Jump to content

ΟΑΕΔ κ ταμείο ανεργειας


Genesisfm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα εδώ κ δυο χρόνια εργάζομαι σε μια πιτσαρία σαν delivery σε λιγες μέρες αλλάζουμε μαγαζί κ μας είπε το αφεντικό να μας παραιτηθουμει κ να μας ξανά προσλάβει! Χάνω ετσι το δικαίωμα του ταμείου ανεργειας αργότερα η έχει να κανει καθαρά με το σύνολο ενσυμων? Edited by Genesisfm
Link to comment
Share on other sites

Τα ένσημα Δεν χάνονται. Απλά πρέπει αργότερα να βρεις κάποιον να σε προσλάβει Και να σε απολύσει. Επίσης με την παραίτηση χάνεις Και το οποίο δικαίωμα στην αποζημίωση σου. Γιατί αν δούλευες 2 χρόνια δικαιούσαι 1 μισθό περίπου αποζημίωση αν σε προειδοποιήσει 2 μήνες πριν την απόλυση ενώ αν δεν σε προειδοποιήσει δικαιούσαι 2 μισθούς. Το ερώτημα είναι αν κάνεις παραίτηση πως είσαι σίγουρος ότι θα σε ξαναπροσλάβει και κυρίως ότι θα σε κρατήσει κιόλας μετά. Οπότε σκέψου Και πραξε αναλόγως.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Edited by pReHiStoRik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εδώ κ δυο χρόνια εργάζομαι σε μια πιτσαρία σαν delivery σε λιγες μέρες αλλάζουμε μαγαζί κ μας είπε το αφεντικό να μας παραιτηθουμει κ να μας ξανά προσλάβει! Χάνω ετσι το δικαίωμα του ταμείου ανεργειας αργότερα η έχει να κανει καθαρά με το σύνολο ενσυμων?

 

Σωστά τα γραφει ο pReHiStoRik όντως αν σε ξαναπροσλάβει και σε μια μέρα να σε απολύσει δε χάνεις τίποτα από ταμείο πάνε με βάση τα ένσημα αρκεί να σε ξανα προσλάβει φυσικά.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Για να μην ανοιγω νεο θεμα για οαεδ γράφω εδω! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας εαν γνωριζετε...Ειμαι εγγεγραμμενη στον οαεδ με τακτικη επιδότηση (12 μηνων) εδω και 8 μηνες, οπου διακοπτω το ταμειο γιατι βρηκα εποχιακη εργασία (η αναγγελία προσληψης πάνω έγραφε πότε ξεκιναει κ ποτε ληγει) αλλα επειδη δυστυχώς για λογους ανευθυνοτητας του εργοδότη την πήγα μια κ καλη στη λήξης της(ηταν μικρο διάστημα οπότε δεν ειχα προλαβει να ξαναπληρωθω απο τον οαεδ). Το θέμα μου ειναι οτι τη πρώτη φορά που πηγα στον οαεδ για να κανω διακοπη αλλα ταυτόχρονα να ξαναγινω ανεργη υποτίθεται δεν τους έκανε αυτο το χαρτί και θέλανε καταγγελια συμβασης. Το είπα στο λογιστή της επιχείρησης μου είπε θα μου στείλει τα χαρτιά κ εν τελει μου στειλε ΠΑΛΙ την αναγγελία προσληψης γιατι λεει δεν υπάρχει καταγγελία συμβασης απο τη στιγμη που η συμβαση ειναι ορισμενου χρονου. Πηγα ξανα στον οαεδ και αυτή τη φορα το δέχτηκαν. Βέβαια για να γινουν όλα αυτά υπήρχε μια χασουρα χρονου 20 ημερών και αναρωτιέμαι εγω τωρα... θα συνεχισω να περνω το επίδομα απο τη μερα που φαινομαι ανεργη στα χαρτιά της συμβασης ή απο τη μερα που τα κατεθεσα επίσημα?? Αναρωτιέμαι αν θα πληρωσω εγω το τιμημα επειδή κάποιοι άνθρωποι βαριουνται να κανουν σωστα τη δουλειά τους. Απο τον οαεδ δε γνωριζουν να μου πουν από ποια μερα πρεπει να πληρωνομαι,κ εγω εχω σκασει απο αγωνια μεχρι να βγει η απόφαση. Γνωριζει κάνεις τι γίνεται σε αυτή τη περιπτωση?ή αν ειχε καποιος καποια παρόμοια εμπειρία...
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα για οαεδ γράφω εδω! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας εαν γνωριζετε...Ειμαι εγγεγραμμενη στον οαεδ με τακτικη επιδότηση (12 μηνων) εδω και 8 μηνες, οπου διακοπτω το ταμειο γιατι βρηκα εποχιακη εργασία (η αναγγελία προσληψης πάνω έγραφε πότε ξεκιναει κ ποτε ληγει) αλλα επειδη δυστυχώς για λογους ανευθυνοτητας του εργοδότη την πήγα μια κ καλη στη λήξης της(ηταν μικρο διάστημα οπότε δεν ειχα προλαβει να ξαναπληρωθω απο τον οαεδ). Το θέμα μου ειναι οτι τη πρώτη φορά που πηγα στον οαεδ για να κανω διακοπη αλλα ταυτόχρονα να ξαναγινω ανεργη υποτίθεται δεν τους έκανε αυτο το χαρτί και θέλανε καταγγελια συμβασης. Το είπα στο λογιστή της επιχείρησης μου είπε θα μου στείλει τα χαρτιά κ εν τελει μου στειλε ΠΑΛΙ την αναγγελία προσληψης γιατι λεει δεν υπάρχει καταγγελία συμβασης απο τη στιγμη που η συμβαση ειναι ορισμενου χρονου. Πηγα ξανα στον οαεδ και αυτή τη φορα το δέχτηκαν. Βέβαια για να γινουν όλα αυτά υπήρχε μια χασουρα χρονου 20 ημερών και αναρωτιέμαι εγω τωρα... θα συνεχισω να περνω το επίδομα απο τη μερα που φαινομαι ανεργη στα χαρτιά της συμβασης ή απο τη μερα που τα κατεθεσα επίσημα?? Αναρωτιέμαι αν θα πληρωσω εγω το τιμημα επειδή κάποιοι άνθρωποι βαριουνται να κανουν σωστα τη δουλειά τους. Απο τον οαεδ δε γνωριζουν να μου πουν από ποια μερα πρεπει να πληρωνομαι,κ εγω εχω σκασει απο αγωνια μεχρι να βγει η απόφαση. Γνωριζει κάνεις τι γίνεται σε αυτή τη περιπτωση?ή αν ειχε καποιος καποια παρόμοια εμπειρία...

 

Μα καλα ποσο ζωα ειναι στον Οαεδ πια. Ειναι προφανες οτι σε αυμβαση ορισμενου χρονου δε μπορει να υπαρξει καταγγελια γιατι απλα αυτη ληγει οποτε και θεωρησε αυτοματα απολυμενος. Αυτο στον οαεδ πρεπει να το ρωτησεις αλλα η λογικη λεει οτι η αιτηση μετραει απο την ημερομηνια καταθεσης και εκδοσης της καρτας ανεργιας. Αν η καρτα και η εναρξη ανεργιας ειναι 20 μερες μετα απο τοτε ξεκιναει η επιδοτηση

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα.

Λαμβάνω ταμείο ανεργίας για 8 μήνες.Βρήκα μια εργασία για 3 μήνες,μετά το τέλος της θα δικαιούμαι για άλλους 4 μήνες;Ή άκυρο;Τι ακριβώς παίζει σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Θα δικαιούσαι τους υπόλοιπους μήνες αν γίνει απόλυση.

Τουλάχιστον έτσι είχε γίνει σε εμένα παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια! Δε μπορω να ανοιξω νεο θεμα. Γνωριζετε τι μισθο δικαιουμαι αν : προσληφθω 8 μαιου παρασκευη και δευτερα 11 μαιου ,βραδυ, παραιτηθω; ( μη ρωτησετε γιατι αλλα υπηρξε σοβαρος λογος). Ευχαριστω!!! Καλη δυναμη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Δε μπορω να ανοιξω νεο θεμα. Γνωριζετε τι μισθο δικαιουμαι αν : προσληφθω 8 μαιου παρασκευη και δευτερα 11 μαιου ,βραδυ, παραιτηθω; ( μη ρωτησετε γιατι αλλα υπηρξε σοβαρος λογος). Ευχαριστω!!! Καλη δυναμη

 

παιζει ρολο με τα ενσημα σου και ποσο χρονο εισαι στην δουλεια σου . Υποθετω γυρω στα 50 ευρω την ημερα για 8ωρο αρα 50*3=150 ευρω . Μιλαω πολυ γενικα παντως.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Thanx ! δεν με απασχολει τοσο το ποσό, οσο οι μερες που θα υπολογιστει. Παρασκευη 8 Μαιου και Δευτερα 11 Μαιου πηγα δουλεια. Αρα δεν ειναι 50* 2 ?

 

ή ειναι 50*4 μερες ( παρασκευη, σαββατο, κυριακη, δευτερα).Σαββατοκυριακο δεν εργαστηκα.

 

Παραιτηθηκα Δευτερα το βραδυ αφου ειχα γυρισει απο τη δουλεια.

Edited by panosdes83
Link to comment
Share on other sites

Thanx ! δεν με απασχολει τοσο το ποσό, οσο οι μερες που θα υπολογιστει. Παρασκευη 8 Μαιου και Δευτερα 11 Μαιου πηγα δουλεια. Αρα δεν ειναι 50* 2 ?

 

ή ειναι 50*4 μερες ( παρασκευη, σαββατο, κυριακη, δευτερα).Σαββατοκυριακο δεν εργαστηκα.

 

Παραιτηθηκα Δευτερα το βραδυ αφου ειχα γυρισει απο τη δουλεια.

 

Ναι σωστά 50*2 . Εγώ νόμιζα ότι δούλευες και Σάββατο βγια αυτό είπα *3

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα παιδια!

Σήμερα εγκρίθηκε το επίδομα ανεργίας της γυναίκας μου και στην απόφαση λέει ημερομίσθιο 16.29 ευρώ. 

Το 10% για κάθε μέλος δεν είναι μέσα σε αυτό το ποσό? 

Υπολογίζεται εξτρά? 

Ευχαριστω!

 

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το 10% ειναι εξτρα για καθε προστατευόμενο μέλος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό δεν φαίνεται στην απόφαση?
Μπαίνει απευθείας στον λογαριασμό?

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δέν φαίνεται πουθενά.Το επίδομα είναι 407€ και για κάθε προστατευόμενο μέλος +10%.(Κάπου 440 ευρώ με 1 προστατευόμενο μέλος)
(Για τα προστατευόμενα μέλη θέλει απο το ικα την βεβαίωση που φαίνεται ότι τα παιδιά ειναι ασφαλισμένα στον γονέα που κάνει την αίτηση.)
Αν πχ τα παιδιά ειναι στον πατέρα που εργάζεται κανονικά αλλα η μητέρα κάνει την αίτηση τότε δεν παίρνει το 10%.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι δέν φαίνεται πουθενά.Το επίδομα είναι 407€ και για κάθε προστατευόμενο μέλος +10%.(Κάπου 440 ευρώ με 1 προστατευόμενο μέλος)
(Για τα προστατευόμενα μέλη θέλει απο το ικα την βεβαίωση που φαίνεται ότι τα παιδιά ειναι ασφαλισμένα στον γονέα που κάνει την αίτηση.)
Αν πχ τα παιδιά ειναι στον πατέρα που εργάζεται κανονικά αλλα η μητέρα κάνει την αίτηση τότε δεν παίρνει το 10%.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τους έδωσα βεβαίωση από εφκα με την ασφαλιστική ικανότητα.
Πηραν τηλέφωνο την γυναίκα μου και την ζήτησαν.
Δηλαδή στο ημερομίσθιο που λέει 16.29 δεν πρέπει να ηταν μεσα και η προσαύξηση και να ήταν ανεβασμένο?

Ευχαριστώ

My S20 Fe 5g is Awesome


Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι θα έπρεπε να διευκρινίζεται αναλυτικά τι είναι τι αλλά με τον ΟΑΕΔ άντε να βγάλεις άκρη.
Ψάχνεις λογική σε αυτόν τον τόπο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites




Κανονικά ναι θα έπρεπε να διευκρινίζεται αναλυτικά τι είναι τι αλλά με τον ΟΑΕΔ άντε να βγάλεις άκρη.
Ψάχνεις λογική σε αυτόν τον τόπο;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Λες να επικοινωνήσω με το email της κυρίας που έστειλα την ασφαλιστική ικανότητα?
Αυτό γράφει στην απόφαση.

My S20 Fe 5g is Awesome


91a65554e08521b98bf7983c9c35acf0.jpg

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites







Λες να επικοινωνήσω με το email της κυρίας που έστειλα την ασφαλιστική ικανότητα?
Αυτό γράφει στην απόφαση.

My S20 Fe 5g is Awesome


91a65554e08521b98bf7983c9c35acf0.jpg

Δεν νομίζω οτι θα σου απαντήσουν.Και εφόσον τα έδωσες τα δικαιολογητικά δεν θα υπάρξει θέμα.
Υπάρχει και η τηλ γραμμή 1555 δωρεαν για θέματα ΕΦΚΑ ΟΑΕΔ κτλ και ειναι 24/7
Οτι νομίζεις πάντως το 10% γενικά δεν αναφέρετε πουθενά σε όλους αλλα το ποσό πληρώνετε κανονικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites




Δεν νομίζω οτι θα σου απαντήσουν.Και εφόσον τα έδωσες τα δικαιολογητικά δεν θα υπάρξει θέμα.
Υπάρχει και η τηλ γραμμή 1555 δωρεαν για θέματα ΕΦΚΑ ΟΑΕΔ κτλ και ειναι 24/7
Οτι νομίζεις πάντως το 10% γενικά δεν αναφέρετε πουθενά σε όλους αλλα το ποσό πληρώνετε κανονικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Απαντάνε κανονικά είχα στείλει στην αρχή.
Αναμένουμε την πρώτη πληρωμή και βλέπουμε.
Το πολύ πολύ να τα πάρουμε αναδρομικά μετά.

Είσαι σίγουρος ότι δεν ανεφερετε πουθενά το 10% στην τελική απόφαση?
Ας πούμε δεν θα έπρεπε να λέει 17.9 αντί για 16.29 ημερομίσθιο?

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Μόλις άλλαξε το ημερομίσθιο στην τελική απόφαση και μπήκε μέσα και η προσαύξηση. 

Καλή εβδομάδα να έχουμε! 

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Μόλις άλλαξε το ημερομίσθιο στην τελική απόφαση και μπήκε μέσα και η προσαύξηση. 

Καλή εβδομάδα να έχουμε! 

My S20 Fe 5g is Awesome



Όλα καλά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Όλα καλά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι ναι.
Έστειλα email προληπτικά στην κυρία που είχα στείλει το δικαιολογητικο και μετά μου απάντησε τώρα έχει ολοκληρωθεί.


My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...