Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιάνω 5 ώρες με βαρύ παιχνίδι.

6 ώρες μικτή χρήση,

7 ώρες υποθέτω άμα σερφαρεις συνεχόμενα (με Wi-Fi)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Καινούριος στη παρέα του myphone, :grin: ξεκινάω να γράφω με αφορμή το topic για το zuk z2...

Είμαι για νέο κινητό (με όχι μεγάλο budget) και αφού το έψαξα αρκετά σε reviews και φορουμς έχω καταλήξει μάλλον στο z2...

Μ' αρέσει κιολας τρομερά το μίνιμαλ συμμετρικό στυλ του χωρίς πολλές καμπύλες, ενώ οι 5 ίντσες για μένα ειναι ιδανικές στο χέρι..

 

Νταξ το κινητό είναι τρελό value for money και δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα.. όμως είναι δυο πράγματα που με απασχολούν κυρίως και θέλω να ρωτήσω τους κατέχοντες του κινητού για μια γνώμη.

 

1. Σχετικά με την Οθόνη και την αφή. Έχω βρει αντικρουόμενες απόψεις για τη φωτεινότητα. Κάποιοι λένε ότι ειναι σκοτεινή (όπως εδώ στο τόπικ) και σε κάποια reviews λέγαν ότι ειναι μια χαρά φωτεινή. Είναι όντως τόσο χάλια σκοτεινή που σε δυσκολέυει? Ξέρουμε πόσα nit Max Brightness δίνει η εταιρία?

Επίσης φίλος μου που έχει άλλο Lenovo μοντέλο (κι αυτό budget προφανώς) μου λέει ότι έχει ένα θεματάκι το κινητό του με την ποιότητα του γυαλιού της οθόνης και αυτό το νοιώθει στο touch που κάποιες φορές δεν πιάνει καλά ή κολλάει λίγο και γενικά δεν είναι τρομερά ευαίσθητο. Ντάξ καταλαβαίνω ότι από καπου πρεπει να κόψει η lenovo για να βγει το κινητό στα 250 ευρώπουλα αλλά ειναι κρίμα να τρέχει τέλεια τις εφαρμογες και να χαλάει η "εμπειρία" από κακή αίσθηση της αφής Τι γνώμη έχετε γι' αυτό.?

 

2. Αν και τώρα στο κινητό μου τρέχω CM12, με έχει αγχώσει λίγο το θέμα του λογισμικού, όπως του φίλου Birel_motosport εδώ στο τόπικ. Έχετε συναντήσει κάποιος άλλος προβλήματα με το να περάσει το CM..?

Γενικώς πάντως από την επαφή μου με άλλα κινεζολογισμικά (Miui, Oxygen) έχω πολύ καλή εντύπωση.. To ZUI σε μια πιο stable internation έκδωση, αν υπάρχει (όπως της ινδίας ίσως?), δεν λέει να το αφήσεις??

 

Γενικά πως σας φαίνεται όσοι το έχετε?

Περιμένω καμιά γνώμη και από βδομάδα σκέφτομαι να το παραγγείλω από κίνα!

Όσο σκέφτομαι πόσο θα με πρίξει πάλι η paypal για να μεταφέρω τα φράγκα από το δεύτερο λογαριασμό στον πρώτο, βαριέμαι λίγο αλλά τι να γίνει... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Καινούριος στη παρέα του myphone, :grin: ξεκινάω να γράφω με αφορμή το topic για το zuk z2...

Είμαι για νέο κινητό (με όχι μεγάλο budget) και αφού το έψαξα αρκετά σε reviews και φορουμς έχω καταλήξει μάλλον στο z2...

Μ' αρέσει κιολας τρομερά το μίνιμαλ συμμετρικό στυλ του χωρίς πολλές καμπύλες, ενώ οι 5 ίντσες για μένα ειναι ιδανικές στο χέρι..

 

Νταξ το κινητό είναι τρελό value for money και δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα.. όμως είναι δυο πράγματα που με απασχολούν κυρίως και θέλω να ρωτήσω τους κατέχοντες του κινητού για μια γνώμη.

 

1. Σχετικά με την Οθόνη και την αφή. Έχω βρει αντικρουόμενες απόψεις για τη φωτεινότητα. Κάποιοι λένε ότι ειναι σκοτεινή (όπως εδώ στο τόπικ) και σε κάποια reviews λέγαν ότι ειναι μια χαρά φωτεινή. Είναι όντως τόσο χάλια σκοτεινή που σε δυσκολέυει? Ξέρουμε πόσα nit Max Brightness δίνει η εταιρία?

Επίσης φίλος μου που έχει άλλο Lenovo μοντέλο (κι αυτό budget προφανώς) μου λέει ότι έχει ένα θεματάκι το κινητό του με την ποιότητα του γυαλιού της οθόνης και αυτό το νοιώθει στο touch που κάποιες φορές δεν πιάνει καλά ή κολλάει λίγο και γενικά δεν είναι τρομερά ευαίσθητο. Ντάξ καταλαβαίνω ότι από καπου πρεπει να κόψει η lenovo για να βγει το κινητό στα 250 ευρώπουλα αλλά ειναι κρίμα να τρέχει τέλεια τις εφαρμογες και να χαλάει η "εμπειρία" από κακή αίσθηση της αφής Τι γνώμη έχετε γι' αυτό.?

 

2. Αν και τώρα στο κινητό μου τρέχω CM12, με έχει αγχώσει λίγο το θέμα του λογισμικού, όπως του φίλου Birel_motosport εδώ στο τόπικ. Έχετε συναντήσει κάποιος άλλος προβλήματα με το να περάσει το CM..?

Γενικώς πάντως από την επαφή μου με άλλα κινεζολογισμικά (Miui, Oxygen) έχω πολύ καλή εντύπωση.. To ZUI σε μια πιο stable internation έκδωση, αν υπάρχει (όπως της ινδίας ίσως?), δεν λέει να το αφήσεις??

 

Γενικά πως σας φαίνεται όσοι το έχετε?

Περιμένω καμιά γνώμη και από βδομάδα σκέφτομαι να το παραγγείλω από κίνα!

Όσο σκέφτομαι πόσο θα με πρίξει πάλι η paypal για να μεταφέρω τα φράγκα από το δεύτερο λογαριασμό στον πρώτο, βαριέμαι λίγο αλλά τι να γίνει... :p

223 βγαίνει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=442184

η οθονη βγάζει 526 nits http://www.notebookcheck.net/Lenovo-ZUK-Z2-Smartphone-Review.170061.0.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Καινούριος στη παρέα του myphone, :grin: ξεκινάω να γράφω με αφορμή το topic για το zuk z2...

Είμαι για νέο κινητό (με όχι μεγάλο budget) και αφού το έψαξα αρκετά σε reviews και φορουμς έχω καταλήξει μάλλον στο z2...

Μ' αρέσει κιολας τρομερά το μίνιμαλ συμμετρικό στυλ του χωρίς πολλές καμπύλες, ενώ οι 5 ίντσες για μένα ειναι ιδανικές στο χέρι..

 

Νταξ το κινητό είναι τρελό value for money και δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα.. όμως είναι δυο πράγματα που με απασχολούν κυρίως και θέλω να ρωτήσω τους κατέχοντες του κινητού για μια γνώμη.

 

1. Σχετικά με την Οθόνη και την αφή. Έχω βρει αντικρουόμενες απόψεις για τη φωτεινότητα. Κάποιοι λένε ότι ειναι σκοτεινή (όπως εδώ στο τόπικ) και σε κάποια reviews λέγαν ότι ειναι μια χαρά φωτεινή. Είναι όντως τόσο χάλια σκοτεινή που σε δυσκολέυει? Ξέρουμε πόσα nit Max Brightness δίνει η εταιρία?

Επίσης φίλος μου που έχει άλλο Lenovo μοντέλο (κι αυτό budget προφανώς) μου λέει ότι έχει ένα θεματάκι το κινητό του με την ποιότητα του γυαλιού της οθόνης και αυτό το νοιώθει στο touch που κάποιες φορές δεν πιάνει καλά ή κολλάει λίγο και γενικά δεν είναι τρομερά ευαίσθητο. Ντάξ καταλαβαίνω ότι από καπου πρεπει να κόψει η lenovo για να βγει το κινητό στα 250 ευρώπουλα αλλά ειναι κρίμα να τρέχει τέλεια τις εφαρμογες και να χαλάει η "εμπειρία" από κακή αίσθηση της αφής Τι γνώμη έχετε γι' αυτό.?

 

2. Αν και τώρα στο κινητό μου τρέχω CM12, με έχει αγχώσει λίγο το θέμα του λογισμικού, όπως του φίλου Birel_motosport εδώ στο τόπικ. Έχετε συναντήσει κάποιος άλλος προβλήματα με το να περάσει το CM..?

Γενικώς πάντως από την επαφή μου με άλλα κινεζολογισμικά (Miui, Oxygen) έχω πολύ καλή εντύπωση.. To ZUI σε μια πιο stable internation έκδωση, αν υπάρχει (όπως της ινδίας ίσως?), δεν λέει να το αφήσεις??

 

Γενικά πως σας φαίνεται όσοι το έχετε?

Περιμένω καμιά γνώμη και από βδομάδα σκέφτομαι να το παραγγείλω από κίνα!

Όσο σκέφτομαι πόσο θα με πρίξει πάλι η paypal για να μεταφέρω τα φράγκα από το δεύτερο λογαριασμό στον πρώτο, βαριέμαι λίγο αλλά τι να γίνει... :p

 

1. Η οθόνη θα μπορούσε να είναι λίγο φωτεινότερη. Το γεγονός ότι δεν είναι δεν πάει να πει ότι δεν βλέπεις, ίσα ίσα. Απλά συγκρίνουμε και με άλλα κινητά για να έχουμε τελείως ξεκάθαρη άποψη. Το touch δεν έχει κανένα απολύτως lag. Ειδικά με την CM το κινητό πετάει σε αντίθεση με το zui. Δεν το δούλεψα το zui πολύ, μόνο 1,5 μέρα αλλά το CM μου φάνηκε πολύ πιο ελαφρύ και lag-free σε σχεση με το zui.

 

2. Το αρνητικό με την zui είναι η έλλειψη υποστήριξης σε σχέση με άλλα κινέζικα όπως τα xiaomi. Παρ'όλα αυτά μπορείς να βγάλεις άκρη μόνος σου αν διαβάσεις δεν φοβάσαι να τα σκαλίσεις. Πολλές φορές όταν κάνουμε flash τα κινητά, τα drivers υποστηρίζονται από κάποιους υπολογιστές ενώ πάλι άλλες φορές όχι. Γενικά, αν δεν σου βγει πρέπει να δοκιμάσεις και σε άλλους υπολογιστές. Εμένα πάλι το zuk μου φάνηκε πολύ πιο έυκολο σε σχέση με το προηγούμενό μου κινητό το Xiaomi Redmi Note 3 Pro οσον αφορά το ξεκλείδωμα του bootloader. Κατά τ'άλλα τα ίδια είναι, απλώς τα xiaomi είναι λίγο πιο περίεργα με το πρόγραμμα που τα φλασάρεις, το Miflash και μπρικάρουν πιο εύκολα. Το ζουκ δεν κατάλαβε τιποτα.

 

Το κινητό ειναι κομπλέ, και αν πιάσεις και το u-touch θα το λατρέψεις ;)

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα είναι η φωτεινότητα, εγώ το έχω στο 30% ενώ στα περισσότερα κινητά παίζω στο 50%

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλή τιμή το Gearbest, ευχαριστώ..

Τσέκαρα και 2-3 λίγο φθινότερα από AliExpress αλλά για 10ευρώ δεν νομίζω ότι εμπιστεύομαι πολύ εκείνους τους πωλητές...

Επίσης 526nit ακούγονται υπερκομπλέ... πάνω από το μέσο όρο..

το αποτέλεσμα βέβαια μετράει αλλά εδώ ακριβότερα κινητά έχουν αρκετά λιγότερο, όπως το Oneplus 3 που το δινουν με 413nit

 

Ειδικά με την CM το κινητό πετάει σε αντίθεση με το zui. Δεν το δούλεψα το zui πολύ, μόνο 1,5 μέρα αλλά το CM μου φάνηκε πολύ πιο ελαφρύ και lag-free σε σχεση με το zui.

 

Τέλεια! Έχεις παρατηρήσει αν το CM διαχειρίζεται τη RAM σχετικά σωστά ή έστω καλύτερα από το ZUI?

Επίσης το u-touch στο CM λειτουργεί κομπλέ? μπορεί και στο CM να το παραμετροποιήσει ο χρήστης έτσι..?

Link to comment
Share on other sites

Καλή τιμή το Gearbest, ευχαριστώ..

Τσέκαρα και 2-3 λίγο φθινότερα από AliExpress αλλά για 10ευρώ δεν νομίζω ότι εμπιστεύομαι πολύ εκείνους τους πωλητές...

Επίσης 526nit ακούγονται υπερκομπλέ... πάνω από το μέσο όρο..

το αποτέλεσμα βέβαια μετράει αλλά εδώ ακριβότερα κινητά έχουν αρκετά λιγότερο, όπως το Oneplus 3 που το δινουν με 413nit

 

 

 

Τέλεια! Έχεις παρατηρήσει αν το CM διαχειρίζεται τη RAM σχετικά σωστά ή έστω καλύτερα από το ZUI?

Επίσης το u-touch στο CM λειτουργεί κομπλέ? μπορεί και στο CM να το παραμετροποιήσει ο χρήστης έτσι..?

 

Το Cm αν δεν κάνω λάθος καταναλώνει από μάνα 1,5 GB RAM. Το utouch έχει σχεδόν όλες τις λειτουργίες σε σχέση με το zui. Μόνο το swipe δεν έχει αλλά δεν είναι και τόσο χρήσιμο αυτό. Παραμετροποίηση δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει. Μπορείς να διαβάσεις και το hands-on που κάνανε στο Myphone για περισσότερες λεπτομέριες σχετικά με το utouch ;)

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Καλή τιμή το Gearbest, ευχαριστώ..

Τσέκαρα και 2-3 λίγο φθινότερα από AliExpress αλλά για 10ευρώ δεν νομίζω ότι εμπιστεύομαι πολύ εκείνους τους πωλητές...

Επίσης 526nit ακούγονται υπερκομπλέ... πάνω από το μέσο όρο..

το αποτέλεσμα βέβαια μετράει αλλά εδώ ακριβότερα κινητά έχουν αρκετά λιγότερο, όπως το Oneplus 3 που το δινουν με 413nit

 

 

 

Τέλεια! Έχεις παρατηρήσει αν το CM διαχειρίζεται τη RAM σχετικά σωστά ή έστω καλύτερα από το ZUI?

Επίσης το u-touch στο CM λειτουργεί κομπλέ? μπορεί και στο CM να το παραμετροποιήσει ο χρήστης έτσι..?

 

το u-touch λειτουργεί και στην cm και μπορείς να αλλάξεις λειτουργίες τροποποιώντας ενα αρχείο και σε συνδυασμό με το xposed additions module έχεις ακόμη περισσότερο έλεγχο

Link to comment
Share on other sites

το u-touch λειτουργεί και στην cm και μπορείς να αλλάξεις λειτουργίες τροποποιώντας ενα αρχείο και σε συνδυασμό με το xposed additions module έχεις ακόμη περισσότερο έλεγχο

 

Έλα ρε.. Το έκανες και xposed?? :p:p

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε.. Το έκανες και xposed?? :p:p

 

ε τι, μισές δουλειές θα κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

το u-touch λειτουργεί και στην cm και μπορείς να αλλάξεις λειτουργίες τροποποιώντας ενα αρχείο και σε συνδυασμό με το xposed additions module έχεις ακόμη περισσότερο έλεγχο

 

Ωραία.. σούπερ το κινητάκι με CM δλδ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.. σούπερ το κινητάκι με CM δλδ!

 

ναι, μια χαρά είναι, εγω χρησιμοποιώ resurrection remix βέβαια γιατί έχει περισσότερες επιλογές και δεν έχει το bug της cm με το gps ( δουλεύει σωστά μόνο στο "μονο συσκευή" στις άλλες δυο επιλογές κάνει reboot καθε λιγα λεπτά)

Link to comment
Share on other sites

ναι, μια χαρά είναι, εγω χρησιμοποιώ resurrection remix βέβαια γιατί έχει περισσότερες επιλογές και δεν έχει το bug της cm με το gps ( δουλεύει σωστά μόνο στο "μονο συσκευή" στις άλλες δυο επιλογές κάνει reboot καθε λιγα λεπτά)

 

Αυτή λες? Λέει για Z2 pro.. μπαίνει και στο Z2 ή είναι κάποια άλλη??

http://zukfans.eu/community/threads/rom-20160723-resurrection-remix-v5-7-1.116/#post-1352

Φαίνεται ενδιαφέρουσα πάντως... όταν πάρω το κινητό στα χέρια μου θα το δω καλύτερα με το λογισμικό!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή λες? Λέει για Z2 pro.. μπαίνει και στο Z2 ή είναι κάποια άλλη??

http://zukfans.eu/community/threads/rom-20160723-resurrection-remix-v5-7-1.116/#post-1352

Φαίνεται ενδιαφέρουσα πάντως... όταν πάρω το κινητό στα χέρια μου θα το δω καλύτερα με το λογισμικό!

 

οχι, αυτή http://zukfans.eu/community/threads/rom-rr-resurrection-remix.303/

η τελευταία https://mega.nz/#!a8skWAaZ!AsZo8h2yK8HsSywhWhQ_76ANj9yVJCTtSrejIyrz-Qs

Link to comment
Share on other sites

το u-touch λειτουργεί και στην cm και μπορείς να αλλάξεις λειτουργίες τροποποιώντας ενα αρχείο και σε συνδυασμό με το xposed additions module έχεις ακόμη περισσότερο έλεγχο

 

Το script το ξερω, για ποιο module μιλας? Δωσε link αν μπορεις. Βασικα δεν μπορω στη cm13 να καθορισω τη λειτουργια στο short-long push, καθως και στο double tap οπως στις original roms

 

ναι, μια χαρά είναι, εγω χρησιμοποιώ resurrection remix βέβαια γιατί έχει περισσότερες επιλογές και δεν έχει το bug της cm με το gps ( δουλεύει σωστά μόνο στο "μονο συσκευή" στις άλλες δυο επιλογές κάνει reboot καθε λιγα λεπτά)

 

Για ποια cm μιλας? Γιατι εγω με τη 24/08 δεν ειχα τετοιο θεμα.

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

Το script το ξερω, για ποιο module μιλας? Δωσε link αν μπορεις. Βασικα δεν μπορω στη cm13 να καθορισω τη λειτουργια στο short-long push, καθως και στο double tap οπως στις original roms

 

 

 

Για ποια cm μιλας? Γιατι εγω με τη 24/08 δεν ειχα τετοιο θεμα.

 

xposed additions ψάξε στο xposed installer, double tap δεν ξέρω αλλά long,short,swipe left και right μπορείς να τα ρυθμίσεις

για την τελευταία cm μιλάω

επίσης το αρχείο fpc1020tp.kl έχει αυτές τις ρυθμίσεις /system/usr/keylayout

η resurrection remix έχει και επιλογή για logo στη statusbar

http://www.imagebam.com/image/5bea2c508197447

 

key 254 BACK VIRTUAL

key 183 MENU

key 158 HOME

key 249 APP_SWITCH VIRTUAL

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

xposed additions ψάξε στο xposed installer, double tap δεν ξέρω αλλά long,short,swipe left και right μπορείς να τα ρυθμίσεις

για την τελευταία cm μιλάω

επίσης το αρχείο fpc1020tp.kl έχει αυτές τις ρυθμίσεις /system/usr/keylayout

η resurrection remix έχει και επιλογή για logo στη statusbar

http://www.imagebam.com/image/5bea2c508197447

 

key 254 BACK VIRTUAL

key 183 MENU

key 158 HOME

key 249 APP_SWITCH VIRTUAL

 

Το ξερω αυτο, καθοριζει μονο το left-right swipe και long-short touch, οχι push. H ressurection ειναι σταθερη? Δεν την εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αυτο, καθοριζει μονο το left-right swipe και long-short touch, οχι push. H ressurection ειναι σταθερη? Δεν την εχω δοκιμασει.

 

ναι, μια χαρά είναι, έχει χειρότερη μπαταρία βέβαια απο την ZUI αλλά την προτιμώ

Link to comment
Share on other sites

ναι, μια χαρά είναι, έχει χειρότερη μπαταρία βέβαια απο την ZUI αλλά την προτιμώ

 

Το ZUI δηλαδή (η πιο stable νομίζω είναι η 2.0.069) για κανένα λόγο λες ε..??

Φαίνεται ενδιαφέρον το ZUI πάντως και εχεις και u-touch κομπλέ... ξέρει κανείς άραγε αν παραμένουν τα προβλήματα με google store κτλ...??

Επίσης να φανταστώ πως δεν υπάρχει καμιά πληροφορία στον ορίζοντα για official CM..?

Edited by Mamar11
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που δεν ξέρω πολλά από ROM μια χαρά μου φαίνεται η ZUI εκτός από:

1. Το θέμα με τη RAM που αναφέρετε (δεν ξέρω και πως να το ελέγξω). Προς το παρόν δεν με ενοχλεί.

2. Την αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας που το πάει πάρα πολύ σκοτεινά (η φωτεινότητα χειροκίνητα είναι μια χαρά). Υποθέτω ότι θα το φτιάξουν σύντομα

3. Την διατήρηση αρκετων κινέζικων στις καλές - όπως φαίνεται - εφαρμογές. Όμως πολύ φοβάμαι ότι η ΖΥΚ και το ZUI είναι επικεντρωμένα στην Κινεζόφωνη αγορά και δεν πολυσκοτίζονται για την Αγγλόφωνη. Ήλθε η ώρα να μάθουμε Κινέζικα...

 

Είναι μινιμαλιστική η φιλοσοφία του ZUI και αυτό μου αρέσει. Το να βάλω καλύτερη ROM αλλά να μη δουλεύει το ένα λη το άλλο ή να τρώει πολύ μπαταρία κλπ προβλήματα, δεν με συγκινεί. Άσε που δυσκολεύομαι και πρέπει να μάθω καινούρια πράγματα για να περάσω άλλη ROM (you cannot teach an old dog new tricks) και να χάσω και την (όποια κινέζικη) εγγύηση...

 

Το θέμα είναι πότε θα βγεί μια καλή καινούρια ZUI (τώρα έχω την 2.1.059 ST).

 

ΥΓ: Εμένα μια χαρά μου δουλεύει το Google Store (Play Store)...

 

ΥΓ2: Και το τηλέφωνο + ZUI είναι πολύ μπροστά τεχνολογικά νομίζω: http://zuiandroid.com/html/experience/index.html

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Το ZUI δηλαδή (η πιο stable νομίζω είναι η 2.0.069) για κανένα λόγο λες ε..??

Φαίνεται ενδιαφέρον το ZUI πάντως και εχεις και u-touch κομπλέ... ξέρει κανείς άραγε αν παραμένουν τα προβλήματα με google store κτλ...??

Επίσης να φανταστώ πως δεν υπάρχει καμιά πληροφορία στον ορίζοντα για official CM..?

 

εγω δοκίμασα την v2 http://zukfans.eu/community/threads/rom-z2-plus-global-rom-v2-20161003.530/ η μπαταρία όπως έγραψα είναι αρκετά καλύτερη απο την RR αλλά ενα θέμα με τις ειδοποιήσεις το έχει, επίσης η locksreen είναι απλά άθλια, ουτε εικόνα μπορείς να αλλάξεις, ούτε ειδοποιήσεις εμφανίζει, ούτε ambient display έχει και με αυτό το πράγμα που έβαλαν για notification led πρέπει να ανοίγεις το κινητό για να δει αν έχεις ειδοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Το ZUI δηλαδή (η πιο stable νομίζω είναι η 2.0.069) για κανένα λόγο λες ε..??

Φαίνεται ενδιαφέρον το ZUI πάντως και εχεις και u-touch κομπλέ... ξέρει κανείς άραγε αν παραμένουν τα προβλήματα με google store κτλ...??

Επίσης να φανταστώ πως δεν υπάρχει καμιά πληροφορία στον ορίζοντα για official CM..?

 

Mamar11 εγώ είχα θέμα με το Playstore. Και εγώ σκεφτόμουν να κρατήσω το zui αλλά πρώτα και κύρια η απόκριση του κινητού με αυτήν την ρομ μου φάνηκε πολύ πιο αργή. Από κει και έπειτα είχα τρελό θέμα με το Playstore. Δεν μπορούσα να κατεβάσω εφαρμογή. Μου έγραφε wait to download. Διέγραψα και ξαναέβαλα το google account αλλά τίποτα. Μετά από πολύ ψάξιμο και δοκιμές κατάφερα εν τέλει να κατεβάσω 2-3 apps και μετά πάλι τα ίδια. Πρέπει να είχε θέματα το κινητό με το playstore οσον αφορά τη συμβατότητα και τα permissions. Μπορεί πχ το playstore να ήτανε για android 5.1 και αυτοί να το βάλανε στο 6.0. Δεν το ψαξα παραπάνω.. Επειδή με τσάτισε ακολούθησα τον οδηγό και άλλαξα ρομ να ηρεμίσω και να χρησιμοποιήσω το κινητό. Mπορεί από μαγαζί σε μαγαζί να διαφέρει αυτό πάντως. Εγώ το κινητό το είχα πάρει από το banggood πάντως..

 

Γενικα το zui είναι σαν ios. Ακόμα και στα swipe down,up σου θυμίζει iphone. Πχ για να ενεργοποιήσεις wifi,bluetooth κτλ κάνεις swipe up όπως στο ios. Νοtifications, swipe down...Τουλάχιστον όταν παίρνεις android και μοιάζει με ios to θεωρώ εκνευριστικό. Τώρα όταν με το καλό πάρεις το κινητό και το δουλέψεις αν σ αρέσει έτσι όπως είναι και λειτουργεί κομπλέ κράτησέ το. Το θέμα είναι να σ αρέσει το περιβάλλον και να είναι εύχρηστο. Από κει και πέρα αν δεν μας κάνει το αλλάζουμε. Εμένα προσωπικά με κέρδισε το cm.. Έχει κάποια θεματάκια όπως πχ έλλειψη Notification led και double tap to wake αλλά εν τέλει λέω κλάιν..ο leo παραπάνω έχει δώσει πόνο με xposed και τα ρέστα και μπορεί να τα εξάλειψε τα παραπάνω προβλήματα :P :P :P

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Mamar11 εγώ είχα θέμα με το Playstore. Και εγώ σκεφτόμουν να κρατήσω το zui αλλά πρώτα και κύρια η απόκριση του κινητού με αυτήν την ρομ μου φάνηκε πολύ πιο αργή. Από κει και έπειτα είχα τρελό θέμα με το Playstore. Δεν μπορούσα να κατεβάσω εφαρμογή. Μου έγραφε wait to download. Διέγραψα και ξαναέβαλα το google account αλλά τίποτα. Μετά από πολύ ψάξιμο και δοκιμές κατάφερα εν τέλει να κατεβάσω 2-3 apps και μετά πάλι τα ίδια. Πρέπει να είχε θέματα το κινητό με το playstore οσον αφορά τη συμβατότητα και τα permissions. Μπορεί πχ το playstore να ήτανε για android 5.1 και αυτοί να το βάλανε στο 6.0. Δεν το ψαξα παραπάνω.. Επειδή με τσάτισε ακολούθησα τον οδηγό και άλλαξα ρομ να ηρεμίσω και να χρησιμοποιήσω το κινητό. Mπορεί από μαγαζί σε μαγαζί να διαφέρει αυτό πάντως. Εγώ το κινητό το είχα πάρει από το banggood πάντως..

 

Γενικα το zui είναι σαν ios. Ακόμα και στα swipe down,up σου θυμίζει iphone. Πχ για να ενεργοποιήσεις wifi,bluetooth κτλ κάνεις swipe up όπως στο ios. Νοtifications, swipe down...Τουλάχιστον όταν παίρνεις android και μοιάζει με ios to θεωρώ εκνευριστικό. Τώρα όταν με το καλό πάρεις το κινητό και το δουλέψεις αν σ αρέσει έτσι όπως είναι και λειτουργεί κομπλέ κράτησέ το. Το θέμα είναι να σ αρέσει το περιβάλλον και να είναι εύχρηστο. Από κει και πέρα αν δεν μας κάνει το αλλάζουμε. Εμένα προσωπικά με κέρδισε το cm.. Έχει κάποια θεματάκια όπως πχ έλλειψη Notification led και double tap to wake αλλά εν τέλει λέω κλάιν..ο leo παραπάνω έχει δώσει πόνο με xposed και τα ρέστα και μπορεί να τα εξάλειψε τα παραπάνω προβλήματα :P :P :P

έχω την εντύπωση οτι και led έχει και double tap η cm, μήπως είσαι ακόμη με την έκδοση 24/8 και δεν έχει? σήμερα βγήκε νεο update για cm

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στα swipe down,up σου θυμίζει iphone. Πχ για να ενεργοποιήσεις wifi,bluetooth κτλ κάνεις swipe up όπως στο ios. Νοtifications, swipe down...Τουλάχιστον όταν παίρνεις android και μοιάζει με ios to θεωρώ εκνευριστικό.

 

Χαχα... αλήθεια ε..? Δεν το ξερα.. Δεν έχω πιάσει ποτέ iphone να "παιξω"...

Ένα πόιντ το χεις πάντως... με φανταζομαι να πατάω απλά συνέχεια πάνω στα toggles και να μην κάνουν τπτ.. :P

Άσε που και στο xperia sp που εχω τώρα τρέχω CM 12 και τα χω συνηθίσει...

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση οτι και led έχει και double tap η cm, μήπως είσαι ακόμη με την έκδοση 24/8 και δεν έχει? σήμερα βγήκε νεο update για cm

 

Ναι leo, σ΄αυτήν την έκδοση που είπες είμαι γιατί είναι η πιο stable. Η άλλη που είχες πει του Σεπτέμβρη είχε άπειρα bugs, το είχε δοκιμάσει ένας φίλος μου για αυτό και δεν την έβαλα. Τώρα αν βάλεις την καινούρια και μας διαφωτίσεις για το πόσο stable είναι θα σου είμασταν ευγνώμονες μιας και έχεις δοκιμάσει ό,τι κινείται για το κινητό :p:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαχα... αλήθεια ε..? Δεν το ξερα.. Δεν έχω πιάσει ποτέ iphone να "παιξω"...

Ένα πόιντ το χεις πάντως... με φανταζομαι να πατάω απλά συνέχεια πάνω στα toggles και να μην κάνουν τπτ.. :P

Άσε που και στο xperia sp που εχω τώρα τρέχω CM 12 και τα χω συνηθίσει...

 

Τι είναι τα toggles?!

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...