Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Drivers http://adbdriver.com/documentation/how-to-install-adb-driver-on-windows-8-10-x64.html και οδηγίες.

Εγω έχω την Light και χαίρομαι που δεν έχει τα le-crap... :lol:

Σου είπα τι έχει η κάθε μία.. Διαλέγεις.. Σταθερή, πειραγμένη, miui, developer, ελαφριά... :wacko::wacko:

Γίνεται να μην ακολουθήσω τον μάστερ μετά ?

Ευχαριστώ πολύ, και όλα αυτά χωρίς να έχω παραλάβει καν. Φαντάσου απορίες μετά :p

Link to comment
Share on other sites

Εκτός το backup, το qr είναι χρήσιμο και για διάφορους άλλους κωδικούς που σκαναρω. Ελεγα μήπως γλυτώσω κάποια εφαρμογή του play store.

Απάντησες μόνος σου. Qr code reader 1,1mb!;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να μην ακολουθήσω τον μάστερ μετά ?

Ευχαριστώ πολύ, και όλα αυτά χωρίς να έχω παραλάβει καν. Φαντάσου απορίες μετά :p

 

Κοίτα αν θα το έχεις ως κυρίως τηλέφωνο ξεκίνησε με την 19s ή την 20GRs.Η 566D και η Light είναι beta test developer rom Και δεν ξέρω τι μπορεί να βγάλει στην χρήση. Ενώ την 19 & 20 την έχουν σκίσει παγκοσμίως και δεν έχει θέματα... Αποφασίζεις ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Στην 566 η μπροστά κάμερα βγάζει χάλια φωτογραφίες και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Χαντακωνει πολύ τα 8mpx. Το θετικό με την 566 είναι η μπαταρία!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ως νέος χρήστης του Le Max 2 (το έχω μια εβδομάδα), και στο συγκεκριένο φόρουμ, προσπαθώ να καταλάβω πως θα φτιάξω 2 πράγματα που δεν λειτουργούν σωστά. α) Το fingerpint ( περιεργως μερικές φορές είναι τέλειο και καποιες φορές παιρνει και μισό λεπτό - στο οποίο έχει δωθεί λύσει αλλά προφανώς πρεπει να διαβάσω ξανα την διαδικασία) και β) το πρόβλημα με το 4g δίκτυο (αν υπάρχει λύση γιατί απ'όσα διαβασα μέχρι στιγμής έχω καταλάβει οτι μάλλον δεν υπάρχει).

 

Εχω κάνει το updated στην 5.9.020S gloabal stock rom που την βρήκα εδώ

https://devs-lab.com/download-letv-official-stock-rom.html#How_to_install_LeTv_Stock_ROMs

και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα (αν και θα ηθελα να βγάλω τις κινεζιές απο το τηλεφωνο) εκτός απο το 4g

 

Θα εκτιμούσα οποιδήποτε feedback για το θέμα του 4G και για να μην ψάχνω εκατό ώρες ένα λινκ με βήμα προς βήμα οδηγό στο πως περνάω την, εξαιρετική κατα γενική ομολογία ρομ του Chris.

 

ευχαριστω και συγγνώμη αν το ποστ έπρεπε να είναι αλλού

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες έχουν καμία σχέση με την rom? Ή δεν εξαρτάται?

 

Και επίσης Chris, από τις rom σου, ποια λες έχει την μεγαλύτερη διάρκεια σε μπαταρία?

Edited by Johnny_Spec
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Όσοι περάσατε την 566D είχατε 4g+? Παλιότερα το aggregation δε δούλευε.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Όσοι περάσατε την 566D είχατε 4g+? Παλιότερα το aggregation δε δούλευε.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

 

Καλημέρα. Δεν νομίζω να έχει κάνει στα radio config είναι της 466D ο Kernel με ψιλό διορθώσεις. Είπαμε αναμονή για την Nougat.

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι φωτογραφίες έχουν καμία σχέση με την rom? Ή δεν εξαρτάται?

 

Και επίσης Chris, από τις rom σου, ποια λες έχει την μεγαλύτερη διάρκεια σε μπαταρία?

 

Έχουν σχέση... Φυσικά λόγω αρχείων config & drivers το θέμα είναι ότι μπορεί να έχει να κάνει και κινητό χ820 με κινητό χ822 ανάλογα την ρομ. Σε εμένα στο χ822 η μπροστινή κάμερα δουλεύει σούπερ στην 566D. Όπως πριν δλδ... Μπαταρία δεν μπορώ να πω αλλά σίγουρα μέχρι να περάσουν μέρες με την 566D για τώρα η 20GRs.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην 566 η μπροστά κάμερα βγάζει χάλια φωτογραφίες και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Χαντακωνει πολύ τα 8mpx. Το θετικό με την 566 είναι η μπαταρία!

Να κοιτάξω να ανεβάσω αφού δοκιμάσω την κάμερα από την 20 που ήταν οκ.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι απλά fixes για base band και όχι reconfiguration. Όταν βγει επίσημα θα ξέρουμε. Η nougat χρησιμοποιεί open config api για baseband που σχεδόν όλα τα δίκτυα στον κόσμο υποστηρίζουν πλέον. Αν το κλείσουν και αυτό το ΑΡΙ μιλάμε πλέον ότι είναι η πολιτική τους να μην υποστηρίζουν δίκτυα εκτός των συνεργαζόμενων.

 

 

Sent from my iPod touch using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι απλά fixes για base band και όχι reconfiguration. Όταν βγει επίσημα θα ξέρουμε. Η nougat χρησιμοποιεί open config api για baseband που σχεδόν όλα τα δίκτυα στον κόσμο υποστηρίζουν πλέον. Αν το κλείσουν και αυτό το ΑΡΙ μιλάμε πλέον ότι είναι η πολιτική τους να μην υποστηρίζουν δίκτυα εκτός των συνεργαζόμενων.

Πολύ σωστά. Αν ανοίξεις και ξεζιπαρεις το update που έχω στο ποστ της 566D θα δεις ότι έχει απλά τροποποιημένα αρχεία για τις radio bands & modem που αφορούν το λειτουργικό και όχι reconfiguration του Kernel. Όπως πολύ σωστά είπες σε παλαιότερο ποστ πρέπει οι αλλαγές να γίνουν στο Device firmware και στο Kernel tree για να δούμε όλες τις λειτουργίες που υποστηρίζει ο SD 820. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Λίγα λόγια για τη rom . Η rom είναι αποτέλεσμα επεξεργασίας και με full debloating από εμένα και βασίζεται στην 566D. Επειδή μου ζήτησε ο χρήστης @pantelos να έχει μία rom χωρίς Leeco accounts, apks κλπ, μόνο τα απαραίτητα του συστήματος.Φυσικά όπως και η κανονική 566D, διαθέτει 150 tweaks για μπαταρία CPU,GPU,RAM κλπ και σε αυτή υπάρχει κανονικά ο φάκελος init.d με sqlite και πολλά script modes για ταχύτητα, διαχείριση ενέργειας, απόκριση CPU κλπ...;)

Όπως πάντα η συμβουλή μου¨Δεν αλλάζουμε την rom στο κινητό μας αν είμαστε ευχαριστημένοι από αυτή"!

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Με custom TWRP recovery

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1.Έχουμε εγκατεστημένη μία rom, με την οποία ήρθε το κινητό, official ή όχι Αν έχετε Indian Stock ή Μiui δείτε τα 8 & 8b.. Έχουμε μπαταρία πάνω από 80% και φυσικά έχουμε TWRP αν όχι εδώ https://dl.twrp.me/x2/twrp-3.0.2-1-x2.img.html

 

2.Βάζουμε την rom χύμα στο κινητό (όχι σε φάκελο) ή σε USB/OTG

 

4. Απενεργοποιούμε το τηλέφωνό μας μέσα από το σύστημα ή πατώντας συνέχεια το δεξί κουμπί (on/off).

 

5.Στο κινητό μας πατάμε ταυτόχρονα για λίγη ώρα τα κουμπιά volume up (+)& on/off μέχρι να γράψει LeEco Recovery και μετά τα αφήνουμε.

 

6.Μπαίνουμε στο TWRP recovery και πατάμε το Wipe> advance wipe και επιλέγουμε (Data & Cache & ART DALVIC/cache ) το γνωστό factory reset . Κάνουμε slide δεξιά για να γίνει. Ή απλά σέρνουμε το slide κάτω προς τα δεξιά για να γίνει μόνο του. Αν θέλουμε clean installation κάνουμε όλα τα wipes και εγκαθιστούμε.

 

7.Γυρνάμε στην αρχική πατάμε INSTALL και βρίσκουμε την rom την επιλέγουμε και κάνουμε slide δεξιά για να γίνει η εγκατάσταση. Μόλις τελειώσει κάνουμε Wipe μόνο Dalvic/Art Cache & cache. Το κουμπί κάτω αριστερά και slide δεξιά. Εδώ τελειώνουν τα βήματα για την εγκατάσταση αν είχατε την ρομ που ήρθε το κινητό και τώρα πάτε στο Νο 9.

 

8 Μόνο από Ιndian Aν είστε με Indian ήδη full wipe & Internal Storage και μετά την ρομ στο κινητό μέσω TWRP και φλασάρισμα.

8.b Αν είστε με άλλη rom πχ CM, Miui, Mokee κλπ, Advance wipe και τα επιλέγετε όλα ΕΚΤΟΣ Internal Storage.

 

9. Η εγκατάσταση στο TWRP διαρκεί περίπου 2 λεπτά. Στην πρώτη εκκίνηση θα αργήσει το κινητό να ξεκινήσει 3λεπτά & 18 δευτερόλεπτα.!.

Η rom έχει προεπιλογή γλώσσας τα Ελληνικά. Αλλάξτε την χώρα σε άλλες χώρες και περιοχές, για να έχετε ,σε σωστή λειτουργία όλες τις επιλογές ενεργές, αφού όλες οι κινέζικες onboard εφαρμογές λείπουν. Οπως πάντα, μόλις μπείτε στο σύστημα και τελειώσετε τις ρυθμίσεις σας, πηγαίνετε στις Ρυθμίσεις - πληροφορίες τηλεφώνου - πατήστε 7 φορές συνεχόμενα στο αριθμός έκδοσης - (έτσι γίνεστε προγραμματιστές)-( σε κάθε επανεκκίνηση να το κάνετε), μετά πάτε πίσω - Επιλογές για προγραμματιστές - και μέσα τικαρετε τα : Εντοπισμός σφαλμάτων USB και ποιο κάτω εκεί που λέει (3 μαζεμένα είναι) Κλίμακα κίνησης παραθύρου, Κλίμακα κίνησης μετάβασης, Κλίμακα διάρκειας Animator, μπαίνετε μέσα σε αυτά και επιλέγετε παντού σαν νούμερα το 0,5!

 

 

10. Προαιρετικό: Αφού τελειώσετε με τις ρυθμίσεις σας ξαναπατε TWRP και περνάτε κατευθείαν και αυτό το πρώτο UPDATE που διορθώνει λέει ο προγραμματιστής τα radio bands & modem.(Προαιρετικό) Εγώ το έκανα και δεν είδα κάποια ορατή αλλαγή.

Επιλέγουμε το ζιπ και κάνουμε Wipe μόνο Dalvic/Art Cache & cache>Install >Slide δεξιά για να μπει

https://mega.nz/#!JUkH3IhI!QUZnqVAzf1Zy6dZnjMSPHll93FZgeBqy15Zi9-5vC54

και κάνετε reboot to system με Wipe μόνο Dalvic/Art Cache & cache.

 

11. Δεν υπάρχει ο Browser που συνεργάζεται με το Qr Scan Code όπως και στην αρχική 566D από τους Γερμανούς developers, οπότε κατεβάστε εγαρμογή από το PlayStore για να σκανάρετε ότι θέλετε. Βάλτε όποια θέλετε εσείς, μόνο να ξέρετε ότι δεν θα δουλεύει το scan-qrcode από τις ρυθμίσεις wifi. Επίσης η θερμοκρασία μπαταρίας κάνει κάτι τρέλες και μάλλον ισχύουν τα 2 πρώτα νούμερα. Επίσης η ταχύτητα Internet εμφανίζεται μόνο στα Data. ΔΕΝ υπάρχουν ποια τα LeEco synch, Lecloud, Account Manager, κλπ, τα αφαίρεσα και από το μενού των ρυθμίσεων. Φυσικά δεν θα δείτε πουθενά να ρωτάει για επαναφορά απο προηγούμενο LeEco τηλέφωνο.Αγνοήστε τυχόν μήνυμα κατά την πρώτη έναρξη (οι επαφές έχουν σταματήσει) είναι από τις GoogleContacts.Δεν θα το ξαναδείτε...

 

12. Τέλος!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ

 

Αλλαγές-Βελτιώσεις στο boot.img και στον kernel.

Βελτίωση των εφαρμογών για καλύτερη απόκριση και Full Debloat.

Προσθήκη Ελληνικών με 20.000 σειρές μεταφράσεις, όπου ήταν δυνατόν 98% περίπου

Προσθήκη όλων των tweaks (από την 20GRs.

Προσθήκη Sqlite & init.d support με scripts για μέγιστη απόδοση.

Προσθήκη gps.config για Ελλάδα-Ευρώπη. Κλείδωμα σε 5δευτερ 24 δορυφόρων με 9 feet απόκλιση!

Προσθήκη φόντων για Ελληνική γραμματοσειρά.

Αλλαγές στον νέο Drawer launcher-απομάκρυνση της εφαρμογής LIVE, προσθήκη Ελληνικών.

Προσθήκη επιλογής κατά την έναρξη για χρήση Nova Launcher, AsusLauncher, LeuiLauncher.

Προσθήκη MultiGapps.

Βελτιώσεις τρελές για μπαταρία με standby use 4 μέρες και sot 6,5ώρες.

Προσθήκη Google Dialer&Contacts, ώς system app's, xposed installer, SuperSU 2.79, AdAway,WinRar,BlackMart, ,Chrome κλπ. Απομάκρυνση ΟΛΩΝ των Leeco εφαρμογών, πλην του συστήματος και του υλικού hardware.

Προσθήκη ήχων.

Προσθήκη του AsusFileManager, Google Synchro Calendar, Google Clock, OgyTube, SwiftKeyboard, GoogleFit. Φυσικά μπορείτε όποιο από αυτά θέλετε να το απεγκαταστήσετε και να βάλετε της αρεσκείας σας.

Προσθήκη όλων των APN για Ελληνικούς παρόχους κινητής.

Προσθήκη δυνατότητας adb,mtp shell χωρίς περιορισμούς, με αλλαγή στον kernel

Ρύθμιση στο build.prop για υποστήριξη cam2API για LiveVideo, LteBands,DNS.

 

 

Εγκατάσταση xposed intaller και ρυθμίσεις για την σωστή εγκατάσταση του xposed.zip.

!Προσοχή! Θα βάλετε το xposed x87 framework κατευθείαν μέσα από την εφαρμογή (συννεφάκι) και όχι από από το TWRP, γιατί μετά μέσα στο σύστημα Θα χτυπήσουν οι υπηρεσίες play.

 

 

SCREENSHOTS

Screenshot_20170114_085243.jpg Screenshot_20170116_084350.jpgScreenshot_20170111_163515.jpg Screenshot_20170111_163616.jpg Screenshot_20170111_163541.jpg Screenshot_20170113_143843.jpg Screenshot_20170115_230304.jpg Screenshot_20170114_141412.jpg Screenshot_20170114_153545.jpg Screenshot_20170116_102231.jpg

 

DOWNLOAD MEGA

 

 

https://mega.nz/#!cBFWgSxR!k5rlMidYFxN79XC4_-dLV6UQmAYU3wAawzWfCbaoP5c

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κι εγώ κι ευτυχώς το κινητό σε εξαιρετική κατάσταση και με προσεγμένο θέμα. 3 θεματάκια.

1. Η rom είναι η 5.8.018s (stable) και θέλω να τηνν αλλάξω για να βάλω την 20 grs μάλλον, οπότε θέλω να μου πείτε με την σειρά λίγο ποια βήματα κάνω αν κι έριξα μία ματιά

2. Έχω θέμα με το fingerprint. Δεν μου έχει καν την επιλογή για ανάγνωση fingerprint, δεν μου το έβγαλε όταν άνοιξα το κινητό, μάλλον δεν δουλεύει, τι μπορώ να κάνω για αυτό

3. Πάω να φτιάξω leeco account, δεν αναγνωρίζει το κινητό μου και δεν αλλάζει το region

Edited by Johnny_Spec
Link to comment
Share on other sites

Πάω στείλω φωτό και βιντεο στο messeger και βγάζει ότι η εφαρμογή δεν λειτουργεί (έχει σταματήσει)...και την διακόπτει! Άσε που μετά είσαι αναγκασμένος να ανοιγοκλείσεις το κιν.!!! Έλεος! Άρχισαν τα όργανα και τα χαζά που φοβόμουν πάντοτε!!! Την ξανακατέβασα...τίποτα πάλι...άντε με τις υγείες μας!

Μην πειράζετε το τηλ. εάν αυτό δουλεύει σωστά! Δεν άκουσα την 1η εντολή χρήσης κινητών!

OMG! και συμβαίνουν όλα όταν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου...πως εξηγείται αυτό το φαινόμενο??

Υ.Γ. Εμένα πάντως όταν κλείνει το τηλέφωνο γράφει: "Γίνομαι πιο ηλίθιο κάθε μέρα" 566D!

Edited by LeMoufa2
Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη παρατήρηση στην light έκδοση μου εμφανίζει 2 dialer και contacts.

Διάβασε το ποστ προσεκτικά. Έχουν βάλει οι Γερμανοί εκτός από τα στοκ και Google dialer & contacts. Πας προεπιλογες εφαρμογών και ορίζεις με ποια θες να παίζεις. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάω στείλω φωτό και βιντεο στο messeger και βγάζει ότι η εφαρμογή δεν λειτουργεί...και την διακόπτει!1 Άρχισαν τα όργανα και τα χαζά που φοβόμουν πάντοτε!!!

Μην πειράζετε το τηλ. εάν αυτό δουλεύει σωστά! Δεν άκουσα την 1η εντολή χρήσης κινητών! OMG! και συμβαίνουν όλα όταν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου...πως εξηγείται αυτό το φαινόμενο??

Κανονικά στέλνει και με τα δύο... Μόλις έστειλα 2+2... Δώσε δικαιώματα από τις άδειες εφαρμογών για χρήση εσωτερικού χώρου και βίντεο φωτογραφιών κλπ

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Πάω στείλω φωτό και βιντεο στο messeger και βγάζει ότι η εφαρμογή δεν λειτουργεί (έχει σταματήσει)...και την διακόπτει! Άσε που μετά είσαι αναγκασμένος να ανοιγοκλείσεις το κιν.!!! Έλεος! Άρχισαν τα όργανα και τα χαζά που φοβόμουν πάντοτε!!! Την ξανακατέβασα...τίποτα πάλι...άντε με τις υγείες μας!

Μην πειράζετε το τηλ. εάν αυτό δουλεύει σωστά! Δεν άκουσα την 1η εντολή χρήσης κινητών!

OMG! και συμβαίνουν όλα όταν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου...πως εξηγείται αυτό το φαινόμενο??

Υ.Γ. Εμένα πάντως όταν κλείνει το τηλέφωνο γράφει: "Γίνομαι πιο ηλίθιο κάθε μέρα" 566D!

2η εντολή :Αν κάτι δεν ξέρουμε πως να το σεταρουμε το αφήνουμε ως έχει.... :p Έκανα και live video και record video και selfy και μιξ-ταπάντα...

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κι εγώ κι ευτυχώς το κινητό σε εξαιρετική κατάσταση και με προσεγμένο θέμα. 3 θεματάκια.

1. Η rom είναι η 5.8.018s (stable) και θέλω να τηνν αλλάξω για να βάλω την 20 grs μάλλον, οπότε θέλω να μου πείτε με την σειρά λίγο ποια βήματα κάνω αν κι έριξα μία ματιά

2. Έχω θέμα με το fingerprint. Δεν μου έχει καν την επιλογή για ανάγνωση fingerprint, δεν μου το έβγαλε όταν άνοιξα το κινητό, μάλλον δεν δουλεύει, τι μπορώ να κάνω για αυτό

3. Πάω να φτιάξω leeco account, δεν αναγνωρίζει το κινητό μου και δεν αλλάζει το region

 

Βάλε την; 19 s ή την 20GRs που παρακαμπτει το Leeco account. Αν τώρα είσαι από τους ατυχους με το Fingerprint που δεν είσαι αφού μου λες ότι φοράς 18s είναι η fastboot που χαλάει το Fingerprint στα Χ822 και θα πρέπει να βάλεις χειροκίνητα τα αρχεία του Fingerprint που έχω ποσταρει παραπάνω. Βάλε πρώτα ρομ και μετά βλέπεις.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Λίγο συνοπτικά τα βήματα για να μην παραλείψω κάτι. πχ 1) περνάς adb στον υπολογιστή, 2) συνδέεις με το κινητό 3) Περνάς και εγκαθιστάς την Twrp, 4) Ακολουθεείς οδηγίες για την 20 ge 5) Περνάς το fixάκι για τα παράθυρα, 6) Τσεκάρεις για fingerprint αλλιώς περνάς από το αρχείο παραπάνω χειροκίνητα

 

Τα είπα ακριβώς? Χρειάζεται η sim μέσα, γιατί είναι ακόμα στο άλλο κινητό

 

Και για το fingerprint σκέφτομαι να ζητήσω partial refund,να κρατήσω το κινητό και να κάνω τα fixακια που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε απάντηση από Γερμανία για το Fingerprint.

To Fingerprint.mbn to κάνουμε extract με 7zip. Τα αρχεία που βρίσκουμε τα πάμε μέσω TWRP ή root explorer στο device/persist/data/Fingerprint και κάνουμε επικόλληση και αντικατάσταση των υπαρχόντων με δικαιώματα σωστά read /write. Έκανα αντιγραφή τα δικά μου που δουλεύει ο sensor και τα ανέβασα στο MEGA https://mega.nz/#!ZddkCT5L!L-Y1pUr8_qyrynd6K_zJkuBjhwa4rkv-qzQYbBZ3AO8

ή πάρτε το mbn αρχείο και κάντε το αποσυμπίεση όπως μας είπε ο φίλος από Γερμανία. ;)

 

Ακολούθησα τα βήματα για την επίλυση του προβλήματος με το αποτύπωμα χωρίς επιτυχία. Καταρχήν, να αναφέρω ότι τρέχω την ινδική 19S με stock recovery. Εγκατέστησα TWRP χωρίς να επιτρέψω να διαγράψει τo stock recovery και χωρίς να είμαι root. Δυστυχώς δεν βρήκα το path device/persist/data/Fingerprint στο οποίο αναφέρεσαι για να βάλω τα αρχεία. Από το partition firmware βρήκα το fingerpr.mdt, το ανάφερες αρχικά (ρωσικό dev site), και ανοίγοντάς το με το 7zip φαίνεται να έχει τα ίδια αρχεία με το fingerprint64.mbn που υπάρχει στο qfil.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου...

 

1) ¨ενα καλό review http://www.devicespecifications.com/ru/editor-review/88fb12

Γνωρίζετε ότι το τηλέφωνό μας έχει υποστήριξη 2Χ2 MU-MIMO? Το έχουν μόνο τα τελευταία τεχνολογίας και ακριβά modem router!!!

Αλλά τι λέω τώρα... ΄για κάποιους...

 

2) Αυτά τα βήματα τα εγκρίνεις Crisbal?

Αλλαγή του animation εκκίνησης στο Android με τη Διαχείριση ρίζα Root αρχείων Explorer, SU Διαχείριση αρχείων ή ES Explorer

1. Λήψη και εγκατάσταση από την αγορά, οποιαδήποτε από τις παραπάνω διαχειριστές αρχείων.

2. Κατεβάστε το αρχείο zip από το animation εκκίνησης σε αλλεπάλληλη συσκευή σας, η οποία έχει συνήθως ένα όνομα bootanimation.zip

3. Αντιγράψτε το αρχείο στη μνήμη του τηλεφώνου.

4. Αν το αρχείο έχει διαφορετικό όνομα, μετονομάστε το σε bootanimation.zip

5. Αντιγράψτε το αρχείο bootanimation.zip

6. Μεταβείτε στο φάκελο / system / media / στη συσκευή σας.

7. Μετονομάστε το αρχείο bootanmation.zip ότι υπάρχει σε bootanimation.bak.

8. Τοποθετήστε το αρχείο bootanmation.zip στον τρέχοντα φάκελο

9. Επανεκκινήστε το τηλέφωνό σας και να απολαύσετε το νέο animation εκκίνησης.

Edited by LeMoufa2
Link to comment
Share on other sites

Λίγο συνοπτικά τα βήματα για να μην παραλείψω κάτι. πχ 1) περνάς adb στον υπολογιστή, 2) συνδέεις με το κινητό 3) Περνάς και εγκαθιστάς την Twrp, 4) Ακολουθεείς οδηγίες για την 20 ge 5) Περνάς το fixάκι για τα παράθυρα, 6) Τσεκάρεις για fingerprint αλλιώς περνάς από το αρχείο παραπάνω χειροκίνητα

 

Τα είπα ακριβώς? Χρειάζεται η sim μέσα, γιατί είναι ακόμα στο άλλο κινητό

 

Και για το fingerprint σκέφτομαι να ζητήσω partial refund,να κρατήσω το κινητό και να κάνω τα fixακια που έχεις

 

1. Ναι drivers και τσεκάρεις διαχείριση συσκευών να το βλέπει και μέσα από το σύστημα αναμενο και από το TWRP ώστε αν πάει κάτι στραβά να μπορείς να γυρίσεις πίσω σε προηγούμενη ρομ. Σημαντικό βήμα οι drivers πρόσεχε να μπουν σωστά, αν και μπορεί να το δει και μόνο του σωστά αν έχεις ίντερνετ. Τσέκαρε το.

2. Συνδέεις το κινητό και μπαινεις fastboot (vol - & power) φλασάρισμα με το.exe που έχει το TWRP. Καλό θα είναι να κάνεις ένα Τσεκ πρώτα Bootloader. μην τυχόν είναι κλειδωμένος που δεν νομίζω.

3. Κανείς μπακαπ την ρομ που ήρθε να την έχεις επιλέγεις όλα τα κουτιά στο backup και αφού τελειώσει παίρνεις όλο το φάκελο TWRP και τον αντιγραφεις στο Pc για παν ενδεχόμενο.

4. Καθαρίζεις - σβηνεις το μπακαπ από το τηλέφωνο (TWRP - advance settings επιλέγεις το φάκελο - delete). Το έχεις στο Pc άρα δεν φοβάσαι γιατί πιάνει 8 GB. Ή άστο μέσα γι αρχή.

5. Βάζεις μέσα την ρομ και πατάς Wipe advance wipe και τικάρεις όλα τα κουμπιά εκτός usb & internal storage. Κανεις slide να γίνει.

6.Πατας reboot to recovery επιλέγεις install βρίσκεις το ζιπάκι της ρομ και slide installation.

7.Τελειωνει πατάς το κουμπί κάτω αριστερά Wipe cache & art/dalvic cache slide για να γίνει & reboot to system.

8. Mπαινεις σύστημα ρυθμίζεις κλπ σβηνεις κινητό.

9.Πατας vol+ & power μπαινεις TWRP περνάς το πρώτο φιξ που είναι στο ποστ της ρομ και μετά χωρις Wipe μπαίνεις σύστημα ξανασβηνεις και κάνεις το ίδιο για το φιξ σκοτεινά παράθυρα reboot to system χωρις wipe.

10. Μπαίνεις σύστημα και έχεις τελειώσει. Αν θες πρέπει να βάλεις αν θυμάμαι καλά και το φιξ για το scan qr code αλλά το βάζεις κι αργότερα αυτό. ;) Fingerprint το βλέπουμε μετά την ρομ.... Δοκίμασε μετά τα βίντεο για το Fingerprint και τα κολπα στην αρχικη σελίδα..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου...

 

1) ¨ενα καλό review http://www.devicespecifications.com/ru/editor-review/88fb12>>>

 

2) Αυτά τα βήματα τα εγκρίνεις Crisbal?

Αλλαγή του animation εκκίνησης στο Android με τη Διαχείριση ρίζα Root αρχείων Explorer, SU Διαχείριση αρχείων ή ES Explorer

1. Λήψη και εγκατάσταση από την αγορά, οποιαδήποτε από τις παραπάνω διαχειριστές αρχείων.

2. Κατεβάστε το αρχείο zip από το animation εκκίνησης σε αλλεπάλληλη συσκευή σας, η οποία έχει συνήθως ένα όνομα bootanimation.zip

3. Αντιγράψτε το αρχείο στη μνήμη του τηλεφώνου.

4. Αν το αρχείο έχει διαφορετικό όνομα, μετονομάστε το σε bootanimation.zip

5. Αντιγράψτε το αρχείο bootanimation.zip

6. Μεταβείτε στο φάκελο / system / media / στη συσκευή σας.

7. Μετονομάστε το αρχείο bootanmation.zip ότι υπάρχει σε bootanimation.bak.

8. Τοποθετήστε το αρχείο bootanmation.zip στον τρέχοντα φάκελο

9. Επανεκκινήστε το τηλέφωνό σας και να απολαύσετε το νέο animation εκκίνησης.

Γιατί παιδεύεσαι? Στείλε μου ποιο boot animation σου αρέσει να βλέπεις και σε 2 λεπτά σου στέλνω ζιπ να το περάσεις από το TWRP! ;) Όντως ωραίο review.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τα βήματα για την επίλυση του προβλήματος με το αποτύπωμα χωρίς επιτυχία.. Από το partition firmware βρήκα το fingerpr.mdt, το ανάφερες αρχικά (ρωσικό dev site), και ανοίγοντάς το με το 7zip φαίνεται να έχει τα ίδια αρχεία με το fingerprint64.mbn που υπάρχει στο qfil.

Ωραία αυτά τα ίδια αρχεία που ξεζιπαρες από το Fingerprint. 64.mbn του Qfil τα έβαλες στο προηγούμενο path που βρήκες? Έτσι ακριβώς μου είπε ο φιλος Γερμανία για Fingerprint.mdt και εκεί βάζουμε τα Fingerprint. mbn από το Qfil. Καντο και ποσταρε όλη την διαδικασία αλλιώς πάρε χειροκίνητα και βάλε τα δικά μου με Root Explorer που έχω ανεβάσει MEGA http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7046086#post7046086

Από τον Root Explorer μέσα από το σύστημα είναι αυτά.

]

Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και με το fingerprint, αφού πρώτα πάρω τα λεφτά από την gearbest :P

 

Βάλε βίντεο και φώτο από άλλο κινητό για να δεχτούν με αποδείξεις το Dispute. ΠΡΟΣΟΧΉ! Με την ρομ που σου στειλανε κάντα αυτά!

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...