Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

εκτος απο τη ΔΕΗ υπαρχουν 7 νεες εταιρειες στο χωρο και σκεφτομαι να παω καπου για μεγαλυτερη οικονομια..ακουω αποψεις..βαζω και δημοσκοπιση..

 

Elpedison

protergia

ΗΡΩΝ

Nrg

Green

Voltera

watt&volt

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καμια απο τις 7 δεν ειναι αξιοπιστες...εδω οταν πρωτοβγηκαν τετοιου ειδους εταιριες εγινε μεγαλος χαμος.Κατ εμε μεινε στη ΔΕΗ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καμια απο τις 7 δεν ειναι αξιοπιστες...εδω οταν πρωτοβγηκαν τετοιου ειδους εταιριες εγινε μεγαλος χαμος.Κατ εμε μεινε στη ΔΕΗ.

 

ήταν η energa και οι hellas power δυο εταιρειες που εκαναν λαμογιες,πλεον εχουν κλεισει επειδη χρωστουσαν στο Ελληνικο δημοσιο,τωρα υπαρχει ελεγχος ενω οι εταιρειες που δραστηριοποιουνται εχουν και δικες τους εγκαταστασεις,π.χ η ΗΡΩΝ εχει 2 σταθμους παραγωγης ηλεκτρικης ενεργειας στη θηβα , προμηθευει μεγαλες βιομηχανιες και αλυσιδες καταστηματων,επισης προμηθευει ενα ποσοστο στη ΔΕΗ,απο το 7% της συνολικης πιτας πελατων που εχουν παει σε παροχους κατεχει το 2% το μεγαλυτερο ποσοστο,μεχρι το 2020 διαβασα οτι θα απορροφηθει στους εναλλακτικους παροχους το 50% που ειναι στη ΔΕΗ,πλεον ο ανταγωνισμος θα σπασει το μονοπωλειο της ΔΕΗ,αυτο ειναι καλο για μας τους καταναλωτες...

Link to comment
Share on other sites

Καμια απο τις 7 δεν ειναι αξιοπιστες...εδω οταν πρωτοβγηκαν τετοιου ειδους εταιριες εγινε μεγαλος χαμος.Κατ εμε μεινε στη ΔΕΗ.

 

Με πιο σκεπτικό καμία δεν είναι αξιόπιστη;;;;

 

Έχεις δει μήπως ποιες εταιρίες συμμετέχουν στην protergia, elpedison κοκ;;;

 

Έχεις δει ποιες είναι παραγωγοί ρεύματος και όχι απλά "έμποροι";;;;

 

Χώρια ότι ήδη η ΔΕΗ σχεδιάζει να πουλήσει έναν μεγάλο αριθμό πελατών της στους ανταγωνιστές πριν τους χάσει....

Link to comment
Share on other sites

http://www.kathimerini.gr/865959/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/ti-prepei-na-prose3ete-prin-alla3ete-paroxo-hlektrikoy

 

Δες εδώ να πάρεις μια ιδέα. Νομίζω πως αυτή την περίοδο αξίζει να ψαχτεί κανείς και στους εναλλακτικούς προμηθευτές. Βέβαια και η ΔΕΗ ήδη στους συνεπείς πελάτες δεν χρεώνει το πάγιο ενώ και από 1η Ιουλίου ανακοίνωσε και έκπτωση στα τιμολόγια της ενέργειας (όχι στις ανταγωνιστικές χρεώσεις)

 

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως πιστεύω οτι μια ή άλλη θα είναι αφού τα δημοτικά τέλη, πάγια και την ερτ,δεν τα γλιτώνεις θα τα πληρώνεις όπου και να πας . Αρα εαν δεν μιλήσεις αναλυτικά με τον εκάστοτε πωλητή δεν κάνεις δουλειά,θα στην φέρουν και θα είναι αργά μετά.
Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα σε ΗΡΩΝ και βλεπουμε, προτιμησα εταιρεια που ειναι και παραγωγος,εκτος απο elpedison,protergia και ΗΡΩΝ ολες οι αλλες αγοραζουν φτηνα ρευμα π.χ απο φωτοβολταικα για να το πουλησουν σε καταναλωτες...ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος και η καθε εταιρεια θελει πελατες,το 92% ειναι ακομη στη ΔΕΗ,σιγα σιγα θα μοιραστει η πιτα,ελπιζω να πανε ολα καλα σε μενα..
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Νομιζω οτι οι διαφορες δεν ειναι και ουαου τα χαρατσια τα πληρωνεις σε ολες το θεμα ειναι ποσο φερεγγυες ειναι αυτες που μεχρι πριν 8 μηνες ουτε ακουστα τις ειχαμε οι περισσοτεροι?
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Νομιζω οτι οι διαφορες δεν ειναι και ουαου τα χαρατσια τα πληρωνεις σε ολες το θεμα ειναι ποσο φερεγγυες ειναι αυτες που μεχρι πριν 8 μηνες ουτε ακουστα τις ειχαμε οι περισσοτεροι?

Για να αγοράσεις την πρώτη σου σύνδεση κινητής τηλεφωνίας πόσα χρόνια περίμενες;

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό όλοι οι πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας θα είναι παρελθόν λόγο της νέας επαναστατικής μεθόδου παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας του Π. Ζωγράφου. http://forum.zougla.gr/forum/6-%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%86%CE%B5%CF%8D%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B7/ Edited by seismic
Αφού δεν μπόρεσα να πάω με αυτούς που όλοι μαζί τα φάγαμε πήγα με αυτούς που όλοι μαζί μπορούμε για να ταΐζουμε αυτούς που όλοι μαζί τα τρώνε
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Νομιζω οτι οι διαφορες δεν ειναι και ουαου τα χαρατσια τα πληρωνεις σε ολες το θεμα ειναι ποσο φερεγγυες ειναι αυτες που μεχρι πριν 8 μηνες ουτε ακουστα τις ειχαμε οι περισσοτεροι?

 

Πριν 8 μήνες δεν ειχες ακούσει γιατί δεν το είχες ψάξει. Οι εταιρίες είναι πιο παλιες και απευθύνονταν στους μεγάλους καταναλωτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Tο πρωτο διαστημα καποιοι διαφημιζουν σχετικα,αλλα πρεπει να το διευκρινησεις .Λογικα όχι ,γιατι πανε υποτιθεται σε επενδυσεις.

 

EDIT : Μεχρι το 2020 απο θεμα ανταγωνισμου, θα πρεπει κατω απο 50 % της ηλεκτρικής ενεργειας, να μπορει να το εκμεταλευονται ιδιωτες .

Δεν σημαινει οτι θα γινει τελικα σε συνολο,αν δεν υπαρχει ζητιση .Το θεμα ειναι ποιες ιδιωτικες θα επιβιώσουν και δεν θα καταλήξει η ιστορια όπως τις ιδιωτικες εταιριες τηλεφωνιας,εμειναν μετρημενες ,προβληματα με διαδικασιες να περασεις στον αλλο παροχο , και ολες σημερα ειναι με συμφωνια με ΟΤΕ .Τα ιδια πιθανον να γινουν και με την ΔΕΗ ,και τοτε οι τιμες και οι υπηρεσιες θα σταθεροποιηθουν .Οπότε καλυτερα καποιος να περιμενει κατα τη γνωμη μου.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τις ίδιες παντού

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Από την αρχή...

Edited by Cadfael
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις αφορούν σε όλους τους παρόχους. Ειναι οι χρεώσεις που αφορούν στο δίκτυο και τη συντήρηση του. Όλοι οι πάροχοι χρησιμοποιούν το ίδιο δίκτυο μεταφοράς. Όπου και να πας, αυτα θα τα πληρώνεις ακριβώς ίδια (γι αυτό λέγονται ρυθμιζόμενες χρεώσεις). Οι πάροχοι καθορίζουν μόνο το κόστος καθαρά της ενέργειας, το οποίο χοντρικά είναι περίπου το μισό του συνολικού κόστους της κιλοβατωρας.
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο από την Protergia για να γίνω εκεί καταναλωτής με -30 % έκπτωση στο τιμολόγιο από όσο καταναλώνω σε σχέση με την ΔΕΗ. Γνωρίζει κάποιος περισσότερα;Που είναι η παγίδα κτλ εννοώ...

Το καλοβλέπω δεν λέω,είναι δελεαστική προσφορά αλλά αν χρεώνει περισσότερο την κιλοβατώρα και μου βγαίνει μια η άλλη.... τι παίζει τελικά;

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δεις τους όρους και τις χρεώσεις της προσφοράς τους και να συγκρίνεις με έναν εκκαθαριστικό της ΔΕΗ. Σε γενικές γραμμές οι εταιρίες που δραστηριοποιούνται τώρα είναι σοβαρές, μέλη ισχυρών ομίλων και η συγκυρία ευνοοεί τον ανταγωνισμό. Θέλει όμως ψάξιμο. Μπες κι εδώ να πάρεις μια ιδέα πως λειτουργεί η αγορά https://www.ftinorevma.gr/

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δεις τους όρους και τις χρεώσεις της προσφοράς τους και να συγκρίνεις με έναν εκκαθαριστικό της ΔΕΗ. Σε γενικές γραμμές οι εταιρίες που δραστηριοποιούνται τώρα είναι σοβαρές, μέλη ισχυρών ομίλων και η συγκυρία ευνοοεί τον ανταγωνισμό. Θέλει όμως ψάξιμο. Μπες κι εδώ να πάρεις μια ιδέα πως λειτουργεί η αγορά https://www.ftinorevma.gr/

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολυ θα το ψάξω από το site που μου πρότεινες.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω εχω elpedison εδω και περιπου 2 χρονια , καλη εταιρεια, τωρα μου εδωσε -20% εκπτωση για 6 μηνες και μολις τελειωσει η εκπτωση μου ειπανε να καλεσω στο τμημα προσφορων για να μου δωσουνε αλλη! Οσο ημασταν στην Δεη δεν ειχαμε ποτε εκπτωση , και ποτε αμεση εξυπηρετηση. Επισης οι λογαριασμοι εκδιδονται καθε μηνα και οχι καθε διμηνο στην δεη που σου ερχοτανε μπουγιορντι! Το καλο ειναι οτι με την elpedison εχει οπως και στην δεη ενημερωση με sms για την εκδοση του λογαριασμου , οι λογαριασμοι υπαρχουνε και στο myelpedison και στην εφαρμογη του κινητου , επισης εκει που εχω εκνευριστει ειναι με το μετρα μονο σου που δηλωνεις εσυ την μετρηση του ρολογιου και σου λεει οτι η δεδηε εχει δωσει οριο καταναλωσης και θα πρεπει να βαλεις το οριο , και ρωτας ποσο ειναι το οριο και σου λεει παραπανω απο αυτο που εχεις καταναλωσει! και δεν μπορεις να το καταχωρησεις , ενω οταν ημουνα στην δεη που καταχωρουσα την ενδειξη του μετρητη για να κανω τον εναντι σε Ενδειξη μετρησης δεν θυμαμαι να ειχα θεμα , και σε κανει να μην θελεις να ξανα καταχωρησεις την μετρηση!

Οσο για την εξοφληση μπορεις και μεσω καρτας δωρεαν απο το site τους και μεσω ebanking της Πειραιως που την πληρωνω εχει προμηθεια 0,50 ευρω .

Επειδη πριν μου δωσουνε το -20% ειχα καλεσει και αλλους παροχους για ρευμα , η προτεργια αν θυμαμαι καλα ειχε παγιο , ενω η elpedison δεν εχει ,και καποιοι δεν εχουνε και μεσω ιντερνετ να βλεπεις την εκδοση του λογαριασμου ουτε μεσω εφαρμογης δεν θυμαμαι ποια εταιρεια , και ενα κακο ητανε και στην vatt and wolt που ειχα παρει να ρωτησω να μου πουνε την τιμη του ρευματος και μου λενε πειτε μου την προσφορα της elpedison και θα σας δωσουμε χαμηλοτερη εφοσον μας στειλετε ενα λογαριασμο ρευματος.. πολυ κοροίδια αυτο , που να ποιασεις πελατη αμα του λες αυτα..

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

20% ΜΟΝΟ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ? Και μετα ποια ειναι η τιμη ?

 

ναι η προηγουμενη προσφορα στο προγραμμα family ητανε για ολο τον χρονο αλλα μικροτερη εκπτωση , τοτε δεν ειχε δηλωση η δεη εκπτωση -15%!. 0,0895€ νομιζω οτι γινεται μετα η τιμη τις κιλοβατωρας , η δεη παει κλιμακωτα η χρεωση τις κιλοβατωρας και αμα υπερβεις το οριο αλλαζει βαθμιδα και αθροιζει ολες τις κιλοβατωρες με την συγκεκριμενη τιμη που υπερβηκες το οριο ενω η ελπεντισον εχει ενιαια τιμη για τις κιλβατωρες.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει συμβολαιο με 0,0716 το Α' εξαμηνο και 0,0895 το Β'. Αρα μεσο ορο για 1 ετος 0,08055. ΠΟΤΕ εκανες ανανεωση ? Γιατι με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομενα εισαι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο την δεη, η οποια απο 01 ιουλιου 2016 χρεωνει με την εκπτωση του 15% 0,08041 !!!

ΥΓ

Χωρια την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΑΓΙΟΥ !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στην ΗΡΩΝ εδω και 3 μηνες,απο οτι γνωρίζω πιο φτηνη σε σχεση με τις αλλες δυο μεγαλες εταιρειες elpedison και protergia.δεν υπαρχει κανενα θεμα με το ρευμα,που λενε καποιοι οτι παιζει να μεινεις απο ρευμα κτλπ κτλπ,το μονο που αλλαζει στην ολη περιπτωση ειναι η τιμη της καταναλωσης,επομενως ποιος ο λογος να ειμαστε στη ΔΕΗ??? τα ιδια λεγανε με τον οτε στη σταθερη και το ιντερνετ,πηγα cyta και ειμαι μια χαρα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...