Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Δεν ξέρω πόσες έκαψε. Φαντάζομαι αρκετές. Αν μάθω θα ενημερώσω.

 

Επίσης, δεν ξέρουμε τι περίοδο αφορά το 60αρι ? Μήνα, 4μηνο ?

ΥΓ. Αν βγαίνει μια επιβάρυνση στα 0.03, παλεύεται.

Αλλιώς, πρέπει να αλλάξει πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

60 ευρώ ρήτρα αναπροσαρμογής πληρώνω εγώ τον μήνα το τελευταίο τετράμηνο σε Volterra, σε Γ21 επαγγελματικό με 3500 κιλοβατώρες περίπου κατανάλωση τον μήνα.Εαν αναρωτιέται κανείς αν αξίζει απαντάω ορθά κοφτά ότι ναι αξίζει.Ειδικά σε μεγάλες καταναλώσεις όπως την δική μου το κέρδος από την τιμή της κιλοβατώρας υπερκαλύπτει τις οποίες ρήτρες.Ναι εννοείται θα ήταν μεγαλύτερο το κέρδος εάν δεν υπήρχαν άλλα και πάλι είμαι κερδισμένος κατά πολύ.
Link to comment
Share on other sites

... άλλα και πάλι είμαι κερδισμένος κατά πολύ.

 

Ακριβώς!,

Σε φιλο με μεγαλο Γ21 κ καταναλωση 15700kWh του ηρθε ΟΤΣ 750€.

Βάση υπολογισμών, πλήρωσε λιγότερα σε σχεση με το βασικό πάροχο

 

-----------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεσαι.

Πρέπει να ξέρουμε τις κιλοβατώρες.

 

Έκαψε λίγο πάνω από 3000kwh.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αναπροσαρμογή Τιμολογίου για το electricon οικιακο που στην ουσια γινεται.. Fixed! Οικιακό
Link to comment
Share on other sites

Αναπροσαρμογή Τιμολογίου για το electricon οικιακο που στην ουσια γινεται.. Fixed! Οικιακό

email απο την elin πριν απο λίγο ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΥ Electricon Οικιακό αύξηση απο 0,085 => 0,099 17% up

Ωπα...ξεκίνησαν τα όργανα?

Link to comment
Share on other sites

μην χαιρεσαι...ακομα και με την αυξηση ποιο φθηνα ειναι απο την δεη
Εγώ να χαρω? φιλε μου, σου έχω αναφέρει, μου ειναι τελείως αδιάφορο ολο αυτό, απλά μία ακόμα επιβεβαίωση στο βάθος του χρόνου...που δεν θα γίνονταν ποτε, γιατί λέω fake news...εκεί ναι, χαίρομαι...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να χαρω? φιλε μου, σου έχω αναφέρει, μου ειναι τελείως αδιάφορο ολο αυτό, απλά μία ακόμα επιβεβαίωση στο βάθος του χρόνου...που δεν θα γίνονταν ποτε, γιατί λέω fake news...εκεί ναι, χαίρομαι...

 

Σε τι ακριβώς επιβεβαιωθηκες; Ότι παρά τις αυξήσεις, κάποιοι εναλλακτικοί παραμένουν φθηνότεροι της ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβώς επιβεβαιωθηκες; Ότι παρά τις αυξήσεις, κάποιοι εναλλακτικοί παραμένουν φθηνότεροι της ΔΕΗ;

 

Επιβεβαιώθηκε μάλλον στο ότι έλεγε ότι και οι εναλλακτικοί πάροχοι θα προσαρμόσουν τις τιμές προς τα πάνω διότι δεν γίνεται να πουλάνε κάτω του κόστους για πολύ καιρό και μερικοί εδώ έλεγαν ότι λέει ανοησίες. Ήταν αναμενόμενο να γίνουν αυξήσεις και οι τιμές να φθάσουν όπως αυτές της ΔΕΗ. Αν ισχύει η τιμή παραπάνω πάντως 0.099€ η ΔΕΗ δίνει 0,096€ στο νέο home on line χωρίς ρήτρες κτλ. Πάντως αυτή η εξέλιξη μόνο κακό κάνει για την τσέπη μας δυστυχώς.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ο bekiaris κάθεται και διαβάζει και περιμένει κάποιο ποστ να γράψει "ώπα, πάλι μέσα έπεσα;".

Κι εγώ αν ήμουν στη ΔΕΗ με έκπτωση υπαλλήλου/πρώην υπαλλήλου, χαρούμενος θα ήμουν πάντως

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβώς επιβεβαιωθηκες; Ότι παρά τις αυξήσεις, κάποιοι εναλλακτικοί παραμένουν φθηνότεροι της ΔΕΗ;

 

Μάλλον, έχει ξεχαστεί, μετά από τόσους μήνες, ότι ο συμφορουμίτης, που ζητωκραυγάζει επειδή η ΕΛΙΝ αναπροσάρμοσε το τιμολόγιό της, ξεζουμίζει τη ΔΕΗ, επειδή η μητέρα του είναι υπάλληλος και έχει σχεδόν τσάμπα το ρεύμα, αφού το πληρώνουνε οι υπόλοιποι συνδρομητές της ΔΕΗ.

Αυτός, λοιπόν, έχει το θράσος να μας κουνάει το δάκτυλο, σε όλους εμάς, που ψάχνουμε να βρούμε τον κατάλληλο πάροχο για φτηνό ρεύμα και πληρώνουμε από την τσέπη μας το ρεύμα που καταναλώνουμε και δεν το πληρώνουνε άλλοι για εμάς, όπως στην περίπτωσή του.

Αυτός, λοιπόν, είχε ξεκινήσει από το τέλος του 2020 να γράφει ότι σύντομα θα ανεβάσουν το ρεύμα και όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι. Πέρασαν 7 ολόκληροι μήνες από το 2021 και πληρώνω, όπως και οι υπόλοιποι που έχουν πάροχο την ΕΛΙΝ, την ίδια τιμή που είχα συμφωνήσει από το 2019. Και είμαι ικανοποιημένος γι' αυτό, αφού, και μετά την αύξηση από 1/8, η ΕΛΙΝ παραμένει ο φτηνότερος πάροχος, για όσους πληρώνουν το ρεύμα, που καταναλώνουν.

 

Αλλά αρκετά ασχοληθήκαμε με τον συγκεκριμένο, και δεν αξίζει η συνέχιση αυτής της αδιέξοδης συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αρκετά ασχοληθήκαμε με τον συγκεκριμένο, και δεν αξίζει η συνέχιση αυτής της αδιέξοδης συζήτησης.

 

Κι όμως αξίζει, γιατί μπαίνουν καινούριοι και διαβάζουν και θα πρέπει να ξέρουν τι λέει και ποιος το λέει.

Προσωπικά το μόνο που με ενδιαφέρει από την απάντηση μου (και τη δική σου) είναι να τις δει κάποιος που δεν έχει γνώση για τα προηγούμενα μηνύματα του, γιατί αλλιώς θα δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, έχει ξεχαστεί, μετά από τόσους μήνες, ότι ο συμφορουμίτης, που ζητωκραυγάζει επειδή η ΕΛΙΝ αναπροσάρμοσε το τιμολόγιό της, ξεζουμίζει τη ΔΕΗ, επειδή η μητέρα του είναι υπάλληλος και έχει σχεδόν τσάμπα το ρεύμα, αφού το πληρώνουνε οι υπόλοιποι συνδρομητές της ΔΕΗ.

Αλλά αρκετά ασχοληθήκαμε με τον συγκεκριμένο, και δεν αξίζει η συνέχιση αυτής της αδιέξοδης συζήτησης.

*Ακόμα μία φορά παρουσιάζεις τα πράγματα διαφορετικά...το πρόβλημα της αύξησης της τιμής του ρεύματος, το έχω αναφέρει εδώ κ πολλούς μήνες, κ επειδή μιλάς για θράσος, ήσουν αυτός που ανέφερες ότι το συγκεκριμένο άρθρο ήταν *fake news *κ οτι ανεβάζω βλακείες. Αρχικά το κόστος του ρεύματος αναπροσαρμόστηκε, κ κατά δεύτερον σου είχα αναφέρει, οτι αδύνατον να μην επηρεαστούν οι πάροχοι, οπως κ η ΕΛΙΝ εκανε, καθώς θα πουλάνε με ζημιά. Αγαπητέ φίλε, δεν ασχολήθηκες εσύ πολύ μαζί μου, εγώ έδωσα πολύ αξία σε σένα, αυτό ειναι το πρόβλημα, το ποιος είχε δίκιο μπορεί να επιβεβαιωθεί αν ανατρέξει κάποιος σε προηγούμενα ποστ. Δεν κούνησα σε κανέναν το δάχτυλο, κ δεν με ενδιαφέρει να τοκάνω, απλά είπα βγείτε απο το ροζ συνεφάκι γιατί η κατάσταση είναι δύσκολη.
Link to comment
Share on other sites

Ωπα...ξεκίνησαν τα όργανα?

Στο χωριό μου λένε : Θέλει η …….. να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει!!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά το πέρας του εξαμήνου με δώρο την ΟΤΣ η φυσικό αέριο με χρέωσε για 347kWh μετά από δική μου μέτρηση για 30 μέρες χρήσης 22,52€.

Νομίζω πως είναι η μεγαλύτερη χρέωση που έχω δει όσο καιρό διαβάζω το θέμα αυτό.

Διαιρόντας το ποσό της αξίας του ρεύματος χωρίς το πάγιο βγαίνει η αξία της κιλοβατώρας 0,1196(41,50€ / 347kWh = 0,11959...). Οπότε όσοι το σκέφτεστε....ούτε να το σκέφτεστε.

Βέβαια λόγω των υψηλών χειμερινών καταναλώσεων (αντλία θερμότητας) την περίοδο που μου χάριζαν την ΟΤΣ δηλώνω κατά πολύ κερδισμένος αλλά όπως είναι φυσικό, θα τους πληρώσω τη ρήτρα αποχώρησης και θα πάω αλλού.

Προσοχή λοιπόν!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά το πέρας του εξαμήνου με δώρο την ΟΤΣ η φυσικό αέριο με χρέωσε για 347kWh μετά από δική μου μέτρηση για 30 μέρες χρήσης 22,52€.

 

Νομίζω πως είναι η μεγαλύτερη χρέωση που έχω δει όσο καιρό διαβάζω το θέμα αυτό.

 

Διαιρόντας το ποσό της αξίας του ρεύματος χωρίς το πάγιο βγαίνει η αξία της κιλοβατώρας 0,1196(41,50€ / 347kWh = 0,11959...). Οπότε όσοι το σκέφτεστε....ούτε να το σκέφτεστε.

 

Βέβαια λόγω των υψηλών χειμερινών καταναλώσεων (αντλία θερμότητας) την περίοδο που μου χάριζαν την ΟΤΣ δηλώνω κατά πολύ κερδισμένος αλλά όπως είναι φυσικό, θα τους πληρώσω τη ρήτρα αποχώρησης και θα πάω αλλού.

 

Προσοχή λοιπόν!!!!!!

Κι εγώ περιμένω λογαριασμό!!! Τον ήπιαμε!!! Πως περιγράφεται στον λογαριασμό η χρέωση ΟΤΣ;

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά το πέρας του εξαμήνου με δώρο την ΟΤΣ η φυσικό αέριο με χρέωσε για 347kWh μετά από δική μου μέτρηση για 30 μέρες χρήσης 22,52€.

Νομίζω πως είναι η μεγαλύτερη χρέωση που έχω δει όσο καιρό διαβάζω το θέμα αυτό.

Διαιρόντας το ποσό της αξίας του ρεύματος χωρίς το πάγιο βγαίνει η αξία της κιλοβατώρας 0,1196(41,50€ / 347kWh = 0,11959...). Οπότε όσοι το σκέφτεστε....ούτε να το σκέφτεστε.

Βέβαια λόγω των υψηλών χειμερινών καταναλώσεων (αντλία θερμότητας) την περίοδο που μου χάριζαν την ΟΤΣ δηλώνω κατά πολύ κερδισμένος αλλά όπως είναι φυσικό, θα τους πληρώσω τη ρήτρα αποχώρησης και θα πάω αλλού.

Προσοχή λοιπόν!!!!!!

 

Πάνε να βγάλουν τα σπασμένα του 6μηνου μου φαίνεται... Στο τσακ ήμουν να κάνω συμβόλαιο μαζί τους πριν 4 μήνες αλλά ευτυχώς διάλεξα το fixed νυχτερινό της volterra.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περιμένω λογαριασμό!!! Τον ήπιαμε!!! Πως περιγράφεται στον λογαριασμό η χρέωση ΟΤΣ;

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

"Προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1" τη βαφτίσανε αυτοί την ΟΤΣ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάνε να βγάλουν τα σπασμένα του 6μηνου μου φαίνεται... Στο τσακ ήμουν να κάνω συμβόλαιο μαζί τους πριν 4 μήνες αλλά ευτυχώς διάλεξα το fixed νυχτερινό της volterra.

 

Πλέον δε βλέπω να υπάρχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα στη volterra αλλά ούτε γενικά κάποιο χωρίς ΟΤΣ.Εγώ καλοβλέπω το smart nrg με ενεργοποίηση της fixed υπηρεσίας με 9,90€ το μήνα.Δεν είναι λίγα (αν και πάλι είναι λιγότερα από τα 22,50€ που πλήρωσα τώρα)αλλά όπως είπα έχω μεγάλες καταναλώσεις τους 7 απ'τους 12 μήνες λόγω αντλίας θερμότητας που ούτε που θα μου φανούν.

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά το πέρας του εξαμήνου με δώρο την ΟΤΣ η φυσικό αέριο με χρέωσε για 347kWh μετά από δική μου μέτρηση για 30 μέρες χρήσης 22,52€.

 

Νομίζω πως είναι η μεγαλύτερη χρέωση που έχω δει όσο καιρό διαβάζω το θέμα αυτό.

 

Διαιρόντας το ποσό της αξίας του ρεύματος χωρίς το πάγιο βγαίνει η αξία της κιλοβατώρας 0,1196(41,50€ / 347kWh = 0,11959...). Οπότε όσοι το σκέφτεστε....ούτε να το σκέφτεστε.

 

Βέβαια λόγω των υψηλών χειμερινών καταναλώσεων (αντλία θερμότητας) την περίοδο που μου χάριζαν την ΟΤΣ δηλώνω κατά πολύ κερδισμένος αλλά όπως είναι φυσικό, θα τους πληρώσω τη ρήτρα αποχώρησης και θα πάω αλλού.

 

Προσοχή λοιπόν!!!!!!

Πολυ χρησιμο ποστ. Ευχαριστουμε για την παραθεση πραγματικων στοιχειων!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο ποστ. Ευχαριστουμε για την παραθεση πραγματικων στοιχειων!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αλίμονο αν δεν το 'κανα.Χάρη σ'αυτό το θέμα ξεστραβώθηκα κι επέλεξα πραγματικά οικονομικό πρόγραμμα για την επιχείρησή μου (electricon 365) .

Για το οικειακό τώρα μίλησα ήδη για το smart nrg με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Τιμή kWh -->0,0619 ημερήσιο και νυχτερινό

Πάγιο --> 2,90€ με ενεργοποίηση ebill

Υπηρεσία Fixed --> 9,90€ το μήνα

 

Μοιάζει να είναι η καλύτερη λύση, τονίζω, για μεγάλες καταναλώσεις.

 

Έχει να προτείνει κανείς κάτι ανάλογο ή καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο αν δεν το 'κανα.Χάρη σ'αυτό το θέμα ξεστραβώθηκα κι επέλεξα πραγματικά οικονομικό πρόγραμμα για την επιχείρησή μου (electricon 365) .

Για το οικειακό τώρα μίλησα ήδη για το smart nrg με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Τιμή kWh -->0,0619 ημερήσιο και νυχτερινό

Πάγιο --> 2,90€ με ενεργοποίηση ebill

Υπηρεσία Fixed --> 9,90€ το μήνα

 

Μοιάζει να είναι η καλύτερη λύση, τονίζω, για μεγάλες καταναλώσεις.

 

Έχει να προτείνει κανείς κάτι ανάλογο ή καλύτερο;

 

Στα συν ότι η τιμή ισχύει χωρίς προϋπόθεση συνέπειας. Και 25€ δωροκάρτα σελ. Τα μόνα δύο μείον είναι ότι δεν δίνει χαμηλότερη τιμή στο νυχτερινό και ότι υπάρχουν και λίιιιιιγο οικονομικότερες προτάσεις για τη μέρα (με ΟΤΣ όμως). Συνολικά πολύ τίμιο πακέτο, μπορεί να μη βγει απαραίτητα το απόλυτα φθηνότερο θα ξέρεις όμως τι πληρώνεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

"Προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1" τη βαφτίσανε αυτοί την ΟΤΣ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πλέον δε βλέπω να υπάρχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα στη volterra αλλά ούτε γενικά κάποιο χωρίς ΟΤΣ.Εγώ καλοβλέπω το smart nrg με ενεργοποίηση της fixed υπηρεσίας με 9,90€ το μήνα.Δεν είναι λίγα (αν και πάλι είναι λιγότερα από τα 22,50€ που πλήρωσα τώρα)αλλά όπως είπα έχω μεγάλες καταναλώσεις τους 7 απ'τους 12 μήνες λόγω αντλίας θερμότητας που ούτε που θα μου φανούν.

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

 

Ναι πλέον το συγκεκριμένο δεν υπάρχει όπως και οι περισσότερες εταιρίες έχουν κάνει ανατιμήσεις προς τα πάνω.

Nrg πάντως δεν θα σου πρότεινα όχι το πρόγραμμα αλλά σαν εταιρεία εννοω...

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

H elpedison αφαίρεσε και πάλι από το site της το πρόγραμμα fixed. Μάλλον πάει για νέα αύξηση εντός των ημερών.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...