Jump to content

Sony Xperia X


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω το αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα έκανε τότε μια ενημέρωση, ήταν η ενημέρωση ασφαλείας Νοεμβρίου. Αλλά κάτι άλλο δεν μου έχει έρθει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 515
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποια Χ δεν την έχουν πάρει ακόμα την ενημέρωση Δεκεμβρίου, το γράφουν και στο φόρουμ της Sony. Μπες μέσω xperia companion και ίσως την κάνεις χειροκίνητα. Αυτό το update διορθώνει ωστόσο και το θέμα του κινητού που ανοίγει μόνο του μετά το τέλος της φόρτισης, πέρα από ενημερώσεις ασφαλείας.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

το βρήκα σε σούπερ προσφορά στα 150€ πριν τα χριστούγεννα και εννοείται το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη.ελπίζω τα βγάλει τα λεφτά του,γιατί έψαχνα μικρή σχετικά συσκευή και πλέον,δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές αξιόπιστες.με το που το άνοιξα,έκανε 9 ενημερώσεις λειτουργικού.χωρίς πλάκα,έπαθα σοκ.σε κάποια φάση νόμισα,ότι κόλλησε και συνέχιζε να κάνει την ίδια
KT23
Link to comment
Share on other sites

το βρήκα σε σούπερ προσφορά στα 150€ πριν τα χριστούγεννα και εννοείται το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη.ελπίζω τα βγάλει τα λεφτά του,γιατί έψαχνα μικρή σχετικά συσκευή και πλέον,δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές αξιόπιστες.με το που το άνοιξα,έκανε 9 ενημερώσεις λειτουργικού.χωρίς πλάκα,έπαθα σοκ.σε κάποια φάση νόμισα,ότι κόλλησε και συνέχιζε να κάνει την ίδια

 

Δες ποια ρομ έχεις και μετά μπες στο https://xpericheck.com/ και δες ποια είναι η τελευταία ενημέρωση που εχει πάρει το κινητό σου

Link to comment
Share on other sites

το βρήκα σε σούπερ προσφορά στα 150€ πριν τα χριστούγεννα και εννοείται το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη.ελπίζω τα βγάλει τα λεφτά του,γιατί έψαχνα μικρή σχετικά συσκευή και πλέον,δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές αξιόπιστες.με το που το άνοιξα,έκανε 9 ενημερώσεις λειτουργικού.χωρίς πλάκα,έπαθα σοκ.σε κάποια φάση νόμισα,ότι κόλλησε και συνέχιζε να κάνει την ίδια

 

Στα 150 είναι απλά ληστεία!!!Σκέψου ότι το πήρα στα 199 και θεωρώ πως έκανα καταπληκτική αγορά!Θα το χαρείς το συγκεκριμένο κινητό να είσαι σίγουρος!Καλές γιορτές με υγεία!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την παρακάτω rom έχω, και από ότι είδα αργεί να πάρει αναβαθμίσεις.. Για ποια χώρα προορίζεται αυτή η rom?

1302-3363 Customized IBE

 

Ισπανικό-Πορτογαλικό αν δεν κάνω λάθος.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Την παρακάτω rom έχω, και από ότι είδα αργεί να πάρει αναβαθμίσεις.. Για ποια χώρα προορίζεται αυτή η rom?

1302-3363 Customized IBE

 

Ισπανική είναι όπως είπε και ο φίλος. Επειδή είχα και εγώ ισπανική στο X performance, και αργούσαν και σε μένα οι αναβαθμίσεις πέρασα την ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

Την ελληνική rom θα ξέρω ότι γίνεται να την περάσω με το flash tool.

Αλλά θα χάσω την εγγύηση?

Επίσης φοβάμαι μην πάει λάθος ή διαδικασία και χαλάσει το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Την ελληνική rom θα ξέρω ότι γίνεται να την περάσω με το flash tool.

Αλλά θα χάσω την εγγύηση?

Επίσης φοβάμαι μην πάει λάθος ή διαδικασία και χαλάσει το κινητό...

 

Να χαλάσει το κινητό λίγο δύσκολο. Όσο για την εγγύηση δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα. Αν μπορέσει να μας πει κάποιος άλλος σίγουρα θα ήθελα να μάθω και εγώ.

 

Αν και νομίζω ότι αφού δεν ξεκλειδώνεις το bootloader δεν έχεις θέμα. Αρκεί να κάνεις πρώτα ένα back up την ρομ σου ώστε αν χρειαστεί κάποια φορά να το στείλεις για επισκευή να ξαναπεράσεις την ρομ που είχε ήδη.

 

Πάντως όταν είχα το Sony Xperia z2 στο οποίο είχα περάσει διάφορες ρομ.. Μάλιστα με το flashtool είχα ξεκλειδώσει και είχα ξανακλειδωσει τον bootloader, όταν χρειάστηκε να το στείλω για μια βλάβη, κλείδωσα όπως είπα τον bootloader, πέρασα την ρομ που είχε εξαρχής και δεν μου είπανε τπτ.

 

Μην σε πάρω όμως και στον λαιμό μου

Link to comment
Share on other sites

Brolas Στα 150 είναι απλά ληστεία!!!Σκέψου ότι το πήρα στα 199 και θεωρώ πως έκανα καταπληκτική αγορά!Θα το χαρείς το συγκεκριμένο κινητό να είσαι σίγουρος!Καλές γιορτές με υγεία!

 

ήθελα το Χ compact,αλλά μόλις είδα αυτή την προσφορά από cosmote bazaar,δεν το σκέφτηκα καθόλου και ήδη κτλβαίνω ότι είναι κοντά σε καθαρό αντρόιντ,όπως είχα συνηθίσει στο νέξους 5.που βλέπω την ρομ του κινητού?

ευχαριστώ,επίσης καλή χρονιά

KT23
Link to comment
Share on other sites

Brolas Στα 150 είναι απλά ληστεία!!!Σκέψου ότι το πήρα στα 199 και θεωρώ πως έκανα καταπληκτική αγορά!Θα το χαρείς το συγκεκριμένο κινητό να είσαι σίγουρος!Καλές γιορτές με υγεία!

 

ήθελα το Χ compact,αλλά μόλις είδα αυτή την προσφορά από cosmote bazaar,δεν το σκέφτηκα καθόλου και ήδη κτλβαίνω ότι είναι κοντά σε καθαρό αντρόιντ,όπως είχα συνηθίσει στο νέξους 5.που βλέπω την ρομ του κινητού?

ευχαριστώ,επίσης καλή χρονιά

 

Πήγαινε εκεί που παίρνεις τηλέφωνο και πλήκτρολογεισαι *#*#7378423#*#*

 

 

Μετά διάλεξε service info - - > software info

, είναι εκεί που λέει customization version

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εκεί που παίρνεις τηλέφωνο και πλήκτρολογεισαι *#*#7378423#*#*

 

 

Μετά διάλεξε service info - - > software info

, είναι εκεί που λέει customization version

 

ευχαριστώ

έχω την 1302-7701_R1D και είναι της κοσμοτέ

KT23
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

έχω την 1302-7701_R1D και είναι της κοσμοτέ

 

Κομπλέ είσαι. Νομίζω μόνο η ρομ της Vodafone δεν έχει πάρει security patch Δεκεμβρίου

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν,καλή χρονιά με υγεία και ευλογία για όμορφα πράγματα

στα του τηλεφώνου,κάτι γίνεται με το δακτυλικό αποτύπωμα,εννοώντας ότι δεν πιάνει πάντα,βασικά τις περισσότερες φορές και αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ τον τετραψήφιο κωδικό που ζητάει.υπάρχει κάποιος τρόπος που εφαρμόζει καλύτερα?

KT23
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν,καλή χρονιά με υγεία και ευλογία για όμορφα πράγματα

στα του τηλεφώνου,κάτι γίνεται με το δακτυλικό αποτύπωμα,εννοώντας ότι δεν πιάνει πάντα,βασικά τις περισσότερες φορές και αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ τον τετραψήφιο κωδικό που ζητάει.υπάρχει κάποιος τρόπος που εφαρμόζει καλύτερα?

Δοκίμασε να περάσεις το ίδιο δάκτυλο και άλλες φορές.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις το ίδιο δάκτυλο και άλλες φορές.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστός ο παίκτης!Αλλά πρόσεξε και το εξής...Να φανταστώ φοράς θήκη στο κινητό σου kxtsao?Όσο το είχα χωρίς θήκη ο αισθητήρας δούλευε αψεγάδιαστα.Όταν έβαλα θήκη που έχει τρύπα αναγκαστικά η θήκη για τον αισθητήρα,επειδή είναι μικρή,δεν χωράει καλά το δάκτυλο μέσα και έτσι δεν σε αναγνωρίζει.Βάζε περισσότερη πίεση στο δάκτυλο ώστε να ακουμπά όσο πιο πολύ γίνεται στον αισθητήρα.Αν δεν έχεις θήκη και σου κάνει νερά,ρίξε και ένα καθάρισμα στον αισθητήρα μήπως είναι λερωμένος.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο παίκτης!Αλλά πρόσεξε και το εξής...Να φανταστώ φοράς θήκη στο κινητό σου kxtsao?Όσο το είχα χωρίς θήκη ο αισθητήρας δούλευε αψεγάδιαστα.Όταν έβαλα θήκη που έχει τρύπα αναγκαστικά η θήκη για τον αισθητήρα,επειδή είναι μικρή,δεν χωράει καλά το δάκτυλο μέσα και έτσι δεν σε αναγνωρίζει.Βάζε περισσότερη πίεση στο δάκτυλο ώστε να ακουμπά όσο πιο πολύ γίνεται στον αισθητήρα.Αν δεν έχεις θήκη και σου κάνει νερά,ρίξε και ένα καθάρισμα στον αισθητήρα μήπως είναι λερωμένος.

για να καταλάβω,όσο πιο δυνατά πιέζω το πλήκτρο με το δακτυλικό τόσο το καλύτερο ή δεν έχει σημασία πώς το πατάω?γιατί και δυνατά που το πατάω,δεν το δέχεται τις περισσότερες φορές.και εννοείται,το έχω περάσει αρκετά καλά το αποτύπωμα

KT23
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό είναι το "δυνατά". Απλά αν φοράς θήκη και έχει μικρή τρύπα στον αισθητήρα, το δάκτυλο δεν χωράει καλά, ακουμπάει ελάχιστα στον αισθητήρα και δεν μπορεί να στο αναγνωρίσει. Πρέπει να βρείς ένα κόλπο να ακούμπα πιο πολύ το δακτυλό σου στον αισθητήρα ώστε να σε αναγνωρίζει. Αυτό από δικιά μου εμπειρία στο λέω γιατί όσο είχα το κινητό μου χωρίς θήκη ξεκλείδωνε σε ποσοστό 99,99%.Όταν έβαλα την θήκη αμέσως άρχισε να με απορρίπτει και έβαζα αναγκαστικά κωδικό. Τώρα έχω βρεί το κόλπο και πιέζοντας λίγο παραπάνω το δάκτυλο μου να μπεί στην τρύπα καλύτερα, ξεκλειδώνει πάντα όπως στην αρχή που το είχα χωρίς θήκη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ααα και κάτι ακόμα, δεν είναι τυχαίο πως οι επίσημες θήκες της Sony για το Χ, δεν έχουν τρύπα στον αισθητήρα αλλά το αφήνουν χύμα εκεί το κινητό στην θέση του αισθητήρα, μάλλον γιατί ήξεραν ότι υπάρχει θέμα όπως πχ εγώ και εσύ.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω θήκη και ούτε πρόκειται να πάρω

πάντως,μαζί με το δακτυλικό βάζεις ούτως η άλλως και κωδικό,σωστά?λέω μήπως μπορώ να έχω μόνο δακτυλικό αποτύπωμα

KT23
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω θήκη και ούτε πρόκειται να πάρω

πάντως,μαζί με το δακτυλικό βάζεις ούτως η άλλως και κωδικό,σωστά?λέω μήπως μπορώ να έχω μόνο δακτυλικό αποτύπωμα

 

Μπορείς να έχεις μόνο δακτυλικό αποτύπωμα εννοείται.Σου ζητάει κωδικό μόνο την πρώτη φορά που θα πας να το ξεκλειδώσεις μετά από την ενεργοποίηση του τηλεφώνου σου από κλειστό.Πχ εγώ το πρωί ανοίγω το κινητό μου γιατί το βράδυ το έχω κλειστό.Όταν ανοίξει και πάω να το ξεκλειδώσω για πρώτη φορά μου ζητάει δακτυλικό και μετά κωδικό.Όλη την άλλη μέρα μου ζητάει μόνο δακτυλικό αποτύπωμα και ξεκλειδώνει αμέσως.Για να το κάνεις αυτό πρέπει να πας ρυθμίσεις>κλείδωμα οθόνης>αριθμός pin και θα σου βγάλει το ασφαλής εκκίνηση.Εκεί πάτησε κάτω κάτω "όχι ευχαριστώ" και η συσκευή σου θα ξεκλειδώνει χωρίς pin κάθε φορά που την ξεκλειδώνεις,αλλά θα στο ζητάει μόνο μία φορα στην ενεργοποίηση της συσκευής στο πρώτο ξεκλείδωμα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις μόνο δακτυλικό αποτύπωμα εννοείται.Σου ζητάει κωδικό μόνο την πρώτη φορά που θα πας να το ξεκλειδώσεις μετά από την ενεργοποίηση του τηλεφώνου σου από κλειστό.Πχ εγώ το πρωί ανοίγω το κινητό μου γιατί το βράδυ το έχω κλειστό.Όταν ανοίξει και πάω να το ξεκλειδώσω για πρώτη φορά μου ζητάει δακτυλικό και μετά κωδικό.Όλη την άλλη μέρα μου ζητάει μόνο δακτυλικό αποτύπωμα και ξεκλειδώνει αμέσως.Για να το κάνεις αυτό πρέπει να πας ρυθμίσεις>κλείδωμα οθόνης>αριθμός pin και θα σου βγάλει το ασφαλής εκκίνηση.Εκεί πάτησε κάτω κάτω "όχι ευχαριστώ" και η συσκευή σου θα ξεκλειδώνει χωρίς pin κάθε φορά που την ξεκλειδώνεις,αλλά θα στο ζητάει μόνο μία φορα στην ενεργοποίηση της συσκευής στο πρώτο ξεκλείδωμα.

 

ξέρεις τί νομίζω?επειδή δεν το κλείνω απ το κουμπί ενεργοποίησης,αλλά με κλείδωμα οθόνης από widget,εκεί γίνεται το μπέρδεμα και μου ζητάει κωδικό πιν.όταν το ανοιγοκλείνω με το κουμπί δακτυλικού,λειτουργεί κανονικά με ακρίβεια.

κάτι άλλο,όταν μου έρχεται ειδοποίηση,π.χ. στο τουίτερ,δεν ανάβει η οθόνη.απλώς αναβοσβήνει το λεντάκι.πώς ενεργοποιώ την οθόνη?

KT23
Link to comment
Share on other sites

Α ναι κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό.Εγώ ανοιγοκλείνω και κλειδώνω οθόνη με διπλό tap οπότε για αυτό ίσως εμένα λειτουργεί σωστά.Τώρα για αυτό με τις ειδοποιήσεις δεν έχω ιδέα να πω την αλήθεια πως μπορείς να το κάνεις.Αν ξέρει κάποιο μέλος ας απαντήσει.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τί νομίζω?επειδή δεν το κλείνω απ το κουμπί ενεργοποίησης,αλλά με κλείδωμα οθόνης από widget,εκεί γίνεται το μπέρδεμα και μου ζητάει κωδικό πιν.όταν το ανοιγοκλείνω με το κουμπί δακτυλικού,λειτουργεί κανονικά με ακρίβεια.

κάτι άλλο,όταν μου έρχεται ειδοποίηση,π.χ. στο τουίτερ,δεν ανάβει η οθόνη.απλώς αναβοσβήνει το λεντάκι.πώς ενεργοποιώ την οθόνη?

 

Από μόνο του το κινητό δεν έχει να ανάβει η οθόνη στις ειδοποίησεις (δλδ δεν υποστηρίζει ambient display). Μόνο στο viber το κάνει αυτό που είναι μέσω της εφαρμογής. Από εκεί και πέρα αν θες να έχεις ambient display θα πρέπει να κατεβάσεις Τρίτη εφαρμογή.

 

Όταν είχε βγάλει η Sony την concept rom για το Sony Xperia X είχαν βάλει δοκιμαστικά ambient display αλλά ποτέ δεν ήρθε την original αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιο τζαμακι για την οθόνη που στα άκρα της οθόνης να μην αφήνει αέρα?

Εγώ έχω αλλάξει δύο αλλά και στα δύο μένει αέρας περιμετρικα της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...