Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι. Είμαι volton χωρίς πάγιο. Είμαι 2 χρόνια. Σε κάθε λογαριασμό έχω ρήτρα προσαρμογής. Έχω και στα έναντι! Σήμερα ήρθε εκκαθαριστικός 4μηνου. 25 ευρώ μείωση λόγω συνέπειας και 30 ευρώ ρήτρα. 1800 οι kwh.

Και οι άλλοι πάροχοι έτσι είναι? 0.065 η τιμή με συνέπεια. Η ρήτρα όμως το ανεβάζει πολύ. Στη αρχή δεν είχα ρήτρα. Τώρα έχω σε κάθε λογαριασμό. Να την κάνω σιγά σιγά ή και οι άλλοι πάροχοι τα ίδια είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να ρωτήσω κάτι. Είμαι volton χωρίς πάγιο. Είμαι 2 χρόνια. Σε κάθε λογαριασμό έχω ρήτρα προσαρμογής. Έχω και στα έναντι! Σήμερα ήρθε εκκαθαριστικός 4μηνου. 25 ευρώ μείωση λόγω συνέπειας και 30 ευρώ ρήτρα. 1800 οι kwh.

Και οι άλλοι πάροχοι έτσι είναι? 0.065 η τιμή με συνέπεια. Η ρήτρα όμως το ανεβάζει πολύ. Στη αρχή δεν είχα ρήτρα. Τώρα έχω σε κάθε λογαριασμό. Να την κάνω σιγά σιγά ή και οι άλλοι πάροχοι τα ίδια είναι?

 

Άρα, προσθέτει 0,016 και πάει 0,081

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Είμαι volton χωρίς πάγιο. Είμαι 2 χρόνια. Σε κάθε λογαριασμό έχω ρήτρα προσαρμογής. Έχω και στα έναντι! Σήμερα ήρθε εκκαθαριστικός 4μηνου. 25 ευρώ μείωση λόγω συνέπειας και 30 ευρώ ρήτρα. 1800 οι kwh.

Και οι άλλοι πάροχοι έτσι είναι? 0.065 η τιμή με συνέπεια. Η ρήτρα όμως το ανεβάζει πολύ. Στη αρχή δεν είχα ρήτρα. Τώρα έχω σε κάθε λογαριασμό. Να την κάνω σιγά σιγά ή και οι άλλοι πάροχοι τα ίδια είναι?

 

Εγώ που έχω volterra στον πρώτο κιόλας λογαριασμό που μου ήρθε με ρήτρα, τους πήρα τηλέφωνο και μου έδωσαν πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ και ρήτρες. Απλά ανέβασαν κατά ένα λεπτά το κόστος κιλοβατώρας και πλέον έχει ετήσια ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Είμαι volton χωρίς πάγιο. Είμαι 2 χρόνια. Σε κάθε λογαριασμό έχω ρήτρα προσαρμογής. Έχω και στα έναντι! Σήμερα ήρθε εκκαθαριστικός 4μηνου. 25 ευρώ μείωση λόγω συνέπειας και 30 ευρώ ρήτρα. 1800 οι kwh.

Και οι άλλοι πάροχοι έτσι είναι? 0.065 η τιμή με συνέπεια. Η ρήτρα όμως το ανεβάζει πολύ. Στη αρχή δεν είχα ρήτρα. Τώρα έχω σε κάθε λογαριασμό. Να την κάνω σιγά σιγά ή και οι άλλοι πάροχοι τα ίδια είναι?

Δες κάποιες πρόσφατες αναρτήσεις πιο πάνω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάροχος χωρίς ΟΤΣ για μεγάλες καταναλώσεις

καλημέρα, ο τίτλος της ανάρτησης.

Καθώς η αντλία θερμότητας καταναλώνει σημαντικά, από την εμπειρία σας συνεχίζει να υπάρχει "αξιόπιστος πάροχος" χωρίς ΟΤΣ, με λογικές τιμές kWh;

Link to comment
Share on other sites

https://allazorevma.gr/ και στην σύγκριση παρόχων έχει check-box για προγράμματα χωρίς ρήτρα Ο.Τ.Σ.

allazorevma.png

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω πάει στην volton απο τον Αύγουστο καθε μήνα λοιπόν βάζω το μέτρηση μόνος και έρχεται ανα μήνα ο λογαριασμός. Η ερώτηση μου είναι. Για τον Δήμο πληρώνουμε κάθε μήνα; Καθε μήνα μου κοπανάνε ένα 30άρη και κάτι δεν μου αρέσει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω πάει στην volton απο τον Αύγουστο καθε μήνα λοιπόν βάζω το μέτρηση μόνος και έρχεται ανα μήνα ο λογαριασμός. Η ερώτηση μου είναι. Για τον Δήμο πληρώνουμε κάθε μήνα; Καθε μήνα μου κοπανάνε ένα 30άρη και κάτι δεν μου αρέσει

 

 

Τα Δημοτικά Τέλη και το ΤΑΠ είνα ετήσια και μοιράζονται στους λογαριασμούς των παρόχων ανάλογα με τις μέρες που καλύπτει ο λογαριασμός, δήλαδή είτε αυτός καλύπτει μηνιαία κατανάλωση είτε διμηνιαία.

Link to comment
Share on other sites

Τα Δημοτικά Τέλη και το ΤΑΠ είνα ετήσια και μοιράζονται στους λογαριασμούς των παρόχων ανάλογα με τις μέρες που καλύπτει ο λογαριασμός, δήλαδή είτε αυτός καλύπτει μηνιαία κατανάλωση είτε διμηνιαία.
Έτσι ακριβώς και να πω στο πιο πάνω μέλος ότι στην ΔΕΗ έρχονταν κάθε τετράμηνο μαζεμένα, ενώ στους ιδιωτικούς παρόχους, γινετα καταμερισμός και στους έναντι.

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

https://allazorevma.gr/ και στην σύγκριση παρόχων έχει check-box για προγράμματα χωρίς ρήτρα Ο.Τ.Σ.

 

Το έχω κάνει αυτό απλά έχω την εντύπωση ότι δεν τα δείχνει όλα

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε σημερα νεος λογαριασμος ΔΕΗ ειμαι στο myhomeenter και δεν εχει την εκπτωση ηλεκτρονικου λογαριασμου καθολου. Ηξερα οτι θα κοψουν το 5ευρω το μηνα τελος του 2020 αλλα δεν ηξερα οτι θα την κοψουν τελειως. Εγινε μονο στο myhome enter η γενικα σε ολους τους πελατες της δεη?

 

Γραψτε λαθος τωρα ειδα οτι την ειχαν κοψει απο το καλοκαιρι απλα εβαλαν το 5ευρω τωρα λιγους μηνες μεχρι τελος 2020.

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε σημερα νεος λογαριασμος ΔΕΗ ειμαι στο myhomeenter και δεν εχει την εκπτωση ηλεκτρονικου λογαριασμου καθολου. Ηξερα οτι θα κοψουν το 5ευρω το μηνα τελος του 2020 αλλα δεν ηξερα οτι θα την κοψουν τελειως. Εγινε μονο στο myhome enter η γενικα σε ολους τους πελατες της δεη?

 

Γραψτε λαθος τωρα ειδα οτι την ειχαν κοψει απο το καλοκαιρι απλα εβαλαν το 5ευρω τωρα λιγους μηνες μεχρι τελος 2020.

 

Το 5% στο my home enter συνεχίζει να ισχύει για τους συνεπείς;

Το 100αρικο το κόψανε στα νεα συμβόλαια;

 

 

Ερώτηση πριν αρχίσω τα τηλέφωνα στους παρόχους.

Ξέρει κάποιος με βεβαιότητα*, αν από τα παρακάτω τρια προγράμματα, εφαρμόζουν το νέο φρούτο "αναπροσαρμογή χρεώσεων";

 

* εννοώ αν αναγράφεται κάπου στο συμβόλαιο ή αν έχει έρθει κάποια αναπροσαρμογή στο λογαριασμό ακόμα και αν δεν αναφέρεται.

 

Φυσικό Αέριο: Οικιακο Νυχτερινο Maxi

Φυσικό Αέριο: Οικιακο Νυχτερινο

elin Fixed! Οικιακό Νυχτερινό

 

Λογικά στο "elin Fixed! Οικιακό Νυχτερινό" δεν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά καλό είναι να ρωτήσω.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Το 5% στο my home enter συνεχίζει να ισχύει για τους συνεπείς;

Το 100αρικο το κόψανε στα νεα συμβόλαια;

 

 

Ερώτηση πριν αρχίσω τα τηλέφωνα στους παρόχους.

Ξέρει κάποιος με βεβαιότητα*, αν από τα παρακάτω τρια προγράμματα, εφαρμόζουν το νέο φρούτο "αναπροσαρμογή χρεώσεων";

 

* εννοώ αν αναγράφεται κάπου στο συμβόλαιο ή αν έχει έρθει κάποια αναπροσαρμογή στο λογαριασμό ακόμα και αν δεν αναφέρεται.

 

Φυσικό Αέριο: Οικιακο Νυχτερινο Maxi

Φυσικό Αέριο: Οικιακο Νυχτερινο

elin Fixed! Οικιακό Νυχτερινό

 

Λογικά στο "elin Fixed! Οικιακό Νυχτερινό" δεν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά καλό είναι να ρωτήσω.

 

Καλή ερώτηση.

Διάβασε τους όρους της σύμβασης ρεύματος για το Φυσικό Αέριο και ειδικά το άρθρο 10.1.

Πρόσεξε ότι δεν αναφέρει πουθενά την κακιά λέξη "ΟΤΣ", αλλά χρησιμοποιεί νέα ορολογία κρύβοντας την ΟΤΣ που την ορίζει σε 40-55.

Όσο για την ΕΛΙΝ, δεν αναφέρει μεν ΟΤΣ ή κάτι παρόμοιο στο site της αλλά έχει προσθέσει πάγια (Κ και Μ), ενώ στο παλιό πρόγραμμα που είμαι δεν τα έχει. Για σιγουριά, να διαβάσεις το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση.

Διάβασε τους όρους της σύμβασης ρεύματος για το Φυσικό Αέριο και ειδικά το άρθρο 10.1.

Πρόσεξε ότι δεν αναφέρει πουθενά την κακιά λέξη "ΟΤΣ", αλλά χρησιμοποιεί νέα ορολογία κρύβοντας την ΟΤΣ που την ορίζει σε 40-55.

Όσο για την ΕΛΙΝ, δεν αναφέρει μεν ΟΤΣ ή κάτι παρόμοιο στο site της αλλά έχει προσθέσει πάγια (Κ και Μ), ενώ στο παλιό πρόγραμμα που είμαι δεν τα έχει. Για σιγουριά, να διαβάσεις το συμβόλαιο.

 

Μου έχει φύγει το κεφάλι να διαβάζω! γι αυτό και είπα να ρωτήσω κι εδώ. Ήδη έχω βγάλει εκτός άλλα προγράμματα.

Για την ελιν έχω διαβάσει τους γενικούς όρους, αλλά και τους ειδικούς όρους που αφορούν το πρόγραμμα που με ενδιαφέρει, και στους ειδικούς αναφέρει ότι:

Για τα προγράμματα electricon «Fixed!Οικιακό»και electricon «Fixed!Οικιακό Νυχτερινό», δεν ισχύει καμία ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώσεων προμήθειας.

Οι ειδικοί υπερισχύουν.

 

Πάγια Κ και Μ έχει το ένα από τα δυο προγράμματα της Φυσικό Αέριο που έβαλα.

Η Ελίν έχει 1,88€ γενικά.

 

Τα πάγια δε με ενοχλούν, τα περιλαμβάνω στους υπολογισμούς μου μιας και δεν είναι κρυφές χρεώσεις. Όμως τα προγράμματα από τη Φυσικό Αέριο τρώνε άκυρο με τον όρο 10.1 που μου είπες παραπάνω.

 

Οπότε άλλη μία ερώτηση για το "elin Fixed! Οικιακό Νυχτερινό", μπορώ να δίνω μέτρηση κάθε μήνα μέσω εφαρμογής (αν έχουν) ή μέσω του site τους για να βγαίνει κάθε μήνα εκκαθαριστικός;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε σημερα νεος λογαριασμος ΔΕΗ ειμαι στο myhomeenter και δεν εχει την εκπτωση ηλεκτρονικου λογαριασμου καθολου. Ηξερα οτι θα κοψουν το 5ευρω το μηνα τελος του 2020 αλλα δεν ηξερα οτι θα την κοψουν τελειως. Εγινε μονο στο myhome enter η γενικα σε ολους τους πελατες της δεη?

 

Γραψτε λαθος τωρα ειδα οτι την ειχαν κοψει απο το καλοκαιρι απλα εβαλαν το 5ευρω τωρα λιγους μηνες μεχρι τελος 2020.

 

Επειδή το πρόσεξα κι εγώ σύγκρινα πιο παλιούς λογαριασμούς και εμφανίζεται στον εκκαθαριστικό μόνο και η έκπτωση ηλεκτρονικού και η έκπτωση συνέπειας.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελιν σας εχει ερθει λογαριασμος Ιανουαριου?

 

Συνηθως εως τωρα μεχρι τις 16 του μηνος βγαινει ...τωρα εχει παει 20 και τπτ.....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Το 5% έκπτωση συνέπειας συνεχίζει να ισχύει λογικά θα πιστωθει στο πρώτο έναντι μετά το εκκαθαριστικό όπως γινόταν και πριν.

Το 100αρικο το κόψανε στα νέα συμβόλαια ναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή το πρόσεξα κι εγώ σύγκρινα πιο παλιούς λογαριασμούς και εμφανίζεται στον εκκαθαριστικό μόνο και η έκπτωση ηλεκτρονικού και η έκπτωση συνέπειας.
Την έχουν κόψει την έκπτωση ηλεκτρονικού από τον Ιούλιο απλά έδωσαν κάποια 5 ευρα για λίγους μήνες τέλος του 2020. Δεν υπάρχει έκπτωση δηλαδή για όσους έχουν ebill. Η έκπτωση συνέπειας έρχονταν πάντα μετά τον εκκαθαριστικό στο έναντι. Και τώρα λογικά έτσι θα γίνεται θα δω τον επόμενο μήνα πόσο ίσως μπει στον εκκαθαριστικό λόγω my home enter.
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελιν σας εχει ερθει λογαριασμος Ιανουαριου?

 

Συνηθως εως τωρα μεχρι τις 16 του μηνος βγαινει ...τωρα εχει παει 20 και τπτ.....

 

Και εγώ περιμένω

Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε άλλη μία ερώτηση για το "elin Fixed! Οικιακό Νυχτερινό", μπορώ να δίνω μέτρηση κάθε μήνα μέσω εφαρμογής (αν έχουν) ή μέσω του site τους για να βγαίνει κάθε μήνα εκκαθαριστικός;

 

Όχι, παίρνει μετρήσεις από τον ΔΕΔΔΗΕ. Μια φορά μόνο δέχτηκε τις δικές μου μετρήσεις (φωτο), όταν δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα στον κοντινό μου πυλώνα με αποτέλεσμα να μην παίρνει εντολή αλλαγής στο νυκτερινό από τον μετασχηματιστή.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελιν σας εχει ερθει λογαριασμος Ιανουαριου?

 

Συνηθως εως τωρα μεχρι τις 16 του μηνος βγαινει ...τωρα εχει παει 20 και τπτ.....

 

Όντως δεν έχει έρθει. Και το σκεφτόμουν προχθές.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Σε φοιτητικό σπιτι με περιπου 200κβη το μηνα, βλεπω το volterra σπιτι μου, σαν την πιο συμφέρουσα λυση στα πλαισια του να μην εχει χρονική δέσμευση, χωρις ΟΤΣ, χωρις πάγιο, κτλ.

Πως το βλέπετε ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελιν σας εχει ερθει λογαριασμος Ιανουαριου?

 

Συνηθως εως τωρα μεχρι τις 16 του μηνος βγαινει ...τωρα εχει παει 20 και τπτ.....

 

Έχεις δίκιο, ούτε ο δικός μου ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία, διευκρινίστηκε ότι, είχαν τεχνικό πρόβλημα και σήμερα θα εκδοθούν οι λογαριασμοί.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, παίρνει μετρήσεις από τον ΔΕΔΔΗΕ. Μια φορά μόνο δέχτηκε τις δικές μου μετρήσεις (φωτο), όταν δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα στον κοντινό μου πυλώνα με αποτέλεσμα να μην παίρνει εντολή αλλαγής στο νυκτερινό από τον μετασχηματιστή.

 

Μια τελευταία ερώτηση, γιατί προς τα εκεί φαίνεται να πηγαίνω.

Επειδή δε θέλω να έχω ανιση κατανομή ανάμεσα στους μήνες (έναντι-έναντι-έναντι-εκκαθαριστικός), δηλαδή δε θέλω να μου έρχεται 40-40-40-160. Έχεις παρατηρήσει κάποια τόσο μεγάλυ διαφορά ανάμεσα στους έναντι και τον εκκαθαριστικό;

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις οσυ.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση, γιατί προς τα εκεί φένεται να πηγαίνω.

Επειδή δε θέλω να έχω ανιση κατανομή ανάμεσα στους μήνες (έναντι-έναντι-έναντι-εκκαθαριστικός), δηλαδή δε θέλω να μου έρχεται 40-40-40-160. Έχεις παρατηρήσει κάποια τόσο μεγάλυ διαφορά ανάμεσα στους έναντι και τον εκκαθαριστικό;

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις οσυ.

 

Οι έναντι προκύπτουν από το ιστορικό των λογαριασμών σου, που δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ, για την προηγούμενη αντίστοιχη περίοδο.

Επομένως, οι έναντι εκδίδονται με τον ίδιο τρόπο που εκδίδονται και από οποιονδήποτε άλλο πάροχο που λειτουργεί με το ίδιο σύστημα.

Προσωπικά, δεν με απασχόλησε αυτό το θέμα.

Έχω παρατηρήσει, όμως, σε διαφορετικές περιοχές της Αττικής ότι οι εργολάβοι που παίρνουν με δημοπρασία το έργο καταμέτρησης μερικές φορές τα παρατάνε, όταν διαπιστώνουν ότι δεν βγαίνουν με τις προσφορές που έδωσαν. Γιαυτό, πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι και να παίρνουμε την ένδειξη (φωτο) την ημέρα καταμέτρησης για τον εκκαθαριστικό, και είτε να την καταχωρούμε στην ιστοσελίδα του ΔΕΔΔΗΕ είτε στον πάροχό μας. Το έχω κάνει μερικές φορές σε περιοχή που έχω σύνδεση στη ΔΕΗ και διαπίστωσα ότι δεν ήρθε εκκαθαριστικός αλλά έναντι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...