Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα την αναβάθμιση V12a σε V13 και πλέον δεν μου δουλεύει το Viper4A.

 

Δοκίμασα νέα dirty installation της V12 και δούλεψε, μετά update σε V12a και πάλι δούλεψε αλλά μετά το νέο update σε V13 πάλι δεν δουλεύει.

 

Έβγαλε μάλιστα 2 μηνύματα για διακοπή των λειτουργιών DIPAC και EFFECTS αν θυμάμαι καλά και στο driver status ειναι όλα no.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

https://drive.google.com/file/d/0BzEfccsbwlFUSzZCMHN0S2ZCU2s/view

Μπορεί να θέλει αλλαγή libs and blobs stop V4A θα το δω..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

εχω κανει f2fs τα αρχεια μου αρα παω για unofficial...βλεπω οτι η τελευταια που εχει βγει (23/5) εχει και kernel fix focus 2 αρχεια...χρειαζεται να περασουμε καποιο απο τα δυο?

 

Focus fix Kernel περνάς αφού μπεις σύστημα και δεις ότι έχεις προβλήματα με το focus της κάμερας... Αλλιώς δεν πειράζεις τίποτα..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Οταν μιλαω στο viber κανει ηχω και ο συνομιλητης ακουει τον εαυτο του. Δοκιμασα να χαμηλωσω τον ηχο οσο γινεται, εκλεισα με το χερι το ηχειο μπας και, αλλαξα ρομ lineage 15.1 - miui 9.5.2 αλλαξα firmware (απο 26s στο 30s) και τιποτα το προβλημα επιμενει. Εχει κανεις τιποτα υποψη του?

Το εχω μια εβδομαδα και ηρθε με 19s αλλα δεν το δοκιμασα μιας και πηγα κατευθειαν σε Le ITA και 26s firmware. Μηπως να περασω το 19s?

Edited by Panoy
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το κατεβάσεις με κανενα download manager. Και μένα με του Firefox έχει διακοπές.

 

Στην gcam του tolyan009 έχει δοκιμάσει κανείς την αργή κίνηση? Με το που το επιλέγω με πετάει έξω.

 

Επίσης όταν παίρνω βίντεο σε χαμηλό φωτισμό σε εξωτερικό χώρο μου βγάζει μαύρα σκοτάδια, ενώ η φωτογραφία βγαίνει σούπερ. Υπάρχει καμία άλλη ρύθμιση για το βίντεο για να βγει σε ανάλογη ποιότητα με της φωτογραφίας?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και σε εσωτερικό χώρο με φως το βίντεο με την gcam tolyan μου βγάινει σκοτεινό παρόλο που βάζω φλας. Ξέρει κάποιος αν φταίει καμιά ρύθμιση ?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους το ιδιο κανει αποτι διαβάζω. Δοκιμαστε για βιντεο την open camera που υποστηρίζει και camera2 api. Πολυ καλο αποτελεσμα. ΑΚΥΡΟ μονο στο preview το δειχνει φωτεινο οταν τραβας μαυριλα

Πέρασα σημερα και Nokia Pro απο xda. Φωτο καλες - βιντεο μαυρη μαυριλα

Edited by dionysg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εκανα απο 12α σε 13, αλλά μετά τη βελτιστοποιηση εφαρμογων εχει κολλησει στο Προετοιμασια Ρυθμισεις...ξαναπηγα στο recovery, ξαναεκανα εκκαθαριση και τις 2 cache αλλά πάλι τα ίδια...καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

σε κανένα από τα δύο σιμ trays δεν φαίνεται να πιάνει σήμα κινητής τηλεφωνίας, wifi gps Kλπ όλα οκ

το κινητό είναι το 829 6 ram 128 rom

έχω περασμένη την

MIUI9-Nougat-Stable-9.5.2.0 του ευεργέτη Chris

 

παρατήρησα ότι στο

Settings -More- Select Radio Band - Lte/td-scdma/umts

(πρέπει να επιλέξω κάτι άλλο?)

 

δοκίμασα και την εφαρμογή lte discover χωρίς αποτέλεσμα (κάποια στιγμή κόλλησε το κινητό και έμεινε αναμένο το λαμπάκι μπλε..)

όπως και τον κωδικό

*#*#4636#*#*

στον dialer που δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.

 

κάποια ιδέα??

 

Δες μήπως σε βοηθήσει αυτό:

https://forum.xda-developers.com/le-max-2/help/problem-network-signal-sim-1-sim-2-t3745586/page4

Γενικά φαίνεται πως υπάρχει και ένα θέμα με την μπαταρία.

Εγώ από την άλλη έχω παρόμοιο πρόβλημα.

Εδώ και μια εβδομάδα που πήρα το X820 από banggood, δεν έχω επίσης σήμα σε καμία από τις δύο sim. Προσπαθώ ψάχνοντας να βρω άκρη αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι. Σε εμένα δεν έχει σήμα και με 100% μπαταρία.

Τελικά ξέρει κάνεις αν είναι θέμα HW; Ή μπορεί κανείς να προτείνει κάποια rom που να λύνει το πρόβλημα;

Επίσης αν δοκιμάσω κάποια rom χάνω την εγγύηση;

 

Γενικά δεν βρήκα κάπου λύση ή σίγουρη επιβεβαίωση ότι έχει θέμα η συγκεκριμένη συσκευή με τις κεραίες ή το πρόβλημα οφείλεται στην μπαταρία ή στην τάση που αυτή δίνει όταν δεν είναι φουλ φορτισμένη:wacko:

 

έχει καταφέρει κάποιος να το φτίαξει με software ή hardware επιδιόρθωση?

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους το ιδιο κανει αποτι διαβάζω. Δοκιμαστε για βιντεο την open camera που υποστηρίζει και camera2 api. Πολυ καλο αποτελεσμα. ΑΚΥΡΟ μονο στο preview το δειχνει φωτεινο οταν τραβας μαυριλα

Πέρασα σημερα και Nokia Pro απο xda. Φωτο καλες - βιντεο μαυρη μαυριλα

Δηλαδή τζίφος η GCam? Όσο καλή φώτο βγάζει τόσο μάπα βίντεο? Το ίδιο γίνεται και στην lineageos για όσους έχουν δοκιμάσει?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Thanks for that...I think we must ask EUI developers for that...:lol::p

It's reminds me the EUI Browser Trojans...:wacko:

 

Screenshot_2018-06-02-16-51-46.jpg

I have the solution since 28s.... Don't worry...

Flash this through TWRP without any wipe.. Clean 26a Phone manager

https://drive.google.com/uc?authuser=0&id=1dKVGivVw4tlz5J1CDtj8-6CFdS8NbrWr&export=download

 

Screenshot_20180602-173326_1.jpg

Χρήστο, υπάρχει όντως πρόβλημα με το Phone manager της V13 ή είναι false alarm;

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, υπάρχει όντως πρόβλημα με το Phone manager της V13 ή είναι false alarm;

Πραγματικά δεν έχω ιδέα...το google protect το βγάζει Trojan πάντως...

btw....UPDATE V13a on air

### UPDATE NOW TO NEW OTA VERSION 30sV13a (04.06.2018)

 

- CHANGELOG FOR UPDATE 30s-V13a

- Viper4Android V13 fix

- Added on toggles bar eye protection after users request

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εκανα απο 12α σε 13, αλλά μετά τη βελτιστοποιηση εφαρμογων εχει κολλησει στο Προετοιμασια Ρυθμισεις...ξαναπηγα στο recovery, ξαναεκανα εκκαθαριση και τις 2 cache αλλά πάλι τα ίδια...καμιά ιδέα;

Δεν θα έπρεπε να κάνει βελτιστοποίηση εφαρμογών άρα κάποια εφαρμογή που έχεις στο κάνει..μου θυμίζει zedge lucky patchers και τέτοια ή δεν έχεις ξετικάρει από το ΟΤΑ τα wipe caches...Διάβασε στην ΟΤΑ changelog κάτω κάτω..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Για 4g (Vodafone) μπορούν να χρησιμοποιηθούν και οι δύο υποδοχές SIM;

Ναι όπου ορίσεις θα έχεις 4G..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έχω ιδέα...το google protect το βγάζει Trojan πάντως...

btw....UPDATE V13a on air

### UPDATE NOW TO NEW OTA VERSION 30sV13a (04.06.2018)

 

- CHANGELOG FOR UPDATE 30s-V13a

- Viper4Android V13 fix

- Added on toggles bar eye protection after users request

 

Ευχαριστώ πολύ για το update. Το viper δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ένα leeco le max 2 4 GB / 32 GB από efox για ένα φίλο. Ήρθε με το EUI 5.8.019S (stable) Ξέρουν οι γνώστες αν υποστηρίζει 4g+ στην Cosmote το τηλέφωνο αυτό? Νομίζω γίνεται carrier aggregation σε band 3+7 για Cosmote. Είμαι σε περιοχή με ραδιοκάλυψη 4g+ αλλά το τηλέφωνο έχει μόνο απλό 4g. Πρέπει να κάνω αναβάθμιση firmware και αν ναι τι προτείνετε ως καλύτερο? Συγνώμη, έιμαι νέος στο τηλέφωνο αυτό και δεν έχω το χρόνο να διαβάσω πάνω από 1200 σελίδες, για αυτό το τουμπανάκι!
Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ένα leeco le max 2 4 GB / 32 GB από efox για ένα φίλο. Ήρθε με το EUI 5.8.019S (stable) Ξέρουν οι γνώστες αν υποστηρίζει 4g+ στην Cosmote το τηλέφωνο αυτό? Νομίζω γίνεται carrier aggregation σε band 3+7 για Cosmote. Είμαι σε περιοχή με ραδιοκάλυψη 4g+ αλλά το τηλέφωνο έχει μόνο απλό 4g. Πρέπει να κάνω αναβάθμιση firmware και αν ναι τι προτείνετε ως καλύτερο? Συγνώμη, έιμαι νέος στο τηλέφωνο αυτό και δεν έχω το χρόνο να διαβάσω πάνω από 1200 σελίδες, για αυτό το τουμπανάκι!

 

Αν ζούσες Γερμανία Ολλανδία κλπ θα έβλεπες 4G+ κάθε μέρα..

Εδώ Ελλάδα λίγο δύσκολο.. Σύνταγμα και για λίγο....

Από firmware βάζεις τελευταίο 30s και μόντεμ 466D που έχει την νεότερη baseband..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν βρήκα κάπου λύση ή σίγουρη επιβεβαίωση ότι έχει θέμα η συγκεκριμένη συσκευή με τις κεραίες ή το πρόβλημα οφείλεται στην μπαταρία ή στην τάση που αυτή δίνει όταν δεν είναι φουλ φορτισμένη:wacko:

 

έχει καταφέρει κάποιος να το φτίαξει με software ή hardware επιδιόρθωση?

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με κεραίες εκτός κι αν πήρες refurbished ή απομεινάρι από τα φτηνα...Αν δεν βρεις άκρη στείλτο πίσω όσο είναι νωρίς...Μετά από 7 μέρες δίνουν πίσω το 85% συνήθως..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/file/d/0B-2l1xmYBAzsMzY5TDJIdWU1dDA/view ειχα και γω το ιδιο προβλημα και μετα απο παρα πολυ ψαξιμω και δοκιμες βρηκα αυτο το αρχειακι, που εκανε δουλεια και τωρα εχω σημα και δεδομενα μια χαρα. Δοκιμασε
Link to comment
Share on other sites

Από firmware βάζεις τελευταίο 30s και μόντεμ 466D που έχει την νεότερη baseband..

 

Καλησπερα

Το 30s firmware που εχεις ανεβασει πιο πισω ?

το 466d απο την πρωτη σελιδα αναφερεις ειναι μονο για EUI σε MIUI θα εχει προβλημα?

Install κατευθειαν και reboot ?

Βασικα δεν δινεις εδω link μην κατεβασω οτι ναναι και τρεχω

 

Κατι τελευταιο. Στην ΜIUI 9.5.2 το face unlock εξαφανιζει την επιλογη για Quick charge. Οχι οτι μου δουλεψε μιας και ξεκινουσε εβγαζε ενδειξη και το παρτοκαλι λαμπακι και μετα απο 5 δευτερολεπτα σταματουσε. Συνεχιζε να φορτιζει απλα υποθετω οχι με quick charge. Ειναι θεμα θερμοκρασιων η κανω λαθος?

 

Κατα τα αλλα πολυ καλη rom και καλη αυτονομια. Μπραβο για την δουλεια Cris

Link to comment
Share on other sites

Αν ζούσες Γερμανία Ολλανδία κλπ θα έβλεπες 4G+ κάθε μέρα..

Εδώ Ελλάδα λίγο δύσκολο.. Σύνταγμα και για λίγο....

Από firmware βάζεις τελευταίο 30s και μόντεμ 466D που έχει την νεότερη baseband..

H cosmote έχει και σε άλλα σημεία απλά το κινητό μας δεν υποστηρίζεται επίσημα από το δίκτυο της και γιαυτό δεν κάνει 4g+ και φυσικά δεν παίζει και το volte

Link to comment
Share on other sites

Επειδη παιδευομε κανα 2 εβδομαδες (και συγνωμη για το λιγο ασχετο θεμα)

Πηρα ενα ταμπετ κιτ-κατ 4.4.2 μονο και μονο για να το χρησιμοποιησω ως gps

Δυστυχως ανκαλυψα οτι δεν εχει αυτονομο ενσωματωμενο gps δικο του. (ουτε τον καιρο δεν μπορω να δω!)

 

Υπαρχει καποιο apk ωστε να μπορω να βαλω καποιο GPS?

 

Προσπαθησα να το κανω ρουτ αλλα δεν μπαινει με τιποτα σε fastboot.. Πατωντας τα κουμπια ηχος- και παουερ μπαινει σε ..ασφαλη λειτουργεια!!

Οταν το κανω μεσω ADB και δωσω εντολη adb reboot bootloader κανει επανεκινηση και ανοιγει και μενει στο λογκο και μετα τιποτα

μεχρι να τελειωση η μπανταρια για να μπορεσω να το ξανα ανοιξω

 

Οποτε ειπα πριν το πεταξω, μηπως καποιος φιλος εδω μπορει να βοηθηση?

 

Αρχηγε καποια βοηθεια?

 

Ευχαριστω και παλι συγνωμη που ειμαι λιγο εκτος θεματος

Ναστε ολοι καλα

Βασιλης

Le max 2 x829/6x128/ - RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-Official

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το offtopic.. απο την στιγμή που δεν έχει ως hw ενσωματωμένο δέκτη gps, ότι apk και να βάλεις δε θα δουλέψει.. Μόνη λύση η αγορά εξωτερικού δέκτη gps που θα συνδεθεί με το ταμπλετ μέσω bluetooth. H υπάρχει και η λύση να κάνεις το κινητό σου gps bt receiver για το tablet Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το offtopic.. απο την στιγμή που δεν έχει ως hw ενσωματωμένο δέκτη gps, ότι apk και να βάλεις δε θα δουλέψει.. Μόνη λύση η αγορά εξωτερικού δέκτη gps που θα συνδεθεί με το ταμπλετ μέσω bluetooth. H υπάρχει και η λύση να κάνεις το κινητό σου gps bt receiver για το tablet

 

Αυτο τι ακριβως ειναι? Μηπως μπορεις να μου το εξηγησεις.. gps bt receiver για το tablet?

Σ ευχαριστω πολυ για την ανταποκρηση και την βοηθεια

 

Νασαι καλα

Le max 2 x829/6x128/ - RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-Official

Link to comment
Share on other sites

Αν ζούσες Γερμανία Ολλανδία κλπ θα έβλεπες 4G+ κάθε μέρα..

Εδώ Ελλάδα λίγο δύσκολο.. Σύνταγμα και για λίγο....

Από firmware βάζεις τελευταίο 30s και μόντεμ 466D που έχει την νεότερη baseband..

 

Ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σας. Στο κέντρο τής Πάτρας έχει full 4g+ Το περίεργο είναι ότι ενώ έπιανα ταχύτητες μέχρι 260 Mbps κατερχόμενης ζεύξης με το δικό μου Samsung Galaxy S9+, λίγες μέρες τώρα, έχω πολύ χαμηλές, συνήθως κάτω από 30 Mbps, πάλι σε 4g+ αν και αυτό είναι άσχετο με το θέμα. Πληροφιακά, η συσκευή είναι η Χ820 και ζητάω συγνώμη, που δεν σάς το ανάφερα νωρίτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H cosmote έχει και σε άλλα σημεία απλά το κινητό μας δεν υποστηρίζεται επίσημα από το δίκτυο της και γιαυτό δεν κάνει 4g+ και φυσικά δεν παίζει και το volte

Κρίμα. Αυτό συμβαίνει ακόμα και με firmware 30s και μόντεμ 466D? Δεν έχετε δει ποτέ 4g+ στο Leeco σας ενώ σε άλλα τηλέφωνα έχει κανονικά στις περιοχές, που κινείστε και ξέρετε ότι υπάρχει κάλυψη 4g+ ?

Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

Ναι 4g+ δεν έχω δει ποτέ σε σημεια που άλλα παιδιά ανεβάζουν μετρήσεις με άλλα κινητά και έχουν κανονικά 4g+. Έχω δοκιμάσει και με το 466d modem αλλά όχι σε συνδυασμό με την 30s.

@vasilis

Θα σου στείλω πμ για να μην είμαστε εδώ offtopic

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...