Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι στην κινέζικη official κ θέλω να βάλω την ινδική. Θέλει ξεκλειδωμα bootloader ή επειδή είναι official κ η Ινδική δεν έχει θέμα? Μη κολλήσει φοβάμαι..

Δεν Θέλει ξεκλείδωμα φλασάρεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι στην κινέζικη official κ θέλω να βάλω την ινδική. Θέλει ξεκλειδωμα bootloader ή επειδή είναι official κ η Ινδική δεν έχει θέμα? Μη κολλήσει φοβάμαι..

 

Πλέον είμαι σίγουρος ότι δε κοιτάζετε καθόλου το θέμα γιατί η απάντηση βρίσκεται ούτε καν σε προηγούμενες σελίδες αλλά στην ίδια που έστειλες! :lol:

Πέρνα την Ινδική όπως είσαι και θα'σαι άρχοντας.

Edited by OrganisedChaos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια! Ξέρετε κανένα link για zuk themes?

 

Εκτός απο αυτό : https://zukfans.eu/community/threads/zui-2-5-themes.3438/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνώμη για την ασχετοσύνη, αλλά αν θέλω να φλασάρω την ινδική θα χάσω όλα μου τα αρχεία (μουσική, εικόνες, κτλ);
Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνώμη για την ασχετοσύνη, αλλά αν θέλω να φλασάρω την ινδική θα χάσω όλα μου τα αρχεία (μουσική, εικόνες, κτλ);

Nαί αν δεν τα κάνεις αντιγραφή σε φάκελο στο PC

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

είμαι και εγώ εδώ και μερικούς μήνες κάτοχος του Zuk z2 και δεν έχω πειράξει τίποτα όσον αφορά rom ....

Ξαφνικά έχασε το σήμα και δεν αναγνωρίζει το δίκτυο.¨αλλαξα θέση στην sim αλλά τίποτα. Επανεκινησεις κλπ τιποτα.

Δηλαδή το κινητό από κλήσεις δεν λειτουργεί ενώ wifi κλπ είναι οκ.

Η sim δουλεύει κανονικά σε άλλο κινητό.

Κάπου διάβασα ότι το έχει παρουσιάσει και σε άλλους έξω.

Μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει λύση η κάπου που μπορούν να το ελέγξουν.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

μολις σημερα παρελαβα το zuk z2,περασα κατευθειαν την ινδικη stock rom και παρατηρησα οτι δεν παιρνει ενημερωσεις...εχει την 2.0.093 st. υπαρχει καποιο 'κολπο' για να ενημερωνεται αυτοματα ή πρεπει να γινει χειροκινητα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να περάσω την ινδική, ακολουθώ τις οδηγίες κατά γράμμα, αλλά δεν πετυχαίνει. Μου βγάζει Sahara Error... Μήπως γνωρίζει κανείς τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να περάσω την ινδική, ακολουθώ τις οδηγίες κατά γράμμα, αλλά δεν πετυχαίνει. Μου βγάζει Sahara Error... Μήπως γνωρίζει κανείς τι φταίει;

 

Με τον οδηγό από zukfans και qfil προσπαθείς? Πρέπει να βάλεις τη Rom στον σκληρό δίσκο μέσα στον c απευθείας χωρίς πόλους υποφακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Με τον οδηγό από zukfans και qfil προσπαθείς? Πρέπει να βάλεις τη Rom στον σκληρό δίσκο μέσα στον c απευθείας χωρίς πόλους υποφακέλους.

 

Αυτο έφταιγε... Σε ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα...είμαι κάτοχος ενός lenovos820 που το έχω ήδη 4 χρόνια και με έβγαλε ασπροπροσωπο...σκέφτομαι για το zuk z2 και το είδα πρόσφορα στο gearbest https://gearbest.app.link/J6tFwqo10C

Στα 169€

Αξίζει να το πάρω από εκει ή να κοιτάξω κάπου αλλού??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Edited by a8eofovos
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ update σε 2.5.104st ,ειχα την ινδικη εκδοση...την εχει βαλει κανεις αλλος ?..ολα καλα ή θα εχουμε τιποτα θεματακια??.. με την προιγουμενη ημουνα σουπερ .:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα...είμαι κάτοχος ενός lenovos820 που το έχω ήδη 4 χρόνια και με έβγαλε ασπροπροσωπο...σκέφτομαι για το zuk z2 και το είδα πρόσφορα στο gearbest https://gearbest.app.link/J6tFwqo10C

Στα 169€

Αξίζει να το πάρω από εκει ή να κοιτάξω κάπου αλλού??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

 

για μενα ειναι η κορυφαια vfm επιλογη που μπορεις να κανεις, αρκει να μην εχεις απαιτησεις απο την καμερα, και να περασεις τουλαχιστον την επισημη ινδικη ρομ (αν οχι custom).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα...είμαι κάτοχος ενός lenovos820 που το έχω ήδη 4 χρόνια και με έβγαλε ασπροπροσωπο...σκέφτομαι για το zuk z2 και το είδα πρόσφορα στο gearbest https://gearbest.app.link/J6tFwqo10C

Στα 169€

Αξίζει να το πάρω από εκει ή να κοιτάξω κάπου αλλού??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

 

Θα έλεγα πως το Leeco X829 είναι πολύ καλύτερο κινητό, με σοβαρή κάμερα (κατηγορίας πάνω από 200€), καλύτερο ήχο, καλύτερη οθόνη, πληρέστερο πακέτο (ακουστικά CDLA) και πολύ κοντά στη τιμή.

 

Θα πρότεινα το Ζ2 μόνο

- αν δεν θες πάνω από 5"

- ΚΑΙ δεν σε απασχολεί η κάμερα...

 

...αλλά μετά πάλι τί να τον κάνεις τέτοιο επεξεργαστή σε 5άρα οθόνη; Δεν αρκετά μεγάλη για να ευχαριστηθείς παιχνίδια ή να σερφάρεις εκεί περισσότερο κ.α.

 

Καλύτερη κάμερα έχει το Xiaomi Redmi Note 4 (και στη Samsung εκδοχή της, με την εργοστασιακή εφαρμογή τουλάχιστον της κάθε εταιρείας), δεν ζεσταίνεται, έχει φανταστική μπαταρία, ράδιο κοκ, ωραία μεταλλική κατασκευή και καλύτερη υποστήριξη σίγουρα, ενώ δεν πιστεύω να σου λείψει και ο 820 Snapdragon

 

Το VFM είναι κάπως παραπλανητικό αν δεν ικανοποιεί τα δικά σου κριτήρια στη χρήση.

 

Είχα και τα τρία και θα επέλεγα το Leeco χ829 ΑΝ δεν είχα θέμα με το μέγεθος...σε όλα τα άλλα σκίζει για τη τιμή του.

 

Το Ζ2 μόνο αν δεν βολεύεσαι με κινητό με μέγεθος άνω των 5" και το Xiaomi ως πολύ καλό "all rounder" για τη τιμή του.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω δοκιμάσει το leeco, φαντάζομαι ότι θα υστερεί σημαντικά και σε αυτονομία, αν λάβουμε υπόψη την ονομαστική χωρητικότητα της μπαταρίας και το μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης.

Πάντως για κάποιον που θέλει ένα τηλέφωνο κοντά στις 5 ίντσες, δεν αποτελούν εναλλακτικές επιλογές τηλέφωνα των 5,5 και 5,7 ιντσών. Το mi5 πιο λογικό θα ακούγοταν, κι ας είναι βέβαια λίγο ακριβότερο.

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω δοκιμάσει το leeco, φαντάζομαι ότι θα υστερεί σημαντικά και σε αυτονομία, αν λάβουμε υπόψη την ονομαστική χωρητικότητα της μπαταρίας και το μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης.

Πάντως για κάποιον που θέλει ένα τηλέφωνο κοντά στις 5 ίντσες, δεν αποτελούν εναλλακτικές επιλογές τηλέφωνα των 5,5 και 5,7 ιντσών. Το mi5 πιο λογικό θα ακούγοταν, κι ας είναι βέβαια λίγο ακριβότερο.

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με Custom ROM το Leeco πιάνει 5-6 ώρες SOT...δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, ενώ η δεύτερη SIM - αν τη χρησιμοποιεί κανείς - έχει ελάχιστες επιπτώσεις στην αυτονομία (ένα 3ωρο βρήκε το gsmarena).

 

Όπως είπα το Ζ2 είναι για όποιον θέλει κινητό στις 5" και ΔΕΝ τον ενδιαφέρει η κάμερα...

 

...γιατί και πολύ κατώτερα κινητά σε hardware έχουν εφάμιλλες και καλύτερες επιδόσεις στη φωτογραφική, έχουν πληρέστερο πακέτο λειτουργιών ενώ οι επιδόσεις τους δεν θα προβληματίσουν την πλειοψηφία...

 

...στις 5" ίντσες ο Χ820 χαραμίζεται κάπως...δλδ το VFM είναι περισσότερο στα χαρτιά, χωρίς να μεταφράζεται σε κάτι πολύ συγκεκριμένο στη πράξη (σε αντίθεση με ένα κινητό με 4Κ οθόνη, που είναι μίνι συσκευή πολυμέσων).

 

Κι εγώ προτιμώ πάντως το μικρότερο μέγεθος στο κινητό...αλλά έχω κάποιες απαιτήσεις στη φωτογραφική...

 

...το Μι5 θα το έπαιρνα αν είχε τη 800άρα μπάντα ή αν η τιμή του ήταν κάτω από 200€...όταν όμως με 175-180€ παίρνεις το Χ829 Leeco, τα 215€ του Xiaomi δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω...

 

...αν την υποστήριζε την Β20 μπάντα, θα ανταγωνιζόταν το 6GB-64GB X820 Leeco (και εγώ προσωπικά θεωρώ τα 6γίγα μνήμης άχρηστα).

Link to comment
Share on other sites

Με Custom ROM το Leeco πιάνει 5-6 ώρες SOT...δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, ενώ η δεύτερη SIM - αν τη χρησιμοποιεί κανείς - έχει ελάχιστες επιπτώσεις στην αυτονομία (ένα 3ωρο βρήκε το gsmarena).

 

Όπως είπα το Ζ2 είναι για όποιον θέλει κινητό στις 5" και ΔΕΝ τον ενδιαφέρει η κάμερα...

 

...γιατί και πολύ κατώτερα κινητά σε hardware έχουν εφάμιλλες και καλύτερες επιδόσεις στη φωτογραφική, έχουν πληρέστερο πακέτο λειτουργιών ενώ οι επιδόσεις τους δεν θα προβληματίσουν την πλειοψηφία...

 

...στις 5" ίντσες ο Χ820 χαραμίζεται κάπως...δλδ το VFM είναι περισσότερο στα χαρτιά, χωρίς να μεταφράζεται σε κάτι πολύ συγκεκριμένο στη πράξη (σε αντίθεση με ένα κινητό με 4Κ οθόνη, που είναι μίνι συσκευή πολυμέσων).

 

Κι εγώ προτιμώ πάντως το μικρότερο μέγεθος στο κινητό...αλλά έχω κάποιες απαιτήσεις στη φωτογραφική...

 

...το Μι5 θα το έπαιρνα αν είχε τη 800άρα μπάντα ή αν η τιμή του ήταν κάτω από 200€...όταν όμως με 175-180€ παίρνεις το Χ829 Leeco, τα 215€ του Xiaomi δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω...

 

...αν την υποστήριζε την Β20 μπάντα, θα ανταγωνιζόταν το 6GB-64GB X820 Leeco (και εγώ προσωπικά θεωρώ τα 6γίγα μνήμης άχρηστα).

 

(Εκτός θέματος) Έχετε ξεφύγει εντελώς.Τι ακριβώς θα δεις σε κινητό 5 έως 6 ίντσες με 4Κ οθόνη,:blink: έλεος πιά μην τρελαθούμε.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Με τον οδηγό από zukfans και qfil προσπαθείς? Πρέπει να βάλεις τη Rom στον σκληρό δίσκο μέσα στον c απευθείας χωρίς πόλους υποφακέλους.

 

Προσπαθώ να περάσω και εγώ την Ινδική και έχω το SAHARA ERROR.

Δοκίμασα να την βάλω στον C μέσα σε έναν μόνο φάκελο με την ονομασία της ΡΟΜ αλλά εξακολουθεί να μου βγάζει το ίδιο λάθος.

Δοκίμασα τον ίδιο φάκελο να τον μετονομάσω για να είναι πιο μικρό το filename του αλλά πάλι τίποτα.

http://i68.tinypic.com/2wcf812.jpg

Επίσης δοκίμασα reboot του υπολογιστή και του κινητού, άλλαξα θύρα USB έτρεξα το QFIL ως Admin αλλά το ίδιο.

Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω;

:(

 

Επίσης κάπου πιο πίσω διάβασα ότι μπορούμε και με MiFlash. Κάποιος οδηγός υπάρχει παρακαλώ;

Edited by akilleas
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια δε χρειαζεται οδηγος, γιατι δεν κανεις βηματα οπως το qfil.

Εισαι σιγουρος οτι ειναι φορτισμενο το κινητο;

Δοκιμασε κιαλλη φορα, μπορει να πιασει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ακολουθησει αυτον τον οδηγο??

Πρεπει να βαλεις το τηλεφωνο σε EDL Mode και να σου δειχνει Port 9008.

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

(Εκτός θέματος) Έχετε ξεφύγει εντελώς.Τι ακριβώς θα δεις σε κινητό 5 έως 6 ίντσες με 4Κ οθόνη,:blink: έλεος πιά μην τρελαθούμε.:wacko:

 

Μεγαλύτερο θέμα είναι τί να τον κάνεις τον SD820 σε κινητό που δεν είναι media device, δεν έχει υψηλής ανάλυσης φακό και καλής ποιότητας φωτογραφι΄κη και βίντεο, όπου ούτε θα χρειαζόταν ισχύ για καλό post-processing ούτε θα κάθεσαι να βλέπεις βίντεο ούτε βολεύει τόσο για πλοήγηση στο διαδίκτυο...

 

...γι αυτό είπα πως το Value For Money είναι παραπλανητικό αν δεν ικανοποιεί τις ανάγκες κάποιου και δεν παρουσιάζει μια ισορροπημένη πρόταση...

 

...καλύτερα να πάρει κάποιος

- Xiaomi Redmi 4, αν θέλει 5" ίντσες, κι έχει και μπάντα Β20 με λιγότερα χρήματα

- Xiaomi Redmi Note 4, που έχει και Ράδιο, καλύτερη φωτογραφική και καλύτερη υποστήριξη στις 5.5" ίντσες ως μέση λύση

- Leeco Le Max όπου ο SD820 έχει τουλάχιστον να κάνει μια δουλειά και ασφαλώς στα ίδια χρήματα με το Ζ2 προσφέρει πολύ καλύτερο πακέτο επιδόσεων...μόνο η 5.7" οθόνη είναι ο περιορισμός (και η έλλειψη Β20 στην Χ829 έκδοση, αλλά ούτε το Ζ2 την έχει)...

 

Σε 5" όπως είπα είναι άχρηστο το 4Κ, στις 5.7" ίντσες όμως, δίπλα σε 5.5" κινητό FHD πιάνει περισσότερο τόπο, υπάρχει μια ορατή και σαφή διαφορά.

...δεν είναι κριτήριο αγοράς για όλους, αλλά σαφώς αν το δεις ζωντανά σε μεγαλύτερη οθόνη, είναι εντυπωσιακό.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ακολουθησει αυτον τον οδηγο??

Πρεπει να βαλεις το τηλεφωνο σε EDL Mode και να σου δειχνει Port 9008.

Ναι το βάζω σε EDL μέσω ADB και μου δείχνει και την πόρτα 9008 σωστά.

Αλλιώς δεν θα ξεκινούσε η διαδικασία για να βγάλει Sahara Error.

http://i64.tinypic.com/fodd00.jpg

 

 

Στην ουσια δε χρειαζεται οδηγος, γιατι δεν κανεις βηματα οπως το qfil.

Εισαι σιγουρος οτι ειναι φορτισμενο το κινητο;

Δοκιμασε κιαλλη φορα, μπορει να πιασει.

Μόλις δοκίμασα και με 2-3 MiFlash αλλά όλα βγάζουν διάφορα error.:(

Και το κινητό αυτή τη στιγμή έχει 80% μπαταρία.

 

EDIT

Μετά από καμιά δεκαριά αποτυχημένες προσπάθειες τελικά ξεκόλλησε και πήγαν όλα καλά

Ευχαριστώ όλους του συμφορουμίτες από καρδιάς

Edited by akilleas
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

To ιδιο και σε μενα, χωρις ιδιαιτερο λογο, μετα απο πολλες προσπαθειες περασε η διαδικασια.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...