Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

12 ώρες πριν, StandArd said:

Στο excel έχεις προγράμματα χωρίς ρήτρα απ'ότι βλέπω.

όχι πρόσθεσα στο ίδιο ,ένα φύλλο για επαγγελματικά και ένα με ρήτρες

12 ώρες πριν, StandArd said:

Έχεις υπολογίσει τη ρήτρα άλλων παρόχων με τη ρήτρα της ΔΕΗ (μαζί με την πολιτική έκπτωσης μέχρι 600 κιλοβατώρες) ;

όχι

12 ώρες πριν, StandArd said:

Αυτό εννοούσα όταν έγραψα "Πάντως οι παππούδες με τις παροχές της ΔΕΗ πληρώνουν λιγότερη ρήτρα από αυτή που θα πληρώνανε σε ιδιώτη" στη παράθεση που μου έκανες.

τώρα κατάλαβα,

edit έβαλα αλλά θέλει αρκετές κιλοβατώρες για να πεις οτι συμφέρει το Γ1 σε σχέση με άλλα κυμαινόμενα

11 ώρες πριν, DjTony said:

@korakios οπότε προτείνεις να γυρίσουμε σε κάποιο πρόγραμμα της ΔΕΗ χωρίς ρήτρα; αν πάω σε κάποιο της Volterra ας πούμε με λιγότερη χρέωση από της ΔΕΗ χωρίς ρήτρα κλπ δε θα είναι εντάξει;

σε volterra λες για ρήτρες πρόγραμμα ?αν ναι ,επιστροφή ΔΕΗ για κανα εξάμηνο

Θα βάλω σε λίγο στο excel και την ψευτοεπιδότηση του κράτους στα κυμαινόμενα ,αλλά πάλι παραπάνω θα είναι

έβαλα , αλλά τα ίδια χάλια είναι , απο volterra πιο πρόγραμμα λες ?

edit2, έβαλα το 360 ξενοιασιά

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@korakios μου είχανε προτείνει πιο παλιά ένα πρόγραμμα χωρίς ρήτρα χωρίς δέσμευση χωρίς πάγιο στα 0.089 ημέρα, νύχτα δε θυμάμαι..

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, DjTony said:

@korakios μου είχανε προτείνει πιο παλιά ένα πρόγραμμα χωρίς ρήτρα χωρίς δέσμευση χωρίς πάγιο στα 0.089 ημέρα, νύχτα δε θυμάμαι..

αν ισχύει ακόμα οκ, τώρα η ΟΤΣ είναι 0,18 , δεν νομίζω οτι μπορούν αλλά ρώτα

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

αν ισχύει ακόμα οκ, τώρα η ΟΤΣ είναι 0,18 , δεν νομίζω οτι μπορούν αλλά ρώτα
Απίστευτο. Έδωσα για 300 κιλοβατωρες 101€... 50€ ήταν η ρήτρα μόνο...

Πήρα ρώτησα και χωρίς ρήτρα έχουν 0.12 την κιλοβατώρα με 9€ πάγιο.. Δε συμφέρει βέβαια... Ούτε να μείνω έτσι θέλω με 50€ ρήτρα για ένα μήνα για 300 κιλοβατωρες μόνο. Τον προηγούμενο μήνα με τις ίδιες κιλοβατωρες έδωσα 20€ ρήτρα... Τώρα τι άλλαξε; επίσης μου είπε στο τηλέφωνο η κοπέλα ότι το εύρος ρήτρας που με προστατεύει είναι 40-70 και έχετε ένα καλό πρόγραμμα δηλαδή κλπ κλπ.. Δηλαδή δίνουν 100€ για 300 κιλοβατωρες αλλά μέλη εδώ μέσα;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DjTony said:

Απίστευτο. Έδωσα για 300 κιλοβατωρες 101€... 50€ ήταν η ρήτρα μόνο...

Πήρα ρώτησα και χωρίς ρήτρα έχουν 0.12 την κιλοβατώρα με 9€ πάγιο.. Δε συμφέρει βέβαια... Ούτε να μείνω έτσι θέλω με 50€ ρήτρα για ένα μήνα για 300 κιλοβατωρες μόνο. Τον προηγούμενο μήνα με τις ίδιες κιλοβατωρες έδωσα 20€ ρήτρα... Τώρα τι άλλαξε; επίσης μου είπε στο τηλέφωνο η κοπέλα ότι το εύρος ρήτρας που με προστατεύει είναι 40-70 και έχετε ένα καλό πρόγραμμα δηλαδή κλπ κλπ.. Δηλαδή δίνουν 100€ για 300 κιλοβατωρες αλλά μέλη εδώ μέσα;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

σήμερα η ΤΕΑ έφτασε σχεδόν 0,18 ,οι επόμενοι θα είναι ακριβότεροι , για Νοέμβριο υπάρχει εκτίμηση η κιλοβατώρα να φτάσει 0,25-0,30

μπες σε κάποιο απο της ΔΕΗ τουλάχιστον για 6 μήνες να αποφύγεις την μπόρα , αφού την πληρώνουμε τη ζημιά μέσω φόρων ας επωφεληθείς τουλάχιστον

Στο λογαριασμό που φαντάζομαι έχεις περίοδο κατανάλωσης και μετά απο 1/9 , δεν έχει μπει κρατική επιδότηση (ψίχουλα μεν)

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και δες μόνος σου τι παίζει απο σταθερά , αλλά και πόσο φτάνουνε τα κυμαινόμενα

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

σήμερα η ΤΕΑ έφτασε σχεδόν 0,18 ,οι επόμενοι θα είναι ακριβότεροι , για Νοέμβριο υπάρχει εκτίμηση η κιλοβατώρα να φτάσει 0,25-0,30
μπες σε κάποιο απο της ΔΕΗ τουλάχιστον για 6 μήνες να αποφύγεις την μπόρα , αφού την πληρώνουμε τη ζημιά μέσω φόρων ας επωφεληθείς τουλάχιστον
Στο λογαριασμό που φαντάζομαι έχεις περίοδο κατανάλωσης και μετά απο 1/9 , δεν έχει μπει κρατική επιδότηση (ψίχουλα μεν)
κατέβασε το excel της υπογραφής μου και δες μόνος σου τι παίζει απο σταθερά , αλλά και πόσο φτάνουνε τα κυμαινόμενα
Κάνω αίτηση ήδη για my home online. Τα συγκρίναμε και με υπάλληλο από το energy market και μου είπανε να πάτε δεη τουλάχιστον για τους επόμενους μήνες και μετά τον 7ο μήνα λέει το να φύγεις από τη ΔΕΗ είναι 35€ περίπου... Ψίχουλα δηλαδή αν πέσει η τιμή ρεύματος και βρω κάτι ψθηνο ξανά..

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα λίγο με τη ΔΕΗ και μου είπαν ότι έρχονται 3 έναντι και ένας εκκαθαριστικός. Δηλαδή δε μπορώ να στέλνω μέτρηση εγώ του λέω; όχι μου λέει.... Ισχύει η δε κατάλαβε ο υπάλληλος στο τηλέφωνο;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DjTony said:

Μίλησα λίγο με τη ΔΕΗ και μου είπαν ότι έρχονται 3 έναντι και ένας εκκαθαριστικός. Δηλαδή δε μπορώ να στέλνω μέτρηση εγώ του λέω; όχι μου λέει.... Ισχύει η δε κατάλαβε ο υπάλληλος στο τηλέφωνο;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

μπορείς κάθε 4 μήνες (https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/)

Που σημαίνει, 1 εναντι-1 εκκαθαριστικός κοκ

Link to comment
Share on other sites

Αν δε δίνω μέτρηση θα έρχονται 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικό; η κάθε 2μηνο; κάτι για μηνιαία χρέωση λέει... Κλίμακα είδα είναι σταθερή. Το ψάχνω πολλές εβδομάδες και μετά την ρήτρα που έφαγα αυτό το μήνα κατέληξα ότι το online της ΔΕΗ είναι το πιο συμφέρον. 5 χρόνια τώρα δεν είχα δώσει 1€ ρητρα. Ήρθε η στιγμή να αποχωριστώ τη Volterra όμως..
Sent from my SM-G988B using Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, DjTony said:

Αν δε δίνω μέτρηση θα έρχονται 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικό; η κάθε 2μηνο; επίσης κλίμακα έχει ή όσο κάψω σταθερή τιμή;

3-1 ναι / δεν έχει κλίμακα

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες και αφού βγήκα από το Κοινωνικό τιμολόγιο πλέον μόλις έκανα την αίτηση για ΔΕΗ online για το σπίτι.Αφού έκανα την απαιτούμενη διαδικασία για την πληρωμή μέσω πάγιας εντολής και ενεργοποιήθηκε η κάρτα μου περιμένω απλά να εγκριθεί η αίτηση?Δεν έχει έρθει κάποιο επιβεβαιωτικό email  ή SMS παρά μόνο το pop up window που λέει ότι μόλις κάνετε την διαδικασία με την πάγια εντολή θα γίνει και η αλλαγή του προγράμματος.Κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

@korakios μια διόρθωση για το excel σου. Στο κελί Η15 πολλαπλασιάζεις το ετήσιο πάγιο (G15) με το 12 ~σα να είναι μηνιαίο. Απλά σβήσε το *12 στο H15 και αυτή θα είναι η σωστή τελική τιμή με ΦΠΑ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, thodoris85 said:

@korakios μια διόρθωση για το excel σου. Στο κελί Η15 πολλαπλασιάζεις το ετήσιο πάγιο (G15) με το 12 ~σα να είναι μηνιαίο. Απλά σβήσε το *12 στο H15 και αυτή θα είναι η σωστή τελική τιμή με ΦΠΑ

είναι μηνιαίο , το γράφω στο "Το πρόγραμμά σας & Πάγιο/ μήνα"

αλλά έβαλα και σχόλιο στο Η15 , ελπίζω να βγαίνει όταν κάποιος πάει να βάλει τιμή

το έκανα έτσι για να μη χειάζεται να βάζει κάποιος χειροκίνητα το ετήσιο

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το απόγευμα επιστολή της ΕΛΙΝ για νέα, και γεναία αυτή τη φορά, αύξηση και πάγιο από 10/1/0.

Βλέπω ΔΕΗ και είμαι μεταξύ Online και Enter. Έχουν διαφορές, αλλά καλοβλέπω το Online, μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, korakios said:

είναι μηνιαίο , το γράφω στο "Το πρόγραμμά σας & Πάγιο/ μήνα"

αλλά έβαλα και σχόλιο στο Η15 , ελπίζω να βγαίνει όταν κάποιος πάει να βάλει τιμή

το έκανα έτσι για να μη χειάζεται να βάζει κάποιος χειροκίνητα το ετήσιο

αυτό αριστερά δεν το είχα δει. μια χαρά.

Επειδή το έχω κατεβάσει, το σχόλιο δεν εμφανίζεται. Αλλά υπάρχει στο online έγγραφο

Τις χρεώσεις ανα kwh στα enter της ΔΕΗ τις άλλαξαν σήμερα; γιατί δεν το παρακολουθούσα

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, thodoris85 said:

Επειδή το έχω κατεβάσει, το σχόλιο δεν εμφανίζεται. Αλλά υπάρχει στο online έγγραφο

όταν πόσταρα το έβαλα , δεν ξέρω αν πρέπει να το ξανακατεβάσεις

6 minutes ago, thodoris85 said:

Τις χρεώσεις ανα kwh στα enter της ΔΕΗ τις άλλαξαν σήμερα;

όχι απλά έχω το 5% συνέπειας και 2% πάγιας εντολής σαν εκπτώσεις

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

το 12 ευρω παγιο που βαζει η ΕΛΙΝ για να συνεχισουμε να εχουμε προγραμμα χωρις ΟΤΣ δειχνει οτι ετσι πρεπει να μπαλωσει τις τρυπες που ερχονται.

αναλογα ειναι και στις υπολοιπες εταιριες: μεγαλα παγια, μεγαλο ανοιγμα. Θα υπαρξει μεγαλο ξεκαθαρισμα στην αγορα.

Γριφος τι θα γινει με την ΔΕΗ μετα το ξεπουλημα. Θα συνεχισει η κοινωνικη πολιτικη;

Το myHome Online διχως ΟΤΣ ειναι πλεον η καλυτερη επιλογη.

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση για το myhome online.

Είδα εδώ ότι έχει ρήτρα CO2 (ερώτηση 11). Που μπορώ να δω λεπτομέρειες σχετικά με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, makap said:

Ήρθε το απόγευμα επιστολή της ΕΛΙΝ για νέα, και γεναία αυτή τη φορά, αύξηση και πάγιο από 10/1/0.

Βλέπω ΔΕΗ και είμαι μεταξύ Online και Enter. Έχουν διαφορές, αλλά καλοβλέπω το Online, μάλλον.

Δεν πίστευα ότι θα διάβαζα σε αυτό το φόρουμ από σένα τέτοια δήλωση...και που καταλήγουμε? στην αρχική μου τοποθέτηση (που  ναι μεν υπήρχε όφελος και αυτό το δέχομαι), ότι η ΔΕΗ είναι η πιο τίμια.... 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, thodoris85 said:

Να κάνω μια ερώτηση για το myhome online.

Είδα εδώ ότι έχει ρήτρα CO2 (ερώτηση 11). Που μπορώ να δω λεπτομέρειες σχετικά με αυτό;

θα πάρεις και εσύ τη ΔΕΗ τηλ και θα ζητήσεις να βγάλουν το παλιό αυτό αρχείο που έχει ξεμείνει απο το παλιότερο online.

6 minutes ago, bekiaris said:

ότι η ΔΕΗ είναι η πιο τίμια.... 

αυτό απο που προκύπτει ακριβώς?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ηλεκτρονική αίτηση για το My home online. Τι θα γίνει από δω και πέρα; θα με καλέσουν; θα έρθει courier να υπογράψω κάτι;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, DjTony said:

Έκανα ηλεκτρονική αίτηση για το My home online. Τι θα γίνει από δω και πέρα; θα με καλέσουν; θα έρθει courier να υπογράψω κάτι;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Θα σε καλέσουν εντός δύο εργάσιμων ημερών για επιβεβαίωση και μετά θα σου στείλουν τα συμβόλαια και τις υπεύθυνες δηλώσεις που θα συμπληρώσεις και θα υπογράψεις ηλεκτρονικά μέσω του gov.gr. Τα έκανα αυτά την προηγούμενη εβδομάδα και τώρα περιμένω. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είμαι αρκετά χρόνια στην Protergia (για το σπίτι).

Οι μετρήσεις του τελευταίου 4μήνου από 27/4 έως 27/8 ήταν συνολική κατανάλωση 1.653 kWh (λόγω κλιματιστικών). Τα προηγούμενα 4μηνα έπαιζε 1.000-1.150 kWh.

Τί μου προτείνετε; myHome Online ή myHome Enter; Ποια η διαφορά τους;

Στο τελευταίο λογαριασμό της Protergia πλήρωσα 117€ προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8!!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έκανε ο πεθερός μου, πριν 2-3 ημέρες νεο συμβόλαιο αλλά τον έπεισα να το αλλάξει δεδομένης της κατάστασης της αγοράς και της ρήτρα που έχει το νέο συμβόλαιο.
Μέσα στο συμβόλαιο (volton - ken) αναφέρει ότι:

Quote

O Πελάτης δύναται εντός δεκατεσσάρων (14) ημερών από την υπογραφή της παρούσας να υπαναχωρήσει από την παρούσα, με έγγραφη κοινοποίηση στον Προμηθευτή εντός της άνω προθεσμίας

Ποιός είναι ο ασφαλέστερος τρόπος κατά τη γνώμη σας; email και τηλέφωνο; Και μετά περιμένω κάποια απάντηση ή να του κάνω κατευθείαν αίτημα στη ΔΕΗ;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...