Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Αν δεν αλλάξεις όνομα δεν θα σου ζητήσουν πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου.

Ακριβως.

Τωρα, εαν θες να το πουλησεις, νοικιάσεις, μεταβιβασεις, θα σου ζητησουν

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Επιβεβαιώνω και εγώ, ΕΑΝ ΔΕΝ γίνει αλλαγή ονόματος, δεν σου ζητάνε πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής εγκατάστασης (150 Ευρώ παρεπιπτόντως η καλύτερη τιμή που θα το βγάλετε γιατί έχει και κάτι παράβολα, δεν είναι αμοιβή ηλεκτρολόγου αυτή..).

 

Βέβαια δεν είναι κάτι άμεσο, εγώ όταν άλλαξα σε ιδιωτική εταιρία τον Απρίλιο,δεν μου το ζήτησαν απο εκεί, δεν το χρειάζονται όπως όταν κάνεις αλλαγή ονόματος άμεσα από ΔΕΗ σε ΔΕΗ, αυτό σου το ζητάει έτσι ο ΔΕΔΔΗΕ σε δεύτερο χρόνο,μετά απο κάποιο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστοποιητικό δεν το ζητάει ΑΜΕΣΑ αν γίνει αλλαγή παρόχου χωρίς αλλαγή ονόματος αλλά υπάρχει η πιθανότητα να ζητηθεί αργότερα (εντός 1 μηνα) από το ΔΕΔΔΗΕ με επιστολή όπου θα απειλεί ότι αν δεν το λάβει θα κόψει το ρεύμα.Για να δείτε αν έχετε πιστοποιητικό σε ισχύ μπείτε εδώ:https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Noμίζω ότι ίσως έφτασε η ώρα να αλλάξουμε πάροχο.

Είδα ότι πχ το φυσικο αέριο έχει τις παλιές χρεώσεις της ΔΕΗ και έκπτωση συνέπειας 15% όπως και πολλοί πάροχοι δίνουν ακόμα 15% συνέπεια (δε το έχει μειώσει κανείς σε 10% τόσο καιρό) και η απορία μου είναι αν υπογράψω συμβόλαιο με τη φυσικό αέριο πχ μπορεί αύριο να έρθει να μου πει στο 5% η συνέπεια και να αυξήσει και τιμή ανά kwh η υπάρχει κάποια ετήσια δέσμευση; Γιατί μιας και χειμώνας έρχεται πλέον αφού το ΦΠΑ πέφτει σε όλους και το ΕΤΜΕΑΡ το ίδιο, πλέον θα υπάρχει διαφορά σε όλους τους παρόχους αν πας σε σύγκριση με ΔΕΗ.

Εφόσον προλάβεις και υπογράψεις συμβόλαιο τότε θα πρέπει να λάβεις ενημέρωση ότι παύει να ισχύει το 15% αν όντως το κάνουν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Και μας διαφεύγει κάτι ... η ρήτρα ρύπων.15 ΕΥΡΩ ΑΝΑ 1.000kwh...αχ...βαρύς χειμώνας μπροστά.Ειδικά για εμάς που καίμε 4.000kwh γιατί έχουμε θέρμανση με ρεύμα.

 

dei_pinakas.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ώρα να την κάνουμε από τη ΔΕΗ. Πάντα την πληρώνουν οι σωστοί πελάτες σε αυτή τη χώρα. Αντί να πάρουν τα δις που χρωστάνε οι τζαμπατζηδες ανεβάζουν τα τιμολόγια. Και στην έκπτωση συνέπειας από 15 στο 5.

 

Κάνοντας κάθε τετράμηνο 500kw βράδυ και 1200 μερα η διαφορά με ιδιώτη πάει σε πάνω από 100 ευρώ το χρόνο με τις νέες αυξήσεις και το κόψιμο της έκπτωσης. Ξεφτίλες μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ώρα να την κάνουμε από τη ΔΕΗ. Πάντα την πληρώνουν οι σωστοί πελάτες σε αυτή τη χώρα. Αντί να πάρουν τα δις που χρωστάνε οι τζαμπατζηδες ανεβάζουν τα τιμολόγια. Και στην έκπτωση συνέπειας από 15 στο 5.

 

Κάνοντας κάθε τετράμηνο 500kw βράδυ και 1200 μερα η διαφορά με ιδιώτη πάει σε πάνω από 100 ευρώ το χρόνο με τις νέες αυξήσεις και το κόψιμο της έκπτωσης. Ξεφτίλες μια ζωή.

Εμένα να δεις καταστροφή... με πάνω από 8.000KWH το έτος εξαιτίας της θέρμανσης....Και όσο ακούω στην τηλεόραση:<<σχέδιο χωρίς επιβαρύνσεις>> θυμήθηκα πόσο @@@@ είναι τα κανάλια μας.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα να δεις καταστροφή... με πάνω από 8.000KWH το έτος εξαιτίας της θέρμανσης....Και όσο ακούω στην τηλεόραση:<<σχέδιο χωρίς επιβαρύνσεις>> θυμήθηκα πόσο @@@@ είναι τα κανάλια μας.

Η κατάσταση βρωμάει από χιλιόμετρα. Το θέμα είναι γιατί δεν περνουν τα λεφτά από τους κλέφτες η να τους ξηλωσουν τελείως τη χελώνα να μείνουν χωρίς ρεύμα μόνιμα. Πάντα οι σωστοί πρέπει να πληρώνουμε για τους άχρηστους που δεν πληρώνουν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σωνομαστε με τίποτα σε αυτόν τον τόπο.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν χρήσιμο να μηδενιστή η δημοσκόπηση ωστε να μπορέσουμε να δούμε που βρισκόμαστε σήμερα:)
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Αντί να πάρουν τα δις που χρωστάνε οι τζαμπατζηδες ανεβάζουν τα τιμολόγια.

 

Αν ήταν τόσο εύκολο θα το είχαν κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν τόσο εύκολο θα το είχαν κάνει ήδη.

Εδώ το ίδιο το κόμμα χρωστάει στη ΔΕΗ περί το 1.000.000!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν τόσο εύκολο θα το είχαν κάνει ήδη.

Να πάνε να τους ξηλωσουν τη χελώνα. Κόψιμο το ρεύμα τελείως. Δεν πρέπει κάποια στιγμή σε αυτή την άθλια χώρα να αρχίσουν να πληρώνουν αυτοι που πραγματικά φταίνε και ζουν εις βάρος των νόμιμων πολιτών? Ως πότε νομίζουν οτι οι μ@λακες δηλαδή εμείς θα στηνομαατε για να μας αρμεγουν?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες καταναλώσεις κι εγώ, λόγω θέρμανσης. Υπάρχον και νυχτερινό τιμολόγιο.

Θέλω να ρχίσω να ψάχνομαι να φυγω από δεη αλλά νομίζω πως οι άλλοι πάροχοι δεν έχουν ακόμη ετοιμάσει τις προτάσεις τους με τα νέα δεδομένα.

Εκτός κι αν πρέπει να σπεύσουμε με τα παλιά...

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία βγάζουμε κυβέρνηση αυτούς που χρωστάνε και από την άλλη παραπονουμαστε επειδή χρωστάνε... Διάβασα κάτι πολύ ωραίο σήμερα στο φεισμπουκ "η πρώτη κυρία έχει οφσορ για να μη πληρώνει τους φόρους που βάζει ο άνδρας της". Ο Έλληνας πάντα αδιαφορούσε για το κοινό συμφέρον. Μόνο για τον εαυτούλη του. Το χειρότερο όμως δεν είναι αυτό. Το χειρότερο είναι ότι δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται. Έχει και μνήμη χρυσόψαρου. Η τελευταία επιτυχία είναι η μείωση ενφια, η οποία σε συνδυασμό με την αύξηση στη ΔΕΗ ο ελληναρας όχι μόνο τα ίδια θα πληρώνει, αλλά θα πληρώνει και ο Έλληνας που είναι στο ενοίκιο! Και για την επόμενη 4ετια πάλι τους ίδιους θα ψηφίσουμε, οπότε μην παραπονουμαστε, ας το απολαύσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν τόσο εύκολο θα το είχαν κάνει ήδη.
Πανευκολο είναι. Απλά δεν θέλουν να το κάνουν. Αν ήθελαν, σε μια εβδομάδα θα το είχαν τακτοποιήσει το θέμα. Αυτό και πολλά άλλα βέβαια.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πανευκολο είναι. Απλά δεν θέλουν να το κάνουν. Αν ήθελαν, σε μια εβδομάδα θα το είχαν τακτοποιήσει το θέμα. Αυτό και πολλά άλλα βέβαια.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ουκ λάβεις παρά του μη έχοντος.

 

Δεν εννοώ ότι δεν έχουν όλοι, αλλά το ότι μπορεί να μην έχουν αφήσει τπτ στο όνομά τους.

 

Μην ξεχνάμε ότι η ΔΕΗ ως ΑΕ δεν έχει την δυνατότητα όπως η εφορία για κατασχέσεις λογαριασμών ή περιουσίας γενικότερα και πρέπει να πάει μέσω της δικαστικής οδού. Η οποία ως γνωστόν είναι πιο αργή κι από το θάνατο ενώ στο ενδιάμεσο τρέχουν τα έξοδα στη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πάει μέσω δικαστικής οδού. Αρκεί να κόψει το ρεύμα. Αλλά δεν υπήρχε η πολιτική βούληση. Τώρα που η εταιρεία έφτασε στο μηδέν , ήρθε και η πολιτική βούληση.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε για την χώρα της παραφροσύνης,

 

Εγώ πχ θα έχω Κιλοβατώρα μετά τα 2.000 ΚWh στα 0.06 και ο Μάριος στα 0.12 σχεδόν?

 

Διπλάσια τιμολόγηση για το ίδιο κολορεύμα ? ( στο πινακάκι που ανέβασε ο Μάριος έχει γίνει τυπογραφικό λάθος και μετά τις 2.000 δεν είναι 0.11 που λέει αλλά 0.12 )

 

τι να λέμε άλλο, Μύλος!!

 

Παρεπιπτόντως βρε Μάριε δεν καταλαβαίνω πως με 8.000 κιλοβατώρες είσαι ακόμη στην ΔΕΗ !!

 

Εάν φυσικά έχεις κοινωνικό τιμολόγιο ή κάτι τέτοιο...πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε για την χώρα της παραφροσύνης,

 

Εγώ πχ θα έχω Κιλοβατώρα μετά τα 2.000 ΚWh στα 0.06 και ο Μάριος στα 0.12 σχεδόν?

 

Διπλάσια τιμολόγηση για το ίδιο κολορεύμα ? ( στο πινακάκι που ανέβασε ο Μάριος έχει γίνει τυπογραφικό λάθος και μετά τις 2.000 δεν είναι 0.11 που λέει αλλά 0.12 )

 

τι να λέμε άλλο, Μύλος!!

 

Παρεπιπτόντως βρε Μάριε δεν καταλαβαίνω πως με 8.000 κιλοβατώρες είσαι ακόμη στην ΔΕΗ !!

 

Εάν φυσικά έχεις κοινωνικό τιμολόγιο ή κάτι τέτοιο...πάσο...

Δεν έχω ΚΟΤ... απλά δεν έτυχε.Συμφέρει αλλά με τέτοια κατανάλωση φοβάμαι την ΟΤΣ ότι μπορεί την περίοδο του χειμώνα (που η καταναλώσεις είναι μεγάλες άρα ανεβαίνει η τιμή του συστήματος) να με χρεώσει πολύ.Το πινακάκι δεν είναι δικό μου.Είναι της Εφ.Συν. και όντως έχει λάθος, η επιβάρυνση είναι μεγαλύτερη.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πάει μέσω δικαστικής οδού. Αρκεί να κόψει το ρεύμα. Αλλά δεν υπήρχε η πολιτική βούληση. Τώρα που η εταιρεία έφτασε στο μηδέν , ήρθε και η πολιτική βούληση.

 

Συμφωνώ, αλλά με το να κόβει το ρεύμα δεν μαζεύει χρήματα που ειπώθηκε πιο πάνω, απλά δεν αυξάνονται τα χρέη. Επίσης ξεχνάς ότι θα το επανασυνδέεουν ουκ ολίγοι. Θα πρέπει να ξηλώνουν χελώνες ή να κόβουν παροχή από την κολώνα or something.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας;

Να επιδιώξουμε τώρα νέο πάροχο, ή περιμένουμε 1-2 μήνες;

Μήπως περιμένοντας οι όροι των παρόχων γίνουν επίσης δυσμενέστεροι για μας;

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας;

Να επιδιώξουμε τώρα νέο πάροχο, ή περιμένουμε 1-2 μήνες;

Μήπως περιμένοντας οι όροι των παρόχων γίνουν επίσης δυσμενέστεροι για μας;

 

Εγώ έχω αλλάξει απο τον Απρίλιο, καθώς τα περίμενα αυτά ,να σου πώ την αλήθεια περίμενα και χειρότερα για την ΔΕΗ και ο'τι τις όποιες λύσεις τελικά θα την πληρώσουν οι συνεπείς καταναλωτές.

Τώρα όσον αφορά την μεταπήδηση, νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξει ο καθένας τις ανάγκες του αναλόγως με την κατανάλωση που έχει αλλά και την χρήση του (νυχτερινά κτλ.).

Προσφορές είμαι σίγουρος ότι θα βγάζουν οι ιδιωτικές, γιατί αφορά και τα μερίδια τους στην αγορά που συνεχώς παίζουν και το ξέρουν ότι δεν αλλάζουν εύκολα οι καταναλωτές κάθε λίγο και λιγάκι εταιρία μόλις περάσουν σε ιδιώτη πάροχο, μόλις κατασταλάξει η σκόνη και ξέρουν ακριβώς τι παίζει, πιστεύω θα βγάλουν τα πακέτα τους.

 

Το όλο μου πόστ απλά θέλει να εστιάσει προσοχή στα ΠΑΓΙΑ που σας δίνουν και σε άλλα τέτοια κόλπα που έχουν μερικές ιδιωτικές όπως ΕΓΓΡΑΦΗ ή ΣΥΝΔΡΟΜΗ εφάπαξ στην αρχή, που δεν είναι τπτ άλλο παρά ένα χαράτσι του κέρδους τους που μπορεί στην τελική να σας βγει ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ απο την ΔΕΗ.

Προσοχή λοιπόν στο τι σας ζητάνε να πληρώσετε, πέρα απο τις τιμές στις Κιλοβατώρες και σε νυχτερινό 24 /7 και άλλες προσφορές ( δωροκάρτες, 50 ευρώ συνδρομητικό δώρο κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πώς γίνεται μια ιδιωτική να πουλάει φτηνότερα το ρεύμα της ΔΕΗ από την ίδια τη ΔΕΗ;

Το έχει απαντήσει ήδη ο coulis σε αυτό που παραθέτω:

Μην μπερδεύεις την ΔΕΗ προμηθευτή με την ΔΕΗ πάροχο

Ολοι οι προμηθευτές πουλάνε στο κρατος.

Το κρατος βαζει τις κιλοβατώρες στον "κουμπαρα" του και στην συνεχεια οι πάροχοι, αναλογα τις αναγκες τους (πελατολογιο), αγοραζουν κιλοβατορες απο το κρατος με την ιδια τιμη.

 

Το πόσο θα σου πουλήσει ο πάροχος, εχει να κανει με την αγορα, τις ζημιες τους και τα κέρδη του.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...