Jump to content

Asus Zenfone 3


kallair
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

266€ είναι αλλού;;; γιατί στο λινκ είναι 299€

 

Είναι σε προσφορά μέσω τρέχοντος newsletter για μερικές μέρες ακόμα. Αν σ' ενδιαφέρει και αφού δεν θα το χρησιμοποιήσω εγώ, έχεις το link σε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα με τις θερμοκρασίες.

Στο σκρουτζ υπάρχει ακόμα και μάλιστα παρακολουθώ την τιμή του - είναι αυτή τη στιγμή πολύ χαμηλά.

Θεωρώ οτι αξίζει.

 

Άσχετα με το θέμα της αναβάθμισης, το κινητό πετάει. Πήρα χτες ένα Redmi 4X να κάνω δουλειά μου μέχρι να επισκευαστεί. Η μέρα με τη νύχτα...

 

Στα του σερβις τώρα

Πολύ επαγγελματική συμπεριφορά μέχρι τώρα. Συνεχή μεηλ και ραντεβού μέσω DHL, αύριο θα παραλάβουν το δέμα (το χω πακετάρει λες και στέλνω κινεζικο βάζο) και θα πάει Ολλανδία.

Άρα...καλό Πάσχα;;

 

 

Είχαμε κάνα νεότερο?? Απλά μου κίνησε την απορία.. σε ποια version θα στο επιστρέψουν. Μόλις ανέβασαν και νεότερη OREO με το νέο sustem patch!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε προσφορά μέσω τρέχοντος newsletter για μερικές μέρες ακόμα. Αν σ' ενδιαφέρει και αφού δεν θα το χρησιμοποιήσω εγώ, έχεις το link σε PM.
Το έλαβα, ευχαριστώ

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες, έχω έναν φίλο που είχε πάρει ένα Asus που μάλλον είναι το zenfone 3. Το μοντέλο λέει ότι είναι το z012da και το είχε πάρει από τη Νότια Κορέα. Πήρε ανδροιδ 8 και και δε δουλεύει τίποτα σωστά. Επίσης έκανε επαναφορά μετά αλλά πάλι έχει θέματα.

Καμια συμβουλή έχετε ?

 

Γίνεται να φλασαρουμε άλλη ρομ ? Να πάμε πίσω ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, έχω έναν φίλο που είχε πάρει ένα Asus που μάλλον είναι το zenfone 3. Το μοντέλο λέει ότι είναι το z012da και το είχε πάρει από τη Νότια Κορέα. Πήρε ανδροιδ 8 και και δε δουλεύει τίποτα σωστά. Επίσης έκανε επαναφορά μετά αλλά πάλι έχει θέματα.

Καμια συμβουλή έχετε ?

 

Γίνεται να φλασαρουμε άλλη ρομ ? Να πάμε πίσω ?

 

Καλησπέρα φίλε μου, δεν ξέρω αν βρήκες λύση... Εγώ θα σου πρότεινα το εξής να βάλεις την τελευταία offial rom. Η διαδικασία είναι απλή να δεις ποια version έχεις να κατεβάσεις την τελευταία ίδια version 15.ΧΧΧΧ.ΧΧΧΧ.ΧΧ, την τοποθετείς με το καλώδιο στο storage του κινητού και λογικά μετά όλα πάνε ρολόι. Αν στην έχει πάρει ήδη FOTA και εξακολουθούν τα προβλήματα δυστυχώς η λύση είναι να πας πίσω.

Συνεχίζοντας σου αναφέρω ότι δεν είναι απλή διαδικασία, ειδικά άμα είσαι νέος στο άθλημα.

Εγώ σαν παθόν έχω πάει ήδη στην Nougat. Θα ήθελα να γράψω έναν οδηγό, αλλά δεν έχω τον χρόνο.

 

Υ.Γ.: Ψάξε για το Asus Flash tool

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, δεν ξέρω αν βρήκες λύση... Εγώ θα σου πρότεινα το εξής να βάλεις την τελευταία offial rom. Η διαδικασία είναι απλή να δεις ποια version έχεις να κατεβάσεις την τελευταία ίδια version 15.ΧΧΧΧ.ΧΧΧΧ.ΧΧ, την τοποθετείς με το καλώδιο στο storage του κινητού και λογικά μετά όλα πάνε ρολόι. Αν στην έχει πάρει ήδη FOTA και εξακολουθούν τα προβλήματα δυστυχώς η λύση είναι να πας πίσω.

Συνεχίζοντας σου αναφέρω ότι δεν είναι απλή διαδικασία, ειδικά άμα είσαι νέος στο άθλημα.

Εγώ σαν παθόν έχω πάει ήδη στην Nougat. Θα ήθελα να γράψω έναν οδηγό, αλλά δεν έχω τον χρόνο.

 

Υ.Γ.: Ψάξε για το Asus Flash tool

 

Καλημερα, σε ευχαριστω για την απαντηση.

Επειδη ειναι φιλου η συσκευη δεν ξερω λεπτομερειες, και επειδη την εχει παρει απο Κορεα δεν ξερω καν ποια εκδοση ειναι, λογικα ασιατικο ειναι.

Τωρα αν υπαρχει εργαλειο για φλασαρισμα και δεν υπαρχει μεγαλο ρισκο να το μπρικαρω το κινητο (Εγγυηση δεν υπαρχει λογικα) να το φλασαρω.

Εχω εμπειρια σε φλασαρισμα με sony/samsung και Lenovo Παλια αλλα σιγουρα θελει προσοχη.

Επισης, υπαρχει εργαλειο στο pc Που να το βαζεις και να σου κανει επανεγκατασταση την τελευταια εκδοση μονο του οπως ειχαν και οι εταιρειες που ανεφερα? (τωρα το εχουν καταργησει και μονο επαναφορα μπορεις να κανεις με samsung πχ).

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, σε ευχαριστω για την απαντηση.

Επειδη ειναι φιλου η συσκευη δεν ξερω λεπτομερειες, και επειδη την εχει παρει απο Κορεα δεν ξερω καν ποια εκδοση ειναι, λογικα ασιατικο ειναι.

Τωρα αν υπαρχει εργαλειο για φλασαρισμα και δεν υπαρχει μεγαλο ρισκο να το μπρικαρω το κινητο (Εγγυηση δεν υπαρχει λογικα) να το φλασαρω.

Εχω εμπειρια σε φλασαρισμα με sony/samsung και Lenovo Παλια αλλα σιγουρα θελει προσοχη.

Επισης, υπαρχει εργαλειο στο pc Που να το βαζεις και να σου κανει επανεγκατασταση την τελευταια εκδοση μονο του οπως ειχαν και οι εταιρειες που ανεφερα? (τωρα το εχουν καταργησει και μονο επαναφορα μπορεις να κανεις με samsung πχ).

 

Βασικά κοίτα για να το πιάσεις, θα πρέπει να ενημερωθείς εκ νέου για το πως είναι η διαδικασίες πλέον.

Το version είναι το μόνο εύκολο να το βρεις πας στις ρυθμίσεις->πληροφορίες /*info system κάπως έτσι */ σε android είναι το τέρμα κάτω.

Για το εργαλείο που ανέφερες δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να κάνεις, η επαναφορά πλέον κάνει αυτό που λες, τουλάχιστον σε android κινήτα.

Με το Asus οι χρήστες του , είμαστε από τους πλέον τυχερούς. Αυτό διότι έχει διαρρεύσει το tool που σου ανέφερα και μπορείς να flashareis με pc ότι version θες. Απλά θέλει RAW to firmware που είναι λίγο μανίκι να το βρεις.

Ο πιο εύκολος τρόπος θα ήταν άμα ο bootloader σου είναι unlocked και έχεις recovery κάποιο twrp.

Η συμβουλή μου είναι ότι εφόσον είναι εκτός εγγύησης να πας να κατεβάσεις το official unlock bootloader tool.

Έπειτα με το νέο Asus Zenfone Flash tool να δοκιμάσεις να το πας πίσω(σε αυτό δεν χρειάζεται raw firmware). Το νέο δεν είναι official και είναι νομίζω version 2.0.1.

Με λίγη τύχη θα έχεις το κινητό σου όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
να γράψω κ εγώ τις πρώτες εντυπώσεις. 2 μέρα που έχω το ze552kl στα 299 από το e-shop. απο το 2 lazer πήγα σε αυτό. ΑΠΙΣΤΕΥΗ οθόνη, πολύ φωτεινή, απίστευτα χρώματα. Μπαταριά μετά απο 2 μέρες είναι στο 30 με αρκετή χρήση (updates, εγκατάσταση apps, βιντεακια κτλ). H κάμερα είναι φανταστική. 4k βίντεο στα 30 fps και full hd στα 60 fps. Το κουτί μέσα έχει και ακουστικά, πολύ καλός ήχος αρκετά δυνατός. Φοράει android 7 ,αναβάθμιση δεν μου ήρθε ακόμα κ δεν νομίζω ότι θα την κάνω. Μείον ακόμα δεν βρήκα οπότε επιφυλάσσομαι για το μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
απίστευτες φωτογραφίες, και το wifi μια χαρά είναι.πολύ καλύτερο σήμα σε σχέση με το 2 που είχα.
Σε ευχαριστώ

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

update... Πρώτη απογοήτευση. Ο πιτσιρικάς πάτησε την αναβάθμιση σε oreo. Απλα δεν λειτουργεί πλέον τίποτα σωστά. Fb μια ανοίγει μια οχι κολλάει κ κάνει restart το κιν. Mesenger τα ιδια για βιντεοκληση ουτε λογος, Viber τα ιδια. Chrome ουτε ανοίγει καν, κατέβασα το firefox να την παλέψω. Έκανα φυσικά update ολα τα apps αλλα πάλι τίποτα. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος πολυ ευχαρίστως. Ειδικά αν ξέρει κανείς πως να το κάνω ξανά downgrade se nugat..
Link to comment
Share on other sites

update... Πρώτη απογοήτευση. Ο πιτσιρικάς πάτησε την αναβάθμιση σε oreo. Απλα δεν λειτουργεί πλέον τίποτα σωστά. Fb μια ανοίγει μια οχι κολλάει κ κάνει restart το κιν. Mesenger τα ιδια για βιντεοκληση ουτε λογος, Viber τα ιδια. Chrome ουτε ανοίγει καν, κατέβασα το firefox να την παλέψω. Έκανα φυσικά update ολα τα apps αλλα πάλι τίποτα. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος πολυ ευχαρίστως. Ειδικά αν ξέρει κανείς πως να το κάνω ξανά downgrade se nugat..

 

Ριξε μια ματια εδω

Βεβαια πριν προχωρήσεις σε downgrade δοκιμασε να κανεις επαναφορά εργοστασιακών και κοιτα εάν εχεις την τελευταια εκδοση Version WW-15.0410.1803.55 2018/05/03 εδώ θα βρεις firmware

 

PS: δεν γνωρίζω πως γινεται downgrade οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω...

Edited by openopen
:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε κάνα νεότερο?? Απλά μου κίνησε την απορία.. σε ποια version θα στο επιστρέψουν. Μόλις ανέβασαν και νεότερη OREO με το νέο sustem patch!!

 

Νεότερο;;;

Πολλά νεότερα, φίλε...

Είχα γράψει για επαγγελματική συμπεριφορά και ραντεβού με την DHL να παραλάβουν το πακέτο...

Ε κάποιος με μάτιασε...

Λοιπόν η DHL δεν ήρθε, έχασα μια εβδομάδα από κει. Σκέψου οτι πήρα εγώ τηλεφωνο να τους ψάξω.

Η τελευταία αυτόβουλη ενημέρωση της αντιπροσωπείας ήταν οταν μου είπαν οτι το λογισμικό επισκευάστηκε. (...)

Από εκεί και πέρα άρχισε ο αγώνας μου.

Δεν με ενημέρωναν ποτέ, παρά μόνο αν εγώ τους έψαχνα.

Πέρασε το Πάσχα και δεν μου είχαν πει πόσο κοστίζει το ανταλλακτικό!!! Δεν ήξερε η αντιπροσωπεία πόσο κάνουν τα ανταλλακτικά της!!! Μετά από άπειρα δικά μου μεηλ αλλά και τηλέφωνα (μιλάμε καμία διάθεση ενημέρωσης από μεριάς τους) κάποια στιγμή μου είπαν κόστος, εκεί γύρω στα τέλη Απριλίου. Αφού μου είπαν οτι πρέπει να πληρώσω 60 ευρώ διάγνωση έτσι κι αλλιώς συν 70κάτι για την οθόνη, τελικά λεω άντε να τα πληρώσω να πάρω πίσω το κινητό. Αμ δε....

Καταρχήν τους είχα πει απ την αρχή οτι θέλω τιμολόγιο από ελληνικό ΑΦΜ, ποτέ δε ν μου είπαν οτι δε γίνεται. Άρα δεν περνάει στα έξοδα η επισκευή.

Έπειτα περίμενα κι εγώ να επισκευαστεί και να έρθει...λέω του π&ύστη...

Προχτές 12- 13 Μάη κάπου εκεί, στέλνω κι άλλο μέηλ και για να μην μου πουν το κλασσικό ποιηματάκι, λέω οτι θα ενημερώσω τους δικηγόρους μου.

 

Καλημέρα,

Εξακολουθώ να μην λαμβάνω ενημερώσεις από εσάς και η καθυστέρηση ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

Έχετε σκοπό να επισκευάσετε τη συσκευή ή να κινηθώ νομικά; Η υπομονή μου εξαντλήθηκε.

Επίσης ΑΓΝΟΕΙΤΕ ένα αίτημα που έχω αναφέρει εδώ και πολύ καιρό. Σας εχω ζητήσει κάτι που έυλογα δικαιούμαι και είναι η παράταση της εγγύσης της συσκευής μου για χρονικό διάστημα ίσο με αυτό που η συσκευή βρίσκεται στα χέρια σας, δηλαδή 2 μήνες ως σήμερα. Δενμου έχετε απαντήσει. Η καθυστέρηση μέχρι να μου πείτε το κόστος επισκευής είναι καθαρά δική σας ευθύνη.

Ενημερώστε με, γιατί θα αναγκαστώ να ενημερώσω τους δικηγόρους μου.

Ευχαριστω

 

 

Απάντηση (την αντιγράφω απ το μεηλ μου)

 

Καλημέρα σας,

Σχετικά με τη διαδικασία, και λόγω της καθυστέρησης στην επισκευή, έχουμε ενημερώσει τον μεταπωλητή σας, αν θα μπορούσε να λάβει πιστωτικό από τον προμηθευτή του για να μπορέσετε και εσείς να λάβετε αντιστοίχως πιστωτικό το ποσό αγοράς του προϊόντος σας.

Είμαστε σε αναμονή επιβεβαίωσης από τον μεταπωλητή σας (από τις 03/05/2018) και θα σας ενημερώσουμε το συντομότερο δυνατό.

Με εκτίμηση,

Asus Greek Support

 

κι απαντώ

 

Αν καταλαβαινω καλά, μου λετε οτι αντί για την συσκευή θα λάβω πιστωτικό τιμολόγιο για το κόστος της αγορας και δε θα μου επιστραφεί το κινητό;

Μα έχω ήδη πληρώσει και την επισκευή της συσκευής!!!

 

για να λάβω την απάντηση

 

Καλημέρα σας,

Σχετικά με το ερώτημα σας, το προϊόν είχε φθορά από υπαιτιότητα του χρήστη, και αν δεν είχατε πραγματοποιήσει την πληρωμή θα προχωρούσαμε σε πίστωση αφαιρώντας το κόστος επισκευής.

Αν επιθυμείτε, μπορούμε να ακυρώσουμε το αίτημα πίστωσης και να προχωρήσουμε με επισκευή με αναμονή ανταλλακτικού 10/07/2018.

Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε πως θα θέλατε να προχωρήσουμε.

 

Με λίγα λόγια παρακαλάω το e-shop.gr να δεχτεί την πίστωση και να πάρω κάτι άλλο. Η άλλη λύση είναι να τους πώ στείλτε το γ@μ#μένο πίσωκαι δώστε μου τα λεφτά της οθόνης πίσω να το φτιάξω μόνος μου ****το.

 

Και σοβαρά τώρα. Αυτό ήταν το δέυτερο κινητό Asus. Κινητάρα, πραγματικά. Κι ε΄χω και λαπτοπ και οθόνες και κάρτες Asus. Με τέτοια συμπεριφορά αντιπροσωπείας, αξίζει η αγορά; Παρακαλάτε να μη χαλάσει κάτι.

ΣΤο δια τάυτα αν μου έρθει η πίστωση μπορεί να πάρω πάλι Asus, αλλά ρε ****το...δεν είναι αυτή συμπεριφορά. Απαράδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά μετα απο εποικοινωνια με την asus η λύση είναι, κάνεις hard reset (Ενώ είναι τελείως κλειστό, θα πιέσετε τα πλήκτρα (Κουμπί ενεργοποίησης & Κουμπί που χαμηλώνουμε την ένταση της φωνή) μέχρι να εμφανιστεί το Logo της ASUS, μετά με τα πλήκτρα έντασης της φωνής θα επιλέξετε την επιλογή (Wipe data/factory reset) και θα πιέσετε το πλήκτρο ενεργοποίησης για να ξεκινήσει η διαδικασία hard-reset .

Μόλις ολοκληρωθεί θα πιέσετε πάλι το πλήκτρο ενεργοποίησης για να επιλέξετε Reboot system now) έχεις κλείσει απο πριν τις αυτόματες ενημερώσεις του google play , και όταν με το καλο ανοίξει, δεν εγκαταστεις το chrome. αυτό κάνει ολη την δουλειά. Το έκανα πριν κ δουλεύει κομπλέ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το νέο επεισόδιο στην οδύσσειά μου είναι μάλλον θετικό. Έλαβα ένα μεηλ από το support που λεει πως καθώς ο μεταπωλητής δεν δέχεται την πίστωση, αυτή θα μου γίνει απευθείας από την αντιπροσωπεία, γι αυτό και ζητήθηκε ο τραπεζικός μου λογαριασμός.

Άντε να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραίος!

Καλησπέρα

Το νέο επεισόδιο στην οδύσσειά μου είναι μάλλον θετικό. Έλαβα ένα μεηλ από το support που λεει πως καθώς ο μεταπωλητής δεν δέχεται την πίστωση, αυτή θα μου γίνει απευθείας από την αντιπροσωπεία, γι αυτό και ζητήθηκε ο τραπεζικός μου λογαριασμός.

Άντε να δούμε....

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Γράφω να ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους μιας και το κινητό γίνεται εισαγωγή από skroutz.

Στο δια ταύτα λοιπόν το κινητό πλέον δουλεύει απροβλημάτιστα στην τελευταία Version WW-15.0410.1806.68 της OREO.

 

Αν δεν σας την βγάζει FOTA σπεύστε να την κατεβάσετε από το official site της Asus. Σύμφωνα με το site έχει ημερομηνία 2018/07/13.

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...