Jump to content

ZTE Axon 7


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο και καλοδουλευτο φίλε μου!!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλος θα προβεί στην αγορά του κινητού από σκρουτζομάγαζο.Ξέρεις κανείς με σιγουριά αν οι συσκευές που διατίθενται στα συγκεκριμένα μαγαζιά είναι αυτές που έχει και το amazon?(τριετή εγγύηση και vip card).

edit.Επικοινώνησα με 3-4 μαγαζιά του skroutz και έθεσα το ερώτημα για την τριετή εγγύηση.Κανείς δεν ήξερε να μου απαντήσει συγκεκριμένα και όλοι αναφερόντουσαν στο ότι εισάγουν μόνο ευρωπαϊκές συσκευές και παρέχουν τα 2 χρόνια εγγύησης σαν κατάστημα μιας και πρόκεται για ελληνικής αντιπροσωπείας μοντέλα.

Edited by giannhsdimitriou
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ελπιζω να αστειευσαι. Το G5 βγαζει με την φοβερη αποσπωμενη μπαταρια με το ζορι την ημερα ενω το ΖΤΕ κραταει 2 ημερες με την ιδια χρηση. Το ραδιοφωνο πεθανε παρτε το χαμπαρι. Οι αναβαθμισεις καλυτερα να αργουν παρα να ειναι γεματες bug. Αλουμινιο εχει το ΖΤΕ οχι το αλουμινιο της LG που ειναι στην ουσια πλαστικο. Οι υπερυθρες ειναι συν και το δινω στην LG καθως και η καλυτερη καμερα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου μονο.

Μην εισαι κολημενος και ψαξε πριν πεις κοτσανες. Και πατατα το πανεμορφο ΖΤΕ σε σχεση με τον Κουασιμοδο των κινητων του 2016 το G5;

Αν ειναι δυνατον.

 

Φιλε μου το ραδιοφωνο δεν πεθανε ουτε θα πεθανει εσυ μουσικη δεν ακους?η βαζεις 300 κομματια στο κινητο και ακους τα ιδια και τα ιδια,επισης σε παραλιες δεν τυχαινει να κατσεις ομπρελατος με τον καφε σου να ακους μουσικη η σε εκδρομες σε βουνα, λιμνες, δαση, κλπ εκτος αν εισα ιδιατεθειμενος να ακους ιντερνετικα και να τρως δεδομενα,και οχι δωρεαν οπως τα fm,.:)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ραδιόφωνο ακουγα εν κινήσει και από όσα κινητα πέρασαν από τα χέρια μου συνεχώς παράσιτα και διακοπές.

 

Μουσική προτιμώ να έχω αποθηκευμένη και έχω πάνω των 2000 κομμάτια που ανα λίγους μήνες προσθέτω συνεχώς.

Άσε που δεν αντέχω διαφημίσεις να ακούω.

 

Μόνο όταν ήμουν σταθερός-ακίνητος σε ένα σημείο ήταν πολύ καλή η κάλυψη.

 

Γενικά αναξιόπιστο το ραδιόφωνο από κινητό.

 

Αλλά κακώς το κατάργησαν από τις περισσότερες συσκευές,μια επιλογή λιγότερη είναι κακή επιλογή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ραδιόφωνο ακουγα εν κινήσει και από όσα κινητα πέρασαν από τα χέρια μου συνεχώς παράσιτα και διακοπές.

 

Μουσική προτιμώ να έχω αποθηκευμένη και έχω πάνω των 2000 κομμάτια που ανα λίγους μήνες προσθέτω συνεχώς.

Άσε που δεν αντέχω διαφημίσεις να ακούω.

 

Μόνο όταν ήμουν σταθερός-ακίνητος σε ένα σημείο ήταν πολύ καλή η κάλυψη.

 

Γενικά αναξιόπιστο το ραδιόφωνο από κινητό.

 

Αλλά κακώς το κατάργησαν από τις περισσότερες συσκευές,μια επιλογή λιγότερη είναι κακή επιλογή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Καλησπέρα Alex, φαντάζομαι σε έχουν ζαλΊσει πολύ με τα συν και τα πλην της συσκευής επειδή την έχεις αλλά θα σε ζαλίσω κι εγώ. Με τρώει το χέρι να δώσω το g5 έτσι για να φύγω λίγο από τα LG, πέραν της κάμερας χάνω και άλλο ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Alex, φαντάζομαι σε έχουν ζαλΊσει πολύ με τα συν και τα πλην της συσκευής επειδή την έχεις αλλά θα σε ζαλίσω κι εγώ. Με τρώει το χέρι να δώσω το g5 έτσι για να φύγω λίγο από τα LG, πέραν της κάμερας χάνω και άλλο ; Ευχαριστώ

 

Το zte axon 7 είναι ένα καλύτερο τηλέφωνο και μαζί με το s7 edge και είναι στις κορυφαίες επιλογές για το 2016.Είναι αυτό που λέμε value for money.Το νου σου..zte axon 7 θα πάς να πάρεις όχι κάνενα σκουπίδι της xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Alex, φαντάζομαι σε έχουν ζαλΊσει πολύ με τα συν και τα πλην της συσκευής επειδή την έχεις αλλά θα σε ζαλίσω κι εγώ. Με τρώει το χέρι να δώσω το g5 έτσι για να φύγω λίγο από τα LG, πέραν της κάμερας χάνω και άλλο ; Ευχαριστώ

 

Πλην την κάμερας δεν θα χάσεις κάτι άλλο ιδιαίτερο.

Εκτός αν σου είναι απαραίτητο για την χρήση σου το ραδιόφωνο η υπέρυθρες η αποσπώμενη μπαταρία.

Κατά τα αλλά άριστη και υψηλών προδιαγραφών συσκευή το Axon 7.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ alex και giannis. Βασικά βγάζω πολλές φωτογραφίες και θέλω να είναι καλές (ειδικά οι βραδυνές), τώρα εάν το axon είναι λίγο χειρότερο σε βραδινές δεν θα πεθάνω κιόλας . Τώρα για υπέρυθρες, δεν κάνω τρελή χρήση αλλά με έσωσαν παλιά όταν είχα σπάσει ένα τηλεκοντρόλ αλλά έχω και ένα g2 και το g3 της γυναίκας :lol: Ραδιόφωνο έχω να ακούσω χρόνια. 2 διευκρινήσεις θα ήθελα εάν μπορείτε να μου πείτε, αυτό με την εγγύηση 3 ετών τι ισχύει (ποια μοντέλα αφορά) και τι διαφορές έχει η έκδοση με (ξύλινα εάν δεν απατώμαι ) ηχεία. Βασικός παράγοντας για εμένα η εγγύηση. Ευχαριστώ. Edited by kostas701
Link to comment
Share on other sites

3 έτη εγγύηση αφορούν συσκευές από Αγγλία,Γερμανία,Ιταλια,Γαλλία και Ισπανία.

Από Ελλάδα δεν ξέρω τι παίζει.

2 έτη σίγουρα έχεις για το τρίτο έτος δεν γνωρίζω.

Η ξύλινη version δεν κυκλοφορεί Ευρώπη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το zte axon 7 είναι ένα καλύτερο τηλέφωνο και μαζί με το s7 edge και είναι στις κορυφαίες επιλογές για το 2016.Είναι αυτό που λέμε value for money.Το νου σου..zte axon 7 θα πάς να πάρεις όχι κάνενα σκουπίδι της xiaomi.

 

δεν θα πω για την χιαομι που λες αλλα θα πω γιατι θεωρεις το zte axon 7 ενα απο τα καλυτερ τηλεφωνα σκεφτομαι να το αγορασω απο κινα γι αυτο ρωταο βλεπω οτι ειναι 5.5 ιντσες σε 3250 μπαταρια ειχα asus zenfone 2 και μου εχει σπασει τα νευρα η αυτονομοια του ειδικα αυτο που εχει 2κ οθονη πιστευω θα εχει το ιδιο θεμα...

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

3 έτη εγγύηση αφορούν συσκευές από Αγγλία,Γερμανία,Ιταλια,Γαλλία και Ισπανία.

Από Ελλάδα δεν ξέρω τι παίζει.

2 έτη σίγουρα έχεις για το τρίτο έτος δεν γνωρίζω.

Η ξύλινη version δεν κυκλοφορεί Ευρώπη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Κανονικά 3 χρόνια εγγύηση έχει.

Το δικό μου είναι ελληνικής αντιπροσωπείας και το έχω επιβεβαιώσει με κλήση στη Zte δίνοντας το imei!!

iMac 27 - MacBook Pro - iPad Pro 12.9 - Iphone 11 pro max
Link to comment
Share on other sites

δεν θα πω για την χιαομι που λες αλλα θα πω γιατι θεωρεις το zte axon 7 ενα απο τα καλυτερ τηλεφωνα σκεφτομαι να το αγορασω απο κινα γι αυτο ρωταο βλεπω οτι ειναι 5.5 ιντσες σε 3250 μπαταρια ειχα asus zenfone 2 και μου εχει σπασει τα νευρα η αυτονομοια του ειδικα αυτο που εχει 2κ οθονη πιστευω θα εχει το ιδιο θεμα...

 

Mε μία αναζήτηση στις προηγούμενες σελίδες θα καταλάβεις γιατί είναι από τις καλύτερες επιλογές.Έχουν ειπωθεί αρκετές φορές τα ίδια πράγματα για να το το ξανακάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το axon 7 πριν λίγες μέρες και είμαι γενικά ευχαριστημένος,αλλά έχω

πρόβλημα με τα SMS ( έχω μία sim COSMOTE ). Όταν στέλνω τον αριθμό 1 , ο παραλήπτης βλέπει το γράμμα Α . Αυτό γίνεται και με λίγα ακόμη γράμματα.

Έχει παρατηρήσει αυτό και κάποιος άλλος; Πώς διορθώνεται;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ. : Τελικά βρήκα ότι όταν έχει τοποθετηθεί μια (1) ΜΌΝΟ sim στη θέση 2 (εκεί που μπορεί να μπει microSD card)

δεν υπάρχει πρόβλημα στα SMS.Σε κάθε άλλο συνδυασμό (δύο SIM ή SIM+micro SD) εμφανίζεται το πρόβλημα.

Νομίζω ότι προφανώς είναι θέμα software .

Edited by aitoum
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσκασε νέο software update.

Κατεβάζω και εγκαθιστώ.

 

Για να δούμε.

6e27be432af00fc1fc6a749d23627e9d.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι και επίσημο πλέον..nougat καλό Μάρτη..http://www.phonearena.com/news/ZTE-Axon-7-Android-Nougat-update-delayed_id90393
Link to comment
Share on other sites

Ο Φλεβάρης μπαμ μπαμ θα φύγει είναι το λιγότερο θέμα.

Τουλάχιστον αφού θα αργήσουν να δώσουν απευθείας την 7.1.1.

Θα είναι τραγικό αν μας δώσουν την σκέτη 7 έκδοση Μάρτιο μήνα όταν όλοι οι άλλοι λογικά εκείνη την εποχή θα την πάρουν(7.1.1) αφού ήδη έχουν την 7 από τον Γενάρη.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσκασε νέο software update.

Κατεβάζω και εγκαθιστώ.

 

Για να δούμε.

6e27be432af00fc1fc6a749d23627e9d.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Εμένα πάλι δεν έχει έρθει ακόμα τίποτα!!

Alex το δικό σου είναι ευρωπαϊκό ;

iMac 27 - MacBook Pro - iPad Pro 12.9 - Iphone 11 pro max
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δεν έχει έρθει ακόμα τίποτα!!

 

Alex το δικό σου είναι ευρωπαϊκό ;

 

Ναι ευρωπαϊκό είναι από γερμανικό amazon.

Κανονικά αν είσαι στην B08 πρέπει να έρθει OTA όπως σε εμένα.

 

Αλλιώς περίμενε να ανεβεί επόμενες ημέρες στο site της ZTE να κατεβάσεις το αρχείο,να το αποσυμπιέσεις και να βάλεις το update zip αρχείο στην micro sd η στο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο και χειροκίνητα αναβάθμιση μέσα από το μενού ρυθμίσεις-αναβάθμιση του κινητού και το πραγματοποιείς.

 

Εδώ παρακολουθα όταν ανεβεί.

http://www.ztedevice.com/support/detail?id=1170789A90BA42E18B3364B80C7F5A26

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

φίλος ενδιαφέρεται για την αγορά του κινητού.Στο amazon ανέβηκε η τιμή στο γκρί χρώμα(για το οποίο και ενδιαφέρεται) και με την αλλαγή του φπα και τα συναφή πάει κοντά στα 450.Οπότε προσωπική εκτίμηση αξίζει και η αγορά μέσω σκρουτζ από το κατάστημα που κάνει σαφές ότι είναι με την 3ετή εγγύηση και την 6μηνη θραύση οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ευρωπαϊκό είναι από γερμανικό amazon.

Κανονικά αν είσαι στην B08 πρέπει να έρθει OTA όπως σε εμένα.

 

Αλλιώς περίμενε να ανεβεί επόμενες ημέρες στο site της ZTE να κατεβάσεις το αρχείο,να το αποσυμπιέσεις και να βάλεις το update zip αρχείο στην micro sd η στο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο και χειροκίνητα αναβάθμιση μέσα από το μενού ρυθμίσεις-αναβάθμιση του κινητού και το πραγματοποιείς.

 

Εδώ παρακολουθα όταν ανεβεί.

http://www.ztedevice.com/support/detail?id=1170789A90BA42E18B3364B80C7F5A26

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ευχαριστώ Alex!!!

Είδες διάφορες με το νέο update;

iMac 27 - MacBook Pro - iPad Pro 12.9 - Iphone 11 pro max
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Alex!!!

 

Είδες διάφορες με το νέο update;

 

 

Η κάμερα σε low light συνθήκες έχει βελτιωθεί περαιτέρω ένα από τα μοναδικά μειον της συσκευής από την στιγμή που κυκλοφόρησε.

Και το autofocus σε low light είναι ταχύτερο και η ποιότητα φωτογραφιών γενικά έχει ελαφρώς βελτιωθεί.

 

Επίσης ένα άλλο σημαντικό ότι πλέον στην lock screen μπορείς να διαχειριστείς τα notification που δέχεσαι απευθείας από εκεί σε Watchapp,Viber,Gmail,SMS κ.α.

Πχ να απαντήσεις απευθείας από lock screen σε οποιοδήποτε notification από οποιαδήποτε εφαρμογή η να διαγράψεις ένα μήνυμα η απλώς να το διαβάσεις χωρίς να μπεις στη home screen.

 

Είναι κάτι που υπήρχε και πριν αλλά με την B08 παραδόξως το είχε αφαιρέσει (εμένα δεν με επηρέασε διότι χρησιμοποιησα το Floatify app Pro που κάνει την ίδια δουλειά και πολύ παραπάνω με πλούτο customization)

Ακόμα και iOS 10 στυλ έχει!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jamworks.floatify&hl=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jamworks.floatify.pro&hl=el

 

Μετά από 5 μήνες που κατέχω τη συσκευή θεωρώ την B10 την πληρέστερη,πιο σταθερή,πιο smooth και bug free έκδοση που έβγαλε η ZTE έως σήμερα.

 

Αργά αλλά σταθερά η εταιρία βελτίωσε την συνολική εμπειρία χρήσης σε ολους αυτούς τους μήνες προσθέτοντας και νέα feature και βελτιώνοντας όπου υπήρχαν περιθώρια βελτίωσης.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να διαβασω ολο το θεμα, ενδιαφερομαι για αγορα και βρισκομαι στο διλημμα:

- alliepress, 309-315 €

- amazon, 405-415 € (+μεταφορικα)

- Ελλαδα, 420-460 €

Τι προτεινετε?

 

Ειμαστε ενταξει με τα επισημα update του κινεζικου, εστω και χειροκινητα?

Απο ευρωπαικο αμαζον, ισχυει η εγγυηση στην Ελλαδα?

Η 3ετης εγγυηση που δινει το Ελληνικο μαγαζι, ειναι δικη του ή αντιπροσωπειας?

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να διαβασω ολο το θεμα, ενδιαφερομαι για αγορα και βρισκομαι στο διλημμα:

- alliepress, 309-315 €

- amazon, 405-415 € (+μεταφορικα)

- Ελλαδα, 420-460 €

Τι προτεινετε?

 

Ειμαστε ενταξει με τα επισημα update του κινεζικου, εστω και χειροκινητα?

Απο ευρωπαικο αμαζον, ισχυει η εγγυηση στην Ελλαδα?

Η 3ετης εγγυηση που δινει το Ελληνικο μαγαζι, ειναι δικη του ή αντιπροσωπειας?

 

Από amazon(πωλητή το ίδιο το amazon προτιμότερο όχι τρίτους πωλητές)ισχύει κανονικά η εγγύηση Ελλάδα.

Τα 3 έτη είναι την αντιπρόσωπιας.

 

Για το πρώτο λογικά δεν θα έχεις θέμα χειροκίνητα να τα παίρνας,αλλά προσωπική εμπειρία δεν έχω για να σου απαντήσω με απόλυτη σιγουριά.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω alextrela.

(Ναι, εννοειται με πωλητη το ιδιο το αμαζον).

 

Διαβασα στο μεταξυ τις τελευταιες σελιδες και καταλάβα περισσοτερα.

Ειμαστε οκ με ρομ στην κινεζικη εκδοση, κατι ειδα για μειωμενο σημα, που δεν στοιχειοθετειται αφου οι μπαντες ειναι ιδιες (πλην της data 4G/800 φυσικα), αλλα μπορει να συμβαινει οντως, το εχουμε δει σε παλαιοτερα κινητα απο Κινα με αλλαγες μοντεμ κλπ (P780, aloialone! αμαν ρε παιδι μου, παλι εδω εισαι?!? γκουχ-γκουχ!).

 

Και μια μικρη αναλυση τιμων, που ισως ειναι χρησιμη και σε επομενους αγοραστες:

Η τιμη του Αλι δεν παιζεται, αλλα δεν τους πολυεμπιστευομαι εκει, ουτε εχω ξαναψωνισει απο Κινα χωρις καλυψη paypal.

Υπο νορμαλ συνθηκες θα κοιταγα αξιολογησεις των εκαστοτε πωλητων του Αλι.

Αλλά προσωπικα, απο Ευρωπη ή απο εδω, μπορω να κοψω τιμολογιο και να γλυτωσω ΦΠΑ, οποτε η ψαλιδα μικραινει πολυ, σε σημειο που δεν αξιζει απο Κινα για μενα, με την περιορισμενη και προβληματικη εγγυηση, σε αντιθεση με την σουπερ εγγυηση απο Ευρωπη.

 

Το gray μου αρεσει περισσοτερο, το gold ειναι ομως φθηνοτερο.

424 το γκρι απο γερμανικο αμαζον, + διαφορα ΦΠΑ = 442, + μεταφορικα ~10 (παραπανω για πιο γρηγορα), = 452.

(αντιχτοιχα το χρυσο βγαινει ~430 τελικη).

Αρα απο Ελλαδα, καλυτερα, αρκει φυσικα να ειναι το EU μοντελο με την 'σωστη' εγγυηση.

 

460 το you, με 12 ατοκες δοσεις, θα το ειχα παραγγειλει ηδη, μιας και ειναι και ετοιμοπαραδοτο, αλλα εχει μονο το χρυσο!

Και στο techhut 6 ατοκες δοσεις, 460 με τα μεταφορικα, αλλα εχει μόνο το χρυσο επισης.

Εχει παραγγειλει κανεις απο mustshop που το εχει 420, να μας πει ποιο μοντελο παρελαβε?

(Θα τους καλεσω και εγω, για χρονο παραδοσης και εγγυηση. edit: Συνεχως κατειλλημενο...)

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μπορείς τιμολόγιο να κόψεις είτε εδώ είτε amazon μη το σκέφτεσαι καν,προχωρα από amazon η εδώ να είσαι καλυμμένος στα πάντα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Axon 7 (A2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...