Jump to content

LG G5 vs Samsung Galaxy S6


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια να πω και εγω την γνωμη μου.Ειχα το lg g4 και τωρα εχω το s6 edge.Tο s6 edge πολυ ωραια συσκευη γρηγορο πιστευω τα μειονεκτηματα ειναι η μπαταρια και για τα ματια τα δικα μου πιστευω το lg g4 καλυτερη καμερα.Εκανα αυτη την συγκριση γιατι μαλλον θα καταληξω σε λιγο καιρο να αγορασω το G5.Eμενα δυο πραγματα με απασχολουν η καμερα που ειναι σαφως καλυτερη και η μπαταρια που δ3ν ειναι κορυφαια αλλα με τα review ειναι καλυτερη του s6.Κατα τα αλλα δεν μεν ενδιαφερει η πολιτικη της εταιριας lg η αν βγαλει προβλημα.Εμπιστευομαι το service της lg σε σχεση με της samsung που αν παθει κατι η συσκευη οθονη η τιποτα αλλο δυσκολα θα το φτιαξουν χωρις να πληρωσεις.Εδω σε αλλο νημα φιλος ειχε καμενο pixei στην οθονη και η samsung τον ειπε οτι πηρε νερο η συσκευη απο την τρυπουλα της sim και τον χρεωσε την οθονη.Αυτα περι εγγυησεων να κοιταμε κιολας πια εταιρια εξυπηρετει γιτι αλλιος τζαμπα η εγγυηση καλυτερα καντε ενα root για να το χαρειτε κιολας,Οπως θα δειτε στην υπογραφη μου περασαν διαφορα κινητα δεν ειμαι κολλημενος με την lg αλλα κοιταω την ουσια.Φιλικα ευχαριστω

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ.

Θα ενημέρωσω τον κάτοχο που απογοητεύτηκε γιατί δεν μπορούσε να το βρει (και ας είναι και "γκατζετακιας")...:)

 

Στο s7 τελικά, υπάρχει αυτό "θέμα".

Λείπει το κομμάτι connect TV.

Κάνει μόνο dlna και όχι miracast.

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και εγώ την γνώμη μου για τις 3 συσκευές, έχοντας περάσει από τα χέρια μου οι δύο. (s6-v10).

Και έχοντας διαβάσει πάρα πολλά για το g5.

Αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος πας στο v10 αμέσως.

Είναι ένα εξαιρετικό smartphone για λίγους,

Και το δεύτερο καλύτερο κατά την γνώμη μου γενικά.

Το s6 το είχα ένα χρόνο ακριβώς και δεν το συστήνω σε κανέναν πλέον.

Καλό χρυσό αλλά μπαταρία δεν έχει. Κάρτα μνήμης δεν έχει.

Δύο πολύ σημαντικά κριτήρια.

*η κάρτα μνήμης δεν είναι μόνο για επέκταση, δεν ξανά παίρνω smartphone που δεν έχει υποδοχή sd.

Αγοράζοντας το v10 πιστεύω θα έχεις ένα διαχρονικό τηλέφωνο που θα "υστερεί" μόνο σε επεξεργαστή.

Έχει οοολα τα άλλα.

Το θέμα μπαταρία (νταξει δεν έχει από της καλύτερες) αλλά είναι έστω καλή.

Όχι άχρηστη σαν του s6.

Έχεις μια δεύτερη μαζί σου και σε μερικά δευτερόλεπτα είσαι στο 100%.

Ειδικά αν υπάρχει μπαταρία με τον φορτιστή της μαζί γλυτώνεις περισσότερα βάλε βγάλε.

Αν υπολογίζεις και το θέμα τιμή είναι μονόδρομος.

Αν θέλεις κορυφαία χαρακτηριστικά αλλά μια οθόνη που φρενάρει η φωτεινότητα της απότομα από ότι λέγεται πας στο g5.

Με την σειρά υπολογίζοντας όλα τα θέματα (και της τιμής) συστήνω v10 - g5- s6.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

θα το ξανα πω όπως το είπα και σε άλλο thread συγκρίσεων 2 διαφορετικών γενεών κινητών

 

Πάρε κινητό με snapdragon 820! είναι μεγάλο βήμα για την γενιά, όχι οπως προπερσυ 800-801 και πέρισυ 801-810

 

Θα αντέξει πολυ περισσότερο το κινητό σου στο χρόνο όσον αφορά το software που θα σηκώνει.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και εγω κραζω το g5 σε σχεση με s7, s7edge, γιατι πιστευω οτι συγκριτικά, στα περισσότερα υστερεί και πολυ μαλιστα. Εξου και το θάψιμο που παρατηρεις σε τεστ utube κλπ.

Για να πουμε και του στραβου το δικιο ομως, εσυ συγκρινεις με samsung s6, μια γενια πισω.

Επίσης αλλο θάψιμο θα φαει το g5 στα 800ε που βγήκε, και αλλη θα ειναι η κριτική στα 450ε που εχει τωρα, και ποσο μάλλον στα 400ε που θα εχει σε ενα μηνα απο τωρα πιθανοτατα.

Θα σε συμβουλευα να περιμένεις 1 μηνα. Η τιμή πεφτει συνεχως και είναι αμαρτία να μη το εκμετάλλευτεις αυτο. Σε 1 μηνα αν δεν εχει 400, θα έχει 410.. :lol:

Σε αυτη την τιμή ειναι αριστη αγορά. Οκ δε θα έχεις την καλυτερη αισθηση μεταλλου, μπορει να υπάρχει 1 χιλ κενό στο καπακι και μερικα ψιλοπροβληματακια. Αλλά σε αυτη την τιμη συνχωρουνται ευκολα. Και το s6 αλλωστε εχει ακόμα μικρότερη μπαταρια, χειροτερο cpu, no sd,no αποσπώμενη.

 

Ουσιαστικά στο s6 πας μονο αν για καποιο λογο θες σαμσουνγκ, ή σ αρεσει το design ή για την amoled. Στην οθονη ειναι το μόνο που υπερέχει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και εγω κραζω το g5 σε σχεση με s7, s7edge, γιατι πιστευω οτι συγκριτικά, στα περισσότερα υστερεί και πολυ μαλιστα. Εξου και το θάψιμο που παρατηρεις σε τεστ utube κλπ.

Για να πουμε και του στραβου το δικιο ομως, εσυ συγκρινεις με samsung s6, μια γενια πισω.

Επίσης αλλο θάψιμο θα φαει το g5 στα 800ε που βγήκε, και αλλη θα ειναι η κριτική στα 450ε που εχει τωρα, και ποσο μάλλον στα 400ε που θα εχει σε ενα μηνα απο τωρα πιθανοτατα.

Θα σε συμβουλευα να περιμένεις 1 μηνα. Η τιμή πεφτει συνεχως και είναι αμαρτία να μη το εκμετάλλευτεις αυτο. Σε 1 μηνα αν δεν εχει 400, θα έχει 410.. :lol:

Σε αυτη την τιμή ειναι αριστη αγορά. Οκ δε θα έχεις την καλυτερη αισθηση μεταλλου, μπορει να υπάρχει 1 χιλ κενό στο καπακι και μερικα ψιλοπροβληματακια. Αλλά σε αυτη την τιμη συνχωρουνται ευκολα. Και το s6 αλλωστε εχει ακόμα μικρότερη μπαταρια, χειροτερο cpu, no sd,no αποσπώμενη.

 

Ουσιαστικά στο s6 πας μονο αν για καποιο λογο θες σαμσουνγκ, ή σ αρεσει το design ή για την amoled. Στην οθονη ειναι το μόνο που υπερέχει.

 

στην οθόνη που να τέρμα στα ροζ υπερέχει :lol:

http://image.prntscr.com/image/9594f942348743998de35548ce505847.png

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

στην οθόνη που να τέρμα στα ροζ υπερέχει :lol:

http://image.prntscr.com/image/9594f942348743998de35548ce505847.png

Διαφωνώ μαζι σου.. Με μια φωτο δε βγάζεις συμπέρασμα. Δεν ξέρουμε τι ρυθμιση εχεις στα χρώματα του s6, τι επίπεδο φωτεινότητας εχουν τα 2, αν η συγκεκριμένη οθονη ειναι οκ κλπ. Στην πράξη, η οθονη ειναι τέλεια. Την εχω δει τοσες φορες..

Αλλά και πρασινο να το δειχνει το λευκο, ειναι τοσα τα πλεονέκτηματα της oled, που με 1000 θα την προτιμουσα.

Περαν αυτου, ξαναγράφω για να μη παρεξηγηθω, το g5 ειναι καλυτερο.

Εμενα γιατι το λευκο της amoled του νοτε 4 δεν εχει καμια σχεση με αυτο που βλέπω στη φωτο? Και τα βλέπω ταυτόχρονα αφου σερφαρω μεσα απο αυτο.. Μερα με τη νυχτα λεμε..

μη βγαλω ενα screenshoot της οθόνης μου αυτη τη στιγμη και γελασει και ο κάθε πικραμενος με τα 2 λευκα, του νοτε 4 και αυτου που εμφανιζει να δειχνει η οθονη του s6..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ μαζι σου.. Με μια φωτο δε βγάζεις συμπέρασμα. Δεν ξέρουμε τι ρυθμιση εχεις στα χρώματα του s6, τι επίπεδο φωτεινότητας εχουν τα 2, αν η συγκεκριμένη οθονη ειναι οκ κλπ. Στην πράξη, η οθονη ειναι τέλεια. Την εχω δει τοσες φορες..

Αλλά και πρασινο να το δειχνει το λευκο, ειναι τοσα τα πλεονέκτηματα της oled, που με 1000 θα την προτιμουσα.

Περαν αυτου, ξαναγράφω για να μη παρεξηγηθω, το g5 ειναι καλυτερο.

Εμενα γιατι το λευκο της amoled του νοτε 4 δεν εχει καμια σχεση με αυτο που βλέπω στη φωτο? Και τα βλέπω ταυτόχρονα αφου σερφαρω μεσα απο αυτο.. Μερα με τη νυχτα λεμε..

μη βγαλω ενα screenshoot της οθόνης μου αυτη τη στιγμη και γελασει και ο κάθε πικραμενος με τα 2 λευκα, του νοτε 4 και αυτου που εμφανιζει να δειχνει η οθονη του s6..

 

μα δεν είναι μονό μια τυχαία φωτογραφία την ανέβασα ως παράδειγμά όλος ο κόσμος φωνάζει για την ροζ οθόνη του σ6 και σ7 ψάξτε το λίγο

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://image.prntscr.com/image/14dddbd384fe47aeb366ac89f2171525.png

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Το g5 σε λιγότερο από μήνα θα έχει πάει στα 400 ευρώ.

Εδώ από την πρώτη βδομάδα πήγε στα πατώματα η τιμή του.

Είναι το θετικό μπαμ πού έκανε στον κόσμο :-P

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Έτσι και αλλιώς εγώ το κινητό θα το πάρω σε κάνα μηνά. Βλέποντας τις τιμές στο σκρουτζ αυτές τις μέρες κατάλαβα οτι το g5 πέφτει σχεδόν 2-5 ευρώ την ήμερα..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Έτσι και αλλιώς εγώ το κινητό θα το πάρω σε κάνα μηνά. Βλέποντας τις τιμές στο σκρουτζ αυτές τις μέρες κατάλαβα οτι το g5 πέφτει σχεδόν 2-5 ευρώ την ήμερα..

 

Καλησπέρα! Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα. Τελικά σε ποιο κινητό κατέληξες και πόσο ευχαριστημένος είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα. Τελικά σε ποιο κινητό κατέληξες και πόσο ευχαριστημένος είσαι?

 

Καλησπέρα,στο γ5 κατέληξα και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος,είναι πολυ καλύτερο απο το σ6

Link to comment
Share on other sites

Το s6 εχει καλυτερη οθονη,κ αριατη καμερα (βλεπε sony imx 240)τωρα στο g5 λιγο καλυτερος επεξεργαστης,καμερα φοβερη,ισως λιγο καλυτερη απο του s6!μπαταρια καπου τα ιδια!!εγω θα πηγαινα στο g5 σαν ποιο καινουρια συσκευη!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
πρόσφατα κλάπηκε το κινητό μου... είχα το samsung galaxy J7 και ένας φίλος μου μου πρότεινε το lg g5 επειδή έχει αρκετα καλή κάμερα και για εμένα παίζει μεγάλο ρόλο η κάμερα ενός κινητού. Αρχισα λοιπον να ψαχνω στο skroutz για καλες τιμες και ειδα οτι υπαρχει και το lg g5 se και ειδα τις διαφορες τους , δεν ειναι μεγαλες πιστευω και επειδη η τιμη του ειναι πιο χαμηλη σκεφτηκα να παρω αυτο. Αρχισα λοιπον να ψαχνω αν οντως αξιζει τα λεφτα του και εκανα διαφορες συγκρισεις και ειδα οτι ειναι αρκετα καλο αλλα μετα ειδα οτι το s6 ειναι μονο 50 ευρω παραπανω και αυτος ειναι ο λογος που ηρθα και σε αυτο το forum οποτε διαβασα αυτα που γραψατε πιο πανω και σχημάτισα μια γνωμη πανω στο ολο θεμα αλλα ηθελα να μου πει και καποιος αλλος το lg g5 se ειναι καλο, αξιζει να το παρω?
Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα κλάπηκε το κινητό μου... είχα το samsung galaxy J7 και ένας φίλος μου μου πρότεινε το lg g5 επειδή έχει αρκετα καλή κάμερα και για εμένα παίζει μεγάλο ρόλο η κάμερα ενός κινητού. Αρχισα λοιπον να ψαχνω στο skroutz για καλες τιμες και ειδα οτι υπαρχει και το lg g5 se και ειδα τις διαφορες τους , δεν ειναι μεγαλες πιστευω και επειδη η τιμη του ειναι πιο χαμηλη σκεφτηκα να παρω αυτο. Αρχισα λοιπον να ψαχνω αν οντως αξιζει τα λεφτα του και εκανα διαφορες συγκρισεις και ειδα οτι ειναι αρκετα καλο αλλα μετα ειδα οτι το s6 ειναι μονο 50 ευρω παραπανω και αυτος ειναι ο λογος που ηρθα και σε αυτο το forum οποτε διαβασα αυτα που γραψατε πιο πανω και σχημάτισα μια γνωμη πανω στο ολο θεμα αλλα ηθελα να μου πει και καποιος αλλος το lg g5 se ειναι καλο, αξιζει να το παρω?

 

Να πάρεις το κανονικό G5. Το se έχει πολύ πιο αδύναμο επεξεργαστή. Επίσης το G5 είναι καλύτερο από το s6.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...