Jump to content

Sony Xperia X


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από προχθές μου άλλαξε από μόνο του το κεντρικό κουμπί(home) και έβαλε έναν κύκλο περιμετρικά του. Όταν το πατάς συνεχόμενα, σε πάει στον Google assistand, ο οποίος λειτουργεί στα αγγλικά μόνο. Το έκανε σε κάποιον άλλον? Βρε λες να είναι προεόρτια να ενεργοποιηθεί στα ελληνικά ο βοηθός? Αν και δε το νομίζω αλλά μακάρι.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 515
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Ποια είναι η τελευταία ενημέρωση λογισμικού που έχει πάρει το X;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ποια είναι η τελευταία ενημέρωση λογισμικού που έχει πάρει το X;

 

Καλησπέρα!Η τελευταία ενημέρωση συστήματος που έχει πάρει το Χ μου είναι η:

34.4.Α.2.118 στις 29 Σεπτεμβρίου 2018.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε παίδες, ξέρει κάποιος πως κλειδώνουμε εφαρμογές στην ram ώστε να μην κλείνουν? Αυτό που όταν πατάς τις ανοιχτές εφαρμογές μπορείς να βάλεις "λουκετάκι".
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε σύγκριση ανάμεσα σε android 6 και 8, πέρα από το security patch, είναι πολλά αυτά που χάνει κάποιος, αν αναβαθμίσει;

 

Π.χ. μπαταρία, θερμότητα, ανάλυση κάμερας, lag, χωρητικότητα αποθηκευτικού χώρου.

 

Γιατί, διαβάζοντας σε ξένα forums, δε μπορώ να πω ότι ήταν ενθαρρυντικά τα σχόλια..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση ανάμεσα σε android 6 και 8, πέρα από το security patch, είναι πολλά αυτά που χάνει κάποιος, αν αναβαθμίσει;

 

Π.χ. μπαταρία, θερμότητα, ανάλυση κάμερας, lag, χωρητικότητα αποθηκευτικού χώρου.

 

Γιατί, διαβάζοντας σε ξένα forums, δε μπορώ να πω ότι ήταν ενθαρρυντικά τα σχόλια..

 

Δυστυχώς από android 6 δεν έχω μεγάλη εμπειρία μιάς και όταν το αγόρασα ήρθε κατευθείαν ενημέρωση σε android 7 και την έκανα.Από 7 σε 8 δεν θυμάμαι να είδα μεγάλες διαφορές,αρνητικές ή θετικές.Μπορώ να ανασύρω από την μνήμη μου ότι έγινε πιό smooth το κινητό στα μενού του,και ότι έβριζα γιατί έκαναν το μενού ρυθμίσεων ό,τι ναναι!:lol:

Οπότε από 7 σε 8 από αυτά που ρωτάς,μπαταρία ίδια,θερμότητα ίδια,ανάλυση κάμερας ίδια,lag ποτέ ακόμα και σήμερα,,χωρητικότητα το 8 καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο στο κινητό.

Αν και δεν έχει σημασία,κατ εμέ,προχώρα στην αναβάθμιση,μόνο και μόνο για το πιό σύγχρονο android,με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε συμβατότητες με τις διάφορες εφαρμογές του σήμερα.Θα είσαι "δύο android" μπροστά.

 

***Να συμπληρώσω ότι αυτό είναι δικιά μου εμπειρία,που μπορεί να μου "κάθισε" καλά η ενημέρωση.Μπορεί σε κάποιους όντως να προκάλεσε προβλήματα.Οπότε αν προχωρήσεις κάνε καλού κακού μία καθαρή εγκατάσταση αν έχεις όρεξη.

Edited by Brolas
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από android 6 δεν έχω μεγάλη εμπειρία μιάς και όταν το αγόρασα ήρθε κατευθείαν ενημέρωση σε android 7 και την έκανα.Από 7 σε 8 δεν θυμάμαι να είδα μεγάλες διαφορές,αρνητικές ή θετικές.Μπορώ να ανασύρω από την μνήμη μου ότι έγινε πιό smooth το κινητό στα μενού του,και ότι έβριζα γιατί έκαναν το μενού ρυθμίσεων ό,τι ναναι!:lol:

Οπότε από 7 σε 8 από αυτά που ρωτάς,μπαταρία ίδια,θερμότητα ίδια,ανάλυση κάμερας ίδια,lag ποτέ ακόμα και σήμερα,,χωρητικότητα το 8 καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο στο κινητό.

Αν και δεν έχει σημασία,κατ εμέ,προχώρα στην αναβάθμιση,μόνο και μόνο για το πιό σύγχρονο android,με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε συμβατότητες με τις διάφορες εφαρμογές του σήμερα.Θα είσαι "δύο android" μπροστά.

 

***Να συμπληρώσω ότι αυτό είναι δικιά μου εμπειρία,που μπορεί να μου "κάθισε" καλά η ενημέρωση.Μπορεί σε κάποιους όντως να προκάλεσε προβλήματα.Οπότε αν προχωρήσεις κάνε καλού κακού μία καθαρή εγκατάσταση αν έχεις όρεξη.

 

Ένας λόγος που δε θέλω να αναβαθμίσω είναι ότι θα είναι τα διάφορα που διάβασα και ένας δεύτερος ότι καταλαμβάνει περισσότερο χώρο. Επίσης, θέλω να δω ποιες από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ όντως παρουσιάζουν ασυμβατότητα, γιατί μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση της συσκευής.

 

Εννοείται σε καθαρή εγκατάσταση αναφέρομαι.

 

Είδα σε προηγούμενα posts ότι υπάρχει η πλήρης rom (android 8) διαθέσιμη για κατέβασμα;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ένας λόγος που δε θέλω να αναβαθμίσω είναι ότι θα είναι τα διάφορα που διάβασα και ένας δεύτερος ότι καταλαμβάνει περισσότερο χώρο. Επίσης, θέλω να δω ποιες από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ όντως παρουσιάζουν ασυμβατότητα, γιατί μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση της συσκευής.

 

Εννοείται σε καθαρή εγκατάσταση αναφέρομαι.

 

Είδα σε προηγούμενα posts ότι υπάρχει η πλήρης rom (android 8) διαθέσιμη για κατέβασμα;

 

Όχι απλά πιάνει περισσότερο χώρο το 8άρι,αυτή την στιγμή που μιλάμε καταλαμβάνει 11GB από την συσκευή μου!Αν έχεις ανάγκη την χωρητικότητα του κινητού μην κάνεις καν αναβάθμιση.Αν δεν κάνω λάθος το 6 πρέπει να πιάνει γύρω στα 5-6 GB.Αν οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς δεν παρουσιάζουν ασυμβατότητες,και πάλι δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να αναβαθμίσεις.Μπορείς να μείνεις με το 6,και αν δείς ασυμβατότητες κτλ κάποια στιγμή,αναβαθμίζεις τότε.Γενικά ό,τι λειτουργεί σωστά καλό είναι να μην το πειράζουμε,αλλά μιλάς με άνθρωπο που ό,τι ερχόταν σε ενημέρωση την πέρναγα στο επόμενο δευτερόλεπτο:lol: .Απλά πραγματικά δεν είδα κάτι κακό από την ενημέρωση στο 8άρι τότε.Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για την πλήρη rom του 8ριού δυστυχώς.Αν ξέρει κάποιο μέλος ας βοηθήσει στο συγκεκριμένο ερώτημα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά πιάνει περισσότερο χώρο το 8άρι,αυτή την στιγμή που μιλάμε καταλαμβάνει 11GB από την συσκευή μου!Αν έχεις ανάγκη την χωρητικότητα του κινητού μην κάνεις καν αναβάθμιση.Αν δεν κάνω λάθος το 6 πρέπει να πιάνει γύρω στα 5-6 GB.Αν οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς δεν παρουσιάζουν ασυμβατότητες,και πάλι δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να αναβαθμίσεις.Μπορείς να μείνεις με το 6,και αν δείς ασυμβατότητες κτλ κάποια στιγμή,αναβαθμίζεις τότε.Γενικά ό,τι λειτουργεί σωστά καλό είναι να μην το πειράζουμε,αλλά μιλάς με άνθρωπο που ό,τι ερχόταν σε ενημέρωση την πέρναγα στο επόμενο δευτερόλεπτο:lol: .Απλά πραγματικά δεν είδα κάτι κακό από την ενημέρωση στο 8άρι τότε.Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για την πλήρη rom του 8ριού δυστυχώς.Αν ξέρει κάποιο μέλος ας βοηθήσει στο συγκεκριμένο ερώτημα.

 

Και το 6 που έχω ακόμα πάνω 11 περίπου καταλαμβάνει. Μέχρι στιγμής ο messenger lite δε θέλει να δεχτεί τα σωστά στοιχεία μου, αλλά μάλλον με £#@÷ του fb μου φαίνεται. Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει όλα τα apps μου.

 

Πάντως, είχα καιρό να ακούω τόση ένταση σε ήχο, είτε από ακουστικά είτε από τα ηχεία. Ακόμα και από άλλη sony συσκευή.

 

Ψάχνοντας να δω διαφορές από 6 σε 8, έπεσα σε ένα βίντεο που ανέφερε ότι έπεσε στις 2,5 ώρες sot, από το 7 στο 8...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Αυτές τις μέρες παρατηρώ πως δεν λαμβάνω μηνύματα έκτακτης ανάγκης από το 112, ενώ άλλες συσκευές ίδιου δικτύου δίπλα μου τα λαμβάνουν. Επομένως θεωρώ πως δεν έχω κάποια ρύθμιση σωστά. Γνωρίζει κανείς ποια ρύθμιση πρέπει να κάνω; Παρατηρώ στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων πως δεν έχω κάποια επιλογή για εκπομπές κυψέλης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα παρ ρυθμίσεις - - >εφαρμογες και ειδοποιήσεις - - >συνθέτες - - > ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης. Και θα τα ενεργοποιήσεις.

 

Αν δε έχει τέτοια επιλογή, προφανώς δεν υποστηρίζεται από το ανδροιδ 8. Εκτός και ένα έχεις βάλει custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα παρ ρυθμίσεις - - >εφαρμογες και ειδοποιήσεις - - >συνθέτες - - > ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης. Και θα τα ενεργοποιήσεις.

 

Αν δε έχει τέτοια επιλογή, προφανώς δεν υποστηρίζεται από το ανδροιδ 8. Εκτός και ένα έχεις βάλει custom Rom

 

Σ΄ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεν έχω τέτοια επιλογή- στις σύνθετες ρυθμίσεις εμφανίζει μόνο προεπιλεγμένες εφαρμογές και ειδική πρόσβαση εφαρμογής-και δεν έχω custom rom άρα μάλλον είναι λόγω android.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X
  • 5 months later...

Πριν καμιά εβδομάδα με πήρε ένας φίλος μου τηλέφωνο με Sony Xperia X perfomance και μου είπε ότι σταμάτησε να λειτουργεί ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος. Πάει να σκανάρει το δάκτυλό του και του πετάει το μήνυμα "Ο εξοπλισμός μοναδικού χαρακτηριστικού δεν είναι διαθέσιμος". Σήμερα το μεσημέρι, στο δικό μου Χ συνέβει το ίδιο. Γιατί? Γνωρίζει κάποιος? 

Edited by Brolas
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

 

3 minutes ago, Brolas said:

Πριν καμιά εβδομάδα με πήρε ένας φίλος μου τηλέφωνο με Sony Xperia X perfomance και μου είπε ότι σταμάτησε να λειτουργεί ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος. Πάει να σκανάρει το δάκτυλό του και του πετάει το μήνυμα "Ο αισθητήρας μοναδικού χαρακτηριστικού δεν είναι διαθέσιμος". Σήμερα το μεσημέρι, στο δικό μου Χ συνέβει το ίδιο. Γιατί? Γνωρίζει κάποιος? 

Δεν έχω ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό. Αλλά αν δεν λυθεί με επανεκκίνηση δοκίμασε επαναφορά.

 

 

 

Εδώ να κάνω και μια ερώτηση. Το x performance του φίλου σου τρέχει κανονικά η έχει θέμα υπερθέρμανσης και κολλήματα;

Edited by minepo
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minepo said:

 

Δεν έχω ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό. Αλλά αν δεν λυθεί με επανεκκίνηση δοκίμασε επαναφορά.

 

 

 

Εδώ να κάνω και μια ερώτηση. Το x performance του φίλου σου τρέχει κανονικά η έχει θέμα υπερθέρμανσης και κολλήματα;

Σίγουρα του κολλάει πολύ γιατί μου κάνει παράπονα τον τελευταίο καιρό.Μου φαίνεται και για θέμα θερμοκρασίας μου είχε κάνει θέμα αλλά δεν θυμάμαι 100%.Αλλά για κολλήματα σίγουρα.Βέβαια ο φίλος μου το έχει γεμάτο εφαρμογές το κινητό και γενικά το λιώνει.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...