Jump to content

Vernee Apollo Lite


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

 

Μετα απο καιρο αποφασισα να βαλω καρτα sim στο vernee και να το δουλεψω. Κι ενω δουλευουν ολες οι λειτουργιες κανονικα, αρνειται να δουλεψει σαν τηλεφωνο! Δοκιμασα 3 καρτες sim, vodafone και οι τρεις κι ενω βλεπει οτι υπαρχει καρτα και με ρωτα αν θελω να τη χρησιμοποιησω ως πρωτευουσα και για data, δεν πιανει ποτε δικτυο. Σημα μηδεν. Αν το βαλω να κανει αναζητηση δικτυων, δε βρισκει κανενα απο τα 3. Φυσικα εχω κανει ηδη 2 hard reset αλλα καμια αλλαγη. Καμια ιδεα κανεις; Με στοκ ρομ ειναι, unrooted.

Edited by KostasSTi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 613
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια.

 

Μετα απο καιρο αποφασισα να βαλω καρτα sim στο vernee και να το δουλεψω. Κι ενω δουλευουν ολες οι λειτουργιες κανονικα, αρνειται να δουλεψει σαν τηλεφωνο! Δοκιμασα 3 καρτες sim, vodafone και οι τρεις κι ενω βλεπει οτι υπαρχει καρτα και με ρωτα αν θελω να τη χρησιμοποιησω ως πρωτευουσα και για data, δεν πιανει ποτε δικτυο. Σημα μηδεν. Αν το βαλω να κανει αναζητηση δικτυων, δε βρισκει κανενα απο τα 3. Φυσικα εχω κανει ηδη 2 hard reset αλλα καμια αλλαγη. Καμια ιδεα κανεις; Με στοκ ρομ ειναι, unrooted.

 

καλημερα

σε έμενα δουλεύουν κανονικά και οι δυο κάρτες, δοκίμασε να ελέγξεις εάν ειναι τσεκαρισμενες όλες οι μπάντες δικτύου ,

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

σε έμενα δουλεύουν κανονικά και οι δυο κάρτες, δοκίμασε να ελέγξεις εάν ειναι τσεκαρισμενες όλες οι μπάντες δικτύου ,

 

Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άλλαξε κατι, οπότε άνοιξα ένα ticket στο gearbest να κανονίσω επιστροφή...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άλλαξε κατι, οπότε άνοιξα ένα ticket στο gearbest να κανονίσω επιστροφή...

 

Εγώ αναβάθμισα σε Claim είναι απαράδεκτοι δεν μου επέστρεφαν full refund στο PayPal αλλά στο Wallet τους...και περιμένω.

Edited by amnis
Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συμφορουμίτες,

Το Σάββατο έπεσε και έσπασε στη γωνία το touch screen από το τηλέφωνό μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να αγοράσω μόνο το touch screen (κάνει 13 €) ή και την οθόνη μαζί (38 €).

Η οθόνη ανταποκρίνεται στο σημείο που είναι σπασμένο αλλά δεν ξέρω αν είναι κολλημένο το πλαστικό με την οθόνη οπότε να τα αγοράσω πακέτο σαν ανταλλακτικά.

 

Αν γνωρίζετε και κανένα μαγαζί που να αναλαμβάνει το σέρβις θα ήταν ευπρόσδεκτο (μένω Νότια Προάστια - Άλιμο).

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συμφορουμίτες,

Το Σάββατο έπεσε και έσπασε στη γωνία το touch screen από το τηλέφωνό μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να αγοράσω μόνο το touch screen (κάνει 13 €) ή και την οθόνη μαζί (38 €).

Η οθόνη ανταποκρίνεται στο σημείο που είναι σπασμένο αλλά δεν ξέρω αν είναι κολλημένο το πλαστικό με την οθόνη οπότε να τα αγοράσω πακέτο σαν ανταλλακτικά.

 

Αν γνωρίζετε και κανένα μαγαζί που να αναλαμβάνει το σέρβις θα ήταν ευπρόσδεκτο (μένω Νότια Προάστια - Άλιμο).

 

Προφανώς θα είναι κολλημένο...

Από ποιο σίτε βλέπεις τα ανταλλακτικά αυτά;

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συμφορουμίτες,

Το Σάββατο έπεσε και έσπασε στη γωνία το touch screen από το τηλέφωνό μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να αγοράσω μόνο το touch screen (κάνει 13 €) ή και την οθόνη μαζί (38 €).

Η οθόνη ανταποκρίνεται στο σημείο που είναι σπασμένο αλλά δεν ξέρω αν είναι κολλημένο το πλαστικό με την οθόνη οπότε να τα αγοράσω πακέτο σαν ανταλλακτικά.

 

Αν γνωρίζετε και κανένα μαγαζί που να αναλαμβάνει το σέρβις θα ήταν ευπρόσδεκτο (μένω Νότια Προάστια - Άλιμο).

Είναι δύσκολο να μπει μόνο το touch screen, αφού πρέπει να κολληθεί με το χέρι, οπότε δύσκολο να ασχοληθεί κάποιος από σέρβις. Καλύτερα πάρε και την οθόνη, μαζί με εργαλεία και τοποθέτησέ το μόνος σου. Έχει βιντεάκια στο youtube.

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Να ενημερώσω ότι εδώ και μια εβδομάδα χρησιμοποιώ τη Nougat (stable 2) της ομάδας MAD. Έφταξαν το θέμα της μπαταρίας που είχε. Πολύ καλή δουλειά.

Edited by stefg
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκε αναβάθμιση για το Thor σε Android 7, λέτε να έρχεται σιγά σιγά και η σειρά για το Apollo lite;
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκε αναβάθμιση για το Thor σε Android 7, λέτε να έρχεται σιγά σιγά και η σειρά για το Apollo lite;

 

Vernee Apologize about the Delay for Official Nougat in their FB Italian page:

 

Vernee apologizes publicly with his clients for failing to keep his promise to release Android for its Apollo 7 Lite by December 2016.

There were a number of factors that led to the inability to release the rom updated.

Mediatek has not provided the basis for the platform firmware Deca Core X20 and X25 and consequently did not allow brands like Vernee to realize the version for your hardware devices.

If you consider that the situation is the same for all, and We want to point the "All" the brands that use cpu Deca Core X20 / X25, comes from though, that trouble shared is a trouble halved.

Admitting our faults and still holding out to all customers our apology, we would like to reassure customers who continually support us and encourage us to improve; Android 7, will arrive on our most successful product Apollo Lite, we do not have a certain date, but in the coming months will be issued some much-needed update to Nougat.

Thank you for understanding,

Vernee.

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα, χτες αγορασα απο φιλο το κινητο και ειναι αψογο .Μια ερωτηση εχω για αρχη για κατι που με προβληματιζει.

Το ηχειο του ειναι τοσο κακο ωστε σε μεγαλη ενταση , οχι απαραιτητα μεγιστη , να τσιριζει και να δινει την αισθηση οτι τριζει ή το δικο μου εχει θεματακι ;

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Vernee Apologize about the Delay for Official Nougat in their FB Italian page:

 

Vernee apologizes publicly with his clients for failing to keep his promise to release Android for its Apollo 7 Lite by December 2016.

There were a number of factors that led to the inability to release the rom updated.

Mediatek has not provided the basis for the platform firmware Deca Core X20 and X25 and consequently did not allow brands like Vernee to realize the version for your hardware devices.

If you consider that the situation is the same for all, and We want to point the "All" the brands that use cpu Deca Core X20 / X25, comes from though, that trouble shared is a trouble halved.

Admitting our faults and still holding out to all customers our apology, we would like to reassure customers who continually support us and encourage us to improve; Android 7, will arrive on our most successful product Apollo Lite, we do not have a certain date, but in the coming months will be issued some much-needed update to Nougat.

Thank you for understanding,

Vernee.

 

Για κάνε και την μετάφραση, με δύο λόγια τι λέει το κείμενο.

Δεν ξέρουμε όλοι αγγλικα

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα στην παρεα, χτες αγορασα απο φιλο το κινητο και ειναι αψογο .Μια ερωτηση εχω για αρχη για κατι που με προβληματιζει.

Το ηχειο του ειναι τοσο κακο ωστε σε μεγαλη ενταση , οχι απαραιτητα μεγιστη , να τσιριζει και να δινει την αισθηση οτι τριζει ή το δικο μου εχει θεματακι ;

 

Δεν έχω κανένα θέμα εγώ προσωπικά, τέρμα την ένταση δεν ακούω κανένα τριγμο.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Το εδωσα σε φιλο να το ακουαει και αναλογως τον ηχο ειναι ευκολα αντιληπτη η παραμορφωση.Θα παραγγειλω ηχειο αλλα δεν εχω ιδεα πως να το ανοιξω και πουθενα οδηγιες σχετικα.
Link to comment
Share on other sites

Για κάνε και την μετάφραση, με δύο λόγια τι λέει το κείμενο.

Δεν ξέρουμε όλοι αγγλικα

 

Ok

Με λίγα λόγια οι επεξεργαστές της Mediatek Deca Core X20 and X25 δεν έχουν όλους τους Drivers του κινητού για να γίνει αναβάθμιση σε Nougat!

Στο μέλλον και βλέπουμε...απαντούν.

Εις υγείαν...

Γιαυτό τα ξεφορτώνονται σε τόσο χαμηλές τιμές ?...έφτασε στα 146 euro !

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_351832.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το εδωσα σε φιλο να το ακουαει και αναλογως τον ηχο ειναι ευκολα αντιληπτη η παραμορφωση.Θα παραγγειλω ηχειο αλλα δεν εχω ιδεα πως να το ανοιξω και πουθενα οδηγιες σχετικα.

 

To κινητό αυτό έχει πρόβλημα σε μικρόφωνο σε ηχείο σε φλας σε σε κλπ κλπ κλπ.

http://bbs.vernee.cc/forum.php?mod=forumdisplay&fid=40

Δες αυτό:

Edited by amnis
Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι προβλημα βγαζει στο φλας αλλα ειναι πολυ ψοφιο αυτο που του εχουν βαλει.Τι διπλο , σαν μισο ειναι σε σχεση με αλλα κινητα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιος την ROM της M. A. D. ;

Και γιατί η M. A. D. να έχει έτοιμη την αναβάθμιση και η Vernee να μας έχει στο περίμενε;

Εκτός από δύο bugs, HDR και 4K βίντεο.

Εξάλλου η κάμερα του κινητού είναι λίαν επιεικώς, μέτρια.

Ας την δώσουν επίσημα την αναβάθμιση και με στην συνέχεια με ενημερώσεις ας διορθώσουν τα σφάλματα, προσωπικά σε μένα δεν θα "φανούν" τα σφάλματα διότι δεν πολυχρησιμοποιω την κάμερα.

Αλλά αν κάποιος την έβαλα όμως την ROM ας μας πει.

Αν υπάρχει και κανένας οδηγός στα ελληνικά ας με δώσει με πμ

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Το temper glass εφαρμόζεται καλά σε εσάς;

Το δικό μου έχει γύρω γύρω κενά και λέω μήπως φταίει που η οθόνη κάνει μια μικρή καμπύλη, αλλιώς να πάρω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Το temper glass εφαρμόζεται καλά σε εσάς;

Το δικό μου έχει γύρω γύρω κενά και λέω μήπως φταίει που η οθόνη κάνει μια μικρή καμπύλη, αλλιώς να πάρω άλλο.

Αυτο που λες φταιει , μου συνεβη το ιδιο στο umi plus που ειχα προηγουμενως.Η θα συμβιβαστεις η θα πας σε screen protector.Προσωπικα λεω να μην βαλώ καμια προστασια μιας και υποθετω και παρατηρω πως εχει ελαιοφοβικη επιστρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι προβλημα βγαζει στο φλας αλλα ειναι πολυ ψοφιο αυτο που του εχουν βαλει.Τι διπλο , σαν μισο ειναι σε σχεση με αλλα κινητα.

 

Για δες μηπως με αυτό κάνεις δουλειά:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xebozone.flexled

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάρτε και αυτό για βοήθεια...

http://verneeapollolite.proboards.com/

 

Τέλος το beta testing για εμένα, έτσι ένθιωσα, με αυτό το τηλέφωνο.

....επιστρέφει Gearbest και τα χρήματα στο PayPal μου.

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά την τελευταία εβδομάδα η συσκευή κάνει συχνά πυκνά επανεκκίνηση μονο του και μπορεί να το κάνει 2 με 3 φορές την ημέρα. (Συνήθως μετα απο σερφάρισμα στο ίντερνετ, κανένα παιχνίδι η facebook) Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο αυτό; αντιμετωπίζεται; Κάθε βοήθεια δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

To κινητό αυτό έχει πρόβλημα σε μικρόφωνο σε ηχείο σε φλας σε σε κλπ κλπ κλπ.

http://bbs.vernee.cc/forum.php?mod=forumdisplay&fid=40

Δες αυτό:

Φιλε μου σε ευχαριστω και παλι.Αν και απο διαφορετικους πωλητες απο την κινα , σημερα μου ηρθε κρυσταλλο + θηκη και μαζι και το ηχειακι το οποιο αντικατεστησα ευκολοτερα απο οτι περιμενα.

 

Πλεον το τηλεφωνο ειναι κομπλε και απο λειτουργικοτητα αλλα και απο προστασια.

 

Προ ημερων κιολας αποφασισα , απο το να περιμενω να βγει η 7 , να το κανω root.Δεν αντεξα αλλες διαφημισεις χωρις αυτο περα απο τη διαχειριση συστηματος που θελω να του κανω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πριν λίγες μέρες έσπασε το touch screen και παρήγγειλα και touch screen και σε δεύτερη παραγγελία touch μαζί με οθόνη. Λοιπόν.... Αν ποτέ πάθετε ατύχημα με την οθόνη δεν γίνεται με τίποτα να κάνετε αλλαγή μόνο το touch screen. Εγώ πήγα να το βγάλω και @5(#/(#/+ την παλιά οθόνη. Μόλις έβαλα μπροστά να αντικατάστασω το touch με οθόνη μαζί το ολοκλήρωσα σε 15 λεπτά. Ηθικό δίδαγμα.... Αν την πάθετε παραγγείλετε όλα μαζί, θα κάνετε πανεύκολα την αντικατάσταση και θα γλυτώσετε χρήματα....συνολικό κόστος οθόνης με touch 38 ευρώ από aliexpress.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως κάνουμε root την συσκευή; βρήκα οδηγούς αλλά είναι στα αγγλικά και δεν έβγαλα άκρη με την μετάφραση. Κατέβασα την ρομ από Mad 313mb και ένα ακομη αρχείο 132mb από openGasp (αν δεν κάνω λάθος, το οποίο μου ζητούσε rooted συσκευη).

 

Απλή περιέργεια τώρα, αν κάνω χειροκίνητη εγκατάσταση το μεγάλο αρχείο από την ενημέρωση συστήματος, τι αποτελέσματα θα έχω; τούβλο συσκευή;

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς πως κάνουμε root την συσκευή; βρήκα οδηγούς αλλά είναι στα αγγλικά και δεν έβγαλα άκρη με την μετάφραση. Κατέβασα την ρομ από Mad 313mb και ένα ακομη αρχείο 132mb από openGasp (αν δεν κάνω λάθος, το οποίο μου ζητούσε rooted συσκευη).

 

Απλή περιέργεια τώρα, αν κάνω χειροκίνητη εγκατάσταση το μεγάλο αρχείο από την ενημέρωση συστήματος, τι αποτελέσματα θα έχω; τούβλο συσκευή;

 

Κατεβάζεις τα αρχεία από τα link που σου δίνω στο τέλος :

1) TWRP_302_for_Vernee_Apollo_Lite_P6.zip

2) UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip

3) 01-driver-Pc_Windows.rar

4) SP_Flash_Tool_5.1612.00.000_Windows.zip

 

Αντιγράφεις το δεύτερο (SuperSU) στην κάρτα του κινητού.

Απο τις ρυθμίσεις του κινητού πηγαίνεις στο Developer Options και ενεργοποιείς τα OEM Unlocking και USB debugging.

Κλείνεις το τηλέφωνο σου.

Κάνεις αποσυμπίεση το τρίτο αρχείο και εγκαθιστάς τους drivers εκτελώντας το αρχείο InstallDriver.exe

Κάνεις αποσυμπίεση τα άλλα δύο αρχεία (1) και (4) τα οποία περιέχουν το TWRP και το flash_tool αντίστοιχα.

Τρέχεις το flash_tool.exe και στην κεντρική οθόνη της εφαρμογής επιλέγεις το κίτρινο κουμπί με την ένδειξη Scatter-loading.

Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις το MT6797_Android_scatter.txt που βρίσκεται στο φάκελλο που έκανες αποσυμπίεση το TWRP.

Αφού φορτώσει scatter.txt πρέπει να έχει επιλεγμένο μόνο το recovery, αν οχι το κάνεις εσύ κρατώντας επιλεγμένο μόνο το recovery (δες την σχετική φωτογραφια στο link).

Πατάς το πράσινο κουμπί Download

Συνδέεις το κινητό με το υπολογιστή με το καλώδιο USB έχοντας το τηλεφωνο κλειστό.

Περιμένεις να κανει αναγνώριση του τηλεφώνου σου και να εγκαταστήσει το recovery.

Οταν τελειώσει βγάζει ενα αναδυόμενο παράθυρο που γράφει OK η FINISH.

Αποσυνδέεις το τηλέφωνο και το ανοίγεις κρατώντας πατημένο το Volume(+) και το Power Button για 5 δευτερόλεπτα.

Στο μενού με τις 3 επιλογές που ανοίγει επιλέγεις το Recovery.

Το πλήκτρο μετακίνησης είναι το Volume(+) και το ΟΚ το Volume(-)

Έχει φορτώσει το TWRP και είσαι στην κεντρική οθόνη.

Επιλέγεις Install ZIP και μετά Choose zip from ExtraSD

Επιλέγεις το αρχείο που αντέγραψες στα πρώτα βήματα στην κάρτα του κινητού (SUPERSU) και περιμένεις να το εγκαταστήσει.

Όταν τελειώσει πηγαίνεις πίσω στην κεντρική οθόνη και επιλέγεις Reboot.

Περιμένεις να κάνει εκκίνηση το τηλέφωνο και πλέον έχεις εγκατεστημένο TWRP Recovery και ROOT.

 

Video στο YouTube στα αγγλικά με όλη την διαδικασία.

 

Αναλυτικός οδηγός για την εγκατάσταση στα αγγλικά με κείμενο και φωτογραφίες.

Περιέχει και τα link για το κατέβασμα των αρχείων.

https://forum.xda-developers.com/android/development/howto-twrp-root-vernee-apollo-lite-t3509647

 

Αν βρω χρόνο και υπολογιστή θα κάνω ένα αναλυτικό οδηγό που θα περιέχει τα link, φωτογραφίες και video.

 

Καλή επιτυχία και να θυμάσαι οτι όλα αυτά τα δοκιμάζεις με δική σου ευθύνη καθώς με αυτή την διαδικασία δεν θα έχεις πλέον εγγύηση, δεν θα παίρνεις OTA Update και επιπλέον αν κάνεις κατι λάθος θα μείνεις με μια μη λειτουργική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...