Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν δεν βιάζεσαι όπου νάναι θα σκάσει μύτη η ZUI 3.5.243ST (Android Oreo).

https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/development/rom-zui-3-5-243st-z2-plus-z2-t3745636

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από stock style δεν έχω ιδέα. Από custom σου προτείνω την Jaguar που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό χωρίς κανένα σοβαρό bug.

 

Aν σου πω ότι αυτή περνάω τώρα?

 

Gapps ποιά βάζω?

 

Ευχαριστω

 

Εάν δεν βιάζεσαι όπου νάναι θα σκάσει μύτη η ZUI 3.5.243ST (Android Oreo).

https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/development/rom-zui-3-5-243st-z2-plus-z2-t3745636

 

Όταν βγει με το καλό θα τη δοκιμάσουμε κι' αυτή.

 

Ευχαριστώ και σένα.

Link to comment
Share on other sites

Arm64 7.1 pico.

Πάντως, διάβασε καλά τις οδηγίες γιατί η διαδικασία είναι λίγο διαφορετική απ' ότι συνήθως.

 

Tα βρήκα φίλε μου, ακριβώς αυτά που λες.

 

Τα κατάφερα όλα μόλις και ας μην ξέρω αγγλικά. Έβαλα πρώτα την r11 και αφού μπούταρε για λίγο έβαλα την τελeυταία r19.

Kατόπιν έβαλα Gapps από τότε που είχα βάλει στο S4 Νougat και ήταν arm και όχι arm64.

Κατεβάζω τα 64άρια και αφού μπήκαν κανονικά συνδέθηκα με το λογαριασμό μου... όλα καλά.

Και μετά πάω recovery και ρουτάρω με το magisk... τέλος καλό, όλα καλά.

 

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται φοβερή ρομ με πολλή παραμετροποίηση, διακοπτάκια για τις sim, σωστά Ελληνικά, dark theme, και πολλά άλλα που θα τα ψάξω σιγά σιγά.

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το Launcher βάλε τον NOVA https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher .

 

Ευχαριστώ.

Τον έβαλα.

Είναι ΟΚ αλλά άφησα και τον ZUI σαν default (άλλωστε δεν αφαιρειται - το κινητό δεν είναι root εν αναμονή του Android 8 stock)

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν βιάζεσαι όπου νάναι θα σκάσει μύτη η ZUI 3.5.243ST (Android Oreo).

https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/development/rom-zui-3-5-243st-z2-plus-z2-t3745636

 

Άντε να δούμε πότε θα έλθει σε ΟΤΑ....

 

Χρειάζομαι μια απλή εφαρμογή για να μη παίρνει κατά λάθος τηλέφωνα όταν το βάλω στην τσέπη χωρίς να το έχω κλείσει (call confirm app).

 

Δύο που δοκίμασα (Tiny Call Confirm και Minimalist Call Confirm), ενώ δουλεύουν σε άλλα κινητά σε αυτό δεν δουλεύουν (πότε - πότε δουλεύουν αλλά τις περισσότερες φορές δεν δουλεύουν).

 

Χρειάζομαι μια απλή και αξιόπιστη εφαρμογή που καλό είναι να μπορεί να παρακάμπτεται όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο με bluetooth και επίσης το ΟΚ να μη το δίνεις πατώντας ένα κουμπί στην οθόνη αλλά σέρνοντας ένα δάχτυλο (έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει από την τσέπη).

 

Καμμιά πρόταση;

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Tα βρήκα φίλε μου, ακριβώς αυτά που λες.

 

Τα κατάφερα όλα μόλις και ας μην ξέρω αγγλικά. Έβαλα πρώτα την r11 και αφού μπούταρε για λίγο έβαλα την τελeυταία r19.

Kατόπιν έβαλα Gapps από τότε που είχα βάλει στο S4 Νougat και ήταν arm και όχι arm64.

Κατεβάζω τα 64άρια και αφού μπήκαν κανονικά συνδέθηκα με το λογαριασμό μου... όλα καλά.

Και μετά πάω recovery και ρουτάρω με το magisk... τέλος καλό, όλα καλά.

 

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται φοβερή ρομ με πολλή παραμετροποίηση, διακοπτάκια για τις sim, σωστά Ελληνικά, dark theme, και πολλά άλλα που θα τα ψάξω σιγά σιγά.

 

Ευχαριστώ. :)

Έβαλα και xposed και όλα δουλεύουν υποδειγματικά.

 

Παρκάρω εδώ και όταν βγει κάτι εξίσου καλό βλέπουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/development/deodexed-z2-plus-nougat-2-5-334-st-t3594483

great rom, much improvement than previous version

Updated on: 7/2/2018

https://mega.nz/#!KVABWRQA!__urJt7ebcghjAPOFOUq1QYisx9PY4Zau115B_QRh8o

Για όποιον ενδιαφέρεται βγήκε σε deodexed TWRP install η κινέζικη 3.5.243 ST.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το WiFi. Ενώ είναι ανοιχτό και σε καλή απόσταση από το router χάνει το σήμα για λίγο και μετά το ξαναβρίσκει και μάλιστα επαναλαμβανόμενα σε σημείο που να μη μπορείς να κάνεις τίποτα. Έκανα reboot και το κινητό και το router και πάλι τίποτα. Μέχρι και νέα ROM πέρασα στο κινητό αλλά πάλι καμία βελτίωση. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο θέμα; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Έκανες restart το ρουτερ;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πιάσει το restart δοκίμασε να συνδεθείς σε κάποιο άλλο router
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το WiFi. Ενώ είναι ανοιχτό και σε καλή απόσταση από το router χάνει το σήμα για λίγο και μετά το ξαναβρίσκει και μάλιστα επαναλαμβανόμενα σε σημείο που να μη μπορείς να κάνεις τίποτα. Έκανα reboot και το κινητό και το router και πάλι τίποτα. Μέχρι και νέα ROM πέρασα στο κινητό αλλά πάλι καμία βελτίωση. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο θέμα; Ευχαριστώ

 

Γειά σ φιλε μου τυχαία ειδα αυτό π γράφεις επειδη εψαχνα μια ρομ εχω κ εγω το ιδιο θέμα αλλα δεν σκέφτηκα οτι φταιει το κινητο διότι οταν εβαλα vdsl κ μου φερανε καινουργιο ρουτερακι κτλπα μου τα εκανε αυτα το κινητο κ μ ειχε σπασει τα νεύρα ενω με το παλιο ρουτερ δεν ειχα θεμα κ ποτε δεν εκανε αποσυνδεσεις . Δεν ξερω για σενα αν ισχύει κατι τέτοιο κ δεν ξερω αν φταίει το κινητο η το ρουτερ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σ φιλε μου τυχαία ειδα αυτό π γράφεις επειδη εψαχνα μια ρομ εχω κ εγω το ιδιο θέμα αλλα δεν σκέφτηκα οτι φταιει το κινητο διότι οταν εβαλα vdsl κ μου φερανε καινουργιο ρουτερακι κτλπα μου τα εκανε αυτα το κινητο κ μ ειχε σπασει τα νεύρα ενω με το παλιο ρουτερ δεν ειχα θεμα κ ποτε δεν εκανε αποσυνδεσεις . Δεν ξερω για σενα αν ισχύει κατι τέτοιο κ δεν ξερω αν φταίει το κινητο η το ρουτερ

 

Μετά από μερικά restart στο router συνήλθε. Τελικά 1 restart δε φτάνει μερικές φορές. Το περίεργο ήταν πως αυτή τη συμπεριφορά την είχε μόνο το συγκεκριμένο κινητό. 2 υπολογιστές και αλλά 2 κινητά έπαιζαν κανονικά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σ φιλε μου τυχαία ειδα αυτό π γράφεις επειδη εψαχνα μια ρομ εχω κ εγω το ιδιο θέμα αλλα δεν σκέφτηκα οτι φταιει το κινητο διότι οταν εβαλα vdsl κ μου φερανε καινουργιο ρουτερακι κτλπα μου τα εκανε αυτα το κινητο κ μ ειχε σπασει τα νεύρα ενω με το παλιο ρουτερ δεν ειχα θεμα κ ποτε δεν εκανε αποσυνδεσεις . Δεν ξερω για σενα αν ισχύει κατι τέτοιο κ δεν ξερω αν φταίει το κινητο η το ρουτερ

 

Γράφε ολόκληρες τις λέξεις, η γραφή sms έχει καταργηθεί πολλά χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γράφε ολόκληρες τις λέξεις, η γραφή sms έχει καταργηθεί πολλά χρόνια τώρα.

 

μην ανησυχεις δεν προκειται γενικα να ξανα γραψω σε αυτο το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις δεν προκειται γενικα να ξανα γραψω σε αυτο το φορουμ
Στο καλό

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Edited by narta

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/development/deodexed-z2-plus-nougat-2-5-334-st-t3594483

great rom, much improvement than previous version

Updated on: 7/2/2018

https://mega.nz/#!KVABWRQA!__urJt7ebcghjAPOFOUq1QYisx9PY4Zau115B_QRh8o

Για όποιον ενδιαφέρεται βγήκε σε deodexed TWRP install η κινέζικη 3.5.243 ST.

 

Tη δοκίμασα!

Είναι deblotware χωρίς κινέζικες εφαρμογές, με την αγγλική ως default, rooted με magisk και έχει και το τελευταίο twrp 3.2.1-0

 

Eπιτέλους έχει διακοπτάκι για απενεργοποίηση της δεύτερης sim και γενικά τρέχει καλά από το λίγο που τη δοκίμασα.

 

Προσοχή όμως... αν έχετε backup με προηγούμενη έκδοση twrp θα πρέπει να το φλασάρετε ξανά για να μπορέσετε να επιστρέψετε.

 

Εγώ επ' ευκαιρίας αυτής το άλλαξα το twrp με την καινούρια έκδοση, μου έφαγε βέβαια 2-3 ώρες να πηγαίνω μπρος-πίσω, backup-restore αλλά τελικά είμαι με 3.2.1-0 και με τα 2 backup που είχα πλήρως λειτουργικά

 

Δοκίμασα και την Pixel Experience for Lenovo Zuk που αναφέρθηκε πιό πίσω...

 

https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/development/rom-pixel-experience-t3704110

 

η οποία μου φάνηκε πολύ ωραία αλλά δεν είχε διακοπτάκια για τις sim και την εγκατέλειψα σύντομα.

 

ΚΑι οι 2 όμως μου άρεσαν... η ZUI γι' αυτούς που δεν έχουν θέμα με τα Ελληνικά και η pixel γι' αυτούς που θέλουν κάτι διαφορετικό σε oreo φυσικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Παραμένω πρός το παρόν με την PixelExperience (20180207) και με την τελευταία TWRP 3.2.1.0.

Πολύ δύσκολα θα γύριζα πίσω σε Nougat. Πολύ καλό και το port της Google Camera με υποστίριξη Portrait mode.

Και ενώ όλα δουλεύουν άψογα δέν έχω βρεί τρόπο ακόμη για σωστό backup.

Ολοκληρώνει την διαδικασία backup το TWRP κανονικά αλλά στο restore κολλάει.

Ειχα την εντύπωση οτι η έκδοση 3.2.1 έχει υποστήριξη για Oreo.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Παραμένω πρός το παρόν με την PixelExperience (20180207) και με την τελευταία TWRP 3.2.1.0.

Πολύ δύσκολα θα γύριζα πίσω σε Nougat. Πολύ καλό και το port της Google Camera με υποστίριξη Portrait mode.

Και ενώ όλα δουλεύουν άψογα δέν έχω βρεί τρόπο ακόμη για σωστό backup.

Ολοκληρώνει την διαδικασία backup το TWRP κανονικά αλλά στο restore κολλάει.

Ειχα την εντύπωση οτι η έκδοση 3.2.1 έχει υποστήριξη για Oreo.

 

Δεν νομίζω πως φταίει η rom που είναι oreo. Η twrp έχει ένα bug εδώ και αρκετό καιρό και δεν μπορεί να κάνει restore το system.

Link to comment
Share on other sites

Η twrp έχει ένα bug εδώ και αρκετό καιρό και δεν μπορεί να κάνει restore το system.

 

Φίλε Αλέξανδρε... η τελευταία έκδοση? Ή όλες?

 

Να βάλω καμιά πιό παλιά από εδώ?

 

https://dl.twrp.me/z2/

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αλέξανδρε... η τελευταία έκδοση? Ή όλες?

 

Να βάλω καμιά πιό παλιά από εδώ?

 

https://dl.twrp.me/z2/

 

Δυστυχώς σε όλες. Η λύση είναι να παίρνεις backup μόνο τα data και όταν θα θες να ξαναγυρίσεις σε άλλη rom, την flashάρεις κανονικά (clean flash) και μετά κάνεις restore τα data.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως φταίει η rom που είναι oreo. Η twrp έχει ένα bug εδώ και αρκετό καιρό και δεν μπορεί να κάνει restore το system.

 

Με όλες τις Nougat που δούλεψα (Zui 2,5, Mokee, Aex, Aicp, Lineage) με την 3.2.1 TWRP μπορούσα και έκανα restore κανονικά.

Μόλις έβαλα Oreo (PixelExperience, Aex 5.6) άρχισαν τα όργανα.

Θα δοκιμάσω να πάρω επιλεκτικά backup μόνο ορισμένα partition (boot,system,data).

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε όλες. Η λύση είναι να παίρνεις backup μόνο τα data και όταν θα θες να ξαναγυρίσεις σε άλλη rom, την flashάρεις κανονικά (clean flash) και μετά κάνεις restore τα data.

 

Είναι κι' αυτό μιά λύση.

 

Να φανταστώ ότι είναι πρόβλημα του twrp μόνο για το δικό μας τηλέφωνο ε?

 

Ή για όλα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι' αυτό μιά λύση.

 

Να φανταστώ ότι είναι πρόβλημα του twrp μόνο για το δικό μας τηλέφωνο ε?

 

Ή για όλα?

 

Νομίζω πως είναι μόνο στο δικό μας αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι μόνο στο δικό μας αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Σε ρωτάω όλα αυτά γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα με κόλλημα στο restore όπως λέει ο φίλος kontax...

 

 

Και ενώ όλα δουλεύουν άψογα δέν έχω βρεί τρόπο ακόμη για σωστό backup.

Ολοκληρώνει την διαδικασία backup το TWRP κανονικά αλλά στο restore κολλάει.

Ειχα την εντύπωση οτι η έκδοση 3.2.1 έχει υποστήριξη για Oreo.

 

αλλά έχω άλλο θέμα:

Αφού δοκίμασα 2 ρομ Oreo όπως αναφέρω πιό πίσω και αποφάσισα να επιστρέψω στο backup της Jaguar, ενώ όλα πήγαν καλά και έγινε το restore κανονικά το τηλέφωνο σερνόταν.

Η λύση που βρήκα και επανήλθε στις γνωστές ταχύτητες ήταν dirty flash την τελευταία Jaguar r19, gapps, magisk.

Kαι αφού συνδέθηκα στο λογαριασμό απεγκατέστησα και εγκατέστησα ξανά τις εφαρμογές Google που χρησιμοποιώ, Gmail, Keep, Youtube, Drive, Χαρτες, Streetview, Earth διότι έκαναν force close και δεν επανέρχονταν ούτε με clear data.

 

Λες και το system δεν μπορεί να βρει τα data μετά από twrp-restore :wacko:

 

Ίσως να είναι και πρόβλημα restore της Jaguar με τον ιδιαίτερο τρόπο που θέλει για φλασάρισμα...:confused:

 

Μέχρι και το Antutu ενώ μου έβγαζε 166.000 πριν, με το πρόβλημα έβγαλε 120.000:( και με το dirty επανήλθε πάλι :D

 

Τέλος πάντων, όλα καλά αυτή τη στιγμή για μένα :)

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...