Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

41 minutes ago, dreamer12 said:

,πως θα τον χρεωθω τον ισχυοντα μεχρι να αλλαξω? με ρητρα? πως θα υπολογιστει?

ναι , δυστυχώς , άσε που περιλαμβάνει και Οκτώβριο

βλέπεις την ΤΕΑ

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p

ο τύπος είναι

1,15*ΤΕΑ+11,5 , αν μεγαλύτερος του 50 (γελάμε , πάντα είναι και πλέον πολλαπλάσιος)

προσαύξηση = (1,15*ΤΕΑ+11,5-50)/1000 - επιδότηση

για καταναλώσεις Σεπ (<600kw) έχεις έξτρα 0,03 επιδότηση

για καταναλώσεις Οκτ (<600kw) έχεις έξτρα 0,06 επιδότηση

η ΔΕΗ δινει 30% έκπτωση άρα οι αρχικές με έκπτωση συνέπειας είναι

0,0719    0,0513 μέρας και νύχτας

εκεί προσθέτεις προσαύξηση μείον επιδότηση

Για Οκτ η ΤΕΑ πάει 200......

50 minutes ago, dreamer12 said:

αμφισβητηση αιτηση στο ΣΤΕ? η' στην δεη? αν ειναι να μεινω στην δεη να το κανω...

το τροποποιώ το κείμενο λίγο για την περίπτωσή σου

Quote

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της χρέωσης

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ ή

μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

 

54 minutes ago, dreamer12 said:

και στο ονλαιν αν μπω ,παλι μετα απο 6 μηνες πρεπει να προσεξω μην τυχον και αλλαξουν τους ορους?

για το εξάμηνο παλεύουμε όλοι , όταν η χοντρική φτάνει >0,20 καταλαβαίνεις ...

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αν μπω στο δεη εντερ  τωρα και μετα απο 6 μηνες αποφασισουν να αλλαξουν τιμες η' να βαλουν ρητρα,που αποτι φαινεται εχουν δικαιωμα ,και εγω θελω να φυγω απο την δεη ενω εχω συμβολαιο 2 χρονων ,μπορω να φυγω ελευθερα η' εχει πεναλτυ?

υ.γ ευχαριστω για την λεπτομερη απαντηση ως προς την αιτηση,αλλα τελικα ειδα οτι στον προηγουμενο εναντι ειχαν βαλει προειδοποιηση οτι θα γινει.απλα οταν εισαι σε διακοπες ,δεν τα προσεχεις αυτα ειδικα εκεινη την περιοδο δεν ασχολεισαι,ειδικα αν δεν μπαινεις σε φορουμ καλοκαιριατικα..οποτε την φαγαμε για 2 λογαριασμους αποτι βλεπω..με εναν προχειρο λογαριασμο με τα τις πραξεις ,κανα 95αρι σχεδον 100 με βλεπω μονο ρευμα..

καλα ρε παιδες ,εδω η μανα μου και η ξαθε ηλικωμενη πως θα το παρει χαμπαρι που δεν ξερει κατι αλλο απο την δεη? τους τα εχωσα αγρια και προσωπικα και στο τηλεφωνο..οταν ηθελαν να πασαρουν κατι καινουριο προιον βαζανε ενα χαρτι εξτρα μεσα,τωρα που θελανε να μας τα  παρουν μονο μια υποσημειωση..αντε να την βρει η μανα μου 85 χρονων,εδω εγω δεν την ειδα..

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dreamer12 said:

αν μπω στο δεη εντερ  τωρα και μετα απο 6 μηνες αποφασισουν να αλλαξουν τιμες η' να βαλουν ρητρα,που αποτι φαινεται εχουν δικαιωμα ,και εγω θελω να φυγω απο την δεη ενω εχω συμβολαιο 2 χρονων ,μπορω να φυγω ελευθερα η' εχει πεναλτυ?

υ.γ ευχαριστω για την λεπτομερη απαντηση ως προς την αιτηση,αλλα τελικα ειδα οτι στον προηγουμενο εναντι ειχαν βαλει προειδοποιηση οτι θα γινει.απλα οταν εισαι σε διακοπες ,δεν τα προσεχεις αυτα ειδικα εκεινη την περιοδο δεν ασχολεισαι,ειδικα αν δεν μπαινεις σε φορουμ καλοκαιριατικα..οποτε την φαγαμε για 2 λογαριασμους αποτι βλεπω..με εναν προχειρο λογαριασμο με τα τις πραξεις ,κανα 95αρι σχεδον 100 με βλεπω μονο ρευμα..

καλα ρε παιδες ,εδω η μανα μου και η ξαθε ηλικωμενη πως θα το παρει χαμπαρι που δεν ξερει κατι αλλο απο την δεη? τους τα εχωσα αγρια και προσωπικα και στο τηλεφωνο..οταν ηθελαν να πασαρουν κατι καινουριο προιον βαζανε ενα χαρτι εξτρα μεσα,τωρα που θελανε να μας τα  παρουν μονο μια υποσημειωση..αντε να την βρει η μανα μου 85 χρονων,εδω εγω δεν την ειδα..

1. Αν αλλάξει ο πάροχος τιμολόγιο, έχεις το δικαίωμα να φύγεις χωρίς πέναλτυ.

2. Ο πάροχος υποχρεούται να ανακοινώνει τις αλλαγές που κάνει, εμείς όμως δεν τις διαβάζουμε ή δεν προσέχουμε τι γράφουν στους λογαριασμούς. Γι΄αυτό σου είπαμε να κοιτάξεις τους προηγούμενους λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dreamer12 said:

αλλα τελικα ειδα οτι στον προηγουμενο εναντι ειχαν βαλει προειδοποιηση οτι θα γινει.απλα οταν εισαι σε διακοπες ,δεν τα προσεχεις αυτα ειδικα εκεινη την περιοδο δεν ασχολεισαι,ειδικα αν δεν μπαινεις σε φορουμ καλοκαιριατικα..

πάντα Αύγουστο περνάνε τα περισσότερα μέτρα , δεν είναι τυχαίο

8 ώρες πριν, dreamer12 said:

καλα ρε παιδες ,εδω η μανα μου και η ξαθε ηλικωμενη πως θα το παρει χαμπαρι που δεν ξερει κατι αλλο απο την δεη?

γιαυτό και το κάνανε αλλιώς θα μπορούσαν να βγάλουν ξεχωριστό πρόγραμμα

όχι το κάνανε στο Γ1/ΓΝ1

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Αργεί πάντως η αλλαγή σε ΔΕΗ. Έχουν παραλάβει τα πάντα δεν θέλουν κάτι άλλο, το επιβεβαίωσαμε τηλεφωνικά αλλά υπάρχει μια καθυστέρηση στην αίτηση μου λένε... Δυστυχώς θα φάμε όλο τον Οκτώβρη με 253€ τη μεγαβατωρα από ότι είδα, για κάνα 50€ ρεύμα με βλέπω να πληρώνω, 200€ λογαριασμό

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

korakios στο link  με το excelάκι δεν έχεις κάτι για Γ23.Έχουμε κάποια πρόταση γιατί η Ελιν μου έστειλε email οτι από 18/12/2021 θα πάψει να μου το χει σταθερό με 0,1305 και θα μου βάλει ρήτρα.Μετάνιωσα σαν το σκυλί που δεν πρόλαβα το we yellow της we energy.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, duckino said:

Καλημέρα

korakios στο link  με το excelάκι δεν έχεις κάτι για Γ23.Έχουμε κάποια πρόταση γιατί η Ελιν μου έστειλε email οτι από 18/12/2021 θα πάψει να μου το χει σταθερό με 0,1305 και θα μου βάλει ρήτρα.Μετάνιωσα σαν το σκυλί που δεν πρόλαβα το we yellow της we energy.

 

Ευχαριστώ

καλημέρα , Γ23 δεν το έχω ψάξει καθόλου , της watt&volt πάντως έχει τις ίδιες χρεώσεις, ίσως βάλω αργότερα

πιο χαμηλά έβαλα και τις αρχικές τιμές της ΔΕΗ για Γ21,22,23

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

we blue , we green  της εν λογω εταιρειας εχου ρητρα αναπροσαρμογης η' οχι? λενε για ρητρα αποχωρησης και μετα κατω στους αστερισκους λενε για δικιαωμα συμφωνα με τον νομο 6.3 για αναπροσαρμογη τιμης ,σαυτο μιλαει για ρητρα δλδ? 

θελω να το ξεκαθαρισω γιατι εχω μια κοντρα με την αδελφη μου που τηε το πασαραν και της λεω να εχιε τον νου της γιατι μπορει να βαλει ξαφνικα ρητρα αναπροσαρμογης τιμης..η εταιρεια ειναι μελος της watt&volt νομιζω γιαυτο εχει ιδιες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, dreamer12 said:

we blue , we green  της εν λογω εταιρειας εχου ρητρα αναπροσαρμογης η' οχι?

φυσικά και έχουν

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ είμαι στην ΔΕΗ με χωρίς κάποιο πρόγραμμα με ΚΟΤ Β και κατανάλωση περίπου 1700 τον χειμώνα. Αξίζει να πάω σε κάποιο πρόγραμμα τύπου enter?
Αν πάω το κοινωνικό τιμολόγιο παραμένει σε ισχύ?

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κακό με την Watt & Volt παράγινε. Ψάχνω πάροχο να αλλάξω άμεσα. Κατάντησε κοροϊδία το τιμολόγιό τους.

Screenshot_20211019-180128_Drive.jpg

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, skatzoxoiros said:

Παιδιά το κακό με την Watt & Volt παράγινε. Ψάχνω πάροχο να αλλάξω άμεσα. Κατάντησε κοροϊδία το τιμολόγιό τους.

Σε χρεώνει 0.058€/kWh και τον Σεπτέμβριο που μάλλον βγήκε ο λογαριασμός σου, το κόστος αγοράς ήταν 136,844 €/MWh (1.368€/kWh). Λογικό δεν είναι να υπάρχει ρήτρα?
Που να δείς και στους επόμενους λόγω της αύξησης του φυσικού αερίου. Η σημερινή τιμή αγοράς είναι 253,33€/MWh (2,533€/kWh).
Δυστυχώς θα αργήσει να εξομαλυνθεί η κατάσταση.
 

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, skatzoxoiros said:

Παιδιά το κακό με την Watt & Volt παράγινε. Ψάχνω πάροχο να αλλάξω άμεσα. Κατάντησε κοροϊδία το τιμολόγιό τους.

 

Τα μόνα σταθερά (για όσο κρατήσουν) προγράμματα είναι της ΔΕΗ (Online, Enter, Enter+)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, makap said:

Τα μόνα σταθερά (για όσο κρατήσουν) προγράμματα είναι της ΔΕΗ (Online, Enter, Enter+)

Επομενως αν καποιος δεν θελει ΔΕΗ,, αφου ολα τα προγραμματα εχουν πλεον ρητρα, κοιταζει μονο την τιμη της κιλοβατωρας ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, skatzoxoiros said:

Παιδιά το κακό με την Watt & Volt παράγινε. Ψάχνω πάροχο να αλλάξω άμεσα. Κατάντησε κοροϊδία το τιμολόγιό τους.

για πάροχο σου είπανε πιο πάνω

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

1 minute ago, alfeios said:

Επομενως αν καποιος δεν θελει ΔΕΗ,, αφου ολα τα προγραμματα εχουν πλεον ρητρα, κοιταζει μονο την τιμη της κιλοβατωρας ?

υπάρχουν σταθερά αλλά είναι ακριβά ,δες το excel της υπογραφής μου

Η ΔΕΗ μπορεί και να μπαίνει μέσα αφού την πληρώνουμε

1 ώρα πριν, komatoza said:

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ είμαι στην ΔΕΗ με χωρίς κάποιο πρόγραμμα με ΚΟΤ Β και κατανάλωση περίπου 1700 τον χειμώνα. Αξίζει να πάω σε κάποιο πρόγραμμα τύπου enter?
Αν πάω το κοινωνικό τιμολόγιο παραμένει σε ισχύ?

το enter δεν παίρνει ΚΟΤ , παρα μόνο το online και ναι αξίζει

Η τελική του Γ1 χωρίς έκπτωση ΚΟΤ (ήδη πρέπει να σου ήρθε προσαύξηση) για Οκτώβριο είναι στα ~0,26 . αφαιρείς την κρατική επιδότηση 0,08 (για ΚΟΤ <600kw/μήνα) και πέφτεις μόνο στα

0,18€/Kw μείον ΚΟΤ , δεν ξέρω αν το σκέφτεσαι ακόμα (και άργησες υπερβολικά)

Απλά το online θέλει ebill και πάγια εντολή

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

εχω καποιες αποριες σχετικα με το δεη e-bill:

με συμφερει να δινω ενδειξη μετρητη εγω?

οταν επιλεγω να ερχεται εντυπος λογαριασμος επιβαρυνομαι οπως παλια με 1 ευρω η' εχει σταματησει αυτη η χρεωση?

ειναι καλυτερος ο μηνιαιος λογαριασμος η' να το αφησω 3μηνο + ενα εκαθαριστικο οπως ειναι κανονικα?

στο Enter της δεη δινει 30 ευρω πισω στον πρωτο λογαριασμο?

αν παω απο ελευθερο δεη τωρα σε Enter συνεχιζει η παλια εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dreamer12 said:

αν παω απο ελευθερο δεη τωρα σε Enter συνεχιζει η παλια εγγυηση?

ναι

2 minutes ago, dreamer12 said:

στο Enter της δεη δινει 30 ευρω πισω στον πρωτο λογαριασμο?

όχι

3 minutes ago, dreamer12 said:

οταν επιλεγω να ερχεται εντυπος λογαριασμος επιβαρυνομαι οπως παλια με 1 ευρω η' εχει σταματησει αυτη η χρεωση?

σταματήσει

3 minutes ago, dreamer12 said:

ειναι καλυτερος ο μηνιαιος λογαριασμος η' να το αφησω 3μηνο + ενα εκαθαριστικο οπως ειναι κανονικα?

νομίζω οτι είναι μηνιαίος

3 minutes ago, dreamer12 said:

με συμφερει να δινω ενδειξη μετρητη εγω?

αν δε θες να έρχονται κουλά έναντι

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, korakios said:

 

νομίζω οτι είναι μηνιαίος

αν δε θες να έρχονται κουλά έναντι

οχι δινει επιλογη  μηνιαιος η' οπως ηταν παλια.στον οναλιν δεν δινει νομιζω.

τι ενοεις με τις μετρησεις? χρεωνουν οτι θελουν? με τον εκαθαριστικο δεν γινεται μετα σωστος υπολογισμος ακομα και αν οι εναντι που δινουν ειναι υπερβολικοι? μας κλεβουν δλδ?

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dreamer12 said:

τι ενοεις με τις μετρησεις? χρεωνουν οτι θελουν? με τον εκαθαριστικο δεν γινεται μετα σωστος υπολογισμος ακομα και αν οι εναντι που δινουν ειναι υπερβολικοι? μας κλεβουν δλδ?

όχι φυσικά ,δεν κλέβουν στον έναντι , απλά είναι για πιο ευκολία να πληρώνουμε ακριβώς ότι κάψαμε ανα μήνα και όχι τετράμηνο

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

οκ,ευχαριστω..αν το κανω μηνα θα δινω μετρηση,ετσι ειναι καλα..απλα αν δεν το κανω μηνα,(δεν ξερω πως ειναι το σοκ καλυτερα να ερχεται😀),τοτε θα το αφησω 3μηνο οπως το εχω συνηθισει

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, dreamer12 said:

οχι δινει επιλογη  μηνιαιος η' οπως ηταν παλια.στον οναλιν δεν δινει νομιζω.

τι ενοεις με τις μετρησεις? χρεωνουν οτι θελουν? με τον εκαθαριστικο δεν γινεται μετα σωστος υπολογισμος ακομα και αν οι εναντι που δινουν ειναι υπερβολικοι? μας κλεβουν δλδ?

Στους έναντι κάθε πάροχος χρεώνει με βάση το ιστορικό της παροχής που έχει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Φυσικά, και δεν μας κλέβουν στο ρεύμα αφού με τον εκκαθαριστικό γίνεται μέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ και πληρώνεις τα σωστά του προηγούμενου 4μήνου. Αλλά είναι καλλίτερα να δίνεις ενδείξεις για να πληρώνεις την πραγματική κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμο του σεπτεμβριου εχουν υπολογισθει οι αυξησεις η οχι ακομη;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aenaos15 said:

Στο λογαριασμο του σεπτεμβριου εχουν υπολογισθει οι αυξησεις η οχι ακομη;;;

για ποιον πάροχο αναφέρεσαι και σε ποιο πρόγραμμα ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, korakios said:

για ποιον πάροχο αναφέρεσαι και σε ποιο πρόγραμμα ?

Προτεργια ειμαι , double max 45 , αλλα μιλω γενικα , αναφερομαι σε ολους τους παροχους.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aenaos15 said:

Προτεργια ειμαι , double max 45 , αλλα μιλω γενικα , αναφερομαι σε ολους τους παροχους.

ναι, απο Σεπ βγαίνει ~0,17 η τελική και Οκτ >0,25 , τώρα κατα πόσο θα σώσει η κρατική επιδότηση ,είναι αστείο τουλάχιστον

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...