Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0vwQM2vfy1M]Cubot GT99 unboxing @ myphone.gr - YouTube[/ame]

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=rXO5V4y1EKQ]Cubot GT99 - hands on - review @ myphone.gr - YouTube[/ame]

 

Cubot GT99 - by

aiakos

 

Ότι πρέπει να ξέρετε και να κάνετε…

 

Official ROMs και Updates:

  • Official ROM for FlashTool install 0802 --- LINK
  • Official upgrade cwm install 0820 --- LINK

 

Custom ROMs:

 

 

 

Basic Downloads

  • Driver Pack --- LINK
  • SP Flash Tool --- LINK
  • MTK Droid Tools --- LINK
  • MobileUncle MTK Tools --- LINK

 

 

ROOT

 

Θα χρειαστείτε:

  • Τους drivers, link παραπάνω
  • Τα παρακάτω αρχεία
    LINK

 

Επειδή αρκετοί έχουν πρόβλημα με την εγκατάσταση των drivers γι αυτό καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσουν το παραπάνω πακέτο (περιλαμβάνει και εγκαθιστά όλους τους drivers που μπορεί να χρειαστείτε). Αποσυμπιέστε το αρχείο που κατεβάσατε.

Μέσα υπάρχουν 2 αρχεία bat. Το ένα κάνει Install και το άλλο Remove. Εάν ήδη έχετε περάσει κάποιους drivers και είχατε πρόβλημα… εκτελέστε πρώτα το remove.bat και έπειτα το install.bat. Θα σας ρωτήσει 4 (μία για κάθε πακέτο) φορές εάν θέλετε να εγκαταστήσετε driver που δεν φέρει ψηφιακή υπογραφή – επιλέξτε ναι σε κάθε περίπτωση.

 

Στο κινητό σας τώρα πηγαίνετε στα Settings (ρυθμίσεις) και πατάτε στο About Phone. Εκεί θα πρέπει να πατήσετε 7-8 φορές πάνω στο Build Number. Μόλις το κάνετε θα δείτε μήνυμα ότι έχετε ξεκλειδώσει το Developer Menu. Επιστρέφετε μία φορά πίσω και βρίσκετε το menu Developer Options και από εκεί τσεκάρετε το USB debugging.

 

Τώρα συνδέστε το κινητό με τον υπολογιστή σας. Αποσυμπιέστε το δεύτερο πακέτο αρχείων, μέσα στον φάκελο θα βρείτε ένα αρχείο με όνομα run.bat κάντε διπλό κλικ και περιμέντε να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Μόλις τελειώσει… το κινητό σας θα κάνει επανεκκίνηση. Όλα έτοιμα… το κινητό είναι ρουταρισμένο.

 

 

CWM recovery

 

1. CWM 6.0.4.4

 

 

Download Link

 

Intallation

-Αντιγράψτε το παραπάνω αρχείο στον αρχικό φάκελο της SD card σας

-Από το κινητό σας ανοίξτε το MobileUncle Tools και επιλέξτε "update recovery"

-στην λίστα που θα εμφανιστεί θα δείτε το αρχείο, απλά επιλέξτε το

-θα σας ζητηθεί να κάνετε επανεκκίνηση σε recovery

 

Changelog

Εκτός από την βάση του cwm που αναβαθμίστηκε σε 6044 (αναλυτικές αλλαγές στο github του clockworkmod recovery), μεγάλες αλλαγές έγιναν στο κώδικα υποστήριξης Mediatek κινητών. Ακόμα διορθώθηκε bug στο οποίο όταν γινόταν restore κάποιο backup που είχε ληφθεί με παλιά έκδοση το cwm επέστρεφε στην παλιά έκδοση του. Τώρα από αυτή την έκδοση δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα και μπορείτε να επαναφέρετε όποιο backup θέλετε χωρίς πρόβλημα στο recovery.

 

 

2. Cannibal Open Touch Recovery 2.1.3

 

Πρόκειται για ένα recovery με touch support. Υποστηρίζει Advanced backup όπου μπορείτε να επιλέξετε τα στοιχεία που θέλετε να πάρετε backup καθώς και advanced restore για επιλογή των στοιχείων που θα κάνει επαναφορά.

 

  • Κατά την πρώτη εκκίνηση θα σας ζητηθεί να κάνετε tap πάνω σε ένα κόκκινο κουτάκι για να γίνει το touch calibration (μπορείτε να το επαναλάβετε ανά πάσα στιγμή)
  • Επίσης το πρώτο σας backup θα κάνει αρκετή ώρα για να ολοκληρωθεί. Ο λόγος είναι ότι δημιουργείτε το δένδρο καταλόγων και ελευθερώνεται χώρος. Τα επόμενα backup θα είναι γρήγορα.
  • Τέλος, εάν θελήσετε να εγκαταστήσετε κάποιο zip το οποίο έχει δημιουργηθεί με "public keys" θα ερωτηθείτε αν επιθυμείτε να εγκαταστήσετε "untrusted zip". Πατήστε Ναι και θα εγκατασταθεί.

 

Download Link

 

Intallation

Όμοια με παραπάνω

 

 

 

Internal memory resize

 

Θα χρειαστείτε:

  • Rooted τηλέφωνο
  • Εγκατεστημένο CWM recovery
  • To application για το repartition

 

Ξεκινάτε κάνοντας backup του τηλεφώνου στην SD. (ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΝΟΗΣΕΤΕ)

 

Κατεβάζεται το application και το μεταφέρετε στο τηλέφωνο και το εγκαθιστάτε.

Ανοίγετε την εφαρμογή και από την λίστα επιλέγετε το μέγεθος του partition που επιθυμείτε (Προτείνεται το 2,5GB που δουλεύει σε όλα τα κινητά χωρίς πρόβλημα και αφήνει κάτι ψιλά MB στην internal.).

Όταν η διαδικασία ολοκληρωθεί επιλέγετε «reboot to recovery».

 

Στο CWM κάνετε «wipe data / factory reset» και μετά από το advanced «wipe Dalvik cache».

Τέλος, από το backup-restore κάνετε restore το backup που είχατε πάρει στην αρχή.

Αφού εκκινήσετε το κινητό συνδέστε το στον Η/Υ σας όπου θα πρέπει να κάνετε format το κομμάτι των 300+ΜΒ.

 

 

 

GPS fix

 

Θα χρειαστείτε:

  • Rooted κινητό
  • MTK mobileuncle Tools (google play)
  • FasterGPS (google play)

 

Ενεργοποιούμε το WiFi ή τα data

Εγκαθιστούμε και ανοίγουμε το MobileUncle Tools και επιλέγουμε με την σειρά:

-Engineer Mode

-Engineer Mede (MTK)

-πάμε στην καρτέλα Location (4η στα δεξιά)

-Location Based Services

-Στην καρτέλα EPO

-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download

-πατάμε το κουμπί EPO IDLE και θα δούμε ότι μετονομάζεται σε EPO DOWNLOADING (λίγο ποιο κάτω στο LOG βλέπουμε και την πρόοδο και περιμένουμε την ολοκλήρωση).

-Μόλις επανέλθει σε EPO IDLE πάμε πίσω στο μενού ένα βήμα

-μπαίνουμε στο YGPS και πάμε στην δεύτερη καρτέλα Information

-επιλέγουμε με την σειρά… HOT – FULL – AGPS restart.

 

 

Εγκαθιστούμε στο FasterGPS και εκτελούμε την εφαρμογή. Εκεί διαδοχικά επιλέγουμε Ευρώπη και Ελλάδα. Αυτό θα δημιουργήσει το αρχείο gps.conf με τα παρακάτω περιεχόμενα

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

Αυτός είναι ΕΝΑΣ από τους ελληνικούς servers.

 

Παρακάτω δίνω το δικό μου gps.conf λίγο πιο πειραγμένο. Τα περιεχόμενά του είναι

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/

xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/

xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/

xtra.bin

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις το gps μου κλειδώνει εντός λεπτού.

 

DOWNLOAD:

 

Σημείωση:

εάν βάλετε με το χέρι το gps.conf (μέσα στον φάκελο etc του root) προσέξτε να βάλετε σωστά τα permissions σε rw-r-r (ίδια με το παλιό σας που μπορείτε να μετονομάσετε για να μην χαθεί... αν και το fastergps μπορεί να το φτιάξει και πάλι)

 

 

 

Χρήσιμοι Οδηγοί και theming

 

Παρακάτω θα βρείτε links για διάφορους χρήσιμους οδηγούς οι οποίοι θα σας φανούν χρήσιμοι.

 

 

[HOW TO]Increase Speaker and Mic Volume

 

 

Θα χρειαστείτε:

  • rooted κινητό
  • MobileUncle MTK Tools (από google play)

 

Κάποιοι κάτοχοι κινητών βασισμένα σε Mediatek επεξεργαστές έχουν αναφέρει χαμηλή ή μη ικανοποιητική στάθμη έντασης ηχείου ή/και μικροφώνου. Παρακάτω θα δείτε πως μπορείτε να τα προσαρμόσετε στις δικές ανάγκες.

 

 

1. Ένταση μικροφώνου

 

Ανοίγετε το MobileUncle και επιλέγεte διαδοχικά:

  • engineer mode
  • engineer mode (mtk)
  • πάτε στην καρτέλα Hardware Testing (η τρίτη προς τα δεξιά)
  • Audio
  • Normal Mode
  • αλλάζετε στο type από Sip σε Mic
  • αλλάζετε τα value προσθέτοντας κάτι ψιλά (μην το παρακάνετε... το πολύ 10+) και πατάτε Set (αυτό το κάνετε για κάθε level)
  • δοκιμάζετε αφού κάνετε restart και πράττετε ανάλογα

 

 

2. Ένταση μεγαφώνου (για ringtone)

 

Ανοίγετε το MobileUncle και επιλέγεte διαδοχικά:

  • Το ίδιο με την παραπάνω περίπτωση…
  • LoudSpeaker Mode
  • αλλάζετε στο type σε ring
  • Στα level 0-6 αλλάζετε τα values (στο max) και πατάτε set κάθε φορά.
  • δοκιμάζετε αφού κάνετε restart και πράττετε ανάλογα

 

 

 

3. Διάφορες Σημειώσεις

 

 

Γενικά για να πειράξετε τις ρυθμίσεις θα πρέπει πρώτα να διαλέξετε την συσκευή εξόδου/εισόδου και να μπείτε σε εκείνο το μενού (πχ. Μεγάφωνο = loudspeaker / με χρήση ακουστικών = headset mode) και έπειτα επιλέγετε τον τύπο που θέλετε να αλλάξετε όπως στα παραπάνω παραδείγματα. Ένα ακόμα παράδειγμα είναι…. Δεν ακούγονται καλά τα mp3 όταν έχετε ακουστικά. Πάτε στο headset Mode και στο type επιλέγετε media.

 

Όσες αντιστοιχίσεις από τα διάφορα type μπόρεσα να βρω τις παραθέτω παρακάτω (ελπίζω να ανανεώσω σύντομα με περισσότερα).

 

FRM = fm radio

Media = αναπαραγωγή τραγουδιών και ταινιών

Ring = ringtone

Sph = έξοδος ακουστικών

Sip = Vοip (πολύ πιθανών χωρίς να είμαι σίγουρος)

 

Πριν κάνετε κάποια αλλαγή καλό θα ήταν να σημειώσετε τις default τιμές σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Οι αλλαγές πραγματοποιούνται μετά από επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

 

Camera Flash Fix

 

Πολλοί κάτοχοι κινητών τηλεφώνων με επεξεργαστές της Mediatek έχουν παρατηρήσει χαμηλή απόδοση του flash της κάμερας. Παρακάτω θα δείτε έναν πολύ εύκολο τρόπο να διορθώσετε το πρόβλημα.

 

Θα χρειαστείτε:

  • rooted κινητό
  • κάποιον root explorer

 

Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα.

  1. ανοίξτε τον root explorer σας και κατευθυνθείτε στο /system
  2. εκεί θα βρείτε το αρχείο build.prop
  3. το αντιγράφετε στον υπολογιστή σας
  4. ανοίξτε το με notepad++
  5. στο τέλος του αρχείου προσθέστε αυτή τη γραμμή
    ro.media.capture.flashIntensity = 70
  6. μετονομάστε το παλιό αρχείο στο κινητό σας (δεν αστειεύομαι… ΚΑΝΤΕ ΤΟ)
  7. μεταφέρετε το αρχείο που μόλις αλλάξατε στο κινητό, φυσικά στον ίδιο φάκελο με πριν
  8. τροποποιείστε τα permissions σε rw--r--r
  9. κάντε επανεκκίνηση του κινητού σας

 

Απολαύστε ισχυρότερο flash στις φωτογραφίες σας.

Το fix αυτό έχει αποτέλεσμα μόνο για την κάμερα και όχι για την χρήση του flash για torch(φακό)

 

 

Ευχαριστίες

carliv για το αρχικό του compile των recovery

bgcngm για το unpack-repack tool

yuweng για τα εργαλεία και την βοήθειά του.

gerstavros2 για τον οδηγό χρήσης του Flash Tool και την βοήθειά του στο νήμα αυτό

asterisd για τις οδηγίες που μας έδωσε για τις διάφορες εγκαταστάσεις.

Manux_oS για τις αναλυτικές παρουσιάσεις.

 

 

Χρήσιμες οδηγίες

GPS setup

Αλλαγή του Logo

Cannibal Open Touch Recovery 2.1.3

Edited by navi55
Fixed links
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ως προδιαγραφές, καλή αγορά φαίνεται, και μάλλον σε μέγεθος βολικό για χρήση με το ένα χέρι.

Στα χαρτιά το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι η απουσία OTG (αν και αναμένεται με software update στους MTK επεξεργαστές) και η απουσία προστασίας οθόνης με gorilla glass ή κατι παρόμοιο.

 

Όταν σου έρθει, ενημέρωσε για την ποιότητα κατασκευής, σήμα wifi, κλείδωμα GPS (γενικά τα σημεία που πονάνε τα κινέζικα)

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι καμερες αποκλειεται να ειανι 12 πισω και 5 μπροστα. Μαλλον 8 πισω και 2 μπροστα. Το εχω δει και εγω, ειναι πολυ καλη εναλλακτικη στα φθηνα με 6589 και κατα τη γνωμη μου καλυτερο απο το thl w100 , αρκει βεβαια να δουλευουν ολα σωστα (gps wifi).

 

Με το καλο να σου ερθει και να μας κανεις ενα μινι review

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείτε όχι μόνο θα σας πω αλλά θα κάνω και βίντεο ριβιου !!!Έχω κανάλι στο Youtube γι αυτό . Ανυπομονώ. <3
Link to comment
Share on other sites

Επισης οι καμερες αποκλειεται να ειανι 12 πισω και 5 μπροστα. Μαλλον 8 πισω και 2 μπροστα. Το εχω δει και εγω, ειναι πολυ καλη εναλλακτικη στα φθηνα με 6589 και κατα τη γνωμη μου καλυτερο απο το thl w100 , αρκει βεβαια να δουλευουν ολα σωστα (gps wifi).

 

Με το καλο να σου ερθει και να μας κανεις ενα μινι review

5άρα είναι η πίσω κάμερα σχεδόν σ όλα. με διάφορες εφαρμογές hardware test βλέπεις το πραγματικό μέγεθος του αισθητήρα

Link to comment
Share on other sites

5άρα είναι η πίσω κάμερα σχεδόν σ όλα. με διάφορες εφαρμογές hardware test βλέπεις το πραγματικό μέγεθος του αισθητήρα

 

Ημουν σιγουρος οτι δεν φοραγε 12αρα λογω κοστους αλλα φανταζομουν οτι εχουν πεσει αρκετα οι 8αρηδες αισθητηρες.

 

Αν θες πες μου ποια προγραμματα χρησιμοποιεις για να καταλαβω. Μπορω βεβαια και μονος να το δω με δικο μου τροπο, με downscale και upscale, απλα θελω και το δικο σου τροπο.

 

Υπαρχουν παντως κινητα με 8αρες κανονικες, και 12αρες κανονικες. Ηλπιζα οτι αυτο θα φοραγε εστω 8αρα

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σιγουρος οτι δεν φοραγε 12αρα λογω κοστους αλλα φανταζομουν οτι εχουν πεσει αρκετα οι 8αρηδες αισθητηρες.

 

Αν θες πες μου ποια προγραμματα χρησιμοποιεις για να καταλαβω. Μπορω βεβαια και μονος να το δω με δικο μου τροπο, με downscale και upscale, απλα θελω και το δικο σου τροπο.

 

Υπαρχουν παντως κινητα με 8αρες κανονικες, και 12αρες κανονικες. Ηλπιζα οτι αυτο θα φοραγε εστω 8αρα

Μπα, 5άρες φοράνε σχεδόν όλα τα mtk6589 εκτός από τα πιο ακριβά, αλλά είναι πολύ καλύτεροι οι αισθητήρες απ αυτούς που χανε παλιότερα τα mtk6577.

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το androsendor, αλλά ψάχνοντας εφαρμογές hardware info κλπ θα βρεις κι άλλες

Link to comment
Share on other sites

Μπα, 5άρες φοράνε σχεδόν όλα τα mtk6589 εκτός από τα πιο ακριβά, αλλά είναι πολύ καλύτεροι οι αισθητήρες απ αυτούς που χανε παλιότερα τα mtk6577.

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το androsendor, αλλά ψάχνοντας εφαρμογές hardware info κλπ θα βρεις κι άλλες

 

το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει προγραμμα που να λεει raw camera resolution. Το androsensor δεν γραφει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει προγραμμα που να λεει raw camera resolution. Το androsensor δεν γραφει τιποτα
Φυσικά υπάρχουν, αρκετά.\

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dama.hardwareinfo αυτό εννοούσα, όχι το androsensor

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με hardware info, εχω βρει πολύ χρήσιμο το Z-DeviceTest https://play.google.com/store/apps/details?id=zausan.zdevicetest

Ειδικά στην κάμερα, το πεδίο Picture size δείχνει την πραγματική ανάλυση του αισθητήρα. Τα Supported picture sizes προκύπτουν με software scaling.

 

@KostasChristakis

Με ενδιαφέρει κι εμένα το συγκεκριμένο τηλέφωνο, οπότε περιμένω το review σου με ανυπομονησία :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με hardware info, εχω βρει πολύ χρήσιμο το Z-DeviceTest https://play.google.com/store/apps/details?id=zausan.zdevicetest

Ειδικά στην κάμερα, το πεδίο Picture size δείχνει την πραγματική ανάλυση του αισθητήρα. Τα Supported picture sizes προκύπτουν με software scaling.[...]

τα ίδια ακριβώς στοιχεία δείχνει και το εργαλείο π ανέφερα παραπάνω, αλλά όντως το z-device test ειναι πιο πλήρες γενικά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Είναι μέρες τώρα που το ζαχαρώνω κι εγώ αυτό το τηλέφωνο σε διάφορες ιστοσελίδες.

Φαίνεται ,από τα χαρακτηριστικά τουλάχιστον, να είναι μία καλή επιλογή...

Περιμένω κι εγώ την παρουσίαση και τα σχόλια νέων ιδιοκτητών-χρηστών για να το αποφασίσω...

Ξέρει κανείς τι γίνεται με το skype? Δεν έχω δει να το αναφέρει καμμία ιστοσελίδα για το τηλέφωνο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Είναι μέρες τώρα που το ζαχαρώνω κι εγώ αυτό το τηλέφωνο σε διάφορες ιστοσελίδες.

Φαίνεται ,από τα χαρακτηριστικά τουλάχιστον, να είναι μία καλή επιλογή...

Περιμένω κι εγώ την παρουσίαση και τα σχόλια νέων ιδιοκτητών-χρηστών για να το αποφασίσω...

Ξέρει κανείς τι γίνεται με το skype? Δεν έχω δει να το αναφέρει καμμία ιστοσελίδα για το τηλέφωνο αυτό...

Τι να γίνεται με το skype δηλαδή; Το εγκαθιστάς απ το play store και το δουλεύεις με την εμπρός ή πίσω κάμερα, όπως σε βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Τι να γίνεται με το skype δηλαδή; Το εγκαθιστάς απ το play store και το δουλεύεις με την εμπρός ή πίσω κάμερα, όπως σε βολεύει

 

Ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση... αλλά χρησιμοποιώ χρόνια τώρα το skype και τα ξέρω αυτά.

Αυτό που εννοούσα (και σόρρυ που δεν το ανέλυσα σωστά) είναι μήπως δεν είναι συμβατό με το συγκεκριμένο τηλέφωνο και γιαυτό δεν το γράφουν στα χαρακτηριστικά του. Συμβαίνει καμμιά φορά σε διάφορα (κινεζικής προέλευσης) τηλέφωνα και tablet. Έχω πρόσφατη εμπειρία...(σε android tablet)

 

Γιαυτό θα ήταν χρήσιμη μία παρουσίαση από κάποιον που το έχει στα χέρια του και μπορεί να το "ξεψαχνίσει"

Edited by zabou_1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση... αλλά χρησιμοποιώ χρόνια τώρα το skype και τα ξέρω αυτά.

Αυτό που εννοούσα (και σόρρυ που δεν το ανέλυσα σωστά) είναι μήπως δεν είναι συμβατό με το συγκεκριμένο τηλέφωνο και γιαυτό δεν το γράφουν στα χαρακτηριστικά του. Συμβαίνει καμμιά φορά σε διάφορα (κινεζικής προέλευσης) τηλέφωνα και tablet. Έχω πρόσφατη εμπειρία...(σε android tablet)

 

Γιαυτό θα ήταν χρήσιμη μία παρουσίαση από κάποιον που το έχει στα χέρια του και μπορεί να το "ξεψαχνίσει"

Σε κάποια ταμπλετ υπάρχει τέτοιο θέμα, και λύνεται εύκολα. Σε όλα τα κινητά δουλεύει το skype, ακόμη και μονοπυρηνα των 50€
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια ταμπλετ υπάρχει τέτοιο θέμα, και λύνεται εύκολα. Σε όλα τα κινητά δουλεύει το skype, ακόμη και μονοπυρηνα των 50€

 

ΟΚ. Πάσο. Θα το δούμε βέβαια και στην παρουσίαση (ελπίζω σύντομα).

Αυτό που ψάχνω τις τελευταίες ώρες να καταλάβω είναι άν τελικά έχει (ή δεν έχει) οθόνη IPS.

Όσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι...

Ακόμη και στην επίσημη ιστοσελίδα δεν αποσαφηνίζεται απόλυτα...

 

OK... αγνοήστε το θέμα της οθόνης. Μάλλον έχει IPS 1280x720, αλλά κάποιες ιστοσελίδες πώλησης δεν το αναγράφουν σωστά...

Το μόνο που μένει για να το αποφασίσω είναι η φωτογραφική του (σένσορας, πραγματική ανάλυση, ποιότητα κ.α.)

 

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο...

Edited by zabou_1
Link to comment
Share on other sites

To παρήγγειλα χτες από Focalprice.com. το έχει προσφορά στα 118€. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο σε τέτοια τιμή. Δέχτηκαν και να βάλουν ένδειξη gift στο πακέτο. Έχει πάρει και μιά ταμπλέτα από αυτούς πριν 20 μέρες, άψογοι στις διαδικασίες τους, με το tracking number στο registered mail, απαντάνε άμεσα στα mail και έχουν και τεράστια ποικιλία. Η ταμπλέτα έκανε 8-9 μέρες να φτάσει και δεν είχα θέματα με τελωνείο (παρόλο που τότε δεν ζήτησα να μην γράφει τιμή και είχε 100$ αξία από έξω...).
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θεωρώ υπερβολικά φθηνό κι αναξιόπιστο. Προτιμώ το Amoi N828 ή THL W100 με μικρότερη ανάλυση οθόνης αλλά πιο ακριβά.
Link to comment
Share on other sites

Τα 10-15 δολλάρια δηλαδή που κάνει παραπάνω το Amoi, θα κάνουν κάποια σοβαρή διαφορά στην ποιότητα? Γιατί αν η Cubot αγόρασε μαζεμένες πχ καμιά 500.000 οθόνες 720x1280, είναι φυσικό να βγαίνουν πιό φτηνοί από το Amoi με την 540x960...
Link to comment
Share on other sites

Τα 10-15 δολλάρια δηλαδή που κάνει παραπάνω το Amoi, θα κάνουν κάποια σοβαρή διαφορά στην ποιότητα? Γιατί αν η Cubot αγόρασε μαζεμένες πχ καμιά 500.000 οθόνες 720x1280, είναι φυσικό να βγαίνουν πιό φτηνοί από το Amoi με την 540x960...

Καθόλου. Δε πουλάει παραπάνω η Cubot απ την Amoi όσο κι αν το θέλει, και το N828 ποιοτικά είναι κλάσης ανώτερο. Και σίγουρα έχει καλύτερη οθόνη απ τη ξεθωριασμένη του Cubot

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, κάτσε, σε ποιό άλλο κινητό έχει βάλει η Cubot 1280x720, από που την έχεις δει? Την είδες από κοντά, ή βγάζεις συμπέρασμα από τα βιντεάκια του youtube που έχουν βγει μέχρι τώρα? Για δώσε κάνα link να καταλάβω τι εννοείς...
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, κάτσε, σε ποιό άλλο κινητό έχει βάλει η Cubot 1280x720, από που την έχεις δει? Την είδες από κοντά, ή βγάζεις συμπέρασμα από τα βιντεάκια του youtube που έχουν βγει μέχρι τώρα? Για δώσε κάνα link να καταλάβω τι εννοείς...

 

Κύριοι καλημέρα...

Ένα είναι σίγουρο : πρέπει να περιμένουμε μία παρουσίαση κάποιου που να το έχει στα χέρια του και (αν μπορεί) να του κάνει ένα συγκριτικό με ακριβότερα τηλέφωνα που κυκλοφορούν "επίσημα" στην Ελλάδα.

Στο σχόλιο για φθηνό και αναξιόπιστο δεν συμφωνώ διότι πήρα κάτι πρόσφατα (focalprice tablet 7" 4πύρηνο με IPS) παραδωτέο στο σπίτι μου με 68€ και απ΄ότι είδα είχε αναγραφόμενα έξοδα αποστολή 12$. Εδώ το φθηνότερο που βρήκα με όμοια χαρακτηριστικά είχε πάνω από 140€. Άρα έχουν περιθώρια κέρδους (έστω και μικρά).

Για το συγκεκριμένο τηλέφωνο τώρα όντως είναι παράξενο που πολλά τηλέφωνα με παρόμοια χαρακτηριστικά (ΜΤΚ 6589) έχουν τόσό μεγάλη απόκλιση τιμής (118€ ~ 200+€) από εταιρεία σε εταιρεία αλλά και μεταξύ μοντέλων.

Πάντως (ξανά) επιμένω αυτά τα τηλέφωνα πρέπει να τα πιάσεις για να δεις αν αξίζουν και εδώ θα χρειαστούμε την βοήθεια φίλων που θα μας πουν την εμπειρία τους (και όχι την άποψη τους).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το στείλανε, λογικά τέλος της άλλης εβδομάδας θα είναι εδώ.

 

Zabou ποιά πήρες, την Allfine την τετραπύρηνη?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το στείλανε, λογικά τέλος της άλλης εβδομάδας θα είναι εδώ.

 

Zabou ποιά πήρες, την Allfine την τετραπύρηνη?

 

Σωστά την allfine 7 genius. Την θεώρησα πολύ καλή επιλογή και όντως είναι αλλά την χαίρονται η γυναίκα μου και τα παιδιά μου και σε μένα την δίνουν όποτε βαρεθούν:p

(Κάτσε μην μας πετάξουν έξω επειδή είμαστε εκτός θέματος)

Πάντως επειδή έμεινα ευχαριστημένος και με τον χρόνο και με το προϊόν σκέφτομαι να ξαναπαραγγείλω σ΄αυτούς το gt99.

Απλά περιμένω (όπως έχω προαναφέρει) να ακούσω εμπειρίες κατόχων για να το αποφασίσω.

Πάντως με το καλό να σου΄ρθει και να μας πεις κι εσύ την αίσθηση που έχει και αν μπορείς να του τρέξεις ένα από αυτά τα προγράμματα αυτοδιάγνωσης για να βγουν στην φόρα τα πραγματικά στοιχεία του τηλεφώνου...

Καλημέρα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...