Jump to content

ZTE Axon 7


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις δίκιο, πάντως το ρουτάρισμα και η εν γένει δυνατότητα να χρησιμοποιείς πλήρως το hardware σου πιστεύω δεν είναι θέμα "ωριμότητας" του λειτουργικού. Είναι θέμα να φέρεις τη συσκευή στα γούστα/μέτρα σου, όχι αν κρασάρει πχ. το κινητό ή αν ας πούμε κολλάει. Εξάλλου το ρουτάρισμα δε βοηθάει ιδιαίτερα με τέτοια θέματα. Υπ' αυτή την έννοια και στα Win δόξα τω θεώ ακόμα κάποιες παρεμβάσεις μέσω registry και άλλων τρόπων σε βοηθάνε να φέρεις το PC όπως θες, χωρίς απαραιτήτως να σημαίνει αυτό ότι κολλάνε ή κρασάρουνε.

Πάντως το θεωρώ μεγάλο θέμα αυτό για το Android, που θα καταλήξει έτσι όπως πάει ένα ελάχιστα πιο φθηνό IOS. Γι' αυτό βλέπεις άτομα που δε ξερουν τη διαφορά explorer/internet explorer, να κουβαλάνε Android με 835 του 1000άρικου με όλα στο default για ανέβασμα χαζοφωτογραφιών και chat. Πράγματα δηλαδή που κάνεις άνετα με κινητό 5ετίας.

Κρίμα πάντως για το εν λόγω κινητό, γιατί πραγματικά οι δυνατότητές του τα ΣΠΑΝΕ και ό,τι έχω διαβάσει είναι θετικότατο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει notification led.

Το μονο που δεν εχει ειναι φωτειζομενα navigation πληκτρα, καπως κριμα για την κατηγορια του.

Link to comment
Share on other sites

Νέο firmware update από ZTE(B04)

Μόλις το κατέβασα και έκανα αναβάθμιση.

http://www.ztedevice.com/support/detail?id=CF924E214F0D466A9712B8F09523F0CF

 

79c6a9f4bfa884fe94a2445f4fe7fc33.jpg

 

0dbe8c2dc873a4672c569c94750bfb39.jpg

 

Πρώτη παρατήρηση ότι η ZTE αφαίρεσε το Tencent Network Location Provide(spyware services όπου το είχαν επισημάνει στο φόρουμ υποστήριξης της εταιρίας στη Γερμανία και υποσχέθηκε η ZTE να το αφαιρέσει πράγμα που το επιβεβαιώνω)

 

Επίσης ένα θέμα που είχα με την εφαρμογή 500firepaper λύθηκε και αυτό και δουλευει πλέον άψογα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα alex...προσπάθησα να την εγκαταστήσω και εγώ ακολουθώντας τις οδηγίες, downgrade πρωτα και μετα update με τα αλλα δυο αρχεία αλλα δεν μου βρίσκει στην sd το αρχείο και μου λεεί οτι έχω την τελευταία έκδοση. Πέρασες πρώτα στην sd την ZTE A2017G (AXON 7) SD card software package 330360B2693ZTE A2017GV1.0.0B11(SD rm_userdata)N rollback M, μετά εγκατέστησες την AXON 7(ZTE A2017G) SD card software package(325560B2495ZTE A2017GV1.0.0B10) M Version και τέλος την AXON 7(ZTE A2017G) SD card software package(331510B0673ZTE A2017GV1.2.0B04) N Version;;;
Link to comment
Share on other sites

Αυστηρά αυτή περνάς και τέλος που είναι η πιο φρέσκια 7.1.1(B04) πάνω στην οποία υπάρχουσα έχεις τώρα.

Ούτε downgrade ούτε τίποτα.

AXON 7(ZTE A2017G) SD card software package(331510B0673ZTE A2017GV1.2.0B04) N Version

 

Αφού αποσυμπιεσεις το αρχείο που θα κατέβει(το αρχικό) το περνάς αυτούσιο στην micro sd και πας ρυθμίσεις-αναβάθμιση λογισμικού και με ενεργό WiFi πραγματοποιείς την αναβάθμιση.

 

Τις άλλες τις αγνοείς εντελώς μιας και αφορούν έκδοση 6.0.1(B10/11)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα, για να δούμε τι αλλαγές υπάρχουν.

 

Πάντως με την b02 είχα παρατηρήσει οτι το τηλέφωνο είχε μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας σε σχέση με τις προηγούμενες και μου έκανε εντύπωση οτι σε standby με ελάχιστη χρήση το rf signal στην κατανάλωση έφτανε εως και 75%.

 

Σε ευχαριστώ alex...

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα εγώ με την B02 είδα εξαιρετική αυτονομία ισάξια μη πω και ελαφρως καλύτερη από την πολύ καλή B10-11 της 6.0.1.

 

Τώρα για την B04 θα δούμε στη πορεία.

 

Πάντως έχω την εντύπωση ότι το ΖΤΕ Locker επιτέλους φαίνεται να δουλευει και κάνει ανανέωση image όχι 20 νέες κάθε φορά ανα ημέρα όπως με την 6.0.1 αλλά 3-4.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πλέον διαθέσιμη και σε OTA η νέα αναβάθμιση λογισμικού(B04) όπως αναφέρθηκε από χρήστες του εξωτερικού.

8076d763ea02be05fd1144fcbfd4f450.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα!

Τα συχνα updates δειχνουν θετικη διαθεση υποστηριξης, κατι για το οποιο δεν φημιζοταν, (απο οτι μου ειχαν πει και εδω), η ΖΤΕ.

Παμε πολυ καλα, σε πολλα αλλα επωνυμα μοντελα, ακομη περιμενουν την 7αρα.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς με αμερικλάνικη συσκευή? Όλα καλά με το update?

Σε μένα έχει ένα απίστευτο bug..

Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για να το περιγράψω..θα βρω χρόνο αργότερα λογικά.. Δεν μπορώ και με screen shot.. Χρειάζεται screen video.. lol

 

Sent from my ZTE A2017U using Tapatalk

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Κανείς με αμερικλάνικη συσκευή? Όλα καλά με το update?

Σε μένα έχει ένα απίστευτο bug..

Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για να το περιγράψω..θα βρω χρόνο αργότερα λογικά.. Δεν μπορώ και με screen shot.. Χρειάζεται screen video.. lol

 

Sent from my ZTE A2017U using Tapatalk

 

 

Μάλλον ο ένας και μοναδικός είσαι :p

Υπόψη έχει και επίσημο forum υποστήριξης για Αμερική από ZTE.

Ίσως εκεί να μπορείς να βρεις μια άκρη αν εμείς δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ μεσιέ!

Ααααν δεν είναι κόπος, δώσε ένα λινκ.

Sent from my ZTE A2017U using Tapatalk

https://community.zteusa.com/community/forums

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω υπαρχει ελλαδα μαγαζι με θηκη κ προστασια οθονης για το Zte Axon Elite ?ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω ρωτησει στο αλλο νημα αλλα δεν εχω παρει απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Χχμμμμ, ιστορια αμαρτωλη η θηκη, για το axon 7 λεω, ειχα ρωτησει προ καιρου εδω για φλιπ θηκη με αυτοματο sleep/lock/screen on-off, κατι που ειχα συνηθισει σε παλαιοτερα κινητα και δυστυχως δεν ειχα βρει τιποτε, εκτος απο την γνησια απο Αμερικη με κοστος 35$ + 20 $ μεταφορικα. Ποσο που δεν θα εδινα για μια θηκη.

Ειχα φαει amazon και ebay για 2 μηνες..., τιποτε αλλο.

Ρωτησα και στο xda, τα ιδια αποτελεσματα, η μοναδικη ειναι η γνησια, απο Αμερικη. Ουτε σε αλλα Ευρωπαικα μαγαζια την βρηκα.

Καποιοι καλοι κατασκευαστες θηκων σε χαμηλο κοστος, δεν εχουν και δεν προκειται φοβαμαι να ασχοληθουν με το κινητο μας.

Ισως γιατι δεν ειναι μαζικης καταναλωσης το κοστος του κινητου.

 

Προσφατα επεσε η τιμη της γνησιας στην Αμερικη στα 10$ !

Ισως ειναι καποιο προσωρινο προμο, αν και την βλεπω "μονιμα" πλεον στο ebay στα 12-14 ευρω (+24-26 ευρω μεταφορικα παλι δυστυχως).

Αποφασισα λοιπον να παραγγειλω περισσοτερα κομματια για να μοιρασω τα μεταφορικα (και τα εξοδα τελωνειου...για να δουμε).

3 γκρι (μια δικια μου) και 2 χρυσες. Οποιος θελει ας μου στειλει pm.

Οταν με το καλο ερθουν (δεν θα αργησουν, ερχονται με DHL), θα ανεβασω αγγελια.

Δεν το κανω για κερδος, δεν με ενδιαφερει να ασχοληθω με θηκες, δοξα τω Θεω, ειμαι πολυασχολος επαγγελματικα, το εκανα απο αντιδραση που δεν μπορουσα να βρω καταλληλη θηκη σε λογικη τιμη και θελω ετσι να βοηθησω οσους κατοχους axon 7 θα ηθελαν την καλυτερη, σε εφαρμογη και χρηση, θηκη και ειχαν μπει στο ιδιο διλημμα με μενα πριν.

 

51bfWW5FpLL.jpg

51T90DqsmrL.jpg

 

The ZTE Axon 7 Clear View Flip Cover allows you to interact with your device without flipping open the cover, provides additional protection for the screen from scratches with access to all ports.

The Clear View window gives you immediate access to take incoming calls, view lock screen details and notification alerts, and use the music player for easy entertainment operation on the go.

Once you flip the cover closed on your Axon 7, the screen will turn off to conserve battery and the Clear View Cover helps prevent accidental screen activation in your pocket or purse.

The full screen display will be visible once the cover is opened, whether the device was in clear view mode or off.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν προτιμησες από εδώ;;

https://www.amazon.com/ZTE-Smart-Folio-Case-Axon/dp/B01MYMQ0QV?th=1

Με 23 δολάρια συνολικό κόστος δεν θα είχες κανένα θέμα με τελωνεία.

 

Και αν έπαιρνες 3 κομμάτια θα πλήρωνες τελωνεία απευθείας στο amazon κατά την έξοδο από Αμερική μέσω του amazon global shipping και απλά θα παραλαμβανες εδώ χωρίς περαιτέρω να ασχοληθείς.

 

Συνολικά για 3 θήκες όπως κοίταξα το συνολικό κόστος ήταν 46 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά συν το τελωνεία(28+13+5)

να ρωτησω υπαρχει ελλαδα μαγαζι με θηκη κ προστασια οθονης για το Zte Axon Elite ?ευχαριστω.

 

εχω ρωτησει στο αλλο νημα αλλα δεν εχω παρει απαντηση.

 

Φίλε μου αν δεν βρεις σε κανα σκρουτζομαγαζο δεν θα βρεις πουθενά αλλου.

Θα πρέπει εξωτερικό να στραφείς amazon,eBay.

 

Προσωπικά θήκες δεν βάζω μόνο skin στα κινητα εξ ου δεν παρακολουθώ τα των θηκών.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν προτιμησες από εδώ;;

https://www.amazon.com/ZTE-Smart-Folio-Case-Axon/dp/B01MYMQ0QV?th=1

Με 23 δολάρια συνολικό κόστος δεν θα είχες κανένα θέμα με τελωνεία.

 

Και αν έπαιρνες 3 κομμάτια θα πλήρωνες τελωνεία απευθείας στο amazon κατά την έξοδο από Αμερική μέσω του amazon global shipping και απλά θα παραλαμβανες εδώ χωρίς περαιτέρω να ασχοληθείς.

 

Συνολικά για 3 θήκες όπως κοίταξα το συνολικό κόστος ήταν 46 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά συν το τελωνεία(28+13+5)

Αυτες πηρα φυσικα.

Οπως ειπα πριν ειχαν 35$, ενω τωρα 10$. Και το αμαζον συνδυαζει μεταφορικα.

Με μεταφορικα και τελωνειο βγηκαν τα 5 τεμ στα 70 ευρω.

"

Item(s) Subtotal:

EUR 47,52

Shipping & Handling:

EUR 14,38

Total before tax:

EUR 69,93

Estimated tax to be collected:

EUR 0,00

Import Fees Deposit

EUR 8,03

Grand Total:

EUR 69,93

"

Εχει διαδικασια ο εκτελωνισμος, δεν ερχονται στην πορτα σου ετσι απλα.

Μου ζητησαν απο DHL εξουσιοδοτηση στο taxisnet και αλλη εξουσιοδοτηση σφραγισμενη απο ΚΕΠ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πέρσι τέτοιο καιρό περίπου πήρα από eBay προϊόν αξίας 200 δολάρια από Αμερική και πλήρωσα με το αντίστοιχο του amazon global shipping κάπου 40 ευρώ για τελωνεία εξ αρχής και μου ήρθε σε 4 εργάσιμες από ups κατευθείαν στο σπίτι μου.

 

Χωρίς καμία γραφειοκρατική ενέργεια εκ μέρους μου.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανως καθε εταιρεια εχει τα δικα της διαδικαστικα, μπορει να φταιει το Αμαζον, μπορει να φταει η DHL.

Ειδαν μεχρι οτι εχω και επαγγελματικο ΑΦΜ, τους ειπα δεν εχει καμια σχεση, ισως να φταιει αυτο.

Με ρωτησαν αν ειναι πλαστικες...

Θα φανει αν δοκιμασω με κατι αλλο σε αλλο ΑΦΜ. Στο δικο μου, δεν ξαναπαραγγελνω αν δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, το βρισκω χρονοβορο.

Τεσπα, ας ερθουν με το καλο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Το ΑΧΟΝ μου αρέσει πολύ, αλλά η τιμή του στην Ελλάδα λίγο με προβληματίζει. Έχετε να προτείνετε κάποιο εναλλακτικό εγγυημένο site από εξωτερικό που μπορώ να το βρω σε καλύτερη τιμή;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Το ΑΧΟΝ μου αρέσει πολύ, αλλά η τιμή του στην Ελλάδα λίγο με προβληματίζει. Έχετε να προτείνετε κάποιο εναλλακτικό εγγυημένο site από εξωτερικό που μπορώ να το βρω σε καλύτερη τιμή;

 

Ευχαριστώ!

 

Φιλε μου το πηρα πριν ενα μηνα 410 απο Ελλαδα.

Απο Κινα (Gearbest) εχει 356. Αξιζει ενα πενηνταρικο 40 ημερες ( και σε πολλες περιπτωσεις παραπανω) αναμονης;;

Link to comment
Share on other sites

+ το θεμα της εγγυησης, 2 ή 3 χρονια ειναι, κριμα να παρεις απο Κινα, εκτος αν το βρεις τουλαχιστον 100 ευρω φθηνοτερα.

Μην το περιμενεις να πεσει γρηγορα παντως απο Κινα τοσο χαμηλα, κραταει μηνες στην ιδια τιμη.

Περιμενε να το βγαλει καποιο αμαζον ευρωπαικο φθηνοτερα.

Διαλεξε το χρωμα σου, βρες τα λινκς σε αγγλικο, γερμανικο, ιταλικο, ισπανικο, γαλλικο αμαζον και βαλε camel για ειδοποιηση.

Αν βαριεσαι σε ολα, βαλε ιταλικο και ισπανικο, ή μονο ιταλικο.

Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλότερο που έχει παιξει είναι στα 380-390 από ιταλικό amazon.

Πλέον όπως είδα σε όλα τα ευρωπαϊκά παραρτήματα είναι 400+

 

Δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια πτώσης διότι ήδη η τιμή είναι άκρως ανταγωνιστικού βάση του πακέτου που προσφέρει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ας πάρω τα πράγματα από την αρχή.Εδώ και αρκετό καιρό έχω ένα πρόβλημα με το axon 7 μου. Είναι το 2017G. Στέλνω σε SMS το νουμερο 1 και ο παραλλείπτης λαμβάνει Α. Δοκίμασα μέχρι και στον εαυτό μου να στείλω και μου έρχεται και εμένα Α αντί για 1. Δοκίμασα ακόμα και σε συνδιασμό με άλλους χαρακτήρες αλλά τίποτα. Χθές έβαλα την έκδοση λογισμικού Β11 και το πρόβλημα παραμένει. Δοκίμασα να αλλάξω πληκτρολόγιο και εφαρμογή για μηνύματα αλλά τίποτα. Έβαλα την κάρτα μου στο παλιό μου κινητο και δουλεύει μια χαρά άρα το πρόβλημα είναι στο axon. Καμιά ιδέα γιατί έχω βλαστημίσει ταμάλα? Να αναφέρω ότι δεν το γνώριζα μέχρι πρόσφατα γιατί δεν τυχαίνει να χρησιμοποιώ αριθμούς τόσο πολύ στα sms μου. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον?Τα φώτα σας συναγωνιστές......

 

PS.Δεν είμαι σίγουρος αν θα έπρεπε να πάω στο thread του android αλλά σκέφτηκα μηπως είναι mifavor specific

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Axon 7 (A2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...