Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά αρχή χαιρετισμούς στον CrisBal για την δουλεία του .

Εδώ και καιρό προσπαθώ να εγκαταστήσω στο κινητό LeEco Le Max 2 (X820) την TWRP recovery . Στην πρώτη προσπάθεια όχι μόνο δεν τα κατάφερα αλλά η recovery παρουσιάζονταν με μια λωρίδα από γραμμές άσπρες και γαλάζιες .Η δεύτερη φορά μάλλον έγινε η εγκατάσταση του TWRP .Στην προσπάθεια να κάνω εγκατάσταση τις ROM LeMax2_CN-23s_CrisBalGreece ΔΕΝ κάνει εγκατάσταση τις rom αλλά γράφει η TWRP recovery

Updating partition details

Done

Full selinux support is present

WTP enable

Simulating action

Updating partition details

Done

Simulating action

Updating partition details

Done

Μετά από αυτό δεν κάνει τίποτε . Παραπάνω πληροφορίες για το κινητό ήρθε στις Developer options δεν υπάρχει η επιλογή oem unlock .

 

Τσέκαρε bootloader μήπως είναι κλειδωμένος. Κάνε τις ανάλογες κινήσεις drivers, ξεκλείδωμα κλπ. Μπες σύστημα και ενεργοποίησε το εντοπισμός σφαλμάτων USB Debugging. Βάλε μετά TWRP πάρε φουλ μπακαπ και μετά τα Wipe και μέσα τη ρομ για εγκατάσταση. Δες αρχική σελίδα.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προχτες εβαλα την 26s AROMA Edition. Στο σημειο που ελεγε οτι πιθανον να κολησει κατα το φλασαρισμα της rom και να μη διακοψουμε για κανενα λογο. Εμενα κολησε στο 72% και επειδη ειχε παει πολυ αργα το αφησα ολο το βραδυ γιατι πηγα για υπνο. Το πρωι ηταν στο ιδιο σημειο δηλαδη στο 72%, Αναγκαστικα του εκανα επανεκινηση και το τηλεφωνο ξεκινησε κανονικα. Μετά του εκανα φλασαρισμα το firmare update και ολα καλα. Περα απο μερικα κρασαρισματα που μου κανει το google store ολα καλα. Το ερωτημα μου ειναι. Αυτο που εγινε ηταν φυσιολογικο? κανονικα δεν επρεπε να παει στο 100% και μετα να κανει επανεκινηση μονο του το τηλεφωνο? Μηπως να ξανακανω φλασαρισμα της ρομ για να ειμαι σιγουρος αυτη τη φορα clean install και με internal ? Γιατι το φλασαρισμα το εκανα με clean install αλλα χωριςς την internal οπω ελεγαν οι οδηγειες. Να σημειωσω ότι κατα την διαρκεια του wipe μου εβγαλε ενα error αλλα δε θυμαμαι τι ηταν. Κάτι δε μπορουσε να σβησει νομιζω ελεγε. Τα φωτα σας παρακαλώ. Ευχαριστώ εκ των πρωτερων. Edited by geoman74
Link to comment
Share on other sites

Ισως έγινε η εγκατασταση απλα "κολλησε η εικονα" σε εκεινο το σημειο.

Γενικα πανω απο 5 λεπτα δεν εχω δει σε εγκατασταση ρομ στο twrp

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

. Να σημειωσω ότι κατα την διαρκεια του wipe μου εβγαλε ενα error αλλα δε θυμαμαι τι ηταν. Κάτι δε μπορουσε να σβησει νομιζω ελεγε. Τα φωτα σας παρακαλώ. Ευχαριστώ εκ των πρωτερων.

 

Η παραπάνω πρόταση τα εξηγεί όλα. Γι αυτό και το κόλλημα και τα crashes στο playstore δεν μπήκε σωστά γιατί δεν έγινε wipe το data. Ναι θα πας στο TWRP θα πατήσεις στο mount να έχει μόνο επιλεγμένα τα data & cache. Μετά θα βγεις θα πατήσεις το Wipe select storage και να είναι στο internal storage όχι στο usb. Μετά θα κάνεις τα Wipe advance wipe ολα εκτος απο internal slide για να γίνουν και reboot to recovery ξανά και θα την φλασαρεις πάλι. Το τηλέφωνο να είναι φορτισμένο πάνω από 80% και κρύο πριν την εγκατάσταση γιατί λόγω γραφικών οθόνης κατά τις επιλογές θερμαίνεται αρκετά. ;)

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Μετα απο ολιγοημερες διακοπες και αρκετες συγκρισεις στις καμερες εχω να σας δειξω τα δειγματα φωτογραφιων του κινητου μας με stock εφαρμογη καμερας και με Bacon καμερα, καθως και με Xiaomi Redmi Note 3 Pro. Ολες οι φωτογραφιες εχουν ληφθει με Deafult Ρυθμισεις και HDR.

Δεν τις ειχα συγκρινει μεχρι προτινος στην ιδια οθονη. Η αληθεια ειναι οτι τα αποτελεσματα ειναι διαφορετικα απο αυτα που φαινονταν στα κινητα και μου ειχαν δημιουργησει την αρχικη εντυπωση για τις καμερες. Επαναλαμβανω οτι οι ενστασεις μου ηταν κυριως στο θεμα της φωτεινοτητας και οχι τοσο στο θεμα της λεπτομερειας της εικονας στο ζουμ.

Παραθετω παρακατω τις φωτογραφιες και θα ηθελα να ακουσω τα σχολια σας:

 

LeEco Camera:

 

IMG_20170607_185145.jpg

 

IMG_20170607_185514.jpg

 

IMG_20170610_180933.jpg

 

IMG_20170611_143721.jpg

 

IMG_20170611_163848.jpg

 

IMG_20170614_200800.jpg

 

IMG_20170614_200944.jpg

 

IMG_20170614_204146.jpg

 

IMG_20170614_205301.jpg

 

http://imgur.com/a/u2oZp

 

Bacon Camera:

 

http://imgur.com/a/DmSld

http://imgur.com/a/qfrMb

https://ibb.co/d0RtHk

https://ibb.co/c9eNck

https://ibb.co/b1oCSk

https://ibb.co/jwniHk

 

Xiaomi Redmi Note 3 Pro SE Camera:

 

IMG_20170610_181151_HDR.jpg

 

IMG_20170611_143817_HDR.jpg

 

IMG_20170611_164314_HDR.jpg

 

IMG_20170612_130635_HDR.jpg

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω πρόταση τα εξηγεί όλα. Γι αυτό και το κόλλημα και τα crashes στο playstore δεν μπήκε σωστά γιατί δεν έγινε wipe το data. Ναι θα πας στο TWRP θα πατήσεις στο mount να έχει μόνο επιλεγμένα τα data & cache. Μετά θα βγεις θα πατήσεις το Wipe select storage και να είναι στο internal storage όχι στο usb. Μετά θα κάνεις τα Wipe advance wipe ολα εκτος απο internal slide για να γίνουν και reboot to recovery ξανά και θα την φλασαρεις πάλι. Το τηλέφωνο να είναι φορτισμένο πάνω από 80% και κρύο πριν την εγκατάσταση γιατί λόγω γραφικών οθόνης κατά τις επιλογές θερμαίνεται αρκετά. ;)

Ευχαριστω πολυ!!!! Θα δοκιμασω παλι το βραδι

 

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by geoman74
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλησπέρα έβαλα στο Χ829 την δικιά σου CN-26s και ήθελα να σε ρωτήσω το Firmware update το περνάω κατευθείαν ή μπορώ και αργότερα; Το αναφέρω διότι έχει πρόβλημα το ημερολόγιο, λέει για new version update και κρασάρει συνεχώς. Μήπως φτιάχνει με το Firmware update;

 

Παρεμπίπτοντος, κάνεις εξαιρετική δουλειά. :up:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλησπέρα έβαλα στο Χ829 την δικιά σου CN-26s και ήθελα να σε ρωτήσω το Firmware update το περνάω κατευθείαν ή μπορώ και αργότερα; Το αναφέρω διότι έχει πρόβλημα το ημερολόγιο, λέει για new version update και κρασάρει συνεχώς. Μήπως φτιάχνει με το Firmware update;

 

Παρεμπίπτοντος, κάνεις εξαιρετική δουλειά. :up:

 

Ποια 26s aroma η την κανονική? Ναι εχει update σαν εφαρμογή αλλά θα γυρίσουν όλα σε Αγγλικά αν το κάνεις... Δεν νομίζω να έχει σχέση το Firmware. Πήγαινε στο διαχείριση account να από επιλέξεις το auto updates για τις Leeco εφαρμογές. Αν έχεις account.

EDIT : Leeco phones

IMG_20170619_152537.jpg

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Μετα απο ολιγοημερες διακοπες και αρκετες συγκρισεις στις καμερες εχω να σας δειξω τα δειγματα φωτογραφιων του κινητου μας με stock εφαρμογη καμερας και με Bacon καμερα, καθως και με Xiaomi Redmi Note 3 Pro. Ολες οι φωτογραφιες εχουν ληφθει με Deafult Ρυθμισεις και HDR.

Δεν τις ειχα συγκρινει μεχρι προτινος στην ιδια οθονη. Η αληθεια ειναι οτι τα αποτελεσματα ειναι διαφορετικα απο αυτα που φαινονταν στα κινητα και μου ειχαν δημιουργησει την αρχικη εντυπωση για τις καμερες. Επαναλαμβανω οτι οι ενστασεις μου ηταν κυριως στο θεμα της φωτεινοτητας και οχι τοσο στο θεμα της λεπτομερειας της εικονας στο ζουμ.

Παραθετω παρακατω τις φωτογραφιες και θα ηθελα να ακουσω τα σχολια σας:

 

Ωραιές οι φωτογραφίες σου και ακόμα και η 23αρα οθόνη του υπολογιστη μου δεν μπορει να τις χωρεσει σε πληρη αναλυση...απο την δικη μου εμπειρια το θεμα που εχει η καμερα ειναι οταν στην φωτογραφια το ΄θεμα΄ που θελεις να τραβηξεις βρισκεται πισω απο φωτεινο φοντο(πχ ουρανο) τοτε βγαινει σκοτεινο. μπορει δηλαδη στο ιδιο σκηνικο αν εχεις την καμερα λιγο ψηλα ωστε να φαινεται απο πισω ο ουρανος να τραβαει το θεμα σου σκοτεινο και αν χαμηλωσεις την καμερα ετσι ωστε να μη φαινεται απο πισω ο ουρανος(φωτεινο φοντο) να βγαινει το θεμα σου μια χαρα με τη φωτεινοτητα που πρεπει.

Poco F2 PRO
Link to comment
Share on other sites

Ναι γενικα ειναι συχνο φαινόμενο :p

Αλλαγη μοντεμ σε 419 εκανες?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

δεν εχω κάνει.Πως γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κάνει αυτό που δείχνεις αλλά σε τυχαία σημεία στην οθόνη,και το εμφανίζει για κλάσματα του δευτερολέπτου όχι μόνιμα, μπορεί να το κάνει μια τώρα και μια μετά από δύο μέρες,ένας γνωστός μου μου είπε ότι έχει να κάνει με το καλοδιο που συνδέει το τηλέφωνε την οθόνη και το ρεύμα που στέλνει,δεν ξέρω αν ισχύει

 

Κι εμένα στην αρχή το έκανε τυχαία στην οθόνη, μετά άρχισε να το κάνει πιο συχνά και να μην δουλεύει το touch και στο τέλος άρχισε να το κανει συνέχεια. Δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να περάσω άλλη ρομ να δω αν φτιάχνει, αν και κάποιος άλλος με παρόμοιο πρόβλημα μου είπε οτι δεν είχε αποτέλεσμα, τελικά στην προσπάθειά μου να δουλέψει το touch κατάφερα να ραγίσω το digitizer και τώρα έχω παραγγείλει νεα οθόνη...

LeEco Χ829(4/64)

EUI 28s New Rom.V10

Meizu pro 6 plus

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στην αρχή το έκανε τυχαία στην οθόνη, μετά άρχισε να το κάνει πιο συχνά και να μην δουλεύει το touch και στο τέλος άρχισε να το κανει συνέχεια. Δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να περάσω άλλη ρομ να δω αν φτιάχνει, αν και κάποιος άλλος με παρόμοιο πρόβλημα μου είπε οτι δεν είχε αποτέλεσμα, τελικά στην προσπάθειά μου να δουλέψει το touch κατάφερα να ραγίσω το digitizer και τώρα έχω παραγγείλει νεα οθόνη...

 

Κάτι τέτοιο δλδ. Τώρα αλλάζω σε φίλο. ;)

IMG_20170619_163315.jpg IMG_20170619_162728.jpg

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, γενικα αλλαζει ευκολα?

 

Επισης μπαταρια είναι εύκολο να αλλαχτεί? (Μελλοντικα μιλαμε τωρα)

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, γενικα αλλαζει ευκολα?

 

Επισης μπαταρια είναι εύκολο να αλλαχτεί? (Μελλοντικα μιλαμε τωρα)

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Οθόνη με πιστολάκι ζέσταμα πένα από κιθάρα ή τα tool που έχει στο screen kit και με προσοχή βγάλσιμο την μεταλλική ασφάλεια από την πλακέτα. Επίσης προσοχή στο κούμπωμα μετά και με καλή καουτσούκ ταινία κορδόνι για στεγανοποιηση περιμετρικά.

Μπαταρία δυστυχώς από πίσω από την οθόνη που σημαίνει μια από τα ίδια + άνοιγμα 8 βίδες για αλλαγή γιατί είναι από κάτω από το προστατευτικο της πλακέτας. Αυτά.. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

παιδια απορια.....μια μερα οπως επιασα το κιν απο την οθονη μαλλον την πιεσα λιγο παραπανω και εκανε προς τα μεσα και σκαλωσα και μετα το εκανα κανα 2 3 φορες και παρατηρησα οτι στα σημεια πανω και κατω της οθονης πιεζεται προς τα μεσα...ειναι φυσιολογικο αυτο?δεν υποτιθεται οτι ειναι γυαλι?και εχει και temperated glass το αρχικο επανω
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.μια ερώτηση θέλω να κάνω.θα αγοράσω το le max 2 829x και ξέρω ότι το συγκεκριμένο δεν έχει την μπάντα των 800.που θα με επιρεασει αυτό?να τονίσω ότι δεν χρησιμοποιώ wind,μόνο cosmote και vodafone δουλεύω... μόνο στην wind υπάρχει πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.μια ερώτηση θέλω να κάνω.θα αγοράσω το le max 2 829x και ξέρω ότι το συγκεκριμένο δεν έχει την μπάντα των 800.που θα με επιρεασει αυτό?να τονίσω ότι δεν χρησιμοποιώ wind,μόνο cosmote και vodafone δουλεύω... μόνο στην wind υπάρχει πρόβλημα?

Δε θα έχεις κανένα θέμα. Προχώρα άφοβα. Εγώ με cosmote έχω 4g σε όλη την Ελλάδα, ακόμη και σε μικρά χωριά της Μακεδονίας. Αντιθέτως με άλλο κινητό με την band 20 της wind έψαχνα 4g με το δίκανο ακόμη και μέσα στην Αθήνα.

 

Le X829 4/64 tele23s

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι η μπαταρία σε σχέση με τα υπόλοιπα κινητά με παρόμοια χαρακτηριστικά?

Τη βγάζει τη μέρα με σκληρή χρήση?

 

Sent from my SM-T810 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με πολυ σκληρή θα είσαι οριακα!

Με μέτρια ανετα.

Με 3g ολη μερα, λιγο παιχνιδι, ταπαταλκ, chrome beta, βγαζω κοντα 4-5 ωρες σοτ

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

παιδια απορια.....μια μερα οπως επιασα το κιν απο την οθονη μαλλον την πιεσα λιγο παραπανω και εκανε προς τα μεσα και σκαλωσα και μετα το εκανα κανα 2 3 φορες και παρατηρησα οτι στα σημεια πανω και κατω της οθονης πιεζεται προς τα μεσα...ειναι φυσιολογικο αυτο?δεν υποτιθεται οτι ειναι γυαλι?και εχει και temperated glass το αρχικο επανω

 

Ναι φίλε μου, φυσικό είναι, και μάλιστα το έχει κάνει η εταιρεία, για να μπορεί το κινητό να δέχεται μεγαλύτερες πτώσεις χωρίς ζημιά όπως αναφέρει και η ίδια. Αυτό γίνεται, επειδή, έχει αφήσει ένα πολύ μικρό κενό ανάμεσα στην οθόνη και στο υπόλοιπο κινητό. Όπως τονίζει η ίδια δεν είναι πρόβλημα στο κινητό, και υπάρχει μόνο και μόνο, για να αποφευχθεί μία σπασμένη οθόνη.

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, φυσικό είναι, και μάλιστα το έχει κάνει η εταιρεία, για να μπορεί το κινητό να δέχεται μεγαλύτερες πτώσεις χωρίς ζημιά όπως αναφέρει και η ίδια. Αυτό γίνεται, επειδή, έχει αφήσει ένα πολύ μικρό κενό ανάμεσα στην οθόνη και στο υπόλοιπο κινητό. Όπως τονίζει η ίδια δεν είναι πρόβλημα στο κινητό, και υπάρχει μόνο και μόνο, για να αποφευχθεί μία σπασμένη οθόνη.

 

ααα μαλιστα...ευχαριστω για την απαντηση!!

LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.θα ηθελα την βοηθεια σας.επειδη διαβαζω τοσες μερες για διαφορα που γραφετε αλλα δεν τα πολυκαταλαβαινω θα ηθελα καποιος αν μπορει να μου δωσει μια συνολικη εικονα οσον αφορα το le max 2.μετα απο μελετη ημερων πηρα την αποφαση και παραγγειλα απο geekbuying το παρακατω μοντελο http://www.geekbuying.com/item/Pack-EU-Version-LeTV-LeEco-Le-Max-2-Pro-X820-6-64GB-Smartphone---Gray-379221.html οταν το παραλαβω τι ακριβως θα πρεπει να κανω?να μπω στην διαδικασια να αλλαξω ρομς?το συγκεκριμενο μοντελο αξιζει?συγγνωμη που σας κανω τετοιες ερωτησεις αλλα εχω μπερδευτει με ολα αυτα. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ναι αξιζει

Διαβαζεις πρώτο ποστ. Εχει οδηγιες για unlock bootloader(ίσως ειναι ηδη), περασμα twrp και περασμα ρομ

Βαλε την τελε26 αν θες

Εισαι ετοιμος

Καλοριζικο οταν με το καλο ερθει

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...