περιμένεις 10 εργάσιμες

ζητάς την εφαρμογή χρέωσης ρήτρας 60 μέρες μετά την ειδοποίηση και επιστροφή του ποσού που αναλογεί

Καταρχάς έχεις πάει στο online/enter ή κάθεσαι ακόμα ?????

 

καπου ειχες παραθεσει τον κανονισμο.νομο δεν ξερω τι ακριβως ειναι που λεει για την ειδοποιηση..γιατι δεν βγαζω ακρη..βγαινει 29/07 λογαριασμος για τους 2 πρηγουμενους μηνες που λεει οτι απο 5/08 δλδ στον λογαριασμο του αυγουστου και σεπτεμβριου θα μπει ρητρα.αρχες οκτωμβρη ερχεται λογασμος που αφορα αυγουστο και σεπτεμβρη με ρητρα.ειναι σωστο η' οχι,μην μπαινω αδικα στην διαδικασια και να εχω αδικο..δεν χρειαζεται ημερολογιο τωρα..απλα τα λεω

 

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

5 minutes ago, dreamer12 said:

θα με τρελανεις ρε συ? σε απασχολω σχεδον αποκλειστικα εδω και 3 σελιδες,οσο παει και χειροτερευεις, μνημηακα!😃

πλέον ότι είναι στην ίδια σελίδα, αν αλλάξει ,όλο το ιστορικό απο την αρχή ! (υποθέτω μπήκες στο online?!)

6 minutes ago, dreamer12 said:

καπου ειχες παραθεσει τον κανονισμο.νομο δεν ξερω τι ακριβως ειναι που λεει για την ειδοποιηση..

ούτε νόμους ούτε τίποτα , αυτά τα αποφασίζει η ΡΑΕ και ο ΣτΚ, αν κάτσει στραβά σου λέω άρθρο του κώδικα ηλεκτρικής ενέργειας σαν τελευταίο χαρτί (που θα θέσεις σαν ερώτημα), αχρε΄ιαστο να'ναι.

Ποστάρεις ξανά γιαυτό όταν πάρεις απάντηση ή περάσουν 10 εργάσιμες ημέρες χωρίς απάντηση

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2021 at 2:42 ΜΜ, dreamer12 said:

εγω δεη παντως την εφαγα την σφαλιαρα μου τον σεπτεμβριο..πηγα τελικα στο  εντερ απο σημερα..

α σκας γαιδαρο βρε συ..πιο πανω σου απαντησα ,τωρα το ξαναεγραψα..

35 minutes ago, dreamer12 said:

βγαινει 29/07 λογαριασμος για τους 2 πρηγουμενους μηνες που λεει οτι απο 5/08 δλδ στον λογαριασμο του αυγουστου και σεπτεμβριου θα μπει ρητρα.αρχες οκτωμβρη ερχεται λογασμος που αφορα αυγουστο και σεπτεμβρη με ρητρα.ειναι σωστο η' οχι,μην μπαινω αδικα στην διαδικασια και να εχω αδικο..δεν χρειαζεται ημερολογιο τωρα..απλα τα λεω

 

αυτο το καταλαβες ? χωρις ημερολογιο..για να ξερω αν εχω δικιο..

Quote

Από πότε ισχύει;

Η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας θα τεθεί σε εφαρμογή από την 05.08.2021, δηλαδή 60 ημέρες μετά την ενημέρωση των πελατών με την ανάρτηση των ανανεωμένων τιμολογίων στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ. Η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας θα εφαρμοστεί στις καταναλώσεις ηλεκτρικής ενέργειας που θα πραγματοποιηθούν από τις 05.08.2021 και εφεξής.

Η όποια πίστωση ή χρέωση εμφανίζεται στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς διακριτά. Για κάθε ημερολογιακό μήνα υπολογίζεται η αντίστοιχη Πίστωση/Χρέωση Αναπροσαρμογής που προκύπτει από τον τύπο υπολογισμού και πολλαπλασιάζεται με τις kWh κατανάλωσης του ημερολογιακού μήνα.

Αν ο εκκαθαριστικός λογαριασμός περιλαμβάνει καταναλώσεις περισσοτέρων μηνών, η κατανομή ανά μήνα θα γίνεται  αναλογικά προς τις ημέρες.

απο https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ritra-anaprosarmogis-xrewsewn-promitheias

και ποτε αναρτησαν στην ιστοσελιδα τους την ανακοινωση? εχουν καλυμενο τον πισινο τους? γιατι σε λογαριασμο δεν ειδοποιησαν.

Edited by dreamer12
προσθετω πληροφοριες
Link to comment
Share on other sites

Quote
  1. αθορισμός του τρόπου ειδοποίησης των καταναλωτών για την τροποποίηση της τιμολογιακής πολιτικής καθόσον αφορά σε Ρήτρα Αναπροσαρμογής.

Σε περίπτωση ουσιώδους μεταβολής της τιμολογιακής πολιτικής Προμηθευτή, η οποία συνεφέλκει την υποχρέωση ατομικής ειδοποίησης των καταναλωτών, και εφόσον -κατ’ επιλογή του Προμηθευτή- η εν λόγω ειδοποίηση υλοποιείται μέσω του Λογαριασμού Κατανάλωσης, θεωρείτε ότι η σχετική ειδοποίηση προσήκει να πραγματοποιηθεί με τρόπο που θα καθορίζεται δεσμευτικά ή να καταλείπεται στον Προμηθευτή περιθώριο επιλογής μεταξύ εναλλακτικών δυνατοτήτων; Επιπλέον, κρίνετε σκόπιμο η σχετική ειδοποίηση να υλοποιείται μέσω ειδικού διακριτού εγγράφου που θα εσωκλείεται στον Λογαριασμό; Εφόσον, ωστόσο, η ειδοποίηση πραγματοποιείται μέσω της αναγραφής επί του εντύπου του Λογαριασμού θεωρείτε ότι προσιδιάζει η σχετική μνεία να πραγματοποιείται σε εμφανές σημείο; Ή αντιθέτως θεωρείτε ότι αρκεί η απλή αναφορά σε οποιοδήποτε σημείο του Λογαριασμού, έστω και εν είδει «υποσημείωσης» ή με μη-ευανάγνωστους γραφικούς χαρακτήρες («ψιλά γράμματα»); Κατά τη γνώμη σας, η εν λόγω ενημέρωση οφείλει να άπτεται όλων των κύριων παραμέτρων της νέας Χρέωσης/του νέου Τιμολογίου, καθώς και του τρόπου διαμόρφωσής τους ή αρκεί η απλή επισήμανση του ιστοτόπου του Παρόχου και η παραπομπή του καταναλωτή σε αυτό για τη συνολική ενημέρωσή του;

ξαναρωτησα εδω μεσα αλλους καταναλωτες δεη,μηπως ειχαν ριξει μεσα ειδικο εντυπο που δεν εδωσα σημασια σε προηγουμενους λογαριασμους.δεν θυμαμαι εγω.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, dreamer12 said:

α σκας γαιδαρο βρε συ..πιο πανω σου απαντησα ,τωρα το ξαναεγραψα..

enter εντερ , έγινε δεν πήγε το μάτι μου 😂

46 minutes ago, dreamer12 said:

αυτο το καταλαβες ? χωρις ημερολογιο..για να ξερω αν εχω δικιο..

ναι , εσύ ? (60 μέρες μετά την πρώτη ειδοποίηση η οποιαδήποτε μεταβολή γενικών όρων)

πιστεύω το ξεκαθαρίσαμε 🙂

48 minutes ago, dreamer12 said:

και ποτε αναρτησαν στην ιστοσελιδα τους την ανακοινωση? εχουν καλυμενο τον πισινο τους? γιατι σε λογαριασμο δεν ειδοποιησαν.

δεν είσαι υποχρεωμένος να παρακολουθείς η σελίδα , το ίδιο προσπαθεί να κάνει και ο Ηρών (καταχωνιάζει αλλαγές γενικών όρων στη σελίδα)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, korakios said:

 

ναι , εσύ ? (60 μέρες μετά την πρώτη ειδοποίηση η οποιαδήποτε μεταβολή γενικών όρων)

πιστεύω το ξεκαθαρίσαμε 🙂

 

το ξεκαθαρισαμε εμεις αλλα δνε ξερω τι θα ισχυριστουν αυτοι διοτι στους:

ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ

αναγραφεται οτι:
 

6.6. Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της πα- ρούσας, σε περίπτωση μεταβολής του κόστους παροχής Ηλεκτρικής Ενέργειας, να αναπροσαρμόσει τους εκάστοτε ισχύοντες Γενικούς Όρους Τιμολόγησης ή/ και τους τιμοκαταλόγους του για τα προγράμματα υπηρεσιών που διαθέτει με σχετική έγγραφη γνωστοποίηση στον Πελάτη, στον οποίο παρέχεται χρονικό διάστημα εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών για την αποδοχή ή μη του νέου τιμοκαταλόγου. Άπρακτη παρέλευση της προθεσμίας συνεπάγεται την απο- δοχή της νέας τιμής από τον Πελάτη. Κατά τη διάρκεια ισχύος της παρούσας ο Πελάτης θα ενημερώνεται για τους εκάστοτε ισχύοντες τιμοκαταλόγους και τα προσφερόμενα από τον Προμηθευτή προγράμματα από τον διαδικτυακό τόπο του Προμηθευτή, καθώς και για οποιαδήποτε αλλαγή στους Γενικούς Όρους Τιμολόγησης μέσω σύντομης ειδοποίησης η οποία θα περιλαμβάνεται στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ή θα αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέμπο- ντας στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχο- μένου της τροποποίησης.
Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

αυτοι θα πουν οτι 29/09 εληγε η προθεσμια και βαλαμε ρητρα για τον λογαριασμο που ετρεχε.ενω εμεις το ερμηνευουμε διαφορετικα οτι μετ την 29/09 δλδ.στον επομενο λοαγαρισμο ,οκτωμβριου πρεπει να μπει.

σαν δικηγορος του διαβολου ,το ''παρεχεται χρονικο διαστημα για την αποδοχη '' δεν αναφερει αν εννοει το διαστημα τιμολογησης πριν την 29/09 η΄μετα την 29/09  οπως λες,ημερομηνια που ειναι 2 μηνες μετα την ειδοποιηση.

δεν βρηκα πουθενα να λεει 2 μηνες μετα την εφαρμογη της ρητρας δλδ. την 5/08 αρα παμε μετα για 5/10 οπως λες.

εγω μαζι σου ειμαι ,αλλα επειδη τους ξερω,αυτο θα μου απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για το ΔΕΗ online. Μου σχηματίστηκε η εντύπωση διαβάζοντας εδώ ότι είναι με σταθερή τιμή και δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Διαβάζοντας όμως τις διευκρινίσεις του προγράμματος από την ΔΕΗ βλέπω την ερώτηση " Υπάρχει ρήτρα CO2 ? " και απάντηση " Ναι, υπάρχει" 

Ειναι άλλη ρήτρα αυτή;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, alfeios said:

Έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για το ΔΕΗ online. Μου σχηματίστηκε η εντύπωση διαβάζοντας εδώ ότι είναι με σταθερή τιμή και δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Διαβάζοντας όμως τις διευκρινίσεις του προγράμματος από την ΔΕΗ βλέπω την ερώτηση " Υπάρχει ρήτρα CO2 ? " και απάντηση " Ναι, υπάρχει" 

Ειναι άλλη ρήτρα αυτή;

Έχει καταργηθεί και δεν το έχουν αλλάξει στο έντυπο.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, makap said:

Έχει καταργηθεί και δεν το έχουν αλλάξει στο έντυπο.

Το ελπίζω ...

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dreamer12 said:

αυτοι θα πουν οτι 29/09 εληγε η προθεσμια και βαλαμε ρητρα για τον λογαριασμο που ετρεχε.ενω εμεις το ερμηνευουμε διαφορετικα οτι μετ την 29/09 δλδ.στον επομενο λοαγαρισμο ,οκτωμβριου πρεπει να μπει.

δεν μπορούν , αλλά αν απαντήσουν έτσι (για το λογαριασμό που έτρεχε) ακόμα καλύτερα για μετέπειτα καταγγελία

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spy14 said:

Να ρωτήσω κάτι γιατί γιατί δεν το γνωρίζω;είναι φυσιολογικό σε κλειστό οίκημα που καίνε δέκα λάμπες λεντ και μια τηλεόραση για κάποιες ώρες με χρονοδιακόπτη για λόγους ασφαλείας να υπάρξει σε 58 μέρες κατανάλωση 243kwh;δεν το αποκλείω απλά δεν το γνωρίζω για αυτό ρωτάω.

θα έλεγα οτι είναι άσχετο με το παρών θέμα βασικά

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, korakios said:

θα έλεγα οτι είναι άσχετο με το παρών θέμα βασικά

Ok.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Από 21/10 είμαι στη ΔΕΗ μου είπε ο ΔΕΔΔΗΕ που κάλεσα, στο ebill εγώ βλέπω όμως αυτό και επίσης χάθηκε η επιλογή να δώσω μέτρηση που μου έδινε και ημερομηνίες... Screenshot_20211025-231517_Opera.jpg

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DjTony said:

Από 21/10 είμαι στη ΔΕΗ μου είπε ο ΔΕΔΔΗΕ που κάλεσα, στο ebill εγώ βλέπω όμως αυτό και επίσης χάθηκε η επιλογή να δώσω μέτρηση που μου έδινε και ημερομηνίες... Screenshot_20211025-231517_Opera.jpg

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

στο είσοδος ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί με έβαλε και μου λέει να δώσω τέλος Νοέμβρη. Πέρασε μάλλον τώρα ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση για την αλλαγή κιόλας.. Αντε να δούμε πότε θα αλλάξει το online να το δείχνει ενεργός έως τότε... 21 με τέλος Οκτώβρη θα πληρώσω ΔΕΗ και 1 με 20 θα πληρώσω Volterra με ακριβή ρήτρα ε; αντε να δούμε..

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DjTony said:

1 με 20 θα πληρώσω Volterra με ακριβή ρήτρα ε;

+ 0,13 απο την αρχική τιμή περίπου (με την επιδότηση)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Ειχε τελειωσει το συμβολαιο μου με ηρωνα και μου εδωσε προσφορα η vatt kai volt σταθερη χρεωση kw 0,0789 αν πληρωνοταν εγκαιρα με αρχικη 0.11 . μου στελνουν την συμβαση και εχει κανει λαθος η υπαλληλος και λεει οτι το 0.11 αρχικόα αν εξοφληθει εγκαιρα γινεται 0.1045. Οπ΄τε αφου κανουν λαθος υπαναχωρά απο την συμβαση στις 9 μερες και φευγω για ΔΕΗ. 

για ενα μηνα 20 σεπτ μεχρι 20 οκτ ειμαι στην vatt kai volt και ερχεται τωρα ο λογαριασμος ο τελικος.

εχουν χρεωσει 0.11 την kw συν τα γνωστα, αλλα υπάρχει και μια χρεωση 98Ευρω που την αποκαλεο "Συμμετοχή σε προωθητικές ενέργειες" τι σκατα ειναι αυτο? τους πηρα τηλ ειπαν θα παρουν πισω χθες αλλα δεν με πηραν . θα δοκιμασω και σημερα να δω.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, gsa1967 said:

εχουν χρεωσει 0.11 την kw συν τα γνωστα, αλλα υπάρχει και μια χρεωση 98Ευρω που την αποκαλεο "Συμμετοχή σε προωθητικές ενέργειες" τι σκατα ειναι αυτο? τους πηρα τηλ ειπαν θα παρουν πισω χθες αλλα δεν με πηραν . θα δοκιμασω και σημερα να δω.

έντυπο αμφισβήτησης (στα χρήσιμα έγγραφα) και email , ποτέ τηλέφωνα , τα γραπτά μένουν

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε email από ΔΕΗ ότι σε δύο εργάσιμες ημέρες θα επικυρωθεί από ΔΕΔΗΕ. Επειδή πέρασαν οι μέρες, θα μου στείλουν ενημέρωση ότι ολοκληρώθηκε ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Bayern4 said:

Μου ήρθε email από ΔΕΗ ότι σε δύο εργάσιμες ημέρες θα επικυρωθεί από ΔΕΔΗΕ. Επειδή πέρασαν οι μέρες, θα μου στείλουν ενημέρωση ότι ολοκληρώθηκε ή όχι;

Και εμένα μου είχαν πει (14/10) ότι θα γίνει σε 2 μέρες, αλλά μόνο μετά από πίεση ήρθε σήμερα το πρωί ο καταμετρητής.

Σημειωτέον ότι, είναι άλλο τμήμα οι προγραμματισμένες καταμετρήσεις και άλλο αυτές για αλλαγή παρόχου.

Σε ποια περιοχή ΔΕΔΔΗΕ είσαι;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη ΔΕΗ πλέον και μου ήρθε εκκαθαριστικός από την Volterra. Για 21 ημέρες 285 κιλοβατώρες και είχε ρήτρα 70€. Απίστευτα πράγματα. Εκεί που πλήρωνα 35€ πέρυσι για τις ίδιες κιλοβατώρες τώρα μου ήρθε 75€ αλλά είχα - 30€ την εγγύηση και - 7 του κράτους. Έλεος. Για 285 κιλοβατώρες θα έδινα 115€ σχεδόν. Αν είναι δυνατόν. Πάλι καλά άλλαξα γρήγορα σε ΔΕΗ και τέλος η ρήτρα.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makap said:

Σε ποια περιοχή ΔΕΔΔΗΕ είσαι;

Ανατολική Θεσσαλονίκη. Πόσες φορές θα έρθει η ΔΕΔΗΕ? ΜΕ φωτογραφία στείλαμε τον μετρητη, με έντυπο ξανά, και νομίζω είχαν περάσει. Ποιον να πιέσω;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...