Jump to content

OnePlus 3


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OxygenOS Open Beta 8 (Nougat)

 

Download:

OxygenOS Open Beta 8 (Nougat)

 

Google drive mirror :

OxygenOS Open Beta 8

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

οδηγίες; μεσω twrp; μετα θα έχουμε ροοτ; twrp;

 

Κύριοι, στο άλλο νήμα περισσότερες πληροφορίες

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πληροφοριακά εγώ με Wind και A3000 μπήκα στο τρυπάκι να δω το 4G και στο 800άρι μου παίζει κανονικά τελικά. Αυτό προς κάθε ενδιαφερόμενο-περίεργο :-)

Ερώτηση: θέλω να πάρω ένα ζευγάρι καλά ακουστικά εκτός των earpods που έχω τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πληροφοριακά εγώ με Wind και A3000 μπήκα στο τρυπάκι να δω το 4G και στο 800άρι μου παίζει κανονικά τελικά. Αυτό προς κάθε ενδιαφερόμενο-περίεργο :-)

Ερώτηση: θέλω να πάρω ένα ζευγάρι καλά ακουστικά εκτός των earpods που έχω τι προτείνετε;

 

Όταν λες καλά ακουστικά μέχρι ποσά χρήματα εννοείς γιατί είναι μεγάλη η γκάμα

Τα αυθεντικά της oneplus δεν σ ενδιαφέρουν;

Σε περισσότερα χρήματα εγώ έχω δοκιμάσει sennheiser momentum στα 90€ και είναι πολύ καλά. Βέβαια είναι και για μουσικούς γι αυτό αρχίζει και ανεβαίνει η τιμή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

[[/color][/color]

Βασικά δεν ήξερα ότι το τηλέφωνο έρχεται με ακουστικά, ξέρω ότι έρχεται χωρίς αυτά. Ναι δεν προσδιόρισα το πόσο καλά, έλεγα γύρω στα 30-40ευρώ. και σε μέγεθος όχι μεγάλο σαν κανονικά ακουστικά studio, αλλά για κινητά. πχ κάποια που είχα δει εδώ να δίνουν μεταχειρισμένα της xiaomi μου φάνηκαν καλά αλλά δεν τα πρόλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πρόσφατα τέτοια έρευνα. Akg k92 στα 44 ευρώ σκουτζ. Τα αγόρασα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τα πρότειναν σε site για ήχο κλπ και όντως είναι φανταστικά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Άκυρο δεν είδα ότι θες μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πληροφοριακά εγώ με Wind και A3000 μπήκα στο τρυπάκι να δω το 4G και στο 800άρι μου παίζει κανονικά τελικά. Αυτό προς κάθε ενδιαφερόμενο-περίεργο :-)

Ερώτηση: θέλω να πάρω ένα ζευγάρι καλά ακουστικά εκτός των earpods που έχω τι προτείνετε;

Πώς κατάλαβες ότι χρησιμοποίησες την 800

Link to comment
Share on other sites

Πώς κατάλαβες ότι χρησιμοποίησες την 800

Γνωρίζοντας από τεχνικούς τις θέσεις δικτύου και σταθμών, ξέρω ότι σε πολύ λίγες περιοχές έχει μπεί LTE 1800 τα περισσότερα είναι κουμπωμένα στη μπάντα των 800 σε συντριπτική πλειοψηφία. Και εγώβλέπω συνέχεια σχεδόν ένδειξη LTE.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας από τεχνικούς τις θέσεις δικτύου και σταθμών, ξέρω ότι σε πολύ λίγες περιοχές έχει μπεί LTE 1800 τα περισσότερα είναι κουμπωμένα στη μπάντα των 800 σε συντριπτική πλειοψηφία. Και εγώβλέπω συνέχεια σχεδόν ένδειξη LTE.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.qtrun.QuickTest&hl=el για να δεις σε ποια μπάντα

Link to comment
Share on other sites

Μου δείχνει τύπο μπάντας αλλά όχι συχνότητα. Έχω κι άλλα προγράμματα για αυτό G-Mon. Net Monitor αλλά με όλα συμβαίνει το ίδιο, δείχνουν μόνο τον τύπο. Edited by koulalexis
Link to comment
Share on other sites

Μου δείχνει τύπο μπάντας αλλά όχι συχνότητα. Έχω κι άλλα προγράμματα για αυτό G-Mon. Net Monitor αλλά με όλα συμβαίνει το ίδιο, δείχνουν μόνο τον τύπο.

 

http://www.imagebam.com/image/3718a4517820658 δεν βλεπεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.imagebam.com/image/3718a4517820658 δεν βλεπεις αυτο?

όχι καμία σχέση! Εδώ που είμαι τώρα πιάνω 3G αλλά και με αυτό καμία σχέση με τη φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας από τεχνικούς τις θέσεις δικτύου και σταθμών, ξέρω ότι σε πολύ λίγες περιοχές έχει μπεί LTE 1800 τα περισσότερα είναι κουμπωμένα στη μπάντα των 800 σε συντριπτική πλειοψηφία. Και εγώβλέπω συνέχεια σχεδόν ένδειξη LTE.

Αυτός δεν είναι τρόπος να διαβεβαιώσεις τους άλλους οτι "το 3000 πίανει 800άρα μπαντα", ειδικά οταν ο κατασκευαστής δηλώνει στις προδιαγραφές οτι η China έκδοση ΔΕΝ ΕΧΕΙ την μπάντα Β20 (800MHz)

From OP3 page

China model

WCDMA: Bands 1/2/5/8

FDD-LTE : Bands 1/3/7

TDD-LTE: Bands 38/39/40/41

TD-SCDMA : Bands 34/39

CDMA EVDO: BC0

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

όχι καμία σχέση! Εδώ που είμαι τώρα πιάνω 3G αλλά και με αυτό καμία σχέση με τη φωτό...

 

δεν ξέρω να μόνο με ρουτ δείχνει όλες τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Αυτός δεν είναι τρόπος να διαβεβαιώσεις τους άλλους οτι "το 3000 πίανει 800άρα μπαντα", ειδικά οταν ο κατασκευαστής δηλώνει στις προδιαγραφές οτι η China έκδοση ΔΕΝ ΕΧΕΙ την μπάντα Β20 (800MHz)

From OP3 page

China model

WCDMA: Bands 1/2/5/8

FDD-LTE : Bands 1/3/7

TDD-LTE: Bands 38/39/40/41

TD-SCDMA : Bands 34/39

CDMA EVDO: BC0

 

-Μήπως έχεις μπερδευτεί λίγο;

Axxx1/0 is China

Axxx3 is UK / India / EU

Axxx5 is North America

A3000 is North America.

Το ίδιο γράφει και σε άλλο site:

http://forum.xda-developers.com/oneplus-3/help/differences-a3000-a3003-variant-t3408887

A3000 is North America and the A3003 EU

 

Aν και ψάχνοντας βλέπω ότι κάποια όρια διασταυρώνονται.

Επίσης η συχνότητα στην οποία παίζει η Wind to 800 (με βάση τα όρια που ρυθμίζονται τα BTS) είναι κοντά στην 850. Για να μην σε κρατάω όμως σε αγωνία και αμπελο-φιλοσοφούμε, θα μπω σε περιοχή με 4G και θα τρέξω το προγραμματάκι με τις συχνότητες. Θα ενημερώσω προς το βραδάκι...

Υ.Γ. Αν κάτι δεν παίζει να είσαι βέβαιος ότι πρώτος εγώ θα ενημερώσω. Στα περαιτέρω, θα σε παρακαλέσω να μη μου απευθύνεσαι σαν κανένα άσχετο, κάνοντας άσκηση ύφους.

 

Με εκτίμηση, Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Αν κάτι δεν παίζει να είσαι βέβαιος ότι πρώτος εγώ θα ενημερώσω. Στα περαιτέρω, θα σε παρακαλέσω να μη μου απευθύνεσαι σαν κανένα άσχετο, κάνοντας άσκηση ύφους.

Με εκτίμηση, Αλέξανδρος

Αλέξανδρε, δεν υπάρχει καμια "άσκηση" ύφους, η παρατήρηση έχει να κάνει με την δήλωση "Γνωρίζοντας από τεχνικούς τις θέσεις δικτύου και σταθμών", σαν να λες οτι ειναι δεδομένη η χρήση 800MHz από το τηλέφωνο σου (by the way, αν είναι το North America model - Α3000, δεν έχει σημασία - και αυτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ την Β20 (800MHz)).

Αν λοιπόν (αν λέμε) το βραδάκι επιβεβαιώσεις οτι ΔΕΝ πιάνει στα 800MHz, θα φταίνε οι τεχνικοί και η θέση των σταθμών?

Να ξαναπω οτι δεν υπάρχει "ύφος" στα γραφόμενα, αμφισβήτηση υπάρχει στην βεβαιότητα (δεν είναι εκτίμηση / εικασία) οτι το OP3 (A3000) "πιάνει" μπάντα που ο κατασκευαστής λεει οτι ΔΕΝ πιάνει.-

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, δεν υπάρχει καμια "άσκηση" ύφους, η παρατήρηση έχει να κάνει με την δήλωση "Γνωρίζοντας από τεχνικούς τις θέσεις δικτύου και σταθμών", σαν να λες οτι ειναι δεδομένη η χρήση 800MHz από το τηλέφωνο σου (by the way, αν είναι το North America model - Α3000, δεν έχει σημασία - και αυτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ την Β20 (800MHz)).

Αν λοιπόν (αν λέμε) το βραδάκι επιβεβαιώσεις οτι ΔΕΝ πιάνει στα 800MHz, θα φταίνε οι τεχνικοί και η θέση των σταθμών?

Να ξαναπω οτι δεν υπάρχει "ύφος" στα γραφόμενα, αμφισβήτηση υπάρχει στην βεβαιότητα (δεν είναι εκτίμηση / εικασία) οτι το OP3 (A3000) "πιάνει" μπάντα που ο κατασκευαστής λεει οτι ΔΕΝ πιάνει.-

 

Εξακολουθείς να ειρωνεύεσαι αγαπητέ επαναλαμβάνοντας εντός ή εκτός εισαγωγικών αποσπάσματα από αυτά που γράφω. Δεν ξέρω τι διάθεση έχεις για παιχνιδάκια, αλλά έχω πιο σοβαρά πράγματα από το να παίζω με τις λέξεις. Και για να τελειώνουμε, επειδή σε βλέπω άσχετο με τηλεπικοινωνίες, μάλλον μόνο διαβάζεις κάποια manual, θα σου πω το εξής: Αν κάτι δεν είναι όπως το γράφω απλά θα το αναφέρω χωρίς να ρίξω το φταίξιμο σε άλλους. Κατάλαβες; ΑΝ λοιπόν θέλεις να μιλάμε σε πιο φυσιολογικούς τόνους, θα σε ξανα-παρακαλέσω να μιλάς πιο ανθρώπινα.

 

Με εκτίμηση,

 

Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθείς να ειρωνεύεσαι αγαπητέ επαναλαμβάνοντας εντός ή εκτός εισαγωγικών αποσπάσματα από αυτά που γράφω. Δεν ξέρω τι διάθεση έχεις για παιχνιδάκια, αλλά έχω πιο σοβαρά πράγματα από το να παίζω με τις λέξεις. Και για να τελειώνουμε, επειδή σε βλέπω άσχετο με τηλεπικοινωνίες, μάλλον μόνο διαβάζεις κάποια manual, θα σου πω το εξής: Αν κάτι δεν είναι όπως το γράφω απλά θα το αναφέρω χωρίς να ρίξω το φταίξιμο σε άλλους. Κατάλαβες; ΑΝ λοιπόν θέλεις να μιλάμε σε πιο φυσιολογικούς τόνους, θα σε ξανα-παρακαλέσω να μιλάς πιο ανθρώπινα.

Με εκτίμηση,

Αλέξανδρος.

Αλέξανδρε, για να τελειώνουμε (και σε παρακαλώ, επανέκαμψε αφου επιβεβαιώσεις τελικά αν το Α3000 πιάνει ή όχι την Β20/800MHz)

Η επανάληψη αποσπασμάτων (δικών σου) δεν υποδηλώνει ΚΑΜΙΑ ειρωνια, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις.

Περι τηλεπικοινωνιών, λόγω και σπουδών προ 30ετιας στο Φυσικό, γνωρίζω περισσότερα απ ότι φαντάζεσαι..,

Τέλος, στο ξανα-εγραψα: Δηλώνεις βέβαιος οτι το Α3000 δουλευει στην μπάντα Β20/800MHz, εκει είναι η αντίρρηση μου.

Σε παρακαλώ, μην συνεχιζεις επί προσωπικού, κάνε την δοκιμή και πες μας το αποτέλεσμα

Ευχαριστώ

Αντώνης

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, για να τελειώνουμε (και σε παρακαλώ, επανέκαμψε αφου επιβεβαιώσεις τελικά αν το Α3000 πιάνει ή όχι την Β20/800MHz)

Η επανάληψη αποσπασμάτων (δικών σου) δεν υποδηλώνει ΚΑΜΙΑ ειρωνια, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις.

Περι τηλεπικοινωνιών, λόγω και σπουδών προ 30ετιας στο Φυσικό, γνωρίζω περισσότερα απ ότι φαντάζεσαι..,

Τέλος, στο ξανα-εγραψα: Δηλώνεις βέβαιος οτι το Α3000 δουλευει στην μπάντα Β20/800MHz, εκει είναι η αντίρρηση μου.

Σε παρακαλώ, μην συνεχιζεις επί προσωπικού, κάνε την δοκιμή και πες μας το αποτέλεσμα

Ευχαριστώ

Αντώνης

 

Φίλε Αντώνη 12 χρόνια τεχνικός ενεργοποιήσεων σταθμών σε κινητή τηλεφωνία (σταμάτησα το 2012) και υπεύθυνος ομίλου της Β. Ελλάδος ελπίζω να σου λύσει αρκετές απορίες στο κατά πόσο κάποιος ξέρει περισσότερα και κάποιος λιγότερα από όσα λέει. Και για να μην υπάρχει παρανόηση (εκτός κι αν τα Ελληνικά μου με ''γελάνε''), όταν με ρωτάς αν θα ρίξω το φταίξιμο στους τεχνικούς είναι επί προσωπικού και θα λάβεις την απάντηση που πρέπει. Όταν ξεκινάς μια πρόταση με το ''Αν (λέμε τώρα αν)'' είναι ειρωνία και θα λάβεις αντίστοιχη απάντηση.

Όσο για το αν παίζει 800άρα μπάντα θα προσπαθήσω να το διαλευκάνω όσο μπορώ πιο σχολαστικά, αυτό το έχω απαντήσει ήδη και δεν υπεκφεύγω της ερώτησης. Αυτό για να σταματήσει αυτό το πανηγυράκι του τύπου ''Εγω δε σου είπα τίποτε κι εσύ για να αποφύγεις να απαντήσεις το γυρίζεις επί προσωπικού'' που ισχυρίζεσαι ότι κάνω.

Φυσικά και μια συσκευή δεν μπορεί να παίξει μπάντα που δεν αναφέρει, απλά θέλω να δω κάτι ακόμη και θα ενημερώσω.

Δε θα επανέλθω στο θέμα έχουμε ήδη κουράσει τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να διαφωνείτε όσο θέλετε χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και ειρωνείες όμως...

 

Σε περίπτωση που το συνεχίσετε εκτός από την διαγραφή των μηνυμάτων θα υπάρξουν και ποινές από την Ο.Δ.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά την μπαταρία από ότι βλέπω στο βίντεο όντος το 3Τ έχει 3400mAh μπαταρία που έχει ακριβώς της ίδιες διαστάσεις και το ίδιο κούμπωμα στην μητρική,αλλά όταν την βάζει στο 3 την μπαταρία του 3Τ το software δεν αναγνωρίζει τα 400mAh παραπάνω και την βλέπει σαν 3000mAh,το πρόβλημα βέβαια μπορεί να διορθωθεί με ένα update στο software αλλά είναι κάτι που η oneplus δεν πρόκειται να δώσει πότε...

 

Κρατάμε στα θετικά ότι τα δυο κινητά έχουν ακριβώς την ίδια μπαταρία σε διαστάσεις και το ίδιο κούμπωμα στην μητρική που σημαίνει ότι μελλοντικά μπορούμε αν δεν υπάρχουν πλέον μπαταρίες για το 3 να βάλουμε από το 3Τ,αλλά το μειονέκτημα είναι ότι το 3 δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τα παραπάνω 400mAh λόγου software.

 

Ίσως με μια custom rom που έγινε port από το το 3Τ να μπορέσει να 'δει' και τα παραπάνω 400mAh λέω εγώ μια περιπτώσει...

 

Link to comment
Share on other sites

ας μην το δώσει, μας το έδωσαν οι devs για αυτό ένας στο xda έβγαλε 14 ώρες σοτ.εγώ κάτω από 6 δεν πέφτω με τίποτα.όπως ξανα είπα, τα +400 της μπαταρίας είναι απάτη του μαρκετινγκ.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

ας μην το δώσει, μας το έδωσαν οι devs για αυτό ένας στο xda έβγαλε 14 ώρες σοτ.εγώ κάτω από 6 δεν πέφτω με τίποτα.όπως ξανα είπα, τα +400 της μπαταρίας είναι απάτη του μαρκετινγκ.

 

Εάν η μπαταρία του op3 ήταν 5v και η μπαταρία του op3t είναι 4.4v τότε με ίδιο μέγεθος παίρνεις περισσότερα mah.

Q(mAh) = 1000 × E(Wh) / V(V)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...