Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Θα ήταν χαζό για τον πάροχο που έχει βάλει στο συμβόλαιο τη ρήτρα ΟΤΣ να μην την ενεργοποιήσει όταν η τιμή του ρεύματος έχει ξεπεράσει το όριο.
πάντως πριν κανένα δίμηνο κάπου διάβαζα ότι κάτι παιζόταν με την ΟΤΣ. δεν θυμάμαι αλλά οι παροχοι κάτι έκρυβαν και η ΡΑΕ δεν έπαιρνε θέση; δεν θυμάμαι γμτ

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το πρόγραμμα της δεη χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογης ποιο είναι ρε παιδιά; Αξίζει να το κάνω; Τώρα είμαι στη προτεργια και μου ήρθε ένας εκκαθαριστικός 280€ για 1200 kwh. Εκ των οποίων 56€ οτσ.

 

Μόλις είδα ότι έχει η προτεργια το οικιακό Ν fixed με 0.088 ημέρα και 0.063 με έκπτωση συνέπειας χωρίς οτσ και χωρίς πάγιο. Οπότε λέω να προχωρήσω σε αυτό.

Edited by GeorgeX21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έφυγα από τη ΔΕΗ και πήγα σε άλλη εταιρεία παροχής ηλεκτρικής ενέργειας. Τα 180 ευρώ εγγύησης πώς ακριβώς θα τα πάρω πίσω? Ο τελευταίος λογαριασμού βγήκε 176 ευρώ. Υπάρχει τρόπος να γίνει συμψηφισμός? Μπορώ να επικοινωνήσω με κάποιον?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έφυγα από τη ΔΕΗ και πήγα σε άλλη εταιρεία παροχής ηλεκτρικής ενέργειας. Τα 180 ευρώ εγγύησης πώς ακριβώς θα τα πάρω πίσω? Ο τελευταίος λογαριασμού βγήκε 176 ευρώ. Υπάρχει τρόπος να γίνει συμψηφισμός? Μπορώ να επικοινωνήσω με κάποιον?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

180 ευρώ εγγύηση;

Τόσα πολλά;

Αν το αναφερει το συμβόλαιο σου μπορείς να ενεργοποιησεις τη πάγια εντολή και στον επόμενο λογαριασμό σου θα στο επιστρέψουν.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα της δεη χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογης ποιο είναι ρε παιδιά; Αξίζει να το κάνω; Τώρα είμαι στη προτεργια και μου ήρθε ένας εκκαθαριστικός 280€ για 1200 kwh. Εκ των οποίων 56€ οτσ.

 

 

 

Μόλις είδα ότι έχει η προτεργια το οικιακό Ν fixed με 0.088 ημέρα και 0.063 με έκπτωση συνέπειας χωρίς οτσ και χωρίς πάγιο. Οπότε λέω να προχωρήσω σε αυτό.

χωρίς ΟΤΣ δηλαδή;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα την παρακάτω απάντηση από την Protergia, σχετικά με ένα ερώτημα μου για την ΟΤΣ. c3ab649cfb85359e6eef3165df9cc6f4.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αυτή η ενημέρωση - απάντηση της protergia δεν αφορά την πιο πάνω ερώτηση για το πρόγραμμα : "Protergia Οικακό Fixed" το οποίο είναι ΧΩΡΙΣ ρήτρα ΟΤΣ ή όπως αλλιώς την λένε τώρα. Ωραίο κόλπο αυτό με το εξάμηνο πάντως....και μετά στα παίρνουν μαζεμένα !!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αυτή η ενημέρωση - απάντηση της protergia δεν αφορά την πιο πάνω ερώτηση για το πρόγραμμα : "Protergia Οικακό Fixed" το οποίο είναι ΧΩΡΙΣ ρήτρα ΟΤΣ ή όπως αλλιώς την λένε τώρα. Ωραίο κόλπο αυτό με το εξάμηνο πάντως....και μετά στα παίρνουν μαζεμένα !!!!!
το "χωρίς ΟΤΣ" σημαίνει ότι είτε πέφτουν είτε ανεβαίνουν οι τιμές εσύ δεν θα έχεις εκπλήξεις στον λογαριασμό; (είτε ευχάριστες είτε δυσάρεστες)

τελικά να διαλέξουμε πρόγραμμα ΧΩΡΊΣ ΟΤΣ ΡΉΤΡΑ η με; αυτό δεν έχω καταλάβει

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το "χωρίς ΟΤΣ" σημαίνει ότι είτε πέφτουν είτε ανεβαίνουν οι τιμές εσύ δεν θα έχεις εκπλήξεις στον λογαριασμό; (είτε ευχάριστες είτε δυσάρεστες)

τελικά να διαλέξουμε πρόγραμμα ΧΩΡΊΣ ΟΤΣ ΡΉΤΡΑ η με; αυτό δεν έχω καταλάβει

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

ΝΑΙ είναι σταθερής χρέωσης.

Οι εποχές που μας επέστρεφαν κάποια ψιχουλάκια όταν αγόραζαν φτηνά τις Mwh πέρασαν ανεπιστρεπτί.

Φυσικά και θα επιλέξεις πρόγραμμα χωρίς ρήτρα και χωρίς δέσμευση για να μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις χωρίς πέναλτυ.

Εξαιρείται το πρόγραμμα της Protergia το Οικιακό Fixed που έχει μεν 12μήνη δέσμευση αλλά είναι πολύ οικονομικό (χωρίς πάγιο και ρήτρες ) και αν σε ενδιαφέρει θα το βρεις με τηλ., email ,messenger κτλ. γιατί δεν το δίνουν online.

Link to comment
Share on other sites

μου απάντησε η protergia για το fixed. τιμή 0.090 η 0.088 ημερήσια! οκ χωρίς ΟΤΣ αλλά εγώ τώρα στον ηρων έχω 0.064 μερα νύχτα! συμφέρει;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνεις απλά την τιμή της κιλοβατώρας δεν μπορείς να βρεις τι συμφέρει.

Θα πρέπει να συνυπολογίσεις τυχόν πάγιο,, κατανάλωση σε ημερήσιο και νυχτερινό και πιθανές χρεώσεις ΟΤΣ για να μπορέσεις να συγκρίνεις και να βρεις αν πραγματικά σε συμφέρει η αλλαγή ή οχι

Link to comment
Share on other sites

(τιμή ηλ. ενέργειας + ΟΤΣ + πάγιο) / kwhρες για να δεις το τελικό κοστος kwhρας.

Αν θες να υπολογίσεις, τιμή ημέρας - νύχτας, κανείς το παραπάνω με απλή μέθοδο των τριών.

 

-----------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

μου απάντησε η protergia για το fixed. τιμή 0.090 η 0.088 ημερήσια! οκ χωρίς ΟΤΣ αλλά εγώ τώρα στον ηρων έχω 0.064 μερα νύχτα! συμφέρει;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

 

0,09-0,064 = 0,026 * 1500 κιλοβατώρες (χοντρικά στο 4μηνο) = 39 ευρώ χωρίς φπα.

Αυτά μπακαλίστικα. Από εκεί και πέρα υπάρχουν κι άλλα που πρέπει να ζυγίσεις και να δεις τις αναφορές για οτσ τι λένε να παιδιά που τους έρχεται.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Αν μάθεις πως βγάζουν την ρήτρα να μου πεις και μένα Ηλία.!!! Την ίδια απορία είχα και εγώ με τον ΗΡΩΝΑ και έφυγα με ελαφρά πηδηματάκια...μιλάμε για αίσχος, κάνουν ο,τι γουστάρουν.

Για να σε βοηθήσω ψάξε για excel κοράκιου.

Βάλε τις καταναλώσεις σου και πήγαινε όπου σε συμφέρει μακριά από προγράμματα με αναπροσαρμογές. Από Σεπτέμβριο έρχεται καταιγίδα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μάθεις πως βγάζουν την ρήτρα να μου πεις και μένα Ηλία.!!! Την ίδια απορία είχα και εγώ με τον ΗΡΩΝΑ και έφυγα με ελαφρά πηδηματάκια...μιλάμε για αίσχος, κάνουν ο,τι γουστάρουν.

 

Για να σε βοηθήσω ψάξε για excel κοράκιου.

 

Βάλε τις καταναλώσεις σου και πήγαινε όπου σε συμφέρει μακριά από προγράμματα με αναπροσαρμογές. Από Σεπτέμβριο έρχεται καταιγίδα!!!

είμαι ηρων με 0.064 μερα νύχτα. της protergia το fixed είναι 0.090 χωρίς ΟΤΣ. αλλά πιστεύω και το πάγιο δεν παίζει ρόλο είναι μικρό. δεν ξέρω!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχει κανένας γνωστός μου ΔΕΗ δεν είχα κάνει σύγκριση τους τελευταίους μήνες. Βρέθηκα σε συγγενείς στην Αλεξανδρούπολη για διακοπές και ανοίγουν λογαριασμό ΔΕΗ. Λέω να το δω λίγο... Και τι βλέπω; 4μηνο εκκαθαριστικό 988 κιλοβατωρες 210€ και εγώ Volterra 4μηνο με 1899 κιλοβατωρες στα 220€

 

Δε περιγράφω άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2021 at 11:03 ΜΜ, DjTony said:

Επειδή δεν έχει κανένας γνωστός μου ΔΕΗ δεν είχα κάνει σύγκριση τους τελευταίους μήνες. Βρέθηκα σε συγγενείς στην Αλεξανδρούπολη για διακοπές και ανοίγουν λογαριασμό ΔΕΗ. Λέω να το δω λίγο... Και τι βλέπω; 4μηνο εκκαθαριστικό 988 κιλοβατωρες 210€ και εγώ Volterra 4μηνο με 1899 κιλοβατωρες στα 220€

 

Δε περιγράφω άλλο. 

Κάνε μια εξαίρεση!!! Δώσε μια ανάλυση αν θες. Σε ποιο πρόγραμμα της Volterra είσαι γιατί μου φαίνονται λίγο υπερβολές αυτά που μας λες. Στην Volterra είμαι κι εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, DragonD said:

Κάνε μια εξαίρεση!!! Δώσε μια ανάλυση αν θες. Σε ποιο πρόγραμμα της Volterra είσαι γιατί μου φαίνονται λίγο υπερβολές αυτά που μας λες. Στην Volterra είμαι κι εγώ. 

Δε ξέρω πως λέγεται το πρόγραμμα αλλά έχω χρέωση 0.070 ημέρα 0.056 νύχτα χωρίς πάγιο χωρίς ΟΤΣ. 

Καθόλου υπερβολές. Σου παραθέτω και το λογαριασμό αν θέλεις 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DjTony said:

Δε ξέρω πως λέγεται το πρόγραμμα αλλά έχω χρέωση 0.070 ημέρα 0.056 νύχτα χωρίς πάγιο χωρίς ΟΤΣ. 

Καθόλου υπερβολές. Σου παραθέτω και το λογαριασμό αν θέλεις 

Η διαίρεση 220/1899, βγάζει 0.115.

Εσύ πως το υπολογίζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έκανα λαθος είναι 260 και όχι 220. Αλλά και πάλι έχω διπλές κιλοβατώρες και έδωσα μόνο 50€ πάνω από τη ΔΕΗ και όχι 210 πάνω όπως θα έπρεπε. Όποιος θέλει να δει λογαριασμό ας στείλει pm να του τον προωθήσω. 260€ για 1937 κιλοβατωρες έδωσα. Βγαίνει 0.13 η κιλοβατώρα με όλα μέσα. Δε μιλάω μόνο για ρεύμα εγώ. Μιλάω για σύνολο λογαριασμού 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DjTony said:

Καταρχήν έκανα λαθος είναι 260 και όχι 220. Αλλά και πάλι έχω διπλές κιλοβατώρες και έδωσα μόνο 50€ πάνω από τη ΔΕΗ και όχι 210 πάνω όπως θα έπρεπε. Όποιος θέλει να δει λογαριασμό ας στείλει pm να του τον προωθήσω. 260€ για 1937 κιλοβατωρες έδωσα. Βγαίνει 0.13 η κιλοβατώρα με όλα μέσα. Δε μιλάω μόνο για ρεύμα εγώ. Μιλάω για σύνολο λογαριασμού 

Τη σύγκριση προγραμμάτων παρόχων ενέργειας, την κάνουμε με την κατανάλωση ρεύματος ΜΟΝΟΝ και όχι με τις υπόλοιπες χρεώσεις για Δήμο, ΕΡΤ κλπ. Δεν μπορεί να συγκρίνονται τέτοιοι λογαριασμοί που περιλαμβάνουν, πιθανά, διαμερίσματα 200 τμ και 50 τμ.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, makap said:

Τη σύγκριση προγραμμάτων παρόχων ενέργειας, την κάνουμε με την κατανάλωση ρεύματος ΜΟΝΟΝ και όχι με τις υπόλοιπες χρεώσεις για Δήμο, ΕΡΤ κλπ. Δεν μπορεί να συγκρίνονται τέτοιοι λογαριασμοί που περιλαμβάνουν, πιθανά, διαμερίσματα 200 τμ και 50 τμ.

Ωραία. Έχουμε και λέμε 

 

ΔΕΗ: 988 κιλοβατωρες - 122 ημέρες = 109€

Volterra: 1923 κιλοβατωρες - 122 ημέρες = 127€

Έδωσα μόνο 20€ πάνω για διπλές κιλοβατώρες 

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DjTony said:

Ωραία. Έχουμε και λέμε 

 

ΔΕΗ: 988 κιλοβατωρες - 122 ημέρες = 109€

Volterra: 1923 κιλοβατωρες - 122 ημέρες = 127€

Έδωσα μόνο 20€ πάνω για διπλές κιλοβατώρες 

Είσαι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...