Jump to content

myphone VS: Μεγάλες μπαταρίες ή γρήγορη φόρτιση; [Poll]


al3x1k0
 Κοινοποίηση

Τι προτιμάτε για να λύσετε την ενεργειακή κατανάλωση του κινητού σας;  

465 members have voted

  1. 1. Τι προτιμάτε για να λύσετε την ενεργειακή κατανάλωση του κινητού σας;

    • Κινητό με μεγάλη μπαταρία, δε με ενδιαφέρουν οι διαστάσεις
    • Κινητό με μικρή μπαταρία, αλλά quick charging υποστήριξη
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ


Recommended Posts

Δίλημμα, απ'όσο ξέρω σημαίνει ότι είμαι ανάμεσα σε 2 καταστάσεις και πρέπει να επιλέξω τη μία, γιατί δεν γίνεται να χω και τα δύο, εν προκειμένω δεν υπάρχει φυσικά κανένα δίλημμα, όπως και δεν υπάρχει και σύγκριση.

 

Εγώ θέλω μεγάλη μπαταρία, τουλάχιστον 3000-4000 mAh, αλλά τότε το κινητό δυστυχώς είναι πιο χοντρό και πιο βαρύ... Πρέπει να βρουν μια νέα τεχνολογία, για να κρατάει η μπαταρία περισσότερο, χωρίς να είναι σαν "ελέφαντας"...

 

mate 7/8, S7 edge & g2, Ζ3 παλιότερα, ούτε παχύδερμα, όυτε θεόβαρα τα λες. :)

 

Δεν ειμαι καθολου φαν της αποσπωμενης μπαταριας για δυο λογους. Ο ενας ειναι οτι πρεπει να σβησεις το τηλεφωνο για να την αλλαξεις και ο αλλος οτι τα αποσπωμενα καπακια μετα απο λιγο αρχιζουν να τριζουν. Το power bank απλα το κολλας απο κατω και εισαι ετοιμος.

 

Από το να αλλάξεις μέσα σε δευτερόλεπτα τη μπαταρία, είναι όντως πολύ πιο βολικό να κολλήσεις το powerbank από κάτω και να το χεις έτσι διασωληνόμενο για κάνα 2ώρο. Το θέμα στη 2η μπαταρία είναι αφενός το κόστος(κάνει όσο 3-4 powerbank & για κάθε συσκευή θέλεις άλλη & αφετέρου το κυριότερο το ρίσκο για πιθανό τρίξιμο από τα συνεχή βάλε/βγάλε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

- μεγάλη μπαταρία και ταυτόχρονα μικρό μέγεθος/βάρους (και αναδιπλούμενες οθόνες, ακόμα να βγουν)

- ρουταρισμένο από τη μάνα του τηλέφωνο με δυνατότητα αφαίρεσης όλων των χαζοεφαρμογών και google υπηρεσιών που δεν χρησιμοποιούμε

- στον Καιάδα τα facebook και viber και άλλες εφαρμογές μπαταριοφονιάδες

- τα appstore να αποκλείουν κακογραμμένες εφαρμογές που αδειάζουν την μπαταρία

- να απαγορευτεί να κυκλοφορούν μοντέλα με τους χαρακτηρισμούς Trunk / Dinosaur και αντίστοιχα στα ονόματά τους

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μπαταρία οπωσδήποτε. Τι να την κάνω την γρήγορη φόρτιση όταν είμαι στο δρόμο και δεν μπορώ να φορτίσω; Επίσης καλό είναι να υπάρχει και ένα power bank καλού κακού.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 Pro μου

Link to comment
Share on other sites

Από το να κουβαλάω φορτιστή μαζί μου προτιμώ να είναι λίγο μεγαλύτερο το κινητό μου.

Είμαι με το ματε8 και απλά δεν με απασχολεί πλέων το θέμα μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και προτιμω μεγαλυτερη και ΠΑΝΤΑ αφαιρουμενη μπαταρια.

Ουτε οι γρηγορες φορτισεις μου λενε κατι ουτε ποτε θα τις πληρωσω εξτρα.

Αντιθετα μια εξτρα μπαταρια back up ειναι κατι που παντα εχω μαζι με τα power banks μου

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη μπαταρια κυριως ομως και γρηγορη φορτιση να γεμιζει γρηγορα.
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μπαταρία.. Και το παχος μια χαρα ειναι ειδικα σε 5.5+ ιντσες. Το s7edge ειναι παχυ δηλαδη? Μη τρελαθούμε κιολας. Ή το huawei mate 8 με 4000 ειναι παχυ?
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μπαταρία και γρήγορη φόρτιση. Έπρεπε να υπάρχει και αυτό σαν επιλογή ....:)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μπαταρία σε λογικές διαστάσεις, βλέπε Xiaomi Redmi 3.

Σε καμία περίπτωση μικρή μπαταρία με γρήγορη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θελουμε πλεον μεγαλη μπαταρια ΜΕ γρηγορη φορτιση!

Ακριβώς. Δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί θα έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των 2. Ηδη το S7 edge δίνει 3600mAh, έρχεται το νέο Note με ακόμα μεγαλύτερη χωρητικότητα, και υπάρχουν και άλλες υλοποιήσεις.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλης διάρκειας μπαταρία όπως αυτή υλοποιήθηκε κυρίως από την σόνι με την σειρά Z, ήταν νομίζω η καλύτερη λύση που εξασφάλιζε επάρκεια ενέργειας όχι απλά μίας ημέρας, αλλά δύο ημερών και δεν έιναι μαρκετίστικο αυτό, έιναι πραγματικότητα την οποία βίωσα χρησιμοποιώντας το z3c ( αλλά και το μεγάλο z3 το ίδιο ήταν), όχι βέβαια με τέρμα τα γκάζια παιχνίδια όλη μερα ανοικτά όλα δεδομένα gps ασύρματη στο φουλ κλπ, αλλά με μέτρια χρήση λίγο απ' όλα, ήταν το μόνο απο όσα κινητά είχα κατα καιρούς που δεν με αχγωσε ποτέ μην ξεμείνω από μπαταρία, πάνω σε αυτά τα χνάρια πιστεύω θα έπρεπε να πορευτούν όλοι στο θέμα της επάρκειας ενέργειας
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μπαταρία και για μένα, σε συνδυασμό με max ανάλυση οθόνης FHD και καλοσχεδιασμένο OS όπως είπε και ένας φίλος.

Τουλάχιστον για τα κινητά μεχρι 5ιντσες.

Η γρήγορη φόρτιση δε λέει και πολλά, δλδ οκ φορτίζει το 50% σε 45λεπτά, αλλά σε 4 ώρες θέλει πάει φόρτιση.

MOBILE:

HTC Desire S (2012-2015),

Xiaomi Mi4 LTE(2015-),

SII I9100 (2015- For Fun, Flashing CM roms etc)

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω την μεγάλη αυτονομία μπαταρίας (χωρίς υπερβολές τύπου 7000mah+).

Σίγουρα θα βοηθήσει η βελτιστοποίηση τόσο του hardware όσο και του software.

Αλλά την πραγματική διαφορά θα την κάνει η ευρεία εφαρμογή νέων τεχνολογιών στον τομέα αποθήκευσης ενέργειας.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η απάντηση μου είναι Τίποτα από τα 2! Πρέπει να αλλάξει η τεχνολογία. Μικρό μέγεθος με μεγάλη χωρητικότητα. Οτιδήποτε άλλο είναι ξεπερασμένο..
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα προτιμω λεπτή μπαταρία που να βγάζει όλη τη μέρα συν γρήγορη φορτιση από μπαταρια 2-3 ημερών που κάνει το τηλέφωνο βαρύ και παχύ. Για ειδικές περιπτώσεις που δεν μπορω να φορτισω το βραδυ, ένα power bank μου λύνει το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ας βγει και σε μέγεθος αυτοκινήτου που λέει ο λόγος. Μέχρι και πυρηνική σύντηξη να κάνει αρκεί να το φροντίζω μια φορά την εβδομάδα. Αν γίνει και μια φορά το χρόνο ακόμα καλύτερα. Έλεος με αυτές τις μπαταρίες δε μπορει να φτιαχτεί κάτι που να κρατάει λίγες μέρες;
Link to comment
Share on other sites

Με το xiaomi redmi 3 στα χέρια μου, το μόνο που θα ήθελα περαιτέρω είναι quick charge 3.0. Κι αν είχα FHD οθόνη θα ήθελα και λίγο έξτρα μπαταρία, 5Ah ας πούμε. Βεβαια, όντας πλήρως ικανοποιημένος από το μέγεθος του redmi 3, σε περίπτωση σμυκρινσης του όγκου των μπαταριων θα προτιμούσα έξτρα mAh από μικρότερο πάχος.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε μεγαλύτερη μπαταρία .. Μία μικρότερη μπαταρία θα αποφορτίζει πιο γρήγορα, θα θέλει περισσότερες φορτίσεις που σημαίνει θα φθίνει το μέγιστο φορτίο της σε ρυθμούς μεγαλύτερους από μια μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία ..

 

Ειδικά όταν προσθέσουμε και το quick charging που ανεβάζεις και τα volt, η κάθε μπαταρία θα χάνει την ζωή της εκθετικά πιο γρήγορα ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βλέπω δίλημμα. Η γρήγορη φόρτιση ήδη αρχίζει να γίνεται στάνταρ, και αυτό σημαίνει ότι όσο μεγαλύτερη μπαταρία τόσο καλύτερα. Οποιαδήποτε μπαταρία με 3500mah+ και με γρήγορη φόρτιση θα είναι η καλύτερη λύση.

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τηλεφωνά με 3000mah πού η μπαταρία τους είναι μία χαρά.

Galaxy S7,huawei p9.

Η γρήγορη φόρτιση απλά είναι μία δικαιολογία για τηλεφωνά του στυλ g5 οπού εκεί όντως η αυτονομία είναι για περίπατό.εκεί όντως ναι,χρειάζεται η γρήγορη φόρτιση.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δε νομίζω να μην ήθελε μεγάλη διάρκεια ζωής της μπαταρίας του. Για μένα δε μέτρα η ονομαστική χωρητικότητα όσο η πραγματική διάρκεια.

Τι να το κάνω να είναι 4.000 mah και να κρατάει λιγότερο από κινητά με 3.000mah γιατί το λειτουργικό δεν είναι καλογραμμένο.

Τι να το κάνω αν πρέπει να είναι 6" για να έχω ικανοποιητική μπαταρία? Δεν θέλουμε όλοι phablet.

Θέλω να το λιώνω, να γυρνάω σπίτι Κ ακόμα να έχει. Λόγω δουλειάς σαφώς και η γρήγορη φόρτιση παίζει ρόλο γιατί σε λίγη ώρα το κινητό είναι "ετοιμοπόλεμο".

Δίλημμα μεταξύ τους δεν νομίζω ότι υφίσταται. Το θέμα είναι να επιτευχθεί ο σωστός συνδυασμός των παραπάνω.

 

 

Άσχετο: για όσους αναφέρουν τις αποσπωμενες μπαταρίες σαν θετικό. Αν βάλετε σε ένα κινητό που το έχετε λιώσει γιατί μιλάτε, σερφαρετε κτλ μια νέα μπαταρία, βγάζοντας τη μπαταρία που έχετε ήδη επάνω, μακροχρόνια, η ακόμα Κ βραχυχρονια, έχετε την εντύπωση ότι δεν θα χρειαστείτε όχι μια αλλά παραπάνω μπαταρίες να αλλάξετε?

Edited by efstratios_1982
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...