Jump to content

Ulefone U007


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ulefone U007 (james bond)

presale $50 (banggood, ...)

 

οθονη 5" (1280x720)

android 6

2G/3G (4G οχι)

δικαρτο

1gb ram, 8gb rom, sd card slot

επεξεργαστης 4πυρηνος 1.3 mtk6580a 64bit (antutu 19000)

γραφικα mali-400

καμερες 2mp (interpolated 5mp) & 8mp (interpolated 13mp) sony imx149

ραδιοφωνο / gps, agps / bluetooth 4.0 / micro usb 2.0 / screen gestures /

/ air gestures / εργοστασιακα ελληνικα / φωτιζομενα κουμπια μενου: οχι

βαρος 135g / μπαταρια 2200mah

3 χρωματισμοι: εμπρος παντα μαυρο, πισω μαυρο/γκριζο/λευκο

 

,

 

via

 

υπο διευκρινιση:

(edit: απαντησεις απο @othon)

- notification led ? (οχι)

- ενιαιος χωρος rom ? (ναι)

- ελευθερος χωρος rom ? (5gb)

- ανεξαρτητη θεση sd ? (ναι)

- αριθμος σημειων αφης οθονης ? (2)

- μπαταρια αφαιρουμενη ? (οχι)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαινεται τιμια επιλογη για καποιον που θέλει το κινητο του για 2-3 εφαρμογές το πολύ και κοινωνική δικτύωση αλλα και φωτογραφίες με αξιοπρεπή απόδοση και εν δυνάμει εκτυπώσιμες...

Ο σένσορας της φωτογραφικής του απο όσο διάβασα ηταν ο ίδιος με το iphone 5s. Αλλα επειδή δεν βρίσκω δείγμα του στο διαδικτυο εμενα μου λεει οτι χρησιμοποιησαν κανα πλαστικό φακο και το haze το glare και η ελλειψη οξυτητας θα πηγαινει συννεφο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απ' το Σάββατο που τρωγόμουν ν' ανοίξω θέμα για το συγκεκριμένο, αλλά είπα πρώτα να το παραλάβω και να καταθέσω συνολικά και τις εντυπώσεις μου.

Κάτι με τσιγγλούσε να πάρω το συγκεκριμένο κι επειδή συνήθως αν μου κάτσει κάτι στο μάτι δεν έχω την υπομονή να περιμένω τους Κινέζους, αποφάσισα μετά από χρόνια να προτιμήσω Ελληνικό μαγαζί για να το έχω γρήγορα στα χέρια μου.

Σε μία ώρα θα το έχω στα χέρια μου, θα το επεξεργαστώ και θα πέσει το ανάλογο review.

Κάτι μου λέει ότι θα ξεπεράσει σε vfm τα Doogee, Homtom και δε συμμαζεύεται, αλλά προς το παρόν κρατάω μικρό καλάθι μέχρι να δω με τα μάτια μου.

Στο μόνο που θα σταθώ μέχρι στιγμής είναι η εμφάνιση Gorilla Glass 3 σε κινητό κάτω των 45-50€...

Link to comment
Share on other sites

H φωτογραφια με το ηλιοβασίλεμα στο βιντεο αν δεν ειναι HDR μου λεει οτι ο σενσορας εχει μια α ποιοτητα ως προς το δυναμικο ευρος και την αποτυπωση των χρωματων. αλλα μαλλον ειναι HDR...

othon οταν το παρεις πες μας σε παρακαλω για την ποιοτητα κλησεων και το αν χτυπανε δυνατα τα ringtones, κατι που στα reviews αμελλουν παντα να σχολιασουν λες και ειναι ασημαντα...Για notification led και τετοια δε νομιζω να ελπιζουμε. Δυο βδομαδων τσιγαρα κινητο!

 

Σαν αμεσο αντιπαλο του θεωρω το ασημο homtom ht5 απο την αποψη οτι εχει αντιστοιχα χαρακτηριστικα, ειναι νεο μοντελο και εχει και αυτο καλο σενσορα φωτογραφικης sony (αλλα μετριως καλη αποδοση)

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

Είναι απ' το Σάββατο που τρωγόμουν ν' ανοίξω θέμα για το συγκεκριμένο, αλλά είπα πρώτα να το παραλάβω και να καταθέσω συνολικά και τις εντυπώσεις μου.

Κάτι με τσιγγλούσε να πάρω το συγκεκριμένο κι επειδή συνήθως αν μου κάτσει κάτι στο μάτι δεν έχω την υπομονή να περιμένω τους Κινέζους, αποφάσισα μετά από χρόνια να προτιμήσω Ελληνικό μαγαζί για να το έχω γρήγορα στα χέρια μου.

Σε μία ώρα θα το έχω στα χέρια μου, θα το επεξεργαστώ και θα πέσει το ανάλογο review.

Κάτι μου λέει ότι θα ξεπεράσει σε vfm τα Doogee, Homtom και δε συμμαζεύεται, αλλά προς το παρόν κρατάω μικρό καλάθι μέχρι να δω με τα μάτια μου.

Στο μόνο που θα σταθώ μέχρι στιγμής είναι η εμφάνιση Gorilla Glass 3 σε κινητό κάτω των 45-50€...

 

Ποιο καταστημα το εχει εδω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε περιμενω να δω τις εντυπωσεις σου απο τις φωτογραφίες που μπορει να βγαλει. Αν μπορεις καποια συγκριση με εκεινες του samsung s3.ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

To Techaway, θα το βρεις στο Σκρουτζ ψάχνοντας για το συγκεκριμένο.

Στο μεταξύ, έχω πάθει την πλάκα μου από το τι κυκλοφόρησε η Ulefone.

Ξεχάστε τα Doogee X5, Homtom HT3, όποιος το πιάσει στα χέρια του θα καταλάβει ακριβώς τι εννοώ.

Το κινητό είναι πούπουλο στα χέρια, η πλάτη είναι ματ, δεν γλιστράει ούτε με ιδρωμένο χέρι και γενικώς σου δίνεται μια τρομερά premium κατασκευή σε κινητό του 40άρικου.

Το βραδάκι θα το σκίσω στις δοκιμές και θα ποστάρω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

οθωνα οποτε βρεις χρονο σχολιασε-διευκρινισε αυτα που γραφω

στο αρχικο ποστ διοτι φαινεται ενδιαφερει αρκετους. καλομιλητο :)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Στην προσπάθειά μου να βοηθήσω τα μέλη να σχηματίσουν μια εμπεριστατωμένη άποψη γύρω από το Ulefone U007, όλη η προσωπική μου εμπειρία γύρω από το τηλέφωνο θα συγχωνευτεί σ' αυτό το post,

για να γλιτώσουν χρόνο, λύνοντας όλες τους τις απορίες εδώ.

 

Ξεκινάω λοπόν με τα "υπό διευκρίνηση" χαρακτηριστικά, τα οποία έχουν ως εξής:

- notification led Όχι

- εναιος χωρος rom Ναι (8gb)

- ελευθερος χωρος rom 5gb

- ανεξαρτητη θεση sd Ναι με υποστήριξη εώς 32gb

- αριθμος σημειων αφης οθονης 2 αλλά με άριστη απόκριση οθόνης

- μπαταρια αφαιρουμενη Όχι

 

Ήχος:

Σε κλήσεις ικανοποιητικός, θεωρώντας το αυτί μου λίγο μυστήριο που θέλει να ακούει καλά το συνομιλητή έμεινα ευχαριστημένος, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα το ήθελα και λίγο δυνατότερο.

 

Ήχος μεγαφώνου πεντακάθαρος, όχι όμως και με δυνατή ένταση. Ακούγεται, αλλά εδώ σίγουρα σηκώνει βελτίωση.

 

Κάμερα:

Λήψεις φωτογραφιών και βίντεο, ανεβάζω διαρκώς εδώ.

Για την κατηγορία θεωρώ πως κρίνεται άκρως ικανοποιητική.

Το led flash του δυνατούτσικο, χωρίς όμως θαύματα.

Όταν το αντικείμενο βρίσκεται σε απόσταση το ανώτερο ενός μέτρου, φαίνεται κανονικά πάντως.

Στα θετικά συμπεριλαμβάνεται η λήψη φωτογραφιών με κάδρο 16:9, ακόμα και στην ανώτερη ανάλυση (13mp, πάντα όμως με interpolation).

Λήψη βίντεο μέχρι και FullHD πολύ καλής ποιότητας χωρίς "σπασίματα" στην εικόνα ή τον ήχο.

 

Οθόνη: Πεντακάθαρη HD απεικόνιση, ζωντανά χρώματα τα οποία με τη βοήθεια της MiraVision ζωντανεύουν περισσότερο.

Μόνη παρατήρηση τα μικρά εικονίδια, ίσως όμως με επηρέασε το γεγονός πως μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το Alcatel Pop C9 με τα 540x960 pixels.

 

WiFi:

Από τις καλύτερες εμβέλειες που συναντώ σε κινητό.

Σαν μέτρο σύγκρισης, έχοντας το ρούτερ μου στο παράθυρο του σαλονιού, έπιανα σήμα 2 ορόφους πιο κάτω (εσωτερικά) και 20 μέτρα απόσταση στο δρόμο (εξωτερικά).

Και στις 2 περιπτώσεις κατέβαζα μεγάλο αρχείο και σε κανένα σημείο δεν κόπηκε το κατέβασμα.

 

GPS:

Διένυσα μια απόσταση 3 χιλιομέτρων περνώντας από στενάκια γεμάτα πολυκατοικίες, μέχρι και σημεία γεμάτα δέντρα από πάνω μου χωρίς την παραμικρή διακοπή.

Σταμάτησα σε οικοδομή γνωστού, μπήκα για 5 λεπτά μέσα και ξαναβγήκα με το gps να με εντοπίζει αμέσως.

Όλα αυτά με μία ένσταση: Ενεργοποιώντας το gps, δεν έβρισκε με τίποτα δορυφόρους

όση ώρα κι αν το είχα ενεργοποιημένο. Μόλις ενεργοποίησα το wifi με βρήκε σε 5 δευτερόλεπτα. Από κει και πέρα ισχύουν όλα τα παραπάνω.

 

Λειτουργικό:

Στο θέμα των ρυθμίσεων θα χρειαστεί πολύ σκάλισμα μέχρι να βρω όλες τις αλλαγές της έκδοσης 6.0, αφού υπάρχει εμφανής αλλαγή σε αρκετά πράγματα. Για την ιστορία μόνο να αναφέρω πως οι εφαρμογές που τρέχουν δεν βρίσκονται πια στο Μενού->Εφαρμογές, αλλά στο κρυφό μενού "Επιλογές για προγραμματιστές"!!!

Σε γενικές γραμμές μ' αυτά που βλέπω πάντως, "όρεξη να 'χεις να ρυθμίζεις" είναι το όλο σκηνικό.

 

Μπαταρία:

Ανακάλυψα περίεργο draining της μπαταρίας.

Δουλεύοντας την εργοστασιακή + μια πλήρη φόρτιση οι ενδείξεις μέχρι τώρα είναι κάπως περίεργες.

Το κινητό ήρθε στα χέρια μου με 65% ένδειξη. Κατά τον έλεγχο, έπεφτε γρήγορα με αποτέλεσμα στο πρώτο μισάωρο να έχω 25% υπόλοιπο.

Το απενεργοποίησα, τοποθέτησα κάρτα μνήμης και το επανενεργοποίησα, με την ένδειξη να μου δείχνει 10% και από κει και πέρα έπεσε και πάλι γρήγορα στο 1% όπου κι έκλεισε. Μετά την πλήρη φόρτιση τα ίδια, γρήγορη πτώση και στη φάση που ποστάρω τώρα έχει κολλήσει εδώ και μισή ώρα στο 51% με συνεχώς αναμένη την οθόνη.

Θα περιμένω να μηδενίσει για να πέσει το απαραίτητο καλιμπράρισμα και βλέπουμε πώς θα πάει.

 

Θα προστίθενται συνεχώς νέες εμπειρίες...

Μπορείτε να με ρωτάτε ότι θέλετε πάντως, θα απαντώ σε όλους το συντομότερο.

Edited by othon
Προσθήκη εμπειρίας μπαταρίας
Link to comment
Share on other sites

Και σε αλλα κινητα με interpolation δεν υπάρχει στις επιλογές του προγράμματος της κάμερας, η επιλογη για τα εν γενει mpixel του αισθητήρα.

Ανεμένουμε δείγματα και περισσότερες εμπειρίες απο το κινητό. Ισως εισαι απο τους πρώτους που λες τη γνωμη σου στο ιντερνετ σε μορφη review.

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου, ένα πολύ μικρό δείγμα της κάμερας μπορείτε να δείτε εδώ, εκεί θα ανεβάζω συνεχώς νέες φωτό και βίντεο, μέχρι να δούμε τελικά τι ψάρια πιάνει.

 

Σε πρώτη φάση δείχνει να τα πηγαίνει καλά, σημειώνοντας 1 θετικό κι ένα αρνητικό ως τώρα.

Το καλό είναι ότι η εγγραφή βίντεο γίνεται χωρίς σπασίματα (την σηκώνει καλά την ανάλυση ο ΜΤ6580) και το αρνητικό ότι η εγγραφή γίνεται σε 3gp και όχι MP4 όπως εγώ προσωπικά θα ήθελα.

Σημειώστε επίσης ότι όλες οι λήψεις γίνονται με τις default ρυθμίσεις, προς το παρόν δεν "πειράζω" τίποτα, κάτι που κάνει και ο μέσος χρήστης που ψάχνει ένα κινητό με καλή κάμερα.

 

Σε λίγο θα κάνω μια γύρα με το μηχανάκι να δω πώς πηγαίνει και το Gps του και μέχρι το βράδυ θα έχω τσεκάρει και την εμβέλεια του WiFi του.

Link to comment
Share on other sites

στο bangood το ειδα τοσο τελευταια

 

Γραφει preorder...αρα δεν το εχουν διαθεσιμο;

 

Τροποποίηση, μολις ειδα οτι θα το εχουν απο 30/6 κ μετα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χτύπησα ενα στα 44.5€. Για να δούμε τι θα βγει.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Είναι απ' το Σάββατο που τρωγόμουν ν' ανοίξω θέμα για το συγκεκριμένο, αλλά είπα πρώτα να το παραλάβω και να καταθέσω συνολικά και τις εντυπώσεις μου.

Κάτι με τσιγγλούσε να πάρω το συγκεκριμένο κι επειδή συνήθως αν μου κάτσει κάτι στο μάτι δεν έχω την υπομονή να περιμένω τους Κινέζους, αποφάσισα μετά από χρόνια να προτιμήσω Ελληνικό μαγαζί για να το έχω γρήγορα στα χέρια μου.

Σε μία ώρα θα το έχω στα χέρια μου, θα το επεξεργαστώ και θα πέσει το ανάλογο review.

Κάτι μου λέει ότι θα ξεπεράσει σε vfm τα Doogee, Homtom και δε συμμαζεύεται, αλλά προς το παρόν κρατάω μικρό καλάθι μέχρι να δω με τα μάτια μου.

Στο μόνο που θα σταθώ μέχρι στιγμής είναι η εμφάνιση Gorilla Glass 3 σε κινητό κάτω των 45-50€...

Επειδη και μενα μου μπηκε στο ματι και θελω ενα δευτερο κινητο για ιντερνετ και φωτογραφιες.Πιστευεις οτι αξιζει η αγορα των 70 ευρω απο Ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

για να δουμε..πηρα και εγω χθες απο gearbest στα 50$ παντως οσα ulefone ειχα φερει περυσι ειδικα τα be x βγηκαν σκυλια ακομα δουλευουνε αψογα
Link to comment
Share on other sites

για να δουμε..πηρα και εγω χθες απο gearbest στα 50$ παντως οσα ulefone ειχα φερει περυσι ειδικα τα be x βγηκαν σκυλια ακομα δουλευουνε αψογα

 

Η αγορα εγινε μεσω paypal με προπληρωμενη καρτα;Γιατι προσπαθησα να κανω αγορα και δεν μπορεσα λογω των capital

Link to comment
Share on other sites

Έχει κινεζικες εφαρμογές στο μενου του? έχει play store? ρωταω γιατι έχω δει κινητα απο κίνα που έρχονται με κινεζικες εφαργογες και θελουν root κτλ ενώ είχα αγοράσει ένα vkworld και ήταν σαν να το είχα αγοράσει από Ελλάδα. Σφραγισμένο στη συσκευασία του και update κανονικά χωρις να χάνονται τα ελληνικα.. εξαρτάται από την εταιρεία αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Έχει κινεζικες εφαρμογές στο μενου του? έχει play store? ρωταω γιατι έχω δει κινητα απο κίνα που έρχονται με κινεζικες εφαργογες και θελουν root κτλ ενώ είχα αγοράσει ένα vkworld και ήταν σαν να το είχα αγοράσει από Ελλάδα. Σφραγισμένο στη συσκευασία του και update κανονικά χωρις να χάνονται τα ελληνικα.. εξαρτάται από την εταιρεία αυτό?

η ulefone στις συσκευες της βαζει καθαρο android, χωρις αχρηστες εφαρμογες οποτε για τους περισσοτερους δε χρειαζεται το ρουταρισμα. το πολυ-πολυ να βαλουν κανα αλλο launcher σε 1 λεπτο. επισης τα τηλεφωνα της εχουν εργοστασιακα ελληνικα, play store και ευρωπαϊκο φορτιστη. αρα εισαι οκ σε αυτα.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παρελαβα σημερα απο gearbest οπως παντα με τα ulefone ολα λειτουργουνε τελεια και οι καμερες του για low budget κινητο ειναι παρα πολυ καλες..γενικα ενα ακομα vfm και με την αξιοπιστια που πιστευω οτι εχει η ulefone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...