Jump to content

ZXHN H108n v2.5


brath
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σχετικά πρόσφατα ψόφησε το ρούτερ μου και προμηθεύτηκα από τον τοπικό αντιπρόσωπό σας ένα νέο (αυτό που λέω στον τίτλο) με 12μηνη ανανέωση.

Στο σπίτι υπάρχουν 2 κινητά, 3 φορητοί, 3 τάμπλετ και 1 smart TV. Συνδέονται τα πάντα κανονικά, εκτός των 2 Samsung συσκευών (Galaxy Note 3 και Note 10.1 2014 edition).

Αυτό που βλέπω είναι ότι το ρουτεράκι δε δίνει με DHCP σωστά πληροφορίες DNS στα μηχανήματα. Φυσικά συμβαίνει μόνο με αυτό το ρουτεράκι (κι έχω δοκιμάσει σε πολλά). Στο Note 3, δοκιμάζοντας στατικά, κλπ κάποια στιγμή με στατική IP έπαιξε (και συνεχίζει). Στο τάμπλετ δεν τα καταφέρνω. Όταν του λέω να πάρει IP από DHCP, βλέπω ότι του δίνει Primary DNS 801 και secondary 20221488280538053.

Έχω δοκιμάσει ότι μπορώ να φανταστώ (και είμαι του επαγγέλματος, ξέρω τι κάνω).

Οπότε κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα brath,

 

Σ' ευχαριστούμε που επικοινώνησες μαζί μας.

 

Θα ήθελες να μας ενημερώσεις σε προσωπικό μήνυμα με κάποιο από τα στοιχεία της υπηρεσίας σου, ώστε να ελέγξουμε το ζήτημα που μας αναφέρεις και να βοηθήσουμε;

 

Αλέξης, Forthnet Support

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, λίγο μετά το προσωπικό μήνυμα που σας έστειλα απενεργοποίησα το IPv6 στο router και δουλεύουν όλα μια χαρά.

Οπότε πείτε μου αν είναι πρόβλημα ασυμβατότητας ή μήπως πρέπει να πάω το router για αλλαγή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...