Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Η σύγκριση λογαριασμών των παρόχων δεν γίνεται με βάση ένα λογαριασμό αλλά με βάση ετήσια κατανάλωσης ρεύματος (Κ και Μ).
Δηλαδή ποια είναι η κατανάλωση τον χρόνο αυτό εννοείτε?? Δηλαδή εάν έχω κατανάλωση 5000 kW το πολλαπλασιάζω με την τιμή της kW της άλλης εταιρίας σωστά?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δηλαδή ποια είναι η κατανάλωση τον χρόνο αυτό εννοείτε?? Δηλαδή εάν έχω κατανάλωση 5000 kW το πολλαπλασιάζω με την τιμή της kW της άλλης εταιρίας σωστά?

 

 

Με τις ετήσιες καταναλώσεις βλέπεις στα sites που συγκρίνουν τιμές παρόχων ποιος σου προσφέρει μεγαλύτερη έκπτωση.

Μπορείς να συγκρίνεις και μόνος σου, αν διαιρέσεις τις ετήσιες καταναλώσεις σε 3 4μηνα (δηλαδή υπολογίσεις τους Μ.Ο. του 4μήνου σε Κ και Μ), πολλαπλασιάσεις τους Μ.Ο. με τις τιμές kwh του παρόχου που σε ενδιαφέρει και αφαιρέσεις την έκπτωση συνέπειας.

Οι υπόλοιπες χρεώσεις δεν σε απασχολούν αφού είναι ίδιες σε όλους τους παρόχους. Τα ποσά που θα βγάλεις για το Μ.Ο. 4μήνου σου δίνουν και το συνολικό ετήσιο όφελος, αν τα πολλαπλασιάσεις επί 3.

 

Πολύ σημαντικό είναι να μην μπλεχτείς με πάροχο που χρεώνει ΟΤΣ.

Link to comment
Share on other sites

Με τις ετήσιες καταναλώσεις βλέπεις στα sites που συγκρίνουν τιμές παρόχων ποιος σου προσφέρει μεγαλύτερη έκπτωση.

 

Μπορείς να συγκρίνεις και μόνος σου, αν διαιρέσεις τις ετήσιες καταναλώσεις σε 3 4μηνα (δηλαδή υπολογίσεις τους Μ.Ο. του 4μήνου σε Κ και Μ), πολλαπλασιάσεις τους Μ.Ο. με τις τιμές kwh του παρόχου που σε ενδιαφέρει και αφαιρέσεις την έκπτωση συνέπειας.

 

Οι υπόλοιπες χρεώσεις δεν σε απασχολούν αφού είναι ίδιες σε όλους τους παρόχους. Τα ποσά που θα βγάλεις για το Μ.Ο. 4μήνου σου δίνουν και το συνολικό ετήσιο όφελος, αν τα πολλαπλασιάσεις επί 3.

 

 

 

Πολύ σημαντικό είναι να μην μπλεχτείς με πάροχο που χρεώνει ΟΤΣ.

Το έκανα κ για 5000kw τον χρόνο εάν το έκανα σωστά μου βγάζει 250 ευρώ κέρδος στην ελλιν με την έκπτωση 10%

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κ για 5000kw τον χρόνο εάν το έκανα σωστά μου βγάζει 250 ευρώ κέρδος στην ελλιν με την έκπτωση 10%

 

 

Επειδή φαίνεται μεγάλο το ποσό του οφέλους, νομίζω ότι πρέπει να το συγκρίνεις και με κάποιο από τα σχετικά sites.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται μεγάλο το ποσό του οφέλους, νομίζω ότι πρέπει να το συγκρίνεις και με κάποιο από τα σχετικά sites.
316 ετήσιο κέρδος μου βγάζει το allazo reuma τεράστια η διαφορά εάν υσχιει.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

316 ετήσιο κέρδος μου βγάζει το allazo reuma τεράστια η διαφορά εάν υσχιει.

 

 

Με ποιον πάροχο και ποιο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον πάροχο και ποιο πρόγραμμα;
Electricon επαγγελματίκο 1. για 120 μέρες έβαλα στο αλλάζω ρεύμα 1880 kW και μου έβγαλε το όφελος 321ευρω τον χρόνο

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες λίγο βοήθεια επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα...

Επειδή πρόκειται να νοικιάσω σπίτι Αθήνα οπότε θα κάνω και αλλαγή ρευματος στο όνομα μου ποια εταιρεία συμφέρει λαμβάνοντας υποψην ότι οι καταναλώσεις θα είναι σε λογικά πλαίσια ότι καταναλώνει ένα άτομο σε 50 τ.μ σπιτι.? Επίσης λόγο αναπηρία πάνω από 67% ξέρω ότι στη ΔΕΗ έχεις κοινωνικό τιμολόγιο. Στις υπόλοιπες εταιρίες παίζουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες λίγο βοήθεια επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα...

 

Επειδή πρόκειται να νοικιάσω σπίτι Αθήνα οπότε θα κάνω και αλλαγή ρευματος στο όνομα μου ποια εταιρεία συμφέρει λαμβάνοντας υποψην ότι οι καταναλώσεις θα είναι σε λογικά πλαίσια ότι καταναλώνει ένα άτομο σε 50 τ.μ σπιτι.? Επίσης λόγο αναπηρία πάνω από 67% ξέρω ότι στη ΔΕΗ έχεις κοινωνικό τιμολόγιο. Στις υπόλοιπες εταιρίες παίζουν αυτά?

Σε όλες υπάρχει το κοινωνικό τιμολόγιο.
:)
Link to comment
Share on other sites

νεο πακετο δεη

 

Η ΔΕΗ προσφέρει από τις 15.07.2020 το ΔΕΗ MyHome Online, ένα νέο ψηφιακό προϊόν με προνομιακή χρέωση για τους οικιακούς πελάτεςτης, που τους δίνει τη δυνατότητα να εξοικονομήσουν χρήματα και χρόνο πραγματοποιώντας όλες τις συναλλαγές τους ηλεκτρονικά.

 

Το ΔΕΗ MyHome Online διατίθεται με χαμηλότερο πάγιο σε σχέση με τα βασικά προϊόντα της ΔΕΗ και με μία μόνο κλίμακα χρέωσης ενέργειας την ημέρα. Οι πελάτες που θα επιλέξουν το ΔΕΗ MyHome Online θα έχουν επιπλέον έκπτωση 50% στο ήδη χαμηλότερο πάγιο και επιστροφή €30 στη διάρκεια του συμβολαίου καθώς και την έκπτωση συνέπειας 5%.

 

Το νέο προϊόν ΔΕΗ MyHome Online είναι 24μηνης διάρκειας και είναι διαθέσιμο μόνο ηλεκτρονικά. Οι πελάτες θα λαμβάνουν μηνιαίο ηλεκτρονικό λογαριασμό,μέσω της υπηρεσίας e-bill και θα εξοφλούν τον λογαριασμό τους αποκλειστικά με πάγια εντολή μέσω πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας ή τραπεζικού λογαριασμού.

 

Ηεπικοινωνία με τη ΔΕΗ θα γίνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας της ΔΕΗ http://www.dei.gr ή τηλεφωνικά στο 11770

https://ypodomes.com/diathesimi-i-nea-ypiresia-dei-my-home-online/

 

αραγε συμφερει; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

αραγε συμφερει; .
Εγώ το ενεργοποίηση ήδη. Δεν έχει νόημα νομίζω πάντως, 50% έκτπωση στο πάγιο κ 30 ευρώ επιστροφή στα δυο χρόνια, δηλαδή 1 ευρώ κ κάτι τον μήνα... Αυτό που έχει λίγο αξία ειναι η ενιαία χρέωση που εφαρμοζεται σε περίπτωση που ξεπεράσεις τις kwh. Δεν το λες κ κίνητρο πάντως να μείνεις στην δεη κ να μη πας πχ στην Ελίν που δεν έχει καθόλου πάγιο...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα υπάρχουν κάποιοι που έκαναν αλλαγή παροχου με λυγμενη ηδε και δεν τους ήρθε προειδοποίηση από την δεδηε για να βγάλουν καινούργια??

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα υπάρχουν κάποιοι που έκαναν αλλαγή παροχου με λυγμενη ηδε και δεν τους ήρθε προειδοποίηση από την δεδηε για να βγάλουν καινούργια??

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ πριν 3 χρόνια.

Πρόσφατα έκανα κι άλλη αλλαγή, αλλά είναι τόσο πρόσφατο που δε ξέρω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μακρια απο Ηρων ,οι ανθρωποι ειναι οτι να ναι,αυτη τη στιγμη ειμαι volterra καλη εταιρεια,συνεπης και καλη!
Link to comment
Share on other sites

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει και ιδιαίτερη εντύπωση μιας και στα περισσότερα προϊόντα είμαστε μακράν μέσα στις 3 ακριβότερες χώρες της Ευρώπης!

Μάλλον είμαστε πλούσιος λαός αλλά δεν το έχουμε καταλάβει ή το κρύβουμε απο τους υπόλοιπους :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ενεργοποίηση ήδη. Δεν έχει νόημα νομίζω πάντως, 50% έκτπωση στο πάγιο κ 30 ευρώ επιστροφή στα δυο χρόνια, δηλαδή 1 ευρώ κ κάτι τον μήνα... Αυτό που έχει λίγο αξία ειναι η ενιαία χρέωση που εφαρμοζεται σε περίπτωση που ξεπεράσεις τις kwh. Δεν το λες κ κίνητρο πάντως να μείνεις στην δεη κ να μη πας πχ στην Ελίν που δεν έχει καθόλου πάγιο...

Ποια είναι η κλιμακα της ΔΕΗ τις κιλοβατορες?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα υπάρχουν κάποιοι που έκαναν αλλαγή παροχου με λυγμενη ηδε και δεν τους ήρθε προειδοποίηση από την δεδηε για να βγάλουν καινούργια??

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σαν ηλεκτρολόγος γνωρίζω πολύ καλά ότι Υ.Δ.Ε. θα σου ζητήθει μόνο αν αλλάξεις όνομα και όχι αν αλλάξεις πάροχο. '

Link to comment
Share on other sites

Σαν ηλεκτρολόγος γνωρίζω πολύ καλά ότι Υ.Δ.Ε. θα σου ζητήθει μόνο αν αλλάξεις όνομα και όχι αν αλλάξεις πάροχο. '
Αυτό έχω ακούσει και εγώ απλά κάποιοι επιμένουν πως ούτως ή άλλος ζητάει κ με μόνο την αλλαγή παροχου. Και ότι εξαρτάται πως λειτουργεί η κατά τόπους δεδηε.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πελάτες μου ζήτησαν ΥΔΕ όλοι είχαν αλλάξει όνομα. Ούτε ένας δεν είχε απλά αλλάξει πάροχο.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση στην Ελιν για αλλαγή μιας παροχής που είναι τώρα στη ΔΕΗ σε άλλο όνομα και ταυτόχρονα αλλαγή στο όνομα μου...υπάρχει περίπτωση η ΔΕΗ να αρνηθεί να δώσει την παροχή επειδή έχω ήδη ένα χρέος προς αυτήν από άλλη παροχή?
Link to comment
Share on other sites

0 – 2000 kWh 0,11058

> 2000 kWh 0,11936

 

 

Ειναι αλλη η κλίμακα σε Γ21 επαγγελματικά ;

 

Στον τελευταιο εκκαθαριστικό επί συνόλου 3392 kwh, βλεπω

1029 Χ 0,10153

2363 Χ 0,12269

 

Εκτος απο το allazorevma υπαρχει και αλλη σελίδα υπολογισμού αλλαγής παρόχου ;

 

Εκει που ζητείται η καταχώρηση kWh τετραμήνου, βάζω τον μέσο όρο των 3 εκκαθαριστικών, τον χαμηλότερο, τον υψηλότερο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι πάροχοι δεν χρεώνουν ΟΤΣ ;

Η Προτεργια ειναι αξιόπιστη ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...