Jump to content

Sony Xperia X


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 515
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναρωτιεμαι τι έχουν να προσφερουν οι customised rom (cosmote, vodafone) σε σχεση με τη generic gr. Δηλαδή πέρα απο κάποιο αχρηστο splash screen που σου τρωει χρονο εκκινησης, υπαρχει καποιο όφελος;

Το μονο που μπορω να φανταστω είναι μόνο το VOLTE-VOWIFI (μονο cosmote αυτη τη στιγμη) που θέλει ειδικο configuration ανα παροχο αλλά συνήθως ενεργοποιείται μόνο σε νεα κινητά.

Έχει κανείς άποψη τι διαφορα έχουν οι υπαρχουσες rom;

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε μεϊλ ότι μπορώ να κάνω αναβάθμιση μέσω Xperia™ Companion η αλλιώς σε μερικές μέρες θα ρθει και στο κινητό..
Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε μεϊλ ότι μπορώ να κάνω αναβάθμιση μέσω Xperia™ Companion η αλλιώς σε μερικές μέρες θα ρθει και στο κινητό..

 

Τέλεια.. Δηλαδή μόνο σε εμένα συμβαίνει πρώτα και κάνω την αναβάθμιση και μετά από κανέναν μήνα να μου έρχεται το ενημερωτικό mail;;

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε μεϊλ ότι μπορώ να κάνω αναβάθμιση μέσω Xperia™ Companion η αλλιώς σε μερικές μέρες θα ρθει και στο κινητό..

 

Μία από τα ίδια και σε εμένα!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ν γραφτείς κάπου συγκεκριμένα για να έρθει το μέιλ; γιατί το συνδέω με xperia companion και λέει ότι είναι up to date
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γραφτείς στο forum της Sony που υπάρχει μέσα στο μενού "Υποστήριξη" και έρχονται ενημερωτικά μηνύματα για την συσκευή σου.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ήρθε email χθες το πρωι αλλά αυτοματο update δεν μου βγάζει και ούτε ελεγχωντας απο την ιδια την συσκευη μέσω wifi ουτε μεσω xperia companion. Εν τω μεταξυ προσπαθω να καταλαβω ποια rom εχω (αγορα απο media markt) και δεν βρισκω καποιο στοιχειο. Ξερει κανεις πως φαινεται η εκδοση της rom;
Link to comment
Share on other sites

Και γω αγορασμένο απο mediamarkt δεν έχει έρθει τιποτα ακομα ουτε μεσω Xperia companion αλλα ουτε και μεσω του κινητου! Ενώ μου ειχε ερθει email για εγκατάσταση της ενημερωσης απο προχτες αλλα τίποτα, τζαμπα χαρηκα και οχι τιποτα αλλο εκανα και επαναφορα το κινητο για να περασω καθαρη την ενημερωση :lol: Edited by dimitris1090T
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ήρθε email χθες το πρωι αλλά αυτοματο update δεν μου βγάζει και ούτε ελεγχωντας απο την ιδια την συσκευη μέσω wifi ουτε μεσω xperia companion. Εν τω μεταξυ προσπαθω να καταλαβω ποια rom εχω (αγορα απο media markt) και δεν βρισκω καποιο στοιχειο. Ξερει κανεις πως φαινεται η εκδοση της rom;

 

Για να δείς την rom σου κάνε τα παρακάτω βήματα που είχε γράψει ο φίλος minepo:

 

Πήγαινε εκεί που παίρνεις τηλέφωνο και πλήκτρολογεισαι *#*#7378423#*#*

Μετά διάλεξε service info - - > software info

, είναι εκεί που λέει customization version

 

Τι διάολο,όλοι από media markt το πήραμε το κινητό???Χαχαχα!

Φίλε dimitris1090T την καλύτερη δουλειά έκανες με την επαναφορά,αλλά βιάστηκες και εσύ ρε παιδί μου!Χαχα!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 34.3.A.0.252-R2D και το 1302-4766, δηλαδη συμφωνα με το https://xpericheck.com/device/F5121 έχω την customised GR ROM.

Δεδομένου ότι δεν μου βγάζει ακομα δυνατοτητα για update συμπεραίνω ότι είτε υπαρχει roll out που μας καθυστερει για να μην πεσουμε όλοι μαζί αμέσως (πχ λόγω φορτίου στους server ή λόγω επιφυλαξης μην βγει κανενα παιδικο πρόβλημα) είτε "αποφάσισαν αυτοματα" ότι δεν θα πάρω την customised GR αλλά κάποια άλλη ROM και η οποία δεν είναι διαθέσιμη ακόμη. Αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα τελικά πως γίνεται η ενημέρωση μέσω του Xperia Companion. Πρέπει να πατήσεις επιδιόρθωση λογισμικού και όχι ενημέρωση. Το έκανα πριν λιγο και μου έκανε στην ουσία καθαρή εγκατάση στην έκδοση 34.4.Α.0.364 . Αρα οποιος βιάζεται και δεν περιμένει να του έρθει ΟΤΑ χρειάζεται ένα pc και το Xperia Companion για την αναβάθμιση :p
Link to comment
Share on other sites

Απο το https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-X/bd-p/XperiaX φαινεται οτι υπαρχουν αρκετα θεματακια. Βεβαια ως συνηθως μπορει να φταινε και οι χρηστες απο αγνοια, ανικανοτητα, ελλειψη εμπειριας ή και οι συσκευες τους.

Μπορει καποιος απο τους "τυχερους" να μας πει κανεις εντυπωσεις; Κυριως σε διαχείριση μπαταριας και σε αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Απο το https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-X/bd-p/XperiaX φαινεται οτι υπαρχουν αρκετα θεματακια. Βεβαια ως συνηθως μπορει να φταινε και οι χρηστες απο αγνοια, ανικανοτητα, ελλειψη εμπειριας ή και οι συσκευες τους.

Μπορει καποιος απο τους "τυχερους" να μας πει κανεις εντυπωσεις; Κυριως σε διαχείριση μπαταριας και σε αποδοση.

 

Μακάρι να έρθει απροβλημάτιστο.Αλλά μην αγχώνεσαι.Στατιστικά να το δείς σε ένα τέτοιο φόρουμ το 90% μπαίνουν για να βρούν λύσεις στα προβλήματά τους.Οπότε βλέπεις πχ 20 καινούργια ποστ με προβλήματα στην αναβάθμιση και λες θα είναι φουλ στο lag η 8άρα αναβάθμιση.Αλλά αυτό γίνεται για αυτό που προείπα.Σπάνια θα δείς ποστ που θα λέει όλα καλά μετά την αναβάθμιση,ακριβώς επειδή δεν μπαίνει στο κόπο να ποστάρει κάποιος κάτι τέτοιο επειδή δεν έχει προβλήματα και δεν τον ενδιαφέρει.Τέλος πάντων κοντός ψαλμός αλληλούια.Όπως είπες όποιος ενημερώσει πρώτος το κινητό του να μας πεί διαφορές.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέρασα με το flash tool και μέχρι στιγμής έχω δει μια μικρή βελτίωση στην απόδοση, από μπαταρία δεν είδα κάποια διαφορά κρατάει μια μέρα. Από άποψη εμφάνισης απογοητεύτικα, δεν υπάρχει το νέο ρολόι στην οθόνη κλειδώματος αλλά και το UI όταν σε περνούν δεν άλλαξε έμεινε όπως είναι.

( Στο xz1 το UI όταν μιλάς έχει αλλάξει σε σύγκριση με τα προηγούμενα Xperia)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!Αν δείς κι άλλες διαφορές,θετικές ή αρνητικές,γράψτες αν μπορείς να δούμε πως τα πάει το κινητό.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε χθες το 8.0 σε X compact και τώρα δεν βγαίνει ο ήχος μέσω των ακουστικών.

 

Που είναι το θέμα για X compact;;)

 

https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-X-Compact/After-upgrading-to-Android-8-0-0-Oreo-the-wired-headset-stopped/m-p/1302722

Edited by phonee
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε χθες το 8.0 σε X compact και τώρα δεν βγαίνει ο ήχος μέσω των ακουστικών.

 

Που είναι το θέμα για X compact;;)

 

Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα από χτες με το Xperia X

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα σήμερα το πρωί η αναβάθμιση αλλά θα την κάνω το βράδυ που θα πάω σπίτι γιατί τώρα είμαι με δεδομένα. Για να δούμε τι θα δούμε...
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες το upgrade. Μεχρι στιγμης κανενα προβλημα, πχ με ακουστικα και φωτεινοτητα που αναφερθηκαν προηγουμενως.

Μου αρεσει ότι επιτελους με μια κινηση ενεργοποιουνται - απενεργοποιοθνται τα δεδομενα κινητης (android 8 λειτουργικοτητα μάλλον). Επίσης βγάζει στο notification drawer ενημέρωση για τις εφαρμογες που τρεχουν στο παρασκηνιο. Διαχειριση μπαταριας και lag δεν μπορω να εκτιμησω ακομη.

Θυμαμαι όμως ότι με τη nougat ειχα αντιμετωπισει καποια στιγμη προβλημα με τα ακουστικα και λυθηκε οταν εγκατεστησα απο play store τη σχετικη εφαρμογη της sony, smart connect ή smart key. Επειδη το ειχα ψαξει τοτε σε forum, ειχα διαβασει οτι με σβησιμο των δεδομενων των πααρπανω εφαρμογων και επαννεκινηση της εφαρμογης, λυθηκε για κάποιους. Την εφαρμογη την ειχααφαιρεσει σε καποιο cleanup εφαρμογων που ειχα κανει στο κινητο και υπηρχεστο κινητο απο την αρχη.

Το περιεργο πάντως ήταν ότι είχα την customised gr rom, δυνατοτητα για update στο κινητο μου εμφανιστηκε όταν βγηκαν οι cosmote και vodafone rom και τελικα μου εγκατασταθηκε ξανα η customised gr ενω ειμαι πελατης Cosmote.

Έτσι απο περιέργεια, όποιος έχει εγκαταστησει cosmote rom να μας ενημερώσει αν ενεργοποιηθηκε η δυνατοτητα για VOLTE-VOWIFI.

Edited by gouglis
Link to comment
Share on other sites

1) Η εκκαθάριση της cache πως γίνεται πλέον παιδιά; Με oreo ψάχνω στο μενού της αποθήκευσης κτλ και δεν βρίσκω κάπου επιλογή για clean up, στην προηγούμενη έκδοση πατούσες πάνω στην 'προσωρινή μνήμη' και καθάριζε. Στο oreo όμως δεν βρίσκω κάτι σχετικό. Χωρίς τρίτη εφαρμογή.

 

2) Αρνητική εντύπωση μου κάνει η άσπρη μπάρα που εμφανίζεται στο επάνω μέρος της οθόνης όταν π.χ. διαβάζεις sms ή όταν είσαι σε κλήση. Χάνεις μέρος από την οθόνη, το οπτικό αποτέλεσμα επίσης δεν είναι καλό με αυτό τον συνδυασμό αλλά από την άλλη βλέπεις ώρα, κατάσταση σήματος κτλ συνέχεια.

 

3) Επίσης νομίζω τα γραφικά(εικονίδια) έχουν υποβαθμιστεί σε ποιότητα/ανάλυση. Στην προηγούμενη έκδοση είχαν/έδειχναν καλύτερης ανάλυσης. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό.

 

4) Μου δίνει την εντύπωση καλύτερης λήψης δικτύου. Ενώ προηγουμένως είχα 4G+ -110 - -113 τώρα βλέπω σταθερό στα -104, στο ίδιο σημείο. Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλεται σε άλλους παράγοντες.

 

5)Volte (cosmote) δεν βλέπω να υπάρχει, εκτός και εάν κάπου υπάρχει ρύθμιση που εγώ δεν έχω εντοπίσει ακόμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...