Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

15 minutes ago, thodoris85 said:

Ε η ροή χαλάει, ό,τι και να λέμε

Η ροή δεν χαλάει οταν σου λένε οτι μεταφέρεις ψευδής ειδήσεις κ οτι λες ανακρίβειες, κ εν τέλει επιβεβαιώνεσε? τροφή για σκέψη...τα καλά κ συμφέρονται που λέμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

το να λεμε οτι η ΤΑΔΕ εταιρεια ΘΑ  ειναι καλυτερη στο μελλον ειναι ανουσιο.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, thodoris85 said:

Το ξέρω ότι ήταν η μητέρα σου και όχι εσύ...

Προσωπικά θα μιλήσω, ότι απλά προσπαθώ κάθε φορά να βρώ τον οικονομικότερο (χωρίς παρωπίδες).
Όταν βλέπω κάποιος να επιμένει (είτε για ΔΕΗ είτε για ενναλακτικό) χτυπάει άσχημα και γενικότερα χαλάει η ροή της κουβέντας (πολλές ενημερώσεις χωρίς κάτι ουσιαστικό).

Όλα είναι θέμα επιλογών.
Έχω volterra χωρίς ΟΤΣ και όλα καλά. Σε προηγούμενο συμβόλαιο της volterra με χρέωσαν χωρίς να πρέπει, για 15 ευρώ δεν κάθισα να ασχοληθώ και απλά άλλαξα πρόγραμμα
Έχω και Φυσικό Αέριο με ΟΤΣ (από την εποχή που ήταν νορμαλ τα πράγματα) και μόλις λήξει το συμβόλαιο θα πάει για αλλαγή.
Σίγουρα έχω όφελος σε σχέση με τη ΔΕΗ, όταν θα έρθει η ώρα της αλλαγής όμως μπορεί να συμφέρει η ΔΕΗ (αν και γενικότερα δεν συμπαθώ τον τρόπο λειτουργίας της, δεν λέω απαραίτητα οχι)

Αν και off topic ποια εταιρία φυσικού αεριου έχεις με ΟΤΣ; 

Ρωτάω για να μην τη πατήσει κάποιος ενδιαφερόμενος μαζί και μένα.. 

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, venduza said:

Αν και off topic ποια εταιρία φυσικού αεριου έχεις με ΟΤΣ; 

Ρωτάω για να μην τη πατήσει κάποιος ενδιαφερόμενος μαζί και μένα.. 

Παρεξήγηση, έχω ώς πάροχο ρεύματος την εταιρία "Φυσικό Αέριο Ελλάδος"

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, thodoris85 said:

Παρεξήγηση, έχω ώς πάροχο ρεύματος την εταιρία "Φυσικό Αέριο Ελλάδος"

Ααα οκ. 

Ναι με ειχαν ενοχλήσει και εμένα οι συγκεκριμένοι πριν λίγους μηνες και και προσπαθούσαν να με πείσουν ότι η ΟΤΣ τους είναι πολύ χαμηλή και με συμφέρει σε σχέση με ένα fix. 

Με πέτυχαν τότε που ήμουν σε σκέψεις για αλλαγή παροχου και ευτυχώς δε μασησα και προχώρησα στο καλο fix νυχτερινό της volterra το οποίο φυσικά το κατηργησαν και αυτό πριν κάνα μήνα. Πάλι καλά που το πρόλαβα.. 

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, χρειάζομαι τη συμβουλή σας μιας και δε το έχω ψάξει το θέμα ιδιαίτερα.
Αυτή τη στιγμή είμαι στο πρόγραμμα Protergia Οικιακό Ν.
Αυτός είναι ο τελευταίος λογαριασμός που μου ήρθε (επισυνάπτω screenshots).
Τι να κάνω; Να πάω στο Protergia Οικιακό Fixed με 12€ πάγιο τον μήνα;
Να πάω σε άλλη εταιρία; Κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα;8d0441c38d77d4896a192d5d5eda72ff.png
1b59343be8ee5bb2ff0b1ba92920c962.png
19f46f621e0b6de9a3e0e3ef48fc5b77.png

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, bill_viper said:

Καλημέρα παίδες, χρειάζομαι τη συμβουλή σας μιας και δε το έχω ψάξει το θέμα ιδιαίτερα.
Αυτή τη στιγμή είμαι στο πρόγραμμα Protergia Οικιακό Ν.
Αυτός είναι ο τελευταίος λογαριασμός που μου ήρθε (επισυνάπτω screenshots).
Τι να κάνω; Να πάω στο Protergia Οικιακό Fixed με 12€ πάγιο τον μήνα;
Να πάω σε άλλη εταιρία; Κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα;8d0441c38d77d4896a192d5d5eda72ff.png
1b59343be8ee5bb2ff0b1ba92920c962.png
19f46f621e0b6de9a3e0e3ef48fc5b77.png

Η αλήθεια είναι πως μόνο fixed συμφέρει αυτήν την στιγμή αλλά αυτό το 12€ πάγιο είναι φαρμάκι, έχει (ακόμα) η efa fixed με 3,5 πάγιο και καλή τιμή kwh'ς

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως μόνο fixed συμφέρει αυτήν την στιγμή αλλά αυτό το 12€ πάγιο είναι φαρμάκι, έχει (ακόμα) η efa fixed με 3,5 πάγιο και καλή τιμή kwh'ς
efa ποια είναι;
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ilka71 said:
25 minutes ago, elpatronzak said:
Η αλήθεια είναι πως μόνο fixed συμφέρει αυτήν την στιγμή αλλά αυτό το 12€ πάγιο είναι φαρμάκι, έχει (ακόμα) η efa fixed με 3,5 πάγιο και καλή τιμή kwh'ς

efa ποια είναι;

https://efaenergy.gr/fix-power-home/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω κάνει εγώ το οποίο ήταν χωρίς πάγιο. Βλέπω όμως το έβγαλαν και έβαλαν με 12€ πάγιο. Όποιος πρόλαβε. Δε τους πιάνεις πουθενά. Έλεγα για συνδέσεις μέχρι 30/9.

Screenshot_20210902-235802_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είδαν ότι πήγαν πολλοί σε αυτό το πρόγραμμα όπως και εγώ, πρόλαβα να υπογράψω το συμβόλαιο χωρίς πάγιο , φυσικά ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή ακόμα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω αντλια θερμοτητας ως μεσο θερμανσης και εχω ελιν ELECTRICON ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ. Ο τελευταιος εκκ. μου ειναι (εχω 3φ με νυχτερινο μετρητη): 2090 ημερησιες - 621 νυχτερινο. Πλεον απο 1 Αυγ. ισχυει χρεωση ημερας 0,0990 και νυχτερ. 0,07897 χωρις ΟΤΣ και παγιο. Επισης να σημειωσω οτι απο εδω και περα βγαινω απο ΚΟΤ λογω εισοδηματος. Μου προτεινετε να παραμεινω στο συγκεκριμενο προγραμμα ή να παω στο EFA FIX power home με 0,07744 ημερ + νυχτερ. + 3,40€ παγιο / μηνα χωρις ΟΤΣ. 

Το εχω χασει λιγο με τους υπολογισμους. Τι εχετε να μου προτεινετε;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω αντλια θερμοτητας ως μεσο θερμανσης και εχω ελιν ELECTRICON ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ. Ο τελευταιος εκκ. μου ειναι (εχω 3φ με νυχτερινο μετρητη): 2090 ημερησιες - 621 νυχτερινο. Πλεον απο 1 Αυγ. ισχυει χρεωση ημερας 0,0990 και νυχτερ. 0,07897 χωρις ΟΤΣ και παγιο. Επισης να σημειωσω οτι απο εδω και περα βγαινω απο ΚΟΤ λογω εισοδηματος. Μου προτεινετε να παραμεινω στο συγκεκριμενο προγραμμα ή να παω στο EFA FIX power home με 0,07744 ημερ + νυχτερ. + 3,40€ παγιο / μηνα χωρις ΟΤΣ. 
Το εχω χασει λιγο με τους υπολογισμους. Τι εχετε να μου προτεινετε;

Για οσους εχουν μπλεχτει με τις παγιες χρεωσεις.
Απλως κανετε την διαιρεση:

Παγιο / (Τιμη κιλοβατωρας ΧΩΡΙΣ παγιο) - (Τιμη Κιλοβατωρας ΜΕ παγιο)

Στην δικη σου περιπτωση:

3,40 / (0,099-0,07744) = 157,70.

Στην δικη σου περιπτωση λογω και μειωμενης τιμης νυχτερινης καταναλωσης η πραγματικη τιμη ειναι λιγο μεγαλυτερη, γυρω στις 180 kw/h. Αλλά σε καθε περιπωση, στη δικη σου περιπτωση η καταναλωση σου ξεπερνα πανω απο 10 φορες το σκαλοπατι αυτο.
Κι αν ο τελευταιος εκκαθαριστικος ηταν καλοκαιρινος, αρα χωρις την ενεργοβορα αντλια, η επιλογη σου ειναι ακομα πιο ευκολη. Ακομα και €34 παγιο να σου χρεωσουν, παλι κερδισμενος θα εισαι.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, stixima said:

Καλησπερα εχω αντλια θερμοτητας ως μεσο θερμανσης και εχω ελιν ELECTRICON ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ. Ο τελευταιος εκκ. μου ειναι (εχω 3φ με νυχτερινο μετρητη): 2090 ημερησιες - 621 νυχτερινο. Πλεον απο 1 Αυγ. ισχυει χρεωση ημερας 0,0990 και νυχτερ. 0,07897 χωρις ΟΤΣ και παγιο. Επισης να σημειωσω οτι απο εδω και περα βγαινω απο ΚΟΤ λογω εισοδηματος. Μου προτεινετε να παραμεινω στο συγκεκριμενο προγραμμα ή να παω στο EFA FIX power home με 0,07744 ημερ + νυχτερ. + 3,40€ παγιο / μηνα χωρις ΟΤΣ. 

Το εχω χασει λιγο με τους υπολογισμους. Τι εχετε να μου προτεινετε;

Έχω και εγώ αντλία θερμότητας και νομίζω είναι μονόδρομος η αλλαγή στην efa,όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής κανένας ιδιώτης πάροχος δεν έχει ανακοινώσει εκπτώσεις πέρα από τις κυβερνητικές στα κυμαινόμενα τιμολόγια.

Η ΔΕΗ για παράδειγμα θα κάνει επιπλέον έκπτωση από 300 έως 600 κιλοβατώρες για να καλύψει τη διαφορά της προσαύξησης.

Φαίνεται μόνο να τα παίρνουν ξέρουν οι ιδιώτες. Ελπίζω να βγω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ρεύμα: «Οχι» προμηθευτών στην ΡΑΕ - Δεν καταργείται το πάγιο και οι ρήτρες αποχώρησης

Οι προτάσεις της ΡΑΕ για τα τιμολόγια ηλεκτρισμού δεν έγιναν δεκτές από τις εταιρείες του κλάδου, που προειδοποιούν για τον κίνδυνο αποχώρησης από την αγορά

Την αντίθεσή τους στην πλειονότητα των προτάσεων της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας για αλλαγές στα τιμολόγια ηλεκτρικής ενέργειας εκφράζουν στο πλαίσιο της σχετικής διαβούλευσης επιχειρήσεις και επιχειρηματικές ενώσεις του κλάδου, ενώ πιο κοντά στις θέσεις της ΡΑΕ τοποθετούνται οι εκπρόσωποι των καταναλωτών που συμμετείχαν στη σχετική διαβούλευση.

Υπενθυμίζεται ότι η ΡΑΕ έθεσε στις αρχές Αυγούστου σε διαβούλευση σειρά προτάσεων για τα τιμολόγια που περιλαμβάνουν την κατάργηση του παγίου στους λογαριασμούς, τη θέσπιση ορίου προσαύξησης στα κυμαινόμενα τιμολόγια, την κατάργηση της ρήτρας αποχώρησης στις συμβάσεις με κυμαινόμενα τιμολόγια (διατήρηση μόνο στα τιμολόγια σταθερής τιμής και ορισμένου χρόνου) και τη δωρεάν λήψη του λογαριασμού, ανεξάρτητα από το αν η αποστολή γίνεται ηλεκτρονικά ή σε χαρτί.

Οι περισσότερες εταιρείες προμήθειας διαφωνούν με τη θέσπιση ορίου προσαύξησης στα κυμαινόμενα τιμολόγια, θεωρώντας ότι παραβιάζει την αρχή της οικονομικής ελευθερίας, με την κατάργηση της πάγιας χρέωσης με το σκεπτικό μεταξύ άλλων ότι καλύπτει τα κόστη πχ πελατών με χαμηλή κατανάλωση, κλειστών κτιρίων κ.ά. καθώς και με την κατάργηση της ρήτρας πρόωρης αποχώρησης. Οι προμηθευτές τάσσονται υπέρ των ηλεκτρονικών λογαριασμών, θεωρώντας ότι η παροχή κινήτρων προς αυτήν την κατεύθυνση δεν πρέπει να ερμηνεύεται ως επιβάρυνση των έγχαρτων λογαριασμών το κόστος των οποίων θα πρέπει να καλύπτεται.

Εξάλλου προειδοποιούν για τον κίνδυνο αποχώρησης επιχειρήσεων από την αγορά σε περίπτωση που υλοποιηθούν οι προτάσεις αυτές, κάτι που -όπως υποστηρίζουν- θα περιόριζε τον ανταγωνισμό.

Σύμφωνοι οι καταναλωτές

Από την πλευρά των καταναλωτών οι προτάσεις της ΡΑΕ γίνονται αποδεκτές, ενώ αναφέρον επιπλέον ότι οι όροι των συμβάσεων παροχής ηλεκτρικής ενέργειας και ιδίως οι ρήτρες αναπροσαρμογής των τιμών είναι δυσνόητοι για τους καταναλωτές.

Επί του θέματος, η ΡΑΕ θεωρεί ότι οι ρήτρες θα πρέπει να ενεργοποιούνται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, όταν οι τιμές κινούνται σε απρόβλεπτα κατά την κατάρτιση της σύμβασης προμήθειας επίπεδα, κάτι που διαπιστώνει ότι δεν συμβαίνει στην πράξη, όπως προκύπτει από τη συχνή ενεργοποίηση των ρητρών.

https://www.imerisia.gr/epiheiriseis/energeia/23119_reyma-ohi-promitheyton-stin-rae-den-katargeitai-pagio-kai-oi-ritres

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2021 at 6:04 ΜΜ, gsa1967 said:

vatt and wolt το fix τους εχει 0,789 την kw και 4.9 ευρω παγιο

είχε 🙂

On 6/9/2021 at 10:39 ΜΜ, coulis said:

Αν υπολογίσεις σε παλιά προγράμματα κ σε άλλους παροχους, , ρευμα+οτσ+πάγια, είσαι πιο φθηνά με το Zero.

0,12+0,02

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

και γεια σας παιδιά , είπα να ποστάρω και εδώ για όσους προλαβαίνουν μέχρι τέλος του μήνα γιατί μετά μένουν μόνο της ΔΕΗ (εκεί καταντήσαμε 😂)
ρίξτε μια ματιά το excel ,πρώτα κατεβάστε το , βάλτε kw/τετράμηνο και κάντε επαλήθευση εννοείται 🙂

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

για όσους τους ρημάξανε στις ρήτρες , τρώνε και αποχώρηση

Quote

 

ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, korakios said:

και γεια σας παιδιά , είπα να ποστάρω και εδώ για όσους προλαβαίνουν μέχρι τέλος του μήνα γιατί μετά μένουν μόνο της ΔΕΗ (εκεί καταντήσαμε 😂)
ρίξτε μια ματιά το excel ,πρώτα κατεβάστε το , βάλτε kw/τετράμηνο και κάντε επαλήθευση εννοείται 🙂

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

για όσους τους ρημάξανε στις ρήτρες , τρώνε και αποχώρηση

 

Καλώς ήρθες!

Όσο για τη ΔΕΗ που έγραψες αν περιοριστεί το ποσοστό του δημοσίου και αναλάβει ιδιώτης το πιθανότερο είναι να αυξήσει τα τιμολόγια κάτω του κόστους (πχ. My home online, enter) και τότε θα κλαίμε γενικότερα για την κατάσταση στην αγορά ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, korakios said:

είχε 🙂

 

εμενα αυτο μου εδωσαν παντως προσφορα. και το εκλεισα για 2 χρονια. 

με τον ηρωνα ειδα στον τελευταιο λογαριασμο ΟΤΣ 25ευρω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gsa1967 said:

εμενα αυτο μου εδωσαν παντως προσφορα. και το εκλεισα για 2 χρονια. 

πολύ ενδιαφέρον , απλά να είσαι καλυμμένος οτι έχεις γραπτώς οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα , είτε στους ειδικούς όρους είτε τουλάχιστον μέσω email

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραμένω ΔΕΗ γιατί η διαφορά που προκύπτει από watt & volt είναι 40ευρώ τον χρόνο (υπολογισμένο χωρίς την έκπτωση συνέπειας) και δεν θέλω να ρισκάρω με ΟΤΣ ούτε με λοιπά απρόβλεπτα + είχα κάνει ένα από τα συμβόλαια που διαφήμιζε που σου έδινε 100 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό οπότε το θεώρησα μεγάλο πλεονέκτημα

Αυτά από εμένα 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, user3365 said:

Εγώ παραμένω ΔΕΗ γιατί η διαφορά που προκύπτει από watt & volt είναι 40ευρώ τον χρόνο (υπολογισμένο χωρίς την έκπτωση συνέπειας) και δεν θέλω να ρισκάρω με ΟΤΣ ούτε με λοιπά απρόβλεπτα + είχα κάνει ένα από τα συμβόλαια που διαφήμιζε που σου έδινε 100 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό οπότε το θεώρησα μεγάλο πλεονέκτημα

Αυτά από εμένα 

απλά να πας στα online/enter (έτσι κιαλλιώς απο 1/10/21 αυτά θα μείνουνε μέχρι να τα αλλάξουν και αυτά)

edit μάλλον στο enter είσαι για να λες 100€ ,απο την περσινή προσφορά

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, korakios said:

απλά να πας στα online/enter (έτσι κιαλλιώς απο 1/10/21 αυτά θα μείνουνε μέχρι να τα αλλάξουν και αυτά)

Ένα από τα 2 έχω κάνει και βγαίνει ηλεκτρονικός λογαριασμός κάθε μήνα που πληρώνεται με πάγια εντολή με πιστωτική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...