Jump to content

Sony Xperia X


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατηρώ στο ίντερνετ από βιντεάκια ότι όταν ανοίγεις το nfc, σε μερικά Χ εμφανίζει εικονίδιο στην γραμμή ειδοποιήσεων και σε άλλα όχι. Στο δικό μου πχ δεν εμφανίζει. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 515
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι ανάλογα με το firmware των περιοχών και των providers. Σε μερικά το εμφανίζει, σε άλλα όχι. Όπως και σε μερικές περιοχές βγαίνει το σηματάκι 4G , ενώ σε άλλες βγαίνει LTE
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα με το firmware των περιοχών και των providers. Σε μερικά το εμφανίζει, σε άλλα όχι. Όπως και σε μερικές περιοχές βγαίνει το σηματάκι 4G , ενώ σε άλλες βγαίνει LTE

Α ΟΚ! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Aξιζει να το παρει καποιος τωρα στα 270€ ;

Οχι γιατι το βρισκεις στα 170 αν το θελεις!

https://www.germanos.gr/product/sony-xperia-x/20330969/

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την τιμή το παίρνεις με κλειστά μάτια και δεν το λες ούτε του παπά!!!Μακάρι να το βρείς σε κάποιο κατάστημα.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αξιζει να παρω το ολοκαινουργιο xa2 η να στραφω στο xperia x αν και παλιο?

Το ΧΑ2 δεν το εχω αλλά απο αυτά που διαβαζω έχεις: στα συν έχεις μεγαλύτερη οθόνη και πολυ καλυτερη μπαταρια

στα μειον λίγο βαρύτερο, ελάχιστα πιο χονδρο και πιο ακριβο. Απο επιδοσεις πρέπει να είναι σε πάνω-κάτω παρόμοια επίπεδα.

Άρα τιμή vs οθονη-μπαταρια.

Βέβαια το θέμα της τιμής διορθώνεται αν μπορείς να περιμένεις κανά δίμηνο γιατί πρόσφατα άρχισε να

κυκλοφορεί και οι τιμές είναι τσιμπημένες συνήθως στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ενημέρωση σήμερα το πρωί. Ενημέρωση ασφαλείας είναι μάλλον.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορες.

Το μενού για την τακτοποιηση της home screnn εχει αλλαξει (αυτο που εμφανιζεται με παρατεταμενη πιεση στην αρχικη οθονη), κάποιες ρυθμισεις αρχικης οθονης εμφανιστηκαν που δεν εχω ξαναδει και αφαιρεθηκε νομιζω η δυνατοτητα για δημιουργια shortcut απο την home screen. Μου φάνηκαν λίγο διαφορετικές οι γενικες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορες.

Το μενού για την τακτοποιηση της home screnn εχει αλλαξει (αυτο που εμφανιζεται με παρατεταμενη πιεση στην αρχικη οθονη), κάποιες ρυθμισεις αρχικης οθονης εμφανιστηκαν που δεν εχω ξαναδει και αφαιρεθηκε νομιζω η δυνατοτητα για δημιουργια shortcut απο την home screen. Μου φάνηκαν λίγο διαφορετικές οι γενικες ρυθμίσεις.

 

Δεν μου φάνηκε κάτι διαφορετικό να πω την αλήθεια.Αυτά που αναφέρεις τα είχα παρατηρήσει όταν έκανα ενημέρωση σε Oreo.Τέλος πάντων πολύ θετικό που το κινητό μας στηρίζεται ακόμα από την Sony με ενημερώσεις ασφαλείας!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έχω θέμα εκνευριστικό

όταν ανοίγω τα δεδομένα,τότε κυρίως το παρατηρώ,και το βάζω στην τσέπη του παντελονιού,ανοίγει από μόνη της η οθόνη και κάνει κλήσεις,στέλνει σμσ,ανοίγει εφαρμογές.τεσπα,το κτλβαίνω όταν το βγάζω απ την τσέπη και βλέπω την οθόνη ενεργοποιημένη.υπάρχει κάποια ενέργεια ώστε να μην ανάβει η οθόνη σε τέτοιες περιπτώσεις?

KT23
Link to comment
Share on other sites

Μου δημιούργησες πολλές απορίες...Χαχαχα!Πρώτον έχεις κλείδωμα στο κινητό,κωδικό,μοτίβο,αποτύπωμα κτλ?Δεύτερον,τι άκυρο είναι αυτό που σου κάνει με την οθόνη ειδικά αν ανοίγεις τα δεδομένα?Ρε μπας και έχεις κανά tempered glass και επηρεάζεται ο αισθητήρας εγγύτητας και την ακούει η οθόνη?

 

Ααα!Μιάς και το θυμήθηκα,κάπου στις ρυθμίσεις έχει μία επιλογή να μένει ανοικτή η οθόνη όταν ανιχνεύει κίνηση κτλ.On motion λέγεται αν θυμάμαι καλά.Κοίτα μήπως είναι ενεργό αυτό.

 

Βασικά "Εντοπισμός On-body" λέγεται η ρύθμιση και κρατάει ξεκλείδωτη την οθόνη όταν ανιχνεύει κίνηση.Για να το βρείς αυτό πας ρυθμίσεις-Οθόνη κλειδώματος και ασφάλεια-Smart lock-Εντοπισμός on body.Κοίτα μήπως έχει ενεργοποιηθεί αυτό.

Edited by Brolas
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χθες ενημέρωση ασφαλείας περίπου 260mb.Τυπική η Sony!:)
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

υποκλίνομαι brolas

αυτό ήταν ρε φίλε,είχα ενεργοποιήσει πριν 2-3 μήνες την συγκεκριμένη λειτουργία on body και δεν θυμόμουν ότι αν είμαι σε κίνηση η οθόνη δεν κλειδώνει.την απενεργοποίησα μόλις και πιστεύω ότι λύθηκε το πρόβλημα

ευχαριστώ:up:

KT23
Link to comment
Share on other sites

Α ωραίος, χάρηκα που το λύσαμε! Και είσαι και τυχερός γιατί έφαγα φλασιά και το θυμήθηκα! Σε αυτές τις ρυθμίσεις είχα μπεί μόνο όταν έστηνα το κινητό στην αρχή και δεν ξαναμπήκα. Και μου ήρθε άκυρα εντελώς ότι κάτι είχα δεί σχετικό. Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν!
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χθες ενημέρωση ασφαλείας περίπου 260mb.Τυπική η Sony!:)

 

σήμερα ήρθε και σε μένα

KT23
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Έχει δοκιμάσει να στείλει ή να λάβει κάποιο αρχείο μέσω nfc? Δοκίμασα να στείλω μία φωτογραφία στο motorola G5S της γυναίκας μου και όλα καλά. Δοκίμασε να μου στείλει αυτή την ίδια φωτογραφία πίσω και της έβγαλε μήνυμα ότι η άλλη συσκευή δεν υποστηρίζει μεταφορά μεγάλων αρχείων. Δοκιμάσαμε με αρχείο μεγέθους kb και πάλι τα ίδια. Χθες δοκίμασα με έναν φίλο μου με Sony Xperia M2, και ούτε μπορούσα να του στείλω, ούτε να μου στείλει. Τι γίνεται?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανένας το nfc του να μου απαντήσει για το παραπάνω?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ενημέρωση ασφαλείας σήμερα το πρωί.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δεν ξέρω για μεταφορά αρχείων με nfc,δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.πήρα,όμως πρόσφατα sony bluetooth sbh24 και όταν δοκιμάζω να συνδέσω με nfc,πρώτον,δεν το βρίσκει εύκολα και τελευταία δεν το βρίσκει καθόλου και δεύτερον,όταν το βρίσκει και πάει να γίνει η σύνδεση,βγάζει μνμ σφάλματος,ότι δεν αναγνωρίζει το nfc και να δοκιμάσω αργότερα.εντωμεταξύ,δοκίμασα σύνδεση και σε sony xperia xa1 και εμφάνισε το ίδιο μνμ,δλδ ότι δεν μπορεί να γίνει σύνδεση με nfc.ενώ με το sony xperia m η σύνδεση έγινε κανονικά.δεν ξέρω αν παίζει κάτι με τα πρωτόκολλα που ισχύουν
KT23
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε kxtsao!Κάτι τρέχει με το nfc αλλά και εγώ δεν μπορώ να το ορίσω.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...