Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Louis, μην ξεχάσεις να πάρεις foul backup για περίπτωση εγγυήσεων κλπ.

 

Sent with Tapatalk from my Awesome Superphone LeMax2_5.9.023_CrisBalGreece Deep Deep in Space!..

Sent From my Awesome K20 Pro 8/128 Deep in Space .....
Link to comment
Share on other sites

Όσοι φοράτε την ResurrectionRemix-M-v5.7.4-20170311-x2 περνάτε αυτό το zip από TWRP χωρίς wipe πριν και μετά και εμφανίζει Ελληνικά στο 99% των ρυθμίσεων από το 75% που είχε μέχρι τώρα καθώς και στο 100% τως νέων LeEco ρυθμίσεων που περιλαμβάνει η συγκεκριμένη έκδοση. Τα έστειλα ήδη και στους devs και στις επόμενες θα είναι μέσα από default! ;)

 

DOWNLOAD

https://mega.nz/#!ock3CAjK!dMJTiBsUZzaIQshkvoBepKb-EjnXwOX2-zORDWgF1IM

 

Αρχοντας! Μεχρι και η τελευταια λεξη μεταφρασμενη, και ειδικα στις συνθετες ρυθμισεις.

 

 

Για το θέμα των καλωδίων κτλπ ψωνίστε όλοι 2-3 απο δαυτα να μην είσαστε έρμαια του καλου δε, σπανιου δε type c του κινητου μας και να μη κουβαλατε παντα μαζι καλωδιο-φορτιστη. https://www.aliexpress.com/item/USB-3-1-Type-C-Male-to-Micro-USB-2-0-5Pin-Female-Data-Adapter-For/32583274837.html Μπαινει πανω στα κλειδια σας και δε κολλατε πουθενα. Για την ακριβεια εχω βαλει αρχικο φορτιστη-καλωδιο μεσα στη συσκευασια και παιζω με το ανταπτορακι αυτο πανω σε εναν οικιακο 3ων θεσεων qc3 της blitzwolf. Σε οσους δε αρεσουν οι λεπτες θηκες αλλα απο την αλλη φοβαστε το πλαστικο καλυμα της καμερας, παρτε αυτο εδω. https://www.aliexpress.com/item/Rear-Camera-Lens-toughened-protective-film-for-LeEco-Le-Max-2-X820-X823-X829-5-7/32791217216.html Σωστο otg adapter απο τα 3-4 που εχω, αλλα ειναι και το μονο που οτι και να του εχω βαλει επανω το διαβαζει αδιαμαρτηρητα, ειναι αυτο εδω. http://www.ebay.com/itm/282146343637? _trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Edited by amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Αρχοντας! Μεχρι και η τελευταια λεξη μεταφρασμενη, και ειδικα στις συνθετες ρυθμισεις.]

Όχι δεν τα έκανα όλα Έκανα περίπου 1000 σειρές μετάφραση και έχει μείνει ένα 1% αλλά κουράστηκα για σήμερα αύριο πάλι... :lol::p

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω την βοηθεια σας.Το κινητο επαψε να φορτιζει μετα την αναβαθμιση που εκανα.

Υπαρχει περιπτωση να κατεστρψα κατι αθελα μου με το twrp;

One Plus 8pro 12/256
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω την βοηθεια σας.Το κινητο επαψε να φορτιζει μετα την αναβαθμιση που εκανα.

Υπαρχει περιπτωση να κατεστρψα κατι αθελα μου με το twrp;

 

Δεν έχει σχέση κατά 90% η ρομ με την φόρτιση εκτός και αν είναι AOSP moded. Κάνε το εξής σε πρώτη φάση και αν δεν παίζει πήγαινε να πάρεις ένα καλώδιο. Σβήσε το κινητό και βάλε τον φορτιστή και το καλώδιο στο κινητό με την πάνω πλευρά να έχει τις χαραγματιες του ακροφυσίου και όχι το ίσιο τμήμα. Άστο μέχρι να δείξει ότι μπαίνει σε φόρτιση. Μετά βγάλτο και βάλτο κανονικά. Αν φορτίζει είσαι οκ αν όχι πας για καλώδιο. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω την βοηθεια σας.Το κινητο επαψε να φορτιζει μετα την αναβαθμιση που εκανα.

Υπαρχει περιπτωση να κατεστρψα κατι αθελα μου με το twrp;

 

Οχι. Και να ήθελες να το κάνεις απλα δε γίνεται. Εχεις κάνει την ιδια ερωτηση 3 φορες και σου απανταμε ολοι το ίδιο. Αλλες τόσες να ρωτήσεις, μεχρι μα αλλαξεις καλώδιο αλλη λυση δε θα βρείς. Εχει συμβει σε πολλους εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την αναστατωση .Τελικα ειχατε δικιο,αλαξα καλωδιο και το κινητο φορτιζει κανονικα.

Δεν μπορω ομως να το καταλαβω αν ειναι τυχαιο η κατι εγινε.

Ευχαριστω και παλι.

Καλωδιο κανει ενα απλο usb ---> C η θελει το γνησιο δικο του;

One Plus 8pro 12/256
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την αναστατωση .Τελικα ειχατε δικιο,αλαξα καλωδιο και το κινητο φορτιζει κανονικα.

Δεν μπορω ομως να το καταλαβω αν ειναι τυχαιο η κατι εγινε.

Ευχαριστω και παλι.

Καλωδιο κανει ενα απλο usb ---> C η θελει το γνησιο δικο του;

 

Για φόρτιση κάνουν όλα για μεταφορά Data μπορεί να έχεις θέμα. Όχι απόλυτα αλλά έτσι είναι το 30% των καλωδίων έχει θέμα. Κάνε πάντως και αυτό που σου είπα πριν το πετάξεις με το να το βάλεις ανάποδα. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Κάνει οποιοδήποτε, το μόνο που αλλάζει είναι το πόσο ποιοτικό είναι και το πόσο ρεύμα θα μεταφέρει. Εγώ για μπακαπ και για ψιλοεξτρίμ περιπτώσεις πήρα ένα 3μετρο από αλί.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Προσπαθώ να περάσω την 23s του ChrisBal στο κινητό και μου βγάζει "Cannot copy item. The device has either stopped responding or has been disconnected". Disconnected προφανώς δεν είναι, το βλέπω το κινητό και μπορώ να μεταφέρω μικρά αρχεία πχ φωτογραφίες. Το έχω βγάλει και βάλει 2-3 φορές αλλά μου βγάζει το ίδιο μήνυμα. Ξέρει κανένας τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Προσπαθώ να περάσω την 23s του ChrisBal στο κινητό και μου βγάζει "Cannot copy item. The device has either stopped responding or has been disconnected". Disconnected προφανώς δεν είναι, το βλέπω το κινητό και μπορώ να μεταφέρω μικρά αρχεία πχ φωτογραφίες. Το έχω βγάλει και βάλει 2-3 φορές αλλά μου βγάζει το ίδιο μήνυμα. Ξέρει κανένας τι μπορεί να είναι?

 

Αλλαξε θυρα usb, αν εισαι σε desktop προτιμησε μια usb θυρα πανω στη μητρικη και οχι καποια απο τις μπροστινες.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο έκανα αυτό που είπες,το κινητό δείχνει ότι φορτίζει αλλά στην πραγματικότητα δεν κάνει τίποτα.Στο laptop που το συνδέω κάνει σαν να βγάζω και να βάζω το καλώδιο.
One Plus 8pro 12/256
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο έκανα αυτό που είπες,το κινητό δείχνει ότι φορτίζει αλλά στην πραγματικότητα δεν κάνει τίποτα.Στο laptop που το συνδέω κάνει σαν να βγάζω και να βάζω το καλώδιο.

 

Πετα το καλωδιο απο το παραθυρο. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα... Παιδιά πέρασα την 23s crisbal η οποία είναι σούπερ τούμπανο... Έχω ένα θεματακι όμως και θέλω την βοήθεια σας... Πήρα ένα Bluetooth handsfree lg HBS810... Όταν μιλάω μου λένε ότι μικροφωνιζει... Χρειάζεται να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο τηλέφωνο; κατά τα άλλα όλα δουλεύουν ρολόι...
samsung s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα... Παιδιά πέρασα την 23s crisbal η οποία είναι σούπερ τούμπανο... Έχω ένα θεματακι όμως και θέλω την βοήθεια σας... Πήρα ένα Bluetooth handsfree lg HBS810... Όταν μιλάω μου λένε ότι μικροφωνιζει... Χρειάζεται να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο τηλέφωνο; κατά τα άλλα όλα δουλεύουν ρολόι...

 

Παίξε με το V4A..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο έκανα αυτό που είπες,το κινητό δείχνει ότι φορτίζει αλλά στην πραγματικότητα δεν κάνει τίποτα.Στο laptop που το συνδέω κάνει σαν να βγάζω και να βάζω το καλώδιο.

 

Το καλώδιο μια χαρά είναι και εμένα το ίδιο έκανα με καινούργιο PC τελευταίας γενιάς. Οι drivers φταίνε. Έχω Windows 10 pro. Πας device manager>portable devices>Σε βγάλει ερωτηματικό η;θαυμαστικό διπλό κλικ επάνω εκεί σε βγάζει παράθυρο πας στην καρτέλα driver >Update driver Θα σου βγάλει παράθυρο με 2 επιλογές θα πατήσεις την δεύτερη θα βγάλει πάλι ένα άλλο παράθυρο θα πατήσεις εκεί την μια και μοναδική επιλογή που έχει μετά θα βγει ένα άλλο παράθυρο και εκεί θα επιλέξεις τον driver MTP USB device Θα βάλει τον driver το κλείνεις όλα και μια διαβάστηκε το κινητο από το PC.

Το καλώδιο θα το έχεις συνδεμένο στο PC και το κινητό σου.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο μια χαρά είναι και εμένα το ίδιο έκανα με καινούργιο PC τελευταίας γενιάς. Οι drivers φταίνε. Έχω Windows 10 pro. Πας device manager>portable devices>Σε βγάλει ερωτηματικό η;θαυμαστικό διπλό κλικ επάνω εκεί σε βγάζει παράθυρο πας στην καρτέλα driver >Update driver Θα σου βγάλει παράθυρο με 2 επιλογές θα πατήσεις την δεύτερη θα βγάλει πάλι ένα άλλο παράθυρο θα πατήσεις εκεί την μια και μοναδική επιλογή που έχει μετά θα βγει ένα άλλο παράθυρο και εκεί θα επιλέξεις τον driver MTP USB device Θα βάλει τον driver το κλείνεις όλα και μια διαβάστηκε το κινητο από το PC.

Το καλώδιο θα το έχεις συνδεμένο στο PC και το κινητό σου.

 

Πήρε ήδη άλλο καλώδιο και έπαιξε κατευθείαν για την φόρτιση που εκεί είχε πρόβλημα αλλά καλά κάνεις και λες τι έκανες κι εσύ για τους επόμενους. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ την LeMax2_CN-23s_CrisBalGreece εδώ και μερικές μέρες. Πολύ ευχαριστημένος και από μπαταρία και από ταχύτητα κι απ' όλα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μπράβο και πάλι CrisBal!

 

Και δυο ερωτήσεις μήπως και ξέρει κανείς. Έχετε βρει κανένα πρόγραμμα κάμερας που να τραβάει video στα 60fps, έστω και σε FHD; Και μήπως ξέρει κανείς εφαρμογή που να χρησιμοποιεί τα δαχτυλικό αποτύπωμα μόνο για να ξυπνάει την οθόνη, χωρίς κλείδωμα;

 

Κι ακόμη κάτι. Πως και δεν υπάρχει δυνατότητα χρήσης h265 κωδικοποίησης στο video αντί για h264; Το υποστηρίζει κι αυτό ο επεξεργαστής... Ίδια ποιότητα στο μισό μέγεθος...

Edited by zombie_wireless
Link to comment
Share on other sites

Παίξε με το V4A..

 

Χρήστο έπαιξα... Ενεργοποίησα όλες τις επιλογές αλλά επιμένει το πρόβλημα... Και το θέμα είναι ότι το Bluetooth είναι καλό και ακριβό... Δεν είναι κανένα φτηνιάρικο...

samsung s7 edge
Link to comment
Share on other sites

διαβάζω για αισθητή βελτίωση της φωτογραφικής με κάποια ΡΟΜ (aosp, αν θυμάμαι καλά), κατάλαβα κάτι λάθος;

 

Όσοι έχετε τη σχετική ΡΟΜ ή την αντίστοιχη εφαρμογή κάμερας, μπορείτε να το επιβεβαιώσετε;

 

Η αμερικανική έκδοση έχει γίνει πολύ θελκτική για 64γίγα αποθηκευτκό....άμα βελτιωθεί κι η κάμερα, μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έρχεται η leeco στην Ελλάδα επίσημα. Αν και δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά μου. Ελπίζω ότι η επόμενη γενιά τηλεφώνων leeco να έχουν και ελληνικά γιαυτους που το επιθυμούν. Αν και απόσυρθηκε από την αγορά της Ινδίας.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. :D

Είπα να μοιραστώ την εμπειρία μου μετά από εξονυχιστικούς ελέγχους σε χρήση με την παραπάνω rom.

 

ΥΠΕΡ

- Τρομερές δυνατότητες παραμετροποίησης.

- Πάρα πολύ όμορφο UI με όλα τα βασικά apk για καθημερινή χρήση.

- Συχνά updates και διορθώσεις.

 

KATA

- Mεγάλη κατανάλωση μπαταρίας 3,5 hrs/sot max

- Μεγάλη κατανάλωση ram αν και δεν μασάει το κινητό.

- Μικρό θέμα με τον αυτόματο φωτισμό.

- Προβληματική κάμερα με αρκετά crashes κατά την χρήση, λόγω παραμετροποίησης CAM2API

- Δεν αποθηκεύει τα video μετά από λίγο και παρ'όλες τις αλλαγές και προσπάθειες δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει.

- Οι αναδυόμενες ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά όχι όμως τα tag notifications ενώ στο watsup.apk & tele.apk καθόλου

- Δυσλειτουργία σε ταυτόχρονη χρήση 4G - BT (όχι πάντα)

- Δεν υποστηρίζει VoLTE (δεν μας νοιάζει απλά το αναφέρω).

- Δεν υποστηρίζει ακουστικά CDLA

- Έχει θεματάκια με την φόρτιση όταν είναι σβηστό το κινητό (δεν φορτίζει αν δεν το βάλουμε-βγάλουμε 2 φορές).

- Δεν είχε παντού Ελληνικά αλλά τα έστειλα στους DEV και από την επόμενη θα είναι κατά 99% καθώς και τα κατάληλα scripts για βελτίωση της μπαταρίας μέσω των παραμετροποιήσεων του ΑΚΤ.

 

Προς το παρόν γύρισα στην 23s λόγω σταθερότητας, κάμερας και μπαταρίας. Κατά τα άλλα πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο σε AOSP υπάρχει εκεί έξω και όταν διορθωθούν τα παραπάνω προβληματάκια θα είναι η καλύτερη ρομ για το LeMax2. ;)

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δούμε πως σετάρουμε το V4A για να έχουμε τον καλύτερο ήχο που είχαμε ποτέ σε κινητό. ;)

 

ΟΔΗΓΙΕΣ

-Κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση του V4A αν δεν την έχουμε https://mega.nz/#!4B01HTYR!gaurniYIblVBTxn90qubnfLTvTEezWUC-0dF-8-2PP8 και την εγκαθιστούμε. Η 23s η δική μου την έχει ενσωματωμένη.

- Ανοίγουμε και πατάμε στο 1ο ενεργοποίηση και στο Convolver ενεργοποίηση.

- Κατεβάζουμε αυτά για το V4A https://mega.nz/#!FUcllRoJ!6y_67rJLdG0J7j0r03n5e_wSJg5Qq6VpRYBro3nxW-4

-Αποσυμπιέζουμε να δούμε τους φάκελους που έχει μέσα και τα βάζουμε με τον root file manager (φωτό1) >sdcard or emulated storage>data>Viper4A> και αντικαθιστούμε και τους δύο φακέλους που υπάρχουν εκεί (kernel & profile) με αυτούς που έχει μέσα το zip (kernel & profile) ενώ μετά πηγαίνοντας στον φάκελο kernel θα δούμε όλα τα αρχεία μέσα στο kernel/file (φωτό2).

-Σετάρουμε το V4A με ενεργοποίηση Convolver και για headset & speaker κλπ (φωτό3) .

-Eπιλέγουμε προφίλ Dolby prologic ii ή και τα άλλα 200 που έχει μέσα (φωτό4) ενώ μπορούμε να παίξουμε και με equalizer (δεν χρειάζεται).

-Έχουμε τώρα τον καλύτερο ήχο που είχαμε ποτέ σε κινητό. ;) Εννοείτε το DOLBY το έχουμε κλειστό.

Σημαντικό : Χρειάζεται δικαιώματα Root για να παίξει.

 

ScreenShots

 

viper4a_1.jpg viper4a_2.jpg viper4a_3.jpg viper4a_4.jpg

 

ΟΔΗΓΙΕΣ & Link γιαRR-Google_Nougat 7.1.2

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7203042#post7203042

 

ΟΔΗΓΙΕΣ & Link για V4A σε RR 6.0.1 & LINEAGE & AOSP

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7181554#post7181554

 

DOLBY ATMOS για όλες τις rom. Λήψη εγκατάσταση απόTWRP

https://www.androidfilehost.com/?w=file-thanks&fid=745425885120724280&mid=145&download_id=hmf43tcq2d47fl9mvdif5bila6&tid=1499507254&hc=f8e25cf13e63299011bfc01e2e8a6289c21f0a03e61bcab05d488dde284434b8

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

 

@CrisBal : if you installed TWRP 3.1, can you please make again a backup of your "firmware" partition? I would like to try to restore your backup...

 

Many thanks for any help. I am quite desperate!

Here you are my friend but i don't think that resolve your problem because is hardware problem in about 99%! :(

https://mega.nz/#!dE1jVA7L!x48_kI26rnk71zhXWF_5THJxET3gpRZTZAfIwHTj40Y

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...