Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο custom rom τι παιζει? Υπαρχει κινηση ή αυτη ηταν η πρωτη που βγηκε?

 

μονο αυτη υπαρχει προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

μονο αυτη υπαρχει προς το παρον.

 

Έχω παραγγείλει το μικρό και το προ, ελπίζω να μη μας απογοητεύσει η lenovo, καθώς - ειδικά το μεγάλο - κόστισε αρκετά...

Η αφή πως είναι; ακούει καλά η οθόνη; γωνίες θέασης;

Link to comment
Share on other sites

Η αφή είναι πολύ καλή οπως και το fingerprint button που ειδικά με τη stock rom ηταν αλάνθαστο. Στις γωνίες θέασης χάνει λίγο απο φωτεινότητα στο πλάι αλλά δεν έχει αλλοίωση χρωμάτων. Φαντάζομαι το επηρεάζει ελαφρώς και το tempered glass που φοράει.

 

Πάντως η διαφορά τιμής του pro δεν δικαιολογείται από πουθενά, συν του ότι αν φτάσεις τα +400€ πας σε s7. Το μικρό για κάτω απο 300 είναι καλή αγορά πιστεύω

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αφή είναι πολύ καλή οπως και το fingerprint button που ειδικά με τη stock rom ηταν αλάνθαστο. Στις γωνίες θέασης χάνει λίγο απο φωτεινότητα στο πλάι αλλά δεν έχει αλλοίωση χρωμάτων. Φαντάζομαι το επηρεάζει ελαφρώς και το tempered glass που φοράει.

 

Πάντως η διαφορά τιμής του pro δεν δικαιολογείται από πουθενά, συν του ότι αν φτάσεις τα +400€ πας σε s7. Το μικρό για κάτω απο 300 είναι καλή αγορά πιστεύω

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι αλλά με 400 που μου στοίχισε το z2 pro δεν έχω ούτε 6γιγα ραμ, ούτε 128gb rom σε "επώνυμο" και φυσικά όχι δικαρτο . Για να δούμε όμως...

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να αμφισβητήσω την χρησιμότητα των 6GB ram. Εννοώ ότι δεν μπορώ να σκεφτώ υπο ποιες συνθήκες μπορει να φανούν τα 4GB ανεπαρκή ώστε να χρειαστούν τα 6. Tα 128GB επίσης τα θεωρω πλεονασμό αλλά οκ, κάποιοι τα χρειάζονται. Το πιο ουσιαστικό πλεονέκτημα είναι η ύπαρξη dual SIM, που για να πας σε επώνυμο θες διπλάσια χρήματα σχεδόν. Ειδικά απο το απλό Z2 παραπάνω απο τα διπλάσια!

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα 6gb είναι λογικά για futureptoof.. Να αλλάξεις κινητό σε 2+ χρόνια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τα 6gb είναι λογικά για futureptoof.. Να αλλάξεις κινητό σε 2+ χρόνια

 

Με κάλυψε ο φίλος. Εγώ δεν πρόκειται φυσικά να το κρατησω τόσο, αλλά πολλοί θα το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Από τα όσα έχω δει μέχρι στιγμής σχετικά με το κινητό 2 πράγματα με χαλάνε.

 

1. Το utouch. Μου φαίνεται λες και προσπαθούνε να κάνουνε δικό τους iphone. Πόση διαφορά έχει όντως από το iphone? Αξίζει και γιατί ή είναι το ίδιο πράγμα?

 

2. Custom Roms. Δεν βλέπω να υπάρχουνε πολλές ακόμα, αλλά τουλάχιστον ελπίζω να βγούνε. Η αλήθεια είναι πως το κινητό έχει ανακοινωθεί εδώ και πολύ καιρό αλλά η κανονική διάθεσή του τώρα έχει ξεκινήσει.

 

Τα παραπάνω είναι αποτρεπτικοί παράγοντες για μένα. Προβληματικό θεωρώ επίσης και το γεγονός όσον αφορά τις γωνίες θέασης του κινητού. Τουλάχιστον όσον αφορά σε σύγκριση με Mi 5 σε ένα βιντεάκι που είδα στο youtube. Βοηθήστε λίγο και εσείς που το έχετε στα χέρια σας το κινητό :)

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Από τα όσα έχω δει μέχρι στιγμής σχετικά με το κινητό 2 πράγματα με χαλάνε.

 

1. Το utouch. Μου φαίνεται λες και προσπαθούνε να κάνουνε δικό τους iphone. Πόση διαφορά έχει όντως από το iphone? Αξίζει και γιατί ή είναι το ίδιο πράγμα?

 

2. Custom Roms. Δεν βλέπω να υπάρχουνε πολλές ακόμα, αλλά τουλάχιστον ελπίζω να βγούνε. Η αλήθεια είναι πως το κινητό έχει ανακοινωθεί εδώ και πολύ καιρό αλλά η κανονική διάθεσή του τώρα έχει ξεκινήσει.

 

Τα παραπάνω είναι αποτρεπτικοί παράγοντες για μένα. Προβληματικό θεωρώ επίσης και το γεγονός όσον αφορά τις γωνίες θέασης του κινητού. Τουλάχιστον όσον αφορά σε σύγκριση με Mi 5 σε ένα βιντεάκι που είδα στο youtube. Βοηθήστε λίγο και εσείς που το έχετε στα χέρια σας το κινητό :)

 

το utouch οταν το συνηθισα ηταν πραγματικα πολυ καλο. Δεν εχω δουλεψει iphone για να συγκρινω αλλα νομιζω οτι δεν εχει ολες τις λειτουργιες (swipe π.χ.). Αληθεια, εχουν βαλει back στο κουμπι του iphone? Ρωταω, δεν ξερω.

 

Η βασικη custom rom που θελαμε βγηκε και σχετικα γρηγορα. Το αν θα βγουν αλλες εξαρταται και απο την απηχηση που θα εχει η συσκευη, η οποια αν δεν βγει εκτος Κινας δεν ελπιζω και πολυ...

 

Οι γωνιες θεασης ανεφερα πιο πανω, δεν ειναι σαν του S7 αλλα δεν ειναι ασχημες, ουτε αλλοιωνονται τα χρωματα που ειναι και το πιο ενοχλητικο.

Link to comment
Share on other sites

το utouch οταν το συνηθισα ηταν πραγματικα πολυ καλο. Δεν εχω δουλεψει iphone για να συγκρινω αλλα νομιζω οτι δεν εχει ολες τις λειτουργιες (swipe π.χ.). Αληθεια, εχουν βαλει back στο κουμπι του iphone? Ρωταω, δεν ξερω.

 

Η βασικη custom rom που θελαμε βγηκε και σχετικα γρηγορα. Το αν θα βγουν αλλες εξαρταται και απο την απηχηση που θα εχει η συσκευη, η οποια αν δεν βγει εκτος Κινας δεν ελπιζω και πολυ...

 

Οι γωνιες θεασης ανεφερα πιο πανω, δεν ειναι σαν του S7 αλλα δεν ειναι ασχημες, ουτε αλλοιωνονται τα χρωματα που ειναι και το πιο ενοχλητικο.

 

Στo iphone 4 που είχα όταν πατούσες το home button 2 φορές πήγαινε πίσω.Swipe δεν έχει όχι. Δηλαδή το κινητό δεν έχει τα άλλα 2 πλήκτρα που έχουνε και όλα τα υπόλοιπα κινητά android. Το βρίσκεις πράγματι εύχρηστο το utouch?

 

Eπίσης μπορείς να μου στείλεις ένα λινκ για την ρομ γιατί δεν το βρίσκω??

 

Δες λίγο σε παρακαλώ το παρακάτω βιντεάκι για να καταλάβεις τί εννοώ. Σίγουρα, δεν καταλαβαίνω τί λένε τα κινέζικα αλλά τουλάχιστον στο σκέλος της οθόνης ηςη με το Mi5 φαίνεται να είναι αισθητή. Πιο συγκεκριμένα πήγαινε στο 2:35 και έπειτα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=YoOm3fjOuQk

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το utouch οταν το συνηθισα ηταν πραγματικα πολυ καλο. Δεν εχω δουλεψει iphone για να συγκρινω αλλα νομιζω οτι δεν εχει ολες τις λειτουργιες (swipe π.χ.). Αληθεια, εχουν βαλει back στο κουμπι του iphone? Ρωταω, δεν ξερω.

 

Η βασικη custom rom που θελαμε βγηκε και σχετικα γρηγορα. Το αν θα βγουν αλλες εξαρταται και απο την απηχηση που θα εχει η συσκευη, η οποια αν δεν βγει εκτος Κινας δεν ελπιζω και πολυ...

 

Οι γωνιες θεασης ανεφερα πιο πανω, δεν ειναι σαν του S7 αλλα δεν ειναι ασχημες, ουτε αλλοιωνονται τα χρωματα που ειναι και το πιο ενοχλητικο.

 

Στo iphone 4 που είχα όταν πατούσες το home button 2 φορές πήγαινε πίσω.Swipe δεν έχει όχι. Δηλαδή το κινητό δεν έχει τα άλλα 2 πλήκτρα που έχουνε και όλα τα υπόλοιπα κινητά android. Το βρίσκεις πράγματι εύχρηστο το utouch?

 

Eπίσης μπορείς να μου στείλεις ένα λινκ για την ρομ γιατί δεν το βρίσκω??

 

Δες λίγο σε παρακαλώ το παρακάτω βιντεάκι για να καταλάβεις τί εννοώ. Σίγουρα, δεν καταλαβαίνω τί λένε τα κινέζικα αλλά τουλάχιστον στο σκέλος της οθόνης η διαφορά σε σχέση με το Mi5 φαίνεται να είναι αισθητή. Πιο συγκεκριμένα πήγαινε στο 2:35 και έπειτα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=YoOm3fjOuQk

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλεκεις με κινέζικους servers...

https://drive.google.com/file/d/0B4rxVYjQyxy3VktPQ2I0Njd0bDg/view

*(Προσοχή! Αν πας να το φλασαρεις θα βγάλει σφάλμα. Πρέπει να αλλάξεις κατι σ' ένα αρχειο για να είναι συμβατό με την έκδοση twrp που περιγράφεται παρακάτω)

 

Πρώτα πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader και να φλασαρεις το TWRP recovery. Οδηγίες θα βρεις εδω:

http://zukfans.eu/community/threads/zuk-z2-bootloader-unlock.62/

http://forum.xda-developers.com/zuk-z2-pro/development/twrp-recovery-zuk-z2-standard-pro-t3415395

 

Ναι, το utouch στην υλοποίηση της stock rom ήταν πολύ πρακτικό γιατί κανείς με ένα κουμπί ότι κανείς με τα 3 στο android, συν του ότι έχεις και την δυνατότητα customization. Στη cm έχουν βρεί πως ρυθμίζουν οι 4 λειτουργίες (swipe left-right, short-long utouch) αλλά λείπουν οι άλλες δύο, short-long press. Επίσης ή stock είχε μία πολύ καλή υλοποίηση να σε πηγαίνει στην προηγούμενη εφαρμογή με swipe χωρίς να ανοίγεις τις καρτέλες με όλες τις προηγούμενες. Σιγά σιγά θα γίνουν όλα όμως πιστεύω.

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

Υποψήφιος αγοραστής του Zuk. Θα μπορούσα να ρωτήσω ποσό ώριμη αγορά είναι σε αυτή τη φάση; Ποια θεωρείτε σημαντικότερα μειονεκτήματα; Είναι ώριμο το λειτουργικό; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Υποψήφιος αγοραστής του Zuk. Θα μπορούσα να ρωτήσω ποσό ώριμη αγορά είναι σε αυτή τη φάση; Ποια θεωρείτε σημαντικότερα μειονεκτήματα; Είναι ώριμο το λειτουργικό; Ευχαριστώ πολύ!

 

κοιτα, εγω με την κινεζικη ρομ δεν θα το κρατουσα. Με εκνευριζε η ελλειξη συγχρονισμου με το google account μου. Η CM13 αν και πολυ "φρεσκια" ειναι ιδιαιτερα σταθερη και το μονο που μου λειπει ειναι η λειτουργια του u-touch που ναι μεν την εχω και τωρα αλλα οχι οπως ακριβως θα ηθελα. Το περασμα στη cm βεβαια απαιτει ξεκλειδωμα bootloader που συνεπαγεται απωλεια εγγυησης.

 

Εν κατακλειδει, αν δεν εισαι εξοικιωμενος με custom rom δε νομιζω οτι ειναι η καταλληλη επιλογη για σενα. Περιμενε μηπως και βγει καποια international stock rom χωρις "κουτσουρεμενες" google services.

Link to comment
Share on other sites

Στόκαρε το Banggood, για να δούμε. Περιμένω το email ότι έγινε shipped.
Link to comment
Share on other sites

κοιτα, εγω με την κινεζικη ρομ δεν θα το κρατουσα. Με εκνευριζε η ελλειξη συγχρονισμου με το google account μου. Η CM13 αν και πολυ "φρεσκια" ειναι ιδιαιτερα σταθερη και το μονο που μου λειπει ειναι η λειτουργια του u-touch που ναι μεν την εχω και τωρα αλλα οχι οπως ακριβως θα ηθελα. Το περασμα στη cm βεβαια απαιτει ξεκλειδωμα bootloader που συνεπαγεται απωλεια εγγυησης.

 

Εν κατακλειδει, αν δεν εισαι εξοικιωμενος με custom rom δε νομιζω οτι ειναι η καταλληλη επιλογη για σενα. Περιμενε μηπως και βγει καποια international stock rom χωρις "κουτσουρεμενες" google services.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δεν εχω πρόβλημα με την εγκατάσταση custom roms, αλλα μάλλον δεν ειναι ακομα ώριμη η αγορά του. Επίσης βλέπω οτι η τιμή του αργά αλλα σταθερά μειώνεται. Νομίζω θα περιμένω λίγο ακομα. Θα μπορουςα να ρωτηςω Τι θέμα υπάρχει με τη λειτουργία του u-touch στην CM; Ευχαριστω και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δεν εχω πρόβλημα με την εγκατάσταση custom roms, αλλα μάλλον δεν ειναι ακομα ώριμη η αγορά του. Επίσης βλέπω οτι η τιμή του αργά αλλα σταθερά μειώνεται. Νομίζω θα περιμένω λίγο ακομα. Θα μπορουςα να ρωτηςω Τι θέμα υπάρχει με τη λειτουργία του u-touch στην CM; Ευχαριστω και πάλι!

Απλά δεν είναι βελτιστοποιημενη ακόμα για να λειτουργεί όπως στο ZUI. Παράδειγμα, το double tap δεν υπάρχει σαν λειτουργία όπως δεν υπάρχει και το swipe που σε πήγαινε στην αμέσως προηγούμενη εφαρμογη με μία ομαλή εναλλαγή στην οθόνη.

 

Τα κινεζακια έχουν βρεί το script που καθορίζουν τις τέσσερις λειτουργίες όπως έχω αναφέρει πιο πριν (swipe left-right, short-long touch) και μπορείς να τα σεταρεις όπως θες εσύ. Ας πούμε εγώ ήθελα να μπορώ να το κλείνω με το κουμπί κι έβαλα στο ένα swipe να σβήνει. Αλλά θα ήθελα να μπορώ να σεταρω και τις λειτουργίες short-long press όπως στο ZUI.

 

Στάλθηκε από το ZUK Z1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

Λεω να πάρω το zuk z2 4 / 64 έχετε να προτείνεται κάτι πρίν την αγορα ?

Έχουν αναλυθεί πιο πάνω τα υπέρ και τα κατά έως τώρα. Διάβασε και κρινε.

 

Επιγραμματικά θα πω μόνο ότι για μένα το πιο μεγάλο μειονέκτημα αυτή τη στιγμή ειναι ή απουσία international rom.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αυτό λέω αν πρέπει να επισημανω κάτι στο κατάστημα που θά τό αγοράσω (πχ για ρομ ) Edited by Birel_motosport
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αυτό λέω αν πρέπει να επισημανω κάτι στο κατάστημα που θά τό αγοράσω (πχ για ρομ )

 

δεν μπορω να απαντησω σε αυτο, δεν ξερω τι και αν υπαρχουν επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει αγοράσει κανείς απο το Banggood και να έχει γίνει shipped; Εμένα από 3 Αυγούστου τίποτα ακόμα, ενώ από τότε έχει στοκάρει 2-3 φορές (απ'ότι έχουν πει και έχουν γράψει τουλάχιστον)! Είμαι σε συνεχή επικοινωνία μαζί τους (Chana) αλλά φοβάμαι πως μας δουλεύουν ψιλό γαζί και το πάνε από ημερομηνία σε ημερομηνία! Μου είπαν πριν λίγες μέρες πως "has been applied to be shipped" και σήμερα μου ήρθε άλλο email πως θα ξαναγίνει stock σε 3 μέρες (το site βέβαια γράφει για 31 Αυγούστου). Αν δεν το στείλουν εν τέλει ακυρώνω την παραγγελία και ζητάω refund! Έλεος...
Link to comment
Share on other sites

Το έχει αγοράσει κανείς απο το Banggood και να έχει γίνει shipped; Εμένα από 3 Αυγούστου τίποτα ακόμα, ενώ από τότε έχει στοκάρει 2-3 φορές (απ'ότι έχουν πει και έχουν γράψει τουλάχιστον)! Είμαι σε συνεχή επικοινωνία μαζί τους (Chana) αλλά φοβάμαι πως μας δουλεύουν ψιλό γαζί και το πάνε από ημερομηνία σε ημερομηνία! Μου είπαν πριν λίγες μέρες πως "has been applied to be shipped" και σήμερα μου ήρθε άλλο email πως θα ξαναγίνει stock σε 3 μέρες (το site βέβαια γράφει για 31 Αυγούστου). Αν δεν το στείλουν εν τέλει ακυρώνω την παραγγελία και ζητάω refund! Έλεος...

Γενικότερα δεν έχουν ακουστεί τίποτα αρνητικά για το μαγαζί, νομίζω ότι λόγω καλής τιμής στο που έχει στο Ζ2, μάλλον ανέβηκε κατακόρυφα η ζήτησή και προέκυψαν θέματα διαθεσιμότητας...

 

Όπως και να έχει όμως δικαιούσαι μια σαφή απάντηση για το πότε θα γίνει η αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...