Jump to content

ZTE Axon 7


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασε το "αλφαβητο GSM" αντι για unicode αλφαβητο. Επισης δοκιμασε να γραψεις καπου αλλου το "1" (πχ σε ενα text editor) και να το κανεις copy/paste. Αν στειλεις πχ "1 εβδομαδα" ο παραληπτης θα λαβει "Α εβδομαδα"? Ή το κανει αν στειλεις μονο το ψηφιο 1? Επισης αν στειλεις "2" ο παραληπτης λαμβανει Β? Ή το προβλημα ειναι μονο στο "1"?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμβαίνει μόνο στο 1. Ο παραλήπτης λαμβάνει Α εβδομαδα.Συμβαινει μόνο στα sms. Στο viber πχ όλα δουλεύουν κανονικά.Όταν λές αλφάβητο GSM τι εννοείς? Πως το αλλάζω αυτό? Ξέχασα να αναφάρω ότι είμαι λίγο άσχετος πέρα απο τα βασικά σε android.
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει μόνο στο 1. Ο παραλήπτης λαμβάνει Α εβδομαδα.Συμβαινει μόνο στα sms. Στο viber πχ όλα δουλεύουν κανονικά.Όταν λές αλφάβητο GSM τι εννοείς? Πως το αλλάζω αυτό? Ξέχασα να αναφάρω ότι είμαι λίγο άσχετος πέρα απο τα βασικά σε android.

 

Αν κάνεις όλες τις ενημερώσεις λογισμικού, όπως εξηγείται σε προηγούμενα posts, διορθώνεται αυτό το προβλημα.

Αλλοιώς μπορείς επίσης να τοποθετήσεις μία μόνο κάρτα SIM στη θέση της κάρτας microSD.

Edited by aitoum
Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι θέμα λογισμικού?Σου έχει συμβει και εσένα aitoum?

 

Δοκιμασα και στην δευτερη θέση sim και συμβαίνει το ίδιο.

 

Από ότι βλέπω στο site της zte δεν υπάρχει λογισμικό μετά το B11 το οποιό και έχω ήδη βάλει.

Edited by Ta_neura_mou
Link to comment
Share on other sites

Κανείς με αμερικλάνικη συσκευή? Όλα καλά με το update?

Σε μένα έχει ένα απίστευτο bug..

Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για να το περιγράψω..θα βρω χρόνο αργότερα λογικά.. Δεν μπορώ και με screen shot.. Χρειάζεται screen video.. lol

 

Sent from my ZTE A2017U using Tapatalk

 

καλησπερα φιλε μου! ειμαι εγω με αμερικανικη εκδοση! αν θες περιεγραψε το bug να το τσεκαρω και στο δικο μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές αλφάβητο GSM τι εννοείς? Πως το αλλάζω αυτό? Ξέχασα να αναφάρω ότι είμαι λίγο άσχετος πέρα απο τα βασικά σε android.

 

Χε χε, για να εχεις κανει οσα μας εγραψες, και να εχεις παρει αυτη τη συσκευη, δεν εισαι καθολου ασχετος.

Ακριβως να σε καθοδηγησω δεν ξερω καθως δεν εχω τη συσκευη, αλλα αν σκαλισεις τις Ρυθμισεις των Μηνυματων θα βρεις οπωσδηποτε το μενου κωδικοποιησης (με επιλογες ειτε "αλφαβητο GSM" ειτε "Unicode"). Δοκιμασε να το αλλαξεις μηπως και φτιαξει. Αν οχι, η μονη αλλη πατεντα που μπορω να σκεφτω ειναι το copy/paste απο μια εφαρμογη κειμενου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι θέμα λογισμικού?Σου έχει συμβει και εσένα aitoum?

 

Δοκιμασα και στην δευτερη θέση sim και συμβαίνει το ίδιο.

 

Από ότι βλέπω στο site της zte δεν υπάρχει λογισμικό μετά το B11 το οποιό και έχω ήδη βάλει.

 

Φίλε έχουν βγει 3 αναβαθμίσεις επιπλέον από εκεί που είσαι.

Διάβασε 4-5 σελίδες πίσω όπου περιγράφεται η διαδικασία να κατεβάσεις και εγκαταστησεις την τελευταία B04 της 7.1.1.

 

Αφού δεν στο βγάζει OTA άρα αναγκαστικά manual αναβάθμιση η αλλιώς αν δεν θέλεις/μπορείς κάτσε εκεί που είσαι αλλά θα παραμείνεις με το ίδιο πρόβλημα που έχεις.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι θέμα λογισμικού?Σου έχει συμβει και εσένα aitoum?

 

Δοκιμασα και στην δευτερη θέση sim και συμβαίνει το ίδιο.

 

Από ότι βλέπω στο site της zte δεν υπάρχει λογισμικό μετά το B11 το οποιό και έχω ήδη βάλει.

 

Η θέση 1 για SIM card είναι κενή ; Σε μένα αυτό το τρικ διόρθωσε το πρόβλημα. Πάντως η σωστή λύση είναι

η πλήρης ενημέρωση λογισμικού (όπως γράφει προηγουμένως και ο alextrela ).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!θα ηθελα την αποψη σας για την αγορα του axon..ειμαι ενας μεσος χρηστης που κανει απλη χρηση του κινητου..αποφασισα για το συγκεκριμενο και ο πρωτος λογος ειναι οτι δεν θελω παλι xiaomi με τις διαδικασιες αλλαγης rom κ.λ.π...δευτερος λογος η amoled και q οθονη του και ο ηχος του..θελω μονον να γινονται οσα updates στελνει η μαμα εταιρεια..αξιζει το κινητο τα χρηματα που το εχω βρει?(314 ευρω) ευρωπαικη εκδοση..ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλημέρα. Το ΑΧΟΝ μου αρέσει πολύ, αλλά η τιμή του στην Ελλάδα λίγο με προβληματίζει. Έχετε να προτείνετε κάποιο εναλλακτικό εγγυημένο site από εξωτερικό που μπορώ να το βρω σε καλύτερη τιμή;

 

Ευχαριστώ!

https://www.fasttech.com/products/1101/10010210/7330201-authentic-zte-axon-7-a2017-5-5-amoled-lte οταν ομως κανεις checkout με paypal στο βγαζει περιπου 315 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει και με το παραπάνω θα έλεγα.;)

Αρκεί η συσκευή να είναι ευρωπαϊκη version για να επωφελήθεις των πλεονεκτημάτων της.

Σχεδόν 8μηνο συμβίωση με την συσκευή η σούμα σε όλη τη πορεία έχει θετικό πρόσημο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
https://www.fasttech.com/products/1101/10010210/7330201-authentic-zte-axon-7-a2017-5-5-amoled-lte οταν ομως κανεις checkout με paypal στο βγαζει περιπου 315 ευρω

 

Χωρίς εγγύηση και με το ρίσκο του τελωνείου μιας και τελευταία έχουν αλλάξει τα πράγματα, κάτι που σημαίνει μεγάλη καθυστέρηση, δασμοί, φόροι κτλ. Δεν ξέρω... αξίζει το ρίσκο; Εσύ αποφασίζεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς εγγύηση και με το ρίσκο του τελωνείου μιας και τελευταία έχουν αλλάξει τα πράγματα, κάτι που σημαίνει μεγάλη καθυστέρηση, δασμοί, φόροι κτλ. Δεν ξέρω... αξίζει το ρίσκο; Εσύ αποφασίζεις.
τι να σου πω..χρονια τωρα αγοραζω απο κινα απο τα καποια αξιοπιστα σαιτς που υπαρχουν εκει και δεν ειχα προβλημα με τελωνεια κλπ..εε οκ απο 18-28 μερες κανουν αλλα μια χαρα...να σε ρωτησω κατι αλλο επειδη ειμαι ασχετος με το συγκεκριμενο κινητο...παιζει να ειναι σημαντικο η εκδοση A2017G η A2017? ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αξίζει και με το παραπάνω θα έλεγα.;)

Αρκεί η συσκευή να είναι ευρωπαϊκη version για να επωφελήθεις των πλεονεκτημάτων της.

Σχεδόν 8μηνο συμβίωση με την συσκευή η σούμα σε όλη τη πορεία έχει θετικό πρόσημο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

και πως μπορω να καταλαβω την μια εκδοση με την αλλη?εαν δεν αγορασω απο ευρωπη..
Link to comment
Share on other sites

Η κινεζική έκδοση είναι σκέτο Α2017

Η ευρωπαϊκή ο κωδικός Α2017G

 

Το αναγράφει στο κουτί απ έξω.

 

Πες στον πωλητή φωτό να σου δώσει για να καταλάβεις προτού προχωρήσεις σε παραγγελία.

 

Αλλιώς αν είναι η κινεζική version σημαίνει το δεν έχεις εγγύηση,out of the box θα είναι η κινεζική rom και δεν έχεις 800αρα μπάντα.

 

Τα βάζεις κάτω,τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω..χρονια τωρα αγοραζω απο κινα απο τα καποια αξιοπιστα σαιτς που υπαρχουν εκει και δεν ειχα προβλημα με τελωνεια κλπ..εε οκ απο 18-28 μερες κανουν αλλα μια χαρα...

[/color]και πως μπορω να καταλαβω την μια εκδοση με την αλλη?εαν δεν αγορασω απο ευρωπη..

Εχουν αλλαξει τα πραγματα με το τελωνειο εδω και κανα 6μηνο, δεν εχει σημασια τι ηξερες τα προηγουμενα χρονια, ριξε μια ματια στα σχετικα νηματα. Τωρα πια ειναι κορωνα-γραμματα.

Για την συσκευη, οπως σου ειπαν, στο κινεζικο, χανεις 800αρα, που ενδεχομενως μπορει να μην σε ενδιαφερει, αλλα λιγο η ρομ, περισσοτερο η διαφορά στην εγγυηση, θα προτεινα απο Ευρωπη, αλλα σαφως, ζυγιζεις με το budget σου.

Link to comment
Share on other sites

Η κινεζική έκδοση είναι σκέτο Α2017

Η ευρωπαϊκή ο κωδικός Α2017G

 

Το αναγράφει στο κουτί απ έξω.

 

Πες στον πωλητή φωτό να σου δώσει για να καταλάβεις προτού προχωρήσεις σε παραγγελία.

 

Αλλιώς αν είναι η κινεζική version σημαίνει το δεν έχεις εγγύηση,out of the box θα είναι η κινεζική rom και δεν έχεις 800αρα μπάντα.

 

Τα βάζεις κάτω,τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

σε ευχαριστω για τις συμβουλες και τελειωνοντας την ενοχληση μου προς εσας ρωτω ενα τελευταιο..εστω οτι δεν ειναι ευρωπαικη εκδοση...τι rom διαλεγω να εχει το κινητο?original official με ota updates η μια custom multi με google store και χωρις chinese apps?:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου! ειμαι εγω με αμερικανικη εκδοση! αν θες περιεγραψε το bug να το τσεκαρω και στο δικο μου! :)

Ευχαριστώ πολυ αγορίνα, το κατάφερα..

Είχα θέμα με το Wi-Fi direct της αμερικανικης κάρτας..

Να σαι καλά!

 

Sent from my ZTE A2017U using Tapatalk

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις συμβουλες και τελειωνοντας την ενοχληση μου προς εσας ρωτω ενα τελευταιο..εστω οτι δεν ειναι ευρωπαικη εκδοση...τι rom διαλεγω να εχει το κινητο?original official με ota updates η μια custom multi με google store και χωρις chinese apps?:rolleyes:

 

Custom rom δεν έχω άποψη μιας και δεν έχω βάλει.

Μπορείς να ανατρέξεις στο xda περί αυτού όπως και αν δεν κάνω λάθος υπάρχει τρόπος να φλασαρεις ευρωπαϊκή η αμερικανική rom στην κινεζική έκδοση.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η πιο πρόσφατη ενημέρωση ποία είναι ρε παιδιά και που τη βρίσκουμε;

 

Της Αυστραλίας που αναφέρθηκα πιο πίσω 2-3 σελίδες.

Είναι η ίδια που πήραν OTA σε Γερμανία με 1-2 εβδομάδες καθυστερηση,άρα άφοβα την φλασαρεις.

Είναι official rom από την ίδια την ZTE.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος του κινητου εδω και 2 μερες,ευρωπαικο,γκρι χρωμα 4/64....αλλαζω σχεδον καθε 1-2 μηνες κινητα...ειναι οτι κςλθτρρο υπαρχει στα λεφτα του...εμφανισιακα κατ εμε ανοτερο του oneplus ,πολυ ανωτερο σε ολα απο το xiaomi mi5s plus(αυτα ειχα τελευταια)....θεωρω οτι ποιοτικος βλεπει στα ισα p9 plus,που το εχω σαν τοπ...μιλησα μεσο messanger με την ztegreece(αγοραστηκε απο amazon.de) αν ισχυουν οι (τρελες)εγγυησεις εδω και απαντησαν οτι ισχυουν κανονικα.

Γενικα ειμαι πολυ ενθουσιασμενος...χιλια μπραβο στην zte.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος του κινητου εδω και 2 μερες,ευρωπαικο,γκρι χρωμα 4/64....αλλαζω σχεδον καθε 1-2 μηνες κινητα...ειναι οτι κςλθτρρο υπαρχει στα λεφτα του...εμφανισιακα κατ εμε ανοτερο του oneplus ,πολυ ανωτερο σε ολα απο το xiaomi mi5s plus(αυτα ειχα τελευταια)....θεωρω οτι ποιοτικος βλεπει στα ισα p9 plus,που το εχω σαν τοπ...μιλησα μεσο messanger με την ztegreece(αγοραστηκε απο amazon.de) αν ισχυουν οι (τρελες)εγγυησεις εδω και απαντησαν οτι ισχυουν κανονικα.

Γενικα ειμαι πολυ ενθουσιασμενος...χιλια μπραβο στην zte.

 

Κανε μια καλη και πες πως ακουγονται και τα στερεοφωνικα ηχεια!

Τοσο πολυ σ ενθουσιασε και γραφεις κουκουρουκου ή δεν βολευει το πληκτρολογιο? :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...Τελευταιες μερες ειχα mate 8..σε ολα μου τα κινητα παντα βαζω google πληκτρολογιο..

.πολυ δυνατη,καθαρη ενταση..ακουστικα δε ξερω γιατι δε χρησιμοποιω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Σήμερα πήρα στα χέρια μου την κινέζικη έκδοση και με παιδεύει για να βάλω τις επαφές μου στο google καθότι δεν έχει τις εφαρμογές της google. Πέρασα μόνος μου playstore και play services αλλά όταν μπαίνω στο λογαριασμό google στις ρυθμίσεις, δεν έχει την επιλογή "επαφές" για να τις συγχρονίσει... Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

 

Στάλθηκε από το ZTE A2017 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο το store της zte η απο το ίντερνετ κατέβασε google contact sync apk. Καντο εγκατάσταση και εισαι κομπλέ

Το έκανα αλλά δεν έφτιαξε...

 

Στάλθηκε από το moto z μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Axon 7 (A2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...