Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, θα ερθει μια φιλη μου με το Le Max 2 x820 να τις περασω καποια απο τις μαγικες Rom του CrisBal :lol:

 

Εχει ενα θεματακι με το Fingerprint μου λεει μια δουλευει μια δεν δουλευει, να υποθεσω ειναι Ινδικο μοντελο με Multi-Language Rom και θα φτιαξει με Full Wipes?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Που βρήκες την 566??

Από Γερμανικό prive Telegram_site μας την έδωσε ένας φίλος Έλληνας από εκεί και θα μας στέλνει και τα updates ήδη μου έστειλε ένα που θα το βάλω στο ποστ της ρομ! Κάνει διορθώσεις για τις μπάντες. .50 baseband και το modem. ;)

Καλησπερα παιδια, θα ερθει μια φιλη μου με το Le Max 2 x820 να τις περασω καποια απο τις μαγικες Rom του CrisBal :lol:

Εχει ενα θεματακι με το Fingerprint μου λεει μια δουλευει μια δεν δουλευει, να υποθεσω ειναι Ινδικο μοντελο με Multi-Language Rom και θα φτιαξει με Full Wipes?

Ποια ρομ έχει να μας πεις. Δεν είναι σίγουρο ότι θα φτιάξει. Μπορεί να θέλει φλασάρισμα με Qfil.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Λίγα λόγια για τη rom . Η rom είναι αποτέλεσμα επεξεργασίας Γερμανών Developers και βασίζεται στην 466D με διορθώσεις και αλλαγές στον kernel για υποστήριξη baseband .050. Φυσικά την επεξεργάστηκα και εγώ κάνοντας 150 tweaks για μπαταρία CPU,GPU,RAM κλπ και αυτή τη φορά έβαλα φάκελο init.d με sqlite και πολλά script modes για ταχύτητα, διαχείριση ενέργειας, απόκριση CPU κλπ...;)

Όπως πάντα η συμβουλή μου¨Δεν αλλάζουμε την rom στο κινητό μας αν είμαστε ευχαριστημένοι από αυτή"!

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Με custom TWRP recovery

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1.Έχουμε εγκατεστημένη μία rom, με την οποία ήρθε το κινητό, official ή όχι Αν έχετε Indian Stock ή Μiui δείτε τα 8 & 8b.. Έχουμε μπαταρία πάνω από 80% και φυσικά έχουμε TWRP αν όχι εδώ http://www.myphone.gr/foru...10#post6950610

 

2.Βάζουμε την rom χύμα στο κινητό (όχι σε φάκελο) ή σε USB/OTG

 

4. Απενεργοποιούμε το τηλέφωνό μας μέσα από το σύστημα ή πατώντας συνέχεια το δεξί κουμπί (on/off).

 

5.Στο κινητό μας πατάμε ταυτόχρονα για λίγη ώρα τα κουμπιά volume up (+)& on/off μέχρι να γράψει LeEco Recovery και μετά τα αφήνουμε.

 

6.Μπαίνουμε στο TWRP recovery και πατάμε το Wipe> advance wipe και επιλέγουμε (Data & Cache & ART DALVIC/cache ) το γνωστό factory reset . Κάνουμε slide δεξιά για να γίνει. Ή απλά σέρνουμε το slide κάτω προς τα δεξιά για να γίνει μόνο του. Αν θέλουμε clean installation κάνουμε όλα τα wipes και εγκαθιστούμε.

 

7.Γυρνάμε στην αρχική πατάμε INSTALL και βρίσκουμε την rom την επιλέγουμε και κάνουμε slide δεξιά για να γίνει η εγκατάσταση. Μόλις τελειώσει κάνουμε Wipe μόνο Dalvic/Art Cache & cache. Το κουμπί κάτω αριστερά και slide δεξιά. Εδώ τελειώνουν τα βήματα για την εγκατάσταση αν είχατε την ρομ που ήρθε το κινητό και τώρα πάτε στο Νο 9.

 

8 Μόνο από Ιndian Aν είστε με Indian ήδη full wipe & Internal Storage και μετά την ρομ στο κινητό μέσω TWRP και φλασάρισμα.

8.b Αν είστε με άλλη rom πχ CM, Miui, Mokee κλπ, Advance wipe και τα επιλέγετε όλα ΕΚΤΟΣ Internal Storage.

 

9. Η εγκατάσταση στο TWRP διαρκεί περίπου 2 λεπτά. Στην πρώτη εκκίνηση θα αργήσει το κινητό να ξεκινήσει 3λεπτά & 18 δευτερόλεπτα και στην εκκίνηση θα αναβοσβήσει το λογότυπο LeEco για να πατσάρει το SU στο σύστημα!!.

Η rom έχει προεπιλογή γλώσσας τα Αγγλικά και αν θέλετε πάτε, βρίσκετε τα Ελληνικά στην έναρξη και προχωράτε. Αφήστε ως χώρα Mainland China, για να έχετε όλες τις extra επιλογές ενεργές. Οπως πάντα, μόλις μπείτε στο σύστημα και τελειώσετε τις ρυθμίσεις σας, πηγαίνετε στις Ρυθμίσεις - πληροφορίες τηλεφώνου - πατήστε 7 φορές συνεχόμενα στο αριθμός έκδοσης - (έτσι γίνεστε προγραμματιστές) μετά πάτε πίσω - Επιλογές για προγραμματιστές - και μέσα τικαρετε τα : Εντοπισμός σφαλμάτων USB και ποιο κάτω εκεί που λέει (3 μαζεμένα είναι) Κλίμακα κίνησης παραθύρου, Κλίμακα κίνησης μετάβασης, Κλίμακα διάρκειας Animator, μπαίνετε μέσα σε αυτά και επιλέγετε παντού σαν νούμερα το 0,5!

 

 

10. Προαιρετικό: Αφού τελειώσετε με τις ρυθμίσεις σας ξαναπατε TWRP και περνάτε κατευθείαν και αυτό το πρώτο UPDATE που διορθώνει λέει ο προγραμματιστής τα radio bands & modem.(Προαιρετικό) Εγώ το έκανα και δεν είδα κάποια ορατή αλλαγή.

Επιλέγουμε το ζιπ και κάνουμε Wipe μόνο Dalvic/Art Cache & cache>Install >Slide δεξιά για να μπει

https://mega.nz/#!JUkH3IhI!QUZnqVAzf1Zy6dZnjMSPHll93FZgeBqy15Zi9-5vC54

και κάνετε reboot to system με Wipe μόνο Dalvic/Art Cache & cache.

 

11. Aφαίρεσα τον Browser που είχαν βάλει (δεν ήταν ο γνωστός stock eui) γιατί ήταν στα κινέζικα και έβαλα τον Chrome. Βάλτε όποιον θέλετε εσείς, μόνο να ξέρετε ότι δεν θα δουλεύει το scan-qrcode από τις ρυθμίσεις wifi. Επίσης η θερμοκρασία μπαταρίας κάνει κάτι τρέλες και μάλλον ισχύουν τα 2 πρώτα νούμερα. Επίσης η ταχύτητα Internet εμφανίζεται μόνο στα Data.

 

11. Τέλος!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ

 

Αλλαγές-Βελτιώσεις στο boot.img και στον kernel.

Βελτίωση των εφαρμογών για καλύτερη απόκριση και Full Debloat.

Προσθήκη Ελληνικών με 20.000 σειρές μεταφράσεις, όπου ήταν δυνατόν 98% περίπου

Προσθήκη όλων των tweaks (από την 20GRs.

Προσθήκη Sqlite & init.d support με scripts για μέγιστη απόδοση.

Προσθήκη gps.config για Ελλάδα-Ευρώπη. Κλείδωμα σε 5δευτερ 24 δορυφόρων με 9 feet απόκλιση!

Προσθήκη φόντων για Ελληνική γραμματοσειρά.

Αλλαγές στον νέο Drawer launcher-απομάκρυνση της εφαρμογής LIVE, προσθήκη Ελληνικών.

Προσθήκη επιλογής κατά την έναρξη για χρήση Nova Launcher, AsusLauncher, LeuiLauncher.

Προσθήκη MultiGapps.

Βελτιώσεις τρελές για μπαταρία με standby use 4 μέρες και sot 6,5ώρες. ΑnTuTu 143.328 στο καπάκι από εγκατάσταση με ζεστό κινητο που σημαίνει θα είναι πολύ παραπάνω με κρύο και μπαταρία 100%.

Προσθήκη Google Dialer&Contacts,xposed installer, SuperSU 2.79, AdAway, EsFileManager,rar,BlackMart, SwiftKey,Chrome κλπ.

Προσθήκη ήχων.

Προσθήκη του LeuiFileManager με cloud manager.

Προσθήκη όλων των APN για Ελληνικούς παρόχους κινητής.

Προσθήκη δυνατότητας adb,mtp shell χωρίς περιορισμούς, με αλλαγή στον kernel

Ρύθμιση στο build.prop για υποστήριξη cam2API για LiveVideo, LteBands,DNS.

.........και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα>>>>

Εγκατάσταση xposed intaller και ρυθμίσεις για την σωστή εγκατάσταση του xposed.zip.

!Προσοχή! Θα βάλετε το xposed x87 framework κατευθείαν μέσα από την εφαρμογή και όχι από από το TWRP, γιατί μετά μέσα στο σύστημα Θα χτυπήσουν οι υπηρεσίες play.

 

 

SCREENSHOTS

Screenshot_20170114_085243.jpg Screenshot_20170111_163449.jpgScreenshot_20170113_152603.jpg Screenshot_20170111_163403.jpg Screenshot_20170111_163515.jpg Screenshot_20170111_163616.jpg Screenshot_20170111_163541.jpg Screenshot_20170113_143843.jpg Screenshot_20170114_141412.jpg Screenshot_20170114_153545.jpg

 

 

DOWNLOAD MEGA

 

https://mega.nz/#!sckzDJKJ!25-oSQiRfjQ1RATRA2E1V65IBuQ-XHUtcEeY08yPb_o

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ cris να είσαι καλά, μία ερώτηση από ότι βλέπω έχεις αλλάξει την notification bar σε classic pure android, βλέπω καλά η με γελούν τα μάτια μου;
Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ cris να είσαι καλά, μία ερώτηση από ότι βλέπω έχεις αλλάξει την notification bar σε classic pure android, βλέπω καλά η με γελούν τα μάτια μου;

 

Όχι δεν την άλλαξα εγώ είναι ο νέος Launcher της 5.9 που έχει πολλά νέα features και ρυθμίσεις όπως οι γνωστοί Launcher NOVA, Pixel κλπ. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ Cris! Τρεχω σαν τρελος αυτες τις μερες και ισα που προλαβαινω να διαβαζω το thread. :)

Αν κρινω σωστα απο το μεγεθος, πρεπει να ειναι οσο πιο στοκ γινεται, κατι που ειναι πολυ θεμιτο για μενα. Προσφατα δοκιμασα 20grs και για τα γουστα μου τη βρηκα αρκετα "φορτωμενη". Νομιζω ηρθε η ωρα να αλλαξω την παλια καλη 19s reloaded. :D

Edited by amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ Cris! Τρεχω σαν τρελος αυτες τις μερες και ισα που προλαβαινω να διαβαζω το thread. :)

Αν κρινω σωστα απο το μεγεθος, πρεπει να ειναι οσο πιο στοκ γινεται, κατι που ειναι πολυ θεμιτο για μενα. Προσφατα δοκιμασα 20grs και για τα γουστα μου τη βρηκα αρκετα "φορτωμενη". Νομιζω ηρθε η ωρα να αλλαξω την παλια καλη 19s reloaded. :D

 

Το λέω στην περιγραφή της ρομ. Αν είσαι οκ μείνε όπως είσαι.... Δεν την λες φορτωμένη την 20 έχει όσα πρέπει για να δουλεύει το σύστημα. Η 599D πάλι έχει υποστεί το κατάλληλο debloat από μένα για να μην κρασαρουν οι stock λειτουργίες. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι είναι EUI και αποτέλεσμα επεξεργασίας Developer. Οπότε όλο και κάτι ίσως να μην μας αρέσει σε σχέση πάντα με Vanilla pure Android. ;)

Σίγουρα είναι ότι ποιο κοντινό σε Nougat 7.0.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου!!!! Ονειρεύομαι??????????? ή τρελαίνομαι??????????

Πω πω δεν παίζεσαι.....Σ' ευχαριστούμε για άλλη μια φορά...

Αλήθεια είμαστε τυχεροί που έχουμε τον CrisBal στην ομάδα μας...

Υ.Γ. Όπου πας εσύ και γω....να μας το λες όταν θα αλλάζεις τηλ.

Fun Club CrisBal

2) Δεν θα ξαναβρούμε τόσο καλή τεχνολογία και φτηνή.... Τα τηλέφωνα τα σκοτώνει η Leccho λόγω της TV!

3) Ο NEW launcher πολύ καλός!

Edited by LeMoufa2
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν την άλλαξα εγώ είναι ο νέος Launcher της 5.9 που έχει πολλά νέα features και ρυθμίσεις όπως οι γνωστοί Launcher NOVA, Pixel κλπ. ;)

 

Κάτι τελευταίο να μη σε ζαλίζω, δηλαδή στην 5.9 δεν θα πατάμε κάτω αριστερά το κουμπί για τα notifications; Είναι κουρτίνα από πάνω;

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σε ευχαριστούμε για άλλη μία φορά!! Από 20 GRS για να δούμε τώρα το θαυματάκι σου...Έχω ένα πρόβλημα όσον αφορά στο fast transfer- receive data. Ενώ σε προηγούμενες rom γινόταν επιλογή μετά την εγκατάσταση της εκάστοτε rom (π.χ. έγραφε Le X820 και τη τελευταία ημερομηνία ενημέρωσης ώστε να επιλέξεις ποια επαναφορά θες) τώρα βγάζει μόνο με QR code μέσω του My LeEco το οποίο μου βγάζει σφάλμα και επίσης δε ξέρω πως σκανάρεις το κωδικό.

 

Επίσης δε βλέπω το εικονίδιο της ενημέρωσης συστήματος ούτε σαν εφαρμογή ούτε στις ρυθμίσεις.

 

Κάτι ακόμα. Στο recovery προσπάθησα να κάνω wipe για το zipάκι το τελευταίο αλλά έβγαζε σφάλμα. Ξέρεις γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο να μη σε ζαλίζω, δηλαδή στην 5.9 δεν θα πατάμε κάτω αριστερά το κουμπί για τα notifications; Είναι κουρτίνα από πάνω;

 

Οκ μου απάντησε ο Kak13000 που την έβαλε, ρε ****το αυτό το ui της leeco δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα.

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο να μη σε ζαλίζω, δηλαδή στην 5.9 δεν θα πατάμε κάτω αριστερά το κουμπί για τα notifications; Είναι κουρτίνα από πάνω;

 

Notifications κουρτίνα από πάνω προς τα κάτω και τα βλέπεις. Ή τα ρυθμίζεις να εμφανίζονται επάνω και τα κλείνεις ή τα βλέπεις με σύρσιμο κάτω. Ρυθμίσεις wifi κλπ από κάτω αριστερά.

1.Έχω ένα πρόβλημα όσον αφορά στο fast transfer- receive data. Ενώ σε προηγούμενες rom γινόταν επιλογή μετά την εγκατάσταση της εκάστοτε rom (π.χ. έγραφε Le X820 και τη τελευταία ημερομηνία ενημέρωσης ώστε να επιλέξεις ποια επαναφορά θες) τώρα βγάζει μόνο με QR code μέσω του My LeEco το οποίο μου βγάζει σφάλμα και επίσης δε ξέρω πως σκανάρεις το κωδικό.

2.Επίσης δε βλέπω το εικονίδιο της ενημέρωσης συστήματος ούτε σαν εφαρμογή ούτε στις ρυθμίσεις.

3. Στο recovery προσπάθησα να κάνω wipe για το zipάκι το τελευταίο αλλά έβγαζε σφάλμα. Ξέρεις γιατί;

1. Έχουν πετάξει έξω τον στοκ Browser (developers σου λέει ύστερα) :lol: και παρόλο που δοκίμασα όλους τους stock browsers μαζί με τα libraries κανένας δεν δούλεψε άρα γι αυτό δεν συνδέεται για qr Code scan για μεταφορά επαναφορά. Το λέω στην περιγραφή της ρομ. Από το κατάργηση μεταφορά αρχείων & ρυθμίσεων δουλεύει κανονικά.

2. Δεν υπάρχει ενημέρωση από Leeco αλλά από το Developer team. Τα είπαμε και αυτά...

3.Πατα Install και κοίτα το προεπιλεγμενο storage. Γύρνα το εκεί που λέει Internal storage για να κάνεις τα Wipe και μετά γύρνα το σε USB-C γαι εγκατάσταση και τουμπαλιν. ;)

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

CrisBal και οι υπόλοιποι καλησπέρα, είναι εύκολο να μου πείτε αν είναι η Ινδική αυτή? http://https://postimg.org/image/7en62wler/
Link to comment
Share on other sites

CrisBal και οι υπόλοιποι καλησπέρα, είναι εύκολο να μου πείτε αν είναι η Ινδική αυτή? http://https://postimg.org/image/7en62wler/

 

Δεν την ανοίγει.. Για βάλε πάλι το λινκ που λέει Thumbnail for forums:

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ανοίγει.. Για βάλε πάλι το λινκ που λέει Thumbnail for forums:

 

Ελα συγγνωμη https://postimg.org/gallery/1ie2m99pw/

Link to comment
Share on other sites

 

Δυστυχώς είναι η fastboot Multilanguage - κινεζική που σημαίνει ότι ότι το Fingerprint ΔΕΝ δουλεύει σωστά. Έχει μέσα στο φάκελο της fastboot rom ένα Fingerprint αρχείο το οποίο χαλάει ουσιαστικά τον sensor του χ822 γιατί είναι για χ820. Βάλε άλλη μήπως και στρώσει αλλά χλωμό το βλέπω. Αλλιώς περίμενε κι εσύ να μας απαντήσει ο φιλος από Γερμανία πως φλασαρουμε το Fingerprint. mbn από TWRP ή μέχρι να ανεβάσω το Full firmware image από το δικό μου.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι η fastboot Multilanguage - κινεζική που σημαίνει ότι ότι το Fingerprint ΔΕΝ δουλεύει σωστά. Έχει μέσα στο φάκελο της fastboot rom ένα Fingerprint αρχείο το οποίο χαλάει ουσιαστικά τον sensor του χ822 γιατί είναι για χ820. Βάλε άλλη μήπως και στρώσει αλλά χλωμό το βλέπω. Αλλιώς περίμενε κι εσύ να μας απαντήσει ο φιλος από Γερμανία πως φλασαρουμε το Fingerprint. mbn από TWRP ή μέχρι να ανεβάσω το Full firmware image από το δικό μου.

 

Δεν γινεται να flasharoume ολη την Rom απο το unbrick max2 και να φτιαξει?

 

Ευχαριστω παντως, δυστυχως δεν θα της το φτιαξω αν δεν φτιαξει απο μονο του με αλλαγη Rom γιατι μενει Κορινθο και θα ερθει για βολτα αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να flasharoume ολη την Rom απο το unbrick max2 και να φτιαξει?

 

Ευχαριστω παντως, δυστυχως δεν θα της το φτιαξω αν δεν φτιαξει απο μονο του με αλλαγη Rom γιατι μενει Κορινθο και θα ερθει για βολτα αυριο.

 

Ναι λογικά με το φλασάρισμα όλου του firmware από το Qfil επανέρχεται στα κανονικά του. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά με το φλασάρισμα όλου του firmware από το Qfil επανέρχεται στα κανονικά του. ;)

 

οκ κατσε να δω τι εχει μεσα μολις κατεβει για να δω πως θα το κανω, αν εχω απορια μπορω να σε ρωτησω?

Link to comment
Share on other sites

οκ κατσε να δω τι εχει μεσα μολις κατεβει για να δω πως θα το κανω, αν εχω απορια μπορω να σε ρωτησω?

 

Ότι θες.... ;)

Αν πας για Unbrick κοίτα εδώ που τα έχει όλα βήμα-βήμα http://www.gizmochina.com/2016/11/20/leeco-x820-max-2-super-unbrick-guide/

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ότι θες.... ;)

Αν πας για Unbrick κοίτα εδώ που τα έχει όλα βήμα-βήμα http://www.gizmochina.com/2016/11/20/leeco-x820-max-2-super-unbrick-guide/

 

Πρωτη απορια μεχρι στιγμης, στο Step 3 λεει ο εσωτερικος χωρος θα ειναι μολις 10gb σχεδον, και για να την επιδιορθωση του πρεπει να κανεις αυτο "factory reset your phone choosing the option “Format Virtual SD card" το Factory Reset ολοι το ξερουμε το Format Virtual SD Card που βρισκεται?

 

Επισης το εχεις χρησιμοποιησει ποτε το FlashOne σαν Flashtool σου flashare το κινητο με επιτυχια? Θυμαμαι το ειχα χρησιμοποιησει για ενα Bricked x820 που πηρε φιλος μου μεταχειρισμενο, αλλα αυτο μαλλον ειχε προβλημα στο Partition.

 

Θελω να πιστευω και ελπιζω να μην μας μεινει στο χερι! Εχει δοκιμασει κανεις απο εδω με χαλασμενο Fingerprint να κανει αυτα που συζηταμε για το φτιαξιμο του?

Edited by AbyssD
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη απορια μεχρι στιγμης, στο Step 3 λεει ο εσωτερικος χωρος θα ειναι μολις 10gb σχεδον, και για να την επιδιορθωση του πρεπει να κανεις αυτο "factory reset your phone choosing the option “Format Virtual SD card" το Factory Reset ολοι το ξερουμε το Format Virtual SD Card που βρισκεται?

 

Επισης το εχεις χρησιμοποιησει ποτε το FlashOne σαν Flashtool σου flashare το κινητο με επιτυχια? Θυμαμαι το ειχα χρησιμοποιησει για ενα Bricked x820 που πηρε φιλος μου μεταχειρισμενο, αλλα αυτο μαλλον ειχε προβλημα στο Partition.

 

Θελω να πιστευω και ελπιζω να μην μας μεινει στο χερι! Εχει δοκιμασει κανεις απο εδω με χαλασμενο Fingerprint να κανει αυτα που συζηταμε για το φτιαξιμο του?

 

Σε χ820 δεν έχω Φλασάρει με qfil αλλά έχω σε Χ800 χ900 και δουλεύει μια χαρά. Δοκίμασε μήπως έχει επιλογή να προσθέσεις στο inboard firmware ΜΌΝΟ to fingerprint.mbn. Το Format Virtual SD card” Λογικά εμφανιζεται μετά στο stock recovery και το κάνεις.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Σε χ820 δεν έχω Φλασάρει με qfil αλλά έχω σε Χ800 χ900 και δουλεύει μια χαρά. Δοκίμασε μήπως έχει επιλογή να προσθέσεις στο inboard firmware ΜΌΝΟ to fingerprint.mbn. Το Format Virtual SD card” Λογικά εμφανιζεται μετά στο stock recovery και το κάνεις.

 

Δεν εχει επιλογη για inboard firmware 3ης επιλογες εχει στην πρωτη διαλεγεις Qualcomm, στην δευτερη διαλεγεις το port της συσκευης, και στην τριτη διαλεγεις το Zip και ξεκιναει να το κανει unzip και υστερα κανει το flash

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε απάντηση από Γερμανία για το Fingerprint.

To Fingerprint.mbn to κάνουμε extract με 7zip. Τα αρχεία που βρίσκουμε τα πάμε μέσω TWRP ή root explorer στο device/persist/data/Fingerprint και κάνουμε επικόλληση και αντικατάσταση των υπαρχόντων με δικαιώματα σωστά read /write. Έκανα αντιγραφή τα δικά μου που δουλεύει ο sensor και τα ανέβασα στο MEGA https://mega.nz/#!ZddkCT5L!L-Y1pUr8_qyrynd6K_zJkuBjhwa4rkv-qzQYbBZ3AO8

ή πάρτε το mbn αρχείο και κάντε το αποσυμπίεση όπως μας είπε ο φίλος από Γερμανία. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Είχα την 19άρα του Χρήστου και πέρασα σύμφωνα με τις οδηγίες την DevTestModed. Δεν έχω LeEco account και δεν μπορώ να προσπεράσω αυτό το βήμα. Κατά το πρώτο άνοιγμα μιλάω μετά την εγκατάσταση. Το τηλέφωνο είναι δηλωμένο σε κάποιον LeEco account (του προηγούμενου ιδιοκτήτη φαντάζομαι)

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεπεράσω αυτό το βήμα;

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...