Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Ναι αλλά στην ουσία έπαιρνες μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου και αίτηση να έκανες αφού ακυρώνεις την παλιά

Για κοτΒ μιλάω πάντα

Άρα από Παρασκευή ξανά οι νέες αιτήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Επειδή με κάνατε να κοιτάξω και εγώ αν με συμφέρει κάτι (έχω απλό νυχτερινό volterra), είδα ότι αν κοίταζα θα πήγαινα στην Ελιν. Η διαφορά λογιστικά είναι ότι η ελιν λέει ότι δεν έχει ΟΤΣ. Αλλά επίσης δεν έχει e-bill και έχει μόνο e-payment, δεν μπορείς να καταχωρήσεις μόνος τις ενδείξεις ώστε να πληρώνεις εκκαθαριστικό κάθε μήνα και επίσης τον έντυπο λογαριασμό τον χρεώνει 1 ευρώ. Άρα προσωπικά θα μείνω στην volterra γιατί για τα 2 3 ευρώ ΟΤΣ που μπορεί να χρεώσει (που δε φαίνονται όταν είσαι καλοπληρωτης γιατί βγαίνουν απ την έκπτωση) θεωρώ σημαντικό την δωρεάν αποστολή λογαριασμού και ότι μπορώ να διαχειριζομαι τις ενδείξεις από το e-bill τους.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με κάνατε να κοιτάξω και εγώ αν με συμφέρει κάτι (έχω απλό νυχτερινό volterra), είδα ότι αν κοίταζα θα πήγαινα στην Ελιν. Η διαφορά λογιστικά είναι ότι η ελιν λέει ότι δεν έχει ΟΤΣ. Αλλά επίσης δεν έχει e-bill και έχει μόνο e-payment, δεν μπορείς να καταχωρήσεις μόνος τις ενδείξεις ώστε να πληρώνεις εκκαθαριστικό κάθε μήνα και επίσης τον έντυπο λογαριασμό τον χρεώνει 1 ευρώ. Άρα προσωπικά θα μείνω στην volterra γιατί για τα 2 3 ευρώ ΟΤΣ που μπορεί να χρεώσει (που δε φαίνονται όταν είσαι καλοπληρωτης γιατί βγαίνουν απ την έκπτωση) θεωρώ σημαντικό την δωρεάν αποστολή λογαριασμού και ότι μπορώ να διαχειριζομαι τις ενδείξεις από το e-bill τους.

 

Συμφωνω και εγω μαζι σου, και ας εχω ακομα δεη, αλλα στο ιδιο προγραμμα με σενα καταληγω για επιλογη, για τους ιδιους ακριβως λογους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω volterra ένα πρόγραμμα με 0.078 μέρα και 0.065 νύχτα που με την έκπτωση συνέπειας πάει 0.071 η μέρα και 0.056 η νύχτα.

 

Δεν έχω πάγιο, δεν έχω συνδρομή.

 

Η κατανάλωση μου όλο το χρόνο είναι 1500 περίπου κιλοβατώρες το 4μηνο εκτός από το πολύ κρύο που λόγω κλιματισμού πάω στις 3 χιλιάδες ίσως και παραπάνω το 4 μηνο.. Κάπου 700-800 το μήνα..

 

Είναι πολύ χαμηλές οι χρεώσεις η αλήθεια είναι... Υπάρχει κάτι άλλο ποιο οικονομικό στην αγορά αυτή τη στιγμή;

 

Καλό το προγραμματάκι σου Tony, εγώ θα συνέχιζα, μιας και το πρόγραμμα σου είναι από τα φθηνότερα...

Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση την κάνει ο λογιστής ή εγώ; γιατί ο λογιστής με ενημέρωσε ότι στη ΔΕΗ μπορούμε να κάνουμε κοινωνικό... Για εναλλακτικό δεν ήξερε κάτι.. Επίσης αυτό πως πάει; έχει ένα όριο και μετά χρεώνομαι όλες τις κιλοβατώρες με κανονική τιμή;
Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση την κάνει ο λογιστής ή εγώ; γιατί ο λογιστής με ενημέρωσε ότι στη ΔΕΗ μπορούμε να κάνουμε κοινωνικό... Για εναλλακτικό δεν ήξερε κάτι.. Επίσης αυτό πως πάει; έχει ένα όριο και μετά χρεώνομαι όλες τις κιλοβατώρες με κανονική τιμή;

Η αίτηση γίνεται εύκολα από εσένα εδώ:https://www.idika.gr/kot/Account/Login

Αν θες να σου πω οδηγίες.Απλά πρέπει να ξέρεις τους κωδικούς του ΤΑΧΙΣ

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

Σκέφτομαι να φύγω από την ΔΕΗ και να πάω σε κάποιον άλλο πάροχο.

Το σχέδιο του ηλεκτρολόγου έχει λήξει εδώ και 7 χρόνια.

Θα μου ζητήσει νέο σχέδιο η ΔΕΔΔΗΕ, μόλις κάνω την αλλαγή παρόχου;

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση γίνεται εύκολα από εσένα εδώ:https://www.idika.gr/kot/Account/Login

Αν θες να σου πω οδηγίες.Απλά πρέπει να ξέρεις τους κωδικούς του ΤΑΧΙΣ

 

Το έκανα και εγκρίθηκε αμέσως.. Τώρα τι γίνεται; έχω ξεκινήσει ήδη να χρεώνομαι λιγότερο; πόσο πάει η κιλοβατώρα; και μετά τις 1700 που μου είπε ότι έχω τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και εγκρίθηκε αμέσως.. Τώρα τι γίνεται; έχω ξεκινήσει ήδη να χρεώνομαι λιγότερο; πόσο πάει η κιλοβατώρα; και μετά τις 1700 που μου είπε ότι έχω τι γίνεται;

Στον επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό.Αν περνάς τις 1700 χρεώνεσαι ΕΩΣ 1700 φθηνά και μετά με το κανονικό τιμολόγιο του παρόχου που είσαι.Αν στο σύνολο του έτους έχεις πάνω από 1700Χ3=5100 Ημερήσια τότε είσαι οκ.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

Σκέφτομαι να φύγω από την ΔΕΗ και να πάω σε κάποιον άλλο πάροχο.

Το σχέδιο του ηλεκτρολόγου έχει λήξει εδώ και 7 χρόνια.

Θα μου ζητήσει νέο σχέδιο η ΔΕΔΔΗΕ, μόλις κάνω την αλλαγή παρόχου;

Όχι δεν θα σου ζητήσει αν δεν γίνει αλλαγή ονόματος.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ετοιμος να στείλω αίτηση στην Elin για το πρόγραμμα electricon Οικιακό Νυχτερινό 365. Διαβάζω στα site σύγκρισης παρόχων οπως https://www.tsig.gr/ , https://allazorevma.gr/ οτι δεν έχει ΟΤΣ.

¨Εψαξα στος site της Ελιν και στους ορους της σύμβασης αλλά δεν καταφερα να εντοπίσω καπου να λέει οτι δεν εχει ρήτρα ΟΤΣ

Μπορεί να το γράφει και να μου διέφυγε

Μηπως κάποιος εχει δει που το αναφέρει ωστε να προχωρήσω στην αίτηση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που εγκρίθηκε το ΚΟΤ Β πρέπει να επικοινωνήσω με τον παροχο εγώ ή αυτόματα από τον επόμενο εκκαθαριστικό θα χρεώνει βάση ΚΟΤ?
Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερώσει η ΔΕΔΗΕ για αυτό,αλλά δεν χάνεις τίποτα να ενοχλήσεις μια φορά τώρα και άλλη μία δύο εβδομάδες πριν την επόμενη καταμέτρηση

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ετοιμος να στείλω αίτηση στην Elin για το πρόγραμμα electricon Οικιακό Νυχτερινό 365. Διαβάζω στα site σύγκρισης παρόχων οπως https://www.tsig.gr/ , https://allazorevma.gr/ οτι δεν έχει ΟΤΣ.

¨Εψαξα στος site της Ελιν και στους ορους της σύμβασης αλλά δεν καταφερα να εντοπίσω καπου να λέει οτι δεν εχει ρήτρα ΟΤΣ

Μπορεί να το γράφει και να μου διέφυγε

Μηπως κάποιος εχει δει που το αναφέρει ωστε να προχωρήσω στην αίτηση?

Ευχαριστώ

Δεν έχει ΟΤΣ.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Η Elin κατά τη γνώμη μου προσωρινά δεν έχει οτσ. Έτσι ξεκίνησε και η nrg αλλά τελικά έβαλε κλίμακα 45-60. Το ίδιο και τα Ελτα.

Θα τους είναι ασύμφορο να μη τη βάλουν. Οπότε μη ξαφνιαστείτε αν δείτε ανατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Η Elin κατά τη γνώμη μου προσωρινά δεν έχει οτσ. Έτσι ξεκίνησε και η nrg αλλά τελικά έβαλε κλίμακα 45-60. Το ίδιο και τα Ελτα.

Θα τους είναι ασύμφορο να μη τη βάλουν. Οπότε μη ξαφνιαστείτε αν δείτε ανατροπή.

Η nrg ήταν αρκετά χρόνια χωρίς ΟΤΣ. Την έβαλαν όταν άλλαξε η ιδιοκτησία.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο την Ελιν ακόμα περιμένω επικοινωνία.... Έκανα αίτημα ενδιαφέροντος απο το site τους, έχει ηδη περάσει κανα 10μερο και ακόμα τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο την Ελιν ακόμα περιμένω επικοινωνία.... Έκανα αίτημα ενδιαφέροντος απο το site τους, έχει ηδη περάσει κανα 10μερο και ακόμα τίποτα...

Μια φορά που τους είχα στείλει μαιλ και ρώτησα διάφορα απάντησαν την αμέσως επόμενη.

electricon@elin.gr

https://energy.elin.gr/epikoinonia/

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά που τους είχα στείλει μαιλ και ρώτησα διάφορα απάντησαν την αμέσως επόμενη.

electricon@elin.gr

https://energy.elin.gr/epikoinonia/

 

Έστειλα και εκει... Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η nrg ήταν αρκετά χρόνια χωρίς ΟΤΣ. Την έβαλαν όταν άλλαξε η ιδιοκτησία.

 

Απ' όσο θυμάμαι την έβαλαν μερικούς μήνες πριν που σημαίνει ήταν μέτρο για τη βιωσιμότητα της εταιρείας (ανεξαρτήτως νέας ιδιοκτησίας).

Link to comment
Share on other sites

Το ψαχνω και εγω αυτες τις μερες , καθως τοσα χρονια καλοπληρωτης και αντι να μου δινουν κινητρα να μεινω, κρατανε τους τσαμπατζηδες και "τιμωρουν" εμας που πληρωνουμε.

 

Κανενα προβλημα , θα παω και εγω αλλου και ας ειναι η εκπτωση 0,01€ το χρονο.

 

Απο αυτα που διαβασα , πρεπει να προσεξω να μην υπαρχει ΟΤΣ και το συμβολαιο να ειναι αοριστου ωστε να μπορω αν αποχωρησω οποτε θελω.

 

Αυτη τη στιγμη εχω Γ1Ν και η καταναλωση στους 4 τελευταιους εκκαθαριστικους ειναι 3000-3500 KWh/ τετράμηνο.

 

Εκανα ενα συγκριτικο και κατεληξα στις 2 παρακατω επιλογες.

 

Αν ειναι κατι που μου εχει ξεφυγει ή θελετε να συμπληρωσετε, ελευθερα, εξαλλου δεν εχω ασχοληθει τοσο με το θεμα για ν α πω οτι το κατεχω 100%

 

361417213_.JPG.5a82a11afa6f83fc255abeeb2204361b.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...