Jump to content

Samsung Galaxy J5 2016


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο J5 της γυναίκας μου δεν έχει έρθει ακόμη το update σε Nougat

 

Και σε εμενα δεν εχει ερθει ακομη - αγορασμενο απο Media Markt αρχες καλοκαιριου:mad:

Μου βγαζει τα εξης

 

The latest updates have already been installed

Current version:

J510FNXXU2AQG3/

J510FNITV2AQG1/

J510FNXWU2AQG1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 809
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω κανει το τελευταιο update στο τηλεφωνο και επειδη δεν ξερω βρε παιδια μου φαίνεται οτι αργει πως μπορω να το επιστρεψω στην προηγουμενη εκδοση

 

Ξέρουμε αν γίνεται downgrade "επίσημο", χωρίς να χαθεί η εγγύηση δλδ;

μπορω να περασω αυτην?

2017-10-30

Greece

6.0.1

J510FNXXS2AQI4

J510FNOXX2AQI4

Edited by sugar2
Link to comment
Share on other sites

>

 

εχω κανει το τελευταιο update στο τηλεφωνο και επειδη δεν ξερω βρε παιδια μου φαίνεται οτι αργει πως μπορω να το επιστρεψω στην προηγουμενη εκδοση

 

Ξέρουμε αν γίνεται downgrade "επίσημο", χωρίς να χαθεί η εγγύηση δλδ;

μπορω να περασω αυτην?

2017-10-30

Greece

6.0.1

J510FNXXS2AQI4

J510FNOXX2AQI4

Link to comment
Share on other sites

>

 

εχω κανει το τελευταιο update στο τηλεφωνο και επειδη δεν ξερω βρε παιδια μου φαίνεται οτι αργει πως μπορω να το επιστρεψω στην προηγουμενη εκδοση

 

Ξέρουμε αν γίνεται downgrade "επίσημο", χωρίς να χαθεί η εγγύηση δλδ;

μπορω να περασω αυτην?

2017-10-30

Greece

6.0.1

J510FNXXS2AQI4

J510FNOXX2AQI4

 

Μη κανεις πισωγυρισμα .Εαν νομιζεις οτι κατι δε σου αρεσεις κανε hard reset και θα ερθει στα ισα του.

Link to comment
Share on other sites

το hard reset δεν θα διαγραψει τα παντα...

 

Θα ειναι καθαρη η συσκευη σαν να την αγοραζεις απο την αρχη.Παρε μπακαπ εαν θελεις να κρατησεις κατι η κανε μεταφορα τις φωτος σου και βιντεο στην sd card.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά την αναβάθμιση μόνο χειρότερο όσο πάει και γίνεται το κινητό, ενώ πριν ήταν μια χαρά... :mad:

Εκτός από τα θέματα με τα ψιλοκολλήματα, το "π" στο πληκτρολόγιο και τη χειρότερη διαχείριση μπαταρίας, προστέθηκαν και αρκετά ακούσια reboot... :down:

 

Factory reset και βλέπουμε.

 

Τελικά κανείς δεν απαντάει αν γίνεται επίσημο downgrade...:what:

 

Αν βέβαια δεν γίνεται, τότε θα πάει για εγγύηση κι ας βγάλουν συμπέρασμα στην Samsung. Αν καταλήξω σ'αυτήν τη λύση, θα τους ζητήσω να μου επιστραφεί η συσκευή μόνο αν εγκαταστήσουν marshmallow, να δω τι θα απαντήσουν.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εκπλήσσομαι που διαβάζω τόσες άσχημες κριτικές για την αναβάθμιση με νουγκατ. Δυο μήνες τώρα που έκανα την αναβάθμιση το κινητό δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, και δεν έχω κάνει καν χαρντ ρεσετ. Περασα με οντιν την πολωνεζικη έκδοση 7.1.1 επάνω στην τσεχική 6.1.1 που είχε το τηλέφωνο..και αυτό ήταν, το τηλέφωνο πετάει. πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει σε κάποιους-όχι πως δεν τους πιστευω.. αλίμονο.
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι το πρόβλημα είναι έντονο στο μονόκαρτο, ενώ στο δίκαρτο η κατάσταση βελτιώθηκε με αλλαγή πληκτρολογίου (swift) και κάποιες παραμετροποιήσεις-"νοικοκύρεμα" στο default launcher (πάντως "καλύτερο" σε σχέση με πριν, δεν είναι -τους λόγους τους αναφέρω σε προηγούμενο ποστ).

 

Και στα δύο η αναβάθμιση έγινε OTA μόλις τις διέθεσε η μαμά samsung στη χώρα μας και εμφανίστηκε η ειδοποίηση στις συσκευές, χωρίς manual εγκαταστάσεις ή άλλα "γαργαλήματα".

 

Μόλις γίνει το βασικό σετάρισμα και εγκατάσταση κάποιων βασικών εφαρμογών, θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Θα δείξει...

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εκπλήσσομαι που διαβάζω τόσες άσχημες κριτικές για την αναβάθμιση με νουγκατ. Δυο μήνες τώρα που έκανα την αναβάθμιση το κινητό δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, και δεν έχω κάνει καν χαρντ ρεσετ. Περασα με οντιν την πολωνεζικη έκδοση 7.1.1 επάνω στην τσεχική 6.1.1 που είχε το τηλέφωνο..και αυτό ήταν, το τηλέφωνο πετάει. πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει σε κάποιους-όχι πως δεν τους πιστευω.. αλίμονο.

 

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου το τηλέφωνο πετάει σε σχέση με πριν.

Και εγώ είχα περάσει με odin την EUR διότι είχε αργήσει η ITV και σήμερα που βγήκε πέρασα πάλι με Odin την μαμίσια του.

Φυσάει και όλα αυτά χωρίς κανένα factory reset!!!

Σκεφτήτε να κάνω και επαναφορά....

Δεν ξαναγυρίζω πίσω με τίποτα.

Έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης και από το Α5 μου 2016!!!!

Link to comment
Share on other sites

[...]

Μόλις γίνει το βασικό σετάρισμα και εγκατάσταση κάποιων βασικών εφαρμογών, θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Θα δείξει...

Σαν να έστρωσε η κατάσταση, τουλάχιστον δεν κάνει τα τραγικά που έκανε πριν.

 

Πραγματικά εκπλήσσομαι που διαβάζω τόσες άσχημες κριτικές για την αναβάθμιση με νουγκατ. Δυο μήνες τώρα που έκανα την αναβάθμιση το κινητό δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, και δεν έχω κάνει καν χαρντ ρεσετ. Περασα με οντιν την πολωνεζικη έκδοση 7.1.1 επάνω στην τσεχική 6.1.1 που είχε το τηλέφωνο..και αυτό ήταν, το τηλέφωνο πετάει. πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει σε κάποιους-όχι πως δεν τους πιστευω.. αλίμονο.

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου το τηλέφωνο πετάει σε σχέση με πριν.

Και εγώ είχα περάσει με odin την EUR διότι είχε αργήσει η ITV και σήμερα που βγήκε πέρασα πάλι με Odin την μαμίσια του.

Φυσάει και όλα αυτά χωρίς κανένα factory reset!!!

Σκεφτήτε να κάνω και επαναφορά....

Δεν ξαναγυρίζω πίσω με τίποτα.

Έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης και από το Α5 μου 2016!!!!

Φανταστείτε σ'εμάς πόσο περίεργο φαίνεται, που είχαμε ένα άψογο στη λειτουργία του κινητό και με μια υποτιθέμενη βελτίωση-αναβάθμιση έχουμε σε λειτουργία σχεδόν άλλο κινητό πλέον στα χέρια μας.

 

Εν τω μεταξύ, ακριβώς τα ίδια προβλήματα έχει και μια φίλη της κόρης μου μετά την αναβάθμιση (δεν είναι στο φόρουμ). Για να είμαι ειλικρινής, από αυτήν το είδε και το αγοράσαμε εξ'αρχής. Και το δεύτερο λόγω ικανοποιητικής απόδοσης του πρώτου αγοράστηκε.

 

Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι με το factory reset δε θα ξαναέχω πρόβλημα.

Προς το παρόν δείχνει οκ...

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Να προστεθώ και εγώ σε αυτούς που δεν έχουν το πρόβλημα (πια) με την αναβάθμιση σε νουγκατίνα. Υπήρχε στην αρχή ένα θεματάκι με την μπαταρία, αλλά όσο προστίθενται εφαρμογές στην εποπτεία ισχύος (διαλέγω εγώ αυτές που δεν έχουν κανένα νόημα να τρέχουν στο background) βελτιώνεται συνεχώς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρεμπιπτόντως, έκανα την βλακεία να μην κρατήσω το original CSC και τώρα Phone Info, *#1234# και... λοιπές δυνάμεις δείχνουν το τρέχον CSC και όχι το original. Υπάρχει τρόπος να το βρω από το serial ώστε να δω αν έχει βγει N για αυτό και να γυρίσω εκεί; Το google δεν βοήθησε ιδιαίτερα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε και εμένα.

Νομίζω ότι έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης και η μπαταρία είναι εξίσου καλή με την 6.

 

Το look an feel του περιβάλλοντος με πάει λίγο σε mui αλλά είναι θέμα συνήθειας.

 

Επιτέλους widget για το optimisation.

Καλό το double tap που εναλλασει τις 2 τελευταίες εφαρμογές.

 

Μου φαίνεται επίσης Καλό το split screen σε πρώτη φάση

Link to comment
Share on other sites

το πισογυρισμα της συσκευης γιατι αφηνει σκουπιδια εφοσον ειναι της μαμας?

downgrade της συσκευης ποιος εχει κανει και τι αποτελεσμα εφερε?

Link to comment
Share on other sites

downgrade της συσκευης ποιος εχει κανει και τι αποτελεσμα εφερε?

 

το πισογυρισμα της συσκευης αφηνει ασθενειες το εχει καναι καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η αναβάθμιση σε Nougat στο J5 της γυναίκας μου αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος να την κάνω

Το κινητό δουλεύει μια χαρά με την 6.0.1 και φοβάμαι μην μπλέξω με κολλήματα και χρειαστεί να κάνω factory reset (ποιός την ακούει μετά) :lol:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έστρωσε η κατάσταση, τουλάχιστον δεν κάνει τα τραγικά που έκανε πριν.

 

[...]

Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι με το factory reset δε θα ξαναέχω πρόβλημα.

Προς το παρόν δείχνει οκ...

 

Λοιπόοοον,

ενώ αρχικά έδειχνε ότι τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, σταδιακά ώρα με την ώρα το κινητό χειροτέρευε και

από χτες δεν κάνει τίποτε άλλο, παρά μόνο bootloop...

Όλ'αυτά μετά από μια αναβάθμιση σε μια συσκευή που λειτουργούσε άψογα πριν!!! (ξέρω, δεν είναι πρώτη μου φορά. Απλά δεν το περίμενα από τη samsung...)

 

Φεύγει για εγγύηση (ευτυχώς) να δούμε τώρα τι θα κάνουμε μέχρι να γυρίσει που θα μείνω με παλιά συσκευή (δυστυχώς).

 

(Ακόμα δεν έχει απαντήσει κανείς αν γίνεται downgrade χωρίς να χαθεί η εγγύηση... )

Edited by GVangos
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον,

ενώ αρχικά έδειχνε ότι τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, σταδιακά ώρα με την ώρα το κινητό χειροτέρευε και

από χτες δεν κάνει τίποτε άλλο, παρά μόνο bootloop...

Όλ'αυτά μετά από μια αναβάθμιση σε μια συσκευή που λειτουργούσε άψογα πριν!!! (ξέρω, δεν είναι πρώτη μου φορά. Απλά δεν το περίμενα από τη samsung...)

 

Φεύγει για εγγύηση (ευτυχώς) να δούμε τώρα τι θα κάνουμε μέχρι να γυρίσει που θα μείνω με παλιά συσκευή (δυστυχώς).

 

(Ακόμα δεν έχει απαντήσει κανείς αν γίνεται downgrade χωρίς να χαθεί η εγγύηση... )

Οτιδήποτε κάνεις με Odin...στην συσκευή και έχεις Knox 0x0 λογικά δεν χάνεις την εγγύηση.

Την εγγύηση την χάνεις όταν φλασάρεις άλλη recovery ή ρουτάρεις την συσκευή απότι γνωρίζω.

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

(Ακόμα δεν έχει απαντήσει κανείς αν γίνεται downgrade χωρίς να χαθεί η εγγύηση... )

Νομίζω για να κάνεις downgrade πρέπει να περάσεις custom recovery

οπότε και χάνεις την εγγύηση....

Δεν γνωρίζω αν γίνεται με άλλον τρόπο.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο ας βοηθήσει!!!

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

(Ακόμα δεν έχει απαντήσει κανείς αν γίνεται downgrade χωρίς να χαθεί η εγγύηση... )

 

Αν κάποιος ήξερε θα σου είχε απαντήσει. Μπορείς να ρωτήσεις και στο service της samsung για να είσαι σίγουρος... Δεν νομίζω να χάσεις την εγγύηση αν απλώς ρωτήσεις πριν κάνεις οτιδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει την πολωνικη αναβάθμιση πριν έρθει επίσημη εδώ.Οταν ήρθε και εδώ επίσημα πέρασα την παλιά (6.0.1)με το odin από το samobile και μόνο του πήρε την 7.1.1.Απο ότι είδα είμαι στο knox 0χ0.ουτε ρεκοβερι ουτε κάτι άλλο.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να περάσω recovery με odin σε nougat μου έβγαλε εγκατάσταση ολοκληρώθηκε μετά προσπαθώ να μπω σε recovery Αλλά δεν μπαίνει γνωρίζει κάποιος γιατί; Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi 4A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 2016

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...