Jump to content

Sony Xperia X


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 515
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Να είσαι καλά!Τώρα αν βρείς καμιά πατέντα να λειτουργεί χωρίς άλλη εφαρμογή,ρίξε ένα μήνυμα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά χαιρετώ την ομήγυρη. Το κινητάκι αυτό το πήρα στη γυναίκα μου, στην αρχή το ερωτεύτηκε, καλή φωτογραφική, καλή μπαταρία (σε σύγκριση με το προηγούμενο κινητό της). Μετά την αναβάθμιση ΟΤΑ σε Oreo λαγκάρει απίστευτα. Διάβασα κάποια σχόλια περί απουσίας Bug, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχουν παρατηρήσει και άλλοι παρόμοιο πρόβλημα.

 

Βγάζει τόνους από φωτογραφίες, εφαρμογές τις συνήθεις (Facebook, Whatsup, Viber), τίποτε εξεζητημένο. Το κινητό δεν έχει πέσει ποτέ κάτω. Δεν έχει ταλαιπωρηθεί σε παραλίες, σε υγρασίες κτλ Πριν προχωρήσω να το κάνω hard reset και να επαναφέρω contacts, back up τις φωτογραφίες και τα app, ποια είναι γενικότερα η εντύπωση που έχουν τα άτομα που το έχουν 18+ μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ την ομήγυρη. Το κινητάκι αυτό το πήρα στη γυναίκα μου, στην αρχή το ερωτεύτηκε, καλή φωτογραφική, καλή μπαταρία (σε σύγκριση με το προηγούμενο κινητό της). Μετά την αναβάθμιση ΟΤΑ σε Oreo λαγκάρει απίστευτα. Διάβασα κάποια σχόλια περί απουσίας Bug, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχουν παρατηρήσει και άλλοι παρόμοιο πρόβλημα.

 

Βγάζει τόνους από φωτογραφίες, εφαρμογές τις συνήθεις (Facebook, Whatsup, Viber), τίποτε εξεζητημένο. Το κινητό δεν έχει πέσει ποτέ κάτω. Δεν έχει ταλαιπωρηθεί σε παραλίες, σε υγρασίες κτλ Πριν προχωρήσω να το κάνω hard reset και να επαναφέρω contacts, back up τις φωτογραφίες και τα app, ποια είναι γενικότερα η εντύπωση που έχουν τα άτομα που το έχουν 18+ μήνες?

 

Καλημέρα,

 

Όσο λιγότερο περιεχόμενο έχει η συσκευή,τόσο πιο ομαλά θα τρέχει.

Το θέμα εδώ είναι ότι απο nougat σε oreo όλα τα αντίγραφα ασφαλείας επαναφέρουν όλες τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές.

Κανονικά θα πρέπει να κάνεις μια εγκατάσταση απο την αρχή στις εφαρμογές και να εγκαταστήσεις τις πιο απαραίτητες.

Αν δεν θες να κάνεις αυτό και να γλιτώσεις το hard reset,προσπάθησε να διαγράψεις απο τις εφαρμογές με μεγάλο όγκο το cashe.

 

Ένας άλλος τρόπος που δεν ξέρω αν είναι εύκολο να το βρεις και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει στο μοντέλο σου αλλά δεν χάνεις κάτι να το ψάξεις,είναι να πας

-Ρυθμίσεις

-Σύστημα

-επιλογή προγραμματιστή(αν δεν υπάρχει κάνε ταπ 6 φορές τον αριθμό κατασκευαστή)

-Κατέβα προς τα κάτω και βρες το όριο διεργασίας φόντου

-πάτα και επίλεξε το πολύ 4

-επανεκκίνηση

 

Αν δεν υπάρχουν αυτά στο μοντέλο σου τότε θα πας

ρυθμίσεις--->μνήμη--->μνήμη που χρησιμοποιούνται απο εφαρμογές--->και απενεργοποίηση εφαρμογών που δεν χρησιμοποιείς συχνά.

Προσοχή δεν απενεργοποιείς τις εφαρμογές αλλά στην ουσία του βάζεις ποιές εφαρμογές δεν θα κρατάει μνήμη και όταν τις ανοίγεις θα γίνεται πιο αργά.

Αν δεν δεις διαφορές με αυτά τις εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν τις γλιτώνεις.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Γενικά ποια είναι η εντύπωση για την απόδοση του συγκεκριμένου κινητού σε εσάς που το κατέχετε 18+ μήνες?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Γενικά ποια είναι η εντύπωση για την απόδοση του συγκεκριμένου κινητού σε εσάς που το κατέχετε 18+ μήνες?

 

Είναι ακόμα τόσο ομαλό στην λειτουργία του λες και είναι η πρώτη ημέρα που άνοιξε!Δεν έχει lag κτλ και είμαι πάρα πολύ ικανοποιήμενος χωρίς ίχνος υπερβολής.Το κλείνω κάθε βράδυ όμως και το ανοίγω το πρωί,πράγμα που μπορεί να το βοηθά να μην "μπουκώσει" από τις συνεχόμενες μέρες λειτουργίας του πχ.Μπορεί το κινητό της γυναίκας σου να lagaρει από μια κακογραμμένη εφαρμογή για Oreo πχ,που να γονατίζει την ram κτλ.Αν δεν βαριέσαι κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,όπως λες,και κατά 99% θα δουλέψει σαν καινούργιο.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ την ομήγυρη. Το κινητάκι αυτό το πήρα στη γυναίκα μου, στην αρχή το ερωτεύτηκε, καλή φωτογραφική, καλή μπαταρία (σε σύγκριση με το προηγούμενο κινητό της). Μετά την αναβάθμιση ΟΤΑ σε Oreo λαγκάρει απίστευτα. Διάβασα κάποια σχόλια περί απουσίας Bug, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχουν παρατηρήσει και άλλοι παρόμοιο πρόβλημα.

 

Βγάζει τόνους από φωτογραφίες, εφαρμογές τις συνήθεις (Facebook, Whatsup, Viber), τίποτε εξεζητημένο. Το κινητό δεν έχει πέσει ποτέ κάτω. Δεν έχει ταλαιπωρηθεί σε παραλίες, σε υγρασίες κτλ Πριν προχωρήσω να το κάνω hard reset και να επαναφέρω contacts, back up τις φωτογραφίες και τα app, ποια είναι γενικότερα η εντύπωση που έχουν τα άτομα που το έχουν 18+ μήνες?

 

Γενικά δεν είχα σημαντικό πρόβλημα. Θυμάμαι όμως κάποια στιγμή ότι του είχα παραφορτώσει τη μνήμη και μου έκανε κάτι κουλά. Μόλις έσβησα αρχεία απο τη μνήμη του κινητού και απελεύθερωσα μνήμη, άρχισε πάλι να συμπεριφέρεται κανονικά. Βέβαια το κινητό έχει πολύ μεγάλη μνήμη (32 GB) και το είχα φτάσει κάτω απο 600 ΜΒ, δηλαδή δική μου ευθύνη - υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν παιδιά, όπως υποσχέθηκα, αναφέρω εντυπώσεις μετά την επαναφορά. Το κινητό είναι σαν καινούριο, εξαφανίστηκε το λαγκ σχεδον πλήρως. Αναβάθμισα μέχρι και την τελευταία έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!Μόλις μετατέθηκε η ημερομηνία αγοράς καινούργιου κινητού λοιπόν! Χεχε! Καλή Ανάσταση σε όλους!
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου έσπασε η οθόνη σε συσκευή dual sim εκτός εγγύησης. Γνωρίζετε αν το επίσημο service αναλαμβάνει την επισκευή;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

λογικα ναι γιατι οχι;

file:///C:/Users/rappo/Desktop/SERVICE%20LIST%20-%20GR.EN.pdf

εδω ειναι τα επισημα οπως μου τα ειπε η sony,δε χανεις τιποτα ακομα και με τηλεφωνο να ρωτησεις τιμη,θα εχει αποκλειση λογικα ο ενας απο τον αλλον μιας και εκτος εγγυησης ειναι δικο τους θεμα η προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, διόρθωσε το σύνδεσμο. Σε ευχαριστώ πολύ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Άψογος !

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος αν του λειτουργεί το picture in picture? Είτε με youtube είτε με netflix πχ. Το έχω ενεργοποιημένο, ενημερωμένες οι εφαρμογές, έσβησα και την cache τους που διάβασα σε ξένα φόρουμς αλλά τζίφος, δεν κάνει τίποτα.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν λειτουργεί το PiP

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Απο προβλημα με υγρασια-νερο, ο ηχος απο τα μεγαφωνα ειναι ελαφρα παραμορφωμενος αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν λειτουργει πλέον η ανοιχτή ακρόαση κατά τη διάρκεια των κλήσεων. Τα ανταλλακτικά earpiece και loudspeaker απο Internet ποθ το έψαξα φαίνεται να κοστίζουν ελάχιστα ευρώ.

 

Ξερει κανεις κόστος απο αντικατασταση earpiece και loudspeakers απο επισημο service;

 

Βασικά με προβληματίζει αν υπάρχει περίπτωση να είναι πιο βαριά η βλάβη πχ καμιά πλακέτα και παρόλο που φαίνεται να λειτουργεί ομαλά, και το κόστος να εκτοξευθεί κατά το service.

Έχει κανείς εμπειρία απο τέτοια επισκευή;

Edited by gouglis
Link to comment
Share on other sites

Απο προβλημα με υγρασια-νερο, ο ηχος απο τα μεγαφωνα ειναι ελαφρα παραμορφωμενος αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν λειτουργει πλέον η ανοιχτή ακρόαση κατά τη διάρκεια των κλήσεων. Τα ανταλλακτικά earpiece και loudspeaker απο Internet ποθ το έψαξα φαίνεται να κοστίζουν ελάχιστα ευρώ.

 

Ξερει κανεις κόστος απο αντικατασταση earpiece και loudspeakers απο επισημο service;

 

Βασικά με προβληματίζει αν υπάρχει περίπτωση να είναι πιο βαριά η βλάβη πχ καμιά πλακέτα και παρόλο που φαίνεται να λειτουργεί ομαλά, και το κόστος να εκτοξευθεί κατά το service.

Έχει κανείς εμπειρία απο τέτοια επισκευή;

Δύσκολη περίπτωση να έχει κάποιος εμπειρία από τέτοια βλάβη.Μακάρι να βρεθεί κάποιος που να ξέρει να σου απαντήσει.Έχε υπόψιν ότι το κινητό υπάρχει ακόμα στο skroutz,σε εξαιρετικά καλή τιμή,σε περίπτωση που ξεφύγει πολύ το κόστος.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν πηρα το sms της πολιτικης προστασιας και δεν βρίσκω στις ρυθμισεις το πεδίο για cell broadcasting (ίσως να φταίει αυτό).

Ξέρει κανείς που είναι η συγκεκριμένη ρυθμιση σε xperia x;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηρα το sms της πολιτικης προστασιας και δεν βρίσκω στις ρυθμισεις το πεδίο για cell broadcasting (ίσως να φταίει αυτό).

Ξέρει κανείς που είναι η συγκεκριμένη ρυθμιση σε xperia x;

Δυστυχώς,δεν υπάρχει δυνατότητα στο Χ για να πάρει τέτοια μηνύματα.Θεώρησα ότι φταίει η "μαμά" εφαρμογή για τα μηνύματα που δεν έχει στις ρυθμίσεις της επιλογή cell broadcasting,μιάς και της γυναίκας μου το Moto G5s της έχει ρυθμίσεις για cell.Με την εφαρμογή μηνυμάτων της Google η γυναίκα μου.Κατέβασα και εγώ το Google messages για μου εμφανίσει τις ρυθμίσεις cell,αλλά ενώ υπάρχει κανονικά στην γυναίκα μου σε εμένα πάλι τζίφος!

 

Και ρωτάω ρε παίδες,αν είσαστε γνώστες...Είναι θέμα hardware για να δουλέψουν τα μηνύματα έκτακτης ανάγκης?Και αν είναι θέμα software,πως στο καλό το "ξεκλειδώνεις" για να δουλέψει?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς,δεν υπάρχει δυνατότητα στο Χ για να πάρει τέτοια μηνύματα.Θεώρησα ότι φταίει η "μαμά" εφαρμογή για τα μηνύματα που δεν έχει στις ρυθμίσεις της επιλογή cell broadcasting,μιάς και της γυναίκας μου το Moto G5s της έχει ρυθμίσεις για cell.Με την εφαρμογή μηνυμάτων της Google η γυναίκα μου.Κατέβασα και εγώ το Google messages για μου εμφανίσει τις ρυθμίσεις cell,αλλά ενώ υπάρχει κανονικά στην γυναίκα μου σε εμένα πάλι τζίφος!

 

Και ρωτάω ρε παίδες,αν είσαστε γνώστες...Είναι θέμα hardware για να δουλέψουν τα μηνύματα έκτακτης ανάγκης?Και αν είναι θέμα software,πως στο καλό το "ξεκλειδώνεις" για να δουλέψει?

Στο παρακατω πεδιο των ρυθμισεων τι έχεις στο xperia;

settings->apps&notifications->app info->messaging->permissions->location toggle on/off ???

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακατω πεδιο των ρυθμισεων τι έχεις στο xperia;

settings->apps&notifications->app info->messaging->permissions->location toggle on/off ???

Το έχω στο off για την άδεια της τοποθεσίας στα μηνύματα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξερει κανεις πως μπορω να κανω βιντεοκληση;

Μήπως δεβ εχουν οι συσκεθες της sony τη δυνατοτητα βιντεοκλησεων;

Απο την cosmote μου ειπαν ότι εξαρταται μονο απο τη συσκευη και δεν θελει ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να κανω βιντεοκληση;

Μήπως δεβ εχουν οι συσκεθες της sony τη δυνατοτητα βιντεοκλησεων;

Απο την cosmote μου ειπαν ότι εξαρταται μονο απο τη συσκευη και δεν θελει ρυθμισεις.

 

Όταν λες βιντεοκλήση εννοείς να φανταστώ το μενού "κλήση βίντεο" που σου εμφανίζει στην επαφή που θες να καλέσεις?Δυστυχώς το Χ δεν έχει κάποια τέτοια λειτουργία.Βιντεοκλήση μόνο μέσω εφαρμογής(Skype,messenger,hangout κτλ).Δεν γνωρίζω βέβαια,αν κατέβαζες κάποια άλλη εφαρμογή για τις επαφές,εάν είχε αυτή την επιλογή.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...