Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Moλις μου ηρθε η οθονη απο aliexpress, μου εστειλαν μεταχειρισμενη και γρατζουνισμενη :angry:

Guangzhou gway global tecnology

 

Ελεος.... Εχει ταινία διπλής όψης μέσα? Η' καποια κόλλα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι, δε μου ειχε τιποτα, ενταξει, δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα γινεται δουλεια με ταινια διπλης οψης, θα πρεπει να μεινει απευθειας στον ηλιο για να παθει τιποτα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρης απογοήτευση.

Δοκίμασα linage/miui8/mokee χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Πάντως αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι θέμα hardware.

Δηλαδή το να διαβάζει την κάρτα sim(κάνει και εγγραφή στο δίκτυο), αλλά ταυτόχρονα να έχει και μηδενικό σήμα είναι ακατανόητο.

Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας ενημερώσει!

το σήμα;οι ο κινητό χάνεις γιατί εγώ έχω την lineage και δεν έχω κάποιο θέμα ..
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χθες με τη miui αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Θενκς πάντως :D:D

Η αλλαγή ROM μέσω TWRP δέν είναι πάντα η καλύτερη λύση.

Πιό δραστική μέθοδος είναι με QFIL.

Πέρνα την base ROM Z2131_CN_OPEN_USER_Q01002.1_M_ZUI_1.9.044_ST_160523_qpst

Μετά απο αυτό βέβαια έχεις κλειδωμένο πάλι bootloader , no root και όχι TWRP.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα rom και μεσω qfil αλλά δεν κατάφερα κάτι. Βέβαια δεν είχα περάσει την 1.9 και ήθελα να το δοκιμάσω, αλλά με πρόλαβε το hard brick(αυτό παθαίνεις άμα εχεις φλασάρει 15 ρομ σε δυο μερες).

Τώρα προσπαθώ να το βάλω στο emergency mode ώστε να ξαναφλασάρω rom.

:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Update: Το ξεπεράσαμε το πρόβλημα του hardbrick με χρήση του οδηγού που υπάρχει στο zukfans.

Το πρόβλημα παραμένει παρόλο που περάστηκε η 1.9 μέσω Qfil και στη συνέχεια η Miui του zuccati.

Άνοιξα dispute σήμερα και περιμένω απάντηση του banggood. Βέβαια είχα ζητήσει το αρχειάκι του bootloader από τη zuk, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το χρησιμοποίησα κιόλας :lol:

Πάντως και άλλοι κάτοχοι δεν έχουν βρει ακόμη λύση για το πρόβλημα. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, για δες στο about phone στης ρυθμισεις ποια baseband εχεις. Ειχες βαλει μηπως την μαμα nougat την κινεζικη? Γιατί αυτη αλλαζει το baseband και εχει θεμα με το σημα μετα

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θες φλασαρεις αυτη μεσω twrp και wipe cache και dalvik https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=172515

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτη ακροαση οταν μιλαω και ταυτοχρονα μιλαει και αυτος που τον εχω καλεσει χαμηλωνει η ενταση της φωνης. Υπαρχει καποια ρυθμιση ωστε να μην γινεται αυτη η αυξομειωση ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, για δες στο about phone στης ρυθμισεις ποια baseband εχεις. Ειχες βαλει μηπως την μαμα nougat την κινεζικη? Γιατί αυτη αλλαζει το baseband και εχει θεμα με το σημα μετα

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θες φλασαρεις αυτη μεσω twrp και wipe cache και dalvik https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=172515

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασα μετά την προτροπή σου να φλασάρω την official 1.9.044 και καπάκι το baseband που προτείνεις. Το αποτέλεσμα μηδενικό.

Πέρασα από πάνω στη συνέχεια τη Miui του zuccati και ξαναφλάσα το baseband. Τζίφος!!

Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι θέμα hardware. Απλά οι αναφορές ότι κάποιοι έλυσαν την ξαφνική απώλεια σήματος με φλασάρισμα rom με κάνουν δύσπιστο.

Δεν ξέρω πραγματικά. Θα αρχίσω να φλασάρω ότι rom υπάρχει μπροστά μου :lol::lol::lol:

Επισυνάπτω και φωτογραφία από τα settings!

http://prntscr.com/feztf1

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα με την ZUI 2.5.104 ST και σκέφτομαι μεταξύ

Unofficial Dirty Unicorns by davidevinavil και AICP - 12.1

τις έχει δοκιμάσει κανείς ?

Η AICP είναι πάρα πολύ καλή.

Ωστόσω ούτε ή DU ούτε η AICP δεν υποστηρίζουν call recording που το χρειάζομαι.

Επιστροφή λοιπόν στην 2.5.104ST (έκδοση deodexed Twrp flash)

Edited by kontax
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την Du εχω, είναι πάρα πολύ καλή, φοβερη παραμετροποίηση, βαζεις και Darkmoon kernel αν θες και παίζεις με Governor. Παίρνει Substratum για να αλλαξεις θεμα, sot με 2 καρτες ανετα στης 6ωρες, καμερα καλη αλλα οχι σν την στοκ

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό το κινητό να φορτίζει μονο με το καλωδιο της zuk? Το τηλεφωνο δεν εχει καθολου μπαταρια και οταν το συνδεω σε φορτιστη 2.1Α, στον οποιο φορτιζε κανονικα με το καλωδιο της zuk, αναβοσβηνει το led ειδοποιησεων χωρις να φορτιζει με καλωδιο turbo-x.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα κάποιο tempered glass από ebay αλλά δεν καλύπτει όλη την οθόνη: στα όρια της οθόνης δεν κολλάει γιατί δεν έχει την απαιτούμενη καμπυλότητα.

 

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει ποιο κατάλληλο ή κάτι καλό σε thin film?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι απογοητευμένος με την ένταση του ήχου με τα ακουστικά κυρίως,έχω δοκιμάσει πολλά διαφορετικά μήπως και έπαιζε κάποιο ρόλο αλλά δεν είδα διαφορά,δοκίμασα μέσω youtube,spotify αλλά και κανονικα περασμένα στο κινητό,το έχετε και εσείς?έχω την ινδική(δε ξέρω αν παίζει ρόλο)
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω πως ναι, εγω δε χρησιμοποιω ακουστικα, αλλα το συνδεω σε ηχεια για να κανω τις προπονησεις μου, στο 80-90% μπορεις να το πεις δυνατο (τουλαχιστον μιση ενταση απο mi4 που χρησιμοποιουσα πριν). Ενω και στην αρχη δεν υπαρχει μεγαλη προοδευτικοτητα μεχρι να παει στο 70-80%.

Δε με ενοχλει ιδιαιτερα γιατι δεν ειναι κατω απο αυτο που θελω, αλλα παλιοτερα οταν εβαζα τερμα τα ηχεια και με πηγη κινητο, γινοταν χαμος.

 

Και εγω film εχω, τα Tempered glass αφηνουν χαραδρα. Δεν υπαρχει καλο και κακο film, απλα το προσεχεις και σε 3-4 μηνες αλλαζεις.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει στο κινητό την ινδική rom με ZUI version 2.0.133 ST. Όταν κάνω αναζήτηση για system update μου βγάζει διαθέσιμη την έκδοση 2.5.104 ST. Μόλις την κατεβάζω και το κινητό κάνει επανεκκίνηση, η εγκατάσταση αποτυγχάνει. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει στο κινητό την ινδική rom με ZUI version 2.0.133 ST. Όταν κάνω αναζήτηση για system update μου βγάζει διαθέσιμη την έκδοση 2.5.104 ST. Μόλις την κατεβάζω και το κινητό κάνει επανεκκίνηση, η εγκατάσταση αποτυγχάνει. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Πέρνα την Ινδική με qfil όχι με miflash.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω την AICP - 12.1(https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/development/rom-aicp-12-1-nougat-z2plus-t3590357)

με DarkMoon Kernel(https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/development/ubertc-darkmoon-kernel-zuk-z2-z2-plus-t3582864)

και για root το magisk(https://forum.xda-developers.com/apps/magisk)

Περιμένω να δώ τι γίνεται με battery. Πρώτη εντύπωση πολύ καλή.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προμυθεύτηκα ένα tempered glass από Κίνα το οποιο τελικά το πέταξα γιατί δεν κάλυπτε τελείως την οθόνη. Υπάρχει κάποια σύσταση για δοκιμασμένο tempered glass ή έστω για film για να μην την πατήσω πάλι ψωνίζοτας τυφλά;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προμυθεύτηκα ένα tempered glass από Κίνα το οποιο τελικά το πέταξα γιατί δεν κάλυπτε τελείως την οθόνη. Υπάρχει κάποια σύσταση για δοκιμασμένο tempered glass ή έστω για film για να μην την πατήσω πάλι ψωνίζοτας τυφλά;

 

Εγώ έχω αυτό και κάθεται καλά πάνω στην οθόνη.

0.3MM FULL COVERED Tempered glass for lenovo zuk z2 z2pro edge K6NOTE screen protector hardness premium 9h tempered glass film

http://s.aliexpress.com/7VRnUnMN

(from AliExpress Android)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάθεται καλά, απλά δε φαίνεται ότι δεν κάθεται

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς καμιά αισθητή βελτίωση της κάμερας μετά το update σε android 7; Εγώ προσωπικά όχι κι ας είχα την ινδική που θεωρητικά ήταν πιο κοντά στην official. Όταν ανοίγω το app της κάμερας αν τραβήξω screenshot την οθόνη, η φωτογραφία βγαίνει πιο καθαρή από ότι αν πατήσω το κουμπί λήψης (λες και χρησιμοποιεί το beauty level άσχετα αν δεν υπάρχει πλέον σαν επιλογή).

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας κάποιο camera app που να διορθώνει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως γίνετε λειτουργία πτήσης η δεύτερη σιμ και να γίνεται μονοκαρτο το ζουκ2 ;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς πως γίνετε λειτουργία πτήσης η δεύτερη σιμ και να γίνεται μονοκαρτο προσωρινά το ζουκ2 ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση!

 

Αυτό:

https://www.banggood.com/Lenovo-ZUK-Z2-Pro-5_2-inch-6GB-RAM-128GB-ROM-Snapdragon-820-2_15GHz-Quad-core-4G-Smartphone-p-1050713.html?rmmds=category

 

Εδώ Ελλάδα θα χει κάποιο πρόβλημα με 4G; Ο πάροχος είναι Vodafone.

 

Θέλει αλλαγή ρομ; και ναι υπάρχει global με ΟΤΑ.

 

Ευχαριστώ!

Edit: Μεταφέρθηκε στο σωστό θέμα.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...