Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Ναι υπάρχει χρέωση ανάλογα την πληρωμή. Στον τιμοκατάλογο της τράπεζας θα βρεις την σχετική πληροφορία.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι υπάρχει χρέωση ανάλογα την πληρωμή. Στον τιμοκατάλογο της τράπεζας θα βρεις την σχετική πληροφορία.

 

Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ξανά μηπως χάθηκε κάπου:

 

Η πάγια εντολή σε τράπεζα, έχει κάποια χρέωση ανά πληρωμή λογαριασμού;

Από το τηλεφωνικό κέντρο (δε θυμάμαι τράπεζα) μου είπάν άλλο τη μια φορά και άλλο την άλλη που ξανακάλεσα και έτσι δεν έβγαλα άκρη.

 

Η αλφα κραταει 0,30€ ανα πληρωμη λογαριασμου.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάγιο? Πόσο?

Κρυφές χρεώσεις?

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

έχει πάγιο το μήνα 4.5 ευρώ .. Επίσης έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο myheron όπου βλέπεις τα πάντα από εκεί και μπορείς να δίνεις κάθε 5-10 του μήνα την κατανάλωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω Κοινωνικο τιμολογιο (ΚΟΤ-Β) με οριο τις 1600kWh και ειμαστε στην ΔΕΗ (μονοφασικο χωρις νυχτερινο και με εντυπο λογαριασμο), θερμανση για τον χειμωνα εχουμε 2 κλιματιστικα.

Στον εκκαθαριστικο 4μηνου τον χειμωνα για τους μηνες 9ος-12ος: 1900kWH και για 1ο εως 4ο εχω καταναλωση 2500kwh.

Εχω βαλει τα στοιχεια σε γνωστη σελιδα αλλα με εχουν μπερδεψει λιγο τα αποτελεσματα και εχω καποιες αποριες και αν μπορει καποιος να με βοηθησει:

1) Με συμφαιρει να παω σε αλλη εταιρεια παρ'οτι εχω ΚΟΤ-Β;

2) Θα με δεχτουν επειδη εχω το ΚΟΤ-Β ή οχι;

3) Συμφωνα με τα παραπανω δεδομενα ποια εταιρεια με συμφαιρει να παω; Αν μπορει καποιος ας μου δωσει 1-2 επιλογες.

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

 

EDIT:

Και εγώ ΗΡΩΝ έχω βάλει,αλλά το νυχτερινό ΗΡΩΝ 24/7 ΝΧ GOLD με 2,25 ευρώ πάγιο το μήνα, δεν έχει κρυφές χρεώσεις όντως....

Μπορεις να μου πεις απο που εκανες το συγκεκριμενο προγραμμα; Στο site του ΗΡΩΝ εχει μονο το πακετο ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΧΡΕΩΣΗ 24/7 με 4,5€/μηνα. Αν μπορεις γραψε μου και τις χρεωσεις που εχεις για ημερα και νυχτα.

Edited by stixima
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάγιο? Πόσο?

Κρυφές χρεώσεις?

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

έχει πάγιο το μήνα 4.5 ευρώ .. Επίσης έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο myheron όπου βλέπεις τα πάντα από εκεί και μπορείς να δίνεις κάθε 5-10 του μήνα την κατανάλωση σου.

 

Και εγώ ΗΡΩΝ έχω βάλει,αλλά το νυχτερινό ΗΡΩΝ 24/7 ΝΧ GOLD με 2,25 ευρώ πάγιο το μήνα, δεν έχει κρυφές χρεώσεις όντως....

 

O Ηρων έχει πανάκριβη Ο.Τ.Σ. 40-50MW που τον καθιστά έναν από τους ακριβότερους παρόχους. Προτιμήστε πρόγραμμα (δε ξέρω αν έχει ο Ηρων) και εταιρεία που δεν έχει καθόλου ρήτρα προσαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

 

Μπορεις να μου πεις απο που εκανες το συγκεκριμενο προγραμμα; Στο site του ΗΡΩΝ εχει μονο το πακετο ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΧΡΕΩΣΗ 24/7 με 4,5€/μηνα. Αν μπορεις γραψε μου και τις χρεωσεις που εχεις για ημερα και νυχτα.

 

 

Είναι ειδική προσφορά από τον Απρίλιο, λίγο δύσκολα να την έκαναν τώρα με τις αυξήσεις της ΔΕΗ ,αλλά ποτέ δεν ξέρεις....

Έχω 0,6590€ κόστος κιλοβατώρας όλη μέρα με τις εκπτώσεις φυσικά στον ΦΠΑ και ΕΤΜΕΑΡ όμως που έγιναν σε όλους.Σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος απο το πακέτο μου....

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

O Ηρων έχει πανάκριβη Ο.Τ.Σ. 40-50MW που τον καθιστά έναν από τους ακριβότερους παρόχους. Προτιμήστε πρόγραμμα (δε ξέρω αν έχει ο Ηρων) και εταιρεία που δεν έχει καθόλου ρήτρα προσαρμογής.

 

Να σου πώ κάτι?

Εαν πάς με γνώμονα να αλλάξεις πάροχο το ΟΤΣ, απλά θα χάσεις τον χρόνο σου, χωρίς ΟΤΣ είναι ασύμφορο για την εταιρία να σου δώσει ρεύμα ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ απο την ΔΕΗ....δλδ εσύ εάν έκανες μια τέτοια εταιρία, πες μου από πού θα περίμενες κέρδος εάν δεν έχεις πάγιο, δεν έχεις ΟΤΣ και πουλάς και πιο φθηνά από την ΔΕΗ?

Ασε που και αυτοί που δεν έχουν δικές τους υποδομές, θα είναι αναγκασμένοι σε λίγο καιρό να βάλουν ΟΤΣ σε αυτή την κλίμακα ΧΩΡΙΣ να σε ρωτήσουν, θυμήσου αυτό που σου λέω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

O Ηρων έχει πανάκριβη Ο.Τ.Σ. 40-50MW που τον καθιστά έναν από τους ακριβότερους παρόχους. Προτιμήστε πρόγραμμα (δε ξέρω αν έχει ο Ηρων) και εταιρεία που δεν έχει καθόλου ρήτρα προσαρμογής.

 

Εμένα δεν με έχουν χρεώσει για ΟΤΣ εδώ και 7 μήνες, επίσης επειδή το είχα ανησυχία για το ΟΤΣ που άκουγα από εδώ και από εκεί μου πρότειναν αν ήθελα με επιπλέον 2.5 ευρώ πάγιο να μην έχω ΟΤΣ ή με 1.5 ευρώ πάγιο αντί για 4.5 να πάει η κιλοβατώρα στα 0.078. Τελικά έμεινα στο πρώτο και είμαι πολύ ευχαριστημένος .. Αν δω ότι βάζουν μεγάλη ΟΤΣ θα κάνω μεταβολη στο σταθερό επιπλέον πάγιο των 2.5 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Να σου πώ κάτι?

Εαν πάς με γνώμονα να αλλάξεις πάροχο το ΟΤΣ, απλά θα χάσεις τον χρόνο σου, χωρίς ΟΤΣ είναι ασύμφορο για την εταιρία να σου δώσει ρεύμα ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ απο την ΔΕΗ....δλδ εσύ εάν έκανες μια τέτοια εταιρία, πες μου από πού θα περίμενες κέρδος εάν δεν έχεις πάγιο, δεν έχεις ΟΤΣ και πουλάς και πιο φθηνά από την ΔΕΗ?

Ασε που και αυτοί που δεν έχουν δικές τους υποδομές, θα είναι αναγκασμένοι σε λίγο καιρό να βάλουν ΟΤΣ σε αυτή την κλίμακα ΧΩΡΙΣ να σε ρωτήσουν, θυμήσου αυτό που σου λέω τώρα...

Εσύ δηλαδή για να καταλάβω, λες καλύτερα στη ΔΕΗ;

Σε ρωτάω γιατί κι εγώ στη ΔΕΗ είμαι και βλέπω που την κοπανάνε κι αλλάζουν πάροχο για πιο φθηνό τιμολόγιο κι 'γω δεν ξέρω τι να κάνω και αν αλλάξω που να πάω.

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

 

Να σου πώ κάτι?

Εαν πάς με γνώμονα να αλλάξεις πάροχο το ΟΤΣ, απλά θα χάσεις τον χρόνο σου, χωρίς ΟΤΣ είναι ασύμφορο για την εταιρία να σου δώσει ρεύμα ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ απο την ΔΕΗ....δλδ εσύ εάν έκανες μια τέτοια εταιρία, πες μου από πού θα περίμενες κέρδος εάν δεν έχεις πάγιο, δεν έχεις ΟΤΣ και πουλάς και πιο φθηνά από την ΔΕΗ?

Ασε που και αυτοί που δεν έχουν δικές τους υποδομές, θα είναι αναγκασμένοι σε λίγο καιρό να βάλουν ΟΤΣ σε αυτή την κλίμακα ΧΩΡΙΣ να σε ρωτήσουν, θυμήσου αυτό που σου λέω τώρα...

 

Υπάρχουν εταιρείες πχ. Ελπέντισον που εδώ και χρόνια έχουν μια υπηρεσία με 1,5Ε/μήνα πάγιο που δε χρεώνει ρήτρα προσαρμογής.

Δε χάνω το χρόνο μου όταν κοιτάω τη τσέπη μου.

Συμφωνώ ότι κι αυτές οι εταιρείες που υπάρχουν σήμερα πχ. Ελίν που δε χρεώνουν καθόλου ρήτρα προσαρμογής αργά ή γρήγορα θα βάλουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα δεν με έχουν χρεώσει για ΟΤΣ εδώ και 7 μήνες, επίσης επειδή το είχα ανησυχία για το ΟΤΣ που άκουγα από εδώ και από εκεί μου πρότειναν αν ήθελα με επιπλέον 2.5 ευρώ πάγιο να μην έχω ΟΤΣ ή με 1.5 ευρώ πάγιο αντί για 4.5 να πάει η κιλοβατώρα στα 0.078. Τελικά έμεινα στο πρώτο και είμαι πολύ ευχαριστημένος .. Αν δω ότι βάζουν μεγάλη ΟΤΣ θα κάνω μεταβολη στο σταθερό επιπλέον πάγιο των 2.5 ευρώ

 

Μακάρι να είναι τόσο ευέλικτοι. Από το site τους δε γράφουν πάντως προγράμματα χωρίς Ο.Τ.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Η elpedison είναι οκ σαν εταιρία?

Σκέφτομαι να βάλω ρεύμα και αέριο σε αυτούς.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η elpedison είναι οκ σαν εταιρία?

Σκέφτομαι να βάλω ρεύμα και αέριο σε αυτούς.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τους έχω 2,5 χρόνια, ευχαριστημένος είμαι, δε μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα, θεωρώ πως είναι αξιόπιστη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Η elpedison είναι οκ σαν εταιρία?

Σκέφτομαι να βάλω ρεύμα και αέριο σε αυτούς.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

2 χρονια ειχα ελπεντισον. σε αυτα 2 φορες δεν μου ειχαν περασει στον λογαριασμο την εκπτωση 10% εμπροθεσμης πληρωμης.

πηρα τηλεφωνο και την μια φορα σε 10 λεπτα λυθηκε το θεμα την δευτερη φορα χρειαστηκε 3 τηλεφωνα και 40 λεπτα ομιλας και να μιλησω με 3 διαφορετικους ανθρωπους για να γινει η εκπτωση. κοστος τηλεφωνων επειδη ειναι 5ψηφιο η εξυπηρετηση πελατων 11 ευρω.

στο τελος που εφυγα παροτι πληρωνα μεσω τραπεζης εμπροθεσμα στο τελευταιο τετραμηνο δεν μου εγινε ποτε εκπτωση διοτι οπως λενε η εκπτωση γινεται στον επομενο λογαριασμο απο τον εκκαθαριστικο, Επειδη λοιπον δεν θα εβγαινε αλλος λογαριασμος δεν μπορουσα να παρω την εκπτωση !

Στον Ηρωνα που ειμαι τωρα μια εκπτωση 1% που γινεται λογω πληρωμης στην Πειραιως γινεται παντα στον λογαρισμο που ερχεται.Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια ειχα ελπεντισον. σε αυτα 2 φορες δεν μου ειχαν περασει στον λογαριασμο την εκπτωση 10% εμπροθεσμης πληρωμης.

πηρα τηλεφωνο και την μια φορα σε 10 λεπτα λυθηκε το θεμα την δευτερη φορα χρειαστηκε 3 τηλεφωνα και 40 λεπτα ομιλας και να μιλησω με 3 διαφορετικους ανθρωπους για να γινει η εκπτωση. κοστος τηλεφωνων επειδη ειναι 5ψηφιο η εξυπηρετηση πελατων 11 ευρω.

στο τελος που εφυγα παροτι πληρωνα μεσω τραπεζης εμπροθεσμα στο τελευταιο τετραμηνο δεν μου εγινε ποτε εκπτωση διοτι οπως λενε η εκπτωση γινεται στον επομενο λογαριασμο απο τον εκκαθαριστικο, Επειδη λοιπον δεν θα εβγαινε αλλος λογαριασμος δεν μπορουσα να παρω την εκπτωση !

Στον Ηρωνα που ειμαι τωρα μια εκπτωση 1% που γινεται λογω πληρωμης στην Πειραιως γινεται παντα στον λογαρισμο που ερχεται.Αυτα.

 

Υπάρχει και το τηλέφωνο 2112117300 για να μη χρεώνεσαι.

Εγώ ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα μαζί τους και τη προτείνω ανεπιφύλακτα. Στα θετικά και η έκπτωση 3% μέσω του προγράμματος Επιστροφή της Eurobank.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οποίος γνωρίζει να με βοηθήσει για το ποστ #1333

Ευχαριστώ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οποίος γνωρίζει να με βοηθήσει για το ποστ #1333

Ευχαριστώ.

Με το ΚΟΤ Β, μένεις στη ΔΕΗ.

Οι υπόλοιποι ΔΕΝ σε παίρνουν για λογιστικούς λόγους.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε κυριακάτικη εφημερίδα ότι ο δήμος Λάρισας έκανε εξώδικο σε 11 ιδιώτες παρόχους για χρέη 455.000€ από δημοτικά τέλη που έχουν ήδη εισπράξει από τους δημότες της Λάρισας μέσω των λογαριασμών αλλά δεν έχουν αποδόσει. Μάλιστα...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το τηλέφωνο 2112117300 για να μη χρεώνεσαι.

Εγώ ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα μαζί τους και τη προτείνω ανεπιφύλακτα. Στα θετικά και η έκπτωση 3% μέσω του προγράμματος Επιστροφή της Eurobank.

 

δεν το ειχε πουθενα αυτο το τηλεφωνο και μια φορα που πηρα ενα σταθερο με ενωσαν με την εξυπηρετηση πελατων παλι με χρεωση. Το θεμα δεν ειναι μονο τα χρηματα που πληρωσα στο τηλεφωνο αλλα η ταλαιπωρια για να γινει το αυτονοητο το οποιο παντα γινοταν. λες και δεν βλεπουν ηλεκτρονικα τι γινεται επρεπε να τα πω σε ολους απο 3 φορες να βρουμε ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε κυριακάτικη εφημερίδα ότι ο δήμος Λάρισας έκανε εξώδικο σε 11 ιδιώτες παρόχους για χρέη 455.000€ από δημοτικά τέλη που έχουν ήδη εισπράξει από τους δημότες της Λάρισας μέσω των λογαριασμών αλλά δεν έχουν αποδόσει. Μάλιστα...

εμένα, 1+ χρόνο σχεδόν απο τότε που εφυγα απο elpedison για άλλο πάροχο μου ήρθε ραβασάκι απο τον Δήμο για οφειλή (αιτιολογία: ανείσπρακτα δημοτικά τέλη & ΤΑΠ).

Στην Elpedison δεν χρωστούσα (αφου μου ήρθε αργότερα ενας εκκαθαριστικός λογαριασμός με μια μικρή επιστροφή), δεν κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται, αλλά αφου είναι σχετικά μικρό το ποσό (<20€) θα το πληρώσω :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αν φύγω απ' τη ΔΕΗ και αργότερα θέλω να επιστρέψω, είναι εύκολο?

Γιατί κάτι άκουσα ότι είναι πολύ δύσκολο και ζητάνε παραπάνω εγγύηση και κάτι τέτοια.

Ισχύει???

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν φύγω απ' τη ΔΕΗ και αργότερα θέλω να επιστρέψω, είναι εύκολο?

Γιατί κάτι άκουσα ότι είναι πολύ δύσκολο και ζητάνε παραπάνω εγγύηση και κάτι τέτοια.

Ισχύει???

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

130ε εγγύηση... αλλά γιατί να επιστρέψει κάποιος στην ΔΕΗ ειδικά τώρα που είναι πανάκριβη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θελω να κανω μεταφορα του ρευματος στο ονομα μου,τωρα ειναι σε αλλο ονομα.Πηγα στη ΔΕΗ και μου ειπαν οτι θελουν 130€ εγγυηση.Δεν εχω ασχοληθει με αλλους παροχους και θελω να αλλαξω και να φυγω απο τη ΔΕΗ.Διαβασα λιγο το θεμα εδω και διαβαζω οτι καλο θα ειναι ο νεος παροχος να μπορει να παραγει την δικη του ενεργεια ωστε να μην εξαρταται απο αλλους για τις τιμες κλπ.Σκεφτομουν αρχικα για elpedison αλλα μια μερα επικοινωνησαν μαζι μου απο την protergia και μου προσφερουν συμβολαιο για 24μηνες με 2.25€ το μηνα παγιο και τις παρακατω χρεωσεις με εγγυηση 67€ αν πληρωνω μετρητοις ή χωρις παγιο αν πληρωνω με παγια εντολη.

 

http://prntscr.com/pji0ym

 

https://allazorevma.gr/compare/results?service=1

 

Τι προτεινεται εσεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://prnt.sc/pji0ym

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...