Jump to content

Samsung Galaxy J5 2016


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!πήρε κανείς πρόσφατα το j5 duos 2016 σε χρυσό από public να μου πει αν του βγήκε καλή η συσκευή?

 

Καλημέρα, το πήρα και εγώ duos,μετά από winphone(lumia 640 ds) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Σερφάρισμα ,gps,Παιχνίδια,Viber,skype,fb. Η μπαταρία αρκετά Καλή,1.5 με 2 μέρες ανάλογα την χρήση.Για μένα αξίζει στα λεφτά του .

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 809
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι rom φοράτε στο κινητάκι; Ποια είναι η πιο "καθαρή"; Ποια να αποφύγω λόγω προβλημάτων; Παρεμπιπτόντως, τι απέγινε το cyanogen; Έχει rom για μας;

 

Γενικα ολες οι rom του κινητου ειναι καλες!! Εγω του φοραω custom rom βασισμενη σε στοκ , αλλα γρηγοροτερη και ομαλοτερη!

cyanogen εχει βγει για το κινητο μας, αλλα δεν την δοκιμαζω διοτι το εχει η γυναικα πλεον το κινητο, και δεν τις αρεσουν τα πειραγματα, οποτε

και δεν μπορω να την δοκιμασω!

Γραφω μερικες σελιδες πισω τους τροπους για root/rom/mod!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η μικρή κλείδωσε το τηλέφωνο και ξέχασε τον κωδικό

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών από recovery

Ανοίγει η συσκευή και μετά λέει έγινε προσπάθεια επαναφοράς μη εξουσιοδοτημένη. Κάπως έτσι τέλος πάντων

 

Τι πρέπει να κάνω;

Η συσκευή είναι αγορασμένη κανονικά και έχει και απόδειξη

 

Tελικα τι εγινε??

Link to comment
Share on other sites

Τι rom φοράτε στο κινητάκι; Ποια είναι η πιο "καθαρή"; Ποια να αποφύγω λόγω προβλημάτων; Παρεμπιπτόντως, τι απέγινε το cyanogen; Έχει rom για μας;

Σου προτείνω να αφήσεις έτσι όπως είναι το κινητό.. Μην πειραματηστεις αδίκως με αλλες ρομ μιας κ δεν ακούω κ τα καλύτερα λόγια

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ολες οι rom του κινητου ειναι καλες!! Εγω του φοραω custom rom βασισμενη σε στοκ , αλλα γρηγοροτερη και ομαλοτερη!

cyanogen εχει βγει για το κινητο μας, αλλα δεν την δοκιμαζω διοτι το εχει η γυναικα πλεον το κινητο, και δεν τις αρεσουν τα πειραγματα, οποτε

και δεν μπορω να την δοκιμασω!

Γραφω μερικες σελιδες πισω τους τροπους για root/rom/mod!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Tελικα τι εγινε??

 

 

Καλημέρα φίλε μου. Έχω από καιρό rootάρει τη stock και κοιτώ πώς είναι τα πράγματα. Είχα 32μπιτο arm με android 4.4. Τώρα βλέπω πώς έχει προχωρήσει το πράγμα: android6, arm64, secure ΤΙΜΑ boot, TEEs και δε συμμαζεύεται η παράνοια. Εντάξει, έχουν ένα σκοπό όλα αυτά αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι σε όλους χρειάζονται. Τη cyanongen από πού θα τη κατεβάσω; Το project δεν είχε κλείσει το Δεκέμβρη;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σου προτείνω να αφήσεις έτσι όπως είναι το κινητό.. Μην πειραματηστεις αδίκως με αλλες ρομ μιας κ δεν ακούω κ τα καλύτερα λόγια

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μάλλον σε κάποια stock based θα πάω, ή απλά θα ξαναφτιάξω ένα δικό μου system partition image με λιγότερο bloatware μέσα και θα του το φλασάρω.

Link to comment
Share on other sites

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Την έχω δοκιμάσει, τρώει αρκετή μπαταρία και επίσης διαπίστωσα καθυστέρηση στη φόρτιση του τηλεφώνου..

Πάσο... Μια πρόταση έκανα...;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση, έχω δοκιμάσει και apk για marsmalow αλλά δεν..Τελος πάντων θα ήθελα η Samsung να έδινε αυτή τη δυνατότητα στα τηλέφωνα της
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση, έχω δοκιμάσει και apk για marsmalow αλλά δεν..Τελος πάντων θα ήθελα η Samsung να έδινε αυτή τη δυνατότητα στα τηλέφωνα της

Γιατί να καθυστερεί τη φόρτιση; Μου κάνει εντύπωση!!

Πάντως και στο Galaxy S7 edge, 1 με 2% την ώρα το "τρώει" το Always on......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι φταίει στην φόρτιση, θα την βάλω πάλι και θα δοκιμάσω να απενεργοποιώ την εφαρμογή οταν φορτίζει το τηλ αν υπάρχει αυτή η επιλογή..Το να τρώει 1 με 2 % την ώρα εντάξει μικρό το κακό δεν με πειράζει..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Έχω από καιρό rootάρει τη stock και κοιτώ πώς είναι τα πράγματα. Είχα 32μπιτο arm με android 4.4. Τώρα βλέπω πώς έχει προχωρήσει το πράγμα: android6, arm64, secure ΤΙΜΑ boot, TEEs και δε συμμαζεύεται η παράνοια. Εντάξει, έχουν ένα σκοπό όλα αυτά αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι σε όλους χρειάζονται. Τη cyanongen από πού θα τη κατεβάσω; Το project δεν είχε κλείσει το Δεκέμβρη;

 

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/samsung-galaxy-j5-2016-roms-kernels-recoveries--other-development/rom-6-0-1-cyanogenmod-13-0-1-galaxy-j5-t3604144

Εγω παντως οσες μα οσες custom rom δοκιμασα ηταν ολες πολυ καλες, απλα δεν προλαβα να δοκιμασω την cyanogen!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

το Δικαρτο μοντέλο έχει κανονικα 2 Χρόνια εγγυηση Samsung ,εισάγεται κανονικά?

 

Ευχαριστω

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Το έχει η γυναίκα μου από τον περασμένο Σεπτέμβριο και όλα πάνε καλά. Το μόνο που το έχει γεμίσει και όλο σβήνει για να βάλει κάτι άλλο που θέλει. Έχει μέσα μία κάρτα sd 16GB τουλάχιστον τριών ετών που την έχει από άλλες συσκευές και την πάει από τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Όταν μεταφέρει καμία εφαρμογή στην κάρτα το τηλέφωνο σέρνεται. Αν βάλει καμία πιο σύγχρονη κάρτα, ταχύτερη, θα λυθεί το πρόβλημα; Θα μπορεί να μεταφέρει στην κάρτα και να δουλεύει καλύτερα από τώρα; Αν ναι, έχετε να προτείνεται καμία κάρτα που να μπορεί να ανταπεξέλθει; Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

το Δικαρτο μοντέλο έχει κανονικα 2 Χρόνια εγγυηση Samsung ,εισάγεται κανονικά?

 

Ευχαριστω

Κανονικά καλύπτουν, από τη στιγμή που είναι ευρωπαϊκή έκδοση ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/samsung-galaxy-j5-2016-roms-kernels-recoveries--other-development/rom-6-0-1-cyanogenmod-13-0-1-galaxy-j5-t3604144

Εγω παντως οσες μα οσες custom rom δοκιμασα ηταν ολες πολυ καλες, απλα δεν προλαβα να δοκιμασω την cyanogen!

 

Ευχαριστώ φίλε μου για το λινκ. Μου φαίνεται θα περάσω σε cyanogen γιατί η samsung δίνει βάρος στο Android for work, κάτι που για μένα είναι από αδιάφορο ως ανεπιθύμητο. Secure Bootloaders για arm, αλλά ανοιχτού κώδικα υπάρχουν πουθενά? Για να πετάξω εντελώς έξω ο,τι έχει από samsung το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα χθες αλλα ο ηχος στις κλησεις (κανονικες) βγαινει "τσιριχτος" ενω η ανοιχτη ακροαση πολυ αδυναμη και οχι και τοσο καθαρη ...(Παταω και το εικονιδιακι πανω που δινει λιγο στον ηχο αλλα δεν κανει μεγαλη διαφορά)

 

Κανα καλο εκουαλαιζερ η κατι για να φτιαξει ο ηχος που ακουω κατα την διαρκεια των συνομιλιων υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Νέος κάτοχος και θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

α) τι πρέπει να κάνω για να ενεργοποιηθεί το swype; Ενδιαφέρομαι για Ελληνικά-Αγγλικά.

β) ποια εφαρμογή για ringtones προτείνεται;

γ) θα ήθελα να περάσω κάποια free εφαρμογή για GPS navigation που να λειτουργεί χωρίς internet, καθώς και για θάλασσα αν υπάρχει

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη συσκευή έχει auto brightness ή όχι;

Εάν δεν έχει υπάρχει η δυνατότητα να μπει μέσω εφαρμογής;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ βλέπει το κινητό την sd στο storage και μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές, δεν περνάει με τίποτα τις φωτογραφίες παρόλο που από την κάμερα έχω δώσει εντολή. Ούτε φαίνεται ή sd στην γκαλερί. Καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ενώ βλέπει το κινητό την sd στο storage και μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές, δεν περνάει με τίποτα τις φωτογραφίες παρόλο που από την κάμερα έχω δώσει εντολή. Ούτε φαίνεται ή sd στην γκαλερί. Καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Κάνε ένα έλεγχο στο file system της sd ή δοκίμασε με μια φρέσκια sd.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα έλεγχο στο file system της sd ή δοκίμασε με μια φρέσκια sd.

 

Εχω αλλαξει και εχω βαλει αλλη. ΤΗν παλια δεν την εβλεπε καθολου, την καινουργια την βλεπει, περναει εφαρμογες, δεν περναει φωτογραφιες, δεν φαινεται στην γκλερι και ενω φαινεται στο στορατζ οταν την παταω δεν ανοιγουν οι φακελοι της καρτας. Μου βγαζει μονο την μπαρα και μου δειχνει ποσος χωρος ειναι πιασμενος.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει και εχω βαλει αλλη. ΤΗν παλια δεν την εβλεπε καθολου, την καινουργια την βλεπει, περναει εφαρμογες, δεν περναει φωτογραφιες, δεν φαινεται στην γκλερι και ενω φαινεται στο στορατζ οταν την παταω δεν ανοιγουν οι φακελοι της καρτας. Μου βγαζει μονο την μπαρα και μου δειχνει ποσος χωρος ειναι πιασμενος.

 

Αν έχεις αλλάξει δυο κάρτες και σου κάνει κουλά τότε ίσως κάτι άλλο να γίνεται φίλε. Μήπως έπαθε ζημιά το slot της microSD φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αλλάξει δυο κάρτες και σου κάνει κουλά τότε ίσως κάτι άλλο να γίνεται φίλε. Μήπως έπαθε ζημιά το slot της microSD φοβάμαι.

 

Και εγω το φοβαμαι αλλα η πλακα ειναι οτι την βλεπει, εφαρμογες μπορω να περασω. Το προβλημα ειναι πως δεν βλεπω φακελους και δεν περνανε φωτογραφιες. Εκει μπερδευομαι και σκεφτομαι μηπως ειναι κατι αλλο γιατι τι βλαβη στο σλοτ ειναι αυτη, επιλεκτικη; :confused:

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το φοβαμαι αλλα η πλακα ειναι οτι την βλεπει, εφαρμογες μπορω να περασω. Το προβλημα ειναι πως δεν βλεπω φακελους και δεν περνανε φωτογραφιες. Εκει μπερδευομαι και σκεφτομαι μηπως ειναι κατι αλλο γιατι τι βλαβη στο σλοτ ειναι αυτη, επιλεκτικη; :confused:

 

Αν δε βλέπεις φακέλους, δε βλέπεις filesystem κι αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Εγώ θα σε προέτρεπα να επιβεβαιώσεις ότι όντως οι εφαρμογές που περνάς καταλήγουν στην SD γιατί πώς μπορείς να ξέρεις ότι περάστηκαν εκεί αν δε βλέπεις καν τους φακέλους στην SD;

 

Για μένα είναι πιθανότερα στο hardware το πρόβλημα. Οτι είναι ψηφιακά τα συστήματα μας δε σημαίνει ότι είτε δουλεύουν στην εντέλεια είτε δε δουλεύουν καθόλου. Μπορεί π.χ. λόγω ενός ελλαττωματικού πιν στον αναγνώστη να παίρνει θόρυβο η επικοινωνία με την SD κι από κει να προκύπτει για το κινητό μια εικόνα της SD προβληματική, μέχρι να ρουφηχθεί κάτι εντελώς invalid και να βγει offline το filesystem. Γι'αυτό μετά από λίγο δε βλέπεις τίποτα πια απ'τη κάρτα. Προσπάθησα να το πω όσο πιο απλά γίνεται. Γνώμη μου, δοκίμασε και με μια τρίτη SD κι αν κάνει τα ίδια το πας μια βόλτα απ'το συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 2016

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...