Jump to content

myphone VS: Μεγάλες μπαταρίες ή γρήγορη φόρτιση; [Poll]


al3x1k0
 Κοινοποίηση

Τι προτιμάτε για να λύσετε την ενεργειακή κατανάλωση του κινητού σας;  

465 members have voted

  1. 1. Τι προτιμάτε για να λύσετε την ενεργειακή κατανάλωση του κινητού σας;

    • Κινητό με μεγάλη μπαταρία, δε με ενδιαφέρουν οι διαστάσεις
    • Κινητό με μικρή μπαταρία, αλλά quick charging υποστήριξη
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ


Recommended Posts

Εύχομαι σύντομα να γίνει κάτι ουσιαστικό γιατί εάν δεν βγάζει 12ώρες οθόνη με 4g ανοιχτό δεν έχει νόημα.....

 

Στάλθηκε από Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) με Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και να είχαμε χαμηλούς χρόνους φόρτισης σε κάποιο γεγονός που δεν έχουμε επαφή σε πρίζα θα μέναμε από μπαταρία.Υπέρ της μεγάλης μπαταρίας από μένα.

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μεγαλύτερη μπαταρία. Τι να την κάνεις τη γρήγορη φόρτιση αν δεν έχεις πρίζα. Άσε που θα πρέπει να κουβαλάς και φορτιστή.
Link to comment
Share on other sites

Θελω μεγαλη μπαταρια με τεραστια αυτονομια.

Τι να την κανω την μικρη που φορτιζει γρηγορα???

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για να μην εξελιξουν της μπαταριες (η δεν θελουν η δεν υπαρχει τροπος) προτειμουν να επενδυσουν σε τροπους οπως γρηγορη φορτωση η να παρουμε μπαταριες φορτισης (με το αναλογο κερδος τους φυσικα).προτειμω λοιπον μεγαλυτερη μπαταρια και ας παχυνει μερικα χιλιοστα.δεν μιλω για εκεινες της μπαταριες(9000mh)που το μεταφορφωνουν σε τανκς:p
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι τα δύο αγαθά αυτά καλύπτουν ακριβώς την ίδια ανάγκη.

Αλλά αν πρέπει να διαλέξεις κάτι, η μεγαλύτερη αυτονομία είναι πιο σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μεγάλες μπαταρίες κι από μένα. Αδιαφορώ για τα περί γρήγορης φόρτισης. Έτσι κι αλλιώς το βραδύ συνήθως μπαίνει το τηλέφωνο στην πρίζα, οπότε έχει μπόλικες ώρες μπροστά του. Το θέμα να μπορεί να βγάλει άνετα μια φουλ μέρα, ανεξαρτήτου χρήσης όμως (gps, email sync, youtube και spotify streaming από μέτριας προς κακής λήψης 4G κλπ).
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ μεγαλη μπαταρια. Δεν πα να ειναι και 200 γραμμαρια το κινητο και σαν παντοφλα? Τι να την κανω τη γρηγορη φορτιση αν θελει φορτιση καθε 5 ωρες...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη μπαταριά και ας χάνει σε μέγεθος και βάρος, πόση διαφορά θα έχει δηλαδή;

 

Τι να το κάνω το λεπτό κινητό αν πρέπει να έχω μονίμως μαζί ένα powerbank;

 

Όσο για τη γρήγορη φόρτιση, αν κυκλοφορούν τα κινητά με μεγάλη μπαταριά είναι εντελώς άχρηστη, άπλα βάζεις το κινητό για φόρτιση πριν κοιμηθείς και σε πάει για δυο μέρες χαλαρά.

 

Μεγάλη μπαταρία βολεύει επίσης αν πας κάπου που δεν έχεις πρόσβαση σε πρίζα για πολλές ώρες (πχ παραλία και κάτσεις από το πρωί μέχρι το βράδυ)...

 

Όπως και να το κάνουμε για πολλούς η μεγάλη μπαταριά είναι μονόδρομος...;)

Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Μια μπαταρία να με βγάζει μια μέρα με όλες τις χρήσεις δύσκολες η ευκολες
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη χωρητικότητα και βελτιστοποιηση της διαχείρισης ενέργειας απο το λειτουργικό. Αυτο πχ "10% battery life imporement etc " που βλεπουμε με καθε αναθμιση λειτουργικου εχει καταντήσει γελοίο . Τις περισσότερες φορές , ειδικα στο Android, το αντιθετο συμβαινει.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να είναι φορητή η συσκευή. Πάνω από 100 γραμμάρια μου είναι βάρος. Και αν δεν βγάλει την ημέρα, το βράδυ θα την φορτίσουμε σπίτι... Σιγά τα ωά!
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να είναι φορητή η συσκευή. Πάνω από 100 γραμμάρια μου είναι βάρος. Και αν δεν βγάλει την ημέρα, το βράδυ θα την φορτίσουμε σπίτι... Σιγά τα ωά!

 

Τι συσκευή χρησιμοποιείς; Γιατί 100g κινητό δεν υπάρχει, εκτός από κάτι παλιά και φθηνά κινέζικα, καθώς και κάποια LG της σειράς L, τα οποία όμως ήταν και αυτά φθηνά, low end.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή χρησιμοποιείς; Γιατί 100g κινητό δεν υπάρχει, εκτός από κάτι παλιά και φθηνά κινέζικα, καθώς και κάποια LG της σειράς L, τα οποία όμως ήταν και αυτά φθηνά, low end.

 

+1000 τοσο ελαφρυ τυλεφονο (smartphone) απλα δεν υπαρχει με μοναδικη εξαίρεση iphone σειρα 5 (5/5s/5se) που ειναι γυρο στα 115 γρ... αλλα αν εννοεί αυτο.. οχι απλα δεν βγαζει με χρήση μια μερα ουτε καν μιση παει... απο την αλλη σε αναμονη μπορεί και να βαρέσει μια βδομαδα για πλακα....

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την χρήση που κάνω συνήθως η γρήγορη φόρτιση με έχει βολέψει πολύ. Όχι ότι φορτίζω το κινητό μου παραπάνω από 1 φορά το 24ωρο, ενίοτε και 48ωρο. Αλλά το φορτίζω (συνήθως το βράδυ) το πολύ μέσα σε μια ώρα και είμαι έτοιμος... Οπότε με μια νορμάλ μπαταρία σε χωρητικότητα (όπως του V10 μου) συν την δυνατότητα της γρήγορης φόρτισης (όπως του V10 μου :rolleyes: ) είμαι μια χαρά καλυμμένος. Και αν είχα να διαλέξω μεταξύ μιας πολύ μεγάλης μπαταρίας και της γρήγορης φόρτισης σαφώς θα διάλεγα την 2η.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Η μάχη για τις λεπτές συσκευές δυστυχώς έχει ζημιώσει τους χρήστες high-end συσκευών. Μάχη που δεν καταλαβαίνω και τον λόγο, αφού νομίζω ότι το πρώτο θέμα που ασχολούνται όλοι όσοι βλέπω και εδώ αλλά και στο xda είναι η αυτονομία. Κανείς δεν λέει έχω κινητό 7-8 χιλιοαστά και όχι 10-11.

 

Σε 5,3-6,0" οθόνες πλέον νομίζω ότι και οι εταιρείες θα πρέπει να πάνε στα 4000+ μπαταρίες. Αποσπώμενη ή όχι δεν θα με πείραζε εαν κερδίσω μία καλή υλοποίηση μίας unibody κατασκευής. Αλλά σκέφτομαι ας πούμε το nexus 6p που έχω με 4200-4500 αντί για 3400 που έχει. Ήδη βγάζει ικανοποιητικούς χρόνους. Με 1000 πάνω(+25-30%) θα ήταν το ιδανικό!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη μπαταρία ή ταχεία φόρτιση ; Σήμερα δεν νομίζω να μπαίνει τέτοιο θέμα είναι σαν να λές τι θέλω να κάνω με ένα ρεζερβουαρ το γύρω του κόσμου ή να έχω βενζινάδικο κάθε 100 μέτρα

μπαταρίες με μεγάλη χωρητικότητα υπάρχουν είδη καθώς και ταχεία φόρτιση το πρόβλημα είναι το εξής ένα το "Κόστος" για αυτό έχουμε συσκευές με μικρής χωρητικότητας μπαταρίες ή χωρίς γρήγορη φόρτιση επειδή το "κόστος" είναι ανελαστικό και οι εταιρίες θέλουν να κερδίζουν όσο το δυνατόν περισσότερα για αυτό έχουμε συσκευές με ίδια χαρακτηριστικά που μοιράζονται κοινές οθόνες κοινά motherboard και διαφορετικό όνομα .Για τα λεφτά και το κέρδος γίνονται όλα εμείς απλός ψηφίζουμε κάθε φόρα που αγοράζουμε κάτι και αυτή την στιγμή ο "Κόσμος"προτιμά Τούμπανα συσκευές με μεγάλες οθόνες λεπτές και ελαφριές,όλα τα άλλα είναι απλός για εγκυκλοπεδικούς και για να λέμε σκοπούς....

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μπαταρία φυσικά.

ΚΑι δεν είναι απαραίτητο πως η μεγάλη μπαταρία αυξάνει τις διαστάσεις πχ Xiaomi redmi 3, redmi note 3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κόσμος"προτιμά Τούμπανα συσκευές με μεγάλες οθόνες λεπτές και ελαφριές[/b]' date='όλα τα άλλα είναι απλός για εγκυκλοπεδικούς και για να λέμε σκοπούς....[/quote']

 

Ο "κόσμος " ποτέ δεν ρωτήθηκε για το αν θέλει παραπάνω 1000Mah μπαταρίας ή 1 χιλιοστό πιο λεπτό κινητό.

Ας τον ρωτήσουν πρώτα και μετά τα ξαναλέμε.....

Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή χρησιμοποιείς; Γιατί 100g κινητό δεν υπάρχει, εκτός από κάτι παλιά και φθηνά κινέζικα, καθώς και κάποια LG της σειράς L, τα οποία όμως ήταν και αυτά φθηνά, low end.

 

Υπάρχουν πάρα πολλά κινητά σε αυτά τα γραμμάρια. Εγώ έχω ένα Καζάμ Τορνάντο 348. Αλλά και πιο πριν με το Α3 της Σάμσουνγκ, μια χαρά ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάρα πολλά κινητά σε αυτά τα γραμμάρια. Εγώ έχω ένα Καζάμ Τορνάντο 348. Αλλά και πιο πριν με το Α3 της Σάμσουνγκ, μια χαρά ήμουν.

 

Νομιζω οτι πλεον δεν υπαρχουν. Ισως κανα δυο μοντελα ολα κι ολα

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πλεον δεν υπαρχουν. Ισως κανα δυο μοντελα ολα κι ολα

Υπάρχουν κινητά για όλα τα γούστα φίλε μου...

Από το κάθε γούστο 1-2 είναι αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοητε μεγαλυτερη μπαταρια βρε παιδια να βγαζει μια δυο μερες ανετα βαρεθηκα το καθε μερα βαλε βγαλε... :p:p

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες νεες συσκευες πια εχουν και τα δυο.Και μεγαλυτερη μπαταρια και ταχεια φορτιση.Εμενα το κινητο μου ειναι με 3000mah και δεν θα με χαλαγε να ηταν και λιγο παραπανανω.Φυσικα δεν βγαινω εξω χωρις τα powerbank μου εχω το Vodafone Smart Ultra 6 !!!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...