Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ανοιγω το θεμα μια και πιστευω οτι αρκετοι θα ενδιαφερθουν να το αποκτησουν μια και εχει και αρκετα καλα specs και τιμη

Phone

Lenovo ZUK Z2

Manufacturer

Lenovo

Colors

Titanium Black, Ceramic White

Dimension

141.7 x 68.9 x 8.5 mm

Weight

149 g

2G Network

GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

TD-SCDMA

3G Network

HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G Network

LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)

Build Features

- Fingerprint Sensor

-Metal Frame

Screen Type

LTPS IPS LCD capacitive touchscreen

Colors

16M colors

Size

5.0 inches

Resolution

1080 x 1920 pixels

Pixel Density

441 ppi

Multi-Touch

Yes

Accelerometer Sensor

Yes

Proximity Sensor

Yes

OS

Android OS, v6.0.1 (Marshmallow)

Processor

Dual-core 2.15 GHz Kryo & dual-core 1.6 GHz Kryo, Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820

GPU

Adreno 530

RAM

4 GB

Internal Memory

64 GB

External Memory

No

Camera Resolution

13 MP, f/2.2

Flash

Yes

Features

Phase Detection Auto-Focus, Geo-tagging, Touch Focus, Face Detection, Panorama, HDR

Video

2160p@30fps

Secondary

8 MP, 1080p@30fps

Bluetooth

v4.1, A2DP, LE

WI-FI

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot

USB

v2.0, Type-C reversible connector

GPS

Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS

Battery Type

Non-removable Li-Po Battery

Capacity

3500 mAh

Edited by dragonmaster

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραιο τηλεφωνο βεβαια δεν εχει την amoled του pro και βασικοτερα δεν εχει 800αρα μπαντα ενω το pro exei.Ξερουμε αν εχει cm?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

 

Eιναι καλό το συγκεκριμένο eshop/??? Έχεις ψωνίσει ξανά γιατί εγώ πρώτη φορά το βλέπω :O

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Eιναι καλό το συγκεκριμένο eshop/??? Έχεις ψωνίσει ξανά γιατί εγώ πρώτη φορά το βλέπω :O

 

ναι εχω αγορασει απο κει αλλα περιμενε να βγει κανονικα και να πεσει και η τιμη του στα φυσιολογικα ορια;)

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μολις παρελαβα , ομολογω να πω πως εχει μια περιεργη ομορφια (ασπρο ) .

επειδη το εχω μολις δυο ωρες δεν το εχω ψαξει πολυ.... η μπαταρια ομως φαινετε πολυ δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα , ομολογω να πω πως εχει μια περιεργη ομορφια (ασπρο ) .

επειδη το εχω μολις δυο ωρες δεν το εχω ψαξει πολυ.... η μπαταρια ομως φαινετε πολυ δυνατη.

 

απο που? αν επιτρεπεται

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Απο ελλαδα το πηρα.

 

Από που το πήρες ρε ταχυδρόμε από την Ελλάδα κιόλας??Εδώ καλά καλά δεν έχει κυκλοφορήσει Κίνα. Καλύτερη τιμή μέχρι στιγμής την έχει το coolicool στα 300$ με κουπονάκι και δώρο ένα bluetooth ηχειάκι xiaomi. Αλλά μπαίνοντας στο efox (ισπανικό coolicool) γράφει ότι αποστολές ξεκινάνε από Αύγουστο..

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Ταχυδρομε πες μας εντυπώσεις. Συγκριτικά με αλλά κινητά,μπαταρία και ότι άλλο μπορείς.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη παιδια αλλα δεν προλαβαινω και πολυ να γραφω λογο δουλειας.

η συγκριση που θα κανω θα ειναι με το v10 που το εχω αυτη την στιγμη.

λοιπον μπαταρια με χρηση που του κανω , 2-2 μιση φορες πανω απο v10 με ιδια χρηση.

ειναι λιγο χοντρο ( κανονικα ειναι φυσιολογικο το παχος αλλα ειμαι και εγω θυμα μαρκετινγκ) αλλα χαλαλι αφου μου εφυγε το ανχος της μπαταριας,

ειναι ολο ασπρο , δηλαδη κουμπια ,μπεζελ παντου ασπρο ( αφου δεν καναν και την καμερα ασπρη παλι καλα ):lol:

η καμερα τιποτα ιδιαιτερο , την μερα αρκετα καλη , το βραδυ ικανοποιητικη. βεβαια δεν ειμαι μαστερ της φωτογραφιας ουτε πολυ απαιτητικος αλλα η απευθειας συγκριση με το v10 το στελνει αδιαβαστο . η μπροστινη καμερα ομως σε φως ημερας που την δοκιμασα ειναι παρα πολυ καλη.

το δαχτυλικο αποτυπωμα τελειο! δεν εχει αποτυχει ουτε μια φορα ! ( μου εκανε μεγαλη εντυπωση αυτο)

το wifi σε μερη μεσα στο σπιτι που αποσυνδεοταν το v10 , αυτο οχι η πολυ πιο σπανια .

σε σημα τα ιδια.

η οθονη του μου θυμιζει του Iphone σε χρωματα.

η εταιρεια ελεγε πως απο 0-83 % η μπαταρια θα κανει μιση ωρα. εγω νομιζω πως κανει περισσοτερο και πως το to v10 σαν να φορτιζει λιγο πιο γρηγορα ( δεν το εχω βαλει κατω να το χρονομετρησω , απλα ετσι μου φαινετε)

το ui Που εχει ειδικα στις ρυθμισεις ειναι σχεδον αντιγραφη απο το ios αλλα το καλο ειναι πως εχουν αντιγραψει και την ταχυτητα του.

για τον ηχο σε κλησεις δεν εχω να πω τιποτα , δεν παρατηρησα κατι , ολα καλα.

το utouch που εχει με ξενισε λιγο αλλα τωρα δεν με πολυενοχλει. αν και ειμαι φαν των κουμπιων στυλ samsung.

βεβαια περιμενω πως και πως να βγει cyanogen.

κινεζιες μεσα δεν εχει και ειναι παντου στα ελληνικα.

υπερθερμανση δεν παρατηρισα ακομα και σε κατεβασμα πολλω εφαρμογων.

σε γενικες γραμμες , 5 ιντσο με τετοια δυναμη και μπαταρια δεν νομιζω να υπαρχει αλλο και επισεις το πηρα με την προυποθεση να υποστηριχτει επισημα απο την cyanogen. αν δεν γινει θα το πουλησω.

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και τη την εμπειρία μου μετά από δυο μέρες με το Ζ2...

Το utouch όντως ξενίζει στην αρχή (έψαχνα το back κανα τέταρτο!) αλλά στην πορεία αποδεικνύεται πολύ πρακτικό αφού κανείς με ένα κουμπί ότι κάνεις με τρία κανονικά. Η οθόνη είναι πολύ καλή αλλά δεν είχα ευκαιρία ακόμα να την συγκρίνω με κάποια άλλη κορυφαία, S7 π.χ. Το δυνατό ηχείο επισης είναι στα συν του.

Στα αρνητικά τώρα, οποίος θέλει κινητό με κορυφαία κάμερα το Ζ2 δεν πρέπει να είναι στις επιλογές του. Εμένα λίγο με απασχολεί αυτο, σε αντίθεση με την αυτονομία του που είναι μικρότερη του αναμενόμενου και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την ονομαστική χωρητικότητα της μπαταρίας. Δεν ξέρω αν σε αυτο έχει παίξει ρόλο ότι δεν το φόρτισα με τον δικό του φορτιστή (αλλά με το δικό του καλώδιο) λόγω έλλειψης αντάπτορα για την ώρα. Επίσης έχω βρει μέχρι στιγμής δύο βασικές εφαρμογές που χρησιμοποιώ που αρνείται να τις ανοίξει. Ας ελπίσουμε να μην τριτώσει :p

Θεωρώ όμως ότι αυτά είναι "παιδικές" ασθένειες του λογισμικού που στην πορεία θα διορθωθούν.

 

 

Στάλθηκε από το ZUK Z2131 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να δούμε πόσο θα βγει και στα κινεζομάγαζα

 

ZUK Z2 Rio Edition announced making it the cheapest 820 phone on the market

 

Just as Xiaomi was wowing fans with their new Redmi Pro and Notebook, newcomers ZUK were also hosting a surprise launch of their own.

 

The Lenovo backed smartphone maker today announced a new ZUK Z2 model named the ZUK Z2 Rio Edition. The device has been launched to celebrate this years Olympics and does so by becoming the most affordable Snapdragon 820 powered phone on the market.

 

Chinese shoppers will be able to buy the ZUK Z2 Rio at a normal retail price of 1599 Yuan however if customers choose to order through selected online stores they will receive a 100 Yuan price cut making the phone just 1499 Yuan ($224), the same as the entry-level Redmi Pro.

 

While the ZUK Z2 Rio doesn’t have the dual camera design of the new Xiaomi, the device does boast a powerful Snapdragon 820 chipset, 5-inch FHD display, 8 mega-pixel front camera, fast charging, and a 3500mAh battery plus fingerprint scanner.

 

The base version of the phone will give users 3GB RAM and 32GB memory to play with while the higher end version of the phone will get 4GB RAM and 64GB memory.

http://www.gizchina.com/2016/07/27/zuk-z2-rio-edition-announced-making-cheapest-820-phone-market/

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το κινητό έχει τα φόντα να πάει εξαιρετικά...

 

ZUK Z2 Rio Edition (3GB+32GB): The Cheapest Snapdragon 820 Phone

 

If you are fan of 5″ smartphones, you already know about the ZUK Z2. With its powerfull specs and elegant design, Z2 already became very popular among users and has many fan sites in a short time after it was released 2 months ago. With its $299 price tag it was already the cheapest Qualcomm Snapdragon 820 powered device and was strongest contender of Xiaomi Mi5 and LeEco Le Max 2 in this price range. Then we saw price cut of Le Max 2, being sold under $300, and now ZUK Z2 took this place, again, with the brand new Rio edition.

 

Specs are the same with ZUK Z2, except for RAM and ROM configuration which has been reduced to 3GB and 32GB. The original ZUK Z2 has 4GB RAM and 64GB ROM. Even the clock speed of the Snapdragon 820 stayed the same, 2.15GHz, not an underclocked version like we saw in Xiaomi Mi5’s 3GB/32GB version as 1.8GHz ($329).

 

ZUK Z2 Rio Edition specifications

 

5-inch (1920 x 1080 pixels) Full HD LTPS 2.5D curved glass display

2.15GHz Quad-Core Snapdragon 820 processor with Adreno 530 GPU

3GB RAM with 32GB internal storage

Android 6.0 (Marshmallow) with ZUI 2.0

13MP rear camera with LED Flash, f/ 2.2, 5P lens, ISOCELL sensor, PDAF, CAF dual-mode focus, EIS

8MP front-facing camera with 1.4μm pixel size, f/2.0 aperture, 78.9-degree wide viewing angle

Dual (nano) SIMs

Fingerprint scanner

Dimensions: 141.65×68.88×8.45mm; Weight: 149g

4G LTE with VoLTE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5 GHz), Bluetooth 4.1, GPS, USB 2.0 Type-C

3500mAh battery with Qualcomm Quick Charge 3.0

 

Oh yes the price, only 1599 Yuan, $240 for this power house ! However if Chinese customers choose to order through selected online stores they will receive a 100 Yuan price cut making the phone just 1499 Yuan ($224) starting August 2.

 

That’s insane price for a Snapdragon 820 flagship!

http://www.gizmochina.com/2016/07/29/zuk-z2-rio-edition-3gb32gb-cheapest-snapdragon-820/

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο Banggood εδώ καλή τιμή για όποιον ενδιαφέρεται :D

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο Banggood εδώ καλή τιμή για όποιον ενδιαφέρεται :D

 

Τρομερή τιμή πραγματικά. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί να μην το πάρω; Στο τσακ είμαι :happy: Στα χαρακτηριστικά και στα λεφτα αυτά υπάρχει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Στο review που δίνεται παραπάνω μιλάει για πιο αργή εσωτερική μνήμη από ότι το mi5 και μπαταρία, κάμερα όχι ανάλογα με αυτό που αναμένεται.. Γενικά προτείνει να πας στο mi5 εκτός και αν η τιμή του είναι το απόλυτο όριο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή τιμή πραγματικά. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί να μην το πάρω; Στο τσακ είμαι :happy: Στα χαρακτηριστικά και στα λεφτα αυτά υπάρχει κάτι άλλο;

 

Και ενα κουπονι για εκπτωση :D:D

5off4cellphone -US$14.40

 

Grand Total: US$273.59

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Στο review που δίνεται παραπάνω μιλάει για πιο αργή εσωτερική μνήμη από ότι το mi5 και μπαταρία, κάμερα όχι ανάλογα με αυτό που αναμένεται.. Γενικά προτείνει να πας στο mi5 εκτός και αν η τιμή του είναι το απόλυτο όριο

 

όμως δεν φαίνεται να πηγαίνει καλά με τη διαχείριση της μνήμης το mi5, και το z2 έχει καθαρό προβάδισμα.

 

Υπάρχουν κι άλλα vs του z2 στο ίδιο κανάλι, με OP3 και S7 (από τα οποία χάνει).

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Είναι τυπική συμπεριφορά miui, αλλά υπάρχει ρύθμιση στις επιλογές για προγραμματιστές που δεν ξέρω αν την έχει κάνει.. Πάντως με βάση τα λεφτά του (τώρα) είναι πολύ καλή επιλογή

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...